WÊÊÊÊÊEmêÊÊËI l Schouwen-Duivelands voetbalseizoen: vier degradanten en twee promovendi li NIEUWSBODE jjk Reserveteams behoedden eilandelijk gebeuren voor afgang Watersport is van enorm belang voor Brouwershaven 1983 6 ZIERIKZEE - Het voetbalseizoen 1982 1983 zit er na het afwerken van een paar laatste restantjes weer hele maal op. Het werd voor de dertien voetbalverenigingen in zijn totaliteit allesbehalve een seizoen om viktorie over te kraaien. Vier ploegen degradeerden: SKNWK van de vierde klas KNVB naar het afdelingsvoetbal, WIK en Renesse van de eerste naar de tweede klas afde ling en Brouwershaven van de tweede naar de derde klas. Hiertegenover slechts twee positieve resultaten. Derde klasser Ouwerkerk heroverde de tweede klas en Zonnemaire klom van de vierde naar de derde klas. Be ter verging het diverse reserveteams. Bruse Boys II, Zie- rikzee II en ZSC II gingen een klas omhoog en gedrieën zorgden deze teams ervoor, dat het seizoen geen komple- te afgang werd voor het Schouwen-Duivelandse voetbal. De Bruse zaterdagvereniging en de Zierikzeese zondag- klub spelen al met al het volgend seizoen met twee teams in het KNVB-gebeuren, een positief resultaat in een ver der uiterst mager seizoen. Tonnie van de Berge toonde zich weliswaar weer herhaaldelijk als een van de beste vleugelspitsen, die op de Zeeuwse voetbalvelden rondloopt, maar voor namelijk hij miste neef Jacob van de Berge als de afwerker van zijn bedenk sels. Bruse Boys begon het seizoen aller minst slecht. In de openings-- wedstrijd werd op eigen veld onno dig verloren van ASWH (1-2), ge volgd door een 2-3 zege bij Altena. Juist deze twee ploegen hebben zich aan het eind van het seizoen opge werkt naar de eerste klas, terwijl Ar- nemuiden de Zeeuwse eer nog kan redden door via een nakompetitie mee te promoveren, maar dan zullen Be Fair en Valleivogels wel op de knieën gedwongen moeten worden, hetgeen na het teleurstellende resul taat in de beslissingswedstrijd met Altena uiterst dubieus is geworden. Altena uit Nieuwendijk werd overi gens de sensatie van het voorbije sei zoen, want waarschijnlijk rekende niemand bij het begin op deze forma tie met het oog op promotie. Ook na tien kompetitiewedstrijden leek het hier nog allerminst op, want toen bengelde de ploeg nog aan de staart van de ranglijst, maar een geweldige revolte in de tweede kompetitiehelft leverde op karakter de dikverdiende promotie op, waarbij het steeds dui delijker werd dat de ploeg pok tech nisch best wat in huis had. Kwetsbaar Bruse Boys bengelde nagenoeg de hele kompetitie bij de onderste vier teams, kwam niet of nauwelijks tot de puike resultaten van een jaar eer der, maar redde zich in de slotfase toch nog vrij gemakkelijk, mede dankzij de aanwezigheid van NEO'25, dat vanaf de eerste kompei- titiewedstrijd de gedoodverfde de gradant was. Wel pakte de formatie van trainer Jan Englebert in de laatste kompeti tiewedstrijd nog even de hoogste skore van de hele kompetitie, maar verder was het allemaal slechts ma tig. „Er is dit seizoen voornamelijk gewerkt aan het verbreden van de se- Iektie", liet Englebert weten. ..Dat is redelijk suksesvol verlopen al waren de resultaten niet altijd om over naar huis te schrijven. Toch denk ik, dat we met de 23 punten uit 24 wedstrij den niet echt ontevreden mogen zijn. Met topskorer Jacob van de Berge er bij hadden wc een aardige rol mee kunnen spelen, maar zijn gemis werkte min of meer door op de pres taties van de hele ploeg. Als er moei lijk geskoord wordt ben je als team bijzonder kwetsbaar. Dat is een vol dongen feit, waar je wel mee te ma ken hebt. Het is ook de voornaamste reden, waarom de selektie breder moest worden". Al jaren is vriend en vijand het er over eens, dat Zierikzee op papier een voortreffelijk team op de been kan brengen. Toch komt het er even zoveel jaren steeds niet uit. Ook in het seizoen 1982 1983 andermaal niet. Wel schoot de formatie van de inmiddels verdwenen oefenmeester Bas de Zeeuw met tijd en wijle posi tief uit de slof, maar de keren dat een ontmoeting ronduit op een teleurstel ling uitdraaide waren even talrijk. Hete hangijzers als het zaalvoet- balgebeuren en de doorstroming van de getalenteerde jeugd vertroebelden de sfeer en waren voor een belang rijk deel debet aan de bijna- degradatie van de roodzwarte forma tie. Slechts dankzij de bereidwillige medewerking van SC Gastel in de slotwedstrijd konden degradatie wedstrijden tegen BSC en RCS wor den ontlopen. RCS werd uiteindelijk het kind van de rekening en de ploeg van Jack Schipper, die in het komen de seizoen Bas de Zeeuw bij Zierik zee opvolgt, degradeerde samen met Ria Westdorpe naar de vierde klas. Zierikzee skoorde in 22 ontmoetin gen 21 punten. Olivier Verwest speelde geruime tijd als laatste man in het jeugdige team uan ZSC, maar bewees aan het eind van het seizoen in de spits aanmerke lijk waardevoller te zijn. Lange tijd leek het erop, alsof Me- vo een geslaagde greep naar promo tie zou gaan doen in de vierde klas van het zal -rdagvoetbal. De ploeg van trainer Toon van Tiggelhoven smaakte zelfs een paar weken het ge noegen lijstaanvoerder te zijn, maar na de winterstop werd de oranje equipe ontmaskerd, toen de doelpun- tenmachine niet meer funktioneerde. Met 23 punten uit 22 ontmoetingen werd Mevo uiteindelijk een goede middenmoter, niet meer en niet min der. Slechter verging het SKNWK. De Nieuwerkerkse formatie ontbrak het nagenoeg de hele kompetitie aan zelfvertrouwen. Zelfs in de slotron- den, toen men mirakuleus had kun nen ontsnappen met een handjevol kompetitiepunten, bleek het ver trouwen in eigen kunnen ver te zoe ken. De ploeg van trainer Kees van de Linde mag het volgend seizoen gaan proberen om het KNVB-schap te heroveren, maar daar lijkt zo op het oog niet al te veel kans op. In de breedte is de vereniging te kwets baar, al heeft trainer Van de Linde daar een andere mening over. Hij mag in ieder geval nog een seizoen op herhaling in Nieuwerkerk. In de eerste klas van het afdelings voetbal was het afgelopen seizoen vrijwel alles mogelijk. Een vijftal ploegen voerde korte of langere tijd de ranglijst aan en in de eerste kom petitiehelft leek DFS uit Burgh- Haamstede enige tijd een serieus kandidaat voor de titel, om vervol gens na de winterstop een even se rieus degradatiekandidaat te wor den. Duiveland deed het andersom: onderaan in de eerste helft en beetje bij beetje naar de hogere regionen in de tweede helft. Fataal wérd het sei zoen voor de derde Schouwen-Duive landse formatie in de eerste klas. WIK gleed in de tweede seizoenhelft stap voor stap af naar de fatale plaat sen, te meer daar andere ploegen plotseling als herboren van achter de kerststollen vandaan kwamen. Sa men met SVD mag de ploeg van trai ner Adrie Noordijke het volgende seizoen gaan proberen om promotie af te dwingen in de tweede klas, maar ook dat lijkt eerder gezegd dan gedaan, daar kan inmiddels ook ZSC uit Scharendijke over mee praten. N oodged wongen De eerste tien kompetitieronden leek er voor de ploeg van trainer speler Bram Coomans geen vuiltje aan de lucht. De rijkelijk van jeugdi ge talenten voorziene formatie klop te tegenstander op tegenstander, maar eind januari kwam de onver wachte en ongewenste ommekeer, toen achtereenvolgens werd verloren van Dauwendaele en Rillandia. Bevelanders en Hoedekenskerke namen het heft in handen om uitein delijk ook samen te promoveren, daarbij ZSC op de derde plaats ach terlatend. Brouwershaven kon het in de tweede klas niet redden. De nood gedwongen te snel en te rigoreus ver jongde ploeg behaalde zeggen en schrijven vier kompetitiepunten, waarbij een zege op SSV, de aan staande ploeg van Bas de Zeeuw. In het komende seizoen gaat men in de derde klas spelen samen met het ei gen reserveteam, dat nipt degradatie ontliep door in een beslissings wedstrijd met 0-1 te winnen van Apollo III. Aangevuld met een stuk routine en wat ervaren jeugd kan de nieuwe trainer Kees Kommer Brou wershaven vrijwel zeker weer op het oud$ nest terugvoeren. In het zondagse afdelingsvoetbal was het vóór het seizoen bij Renesse hetzelfde liedje als bij Brouwersha ven. Ko Willemse moest aan de slag met een leeggelopen formatie, een opgave die toen al onuitvoerbaar leek, wat achteraf ook bewaarheid is geworden. In 22 wedstrijden werd niet een keer gewonnen en kwam de ploeg vijf keer een remise overeen. Met een achterstand van tien punten op de dichtstbijzijnde ploeg hoeft er over de redelijkheid van degradatie in het geval van Renesse geen twijfel te zijn. De Westhoekploeg komt het vol gend jaar in het gezelschap van twee de klasser Dreischor, dat zich rede lijk veilig speelde al dreigde er nog enkele weken op een afstandje degra datie. Bij dit tweetal komt ook nog Ouwerkerk, dat probleemloos kam pioen werd in de derde klas. Opmer kelijk genoeg liet de ploeg van de vertrekkende trainer Bertus Bleyi de vijf kompetitiepunten die men ver speelde op eigen terrein liggen, ter wijl uit alles in»winst werd omgezet. Sendationeel is het optreden van de Ouwerkerkers in het bekergebeuren, waarin men de finale bereikte en on dertussen de eerste wedstrijd tegen eerste klasser Oostburg verdienste lijk met 1-1 afsloot. Hinderpaal De eilandelijke dwerg Zonnemaire klom ook weer terug naar de derde klas. Slechts een keer liet de ploeg een steekje vallen - 2-0 verlies bij Pa trijzen IV - maar verder was de rood gele equipe de terechte kampioen. In het komende seizoen krijgt men bovedien weer een heuse trainer in Jaap van Huizen, die een paar jaar terug aktief was bij de A-junioren van Zierikzee. Dat was het afgelopen seizoen de taak van Peter Goedcgeburc. Hij ver ruilde de Zierikzeese toekomst voor een toekomst bij de gepromoveerde Ouwerkerkse formatie. Gocdegcbu- re slaagde er overigens niet in om zijn ploeg Zeeuws A-juniorcn- kampioen te maken, vooral omdat Flip Bokelaar zorgde als een van de weinigen voor een brok routine in het team van Brouwershaven. De de gradatie kon ok hij evenwel niet hel pen verhinderen. RCS een te grote hinderpaal bleek. In drie wedstrijden - twee normale kompetitiewedstrijden en een beslis singsduel - ontfutselden de Soubur gers vijf punten aan Zierikzee en dat was net genoeg om de titel bij RCS te brengen. Beter brachten de B- junioren van Zierikzee het eraf. Via overwinningen op de twee hoofdklasse-kampioenen HVV'24 en Kloetinge werd de Zeeuwse junioren beker veroverd. Beter ook dan de respektieve stan daardteams presteerden de reserve teams van Bruse Boys, Zierikzee en ZSC. Bruse Boys werd een paar we ken voor het einde van de kompetitie al KNVB-ploeg via een zekere twee de plaats, maar in de slotronde werd door een 1-1 gelijkspel bij Hoek II ook nog de titel binnengehaald, ten koste van de tegenstander in deze wedstrijd. Zierikzee II leek lange tijd probleemloos te kunnen promove ren, maar toen liet de ploeg een paar steekjes kort achter elkaar vallen. Dankzij de sportieve instelling van Zeelandia II, dat HVV'24 III met 4-2 klopte, kon de ploeg van coach Kees Struyk in de slotronde alsnog opruk ken naar de op promotie rechtgeven- de tweede plaats. Na enkele jaren op rij niet geslaagd te zijn, is ook Zierik zee II nu KNVB-ploeg. Bij zowel Bru se Boys als Zierikzee is deze promo tie van essentieel belang met het oog op de scholing van een bredere selek tie. Wat ZSC I net niet lukte, daarin slaagde ,het tweede Scharendijkse team wel. Na een spannende race met een drietal konkurrenten promo veerde de ploeg naar de eerste klas, waardoor het tweede team nu hoger speelt dan het eerste team, een situa tie die in Kerkwerve ook een aantal jaren speelde. In de vierde klas pakte Duiveland III nog een kampioen schap, terwijl Dreischor II in de slo tronde onfortuinlijk van de titel werd afgehouden. Solo-zege voor Simon Blom in tweede trimloop BURGH-HAAMSTEDE - Simon Blom heeft zich in de tweede trim loop van de Evenementenkommissie van Burgh-Haamstede de snelste ge toond op de acht kilometer. Hij fi nishte na 28.26 min. Johan van der Hoek eindigde op ruim twee minuten als tweede en Cor Muller, Wim van de Berge en Jos Geluk kwamen als volgenden over de meet. De tweede loop over twee kilome ter leverde winst op voor Ivo Schoots voor Joost van Breugel en Lourens Baas en op de vier kilometer was Wim Landman de snelste voor Adrie Kloet, Jan-Peter Danse, Robert Sloot en Peter van Dongen. Voorzitter Ge rard van Breugel reikte de prijzen uit en Corrie Jonker zorgde voor de uit slagen. De prijzen werden beschik baar gesteld door Sporthuis Zierik zee en door Cor Mulder van het Oude Raadhuis. Winstpartij voor Jan de Korte SOMMELSDIJK - In de tweede ronde van het schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee heeft Jan de Korte van de SV TOG een zege ge boekt op J. Minnaar. EX-TOG-speler Anthonie Douw bracht het er tegen A. van Maurik slechter vanaf. Zijn partij ging verloren. Na twee ronden gaan vier spelers met de maximale skorev aan de lei ding. C. Bakelaar, J. Boeter. J. de Glopper en C. Smit hebben daarom een voorsprong van een half punt op een achtervolgend groepje van negen spelers, waaronder Jan de Korte, met elk anderhalf punt. In de derde ronde, die in Oude Tonge wordt gespeeld op woensdag 8 juni moet De Korte het opnemen tegen René Faas- se, die eveneens op anderhalf punt staat.- DEN HAAG - Het Nederlands Handbal Verbond (NHV) kent vol gend seizoen voor het eerst op het hoogste heren-niveau vrouwelijke scheidsrechters. Het koppel Marjan Lakeman (Heerhugowaard)/Haja van Cornewal (Enkhuizen) is door de werkgroep scheidsrechters in de A- groep geplaatst. •>r> Wethouder Flip van Ast: BROUWERSHAVEN -Het vorig jaar bestond de Watersportvereniging Brouwershaven vijftien jaar. Het was toen echter pas tien jaar geleden, dat de jachthaven van deze gemeente in gebruik werd ge nomen. „Een aantal mensen uit Brouwershaven blijkt een bijzonder vooruitziende blik te hebben ge had", vertelt wethouder Flip van Ast van Brou wershaven. Hij doelt daarmee op dokter Terpstra, Willem Kesteloo, Jan Hanse, Joop Soeter, Jan van Schelven en Jaap de Vlieger, die in 1967 als initia tiefnemers van de WSV Brouwershaven optraden. „Zij startten de vereniging toen al op met in het ach terhoofd de gedacht, dat men wel eens achter het net zou kunnen vissen, omdat een andere watersportve reniging zich zou gaan vestigen". Dat bleek zeer juist, want nadat de haven in 1972 was geopend stond Watersportvereniging De Kaag onmiddellijk bij de gemeente op de stoep. Deze gerenommeerde vereniging had meer dan oppervlakkige belangstel ling voor de Grevelingen en de Brouwse jachthaven. „Overbevolking" op het eigen water was de (grote drijfveer. „Het bestuur van de WSV De Kaag stapte bij het gemeente bestuur binnen met de vraag of er niet een soort afdeling gevestigd zou kunnen worden in Brouwers haven", weet Van Ast. Onmiddel lijk ontstond er toen een samen werkingsverband met de reeds bestaande WSV Brouwershaven, hetgeen weer tot gevolg had, dat er in minder dan geen tijd wedstrijden kwamen op de af gesloten Grevelingen. „In het be gin was het gemeentebestuur wel min of meer huivering of de haven zichzelf wel financieel zou kunnen bedruipen", konstateert Flip van Ast. „De gemeenschap mocht im mers nooit financieel opdraaien voor de rekreatie, die er zou gaan komen. Toen is dan ook de kreet ontstaan: „Rekreatie akkoord, maar het mag de gemeenschap geen geld kosten". Inmiddels is het overduidelijk geworden, dat de haven inderdaad ook geen geld kost, integendeel. Er is in de loop van de jaren een aardige reserve- pot gekreëerd, waaruit eventueel voorkomende reparaties be kostigd kunnen worden, waar door er niet aangeklopt hoeft te worden bij de gemeente". Sportminded Belangrijk voor de WSV Brou wershaven is steeds geweest, dat er een perfekte verstandhouding was tussen de vereniging en het gemeentebestuur. „Het is zeker niet zo, dat dat is voortgevloeid uit mijn persoonlijke betrokken heid met biede lichamen", laat Flip van Ast weten. „Het zit hem louter en alleen in het feit, dat het hele gemeente bestuur enorm sportminded is. Dat bleek ook wel, toen twee ja ren geleden de eerste signalen bin nenkwamen, dat er een groot eve nement op til was. Dat het een We reldkampioenschap zou worden was toen nog niet bekend, maar feit was wel, dat het gemeente bestuur unaniem positief tegeno ver de geluiden stond. Nadat be kend werd, dat het een WK betrof werd het enthousiasme alleen maar groter. Het was zelfs zo mooi, dat alle frakties uit de raad eraan refereerden in hun algeme ne beschouwingen". Het gemeentebestuur van Brou wershaven heeft zich in het verle den altijd op het standpunt gesteld, dat de akkommodatie, die in de kern Brouwershaven WORLDCHAMPtONSHIP aanwezig is, optimaal benut moet worden. Alleen dan kan de ge meente ook optimaal de ekonomi- sche revenuen er vani trekken. „Brouwershaven heeft leen grote middenstand, die voor een be langrijk deel door de watersport - rekreatie wordt gedragen", stelt Van Ast. ,,'s Winters kunnen ve len krap rondkomen, maar 's zo mers is iedere winkel boor hon derd procent nodig. Het is daarom van optimaal belang, dat het wa tersportseizoen enigszins wordt uitgerekt, waardoor de ,i,rendabe le" periode ook wordt i verlengd voor de middenstand". Belang rijk in dit verband is zeker ook het feit, dat Brouwershaven de tweede haven is in Zeeland (ach ter Zierikzee, - red.) waar het pas santen aangaat, al eventeens een ekonomische voltreffer. Erekomitee Flip van Ast is er voor zichzelf van overtuigd, dat de aanstaande wereldkampioenschappen in de Cadet-klasse, die de WSV Brou wershaven in samenwerking met de Belgian Cadet Class Organisa tion organiseert een sukses wor den. „Het gebeuren is natuurlijk promotioneel van uitzonderlijk belang voor Brouwershaven. Op deze manier krijgen we op wa tersportgebied een nog betere naam dan we al hebben en dat is van uitzonderlijk belang. Boven dien denk ik, dat het gewoon niet kan misstakken, omdat er een or- ganisatiekomitee is dat niet voor honderd, maar wel voor tweehon derd procent inzet heeft. Ik heb persoonlijk kunnen konstateren, dat werkelijk niets aan het toeval is overgelaten. Vandaar", legt de Brouwse wethouder, die tevens een welverdiende plaats in het erekomitee voor de aanstaande WK heeft gekregen, tevreden la chend uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6