„Roode Lelie" organiseert expositie in St. Nicolaaskerk Bewoners kunnen zegje doen over „Binnenstad Zuidwest" ballonwedstrijd AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. BRADERIE-NIEUWERKERK Zaterdag officiële opening Gemeentehuis Spijkenisse overvallen ET JMotnisso DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEE - De bewoners van het zuidwestelijk deel van de binnenstad kunnen op dinsdagavond 14 juni in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis hun zegje ko men doen over het bestemmingsplan Binnenstad Zuid west. Op die avond wordt een hoorzitting gehouden over dit bestemmingsplan, tijdens welke de betrokken bewo ners de gelegenheid hebben vragen te stellen, bezwaren kenbaar te maken of nadere informatie te vragen. Het bestemmingsplan Binnenstad Zuidwest maakt deel uit van de „Struktuurschets Binnenstad 1976". De uit gangspunten van deze struktuurschets gelden nog steeds en worden door middel van bovengenoemd bestem mingsplan voor het stadsdeel „Binnenstad Zuidwest" nader vastgelegd. Als belangrijkste doel van het bestemmingsplan Zuidwest wordt genoemd de bescherming van de kwaliteit van de gebouwen en de open ruimten op een zodanige wijze dat een goed gebruik hiervan moge lijk is. „Dat de monumentale kwali teit versterkt wordt en de schoon heid en de harmonie hiervan kan worden ervaren en dat de bewoners hier dagelijks hun woon- en werkom geving positief zullen beleven", al dus de populaire versie van het bestemmingsplan Binnen dit stadsdeel zijn totaal 120 panden geregistreerd als monument; dat is 20% van allen panden. Als algemeen uitgangspunt voor plannen ten aanzien van de bin nenstad geldt, dat het wonen in de 'bmnènstad^gëSfimüleerd dient te worden door verbetering van het woonklimaat en door te zorgen, dat in de binnenstad alleen die funkties worden toegelaten, die noodzakelijk zijn voor de verzorgingstaak van Zie- rikzee. Historisch karakter Voor de gehele binnenstand geldt als uitgangspunt, dat het historische karakter dient te worden behouden. Dit betekent het handhaven van de historische struktuur, en waar deze is aangetast zo mogelijk het herstel daarvan. Ten aanzien van het plan Zuidwest geldt tevens als uit gangspunt: het koncentreren, hand haven en zonodig uitbreiden van de centrumfunkties - met name winkels - langs de Poststraat, de Korte St. Janstraat en de St. Domusstraat, waar mogelijk met behoud van het wonen als nevenfunktie. IVIet betrekking tot het versterkten van de woonfunktie, dienen hinder lijke bedrijven uit het woongebied te worden geweerd. De binnenterreinen dienen zoveel mogelijk aan de woon funktie ten goede te komen, onder ander door ontsluiting van de achter erven. Niet-hinderlijke bedrijven - voor die met een plaatselijk verzorgend karakter - dienen een plaats in het plangebied te kunnen behouden. Als uitgangspunt voor de regeling van het verkeer in het plan Zuidwest geldt, dat geen .onnodig" gemotori seerd verkeer in de binnenstad wordt toegelaten, het noodzakelijke" ver keer zo weinig mogelijk omrijdt en het verblijfsgebied voor de voetgan gers wordt verbeterd. Doorbraak Raamstraat Een wijziging in de bestaande stadsstruktuur is de verlening van de Raamstraat tot aan de Laan van St. Hilaire. Over bijna het gehele verder plangebied wordt het stratenpatroon gehandhaafd, evenals de straatpro fielen, de gevelwanden, de schaal van de bebouwing en de voor het ste delijk beeld kenmerkende individua liteit van de panden. Op plaatsen waar door sloop van gebouwen gaten Advertentie BEL VOOR AUTOSCHADE NAAR: Kloosterweg 2 4317 AL Noordgouwe Telefoon 01112-1347 in de gevelwanden zijn ontstaan of markante hoekbebouwing is verdwe nen is vervangende bebouwing ge- projekteerd. Ten aanzien van de be bouwing wordt in het plan onder scheid gemaakt tussen de gebouwen, die bepalend zijn voor het ruimtelijk beeld van de openbare ruimte en de overige bebouwing. Zo is op de plankaart onder andere een groot gebied aangegeven waar binnen uitsluitend voor het stads beeld karakteristieke kapvormen zijn toegestaan. Voor de overige be bouwing gelden in het algemeen min der strenge bepalingen. Specifiek op de bescherming van het stadsbeeld gericht is het in het plan opgenomen stelsel aanlegver- gunningen. Hierdoor kan onder an: der het slopen van bebouwing zonder passende vervangende nieuwbouw worden tegengegaan, kan invloed worden uitgeoefend op dé toe te pas sen materialen voor bestratingen en stoepen en worden de bestaande bo men in het plangebied beschermd. Verkeersvoorzieningen Het plangebied beslaat bijna een kwart van het totaal van de histori sche binnenstad. Binnen het plange bied moeten dan ook verkeersvoor zieningen aanwezig zijn, die onder deel zijn van het totale ontsluitings systeem en verkeerscirkulatieplan van de binnenstad. Met dit systeem wordt beoogd zowel voldoende inter ne verkeersverbindingen als goede verkeersrelaties tussen de bin nenstad en de gebieden daarbuiten te scheppen, -daarbij-.-zoveel móge vermijden dat aantrekkelijke „door gaande" routes door de binnenstad ontstaan. Ten aanzien van de interne verbin dingen is volgens het ontwerp-be- stemmingsplan, vooral van belang dat - zonder dat de relaties tussen de delen van de binnenstad worden ver broken - het stadshart zoveel moge lijk verkeersarm kan worden ge maakt. Vervolg pag. 4 Het braakliggende terrein tussen de Nieuwe Boogerdstraat en de Lange Sint Janstraat maakt op dit moment een u-at rommelige indruk. Volgens de plannen in het bestemmingsplan ..Binnenstad-Zuid-West'1 zal hier te zijner tijd een kin derspeelplaats en uitbreiding van de huidige parkeerruimte worden gerealiseerd. Adverte?itie Zaterdag 4 juni op de Ring Bijna 60 stands 's Middags gaat er voor de jeugd een van start. De geschiedenis van Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Wie meer wil weten over het wel en wee van Brouwershaven toen en nu, moet de ex positie „De geschiedenis van Brouwershaven" gaan be zichtigen in de St. Nicolaaskerk in deze smalstad. De tentoonstelling werd ingericht op initiatief van de Stich ting Culturele Commissie „De Roode Lelie". Morgen, za terdag, zal de expositie officieel worden geopend door mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter, wethouder van de gemeente Brouwershaven, om 14.00 uur. De haven van Brouwershaven in 1900. Op de foto enkele hoogaarzen, schepen waarmee onder meer op garnalen werd gevist. In 1880 bezochten 552 schepen Brouwershaven. In 1885 waren dat er 119 en dit werd elk jaar minder. Er is heel wat materiaal nodig om een ruimte als de Grote Kerk te vul len. Mevrouw M. E. Jansen-Glas, die de inrichting en organisatie van de tentoonstelling op zich heeft geno men, geeft toe dat het slechts een po ging is om iets van de geschiedenis van Brouw weer te geven. De nog jonge Stichting „Roode Lelie" wil dan ook proberen dergelijke evene menten in de toekomst grootser op te zetten, althans als ook de financiën dat toelaten. Oude materiaal Toch heeft de Stichting, in samen werking met de gemeente, heel wat materiaal bij elkaar weten te bren gen zoals oude landkaarten, prent briefkaarten, foto's e.d. waardoor de tentoonstelling toch echt het bekij ken waard is. Volgens de informatie op één van de panelen werd Brouwershaven gesticht op grond, die Floris V in 1286 kocht van Jan van Renesse. Lang daarvoor bestond reeds Brij- dorpe, dat aan een kreek lag die uit kwam in de Grevelingen. In de 12e eeuw werd deze kreek op de plaats waar nu Brouwershaven ligt afge damd door een dijk. In die dam bouwde men een sluis om het over tollige polderwater te lozen. Het ge deelte van de kreek aan de andere kant van deze sluis (de Grevelingen- kant) kon toen goed worden gebruikt als haven. Dijken Langs de haven werden dijken ge realiseerd, waarop later huizen wer den gebouwd. Zo ontstond Brouwers haven. Deze naam wordt voor het eerst genoemd in een akte van 1318. Men veronderstelt dat de naam is ontleend aan het feit dat Delftse brouwers de haven gebruikten voor in- en doorvoer van bier. Hier bestaat nog onzekerheid over Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Üp het paneel daarnaast wordt in formatie gegeven over de ver woesting door de Spanjaarden in 1575. Daarna kreeg men toestem ming de stad te versterken met wal len en poorten. Door tegenwerking van Zierikzee kreeg Brouwershaven nooit stem recht in de Staten van Zeeland, zodat het altijd een smalstad is gebleven. Oplichter Verder herinnert de expositie aan dokter Johan Cato Kamerling, een rijk en bekwaam geneesheer die met de dochter van de burgemeester trouwde. Pas later werd bekend dat het een oplichter was en dat hij werk te met valse papieren. Hij werd in 1765 gebrandmerkt en gegeseld. Op de tentoonstelling zijn ook eti ketten te zien van blikken en potten van de „Brouwersche Inmakerij". Er werden garnalen, mossels, maar ook ansjovis en haring verwerkt en in blikken gedaan. Een blik garnalen van 1 kilo kostte in die tijd (1894) 1-. Verder tonen foto's schade aan die de ramp in 1953 in Brouwershaven aanrichtte. Bij de foto's, kaarten of etsen of an der materiaal hangt een duidelijke tekst, zodat (zij het beknopt) een aar dig beeld wordt verkregen van Brou wershaven vroeger en nu'. De tentoonstelling is op werkda gen geopend van 13.30 - 16.30 uur en duurt tot en met 16 september. SPIJKENISSE - Bij een overval op het gemeentehuis in Spijkenisse hebben twee mannen vrijdagmorgen de kas, met tweehonderdduizend gulden aan uitkeringsgeld, meege nomen. Volgens de politie kwamen de mannen, gewapend met een pistool en een karabijn, via een zij-ingang het gemeentehuis binnen. Na de overval vluchtte het tweetal weg op motoren, waarvan de kentekens vals bleken te zijn. Door de overval ontstaat op het ge meentehuis enkele uren vertraging in het uitbetalen van de uitkeringen. Verwachting tot zaterdagavond: Iets warmer Zonnige perioden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur om streeks 12 graden, middagtempera- tuur 18 tot 23 graden; matige zuiden wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 7 juni: Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 gr. Middagtcmp.: 19 gr. Windkracht: noord 4 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10%-. Min.temp.: 10 gr. Middagtemp.: 21 gr. Windkracht: noordoost 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 13 gr. Middagtemp.: 25 gr. Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juni Zon op 5.24, onder 21.53 Maan op 03.02, onder 13.36 5 juni Zon op 5.23, onder 21.54 Maan op 03.18, onder 14.47 6 juni Zon op 5.22, onder 21.54 Maan op 3.33, onder 15.59 Nieuwe Maan: 11 juni (06.37) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 4 juni 5 juni 6 juni Doodtij: 6 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen zijn cr zonnige perioden. Het hogedrukgebied, dat vrijdagmorgen boven West-Europa tot ontwikkeling kwam, trekt lang zaam naar het oosten. De wind blijft echter uit het zuiden waaien en is ma tig. In deze stroming wordt lucht aangevoerd, waarin de middagtem- peratuur zaterdag in het binnenland oploopt tot ongeveer 23 graden. Advertentie Mr-i Restaurant Renesse "oor reservering: te maandag gesloten 01116-1215 KZEESCH E NIEUWSBODE Mlljoenenorder De Schelde De Scheldepoortwerf te Vlissingen heeft een miljoenen-opdracht verworven door de verbouw van 2 Amerikaanse buiktransport schepen. (Pag. 2) Schoonmaakbeurt Grote Kerk Er worden vrijwilligers gezocht voor een grote schoonmaakbeurt van de Grote Kerk. Na de laatste restauratie is er nogal wat vuil blijven liggen. (Pag. 3) Lionsclub De aktiviteiten van de zogenaamde service- clubs vinden vaak achter de schermen plaats. Ze verdienen echter best wat publi citeit. (Pag. 4) Voetbalseizoen Het voetbalseizoen '82/'83 zit er helemaal op. Dankzij een aantal goede prestaties van reserveteams viel de schade op Schouwen- Duiveland nog mee. (Pag. 6) De geschiedenis is de bewaarster der herinne ring aan grote daden en de getuige van het ver leden, het voorbeeld en de leermeesters van het heden, de waarschuwster voor de toekomst. Cervantes Dinsdag 14 juni: hoorzitting ontwerp-bestemmingsplan VRIJDAG 3 JUNI 1983 139ste jaargang Nr. 23329 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1989)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1