Demonstraties in Tel Aviv en bezette gebieden Libanon Raad van de Waterstaat tegen uitstel aanleg compartimenteringsdammen Protest tegen Israël-politiek Chinees volkscongres van start O.A.E. worstelt met Sahara-kwestie Pleidooi voor boycot Zuid-Afrika Nog bezwaar tegen aftrekbaarheid groot onderhoud Politie waarschuwt rekreanten op water voor slecht weer T weever dieners-belasting op 1 oktober invoeren Dijkman bereid om in CDA-fraktie te blijven Nederlandse bedrijven betrokken bij grote sleepklus in Noorwegen JERUZALEM - In Israël en in de bezette gebieden zijn in het weekeinde demonstraties gehouden. Naar schat ting tussen de 100.000 en 150.000 Israëliërs namen zater dagavond deel aan de manifestatie in Tel Aviv tegen het regeringsbeleid ten aanzien van Libanon. Deze betoging, georganiseerd door de beweging „Vrede Nu" ter gelegen heid van het feit dat Israël op 6 juni vorig jaar Libanon binnenviel, vormde het sluitstuk van een week van pro test tegen deze oorlog. In het bezette deel van Jordanië en in de strook van Gaza hadden de Is raëlische autoriteiten het leger in staat van paraatheid gebracht, om dat het zondag zeven jaar geleden was dat de zogenoemde zesdaagse oorlog uitbrak, die leidde tot de vero vering van West-Jordanië en het ge bied van Gaza. In Nabloes, de voornaamste stad in het bezette deel van Jordanië, was voor zondag een uitgaansverbod af gekondigd. Dat gold ook voor enige Palestijnse vluchtelingenkampen in de omgeving. De dag tevoren was het in Nabloes tot schermutselingen ge komen tussen de Israëlische politie en demonstrerende scholieren die een school bezet hielden. Zes politie mannen werden daarbij gewond. Naar verluidt zal de betrokken school tot het eind van het schooljaar gesloten blijven. Over het algemeen was het zondag in de bezette gebie den echter rustig. Verbitterde kommentaren In het oude deel van Jeruzalem dat ook in 1967 werd veroverd, werden zaterdag twee bommen onschadelijk gemaakt die bij de Jaffapoort waren geplaatst. De massale demonstratie in Tel Aviv tegen de oorlog en de voortdu rende bezetting van Libanon leidde tot verbitterde commentaren in krin gen van premier Menachem Begin. Daar werd de socialistische oppositie verweten, dat zij zich heeft aangeslo ten bij ,,de slijtage-oorlog die de Sy- riërs en de PLO in Libanon hebben ontketend". PARIJS - Een op de twee Fransen wil dat de socialistische president Francois Mitterrand zijn partijge noot Piere Mauroy als premier ver vangt. Dat blijkt uit een opniniepeil van het bureau If res, waarvan het re sultaat zondag in de Journal du Di- mance werd gepubliceerd. PEKING - In de grote hal van het volk in Peking is heden (maandag) het Chinese volkscongres begonnen. Het congres waaraan 3000 afgevaar digden uit alle delen van het land deelnemen, zal twee weken duren. Tot de hoofdpunten op de agenda behoort de verkiezing van een presi dent en een vice-president. China heeft sinds het eind van de jaren zestig geen president meer. Het toen malige staatshoofd, Liu Shaoqi, viel tijdens de kulturele revolutie in on genade en stierf in de gevangenis. De Raad van de Waterstaat meent, dat - gelet op de buitengewoon hoge bedragen die worden geïnvesteerd om het Oosterscheldcmilieu te hand haven - het vrijwel niet aanvaard baar is risico's ten aanzien van het milieu te accepteren. Hij acht het bo vendien zeer bezwaarlijk in de slot fase van de werken aarzeling te to nen bij het volgens schema uitvoeren van de werken in verhand met de grote internationale belangstelling. De totale kosten zullen ook aanzien lijk stijgen. De raad vindt uitstel al leen daarom al geen reële oplossing. Uitstel staat ook op gespannen In PLO-kringen verklaarde men dat er geen oplossing voor de reeds vier weken bestaande krisis moge lijk is voor de terugkeer van Arafat. De dissidenten binnen El Fatach ver wijten Arafat dat hij na terugtrek king van de Palestijnse guerillastrij- ders uit Beiroet is ingegaan op de vredesplannen van president Reagan en koning Fahd van Saoedi-Arabië en met koning Hoessein is gaan pra ten over een samengaan onder diens Aanvankelijk wilde het kabinet de regeling al op 1 juli van kracht laten worden, maar CDA en WD zijn van plan wijzigingen op het ingediende wetsontwerp aan te brengen, waar door de invoering ervan per 1 juli tech nisch niet meer mogelijk is. Vice-pre- mier Van Aardenne liet een week ge leden doorschemeren dat de invoering mogelijk uitgesteld zou worden naar 1 januari volgend jaar, maar het kabinet heeft nu besloten toch te willen stre ven naar 1 oktober. Gat 75 mihoen Door het uitstel met drie maanden De door het CDA gehekelde Christendemokraat heeft zijn bereid heid tot verdere samenwerking te kennen gegeven in een brief aan het CDA-fractiebestuur. De inhoud van die brief wenste het kamerlid nog niet openbaar te maken, voordat fractieleider De Vries de brief heeft kunnen lezen. In een perspublikatie konstateert Dijkman dat er twee kanten zitten aan de publieke en interne reakties van zijn partijgenoten. „Enerzijds wordt de handschoen van de kritiek in de ring geworpen; anderzijds wordt blijkens krantenberichten de verzoenende hand toegestoken". Dijkman neemt de handschoen op zonder zijn gewraakte uitlatingen te- voet met het Schelde-Rijnverdrag, dat van zo groot belang is voor onze relatie met België. Bij uitstel van de compartimenteringsdammen, wordt namelijk ook het Schelde- Rijnkanaal later getijdevrij en zal de scheepvaart op dit voornamelijk voor Belgische belangen aangelegde kanaal langer aan beperkingen on derhevig zijn. Tegen de nadelen en ri sico's staat slechts het naar de me ning van de raad betrekkelijk gerin ge voordeel van een verlichting van de overheidsuitgaven tot 1986. Daar na zullen de werken alsnog moeten worden uitgevoerd met alle financië le gevolgen vandien. leiding. Volgens hen biedt de gewa pende strijd tegen Israël de enige oplossing. Ook onder degenen die Arafat trouw zijn gebleven, bestaat echter kritiek op diens leiderschap. Met na me wordt hem verweten dat hij on voldoende krachtig tegen de dissi denten is opgetreden. Over de omvang van het verzet on der leiding van vijf vooraanstaande officieren in El Fatach lopen de schattingen uiteen. Zelf zeggen zij de steun te hebben van vrijwel alle le den van El Fatach in Libanon. Dat zou neerkomen op circa 2.000 me destanders. Aanhangers van Arafat spreken echter van slechts 200 tot 400 „oproerige elementen". Van de ande re drie groepen die in de PLO zijn verenigd, heeft tot dusver alleen de organisatie van Jebril, een voormali ge officier in het Syrische leger, zich bij de tegenstanders van Arafat aan gesloten. komt het kabinet met een financieel gat van 75 miljoen gulden te zitten bij het financieren van de eenmalige uit kering dit jaar voor de echte minima De dekking voor deze 75 miljoen gul den moet er wel komen, zo zie Lub bers. Minister Ruding van financiën zal daarvoor een voorstel indienen. Op dit moment liggen voor de dekking van het ontstane gat nog geen alternatie ven op tafel, aldus premier Lubbers. Het kabinet blijft er volgens Lubbers naar streven om op 1 januari een zo danige regeling rond te hebben dat dan ook de ongehuwde tweeverdieners zwaarder belast worden. rug te willen nemen. „De toegesto ken hand wijst hij niet af. Velen drin gen er bij hem juist op aan om vanuit een op programma en uitgangspun ten gebaseerde duidelijke politieke stellingname door te gaan. Hij wil hier positief op reageren. Dijkman voelt zich uitzonderlijk persoonlijk toegesproken". „Hij heeft daarom gemeend - na overweging van de ge beurtenissen van de afgelopen dagen - toch zo snel mogelijk persoonlijk te moeten reageren. Het overleg met politieke vrienden en geestverwan ten vindt onverminderd voortgang. Dijkman krijgt zeer vele, vrijwel uit sluitend positieve reakties", aldus de verklaring van het Tweede ka merlid. De raad vindt met betrekking tot de financieringsproblematiek, die de minister van Verkeer en Waterstaat zoveel zorgen baart, dat onder ogen moet worden gezien of andere depar tementen het tekort geheel of gedeel telijk kunnen vóórfinancieren. Het gaat hier om de departementen die in het bijzonder de belangen behartigen die met de bouw van de comparti menteringsdammen worden gediend. Er zijn immers niet alleen wa terstaatsbelangen gemoeid met de Oosterscheldewerken. Milieu- en vis- serijbelangen worden ook gediend. Ook de departementen, die deze be langen vertegenwoordigen, zouden kunnen zoeken naar mogelijke bezui nigingen. De raad constateert, dat deze gedachte ook in het kabinet al weerklank heeft gevonden. Daar is namelijk afgesproken, dat toe komstige prijsstijgingen en financië le tegenvallers voor 20 procent voor rekening van Verkeer en Waterstaat komen en dat de overige 80 procent zullen worden opgebracht door alle ministeries gezamenlijk. Om toch tot enige kostenbesparing te komen geeft de raad in overweging de com partimenteringsdammen aanvanke lijk slechts zover aan te leggen, dat zij hun functie kunnen vervullen en ze pas later af te bouwen. De minister zal pas later een stand punt innemen. Het regeringsstand punt zal ter kennis van de Statcn- Generaal worden gebracht. LYON - Een honderdtal Joden heeft zondag in Lyon betoogd tegen stappen van advocaten om de vrijla ting te bewerkstelligen van de oor logsmisdadiger Klaus Barbie, die op berechting wacht wegens misdrijven tegen de mensheid. ADDIS ABEBA - De 19e topkonfe- rentie van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) die maandag (vandaag) in Addis Abeba (Ethiopië) begint, kampt nog voor het begin met het probleem van de vertegenwoordi ging van de Westelijke Sahara. De kwestie die sinds een jaar de organi satie verdeelt, was onderwerp van langdurig informeel beraad dat zon dag tot diep in de nacht voortduurde. Verder heeft het voorgenomen be raad van het zogeheten „Comité van twaalf', in 1982 opgericht na het twee maal mislukken van een OAE-top, niet zoals was voorgenomen plaatsgehad. Tweemaal mislukt De topkonferentie in Addis Abeba, de plaats waar in 1963 de OAE werd opgericht en waar het permenente hoofdkwartier is gevestigd, moet maandagmiddag beginnen. Twee maal eerder mislukte de top omdat niet ge noeg leden vertegenwoordigd waren voor het vereiste quorom. De oorzaak daarvan was onder meer onenigheid over de aanwezigheid van een dele gatie van de RASD, het door het Po- hsario-front uitgeroepen democrati sche Arabische Republiek Sahara. Ook de kwestie-Tsjaad was een groot struikelblok. Er waren twee Tsjadi- sche delegaties, die van de nieuwe regering-Habre en die van de verdre ven, door Libië gesteunde leider Wed- deye. UTRECHT - Een ekonomische boy cot van Tuid-Afrika is noodzakelijk, ook al zullen zwarte Afrikanen daar misschien wel het hardst onder lij den. Als het helpt om bloedvergieten te voorkomen is dat een prijs die zij willen betalen, als er maar een einde komt aan de onderdrukking. Dit zei Ruth Mompati van de Zuidafrikaan- se bevrijdingsbeweging ANC (Afri can National Congres) zondagavond op de manifestatie voor een boycot tegen Zuid-Afrika, die dit weekeinde in Utrecht werd gehouden. De bijeenkomst vond plaats aan de vooravond van de hoorzitting die in de Tweede Kamer wordt gehouden over het Zuid-Afrika-beleid van de regering-Lubbers. De manifestatie is eon protest tegen de lakse houding van de regering, aldus de organisato ren. Al jaren worden akties gehou den voor sankties tegen Zuid-Afrika, maar de opeenvolgende regeringen komen telkens met nieuwe uitvluch ten om zaken te kunnen blijven doen met het apartheidsregime, zo stellen zij. De manifestatie in Utrecht is een hoogtepunt in de strijd voor de boy cot. Het is de afsluiting van de akti- viteiten in Nederland in het kader van het door de Verenigde Naties uit geroepen internationale jaar van de sankties tegen Zuid-Afrika. In twee gedeelten Wijsmuller liet zondag weten dat deze operatie in twee gedeelten zal plaats vinden. Het betonnen on derstuk van het immense platform is op dat moment in aanbouw bij Sta- vanger. Dat moet owrdtn gesleept naar Yrkjefjorden, bij Vats. Daar moet op de basisconstructie (69 meter hoog, 113 meter breed en 142 meter lang) het dek worden geplaatst. Het zeshoekige gevaarte heeft vier beton nen poten, waarop het dek komt, van 110 meter, zodat de totale hoogte cir ca 180 meter bedraagt, aldus Wijsmuller. Gekoinbineerde kracht Dit eerste stuk van de operatie wordt uitgevoerd door Wijsmuller, samen met een Brits, een Deens en een Noors bedrijf. De gekombineerde kracht van de sleepboten zal 65.000 pk bedragen. De sleep voert door nauwe Noorse fjorden, waarbij de constructie 63 meter diep steekt en 615.000 ton water verplaatst, aldus Wijsmuller. DEN HAAG Het kabinet heeft „zeer aanzienlijke bezwaren" tegen het wijzigingsvoorstel van CDA en VVD inzake de aftrekbaarheid van groot onderhoud en de schilders- koste. Minister-president Lubbers heeft dat na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld. Samen met minister Ruding (finan ciën) zal de premier de administratie ve en budgettaire gevolgen van het wijzigingsvoorstel nader bekijken. Een definitieve beslissing wordt ver wacht kort voor de heropening a s. dinsdag van het kamerdebat over de ze zaak. Als van de zijde van beide re geringspartijen aan het wijzigings voorstel wordt vastgehouden is zelfs het intrekken van het gehele voorstel niet uitgesloten, zo liet de premier weten. Het wijzigingsvoorstel houdt in, dat het schilderwerk voor 60 procent aftrekbaar is, minus een drempel die gelijk is aan het huurwaardeforfait. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10:15 (v.m.): Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. De tweede reis bestaat uit het ver slepen en op de plaats brengen van het complete platform, dat dan een diepgang heeft van 139 meter en 750.000 ton water verplaatst. Daar voor is dan een gecombineerde sleep- kracht nodig van 77.000 pk, aldus Wijsmuller. Hieraan doet behalve Wijsmuller zelf ook Smittak mee, plus de andere vier bedrijven. ANKARA - Zondagochtend is in de Turkse hoofdstad Ankara de doodstraf voltrokken aan twee uit erst rechtse militanten van 23 en 24 jaar door middel van ophanging, zo werd van gerechtelijke zijde verno men. N'DJAMENA - Tsjaad heeft Nige ria zondag beschuldigd van het do den van enkele honderden mensen door stelselmatige luchtbombarde menten en artilleriebeschietingen van Tsjadische dorpen in het omstre den grensgebied rondom het Tsjaad meer. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Vanaf 1 juni maandag t/m zaterdag Dreischor Landbouwmuseum, Mr P. Mogge- straat 5. 13.30 - 16.30 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Maandag 6 juni Zierikzee Raadzaal Stadhuis. Commissie Jeugd- en Jongerenwerk. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 15.30 uur. Gemeentehuis. Kommissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 7 juni Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering commissie financiën. 18.00 uur. „Huis van Nassau". Bridge-instuif- wedstrijd. 19.30 uur. Burgh Pompstation Adr. v. d. Weydeweg. Vertrek bezoek meeuwenkolonie Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier. Vanaf 19.00 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. Orgelconcert Feike Asma. 20.00 uur. Woensdag 8 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Donderdag 9 juni Zierikzee Technische School. Diploma-uitrei king. 19.00 uur. Restaurant De Val. Vertrek exkursie Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Schouwen-Duiveland. 18.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bijeen komst Ned. Bond van Plattelands vrouwen. 19.30 uur. Vrijdag 10 juni Zierikzee Intergemeentelijke Sociale Dienst, Oude Haven 54. Receptie ter gelegen heid van officiële opening kantoor pand. 16.00 tot 18.00 uur. „Huis van Nassau". Dans- en bingo avond van de soos voor alleenstaan den. 20.00 uur. Zaterdag 11 juni Renesse Nederlands Hervormde Kerk. Koor- en samenzangavond ten bate van res tauratie kerkorgel. 20.00 uur. Noordgouwe Camping De Stern. Schaapscheer- dersfeest. Vanaf 13.30 uur. Dreischor Mobiele tent. Concert brassband Wil- helmina uit Colijnsplaat. 20.00 uur. Maandag 13 juni Dreischor Dorpshuis. Hoorzitting welzijnsbe leid gemeente Brouwershaven. 19.30 - 20.30 uur. Dinsdag 14 juni Zierikzee 's Landskamer, Havenpark 40. Be stuursvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Stadhuis Vierschaar. Hoorzitting ontwerp-bestemmingsplan Binnen stad Zuidwest. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Bridge-instuif- wedstrijd. 19.30 uur. DEN HAAG - De rijkspolitie heeft zondag in de loop van de mid dag de rekreanten op het water in Zuid-west Nederland gewaar schuwd voor slecht weer. Vanuit België zouden vanaf het middag uur onweersbuien op komst zijn. die gepaard zouden gaan met windstoten. Het KNMI zei desgevraagd niets van een dergelijke waarschuwing te weten. De rijkspolitie ging voor de zekerheid echter af op een waarschuwing van de meteorologische dienst van de luchtmacht. DEN HAAG - Het kabinet streeft ernaar om het zwaarder belasten van gehuwden met twee inkomens op 1 oktober te laten ingaan. Dat heeft premier Lubbers na afloop van het kabinetsberaad bekend gemaakt Het kabinet wil proberen om de Eerste en Tweede Kamer te overtuigen van de noodzaak om de regeling per 1 oktober te laten ingaan, aldus Lubbers. DEN HAAG - Mr. S. J,M. Dijkman is bereid als lid van de Tweede Kamer deel te blijven uitmaken van de CDA-fractie. Hij is echter niet van plan af stand te nemen van de politieke standpunten die hij in het recente verleden heeft ingenomen en uitgedragen, zo heeft Dijkman meegedeeld. „Belangrijke rol bij de beheersing van het milieu DEN HAAG - De Raad van de Waterstaat laat minister Smit-Kroes in zijn advies weten, dat temporisering van compartimenteringsdammen in het Oosterscheldege- bied ten sterkste moet worden ontraden. De minister had in maart aan de raad meegedeeld, dat zij overwoog de uitvoering van de compartimenteringsdammen te vertragen om de financieringsproblemen te verlichten. Deze dammen zouden dan niet in dezelfde periode als de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde klaar komen, maar later, dat wil zeggen na 1986. Zij vroeg de raad toen haar te adviseren over de voor- en na delen van uitstel. De compartimenteringsdammen spe len een belangrijke rol bij de beheersing van het milieu in de Oosterschelde, hetgeen één van de hoofddoelstel lingen van het hele project is. IJMUIDEN - Het sleep- en bergingsbedrijf Wijsmuller in IJmuiden zal op treden als coördinator van een groep van zes internationale sleepbedrijvan, waaronder ook Smittak uit Rotterdam, die vanuit Noorwegen de opdracht heeft gekregen het op één na grootste produktieplatform voor olie en gas ter wereld te verslepen van Stavanger naar de uiteindelijke bestemmen, het „Stafjord"-veld op de Noordzee. f, K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2