Schoolkinderen uit Almere te gast in Scharendijke Onderwijzershuwelijk in Bru Een jongen beneden haar stand Westduitse Groenen geven prioriteit aan bosbehoud Via zeskamp naar tweekamp" Een tegenbezoek Uitstel van betaling voor Mij De Schelde opgeheven Reorganisatie bij Rode Kruis „Niet zonder meer steun aan winstherstel" Schiermonnikoog nationaal park BRUINISSE - ,,Geen beste beurt", ,,ik lieke wé gek", ,,ik wor d'r nie goed van", ,,ik kan geen kind meer zien", ge vleugelde woorden ooit eens door meester Ad Fluyt van de 5e klas vaii de o. l.s. ,,De Meerpaal" gesproken, en vrij dagmiddag bij diens huwelijk met onderwijzeres Dian Lambert uit Oude Tonge opgeschreven en neergezet in de schitterende erebogen waardoor zij het gemeentehuis van Bruinisse betraden. Burgemeester T. C. Hekman verbond hen in de echt:Jul lie spelen flink jullie trompet mee in het Bruse vereni gingsleven. Via de zeskamp, waar jullie samen in zaten, heeft het voor jullie een ..tweekamp" opgeleverd". De burgemeester zag het huwelijk als de cellen van de maat schappij: .Ieder goed huwelijk draagt bij, als afzonderlij ke cel, tot een betere samenleving in het algemeen". Het kersverse „meesters-echtpaar" vertrok in de Chevrolet uit 1930 van G. Schraver naar Öude Tonge voor de kerke lijke inzegening in de R.K. kerk. De huwelijksbevesti ging werd door ds. W. F. Teekens uit Bruinisse en pastoor J. v. Goozen verzorgd. Ds. Teekens las het tekstgedeelte uit Ps. 1 ,,Als een boom aan het water", pastoor v. Goozen uitPred. 3 Alles heeft zijn tijd". Een blokfluit groepje van school bracht enkele liederen. Later op de middag kwamen de kinderen van de Meer paal" (waar Ad werkt) en kinderen uit Dirksland en Me lissant (waar Dian werkt) op de patio van de Meerpaal bijeen voor een feestelijke kinderreceptie. Leuke spellen, een musical, traktaties en vele kado's voor het bruidspaar, het was een prachtig feest. SCHARENDIJKE - „Wie verre reizen doet kan veel verhalen", zegt een bekend spreekwoord. Zo zal het on getwijfeld ook de kinderen van de zesde klas van de Christelijke Nationale Basisschool „De Ark" in Almere- Haven vergaan. Zij komen deze week - woensdag, don derdag en vrijdag - op bezoek bij de leerlingen van de klassen vijf en zes van de Christelijke Nationale Hel- cherseeschool in Scharendijke. Het gaat hier om een tegenbezoek, want kort geleden - op 18, 19 en 20 mei vertoefden de Scharendijkse schoolkinderen drie dagen in Almere en kregen daar heel veel te horen over leven, wonen en werken in de Flevopolders.. Dat er over Schouwen-Duiveland en omgeving ook heel veel te vertel len en te tonen valt, zullen de leerlin gen uit Almere deze week ook gaan ervaren. Het initiatief van deze uitwisse- lingsbezoeken komt van het huidige schoolhoofd van ,,De Ark" de heer M. de Vries. Hij was een kleine tien jaar geleden hoofd van de Helcher- seeschool in Scharendijke. Deze om geving heeft hem blijkbaar voldoen de geïnspireerd om er nu ook zijn pu pillen uit Almere mee kennis te laten maken. Op prijs gesteld Mevrouw Hennie van der Linde- Van Guldener, sekretaresse van de medezeggenschapsraad (voorheen ouderkommissie) van de Helchersee- school laat desgevraagd weten, dat de leerlingen uit Scharendijke het bezoek aan de Flevopolder bijzonder op prijs hebben gesteld. Er werden exkursies gemaakt naar Lelystad, Almere-stad en naar Amsterdam. Verder werd gekeken naar een film over de drooglegging en bewerking van deze Zuiderzeepolders. De schooljeugd uit Middenschouwen was samen met de leerlingen uit Almere-haven zelfs te gast bij land drost Han Lammers. De jeugdige bezoekers boden de landdrost een grote bolus, Zeeuwse babbelaars en een werkstuk over de Deltawerken aan. Het jeugdjournaal besteedde een vrij lange reportage aan dit bezoek. Een vraag van verslaggeefster Marga wat de kinderen uit Scharen dijke nou het meest was opgevallen tijdens het bezoek aan Amsterdam, werd prompt beantwoord met: ,,Nou heel veel punkers". Vriendschap verstevigen Deze week komen de leerlingen van ,,De Ark" zoals gezegd naar Scharendijke zodat de inmiddels gesloten vriendschappen verstevigd kunnen worden. De gasten worden ondergebracht bij ouders van de schoolkinderen. Woensdagmiddag omstreeks 16.30 uur wordt de bus uit Almere in Scharendijke verwacht. Na de kennismaking binnen de gezin- ning volgt een gezellige avond in de school met spelletjes en toneelstuk jes. Donderdag en vrijdag krijgen de bezoekers en gasten een druk pro gramma af te weken met onder ande re bezoeken aan het werkeiland Neeltje Jans, en de boswachterij in Burgh, met een rondvaart over de Oosterschelde, met een speurtocht door Zierikzee, de beklimming van de St. Lievensmonstertoren, een be zoek aan de visafslag in Stellendam, en de bezichtiging van het veehoude rijbedrijf van de familie Simonse. Officiële ontvangst Verder staat er ook een officiële ontvangst op het programma. Nou ROTTERDAM - De Rotterdamse rechtbank heeft vrijdag het uitstel van betaling voor Koninklijke Maatr schappij „De Schelde" opgeheven. Hiermee is de werkgelegenheid voor 3300 mensen in Zeeland gered. De opheffing van de surseance is ook van kracht voor de dochteronder nemingen Ryn-Schelde-Verolme Montagebedrijf BV, Leak Repairs Holland BV, RSV Gieterij Middel burg BV en Scheldcstad BV. Het uit stel van betaling van de dochter Ap paraten- en Kctelfabriek AKF BV werd al eerder opgeheven. Financieel direkteur drs. C. Hartog van „De Schelde" toont zich desge vraagd zeer blij over de nieuwe ont wikkeling. „Vorige maand zijn wij via aandelenoverdracht van RSV aan het Rijk zelfstandig geworden. Rijk en provincie hebben financiële toezeggin gen gedaan die van dien aard zijn dat de rechtbank een zelfstandig voortbe staan verantwoord acht", aldus de heer Hartog. Hij voegt hieraan toe dat een kwan titatieve invulling van de overheids steun nog niet heeft plaatsgevonden. „Dit gaat in principe via een krediet van de Nationale Investeringsbank (NIB). De toezeggingen zijn er echter en de eerste bedragen komen al bin nen, zodat we alle vertrouwen hebben in een redelijk goede afloop van het drama-RSV, althans voor Zeeland", aldus Hartog. heeft Schouwen-Duiveland wel geen landdrost, maar dat wil niet zeggen dat er'geen kleine plechtigheid geor ganiseerd zou kunnen worden. Bur gemeester W. 'dën! Boer van Midden- schouwen zal leerlingen van beide scholen en de gastgezinnen donder dagmiddag om half vier officiéél ont vangen in gemeenschapsruimte ,,De Putmeet". Omstreeks half drie vrijdagmid dag vertrekken de leerlingen van ,,De Ark" weer naar Almere. Uiteraard zijn aan deze uitwisse- lingsbezoek wel wat kosten verbon den, maar die hebben leerlingen, ou ders en schoolleiding inmiddels gro tendeels kunnen opvangen door ak- ties als heitje-voor-een-karweitje en oliebollenverkoop. UTRECHT - Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft besloten om het hoofdbureau in Den Haag ingrijpend te reorganiseren. Dit is nodig om het tekort weg te werken, waarmee het centrale bureau van de hulporganisa tie de afgelopen jaren te maken heeft gekregen. Zonder reorganisaties zou in 1984 een tekort van 3,5 miljoen gulden ontstaan op een totale begro ting van 31 miljoen. Dit dreigende tekort wordt nu voor ruim de helft door bezuinigingen in de centrale organisatie en voor de rest door extra fondswerving wegge werkt, zo heeft de voorzitter van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, jhr. G. Kraijenhoff, zaterdag op een persconferentei in Utrecht meege deeld. Struktuuronderzock De maatregelen zijn het resultaat van een struktuuronderzoek dat de afgelopen maanden is verricht. Het onderzoek zal worden voortgezet, toegespitst op de mogelijkheden van automatisering en efficiencyverbete ring bij het hoofdkantoor van het Ro de Kruis. Daarbij sluit het hoofd bestuur niet uit, dat verdere afslan king van het personeelsbestand noodzakelijk zal zijn. Het personeelsbestand van het hoofdbureau wordt de komende maanden van 280 mensen naar 257 te ruggebracht. Van de 23 banen die worden geschrapt, zullen er waar schijnlijk vijftien gedwongen ontsla gen betekenen. Hievoor is een sociaal plan opgesteld. DAMASCUS - Yasser Arafat heeft zich begeven tussen zijn mannen ach ter de Syrische linies in Libanon om zijn positie te versterken in het licht van de rebellie tegen zijn gematigde leiding binnen de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Volgens het Palestijnse persagentschap Wafa in een bericht uit Damascus bezocht Arafat stellingen van de Palestijnse brigade Yarmouk in de vallei van Bekaa in het oosten van Libanon. STUTTGART - Ca. 80.000 Europese vakbondsmensen, ook uit Neder land, hebben zaterdag in Stuttgart deelgenomen aan een manifestatie van de Europese vakbeweging EGB en de Duitse vakbond DGB ,,uit pro test tegen het uitblijven van een Eu ropese oplossing ter bestrijding van de werkloosheid". Op spandoeken en in spreekkoren eisten zij een „aktie- ve werkgelegenheidspolitiek in plaats van sociale afbraak". Vakbeweging: AMERSFOORT - De vakbeweging mag slechts meewerken aan winstr herstel in het bedrijfsleven als er me dezeggenschap over de bestemming van de winst komt. Ook moeten werk nemers volledig inzicht krijgen in de financiële positie van hun bedrijf. Dit zei voorzitter Bram Buys van de Bouw- en Houtbond FNV maandag op de jaarvergadering van zijn bond in Amersfoort. Het is volgens Buys in de huidige arbeidsverhoudingen onmogelijk om als vakbond alleen op goed vertrouwen met inleveren mee te werken aan winstherstel als doel op zich. Alle plei dooien hiervoor nemen het wantrou wen aan werknemerszijde niet weg dat een betere gang van zaken in het bedrijfsleven weinig profijt voor de werknemers zelf zal betekenea Inle veren voor arbeidstijdverkorting moet niet allereerst een bedrijfsekonomisch belang zijn maar een maatschappelijk belang, aldus Buys. DEN HAAG - Behoudens goedkeu ring door de minister van landbouw wordt het eiland Schiermonnikoog een nationaal park. Een daartoe in gestelde kommissie heeft hem gead viseerd over te gaan tot deze betite ling om datgene wat toeristen er zoe ken- rust, ruimte en natuur - in stand te kunnen houden. Het advies is open baar gemaakt. De kommissie beveelt aan om het gehele eiland tot nationaal park te „be noemen" met uitzondering van het dorp en het gebied ten noorden daar van, en het landbouwgebied de Banck's Polder. Een speciaal hiervoor in te stellen orgaan zou volgens de advieskommis sie een plan moeten maken voor het beheer en de verdere inrichting van het eiland. In dat orgaan moeten zit ting hebben alle betrokken overheden, alsmede een vertegenwoordiging van de bevolking. Als de verscheidene overheden en de eigenaar zich kunnen vinden in het advies, kan Schiermonnikoog binnen kort al een nationaal park zijn. De eilandbewoners hebben reeds kom- mentaar mogen leveren. Dinsdag 7 juni Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur RVU 16.00 uur Wat geen oog heeft gezien 16.50 uur Er was eens de ruimte 18.55 uur Flappie's wonderbaarlijke reis 19.00 uur Dierenmanieren 19.25 uur Het geheim van Vredenhof. Jelle en Heieen zullen proberen de boot terug te brengen naar Schier monnikoog. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Ter land, ter zee en in de lucht. Vanavond staat het onderdeel tobbedansen centraal. 21.25 uur Falcon Crest. Lance is uit eindelijk achter de ware identiteit van Joseph gekomen. De onthulling van het moederschap van Jacqueline over Richard Channing zorgt voor een behoorlijke sensatie. 22.10 uur Aktua tv. 22.45 uur Harten twee. Deze keer wordt dr. Hampton ontvoerd. De da der wil door een losprijs van een mil joen dollar te eisen Hart treffen, die ooit eens een nadelige getuigenis voor de rechtbank tegen hem heeft uitgebracht. 23.40 uur Journaal, 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Journaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderkrant 19.30 uur Op zoek naar zeeschatten. Natuurfilm. 20.20 uur Tijdsein 20.50 uur Gospelfestival 1982. Een concert van de groep Perpendicular 21.20 uur Het evangelie van Johan nes 21.40 uur Omnibus 22.30 uur Journaal 22.45 uur Beeldspraak Literair 23.30 uur Nieuws voor doven y..£ Dinsdag 7 juni, 19.25 uur, Nederland 1: ,,Het geheim van Vredenhof". Het bootje van de jongelui is geramd door een zware speedboat van Smit en te vergeefs roept ons drietal om hulp. Bestrijding zure regen HANNOVER - De Westduitse Groe nen hebben besloten het behoud van de bossen in de Bondsrepubliek door bestrijding van de zure regen tot hun eerste politieke prioriteit te maken. Op een landelijk partijcongres in Hannover dat zondag eindigde beslo ten zij ook er bij de kiezer op aan te dringen zijn elektriciteitsrekening niet te betalen als de regering deze zomer geen maatregelen neemt om het uitstoten van giftige afvalstoffen tegen te gaan. Volgens een officiële statistiek heeft de zure regen die wordt veroor zaakt door giftige substanties in de atmosfeer 8 procent van de Westduit se bossen aangetast en veel bomen doen doodgaan. De partij van de Groenen is nu te ruggekeerd tot haar uitgangspunt, het milieu, na zich sinds de intrede in de Bondsdag op 6 maart bijna uitslui tend te hebben beziggehouden met een campagne tegen plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in West-Europa. 24 De man aan de andere kant van het bureau glimlachte dit was toch wel een héél aan trekkelijk meisje. Geen wonder dat ze ieder om haar vinger wond! „Luister es juffrouw Wagen borg" begon hij toen zakelijk „als uw vader van deze helé zaak niets wil wetenèn uw vader is een van mijn beste cliënten dan ben ik niet van plan me met hem te brouilleren door uw eh medeplichtige te worden als ik het zo eens zeggen mag. Maar als uw vader met dit alles ak koord gaat „O" zei Liesbeth „dat heeft er niets mee te maken. U bent de voogd en u hebt een taak. Zo is het toch? Maar laat ik u gerust stellen, vader gaat er mee ak koord. Eergister had ik dat zo niet kunnen zeggen, maar van middag ben ik bij hem ge weest „En wat wilde u nu dat Ik deed?" „Moet ik dat zeggen?" vroeg ze. „Heus meneer Borst, daar weet ik zo weinig van". Hij staarde voor zich uit, een beetje gestreeld omdat ze zijn meerderheid erkende. „Goed" zei hij en sloot de han den over zijn buik met de gou den horlogeketting. „Allereerst zal ik als voogd zien, wat ik voor die jongen doen kan. Misschien zou het heel niet kwaad zijn, als hij eens een tijdje onder andere strenge leiding kwam. Er zijn in lichtingen genoeg, waar ze zulke jongens weer op weg helpen. En met dat meisje kan ik wel eens praten, als haar moeder achter me staat en me niet tegenwerkt. Die Stoter „Die wil wel" zei Liesbeth over tuigd „maar die zei ook, dat ik met u moest praten". „Mooi, verstandig van die man. Nou. juffrouw Wagenborg, kijk eszolang ik daar op tegen stand stuit, maak ik niets klaar. Maar u hebteigenlijk het pad voor me geëffend. Ik wil me niet aan mijn verantwoordelijk heid onttrekken". Liesbeth zag hem met stralen de ogen aan. „Meneer Borst" zei ze „wat héérlijk! Wat fijn, dat u dat doet! En ik zal Jaap zeggen, dat ie mééwerkt, en wie weet, misschien komt het nog allemaal terecht. Want die vrouw, moeder Borst, die kan het alléén niet af, weet u Dat is eigenlijk het enige. Er is op haar niets te zeggen, alleen ze kan haar kinderen niet baas en ze kan het werk niet aan. Het vervuilt en verslonst daar, de kinderen 'nog meer dan het huis. Maar als die vrouw weer een beetje moed krijgt en begint te geloven dat ze het er bovenop haalt, dan zult u es zien. Dan hebt u éér van uw werk". Toen ontwaakte in de assu radeur Borst, die zo goed ge slaagd was en het zo met zich zelf getroffen had, opeens een vreemd gevoel van een ongekende nederigheid. „Nee, juffrouw Wagenborg" zei hij en ze vond hem opeens sym- phatiek. „Niet ik heb eer van m'n werk. Als er al van eer sprake is, dan is die voor u. U hebt het aangedurfd met een jongen uit dat gezin, omdat u va-n 'em hield. U hebt het aangedurfd daar in die omgeving te komen, u wijst me.... en terecht.... op mijn plicht. Ik maak niet gauw en niet graag complimenten...-, maar voor u heb ik alle res pect!" „O meneer Borst" zei Liesbeth met een hoge kleur, „heus „En gaat u nu even mee. m'n vrouw heeft vast de thee al bruin. Dan zullen we binnen nog even hierover doorpraten". Het was een In-gelukkige Lies beth, die die middag naar de bus wandelde. Zij had de strijd gewaagden waarlijk, het leek wel, of ze begon te winnen! HOOFDSTUK IX De Londonderry Bar Aagje Borst luisterde met schitterende ogen naar haar vriendin, Mab. Mab wist van wanten. Die be hoefde' je geen oksels onder te naaien. Zij was zonder twijfel nummer één in de troep meis jes die in het grote fabriekslo- kaal zat te luisteren naar de „arbeidsvitaminen" en de gelief de deuntjes luidop meezong. Maar Mab zong niet mee en Aagje ook niet. Die hadden wel wat be- langrijkers te bepraten. Aagje was direct van school naar de fabriek gegaan. Haar door TOM LODEWIJK moeder had haar in een betrek king willen hebben. Maar moeder was ouderwets. Ja, zij, Aagje, liet zich door een mevrouw dril len en misschien door de kinde ren ook nog! Altijd de dienst meid spelen, een anders vuile boel opruimen, snauwen en grauwen voor een beetje centen, en dan later net als moeder, een hok met jongens, altijd rommel en vader de straat op. Haar niet gezien. Zij, Aagje Borst, zou wel uitkijken. Brutaalweg was ze op een ad vertentie afgegaan en had haar moeder aangekondigd, dat ze maandag op de chocoladefabriek ging werken. Moeder Borst had haar om de oren geslagen maar Aagje, met haar grote blauwe ogen, had haar onvervaard aan gezien en gezegd: „Hou je han den maar thuis, ik laat me nou niet meer slaan!" De moeder, zo plotseling geconfronteerd met de volwassenheid van haar veer tienjarige dochter, wist geen weerwoord. En later op de avond had Aagje haar moeder een schitterend beeld opgehangen van de fabriek en wat je er verdiende, en op moeders gevoel gewerkt door verlhalen op te hangen van mevrouwen die haar meiden exploiteerden en te vra gen wat moeder nou zélf aan haar leven had gehad.... en ze was bezweken. Van toen af ging Aagje Borst haar eigen gang. 's Avonds zat ze voor een ver weerd stuk spiegelglas en poe derde zich met een vettig donsje, verfde zich de lippen knalrood. Dan zag ze zichzelf zoals ze de gevierde filmsterren van het wit te doek had gezien, en ze pro beerde hen na te apen in een oogopslag, een gelaatsuitdruk king. Haar goedkope permanent maakte plaats voor een sluike jongenskop, onderging vervol gens allerlei modieuze verande ringen. Ze droeg schoenen met hoge hakken waarop ze telkens doorzwikte en opzichtige zijden kousen, goedkope prulletjes om polsen en hals. Ze zat in goed kope restaurants en liet daar soms onverschillig een sigaret op haar onderlip bungelen, zoals ze het een canailleuze filmster had zien doen. (Wordt vervolgdi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4