Scheldepoortwerf krijgt Amerikaanse miljoenenorder VOLDOENDE GELD VOOR NIEUWE PROJEKTEN ALS DELTAWERKEN Onvoorziene regenbui passeerde Zeeland Minister Braks kan 3000 arbeidsplaatsen scheppen Maasvlaktecentrale me-concern, door middel van een op steenkool Van den Aarsen treedt af als CDA-raadslid Doden bij noodlanding Onderzoek accountantsdienst ministerie van defensie over uurtarief De Schelde Vijf dagen verlof voor dienstplichtige agragriërs Planologische Dienst: Politie Amsterdam verwondt overvaller Werklozen helpen boeren ELEKTRO LIEVENSE installatiebedrijf 2 Over twee andere schepen wordt nog onderhandeld VLISSINGEN - De Amerikaanse overheid heeft aan de Amerikaanse rederij Moore Mc. Cormack Bulk Trans port Incorporated toestemming gegeven om in eerste in stantie twee van haar schepen op de Scheldepoortwerf in Vlissingen te laten aanpassen aan de nieuwe internatio nale veiligheidseisen, de zogenaamde IMCO-eisen. Over twee andere schepen wordt nog onderhandeld. Met de opdracht is een bedrag van vele miljoenen guldens ge moeid. Bedrijfsdirekteur J. Burlage van Scheldepoort zei heel gelukkig te zijn met deze opdracht, omdat het een opening geeft naar de Amerikaanse markt. Tot voor kort werden dit soort grote opdrachten altijd door de Amerikanen zelf uitgevoerd. De wet waarin deze branchebescherming werd geregeld is weliswaar opgeheven maar de Amerikaanse overheid moet toch per geval nog toestemming verlenen om dit soort omvangrijke karweien in het buitenland te laten uitvoeren. Voor De Schelde komt deze op- dracht op een zeer welkonl tijdstip. De Schelde is sinds vorige week los- aandelenoverdracht. De Schelde ver- rkïir* keert overigens nog steeds in sur- Vall 0110 seance van betaling. Het wachten is op de beslissing van de Nederlandse ROTTERDAM - Na een langdurig debat is de Rotterdamse gemeente raad donderdagavond akkoord ge gaan met de omschakeling van de Maasvlaktecentrale van olie op steenkool. Met dat projekt is een be drag van 1,5 miljard gulden gemoeid. Dat bedrag komt, evenals de exploi tatie, goeddeels voor rekening van de landelijke organisatie van elektrici- teitsproducerende bedrijven SEP en van het elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland EZH. Rotterdam is als grote afnemer voor vijf procent betrokken bij de verbouw. Gemeente Westerschouiven BURGH-HAAMSTEDE - De heer P. M. van den Aar sen, CDA-raadslid van de gemeente Westerschouwen heeft donderdagavond tij dens de kommissie jeugd, sport en cultuur aangekon digd per 1 september te zullen stoppen met zijn werkzaamheden als raadslid. Veel wildé hij er niet over zeggen, maar hij maakte wel bekend dat een op stapel staande verhuizing het hoofdmotief vormde voor zijn aftre den. De heer Van den Aarsen werd in september van het vorige jaar beë digd als raadslid. Vanaf 1978 tot 1982 heeft hij het wethouderschap in de gemeente Westerschouwen vervuld. Investeringsbank die De Schelde fi nancieel zal moeten helpen. Is dit ge beurd, dan staan de Schelde nog en kele goede orders uit binnen- en bui tenland te wachten, zo verwacht de direktie van de KMS. Ook voor Scheldepoort wordt het dan makke lijker om orders binnen te halen, vol gens Burlage. Het aanpassen van bestaande tankers en bulkcarriers aan de IMCO-eisen, die onder meer inhouden gasvrij maken en explosie beveiligingen aanbrengen, kan voor de Schelde, dat aan diep open vaar water gelegen is, nog veel werk ople veren. Er varen namelijk nog hon derden van deze niet aangepaste schepen rond. Groter dok Scheldepoort kijkt ook uit naar een groter dok voor schepen waarin schepen tot 80.000 90.000 ton gedokt kunnen worden. Ook daar is volgens Burlage in de toekomst zeker werk voor te vinden. Scheldepoort- direkteur Burlage zegt 1983 en 1984 met redelijk optimisme tegemoet te zien. ,,Als wij daarna kunnen be schikken over het grotere dok, dan kunnen we onze kapaciteit verder uitbreiden. Nog voor 68 jaar olie in Saoedi-Arabië KOEWEIT - De thans beken de oliereserves in Saoedi- Arabië - de grootste olie- exporteur ter wereld - zijn bij het huidige produktietempo voldoende voor 68 jaar. Dat heeft de organisatie van Arabi sche olie-exportlanden (OA- PEC) dinsdag bekendgemaakt. De reserves van Koeweit kunnen 221 jaar leveren, in Irak 114 jaar, in de Verenigde Arabische Emiritaten 72 jaar, in Libië 58 jaar, in Algerije 38 jaar, in Quatar 28 jaar, in Egypte 14 jaar, in Oman 23 jaar, in Bahrein 12 jaar en in Tunesië 49 jaar, zo blijkt uit het overzicht van de OAPEC. CINCINNATI - Bij een noodlan ding van een brandend vliegtuig van Air Canada op het vliegveld van Cin cinnati zijn donderdagavond zeker 23 mensen omgekomen en ongeveer vijftien gewond. Dit hebben functio narissen van het vliegveld meege deeld. Het vliegtuig, een DC-9 was van Dallas, Texas, op weg naar Toronto en had 41 passagiers en vijf beman ningsleden aan boord. Volgens een functionaris had de piloot de contro letoren in Indianapolis meegedeeld dat er brand aan boord was. ,,Toen het toestel landde sloegen de vlam men eruit. Het hele vliegtuig brand de", zei hij. De DC-9 kwam midden op de landingsbaan tot stilstand. De romp vertoonde veel gaten van de brand, meldden ooggetuigen. Advertentie DEN HAAG - Uit een onderzoek van de accountantsdienst van het ministe rie van defensie is gebleken dat het uurtarief bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen gelijk kan blijven, indien een afslanking van de capaciteit plaatsvindt tot maximaal 1 miljoen directe scheepsbouwuren. Die uren zijn nodig voor produktie ten behoeve van de Koninklijke Ma rine. Die een miljoen directe scheep- bouwuren zullen in de eerste fase van het projekt van de bouw van M-fre- gatten, tot 1987, niet geheel bezet kunnen worden. Maar in de jaren daarna kan een gering verhoging van dat aantal bouwuren weer nodig zijn. Dit schrijft staatssecretaris Van Houwelingen van defensie deze week in een brief aan de commissies van economische zaken en defensie van de Tweede Kamer. Met de brief komt de staatssecretaris een toezegging na, die hij de commissies op 21 april deed. DEN HAAG - Met de 175 miljoen gulden die het ministerie van Landbouw en Visserij ter beschikking heeft voor bevordering van de werkgelegenheid denkt minister Braks 3.000 banen te kunnen scheppen in 1984 en 1985. Dit blijkt uit een notitie die hij aan de vaste kamercommissie voor landbouw heeft gestuurd. De commissie komt 9 juni bijeen. De minister wil, dat de nieuwe ba nen worden geschapen in de bos bouw, de landinrichting (bagger- werk, bruggenbouw, beplantingen), natuurbehoud en recreatie in de open lucht. Voor de banen moeten zoveel mogelijk mensen worden ingescha keld die al heel lang zonder werk zit ten. Het ministerie heeft tevens be kendgemaakt hoe de 132 miljoen gul den die het in 1986 moet bezuinigin gen, is verdeeld. Het grootste bedrag (33 miljoen) gaat van de landinrich ting af. Voorts wordt zowel op het landbouwonderwijs als op de aan koop van gronden voor natuurbe houd twintig miljoen gulden bezui nigd. Een bedrag van 12,5 miljoen dat bestemd was voor innoverende maat regelen, verdwijnt ook in de ombui gingspot", terwijl de subsidieposten voor glasafbraak in de tuinbouw, be drijfsbeëindiging en rentesteun het met 12,5 miljoen minder moeten doen. Overige bezuinigingen betreffen de post knelpunten Land- en Tuinbouw (twintig miljoen), voorlichting (zes miljoen), bijdrage keuringskosten (zeven miljoen) en de Plantenziekte- kundige dienst (twee miljoen). Maximaal één miljoen Hij verklaarde toen zijn overwe gingen uiteen te zullen zetten voor de vaststelling van het aantal directe scheepsbouwuren voor de KMS dat nodig is voor het uitvoeren van or ders voor de Koninklijke Marine. Dat aantal uren wordt door hem gesteld op maximaal een miljoen, ge let op ervaringscijfers opgedaan bij de bouw van standaardfregatten, die groter zijn dan de nieuw te bouwen M-fregatten. Ten aanzien van de druk op het uurtarief merk Van Houwelingen op dat die sterker is wanneer de capaci teit op meer dan 1 miljoen uur wordt gesteld. Daarbij moet worden be dacht dat in de komende jaren reke ning moet worden gehouden met een onderbezetting op de werf, die ook doorwerkt op de tariefstelling van het bedrijf. De Tweede Kamer heeft zich eerder uitgesproken voor een grotere capaciteit, waarin ook met eventuele export rekening werd ge houden. Minister Van Aardenne van economische zaken bleef in eerste in stantie volhouden dat die capaciteit alleen moest worden bepaald op grond van bouw ten behoeve van de Koninklijke Marine. Later kreeg de KMS tot eind augustus de tijd om ex portorders te verwerven. Tot die tijd zal de capaciteit bij KMS op 1.235.000 produktie-uren worden gehouden, wat ontslag in houdt voor 29 mensen bij de KMS. DEN HAAG - In verband met de aanhoudende ongunstige weers omstandigheden kan aan dienstplichtigen in de maand juni van dit jaar maximaal vijf dagen verlof worden gegeven voor zaai- en oogst- werkzaamheden, aldus heeft het ministerie van defensie donderdag bekendgemaakt. Deze maatregel van staatssekretaris van defensie, drs. W. K. Hoekzema, is inmiddels ter kennis gebracht van de bevelhebbers en burgemeesters. Zowel de dienstplichtige die voor zijn diensttijd in een agrarisch bedrijf werkte als de dienstplichtige wiens ouders een agrarisch bedrijf bezitten, kunnen van deze regeling gebruik maken om te assisteren bij de werkzaamheden. Tijdens de verlofdagen wor den de militaire inkomsten niet doorbetaald. DEN HAAG - De vraag of de overheid na afsluiting van de Oosterschelde aan nieuwe grote projekten kan beginnen, ter stimulering van economie en werkgelegen heid, moet met ,',ja" worden beantwoord. Er is voldoen de financiële ruimte gezien het overschot op de beta lingsbalans en het zeer geringe beroep dat het bedrijfsle ven op de kapitaalmarkt doet. Deze mening verwoordt de Rijks Planologische Dienst RPD in zijn jaarverslag 1982, dat vrijdag gepre senteerd is. Als concrete voorbeelden van grootschalige projecten die de overheid in de toekomst volgens de RPD zou moeten aanpakken, ver meldt het jaarverslag: inpoldering van de Markerwaard, landaanwin ning voor de kust, (meer) stadsver nieuwing, afvalberging en verwerking en activiteiten op het ge bied van energie, communicatie en toerisme. Juni al te nat ZIERIKZEE - Velen werden donderdagmiddag rond half twee verrast door een zware regenbui, die gepaard ging met hevige windstoten. Volgens weerkundigen van het KNMI Zeeland, steeg een boven de Belgische kust hangende onweersbui plotseling van 16.000 tot 27.000 voet, zodat er in de bui zware windstoten ontstonden. Op de Zeelandbrug werden rukwinden gemeten met een kracht van tien op de schaal van Beaufort. slechts drie dagen oude en inmiddels is in totaal al 37 mm gevallen. Dat is dus al beduidend meer dan de helft van het gemiddelde. Volgens de rijkspolitie Zierikzee heeft de bui geen schade aangericht. De bui trok in de loop van de mid dag snel langs de Zeeuwse kust naar het noorden. Op Schouwen-Duive- land viel gisteren in ongeveer één uur tijd 20 mm. Dat is volgens het KNMI Zierikzee bijzonder veel. Het gemiddelde in juni is 57.7 mm. Juni is De RPD voegt eraan toe dat derge lijke projecten alleen verantwoord zijn als ze zichzelf binnen een redelij ke tijd „terugverdienen". In dit ver band merkt de dienst op dat met een groot deel van de loonkosten geen re kening hoeft te worden gehouden omdat die in belangrijke mate zullen worden gecompenseerd door de ver minderde aanspraak op werkloos heidsuitkeringen. Geen spreiding Bij een economische opleving - waarvan de eerste tekenen aanwezig zijn - lijkt het de RPD onverstandig indien het rijk evenals in het verle den aanstuurt op spreiding van be drijvigheid en kerkgelegenheid. De randstad zal volgens de inzichten van de dienst de motor van de Nederland se economie blijven. Meer voor de hand ligt het wegne men van de druk op de beschikbare ruimte door verschuiving van econo mische activiteiten naar gebied die (ook) voor ondernemers acceptabel zijn, aldus het jaarverslag. De RPD noemt bijvoorbeeld de verkeersassen Amsterdam-Amers- foort-Zwolle, Utrecht-Arnhem- grens-Twente, Utrecht-Den Bosch- Eindhoven en Rotterdam-Dordrecht- Breda. In een later stadium kan hier aan de lijn Amsterdam-Almere-Lely- stad worden toegevoegd. Economische functie De Rijksplanologische Dienst haakt in zijn jaarverslag ook in op bereikbaarheid van bedrijven in stadscentra. De dienst vindt dat de overheid te veel aandacht aan de woonfunctie en te weinig aan de eco nomische functie heeft besteed. Daardoor is nogal wat bedrijfsruim te verloren gegaan van ondernemin gen met een misschien geringe renta biliteit, maar met een wel indruk wekkende werkgelegenheid, aldus het jaarverslag. Tijdens de presentatie van het ver slag voegde de plaatsvervangend directeur-generaal van de ruimtelij ke ordening, mr. J. Witsen, hieraan toe dat de grote steden zeer belang rijk zijn voor economisch herstel. Hij merkte in dit verband op dat het aan tal braakliggende terreinen snel groeit. Illustratief hiervoor vindt hij de si tuatie in Gelderland waar nog zoveel grond over is dat er achttien jaar on afgebroken kan worden gebouwd ten behoeve van nieuwe bedrijfsvereni gingen. Zou de grond voor woning bouw worden gebruikt, dan kunnen de Gelderse gemeenten nog tien jaar vooruit, aldus Witsen. De topambtenaar is van mening dat gemeenten met veel braakliggen de grond er maar eens toe moeten overgaan andere bestemmingen dan de oorspronkelijke eraan te geven. UTRECHT - De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de bouw zijn nog steeds niet mislukt of geslaagd. De bonden hebben de werkgevers donderdag een „uiterste voorstel" gedaan, waarover de werk gevers zich nu nader gaan beraden. Het overleg wordt volgende week voortgezet, zo is donderdag meege deeld. AMSTERDAM De politie in Amsterdam heeft vrijdagochtend een met een pistool gewapende man neer geschoten, die betrokken was bij een overval op een kantoor van de Amro- bank in de Rijnstraat, hoek Trom penburgstraat. De overvaller is kor te tijd gewond opgenomen in een zie kenhuis, maar later overgebracht naar het politiebureau, aldus de poli tie. DEN HAAG - Arbeidsongeschikten moeten over het algemeen meer koopkracht inleveren dan werkne mers en langdurig werklozen. Het percentage aan koopkracht dat ge handicapten er sinds 1 janauri van dit jaar op achteruitgaan kan oplo pen tot ruim acht. Een werkloze WWV-er gaat er maximaal zo'n 4,5 procent op achteruit. AVEREEST - De gemeente Ave- reest is van plan mensen zonder werk in te schakelen voor tijdelijk werk op boerenbedrijven. Het gaat om werk dat normaal door machines wordt verricht. Maar door de zware regenval in de afgelopen maand zijn de landerijen voor machines ontoe gankelijk en zijn de boeren gedwon gen werkzaamheden met de hand uit te voeren. Zij hebben daar over het algemeen te weinig mensen voor. Vandaar dat de standsorganisaties verheugd zijn over het idee van de ge meente Avereest, werklozen - met be houd van uitkering - hen een handje te laten helpen. De sociale dienst van Avereest verwacht dat de hulp aan de boeren ongeveer een maand zal duren. De hulp geschiedt overigens op basis van vrijwilligheid. De CBTB Overijssel hoopt dat meer gemeenten bereid zijn op deze wijze de landbouw voort te helpen. De rijkskonsulent van de komple- mentaire sociale voorzieningen in Overijssel staat inmiddels positief tegenover het inschakelen van wer klozen voor dit doel. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. weekend servlcedlenst tel. (01110)6255 Vrijdag 3 juni Zierikzee Kermisattrakties op het Havenplein. Gehele dag. Serooskerke Herberg De Waag. Jazz-avond, optre den New-Orleans Corporation. 21.30 uur. Dreischor Ophalen oud papier, vanaf 18.00 uur. Oosterland Van den Abeelestraat. Rommel markt-bazar Oosterlands Fanfare, 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 4 juni Zierikzee Bioscoop. Louis de Funes. 20.00 uur. Kermisattrakties op het Havenplein. Gehele dag. Dreischor Mobiele tent Ring. Openingsconcert muziekvereniging „Crescendo". 19.30 uur. Nieuwerkerk Kerkring. Braderie. 9.00 tot 17.00 uur. Oosterland Van den Abeelestraat. Rommel- markt-bazar Oosterlands Fanfare. 9.00 tot 18.00 uur. Oud-papier-aktie Gereformeerde Ge meente. 09.30 uur. Bruinisse Kerkplein. Demonstratie Bruse jeugd-brandweer. 19.30 uur. Zondag 5 juni Zierikzee Bioscoop. Louis de Funes. 20.00 uur. Maandag 6 juni Zierikzee Raadzaal Stadhuis. Commissie Jeugd- en Jongerenwerk. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 15.30 uur. Gemeentehuis. Kommissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 7 juni Zierikzee Raadszaal stadhuis. Vergadering commissie financiën. 18.00 uur. i „Huis van Nassau". Bridge-instüif- wedstrijd. 19.30 uur. Burgh Pompstation Adr. v. d. Weydewég. Vertrek bezoek meeuwenkoloriie Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. Orgelconcert Feilde Asma. 20.00 uur. Woensdag 8 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie| wozie". 14.30 uur. Donderdag 9 juni Zierikzee Technische School. Diploma-uit-l reiking. 19.00 uur. Restaurant De Val. Vertrek exkursie Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Schouwen-Duiveland. 18.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bijeen komst Ned. Bond van Plattelands vrouwen. 19.30 uur. Vrijdag 10 juni Zierikzee Intergemeentelijke Sociale Dienst, Oude Haven 54. Receptie ter gelegen heid van officiële opening kantoor pand. 16.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 11 juni Renesse Nederlands Hervormde Kerk. Koor- en samenzangavond ten bate van res tauratie kerkorgel. 20.00 uur. Noordgouwc Camping De Stern. Schaapscheer- dersfeest. Vanaf 13.30 uur. Dreischor Mobiele tent. Concert brassband Wil- helmina uit Colijnsplaat. 20.00 uur. Maandag 13 juni Dreischor Dorpshuis. Hoorzitting welzijnsbe leid gemeente Brouwershaven. 19.30 - 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2