P O P c O R N E R Cassette-in-eigen-beheer biedt veel mogelijkheden Nieuwe garage „Kerkwerve" De Babbelaar op reis Parkpopfestival „We hebben er veel zin in...!" GIDSJE VOOR „AUTOLOZEN' Verkeers tellingen in Zierikzee Schoolkamp Antwerpen Tien verschillen Efteling De andere club valt aan Aantal solistische „hometapers" neemt snel toe Sozen- agenda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 juni 1983 Nr. 23329 11 KERKWERVE - „We gaan maar ge woon beginnen met werken", zeggen de beide vennoten Johan de Jonge en Jan Huige, die in firma-verband van daag (vrijdag) hun nieuwe garage „Kerkwerve" startten. Zonder officië le plichtplegingen dus, want beide he ren zijn er van overtuigd dat het toch uiteindelijk de klant is die een feestge druis moet betalen. En dat past niet in hun opzet: de garagetarieven moeten betaalbaar blijven, is hun filosofie. De nieuwe garage „Kerkwerve" aan de Kerkweg 16, is een zelfstandige garage, dat wil zeggen: niet ge bonden aan enig merk. Ze zijn ook niet van plan om een dealerschap te gaan voeren; iedereen is van harte welkom, met èlk merk auto. En deze opzet zal in de praktijk best blijken te voldoen, menen Johan en Jan, want in het dorp was tot nu toe geen enkele ga rage. Wèl drie benzinepompen, reden waarom het duo besloten heeft er geen vierde pomp aan toe te voegen. In de voormalige loods Inspan" (die het on- van landbouw-mechani- danks alle inspanningen satiebedrijf ,,De niet kon bolwerken) was eertijds óók een garage bedrijf, van Teunisse, die nu nog de eigenaar van het gebouw is. De werkruimte is behoor lijk groot: 24 bij 17 meter plus nog eens een maga zijn van zo'n 40 m2. De twee eigenaars zijn in het auto-vak geen onbe kende: Johan zit al zo'n 17 jaar in het vak, ter wijl Jan al jaren een er varen sleutelaar is. Canadees ,,De opzet is op z'n Ca nadees" zegt Jan, waar mee hij bedoelt dat er hard gewerkt gaat wor den, zónder personeel maar mèt de beide vrou wen, die o.a. de admi nistratie voor hun reke ning zullen gaan nemen. In de garage onder meer een zes-tons brug, om ook reparaties aan vrachtwagens te kunnen uitvoeren. Verder is er een speciale afdeling voor uitlaten, is de mo gelijkheid voor tectile- ren aanwezig; uitlijnen en balanceren behoort eveneens tot het service pakket. En natuurlijk de grote en kleine beurten, die naar hun beider oordeel een zaak van vertrou wen zijn. „Omdat we voor ons zelf werken, is de kans op fouten wat dat betreft uiterst klein", zegt Johan. „Trouwens, we kunnen het ons niet permitteren om maar een beetje aan te rommelen!" Voor een goede gebruikte auto kan men ook bij „Kerk werve" terecht, terwijl de levering van een nieu we ook mogelijk is. Tot slot van de garage- aktiviteiten noemen ze nog het op bescheiden schaal uitdeuken en spuiten. De aanschaf van een spuitcabine voor het „grote werk" is te kostbaar om in Kerk werve rendabel te ma ken. Optimistisch Overigens bestond er enige verwarring over juiste openingsdatum. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze al op woensdag vast te stel len, maar de levering van onderdelen heeft de ze datum iets opgescho ven. „We waren iets te optimistisch", zegt Jo han. „De loods kwam pas maandag leeg en toen moesten we alles nog gaan doen". Wat verwachten ze van de toekomst? „We hoe ven niet rijk te worden. Als we een boterham kunnen verdienen, zijn we al tevreden. We heb ben er in ieder geval veel zin in!", besluiten ze hun verhaal. „Nieuws op Wielen" wenst het duo met hun eega's veel suk- ses! DEN HAAG - Speciaal voor de mensen die zich, uit bezuinigings overwegingen, ge noodzaakt zien om steeds vaker de auto te laten staan en gebruik te maken van het openbaar ver voer, heeft de initiatiefgroep „Wijs op weg" de ze week een boek je op de markt ge bracht. Het is ge titeld „Het nieu we reizen", en be oogt de „nieuwe autoloze" weg wijs te maken in de wereld van het openbaar ver voer. Het gidsje werd sa mengesteld door Agnes Koerts en Wim Veldhuy- zen. Volgens de initiatief groep is uit onderzoek gebleken dat tegenwoor dig veel mensen ernstig overwegen hun auto weg te doen om de krisis de baas te blijven. De over stap naat het openbaar vervoer brengt echter al lerlei moeilijkheden met zich mee, zoals langere reistijden, bagagepro blemen, en de moeite die men moet doen om ver plaatsingen voor te be reiden. In het boekje is alle in formatie bijeengebracht die in dat geval van pas kan komen: dienstrege lingen en faciliteiten van allerlei vormen openbaar vervoer, tips en raadgevingen voor een autoloze vakantie, informatie over fietsrou tes, wandelen, „car poolen", gebruik van huurauto's, en mogelijk heden om met meer ge zinnen samen één auto aan te schaffen. Ook de instanties waar men zich over het openbaar ver voer kan beklagen zijn in 't boekje te vinden. In Zierikzee worden al sinds enige weken ver keerstellingen gehou den. Degenen die zich af vroegen waarvoor de ka bels dienen, die over di verse straten zijn gelegd, weten nu dus het ant woord. Op deze wijze kan de verkeersintensi teit worden gemeten. Naar aanleiding van die gegeven kan tevens de geluidhinder worden vastgesteld die de auto's veroorzaken. De telling wordt ver richt in opdracht van de gemeente en duurt nog tot volgende week. ZIERIKZEE - Het is echt weer tijd voor schoolreisjes. Hoewel het weer niet altijd meezit, wordt er veel geno ten. Het is weer eens iets anders, dan met z'n allen in een klas zitten! Een paar kinderen stuurden ons een ver slagje van zo'n reis. Zo was Schiphol en „Duinrell" in Wassenaar het reis doel van de o.l.s. van Oosterland. De klassen 3, 4 en 5 bezochten het „Avio- dome Schiphol", een museum dat alles met de luchtvaart te maken heeft. Vanuit Amsterdam ging de reis verder naar Madu- rodam, het miniatuurstadje in Scheveningen. Het slot van deze reis vond plaats in „Drievliet" in Rijs wijk, een heel grote speeltuin, fie zesde klas van deze school ging per fiets op reis, eerst naar Bergen op Zoom naar een jeugdherberg. Daarna stond het Molen-museum in Nieuw Vossemeer op het program ma. Een avondwandeling in de bossen besloot de eerste dag. De tweede dag kreeg de sterrenwacht in Hoeven belangstelling van de leerlingen, waarna na tuurlijk ook Bosbad-Hoeven een bezoek kreeg. De derde dag werd koers gezet naar „De Beekse Bergen" in Hilvarenbeek. Een fietstocht in de regen en een bezoek aan het zwembad „Galgendonk" vormde het natte slot van de dag. Tl TM I apen, leeuwen, struisvo- iJe Meerpaal gels en zebra's, 's Mid- rondrit door het safari park gemaakt, tussen de De zesde-klassers van de openbare lagere school uit Bruinisse, De Meerpaal, is op school kamp geweest, per fiets naar Haamstede. De eerste keer werd gestopt bij mevrouw Van Oeve- ren in Ellemeet. Na het middageten ging de reis naar de Midget-golfbaan in Renesse. Omdat het erg slecht weer was gin gen de sportwedstrijden niet door, maar in de plaats hiervan werden films gedraaid. In „De Schouwse Boer" in Haamstede werd gesla pen die nacht. De vol gende dag stond een be zoek aan het mooie slot Haamstede op het pro gramma, met dia's, waar heel wat van geleerd werd. Pgr fiets vertrok ken de zesde-klassers naar de Oosterschelde werken, het laatste stuk je met de bus naar-feet- werkeiland Neeltje Jans, waar de heer M. C. Lems een film over al dat werk daar vertoon de. Weer per fiets ging het vervolgens naar het pompstation van de W.M.Z. waar in het kort verteld werd waar ons drinkwater vandaan komt en hoe het gezui verd wordt. Met de wind in de rug was het makke lijk om „Bommenede" te bereiken, waar de slotmaaltijd gebruikt werd. Vanaf Zonnemai- re werden de kinderen per boot van de heer W. Bout (de Bru 49) naar de thuishaven gebracht. De klassen 1, 2 en 3 van „De Meerpaal" gin gen naar de Beekse Ber gen. Eerst werd een dags werd het grootste rekreatiepark van Euro pa bezocht met de ver- keerstuin, doolhof, stoomtrein en het grote luchtkussen en een boot tochtje. Iedereen ver maakte zich prima. De klassen 4 en 5 zijn in Amsterdam geweest en zagen onderweg op Schiphol de vliegtuigen dalen en weer opstijgen. Een groot sukses was de rondvaart door de Amsterdamse grachten, maar het „klapstuk" van de reis was het ont spanningspark „Drie- vliet" in Rijswijk. Aan het eind van de reis werd een traditie voortgezet: de bus werd letterlijk het dorp binnengetrok ken. Carolien Huizer is met Vad'éf" en broer een d'ag naar Antwerpen ge weest, het was een reisje met het personeel van de zaak. Ze doet er verslag van: Wij gingen eerste met de auto en toen met de trein. In Roosendaal stapten we op de trein naar België. Het was erg leuk in die trein. Later gingen we ook met de boot varen, óók erg leuk. Verder zijn we naar de dierentuin geweest en ook naar het dolfinari um. We hebben ook nog op een ezel en een paard gereden. We waren om zeven uur weer thuis. Annelies Walhout (12) uit Haamstede heeft ook een tekening gemaakt, die op het eerste gezicht erg op elkaar lijken. Ze schrijft erbij, dat de te kening wel een beetje op die van een andere „Babbelaar" lijkt, maar deze tekening heeft wel tien verschillen. Nou: zoeken maar! M'n moeder ging niet mee, want die krijgt gauw een baby. (Uit de krant, weten we, dat die baby al geboren is, zon dag, en Sonja heet. Je bent zeker wel erg blij met een zusje, Carolien?). Ronald Vaes schreef ons dat hij met zijn school naar de Efteling is geweest. Het was wel leuk, alleen hadden we slecht weer. Ik zal eens vertellen waar ik in en op heb gezeten. Ik ben in de zweefmolen geweest en heb op een echt paard gezeten. Dat vond ik niet leuk want je mocht niet eens aan de teugels trek ken! En ik ben in de wildwaterbaan geweest, dat was leuk, want er kwam een golf aan en mijn tas was drijf-nat. Ik ben ook nog in het. spookhuis geweest en op het laatste kregen we een zakje friet. Toen gin gen we naar de bus, maar we konden de uit gang niet vinden. Latei- in de bus kregen we nog sinas en gingen we naar huis. Zo, de Babbelaar is weer vol. De volgende keer zullen we eens een paar gedichten in de krant zettei). Wie kan er óók zelf dichten? We hebben er al een paar, maar er kunnen er best meer bij. Opsturen zoals gewoonlijk naar De Zeeuwse Babbelaar, Zie- rikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. En vergeet niet om er voldoende postzegels sup te plak ken! (slot) Daar voelt hij ineens een hand in zijn nek. Jim geeft een schop tegen het scheen been van de jongen. „Auw!". De jongen laat zijn nek weer los. Jim draait zich vlug om en doet de gevangenis open, duwt de jongen erin en de deur op slot. Arie Bengel lokte ze allemaal, door een tientje half zichtbaar in zijn achterzak te ste ken. Zo liep hij naar de kamer waar alle acht jongens klaarstonden met hun wa pen. Vijf minuten later kwam de rest van de „Zwarte Pijl" binnen sluipen. „Halt", de leden van de „Zwarte Pijl" gingen er vandoor maar liepen regelrecht naar de gevangenis en Jim gaf ze een duwtje en ze vielen allemaal naar binnen. „Gelukt?" vroegen zijn vrienden. „Ja, volgens plan", zei Jim. „Dan gaan we nu de gevangenen ompraten". Toen de deur werd opengemaakt probeerden een stel te ontvluchten. Maar Steekje zei: „Slaat er op jongens", en de gevangenen werden nu rustig. Ze werden meegevoerd naar de vergaderzaal. Steekje herkende toen de bende. „Daar staat je broer Jim, Jan Bogota, en daar Joris Lekkeband en Voetval-Wimpie en Alwin Tussengras, Pietje Hondeschietje, Martin Langeneus, Keesje Broekemosterd en Paultje Mayonaise. „Wie is de sterkste van ons", zei Steekje. „Dat ben ik", riep Boris. Boris liet iedereen belo ven nooit meer een aanval op de club van Steekje te doen. Iedereen ging er mee akkoord en juichend stormde de club weg DEN HAAG - Op zondag 3 juli wordt het Haagse Zuiderpark voor de derde achtereenvolgende keer omgetoverd in een groot pop podium. Van een uur 's middags tot negen uur 's avonds passeren een groot aantal binnen- en bui tenlandse artiesten de revue. Op het programma staan de Britse formaties Kissing The Pink, Diamond Head en Roman Holiday. De jazz-funkgroep Defunkt komt van over de grote plas, evenals de „suikerspin"- zangeres Mary Wilson, die begeleidt wordt door haar Wilsations. Nick Lowe en Paul Gar- rack kompleteren de Amerikaanse inbreng. Op een tweede podium, Podium Provinciaal gedoopt, treden zeven Nederlandse bands op. Powerplay, Hegt, Switch Bitch, de Mick Rus- sel Band, Booster, Jan Rot Extra en Barrel- house (zie foto) zijn stuk voor stuk groepen met meer dan zo maar regionale bekendheid. Er worden in het Zuiderpark naar schatting veertig- tot vijftigduizend popliefhebbers ver wacht. De toegang is gratis. ZIERIKZEE - Cassettes, handige doosjes vol flinterdunne geluidsband, hebben de wereld veroverd. De cassette is een geduchte konkurrent van de grammofoonplaat geworden. Behalve voorbespeelde cassettes, zijn er ook lege bandjes. Daarop kan iedereen, die dat wil eigengemaakte muziek op nemen. Met een tweede cassetterekorder ernaast en een ver bindingssnoertje kunnen van dat ene bandje één, tien of der tig kopieën gemaakt worden. Met dat eigen produkt kan men zo „de markt" opstappen. Voor de kleinschalig opererende muzikant heeft dit ongekende mogelijkheden geschapen. Recentelijk werd een indrukwekkend overzicht gepubliceerd van wat tot dan toe aan Nederlands cassettemateriaal in eigen beheer werd uitgebracht. Sinds 1980 verschenen ongeveer 120 cassettes, variërend in oplage van 10 tot 450 stuks, van 31 maatschappijtjes ofwel onafhan kelijke labels. De verkoopprijs varieert van 5,— tot 17,50. Winst wordt er nau welijks gemaakt, de prijsverschillen hebben te maken met de kwaliteit van de opnames en van het bandje. Verveling Aan het verschijnsel cassettes-in- eigen-beheer kunnen twee belangrijke betekenissen worden toegekend. In soci aal en politiek opzicht is het van belang, omdat de jeugd zijn eigen werk schept in een tijd van enorme werkloosheid. In muzikaal opzicht betekent het een normdoorbreking wat betreft de motie ven sinds de punk. Sfeer en stijl van mu- ziekmaken is nog steeds niet uitge werkt. Het ligt tot op zekere hoogte alle maal in eikaars verlengde: punk is als protestmuziek geboren en dat protest hield vaak een aanklacht in tegen uit zichtloosheid, verveling en ekonomi- sche krisis in. Voor steeds meer jonge ren is in een band spelen een uitweg voor verveling geworden. Hierdoor zijn oude kwaliteitsnormen aangetast: iederéén kan muziek maken. Tenslotte heeft het anarchisme van de jeugd zich ook tegen kommercie en pla tenmaatschappijen gericht: muzikanten gingen zelf hun plaatjes opnemen, per sen en... cassettes uitgeven. Het kon niet anders dan dat de cassetterage zijn in tree deed in een tijd van muzikale ver nieuwing. Aanvankelijk sloeg deze nieuwe onwennige muziek maar bij een betrekkelijk kleine groep aan. Daar door bleef de oplage heel beperkt. Maar juist voor zo'n kleine oplage, voor expe rimenten, is de cassette ideaal. Promotiemiddel Even terug naar de praktische en techni sche kant: een leeg cassettebandje kost niet veel; een eenvoudige cassetterekor der en mikrofoon iets meer dan honderd gulden, de wat betere cassettedeck zo'n drie a vierhonderd gulden. Voor het inmixen van een tweede laag muziek en voor het kopiëren is een twee de stel nodig. Tegenwoordig is er ook een speciale viersporen „hometapere- korder" in de handel, een soort huiska- mer-ministudiootje. Hiermee kunnen vier- en meerstemmige opnames ge maakt worden. Het aantal solistische „hometapers" neemt snel toe. Op zich een verheugend feit, want eigen ge maakte opnames fungeren veelal als een levendig promotiemiddel voor allerlei aktiviteiten. SCHARENDIJKE - Op donderdag 14 juni organiseert jeugdsoos Trace in Scharendijkc een optreden van de mo menteel uitermate populaire Neder landse groep Toontje Lager. In het voor programma treedt het Zierikzeese kwartet Trio 1 op. Een en ander ge beurt in een feesttent. Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur en van 20.00 uur tot 24.00 uur; woensdag soos voor jongeren van 12 tot en met 15 jaar van 19.00 tot 21.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 23.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 01.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur gezellige avond met klaverjassen, schaken of dobbelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 11