//i/ <pM BRU am Rhein... Bruinisser jeugd oefende samen in bestrijden van „verzengende vuurzee" Plannen in Brouwershaven voor permanente expositie DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Spelen met vuur... Verkeersdrukte kwam langzaam op gang Ongelukkig schot van politieman Wethoudster S. C. J. B. Loschacoff-De Kanter ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 6 JUNI 1983 139ste jaargang Nr. 23330 WAARIN OPGENOMEN (1797 -- 1889) Compartimenteringsdammen Volgens de Raad van Waterstaat spelen de compartimenteringsdammen een te grote rol bij de milieubeheersing om de bouw er van uit te stellen. (Pag. 2) Vernieuwd redaktiekantoor ZN Vrijdag nam de redaktie van de Zierikzee- sche Nieuwsbode haar verbouwde en ge moderniseerde onderkomen in gebruik. (Pag. 3) VV Ouwerkerk Voetbalvereniging Ouwerkerk heeft in Oostburg zijn Waterloo gevonden in het Zeeuwse bekergebeuren. De thuisploeg klopte de blauwwitten met 2-0. (Pag. 5) De Kromme Ruim zestigduizend fans namen afscheid van Wim van Hanegem. Eén supporter maakte het wel heel bont. ,,lk kan wel jan ken", luidde zijn klaagzang. (Pag. 6) Wie een meester in zijn vak wil worden, moet zich jong oefenen. Schiller BRUINISSE - Voor even werd vorige week Bruinisse opgenomen als passagiersplaats van een Rijn-reis. De enorme cruise-schepen die nor maliter de passagiers langs de lorelei, de Sieben Junkfrauen en Wacht am Rhein voeren, zagen zich de weg naar boven versperd door het vaar- verbod op de Rijn vanwege de hoge rivierstand. Als alternatief voor hen die in Arnhem al geboekt hadden voor een nog altijd aansprekend „reisje langs de Rijn" voeren drie van deze drijvende hotelgiganten on- derlangs weg om via Middelburg naar Antwerpen te varen. Op de te rugweg deden ze een nachtje Bruinisse aan. De schepen, de „Rijnpoort", de „Rijnhaven" en de „Esmaralda", 90 meter lang en met honderden passagiers aan boord, veranderden het silhouet van de vis sershaven meer naar het idee van Rüdesheim bei nacht, geaksentueerd omdat de Bruse vloot, aan het zaadvissen was op het Wad. De reizigers, anders wandelend langs de boulevards van Keulen (Dom!), Koningswinter of Boppard, waren nu te gast in Bru en kuierden over „de kaoie het durp in". Onder hen een gezelschap Amerikanen die Bru als „beautyfull" bestempelden. Het onverwachte bezoek van de Rijn-reuzen bewijst weer hoe ekonomisch belangrijk het voor een plaats is een goede haven te hebben met afmeermogelijkheden voor de grootste schepen. In het centrum van Bru waren straatrellen uitgebroken waarbij rel schoppers de barrikaden hadden aan gestoken. De gealarmeerde jeugd brandweer maakte daar korte met ten mee. Onder leiding van bevel voerder Wilco Schilperoord werd de brand, een dwars over de straat ge worpen houtwal, met een lagedruk- haspel geblust. Na het sein „brand meester" rukten ze weer in. Nog onderweg naar de kazerne kre gen ze de tweede oproep. Explosie In een huis hadden vier kinderen KAAPSTAD - Tijdens een noodlan ding op een weg tussen Stellenbosch en Kuilsrivier in Zuid-Afrika is zon dag een licht vliegtuig verongelukt. BRUINISSE - Dreigende rookwolken, een verzengen de vuurzee, een explosie en verscheidene gewonden maakten het centrum van Bruinisse zaterdagavond tot een toneel van gevaar en angst. Onheilspellend klonken de sirenes van brandweer en ambulance, die handen vol werk hadden aan blussen en gewondenvervoer. Geluk kig voor Bru en de vele honderden toeschouwers betrof het hier een uitstekend verlopen gezamenlijke oefening van jeugd-brandweer en jeugd-E.H.B.O., waarbij zo rea listisch mogelijk werd gewerkt. DRIEBERGEN - De verkeersdruk te op de Nederlandse wegen door te rugkerende dagjesmensen is zondag avond pas tegen de avond langzaam op gang gekomen. De grootste ver keersstroom kwam tegen zeven uur vanuit de Zeeuwse eilanden. Op de weg tussen Zierikzee en Rotterdam stond bij het He 11 egat spie in een file van elf kilometer. Veel terugkerende bezoekers van de motorcrosswedstrijd in Raalte zorgden voor zeven kilomer file tus sen Raalte en Zwolle. De algemene verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen verwacht dat de grote drukte pas later op de avond op gang zal komen. De meeste mensen langs de stran den, gelokt door de zon en het Ameri kaanse ruimteveer Enterprise, wach ten blijkbaar nog met de tocht huis waarts gezien het aanhoudend fraaie weer. BEEK EN DONK - Een politieman uit het Brabantse Beek en Donk heeft zaterdagavond per ongeluk een voorbijganger neergeschoten. Het slachtoffer, een 47-jarige inwoner van die plaats, werd in de schouder getroffen. De man is opgenomen in een ziekenhuis waar de kogel opera tief is verwijderd. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie zondagmorgen meegedeeld. Het slachtoffer fietste langs het po litiebureau toen hij werd getroffen door een kogel uit het dienstwapen van de politieman. Een overzicht van de tentoonstelling over de geschiedenis van Brouwershaven in de St. Nicolaaskerk, die zaterdag werd geopend door mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter. met vuur gespeeld, terwijl de ouders niet thuis waren. Een explosie was het gevolg waarna brand uitbrak. De vier slachtoffers, Jos v. d. Velde, Theo de Koning, Iranda Wiebrens en Corine Schikker, met brandwonden gebroken ledematen en andere kwetsuren, moesten over een kunst matige dulleve (sloot) afgevoerd wor den. De aangerukte jeugd-E.H.B.O., on der leiding van Leni Jumelet, Hannie de Graaf, Peter Beye en Marjan Maaskant, klommen over de ladder en verbonden deskundig de gewon den en maakten hen klaar in het ge wondennest voor afvoer met de ambulance-auto. Advertentie CAFE-RESTAURANT PAVHJOFN Ouwerkerk (Zld.) Tel. 01114-1575 Deze P.A.N.-auto van het Rode Kruis, afd. Zeeland was voor de oefe ning ter beschikking gesteld. Rien Wielaart, lid van de jeugdbrandweer, raakte bij de nablussing van het huis zo (bijna) echt gewond dat de tóe schouwers de adem inhielden. De EHBO-ers voerden hem af. In het water In de slotfase van de voortreffelijk geslaagde oefening liep het toch nog mis. Een van de toeschouwers, de musicoloog Maarten Bruynes, viel door alle emoties flauw. De EHBO- ers, niet te beroerd ""heT spel meeie spelen, gespten hem op een brancard, maar midden op de ladder boven de dulleve verloren ze hun evenwicht weg betekend het einde van Brou wershaven als havenplaats aan de, tot dan toe gebruikelijke, toegangs weg tot Rotterdam. Opleving Mevrouw Loschacoff vestigde er de aandacht op dat er in de tegenwoor dige tijd toch weer tekenen van ople ving in de geschiedenis van Brou wershaven zijn te bespeuren. „De muziekvereniging „Apollo" is weer uit de as herrezen. En nu is „De Roode Lelie" weeraktief". Mevrouw Loschacoff gaf het bestuur van „De Roode Lelie", genoemd naar een gil- dekamer uit de 16e en 17e eeuw, een advies mee. In een museum te Utrecht zijn namelijk nog to neelstukken bewaard gebleven, die in vroeger eeuwen gespeeld zijn door leden van deze gildekamer. „Het zou een goed idee zijn om de tekst van de ze stukken op te vragen, die vervol gens in te studeren en in Brouwers haven weer opnieuw op de planken te brengen". Achteraf bleek dat het bestuur van de Stichting deze moge lijkheden al had overwogen Dc expositie in de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven is te bezichtigen op werkdagen van 13.30 tot 16.30 uur. De expositie zal worden gehouden tot en met 16 september Ï983. BERN - Het diep in de schulden zit tende Mexico hoopt zijn industriële ontwikkeling voor een deel te kun nen financieren met geld van Europe se ondernemingen. Adolfo Hege- wisch, sekretaris-generaal van de Mexicaance nationale kommissie voor buitenlandse investeringen, verklaarde dit in Bern tegenover de pers. Verwachting tot dinsdagavond: Droog en zonnig Zonnig; minimumtemperatuur om streeks 8 graden, middagtempera- tuur van 23 graden in het noorden tot 27 graden in het zuiden van hel land; vrij krachtige oostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 10 juni Woensdag: Zonnig Kans op neerslag: 20 Minimumtemp.: 12 gr. Middagtemp.: 28 gr. Windkracht: zuidoost 3 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 15 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 12 gr. Middagtemp.: 20 gr. Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 juni Zon op 5.22, onder 21.55 Maan op 3.49, onder 17.14 Nieuwe Maan: 11 juni (6.37) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7 juni 0.31 13.25 6.51 19.14 Springtij: 13 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het weer voor morgen ziet er goed uit: droog en zonnig. Een hogedrukgebied trekl van de Noord zee naar de zuidpunt van Zweden. De wind wordt daardoor bij ons or.sle lijk, in de nacht meestal matig, .ver dag vrij krachtig, in het zuidwesten mogelijk nog iets meer. De tempera tuur daalt in de komende nacht tot omstreeks 8 graden en hij loopt op tot 23 graden in het noorden en 27 graden in het zuiden in dc middag. De begrenzing tussen warme tot zeer warme lucht in Frankrijk en koele oceaanlucht komt dichterbij. BRUINISSE - De jeugd-brandweer en jeugd-E.H.B.O. van Bruinisse samen in aktie tijdens de geslaagde oefening van zaterdagavond. Voor: BARBECUE FONDUE PARTIJEN LEKKER ETEN zodat het „slachtoffer" rap bij kwam in het koude water Instrukteur Wim Jumelet en de bei de andere begeleiders van de jeugd brandweer Cor de Ronde en Jaap Verkamman konden, samen met de leiding van de jeugd-EHBO, terug zien op een vlekkelooj veylopen oefe ning, die van het begin tot het einde het vele publiek boeide maar die vooral lieten zien wat jeugd, mits goed gemotiveerd, kan presteren. RIO DE JANEIRO - De Braziliaan se regering werkt aan een nieuw pak ket van bezuinigingsmaatregelen dat moet bijdragen tot het vinden van een oplossing voor het schulden- vraagstuk van Brazilië. Het land heeft een buitenlandse schuld van ne gentig miljard dollar en ondervindt ernstige problemen mef de oplossing daarvan. De nieuwe bezuinigingen moeten zijn kredietwaardigheid ver beteren. BROUWERSHAVEN - „Tegenover het streven van de Stichting Culturele Commissie „De Roode Lelie", om in Brouwershaven een tentoonstellingsruimte in te richten, waar de geschiedenis van Brouwershaven permanent zal kunnen worden getoond, staat het kollege van B. en W. beslist niet afkering. De plannen zijn in een vergevor derd stadium en zien er beslist niet slecht uit". Aldus mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter, wethoudster van de gemeente Brouwershaven. Zij opende zaterdag, luid bellend met een oude bel, de expositie van de Stich ting „De Roode Lelie" over het onderwerp „De geschie denis van Brouwershaven", die is ingericht in de St. Nicolaaskerk ter plaatse. Mevrouw Loschacoff ging in haar openingstoespraak terug in de ge schiedenis van Brouwershaven. De St. Nicolaaskerk noemde zij een uit stekende plaats om een dergelijke expositie te houden. „Elke stad met een beetje vooruitzichten bouwde in de Middeleeuwen al snel een grote kerk. Zo ook Brouwershaven. Gezien de centrale funktie van dit gebouw door de eeuwen heen is er geen betere ruimte voor een dergelijke expositie denkbaar". De groei, die men destijds in Brou wershaven verwachtte, is helaas niet gekomen, aldus de wethoudster. „Brouwershaven heeft zelfs niet eens volledige stadsrechten. Door de te genwerking van het gemeente bestuur van Zierikzee werd Brou wershaven destijds „slechts" een smalstad (niet vertegenwoordigd in de Staten van Zeeland - red.)". Me vrouw Loschacoff noemde in haar toespraak ook de doodsteek voor Brouwershaven, namelijk het gra ven van de Nieuwe Waterweg door ir. Caland. Zij citeerde in dat verband enkele regels van een gedicht, dat de ze materie behandelt: „Caland, gij grote man; gij hebt de Waterweg ge graven. Maar stak toen op dat mo ment de spa door 't hart van Brou wershaven". Het graven van de Nieuwe Water- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1