Herscho uit Oosterland maakt goedkope bungalows Sportverenigingen moeten zelf Sportraad oprichten Lionsclub Schouwen-Duiveland: goed werk achter de schermen! SAMAN BV In gemeente Westerschouwen Kommissie sport9 jeugd en cultuur behouden Bestemmingsplan „Binnenstad Zuidwest" Bouwtijd van gehele bungalow slechts enkele weken OOSTERLAND - „Onder druk van de huidige ekono- mische recessie worden vaak goede innoverende ideeën geboren. Wij zijn van mening dat we, door middel van de introduktie van een relatief goedkope nieuwbouwwo ning, die in feite overal gebouwd kan worden, daaraan een belangrijke bijdrage leveren". Aan het woord is de heer P. J. van der Schoor, direkteur van Herscho Pro- jektonderhoud te Oosterland. Op de Expo in Goes stond een modelwoning opgesteld. De belangstelling was groot. BURGH-HAAMSTEDE - Als de sportverenigingen binnen de gemeente Westerschouwen een Sportraad wil len hebben, moeten ze eerste trachten een Sportraad te kreëren. Is die er eenmaal, dan zullen een of twee verte genwoordigers van die Sportraad zitting nemen in de kommissie jeugd, sport en cultuur. Dat adviseerde deze kommissie ten slotte, nadat breedvoerig was gesproken over of er nu wel of geen Sportraad moet komen binnen de gemeente Westerschouwen. Voorzitter J. C. de Feiter vertelde donderdagavond dat de „klacht" van de sportverenigingen gericht is op de minimale afvaardiging van hen in de kom missie sport, jeugd en cultuur. „Slechts één man heeft hierin zitting en dat vindt de sport in het algemeen een beetje weinig. De sport vraagt zich af of de ze man in zijn eentje in staat.is om de belangen van de sport te behartigen bin nen de kommissie. Vanuit verschillende kanten kwam de wens naar voren om een Sportraad in het leven te roepen." In samenwerking met het Ooster- landse architektenbureau Pieter Tie- leman heeft het bedrijf een vrijstaan de, gelijkvloerse bungalow ontwor pen, waarvan de totale bouwtijd slechts enkele weken bedraagt en die geleverd wordt voor de prijs van 71.000,— all in. Tijdens de onlangs gehouden jaarbeurs voor Zeeland: de Expo, in Goes bleek voor de model woning, die daar was opgesteld een grote belangstelling te bestaan van de zijde van het publiek. Een aantal serieuze gegadigden voor de koop van een dergelijke woning was het direkte resultaat. Het ontwerp van de woning berust in feite op een aantal nieuwe ideeën voor toepassing in de woningbouw, volgens de heer Van der Schoor. In de eerste plaats is dat de toepassing van een nieuw soort binnenmuur, opge bouwd uit het zogenaamde HPO- element. Dit element is opgebouwd uit grenen profielstijlen, dubbelwan dige gipsvezelplaten met daartussen een geperste polystyreen hard- schuimlaag. Deze wanden hebben een hoge isolatiewaarde, terwijl ze bovendien voldoen aan alle gestelde eisen inzake de geluidsisolatie. Besparing loonkosten De konstruktie van de wanden met behulp van de profielstijlen is bin nen het bedrijf zelf ontworpen; mede daardoor kan een erg snelle bouwtijd worden gerealiseerd. Het kasko, an ders gezegd de woning zonder buiten muren en dakpannen, kan worden gebouwd in twee dagen tijd. De gehe le woning, behoudens het werk door derden zoals installateur en nutsbe drijven, kan gereed zijn in vier tot zes weken. „Juist dit facet maakt de woning naar verhouding goedkoop, omdat een groot deel van de gebrui kelijke loonkosten tijdens de bouw worden uitgespaard." Aldus de heer Van der Schoor. „Het meeste werk gebeurt in de werkplaats. Op de bouwplaats worden de verschillende delen dan samengevoegd tot een kompete woning. Vervolgens kun- (Vervolg van pag. 1) In de Struktuurschets Binnenstad 1976 wordt als parkeerbehoefte bin nen het plangebied Binnenstad Zuid west het aantal van 570 parkeer plaatsen genoemd. Uitgaande van een nu bekend woningaantal van 440 in het plangebied wordt de noodza kelijk akkommodatie thans op 595 parkeerplaatsen gesteld. De kapaci- teit van de bestaande parkeerterrei nen en -terreintjes (in garages of op In een gesprek met de president en de vice-president van de Lionsclub Schouwen-Duiveland, de heren P. R. M. van der Sneppen en A. Verbeek, blijkt echter al spoedig dat er van de ze „elite" weinig overblijft. De oor zaak van deze boute bewering moet waarschijnlijk worden gezocht in het feit dat niemand „zo maar lid kan worden van een service-club". Maar daarover straks meer in dit verhaal. Achtergrond De Lions hebben als devies „We serve" en trachten dit tot uitdruk king te brengen door aktiviteiten, die zowel materieel als immaterieel zijn gericht. De leden van een Lions club willen elkaar als goede vrienden ontmoeten en waarderen. Als regel komt men tweemaal per maand bij een. Lions hebben zich akkoord ver klaard met ethische beginselen van loyaliteit en integriteit en trachten nen de buitenmuren worden gemet seld en de dakpannen gelegd. Een andere nieuwe toepassing is de wijze van fundering, op bouwplaat sen, waar normaliter geheid moet worden. In plaats van heipalen wordt gebruik gemaakt van poly- styreen-blokken. Het uitgangspunt van deze toepassing is het weer in evenwicht brengen van de belasting van de bodem op de bouwplaats. Er wordt dan eerst berekend hoe groot de draagkracht van de bodem ter plaatse is. Vervolgens wordt bere kend hoe zwaar de grond weegt, die voor de fundering is uitgegraven. Het gewicht van het huis, en de ge wichtsbesparing van het niet gebrui ken van beton voor de funadering, bepalen daarbij de dikte van de te ge bruiken poly-styreen-fundering. „Voor zover mij bekend is, kunnen we in dit geval spreken van een lan delijke primeur." Aldus Van der Schoor. eigen erven) en langs de openbare weg bedraagt ongeveer 510. Door uit voering van het bestemmingsplan zullen enerzijds ca. 40 bestaande par keerplaatsen vervallen. Anderzijds zijn op drie plaatsen binnen het plan gebied op binnenterreinen parkeer plaatsen, dan wel uitbreidingen daarvan geprojekteerd. Uitbreiding Door de uitbreiding van de par keerplaats tussen de Nieuwe Boogerdstraat en de Lange St. Janstraat wordt extra ruimte voor ongeveer tien auto's gekreëerd. Op het geprojekteerde parkeerterrein ten westen van de Manhuisstraat zal ruimte zijn voor ongeveer 50 auto's en de nieuw aan te leggen parkeer plaats op het binnenterrein ten zuid deze in het dagelijks leven toe te pas sen, zowel in de privé-sfeer als in het zaken- en beroepsleven. Door het ne men van initiatieven en ontwikkelen van aktiviteiten in het humanitaire vlak willen Lions zich daadwerke lijk inzetten voor het bevorderen van het algemeen welzijn. Als leden van een internationale vriendenorganisatie willen zij in het bijzonder al die zaken steunen, die leiden tot een betere verstandhou ding tussen de volkeren van de we reld. Dit geschiedt door zowel mate riële als sociale en medische hulp aan minder bedeelde medemensen. Gedacht kan daarbij worden aan blinden, doven en invaliden. Maar ook aan drugsverslaafden of alkoho- listen. In de derde wereld wordt steun verleend aan hospitalen, pre ventieve geneeskunde, enzovoorts. Ook bij natuurrampen verlenen de Lions steun. Veelal kan men zeggen Een derde „nieuwigheid" is het aanwenden van de zogenaamde vak- werkspant: een dakkonstruktie, die in de tegenwoordige bouwwereld niet meer in zwang is. Afwerking en indeling De afwerking van de woning, voor wat betreft de te gebruiken klin kerstenen voor de buitenmuren en de keuze van de dakpannen, gescheidt geheel in overleg met de koper. Ook kunnen alle wensen ten aanzien van de indeling van de woning in het ont werp worden meegenomen. De standaard-indeling van de woning geeft het volgende beeld: woonka mer, keuken, toilet, badkamer, gang, berging en drie slaapkamers. De bouw van een garage of schuur be hoort tot de (extra) mogelijkheden. Maar hoe de woning er uiteindelijk precies komt uit te zien, is afhanke lijk van de wensen van de koper. Modelwoning Momenteel loopt bij de gemeente Duiveland een aanvraag om toestem ming voor het oprichten van een mo delwoning op een bouwkavel in Nieuwerkerk. Wanneer alles volgens plan verloopt, zal deze modelwoning over twee maanden te bezichtigen zijn aan de Fazantenlaan, in .het bestemmingsplan Nieuwerkerk I. en van de PieterseHestraa-t-heeft een kapaciteit van ongeveer 30. Dooi' de ze uitbreiding met in totaal 90 plaat sen zal er binnen het plangebied in het totaal ruimte zijn voor ongeveer 560 geparkeerde auto's. Aansluitend op de parkeerplaatsen zijn een drie kleuterspeelplaatsen in te richten, die op een rustige plaats gelegen zijn. Het ontwerp-bestemmingsplan Binnenstad Zuidwest ligt vanaf he den (vrijdag) voor de wijkbewoners ter inzage bij de afdelinge algemene zaken van de gemeentesekretarie Cs ochtends van 9.00-12.00 uur) en in de gemeenschappelijke bibliohteek in het Groene Weegje. Bij het bureau voorlichting van de sekretarie kun nen belangstellenden tevens een sa menvatting van het plan verkrijgen. Lidmaatschap Aanmelding voor het lidmaatschap van een service-club kan in de prak tijk niet gebeuren door eigen initia tief van het aspirant lid. Het is alleen mogelijk om lid van een service-club te worden, wanneer men daarvoor vanuit de club toe wordt uitgeno digd. Binnen de club is op dat moment al de kandidaat-stelling besproken en met algemene stemmen goedgekeurd door de leden. „Dat gebeurt om te be werkstelligen dat er zoveel mogelijk leden uit verschillende beroepen en bedrijfstakken binnen de club verte genwoordigd zijn. We willen daar mee voorkomen dat er een soort club- vorming binnen de club ontstaat". Aldus de beide voorzitters. Een voortvloeisel daarvan is ook dat het vriendschapsaspekt in het be gin erg op de achtergrond staat. De De heer J. C. Hendrikse vond de komst van een Sportraad vanuit de sport bekeken ideaal, zeker gezien de betere kontakten met de gemeente, die erdoor zullen ontstaan. Hij was ook niet tegen een Sportraad, maar- maakte zich wel wat ongerust over het voortbestaan van, de kommissie jeugd, sport en cultuur. Hij vroeg zich af of deze kommissie in een an dere vorm (zonder de sport) nog wel gehandhaafd zal blijven. De secreta ris van de kommssie, de heer D. de Vos deelde mee dat jeugd en cultuur al volledig is ondergebracht bij het welzijn. Ook P. M. van den Aarsen vond dat het instellen van een Sport raad een bedreiging vormt voor het voortbestaan van de kommissie. De heer J. \V. Geleijuse gaf de ver lossende tip: Wel een Sportraad, maar zet een vertegenwoordiger daarvan in deze kommissie. Jeugd werkleider Gabri de Groot: „We zou den ook twee vertegenwoordigers, van de binnen- en buitensporten toe kunnen voegen". De kommissie was' het eens over dit voorstel en adviseerde positief over de komst van een Sportraad, mits de belanghebbenden (de sport) zelf initiatief tonen om dat voor el kaar te krijgen. Subsidieregeling Voorzitter De Feiter wilde van de kommissie een advies over het opstellen van een subsidieregeling voor de verenigingen. Momenteel bestaan grote verschillen tussen de bedragen, die per lid worden uitge keerd. De wethouder van sportza ken, De Feiter vroeg zich af of het niet mogelijk was een kommissie in te stellen, die orde op zaken stelt. Met name om meer uniformiteit te krijgen in de subsidie verstrekkingen. De heer Van den sie ontstaat over politieke en/of godsdienstige onderwerpen. Boven dien zorgen we er voor dat de leef tijdsverschillen tussen de leden niet te groot is". De Lions-club kent alleen manne lijke leden. In enkele plaatsen in Ne derland zijn er tevens Lionesse-clubs (dus voor dames) en Leo-clubs (in de leeftijd van 18 tot 30 jaar). Akties De Lionsclub Schouwen-Duiveland heeft zich in het verleden sterk ge maakt voor hulp aan de medemens. Nog onlangs werd, in samenwerking met de Rotary-club Schouwen- Duiveland aktie gevoerd ten bate van de grondaankoop voor de bouw van een dierenasyl. Deze grond werd ter beschikking gesteld van de Sophia-stichting, die het asiel, dat nu Aarsen typeerde dit idee als monni kenwerk. De kommissie vond het toch wel zinnig om de zaken eens op een rijtje te stellen, al was iedereen het erover eens dat het heel moeilijk zal worden. Ruitervereniging Renesse De Ruitervereniging Renesse krijgt een subsidie. De kommissie sport, jeugd en cultuur heeft - wel na grote twijfel - positief geadviseerd. De hoogte van het bedrag zal door het kollege van b. en w. worden be paald. De heer J. W. Geleijuse noem de een bedrag van 6700,— dat de vereniging binnenhaalt uit advertentie-inkomsten. Daar staat een bedrag van ruim 6000,— aan drukkosten tegenover. Hij - en met hem heel de kommissie - vond dat be drag aan de erg hoge kant en Geleiju se was van mening dat er toch wel drieduizend gulden af moest kunnen. De kommissie kreeg ook niet goed hoogte waarom een subsidie-verzoek werd ingediend. Enkele weken gele den kreeg de L.R. en P.C. Westelijk Schouwen een éénmalige subsidie van 250,—. „Gelijke monniken, ge lijke kappen", vond Van den Aarsen. De kommissie adviseerde tot een éénmalige subsidie voor Ruiterver eniging Renesse. De Zeeuwse Ren- en Tourclub Theo Middelkamp kreeg geen subsidie, omdat deze vereniging geen renners, woonachtig in de gemeente Wester schouwen heeft. Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647 - 3909 wordt gebouwd aan de Zandweg in Zierikzee, zal gaan beheren. De meest recente aktiviteit van de Lionsclub Schouwen-Duiveland is de aankoop, samen met de Lionsclub Hoekse Waard, van een bungalow op het rekreatieterrein van Aquadelta in Bruinisse. In het verleden heeft de Lionsclub Goeree-Overflakkee al een tweetal van deze bungalows aangekocht en deze laten aanpassen aan het gebruik ervan voor gehandicapten. De Schouwen-Duivelandse club wilde zich sterk maken voor een derde soortgelijke bungalow en deze, even als de beide andere bungalows, ook onderbrengen in de uit de Lionsclub Goeree-Overflakkee geformeerde Stichting Vakantiewoning voor Ge handicapten te Middelharnis. Finan cieel minder draagkrachte gehandi capten kunnen daarin, tegen een zeer betaalbaar tarief, een vakantie door brengen. Bovendien wordt tijdens die vakantie door de verschillende Lions daadwerkelijke hulp geboden. De totale kosten, die gepaard gaan met de aanschaf en aanpassing van deze bungalow, bedragen ongeveer 160.000 gulden. De clubs van Schöuwen-Duiveland en Hoekse Waardm alsmede de genoemde Stich ting hebben ieder ongeveer een gelijk deel van deze kosten voor hun reke ning genomen. De Lionsclub Schouwen-Duiveland heeft de benodigde gelden bijeenge bracht dankzij de aanwezigheid bij of het organiseren van verschillende aktiviteiten. Dat er over de scrvice-clubs in het algemeen niet zoveel bekend is. heeft volgens dc beide heren ccn duidelij ke reden: „We maken geen tam tam over datgene wat wc doen. Wat dc Li- ons doen, doen ze met geld van een ander; daarom willen wij niet met de eer gaan strijken". Dat er achter dc schermen door dergelijke verenigin gen veel goeds wordt gedaan, zal ech ter duidelijk zijn. M. Kaat Loyaliteit en integriteit staan bij de service-clubs hoog in het vaandel ZIERIKZEE - Er zijn in Nederland een aantal zoge naamde service-clubs, die hun afdeling ook hebben op Schouwen-Duiveland. Velen hebben wel eens gehoord van de Lions, Rotary, Round Table, Junior Kamer of de Soroptimisten-club. Weinigen weten echter wat er door deze clubs wordt gedaan, wie er lid van kunnen zijn en welke doelstellingen worden nagestreefd. Ten onrechte worden dergelijke clubs nogal eens aangemerkt als een „elitaire zaak". dat de Lions daar trachten te helpen waarde overheid ter plaatse niet bij machte is om voldoende steun of me dewerking te verlenen. In Nederland bestaat, naast aandacht voor de ge- handeapten en ouden van dagen een groeiende belangstelling, zich in te zetten voor maatschappelijke proble men. Door fondsenwervende aktie's tracht men naast veel zelfwerkzaam heid gelden te verzamelen. Dit ge schiedt veelal met bijzondere inven tiviteit en grote inzet. praktijk bewijst dat er tussen de ver schillende leden van de club pas in een later stadium een hechte vriend schapsband ontstaat. Het clubleven speelt in eerste instantie om de gezel ligheid. „Maar we kunnen beslist niet spreken van een soos. Verder waken we ervoor dat er geen discus De vakantiewoning „De Zeeleeuwop het rekreatiepark Aquadelta te Brui nisse. die gehandicapten een passende vakantiemogelijkheid biedt. De over dracht van deze woning zal gebeuren op 10 juni aanstaande. De indeling van de modelwoning; door toepassing van het HPO-profiel kan echter zonder veel problemen een geheel andere indeling worden gemaakt. h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4