Nieuw wegtrajekt in het verlengde Brouwersdam IN JUNI MAAKT DE NATUUR OVERUREN Honderdjarige ANWB richt zich op vrije tijd JEANS Prins Bernhard opent internationaal congres f Opening 24 juni Nederlanders sparen minder Rijnzoutverdrag naar Frans parlement Geen kompensatie provincies opcenten motorrijtuigen belasting Begin roept tot nationals eenheid ïsde Unctad- tonferentie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 juni 1983 Nr. 23328 5 OUDDORP - Na eind juni zal het een stuk eenvoudiger zijn om van de Brou wersdam af, richting Goedereede of Stellendam te rijden. Momenteel wordt na melijk in opdracht van Rijkswaterstaat door wegenbouwmaatschappij J. Heij- mans B.V. uit Rosmalen een weg gerealiseerd in het verlengde van de Brou wersdam, achter Ouddorp langs. Deze nieuwe weg sluit aan op de kruising Oosterweg provinciale weg, zodat automobilisten voortaan het dorp Ouddorp kunnen mijden. Het nieuwe trajekt heeft een lengte van ruim 5 kilometer. De nieuwe route is meer dan vier ki lometer korter dan de weg zoals die nu nog moet worden afgelegd. Twee jaar geleden al werd voor dit trajekt de aarden baan aange legd. In opdracht van de provincie kon toen een weggedeelte worden gerealiseerd van ongeveer een ki lometer, dat aansluit op de Oosterweg. Eind '82 waren de twee viaducten gereed, die over het nieuwe trajekt werden ge bouwd. Pas eind december '82 werd het asfaltbestek aanbesteed voor het overige gedeelte, dat in opdracht van rijkswaterstaat wordt uitge voerd. In januari van dit jaar kon met het werk worden begonnen en de weg zal vrijdag 24 juni offi cieel worden opgeleverd. Vooral de inwoners van Oud dorp zitten waarschijnlijk met smart te wachten op deze opening. Van die dag af zal het dorp geen last meer hebben van het door gaande verkeer of van het verkeer dat via sluipwegen in Ouddorp te recht komt. De nieuwe weg i?i het verlengde van de Brouwersdam is zo goed als klaar. Momenteel worden nog de puntjes op de i gezet. Eind juni zal van dit trajekt gebruik kunnen worden gemaakt. DEN HAAG - De ANWB zal zich dit jaar, waarin Nederlanders grootste ver eniging met ruim twee miljoen leden het honderdjarig bestaan viert, richten op de problematiek van de vrije tijd. Overheid, volksvertegenwoordiging, maatschappelijk organisaties en de wetenschap zullen hiervoor worden bena derd. 1 Dit maakt voorzitter Ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen woens dag bekend tijdens de feestijke vie ring van het ANWB-jubileum in de Ridderzaal op het binnenhof in Den Haag in aanwezigheid van koningin Beatrix. Volgens de ANWB- voorzitter kan van een organisatie als de ANWB terecht worden ver wacht dat zij zich bezighoudt met ac tuele, maatschappelijke problemen. Vrije tijd is zo'n probleem, waarvoor Van der Linde van Spankhuizen woensdag een gezameiijke aanpak van Overheid en particulieren be pleitte. „Belangrijke rol" Minister van Aardenne van ekono- mische zaken, die het gezelschap in de Ridderzaal toesprak in zijn hoeda- n.gheid van vice-premier, ging tij dens zijn toespraak nauwelijks in op de handreiking van de ANWB- voorzitter. Hij volstond met de op merkingen dat de ANWB bij de besteding van de vrije tijd een be langrijke rol kan spelen en dat de overheid de ANWB-initiatieven gespannen afwacht. Koningin Bea trix en minster van Aardenne kregen vervolgens het jubileumboek een eeuw wijzer" en de ANWB-gedenk- penning overhandigd. De bijeen komst in de Ridderzaal werd muzi kaal omlijst door de Mastreechter staar, het mannenkoor uit Maastricht dat dit jaar eveneens het honderjarig bestaan viert. DEN HAAG - Het spaartegoed van alle Nederlanders tezamen is gedu rende het eerste kwartaal van dit jaar met 600 miljoen gulden afgeno men tot 134 miljard gulden. In dezelf de periode in 1982 was er nog een toe neming van 3,5 miljard. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakt. De daling werd eind vorig jaar al ingezet. Samen met hel laatste kwar taal van '82 liep het spaartegoed tot en met maart dit jaar met 1,8 miljard gulden terug. De spaarders legden de eerste drie maanden van 1983 in to taal 15,6 miljard gulden in. Daar stond tegenover, dat er ook 17,5 mil jard werd opgenomen. Op die manier werd volgens de berekeningen van het CBS 1,9 miljard aan het tegoed onttrokken. Dot het tegoed in zijn to taliteit slechts met 600 miljoen terug liep, werd veroorzaakt door rentebij schrijvingen. Van de banken noteerde alleen de Rijkspostspaarbank een toeneming van het spaartegoed. Bij de overige, algemene spaar, coöperatief georga niseerde en algemene banken, nam het tegoed af. aldus het CBS. DEN HAAG - De bij het FNV aan gesloten jongerenbeweging heeft een fietskaravaan tegen jeugdwerkloos heid, en kortingen op jeugdlonen en - uitkeringen geoerganiseerd. Advertentie 1 WEEKAAN BIEDING Maten 116-176.... M 9,75 Maten 26-40f 49,75 '&J5 <tx o MIDDELBURG Orgelkoncert Felke Asma Met de wekelijkse dinsdagavond orgelconcerten, die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg worden gegeven, zal op dinsdag 7 juni wor den begonnen. Ais eerste hiervan zal de bekende Maassluisse organist Feike Asma achter de klavieren van het grote or gel plaats nemen en een programma uitvoeren dat als volgt is samen gesteld: Geopend wordt met Prelude en Fuga in d kl.E. Mobach; Koraal- voorspel ,,An Wasserflüssen Baby- blon", J. S. Bach; Sonata no. I, F. Mendelssohn; Andante cantabile en Final uit Symphonie no. 4, Ch. M. Wi- dor, Deuxième Méditation, A. Guil- mant. Besloten wordt met Toccata over ps. 75, F. Asma. Aanvang 20.00 uur. LONDEN - De Britse alliantie van liberalen en sociaaldemocraten zet haar bescheiden opmars voort en ste vent nu af op de Labourpartij. Dit blijkt uit een opiniepeiling die don derdag werd gepubliceerd door het Britse sensatieblad The Sun. UTRECHT - De raadslieden van de veertien verdachten, die donderdag en vrijdag terecht moeten staan iri verband met de fraude-affaire ronde de voetbalclub FC Utrecht, zullen ge rechtelijke stappen ondernemen te gen elke openbaarmaking van foto's en filmbeelden uit de rechtszaal. Zij hebben dit aangekondigd bij de ope ning van het proces, donderdagmor gen in Utrecht. DEN HAAG - Leengeld van biblio theken moet worden gekoppeld aan het leenrecht van auteurs. Wordt leengeld ingevoerd omdat er op bibli otheken moet worden bezuinigd, dan kan het in de praktijk wel onmoge lijk blijken later positieve beslissin gen over een leenrecht voor schrij vers üit te voeren. Dit heeft de raad voor de kunst minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur voorgehouden. DEN HAAG - Prinses Juliana zal op 3 juni de officiële opening verrich ten van de woon- en leefgemeenschap voor geestelijk gehandicapten „Lee- kerweide" te Wognum. DEN HAAG - De provincies krij gen in 1983 van het rijk geen kompen satie voor de tegenvallende op brengst van de heffing provinciale opcenten op de motorrijtuigenbe lasting. Minister Rietkerk van bin nenlandse zaken schrijft dat donder dag in antwoord op vragen van he: PvdA-Kamerlid H. Riensk. Vori jaar kregen de provincies een kon pensatie van vijftien miljoen guide Volgens de minister is in novem>r '82 tijdens overleg tussen het rijtfn de provincies geen enkele toezeg/^ gedaan tot een strukturele verho/hg van het provinciefonds. Slech toegezegd dat de strukturele pfi^e' matiek van de tegenvallend/ °P' brengsten van de opcenten op /mo torrijtuigenbelasting nogmaa' zou worden bezien. Het kabinet stelt zich volge* Riet kerk op het standpunt dat he^c^ter" blijven van de opbrengstei/'an de opcenten op de motorrij^genbe- lasting wordt beschouwd aFen nor maal risico van een eigen /lasling- gebied. Slechts omdat hej»er gaat om een belastinggebied c? eerst in 1981 eftektief is gewordeAvaardoor de provincies nog onvolicnde wa ren ingespeeld op het hetf011 van een eigen belastinggebied,/ ;,1^ tege moetkoming een eenmyge bijdrage van vijftien miljoen qden aan de gezamenlijke province toegekend, aldus Rietkerk. PARIJS - De Franse regering heeft woensdag besloten het Rijnzoutver drag ter ratificatie voor te leggen aan het parlement. Regeringswoordvoer der Max Gallo maakte dit bekend. De ministerraad gaf zijn goedkeu ring aan een wetsvoorstel dat voor ziet in de bekrachtiging van het ver-1 drag dat reeds in 1976 door de rege-/ ringen van de Rijnoeverstaten is onj dertekend maar nooit bekrachtigt! werd door het Franse parlement. Ai eerder, in 1979, vroeg de Franse reg' ring het parlement het verdrag te ra tificeren, maar enige dagen voor e parlementaire behandeling trok ie het wetsontwerp plotseling in. 'it protest daartegen riep Nederlhd toen zijn ambassadeur uit Parij^te- rug. Het Rijnzoutverdrag beoogt c? lo zingen van zout in de Rijn te cotro- leren en te beperken. Er is Ader meer afgesproken dat het zoutAt de Kalimijnen in de grond wo/t in gespoten. De Franse minister /n mi lieuzaken, Huguette Bouchrdeau, liet de ministerraad woensdal' weten dat een aanvullend önderzos vooraf zal gaan aan de inspuitinge/ JERUZALEM - En «eëmotioneer- de Irraëlische premier«ie van de op positie zware kritif te verduren kreeg vanwege de zie voortslepende oorlog in Libanon, h/ft woensdag in het parlement een c*"oeP gedaan tot nationale eenheid ineinde aan een eventuele dreigin/ va,ï Syrië het hoofd te bieden. Menachem Beg» bezwoer de aan wezigen dat hij ,ie jongens (in Liba non) naar huis zq^ten terugkeren", „waarom is betuig deze dagen van spanning ré* Syrië een indruk van onenigheid^ vestigen. Als, het God verhoede/ijandelijkheden uit breken, zuliei/Wij allen ons leven, ons bestaan, Aze toekomst moeten verdedigen".,1 In Brussel robeerde zijn minister van buiten'ndse zaken, Yitzhak Shamir, de /trekkingen met de Eu ropese gerrènschap te verbeteren. Hij zei EuiPese steun te zoeken om Syrië af t^ouden van een militaire aktie tege'Israel dat een troepenak koord möLibanon sloot. (Israel zai zijn 30.0u militairen echter niet te- rugkerei/zoteng Syrië zijn 40.000 man nieierughaalt) De S?/ische president, Hafez Al- Assad,.erhaalde tijdens een bezoek aan L'f-e ziJn verzet tegen het ak koord/V °lgens het Syrische persbu reau ?na hadden Assad en de Libi sche /der Moeammar Gaddafi plan nen /maakt voor gezameiijke Ara- biscaktie om het Israelisch- LibAese akkoord te ondermijnen. HeMbanese staatshoofd, Amin Ge- lel, sprak woensdag met de speci- \merikaanse afgezant, Phlip Ha- b/ over stappen om Syrië tot ande gedachten te brengen. BELGRADO - Tegen de achter grond van een dramatische verslech tering van de economie in de ontwik kelingslanden begint volgende week maandag in de Joegoslavische hoofd stad Belgrado, de zesde Unctad- conferentie. Tot en met 30 juni zullen ruim 3500 afgevaardigden uit de 166 bij de Unctad (conferentie inzake handel en ontwikkeling van de ver- nigde Naties) aangesloten landen naar manieren zoeken om de grote economische kloof tussen het noorde lijk en het zuidelijk halfrond te dich ten. De westerse landen zijn zich er nau welijks bewust van hoe groot de cri sis is waarin veel landen in Latijns- Amerika, Azië en vooral Afrika te recht zijn gekomen. De industrielan den hebben het te druk met de eigen problemen die zijn ontstaan door de recessie en de werkloosheid. De economische achteruitgang in de westerse wereld heeft de landen van de Derde Wereld meegesleept en dc prijzen van grondstoffen, voor veel ontwikkelingslanden het enige exportartikel waar ze wat mee kun nen verdienen, zijn volgens de Unc tad op het laagste peil van de laatste vijftig jaar terechtgekomen. Werkend getijde-model van Zuid-west Nederland op tentoonstelling ROTTERDAM - Prins Bernhard zal op maandag 6 juni in Rotterdam in De Doelen, een internationaal symposium openen voor ecologische aspecten van kustwaterbouw. Het is voor het eerst dat er een internationale bijeenkomst aan dit onderwerp wordt gewijd Bij de opening zullen ook prof. H. T. Odum, ecoloog yan de universiteit van Florida en minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat het woord voeren. Deskundigen vanuit de gehele wereld zullen tijdens het vijfdaagse symposium als sprekers optreden. Doel van het symposium is om in ruimer verband een discussie tot stand te brengen tussen waterbouw kundigen, milieudeskundigen en bestuurders. Het uitwisselen van ideeën en ervaringen kan namelijk bijdragen aan een geïntegreerde aan pak win milieuproblemen bij water bouwkundige werken in kustgebie den.; Nederland heeft met zijn Deltawer- ken/nmiddels een ruime ervaring op dit /gebied opgebouwd. Milieudes kundigen van verschillende specia lismen hebben de afgelopen jaren veil ervaring en kennis verworven bij de plannen voor de afsluiting van MOSKOU - Het Sowjet-partijdag- Jad Prawda heeft donderdag Dene- ïarken geprezen voor zijn streven de ationering van nieuwe raketten oor de middellange afstand uit te tellen tot de ontwapeningsbespre- ingen in Genève zijn afgesloten. de Oosterschelde. Ook elders ter we reld worden grote waterbouwkundi ge werken langs de kust uitgevoerd, zoals landaanwinning, havenwerken en het aanleggen van zoetwaterbek kens, die vaak aanzienlijke invloed hebben op de riviermondingen en kustgebieden. Maar niet overal wordt nog evenveel rekening gehou den met de gevolgen die deze ingre pen kunnen hebben op de natuur. Tentoonstelling Ten behoeve van het symposium is in het congresgebouw De Doelen een tentoonstelling opgesteld. Naast pa nelen en maquettes staat hier een werkend model van geheel Zuid- West Nederland, waarin de verschil lende waterstromingen en getijbewe gingen zichtbaar zijn. De tentoonstelling wordt op woensdag 8 juni van 10.00-16.00 uur opengesteld voor het publiek. Tevens zullen op deze dag doorlopend diver se films worden vertoond. Z1ER1KZEE - Nu de zomer voor de deur staat en de dag maar lang zaam overgaat in nacht, blijft het schemeren ook midden in de nacht. De nachten weten van geen ophouden en de natuur maakt overuren. De dieren van de nacht komen tevoorschijn. Bloemen die overdag gesloten zijn gaan open en verwelkomen de werkers van de zomernachten: bosuilen, vleermuizen, glimwormen en de nachte gaal. Om vijf uur 's ochtends beginnen de vogels weer te zingen. Om dat met name de maand juni gonzende en geurende nachten kent, staat het komende nummer van „Grasduinen" (maandblad met hart voor de natuur) helemaal in het teken van de nacht. Door het luchtruim van de zomeravond fladdert een uit zijn slaap ontwaakte vleermuis. Geluidloos, tastend in de lucht jaagt hij met ultrasonische precisie en een verbluffend resultaat op muggen, mot ten, kevertjes en nachtvlinders. Vleermuizen zijn de spookjes van de sprookjes, ze horen bij het geheim vam de nacht. Zelf hebben ze van deze romantiek natuurlijk geen weet, ze vliegen om hun kostje bij elkaar te scharrelen. In één nachtvlucht moet een vleermuis ervoor zorgen een vangst aan insekten te pakken, gelijk aan zijn eigen li- chaamsgew icht In Nederland komen zeventien soorten vleermuizen voor, waar van de meeste alleen in het holst van de nacht hun schuilplaats ver laten. De nachtegaal, zanger van dë zomernachten Als het weer een beetje meezit, is de nachtegaal er al in de derde week van april. Dit jaar dus wat later, ongeveer begin mei. Maar als het mooie weer doorzet, zingt de nachtegaal de hele nacht. Allemaal zingen ze hun eigen lied, hoewel er sprake is van een bepaalde op bouw want ieder liedje bestaat uit drie slagen. Na een gedempte voorslag volgt een lang middengedeelte dat wordt afgerond door een slotfiguur. Eerst zit het mannetje in z'n eentje te koncerteren, pas na een paar dagen komt er een wijfje bij. Om naar hem te luisteren en om voed sel te bedelen, want ze wil in deze tijd van het jaar graag onderhou den worden. Het mannetje zingt en zoekt naar versnaperingen. Als de jongen uitkomen is 't met het zingen gedaan. Het ouderpaar heeft nu voedselzoekdienst en dat neemt alle tijd in beslag. De uil in topvorm op windstille zomernachten Zachte, windstille zomernachten zijn ideaal voor de uil, want deze vogel jaagt niet alleen op het oog, ook de oren worden terdege ge bruikt. Aan storm en regen hebben uilen een hekel: de prooidieren blijven in dekking en bovendien is het een verwarrende herrie voor hun fijngevoelige gehoor. Op zachte zomernachten 2it de uil doodstil op een boomtak, maar de kop is een en al leven. Anders dan bij mensen zitten de ogen vast •in hun kassen. Wil een uil ergens anders dan vooruit kijken, dan moet hij de hele kop draaien. Ieder halmpje, ieder blaadje kent de uil, alle muizenpaadjes door de wirwar van gras staan in zijn geheugen gegrift. Bespiedt hij iets, dan snerpt een korte klacht door de lucht en gaat hij erop af. Met het slachtoffer vliegt de uil dan terug naar zijn post en werkt alles met huid en haar naar binnen. Alles ter grootte van een waterhoentje of kleiner staat o zijn prooi- lijst, tot en met de pieren in het gazon. (foto: „Grasduinen")

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5