Karrevracht winstpunten voor Schouwen-Duivelandse ruiters „Liebe Tante Mina": Wandelen is mooiIk kan er een joekel van een boek over schrijven NIEUWSBODE Verboden lichtgevende dobbers in de handel i Zierikzeese Avondvierdaagse: 38e keer van 13 tot en niet 16 juni Brouwershaven II wint beslissingsduel Tweede plaats Bruse Boys A-ploeg in Papendrecht Jeugdtoernooi bij SKNWK voor achtste keer Mixed-team WIK boekte 3-2 winst op TEBO Toren Boys organiseert toernooi Tijdens groot kringkonkoers in Serooskerke (W) i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 juni 1983 Nr. 23328 7 95 Jans Lodewijk met haar Wandelgroep Vierbannen voor het défilé bij Paleis Soestdijk op 30 april 1969: een hoogtepunt uit haar wandelloopbaan ZIERIKZEE/NIEUWERKERK - Van 13 tot en met 16 juni wordt in Zierikzee voor de 38e keer de Avondvierdaagse verlopen. Voor het zevenkoppige bestuur onder leiding van Piet Verhage staat natuurlijk voorop of de weergoeden dit jaarlijkse wandelgebeuren goed gezind zullen zijn, waardoor er mogelijk een serieuze aanval gedaan zou kunnen worden op het deelnemersrekord van 1979, toen maar liefst 2028 lopers de acht of vijftien kilometer per avond verorber den. In principe zou het moeten kunnen, want sinds een jaar hoeft iedereen die dat wil „slechts" acht kilometer af te leggen, een verandering in het reglement, die bepaald niet bij iedereen goed is gevallen. Jans Lodewijk uit Nieuwerkerk, voor de 34e keer aan het vertrek wanneer de gezondheid de zeventigjarige kilo- metervreetster tenminste geen parten speelt, is een van de fanatiekste tegen standers. „Het is niet leuk meer", laat ze weten. „Het is geen wandelen meer wat er gedaan wordt. Onderweg vliegt iedereen van de „acht" je voorbij om maar zo vlug mogelijk binnen te zijn. Dat was vroeger wel even anders. Toen hield iedereen zich keurig aan het tempo en was het een kwestie van samen-uit- samen-thuis. Maar het zal wel aan de hedendaagse instelling liggen". „Via een enquete hebben we in 1982 gepeild hoe men stond tegen een vrije inschrijving op acht of vijftien kilometer", vertelt sekre- taris Geert van de Wielen, inmid dels ook al weer een oude rot in het Avondvierdaagse-bestuur. Hij zit in zijn twintigste seizoen als zodanig. „We hebben toen op proef iedereen de gelegenheid ge boden om op de acht kilometer in te schrijven. Nu is het definitief geworden als resultaat uit de en quete". Vooral de ouderen lijken evenwel moeite te hebben met de ze gelijkstelling. „Wat stelt acht kilometer nou voor voor iemand in de kracht van zijn leven", meent zij. „Dat de jongsten en de oudsten naar die kortere afstand gaan is logisch, maar dat de rest nu ook kan minderen doet de vier daagse geen goed. Het wordt meer een race dan een wandeltocht". Snoepjes De eerste Zierikzeese Avond vierdaagse dateert uit 1939, toen een enthousiast groepje wande laars, dat regelmatig aan wandel tochten elders in de regio deel nam, besloot om ook in Zierikzee wat op poten te zetten. Organisa torisch ging het voor het komitee in de beginjaren allemaal een stuk gemakkelijker, want kosten waren er nauwelijks. De plaatselijke kruideniers werden ingeschakeld om voor de snoepjes te zorgen, die de lopers tijdens de vierdaagse kregen toe gestopt en voor de rest geen nieuws. Tegenwoordig liggen de zaken wel even anders. Alles kost geld. Zelfs de muziekgezelschap pen, die de lange stoet begeleiden, vragen vaak veel geld om hun steentje bij te dragen en dat komt indirekt op de ruggen van de deel nemers terecht. Verhogingen van het inschrijfgeld konden dan ook niet achterblijven. „Eigenlijk zouden alle muziek gezelschappen van het eiland aan een dergelijk groots evenement deel moeten nemen", meent Geert van de Wielen. „Maar als organi satie stuiten we op de financiële afwikkeling. Je staat er versteld van wat er voor bedragen ge vraagd worden. Het lijkt me lo gisch om een vergoeding te vragen als de pakken, die men draagt door en door nat regenen. De kosten voor eventuele reiniging moeten dan verhaald kunnen worden, maar verder zie ik niet, waarom er zonodig geld op de plank moet komen. De muziekge zelschappen zorgen tenslotte voor nog meer sfeer tijdens zo'n vier daagse. Wat de Zierikzeese korp sen betreft zijn er nooit proble men en ook Nut en Uitspanning uit Zonnemaire Is altijd zonder voorwaarden vooraf van de par tij". Jammer vindt Van de Wielen het ook, dat de Westhoek van Schouwen-Duiveland nog steeds zo magertjes vertegenwoordigd is. „Met name op de scholen zou men zich meer moe ten inzetten om een goede afvaardiging aan de start te krijgen". Nijmegen Zoals gesteld is Jans Lodewijk uit Nieuwerkerk rekordhoudster wat het aantal Zierikzeese Avondvierdaagsen betreft. Voor haar is Zierikzee een wandeltocht van de talloze, die zij per jaar ver orbert. Natuurlijk springen een paar „grote" wandelroutes er ook bij haar uit. Al vijftien keer voltooide zij „Bern", tien keer op de dertig ki lometer en de laatste vijf keer op de twintig kilometer. Zoals het een goed wandelaarster betaamt staat ook „Nijmegen" jaarlijks op haar lijstje. „Ik herinner me nog precies hoe het allemaal is begon nen", vertelt zij. „Een jaar of twintig geleden kwam Janny de Laater iedere zondagavond bij ons een kopje koffie drinken en liepen we samen een blokje om. Zij kwam plotseling met het idee om eens een keer deel te nemen aan de Vierdaagse van Nijmegen. Ik was daar wel voor te porren". Voor Janny de Laater werd de ene keer ook de laatste, maar Jans Lodewijk heeft er inmiddels al weer twintig Nijmeegse Vier daagse opzitten. Zestien keer stapte zij veertig kilometer per dag door het schitterende gebied rondom Nijmegen. De laatste vier keer werden het dertig kilome ters. „Ieder jaar is het weer een happening van jewelste en ik zou het voor geen geld van de wereld willen missen", weet ze. Jans Lo dewijk hield een fraaie bijnaam - of liever troetelnaam - over aan de Nijmeegse wandeltocht. „Ik heb eens een keer een Zwitserse mili tair door een diep dal gehaald, 's Avonds kwam hij bij mijn „kost baas" Meulebelt vragen hoe ik heette, maar die zei voor een geinije dat ik Mina heette. Sinds dien wordt ik „Liebe Tante Mina" genoemd. Dat zijn leuke dingen. Het geeft ook voor een belangrijk deel de sfeer van verbroedering weer, die er in een festijn als de Nijmeegse Vierdaagse heerst". Mentaliteit De wat kleinere vierdaagsen na men in de loop der jaren heel wat van de suksesformule van de Nij meegse Vierdaagse over. Zo ook de inbreng van de muziekgezel schappen en de bloemhulde aan het einde van de vierde dag. „Dat is mooi, maar het is toch jammer, dat de sfeer van verbroe dering vaak ver te zoeken is. Vroeger deed iedereen alles voor een ander. Iemand die problemen had, werd als het ware naar de fi nish gepraat. Dat zie je niet zo vaak meer. De feestelijke inbreng blijft nu louter beperkt tot de in tocht op de laatste dag, maar het moet wel degelijk vier dagen feest zijn", is Jans Lodewijk terecht van mening. De Nieuwerkerkse rekordhoudster verdiende haar sporen op wandelgebied ook orga nisatorisch. Zij was de oprichtster van de Wandelgroep Vierbannen, waarvan tijdens hoogtijdagen tachtig wandelkinderen lid wa ren. Uit deze groep werd later zelfs een drumband geformeerd, maar inmiddels stierf een en an der weer een zachte dood. „Een mentaliteitskwestie, geloof ik", verzucht Jans Lodewijk. Zij denkt met enig weemoed te rug aan de tijden, dat haar Wan delgroep Vierbannen present was op talloze wandeltochten. „Het mooiste was natuurlijk het défilé bij Paleis Soestdijk op 30 april 1969. De toenmalige burgemeester Van Eethen heeft er voor gezorgd, dat we daar mochten deelnemen. Zo iets vergeet je nooit meer". Jans Lodewijk kan tientallen leu ke herinneringen vertellen van de vele tochten, die zij erop heeft zit ten. „Ik weet niet meer hoeveel kilometers ik totaal heb gewan deld, maar het moeten er vele dui zenden zijn". Zoals het er nu voor staat komen er nog heel wat kilo metertjes bij voor de zeventig jarige Nieuwerkerkse, ,maar", zo stelt ze, „ik ben wat meer gebon den door het weer. Als het steeds zo'n weer is als het afgelopen voorjaar dan moet ik wat minde ren. Ik ben tenslotte niet meer de allerjongste". Jans Lodewijk is overigens niet de oudste deel neemster aan de Zierikzeese Vier daagse. Mevrouw G. C. Anker viert dit jaar haar vijfenzeven tigste verjaardag en zij wil dit jaar nog een keer deelnemen, maar ook voor haar speelt het weer een niet te verwaarlozen rol. Zenuwentoestand Het huidige bestuur van de Zie rikzeese Avondvierdaagse bestaat uit voorzitter Piet Verha ge, die aan zijn 36e vierdaagse be zig is, sekretaris Geert van de Wielen, penningmeesteresse me vrouw Burcksen-Parel en de le den A. Hage, C. Burcksen en de jonge bestuursleden L. de Hooge en I. Verton. Ondanks het feit, dal het lijkt, dat een dergelijk gebeuren slechts een kwestie is van het jaarlijk af werken van een aantal draaiboek handelingen, gaat er toch steeds weer een flinke periode van voor bereiding aan vooraf. „Ook voor ons is het steeds weer een zenu- wenstoestand, ondanks het feit, dat het op een routinekwestie lijkt. Vooral de zaak financieel rondbreien wordt steeds moeilij ker, maar we komen er vast en ze ker ook nu wel weer uit. We hopen nu echter op een nieuwe rekord- dcelname, maar dan zal het weer wat moeten meewerken", stelt Geert van de Wielen vast. WISSENKERKE - Door de beslis singswedstrijd op het neutrale ter rein van Wissenkerke tegen Apollo III in een nipte 1-0 overwinning om te zetten zijn de reserves van Brouwers haven erin geslaagd zich in de derde klasse van het zaterdagvoetbal van de KNVB afdeling Zeeland te hand haven. De kleine overwinning kwam ze ker terecht bij het team dat hierop de meeste aanspraak mocht maken. Met enkele oudgedienden in de gelede ren, o.m. Joop Krips en Jan Lieven- se, wist het met volledige inzet spe lende team van Brouwershaven het spel goed in handen te houden. Bij de enkele keren dat Apollo gevaarlijk dreigde te worden toonde doelman Kees Botbijl zich een voortreffelijke sluitpost. Nadat de eerste helft nog met blan ke stand was afgesloten wist Jan Lie- vense na de hervatting de enige en beslissende treffer te scoren waar mee Brouwershaven behouden bleef voor de 3e klasse. Het feit doet zich nu voor, dat zowel het le als het 2e team van Brouwershaven in het ko mende seizoen hun geluk zullen moe ten gaan beproeven in de 3e klasse. PAPENDRECHT - De A-junioren- ploeg van Bruse Boys is er niet in geslaagd om voor de tweede keer op rij het Drechtstreek-A-junioren- toernooi op zijn naam te schrijven. Na deze in 1982 moest nu de eer gela ten worden aan het Dordtse Oranje Wit. Van deze ploeg werd door de Boys in de laatste wedstrijd met 2-0 verloren. Bruse Boys begon het toernooi goed. In de eerste wedstrijd tegen Ar- kel hielpen doelpunten van Gerrie Vaane en Klaas Verspoor de Duive- landse ploeg aan een 1-2 overwin ning. Ook de tweede wedstrijd werd vervolgens gewonnen. Strijen kreeg klop door een treffer van Abby Duin houwer. In de derde van vijf te spelen wedstrijden verspeelde Bruse Boys het eerste punt. Emma uit Dordrecht hield de stand dubbelblank. Via een 1-0 zege op de organiserende vereni ging Drechtstreek - een doelpunt van Klaas Verspoor - bleef Bruse Boys in de race voor de toernooizege, maar Oranje Wit stak er in de afsluitende wedstrijd een stokje voor, waardoor nu met een tweede plaats genoegen genomen moest worden. NIEUWERKERK - Voetbalvereni ging SKNWK organiseert zaterdag 4 juni voor de achtste keer haar tradi tionele voetbaltoernooi voor B- en C- junioren en D-, E-en F-pupillen. Aan het toernooi wordt deelgenomen door zes verenigingen en het pupil- lengebeuren begint om 9.30 uur. Het junioren-gedeelte gaat om 13.30 uur van start. De prijsuitreikingen zijn om respektievelijk 12.30 uur en 17.00 uur. De organiserende vereniging en VV Flakkee uit Middelharnis komen bei de in de vijf kategorieën uit. Brou wershaven en Kogelvangers uit Wil lemstad nemen louter deel aan de drie pupillentoernooien, terwijl GPC uit Vlissingen en Middelburg van de partij zijn bij de B- en C-toernooien junioren. KERKWERVE - Op sportpark „De Vospit" in Kerkwerve boekte het mixed-tennisteam van WIK een 3-2 zege op TEBO uit Heinkenszand in een wedstrijd die onder erbarmelijke omstandigheden werd afgewerkt. Het betrof een duel uit de distrikts- kompetitie. In de openingspartij verloren Ruud Weynen en Hans Minnaar op tie break in de derde set: 4-6, 6-4, 6-7. Het mixed-dubbel Ruud Weynen en Ma ria van Strien pakte ook al naast de winst: 4-6, 5-7 en toen zag het er som ber uit voor de kansen van de Kerk- werfse ploeg. Toch zou de winst alsnog verras send worden behaald en de eerste aanzet naar de zege kwam op het konto van Maria van Strien en Gerda Minnaar, die hun damesdubbel met 6-3 en 6-2 winnend afgesloten. Ook de beide enkelspelen leverden vervol gens winst op. Gerda Minnaar won met 6-2 en 6-0 zeer overtuigend en Hans Minnaar had het weliswaar wat moeilijker, maar de partij had uiteindelijk toch slechts twee sets no dig: 7-5 en 6-3. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Uitslag van de wedvlucht vanuit Compiegne, 260 km op 22 mei. De 448 duiven werden gelost te 8.45 uur. Aankomst le duif 11.51; laatste prijs 12.04 uur. A. Romijn 1, 10, 15, 27, 35, 46, 107, 110; L. v. d. Hoek en zn. 2, 4, 30, 32, 49. 54, 83. 108; Kaaisteker-Den Boer 3, 7, 36. 56, 59. 75, 95. 105. L. J. Noordijk 5, 14, 22; H. v. d. Linde en zn. 6, 33, 64, 93; A. Bakker 8. 25. 73, 85; Feleus- Westenbrugge 9, 39. Marco Saman 11, 51; W. Blom en zn. 12, 13, 18,34,73,41, 6'ü, 61. 84, 87, 102; Jac. Dekker en zn. 16, 28. 67, 82; L. F. Fonteine 17, 71, 72; Berrevoets-Wesdorp 19, 52, 76, 88, 99, 109, 112; J. A. van Almkerk 20, 98; W. Westveer en zn. 21, 68; C. M. Groen- leer 23, 44, 45, 86. 92; J. A. v. d. Linde 24, 26, 48, 57, 77, 103; C Gieskes 29, 31, 69, 70. 74, 89, 97, 100, 106; M. A. Gieskes 38, 96, A. Schults 40; J. J. de Jonge 42, 55, 62, 80; J. van IJsseldijk 43, 104; J. C. Berrevoets 47, 94; D. J. Hartman 50, 79, 81; Jos Wesdorp 53, 58, 90; L. Fluijt en zn. 63; J. M. Jume- let 65; Rudi Dekker 66, 11; Rob Dou- wes 78; W. N. Pankow 91; Koster- Winkels 101. Inmanden voor Beaumetz 180 km op zaterdag 4 juni van 7.30 tot 9.30 uur. Inmanden voor Putte opleer jonge duiven op zaterdag 4 juni van 16.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Voetbalvereniging Toren Boys organiseert zaterdag 4 ju ni in sporthal Onderdak in Zierikzee een sterk bezet zaalvoetbaltoernooi. In totaal nemen acht teams aan dit toernooi deel. Ze zijn verdeeld over twee poules en na de poulewedstrij den worden de finalepartijen ge speeld. In poule A wordt gespeeld door Skol Boys, Brogum, Bruse Boys en Sporthuis Zierikzee. Poule B wordt gevormd door De Steeg, VV Ooster- schelde Mondragon, Bijmakelaar dij en de organiserende vereniging zelf. Het toernooi begint om 12.00 uur en vanaf 16.15 uur worden de finales afgewerkt. De eindstrijd tussen de beide poulewinnaars staat gepland om 17.20 uur. SEROOSKERKE - Tijdens een groots kringkonkoers rondom manege „De Eendracht" in Serooskerke op Walcheren hebben een groot aantal leden van de drie Schouwend-Duivelandse rij verenigingen, die zijn aangesloten bij de KNF uitstekende resultaten behaald, die veelal vergezeld gingen van winst punten. De prestaties krijgen nog een extra dimensie, wanneer de uitermate slechte omstandigheden in ogenschouw worden genomen, die door de barre tijden van de laatste weken zijn ontstaan. Sterk kwamen de Z-kombinaties, die Schouwen-Duiveland rijk is voor de dag. Bij de individuele dressuur boekte Jori van der Bijl winst met haar paard Rapid. De 112 punten leverden de amazone van Westelijk Schouwen geen winstpunten op. Bij het springen in de zwaarste klasse kwam de zege terecht bij Laurice Boonman met Vident van de Schouwse Ruiters. De pas enkele dagen eerder gepromoveerde kombi- natie kreeg acht springfouten, maar dat was ruimschoots voldoende om op het zware parkoers het oranje rozet binnen te halen. In de afdelingsdressuur deden de ponyruiters van het achttal van de Schouwse Ruiters het goed. Met een aantal nieuwe gezichten in de groep werd desondanks een puike tweede plaats gepakt met 116 punten. Pony- klub de Gouwe Reyers werd winnaar met 122 punten. Minder goed verging het het paardenviertal van de Schouwse Ruiters. Met slechts 96 punten eindigde het kwartet op de zesde plaats. Bij het mennen kwa men in totaal dertien kombinaties aan de start, hetgeen impliceert, dat deze tak van paardensport zich mag verheugen in een toennemende popu lariteit. In de gekombineerde M/Z- klasse pakte Teun van der Bijl de ze ge met zijn paard Tom. Van der Bijl komt uit voor Oranjezon. Zijn klub- genoot Bram Maljaars werd tweede op Salerno. Peter Hanse eindigde met Sunny op de derde plaats. De Schouwse Ruiter verzamelde 89 pun ten. In de L-klasse klasseerde Moni que van der Werve zich in haar eerste wedstrijd met Natascha op een derde plaats met 92 punten. Haar instruk- trice Nicoline Vos werd met Tramen- ta winnares. Promotie Bij de dressuur voor M-pony's haalde Ellen van Dijke met Donald fors uit. Niet alleen skoorde zij een eerste prijs, maar haar 131 punten waren tevens goed voor twee winst punten. Voor de amazone van de Schouwse Ruiters begint de trai- ningsarbeid van Hanny den Exter vruchten af te werpen. Simone Stah- lie van de PC Bru kwam met Dia mond uit op 120 punten, waarmee ook zij nog net een winstpuntje mee pakte. Bij de dressuur Ll-klasse voor paarde behaalde Gerard de Ruiter met Tennik een tweede prijs met 129 punten. Een winstpunt voor de Bru- kombinatie. In de L2-klasse skoorde Kees Struyk met Jonker van de Schouwse Ruiters 124 punten, het geen juist het nog ene resterende winstpunt opleverde om te promove ren naar de M-klaasse. Sterk was ook het optreden van Marjan Jumelet in de L-klasse bij de pony's. Met 131 punten, goed voor twee winstpunten, werd zij winnares. Met Romeo bleef zij de gerenommeerde Gouwe Reyers-kombinaties van Lienke Wondergem en Anita de Visser voor. De pony's van de Schouwse Ruiters deden zich eveneens flink gelden. Vier kombinaties kwamen met een winstpunt uit de bus. Met 125 punten skoorde Petra Remeeus met Patrick het hoogst, gevolgd door Stef Nelisse met Pascal en Evelien de Kok. Deze twee vertegenwoordigers kwamen uit op 122 punten, hetgeen voor Stef Nelisse promotie naar de L2-klasse betekent. Jacco Fierens kwam met Wendy uit op 120 punten. In de B- dressuur bij de pony's een fraai Schouwen-Duivelandse dubbelzege met voor beide kombinaties onge kende puntentotalen. Arianne Hanse van de Schouwse Ruiters skoorde met Liza 134 punten en Frans de Vrieze kwam met Maurits op 133 punten. Hij komt uit voor Westelijk Schouwen. De zesde plaats was voor Eline Struyk met de kleine Prim met 125 punten. Corrie Krabbe kwam met Silvia tot 115 punten in een ande re ring, maar in dit geval was deze skore toereikend voor een tweede prijs. Bij de B-paarden was Marjo lein Geelhoed met Robin Hood een klasse apart. Ze werd winnares met 133 punten, een knappe prestatie voor de Bru-kombinatie. Ragonda den Boer kwam met Silvia tot 117 punten. Fikse kater Bij het springen de reeds gememo reerde zege van Laurice Boonman in de Z-klasse en Kees Stouten kwam ook al winnen uit de bus in de L- klasse. Met tornado kwam de Schouwse Ruiter foutloos rond. Bart Goudzwaard met Seander van Weste lijk Schouwen werd hier tweede. In de L-klasse bij de pony's kreeg Stef Nelisse af te rekenen met een fikse domper. Hij voltooide het par koers foutloos, maar kreeg om ondui delijke redenen een onvoldoende voor de stijl van rijden van de jury. Klubgenote Petra Remeeus vergoed de met Patrick enigszins de kater door tweede te worden met drie fou ten in het B-springen. De parade ge durende dit konkoers werd afgeno men door federatie-vertegenwoor digster Sari Hanse-Verburg. DEN HA AG/ZIERIKZEE - Het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) heeft een brief gezon den aan alle bij de hengelsport betrokken instanties met het verzoek aandacht te schenken aan radio-aktieve dobbers. Gebleken is dat er, evenals enkle jaren geleden, lichtgevende dobbers voor de sportvisserij in de handel zijn, die de radio-aktieve stof tritium bevatten. Het Ministerie wijst erop, dat, wanneer deze dobbers lek raken, het tritium kan ontsnappen. Op grond van het besluit radio-aktieve stoffen van de kernenergiewet is het verboden de dobbers zonder vergunning in bezit te hebben. Overigens zijn vergunningaanvragen tot nu toe steds afgewezen, omdat het nut van de dobbers niet opweegt tegen het risiko. Sportvissers, die een radio-aktieve dobber bezitten, wordt aangera den deze in te leveren bij de dichtstbijzijnde keuringsdienst voor wa ren. Zij kunnen dit doen zonder risiko van strafvervolging. Overigens zijn de dobbers ook anders dan aktief gebruik gevaarlijk. Wanneer de kapsules waarin het tritium zich bevindt defekt raken binnenshuis en het gif in kontakt komt met etenswaren, dan kan bij konsumptie inner lijke besmetting optreden. De radio-aktieve dobbers zijn te onderscheiden van andere lichtge vende dobbers, doordat ze langer licht geven. Ook na een of twee dagen bewaren in het donker geven de radio-aktieve dobbers nog volop licht, terwijl andere lichtgevende dobbers dan al veel zwakker gloeien. De in de handel aangetroffen dobbers zijn van Engelse makelij en worden verkocht onder het merk „Pete Drennan's". Het is niet uitgesloten dat er ook andere merken radio-aktieve dobbers in omloop zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7