dit biedt de beeldbuis Schelde-Trio brengt ode aan Zierikzee op tweede single Louis de Funes in bioscoop Zierikzee Een jongen beneden haar stand Rokers ook meebetalen aan hogere ziektekosten Jongeren kritisch tegenover STER-reklame „Japans" Holland Festival op radio en tv Maak een mooie kans op één van de Waterig brood 6 Opname gerealiseerd dankzij steun van Zierikzeese Ondernemers Centrale OOSTERLAND/ZIERIKZEE - Na de vele liederen, gewijd aan steden, dorpen en streken in ons land, tekent het Schelde-Trio thans voor de uitvoering van een wals over Zierikzee. De tekst handelt over de onvergetelijkheid van het stadje op Schou- wen-Duiveland tegen de achtergrond van het eiland, waarbij de karakteristieke eigen schappen muzikaal worden geëerd. De ode aan Zierikzee is door het Schelde-Trio afge lopen zaterdag op de plaat gezet. De opname, die tot stand kon komen met medewer king van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC), vond plaats in de Stone Sound studio in het Noordbrabantse Roosendaal onder produktie van Wim Schell. Het ont werp voor de hoes met het zicht op de Zuidhavenpoart is gemaakt in samenwerking met Fotohandel Verschoore. van „De Zeeuwse Stromen" be vestigd door een nieuwe uitgave on der het label van de platenmaat- schappij Telstar, Het plan van John, Cees en Henk, i om een tweede plaat op te nemen, stond al vast na de eerste ervaringen op dit gebied in de Crossroad-studio te Oss. De verdere uitwerking nam eind 1982 een aanvang. Met de enthousiaste medewerking l van de ZOC was het zaterdag zover. De opname in de modern geoutilleer de studio (met de beschikking over lopname-mpgelijkheden via 24 spo- Ven) leidde na een dag van hard wer den in samenwerking met de technici lot een kwalitatief goed eindpro- \ukt. Gelijkwaardig ^lstar-producer Wim Schell roem- pet name ook het andere opgeno- nummer, getiteld „We zijn voor elkVider geboren" en kwalificeerde de ftide nummers als gelijkwaardig. Dit iet reft een song met een diepere inhad, waarvan het idee ontstond in huiz^Van den Berge, is later uitste- kendVerwerkt door de leden van het Schelfe-Trio. MetW bezingen van het wonder der geporte wordt een oproep ge daan oi ooriog en milieu-vervuiling in het b\ang van de toekomst van de kinderen, tot stoppen te brengen, waardoó het leven nog steeds de moeite ward kan zijn. De beidlnummers worden op sing le uitgebraht in loonpersing en zul len over Ageveer.3 weken op de markt veichijnen. Wanneer de vraag het a^bod zal overtreffen, is het aan pla\pmaatschappij Telstar om meerdere^xemplaren te persen. DeamateuAiuzikanteii Henk Ca- pelle, John Pps en Cees van den Berge verzorgi «op deze wijze een uitstekende prenotie van Zierikzee, van Schouwei^uiveland én van zichzelf, temeerWjor de nummers in originele vorm ^rden gebracht. VORDEN - Bij inbraak in het groepsbureau van fe Rijkspolitie in Vorden zijn in de richt van dinsdag op woensdag vijf étolen, waaron der vier dienstpistqjn, en een hoe veelheid munitie gooien. Volgens de politie ontbreekt^an de daders nog elk spoor. AMSTERDAM - D^televisie-uit- zending een gebaar \orige week woensdag als benefiet-Afreden voor Amnesty International left de orga nisatie binnen een weeL-uim 4.000 nieuwe leden opgelegd. Een woordvoerder noemde h\ resultaat woensdag een groot succë'Amnesty heeft nu meer dan 70.000 oen. DEN BOSCH - Ruim deA» expor teurs in de Franse Pi'ovendpresen- teren 6 en 7 juni in het Bos\he pro vinciehuis hun produkten. EV en an der maakt deel uit van hetWoek, dat een Franse handelsmisW aan Noord-Brabant brengt. Die hbdels delegatie komt naar Brabant uit nodiging van de gezamenlijk ka mers van koophandel en het pij, ciaal bestuur. Deze foto van het Schelde-Trio zal eveneens worden gebruikt voor de hoes van de nieuwe grammofoonplaat. De tekst van het lied werd aange dragen door mevr. v. d. Hulle uit Zie rikzee, beter bekend als „tante Sien" de vroegere beheerster van „Duyve- lants Koffiehuys" en is tijdens de oefen-avonden in het Verenigings gebouw te Sirjansland verder be werkt door het Schelde-Trio. Het trio, dat inmiddels een begrip is geworden op het eiland, maar ze ker ook daarbuiten, bestaat uit Cees van den Berge (slagwerk zang), Henk Capelle (saxofoon), beiden uit Oosterland, en John Prins (orgel zang) uit Zierikzee. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling het nummer over Zierikzee op te nemen als B-kant van „De Zeeuwse Stromen", de plaat die het Schelde- Trio in het begin van 1982 uitbracht naar aanleiding van de non-stop solo zeiltocht van Pleun van der Lugt. Om goed in te spelen op de aktualiteit van dit gebeuren, moest de plaat snel worden uitgebracht en bleef geen tijd over voor het verwerken!.van „Zie rikzee". In de plaats hiervan arran geerde het trio het gewaardeerde „Sail along silvery moon". Zoals be kend werd de succesvolle verkoop ZIERIKZEE - In Bioscoop de Con certzaal draait Stichting Het Theater zaterdag 4 en zondag 5 juni de film De Gendarme in paniek met in de hoofdrol de Franse acteur Louis de Funcs. De Gendarme's hebben een nieuw hoofdkwartier. Als experiment zul len vier vrouwelijke leerling gendar me's ter opleiding aan hun detache ment worden toegevoegd. Zij zien er aantrekkelijk uit, speciaal een zeer mooi zwart meisje. De gendarme's werpen zich met volle overgave op de taak hun vrou welijke collega's in de geheimen van alledag in te wijden. De dames vin den onderdak bij de nonnen in het klooster. Josepha en mevr. Gerber zijn ja loers. speciaal op het zwarte meisje. Cruchot beschuldigd hen van ra cisme, maar alles in zijn gedrag wijst erop dat hij meer racist is dan Josep ha en mevr. Gerber. Op een nacht, snapt moeder overste een gendarme die probeert het klooster binnen te dringen, om zich te vervoegen bij één van de dames. Men weet niet wie het is geweest. Cruchot, die hem gevolgd was, wordt ervan beschuldigd deel te hebben genomen aan de expeditie. Maar de situatie wordt slechter. Een agente verdwijnt, dan een tweede en iedere keer wordt er een foto van hen gevonden op het bureau van Gerber. De kolonel kondigt aan dat over twee dagen, het hoofd van de gendar merie inspectie zal houden. Cruchot en Gerber durven niet te bekennen dat twee van hun beschermelingen zijn verdwenen. De kolonel zegt er tevens bij dat een Afrikaans staats hoofd meekomt, de vader van het zwarte meisje. Zij dochter volgt een trainingsstage bij de Franse politie, ter voorbereiding op een hoge funk- tie in haar eigen land bij de politie. Cruchot en Gerber wisten dit niet. Zij zullen in grote moeilijkheden ko men als ook zij zou verdwijnen. Direkt verandert Chrusot's hou ding t.o.v. haar. Ondanks grote zorg vuldigheid verdwijnt ze toch en he laas ook de vierde agente. Paniek op het hoofdkwartier. Aanvang 20.00 uur. HAARLEM - Steeds meer jeugdige kijkers en luisteraars staan kritisch tegenover de ster-reciame op radio en televisie. Dat blijkt uit een groeiende stroom klachten van deze groep alsmede uit een groeiend aantal verzoeken voor toezending van het boekje waarin de voorschriften staan vermeld waaraan etherreclame moet voldoen. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1982 van de reclameraad dat onlangs is verschenen. Naar aanleiding van deze ontwik keling besloot de raad dat ook min derjarigen die een serieuze klacht in dienen,, zonder formele beperkingen recht hebben op een normale proce dure. Meer moeite heeft de reclame raad met een situatie waarin „onder wijsgevenden klassen vol leerlingen klachten laten indienen". De zend tijd voor televisiereclame werd be gin dit jaar verdubbeld tot in totaal zes uur per week. Voor de radio geldt per 1 januari een maximum van ze ven uur per week. Behalve dat de sterspots op televisie iets werden verlengd, werd ook het reclameblok rond het nieuws van zeven uur weer ingevoerd. In totaal werden in vorig jaar 972 televisiespots aangeboden en 1669 radio-boodschappen. Daar van werden respektievelijk drie en negen door de ster afgewezen. Vol gens de stichting heeft dit geringe aantal afwijzingen vooraf te maken met het feit dat steeds meer adver teerders tevoren overleg plegen met de ster. HILVERSUM - Met in totaal 45 uur radio (Hilversum 4) en drie speciale TV-uitzendingen besteedt de NOS van 1 juni tot en met 3 juli aandacht aan het Holland Festival. Het jaar lijks terugkerend festival staat dit maal in het teken van de Japanse cul tuur. De vier NOS-orkesten nemen deel aan het festival: het Omroep orkest, het Promenade orkest, het Radio philharmonisch orkest en het Radio kamer orkest. Ook het Groot omroep koor is bij dit cultureel gebeuren in geschakeld. De NOS brengt met deze orkesten zes produkties, waarvan er twee met inbreng van de AVRO tot stand komen. De drie speciale televisie-uitzen dingen gaan over verschillende vor men van de Japanse cultuur: zondag 5 en 12 juni (Nederland 1, 20.45 uur) en woensdag 22 juni (Nederland 2, 20.10 uur). Via de radio worden elf muziekeve nementen rechtstreeks uitgezonden. Daarnaast worden opnamen van „De dag van de Japanse muziek" op 12, 19 en 26 juni uitgezonden in het pro gramma „Zomeracademie", dat in de zomermaanden in de plaats komt van „Fur Elise" (11.00-13.00 uur). Van 1 juni tot en met 1 juli zendt de NOS dagelijks om 13.05 uur een twee minuten durend „Holland Festival journaal" via Hilversum 4 uit. Vrijdag 3 juni Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Speel's met licht klassiek 17.00 uur De uitvinder 17.10 uur Studio Sport 18.25 uur Pensioen in zicht 18.55 uur Pippi Langkous 19.20 uur Kleine broer Willie 20.00 uur Journaal 20.28 uur De graaf van Luxemburg. Een operette van de hand van Franz Lehar. Met in de hoofdrollen Erich Kunze en Peter Frolich. 22.10 uur Haagse bluf. Een program ma waar vele politieke kopstukken weer aan het woord zullen komen. 23.00 uur The Who. Een registratie van het afscheidskoncert van de roek-formatie. 00.00 uur Journaal 00.05 uur Studio Sport Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Yakari 19.25 uur Zo moeder, zo soon. Spel- programma. 19.50 uur What's up doc? Filmkome die met in de hoofdrollen Ryan O'Neal een Barbara Streisand. 21.25 uur Minivoetbal extra 22.15 uur Zingen tot besluit 22.30 uur Journaal 22.50 uur Humanistisch Verbond 23.20 uur Professor G.E.D. De profes sor wil laten zien dat zijn met raket ten aangedreven motoren de snelste zijn, maar zijn rivaal prof Kilkiss zit ook dit keer niet stil. Vrijdag 3 juni: 23.00 uur, Nederland 1: ,,Tho Who" voor de laatste keer. De Engelse Rockgroep tijdens het concert. UTRECHT - Staatssekretaris Van der Reijden wil laten onderzoeken, welke ziektekosten worden veroor zaakt door het roken (bijvoorbeeld een deel van de behandeling van pa tiënten met kanker en hart- en vaat ziekten) en of het eventueel mogelijk is rokers daar een bijdrage aan te la ten betalen via een prijsverhoging van sigaretten. De staatssekretaris deelt dit mee in een antwoord op schriftelijke vra gen, die de CDA-fraktie in de Eerste Kamer heeft gesteld ter voorberei ding van de begrotingsbehandeling op 7 juni. Van der Reijden vindt het niet ver antwoord, niet-rokers te laten mee betalen aan de kosten die door het ro ken worden veroorzaakt. Als voor beeld noemt hij de mogelijkheid van een accijnsverhoging van een kwart je per pakje die ongeveer 200 miljoen gulden oplevert. Dit bedrag zou dan een onderdeel van de rijksbijdrage aan de sociale ziektenkostenverzeke- ringen kunnen vormen. Overigens is nog overleg nodig met het ministerie van financiën dat nooit een voorstander is geweest van doelgerichte accijnsverhogingen. DEN HAAG - Het Tweede- Kamerlid Wagenaar (RPF) heeft de ministers van buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking, Van den Broek en Schoo, schriftelijk ge vraagd een einde te maken aan Ne derlandse steun aan een projekt van het African National Congress. Het betreft de uitzending van vier lera ren door de Stichting Nederlandse vrijwilligers (SNV) naar de „Vrij- heidsschool" van het ANC in tanza- nia. Advertentie Maak dil zinnetje al en stuur 't voor 1 augustus in voldoen de gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 275. 8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 Hessen U mag zovaak meedoen als u wilt Vergeet uw naam en adres niet Prijzen 100 gratis jaarabonnementen op Libelle ol Story Een deskundige |ury beloont de origineelste inzendingen Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht een paar apart met héél weinig calorietjes DEN HAAG - Twintig procent v: het bruinbrood voldoet volgens Koi sumenten Kontakt niet aan de noi men zoals deze in de Warenwet ziji vastgelegd. Veel bakkers houden\ zich niet aan de minimale hoeveel heid „droge" stoffen die in een brood behoren te zitten. Gevolg is dat de konsument geld betaalt voor waterig brood, zo meldt Konsumenten Kon- takt in de jongste uitgave van Koop kracht, dat woensdag is verschenen. De bevindingen uit het KK- laboratorium zijn doorgegeven aan de Keuringsdienst van Waren. Voor dit onderzoek werden 280 „knippen" of „bussen" gekocht op 65 verschillende verkooppunten. In het laboratorium bleek dat de sa menstelling van de verschillende broden niet wezenlijk verschilt. Vol gens de onderzoekers is dit te wijten aan de gemonopoliseerde handel in meel, waar twee bedrijven (Meneba en Wessanen) negentig procent van de toelevering in handen hebben, al dus KK. De hoeveelheid verwerkte grondstoffen verschilt echter wel. In de Warenwet staat dat een heel brood 480 tot 530 gram „droge stof" moet bevatten. Bij 20 procent van de on derzochte broden was minder dan 480 gram verwerkt. In de Randstad was dat zelfs bij een van de drie onder zochte bakkers het geval. Bij aankoop van de nagenoeg gelij ke broden bleek het prijsverschil zeer groot. De prijzen liepen uiteen van 1.49 gulden tot 2.30 gulden. De verplicht gestelde minimumprijs be draagt 1.76 gulden. „Van mij hebt u het alvast" beloofde Liesbeth met een glim lach, want ze begreep wel dat haar medewerking niet van zo groot belang was. Gerrit Stoter boodt haar een vereelte hand. „Ik zal er es over piekeren" zei hij „vanavond zou ik bij An- tje even aanlopen, en dan zal ik es met haar praten „Zeg niet dat ik u gesproken heb" waarschuwde Liesbeth „Maak je geen zorgen juffie... 't komt in orde" en met een knip-oog als hadden zij beiden een complotje, beende hij met z'n grote stappen weg. Liesbeth keek hem een ogen blik na. „Ik snap niet" zei ze tot zich zelf „wat Jaap tegen die man heeft. Enfinwat weten man nen van zulke dingen?" En in het volste besef van haar vrou welijk overwicht trapte ze snel naar huis. HOOFDSTUK VIII De vader en de voogd Liesbeth zat naast het witte ekenhuisbed. Op een tafeltje lijkten wat bloemen. In het ld daarnaast lag een oude heer nt een wit markiezenbaardje, zJht pratend met een dame in 't wart. lesbeth keek naar haar va- dei Hoe anders was hij in dit zietyihuisbed. Zo smal, zo wit. En hulpeloos. Een innig me- delijm krampte om haar hart en zlstreelde de witte hand die op h< dek lag. Wainborg had het moeilijk, hij vode de tranen achter zijn ogen tanden bij deze kleine geste tederheid. Dat had hij telkens^alles pakte hem aan, zijn wefctand leek gebroken. „Je ziCer smalletjes uit" meis je" zei h schor. „Ik helhet druk" antwoordde Liesbeth p keek geheimzinnig, want wa;méé ze het zo druk had, datvvist vader niet en moest hij Voorlopig ook maar niet weten. „Met Jaa>" zei hij. Ze schrokop. Dat vader daar zélf over bejn „Onder an»re", glimlachte ze. De vader ichte. Ook deze zaak zat hem dwars. Daar ging zijn kind, zijn lieve jongste dochter, een geheel eigen weg. En hij wist van niets. Dat was zijn eigen schuld. Hij zelf had zich de deur naar haar hart afgesloten. Hij praatte er nooit over en wilde niet dat- er over werd gepraat. Struisvogelpolitiek was het eigenlijk „Ik lig hier zo te piekeren begon hij moeilijk. „Moet u niet doen" vermaande ze. „Het lóópt allemaal wel, en straks bent u weer wat opge knapt en dan kunt u het wel weer bekijken." „Niet over de zaak" zei de man in het bed „over jou." „Over mij hoeft u niet te pie keren" zei ze stellig en verwon derd zag hij haar aan. Nu eerst merkte hij, hoe zijn dochter ver anderd was. Haar onzekerheid was weg, ze had iets beslists, het leek of ze plotseling enige jaren ouder was geworden. En toch was het dezelfde Liesbeth helemaal. „Toch wel, kind" ging hij voort „ik ftiat jou maar gaan, ik bemoei me nergens mee maar ik weet ook niets van je. Vertel me eens, Liesbeth, het is nog altijd zo tussen Jaap en en jou, niét?" „Ja vader" zei het meisje en nu was er opeens weer iets van het schuwe van voorheen. Hij haatte zichzelf. „Zeg Liesbethheb je nou wel echt aan alles gedacht, wat er aan vastzit? Ik bedoel doe je het maar niet tegen alles in? Is het geen koppigheid?" „Nee vader" antwoordde het meisje „ik zou veel liever doen wat juilie allemaal goed zouden vinden. Maar ikik kan niet anders." „Hou je zóveel van hem?" Nu zag hij opeens haar ogen vol tranen. „Ja vader" snikte ze. Zijn witte hand streelde over haar gebogen hoofd. „Je moet niet huilen, kind" zei zijn zwakke stem „dat is toch niet iets om te huilen?" „Nee" ze schudde haar hoofd „maar dat ik er u verdriet mee doe. U piekert er over. Misschien is het wel mijn schuld dat u door TOM LODEWIJK „Nee" weerde hij af „nee, Lies beth, dat is niet jouw schuld, hoogstens mijn eigen schuld. Toe meisjelach eens tégen je ouwe vader Ze lachte hem toe door haar tranen heen. „Zo ben je precies je moeder, toen ze een meisje was" peinsde hij, maar zijn ogen waren zajeht. „Mijn jongste dochter moet geen verdriet hebben. Kind, ik heb altijd geleefd en gewerkt voor jullie geluk." „Dat weet ik vader. Daarom juist „Maar wij willen altijd het ge luk naar ons toe halen, en ónze kinderen gaan juist van onslaf. Daar kunnen wij ons dan niet in schikken. Wij zouden het zo griaag voor ze willen uitdokteren J en als ze het dan heel anders déen, dan valt dat voor ons niet mee." „Dat begrijp ik wel, vader" zei het meisje zacht „heus, ik heb het allemaal begrepen. Ik hou eigen lijk nog véél meer van uon danks dat." „Het is niet om die jongen" ging Hendrik Wagenborg voort „heus, het is niet om die jongen. Dat moet je van me aannemen. Maar die hele 3feer daar, dat ge zin waar je in komt..." „Nou moet u es horen, vader" zei Liesbeth en terwijl de zie'ke verbaasd luisterde, vertelde ze hem van haar ondernemingen, haar gesprek met Jaap, met vrouw Borst, met Stoter. Verwonderd zag ze een glim lach op zijn gezicht. „Nou ben jij al bijna twintig jaar m'n dochter" zei hij toen ze uitgesproken was „en nooit heb ik geweten dat jij zo'n wil had, zo veel doorzettingsvermogen. Kind, je durft wat aan." „Je moet vechten voor je geluk, vader." „Is het jou zoveel waard „Ja vader." Hij zweeg, staarde naar de wand van de ziekenkamer. „Heb je nog meer op je pro gramma?" vroeg hij toen schert send. „Ja. ik moet naar die voogd, ene meneer Borst, assurantiën. Wllhelminastraat 46 daar ga ik meteen naar toe als ik bij u vandaan ga." iWordt vervolgd/

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6