H and w er kt ent oonst elling in Grote Kerk te Goes RODE KRUIS WANDELTOCHT Geïntegreerd mediabeleid alchemistische praat Wol-speciaalzaak aan de Schuithaven Van Ned. Bond van Plattelandsvrouwen I u Windmolenpark in Sexbierum Ex-schout-bij-nacht voorzitter Amnesty International Smit Tak licht vrachtschip op Westerschelde Voortzetting RSV-bedrijven MIDDEN MIDDENSTAND Vier rijpaarden omgekomen bij brand in manege Bijna 3000 werkstukken GOES - In de Grote Kerk te Goes is momenteel het neusje van de zalm te zien op het gebied van handwer ken. Tot en met vrijdag 3 juni kan men namelijk - met de prachtige imposante kerk als decor - de landelijke handwerktentoonstelling bezichtigen van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen. Meer dan 20 technieken zijn vertegenwoordigd in bijna 3000 hand werken. Dinsdagochtend werd de tentoonstelling ge opend door mevrouw J. B. Boertien-Velema, de echt genote van de kommissaris van de koningin in Zee land. De handwerktentoonstelling in de Grote Kerk in Goes. De doelstelling van de Bond van Plattelandsvrouwen krijgt onder meer gestalte door zeven verschillen de kommissies. Eén daarvan is de handwerkkommissie, die jaarlijks een landelijke tentoonstelling orga niseert. Deze expositie geeft dus een goed beeld van hetgeen in Nederland wordt gepresteerd op het gebied van handwerken. De werkstukken zijn in de Grote Kerk overzichtelijk en vee lal op kleur tentoongesteld. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen de inzendingen vanuit de diverse pro vincies, het betreft tenslotte een lan delijke tentoonstelling. In haar openingswoord benadrukte mevrouw Boertien nog eens dat het bij de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen niet alleen om het tastbare resultaat gaat (hetgeen ze overigens wel indrukwekkend vond), maar meer om de wijze waarop dit resultaat tot stand is ge komen. ,,Het werken in en met groe pen is ook voor de leden die werken met textiel erg waardevol". Me- Mevrouw Boertien schuift de twee Zeeuwse knoppen opzij, waarmee de handwerktentoonstelling officieel werd geopend. vrouw Boertien noemde het „verba zingwekkend" dat de eenvoudige naald zich in de afgelopen decennia heeft gehandhaafd. „Zeker in deze niet zo rooskleurige tijd (wat de eco nomie betreft) kan het een groot voordeel zijn als men diverse hand werktechnieken onder de knie heeft. Tevens kan men zelf een eigen mode ontwerpen, hetgeen origineler is dan de kleding die in de modehuizen ver krijgbaar is. „De Zeeuwse afdeling mag zich gelukkig prijzen met deze tentoonstelling", aldus mevrouw Boertien, die de werkstukken in de kerk stuk voor stuk als kunstwerk jes betitelde. Vorming Voorafgaand aan de speech van mevrouw Boertien, sprak mevrouw J. C. Nijssen namens het provinciaal bestuur. In het kort ging zij in op het doel van deze Bond, namelijk de vor ming en ontwikkeling van de vrouw. Zij wees op de diverse kommissies, zoals de culturele, de agrarische en de internationale kommissie, die kursussen, studiedagen of andere evenementen organiseren. De hand werkkommissie kreeg in dit geval bijzondere aandacht. „Deze kommis sie heeft tot doel: emanciperende- en persoonlijke vorming; edukatie (het aanleren van technieken) en rekrea- tie. „De omschrijving „bordurende huisvrouwen" is wat ons betreft al lang achterhaald. De Bond van Plat telandsvrouwen is meer dan dat al leen". Aldus mevrouw Nijssen. Ook mevrouw E. Saat, voorzitster van de landelijke handwerkkommis sie ging nader op dit onderwerp in. Zeeuwse knoppen Tenslotte mocht mevrouw Boer tien de openingshandeling verrich ten. Twee prachtig gemaakte deuren, die Zeeuwse knoppen voorstelden, gavén toegang tot de tentoonstelling. Door deze deuren te openen, ver klaarde mevrouw Boertien de ten toonstelling voor geopend. De landelijke tentoonstelling is tot en met vrijdag in de Grote Kerk te bezichtigen. De openingstijden zijn voor donderdag van 10.00 - 21.00 uur en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Hoofdredakteur De Kok: VLISSINGEN - „Mediadeskundigen van sommige partijen en de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur leven nog op de rand van de middel eeuwen. Ze gedragen zich als alchemisten op zoek naar de steen der wijzen en die steen wordt met een moderne alchemistenterm „geïntegreerd, mediabe leid" genoemd". Dit zei de voorzitter van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren, G. A. de Kok, donderdag tijdens de jaarvergadering van het genootschap in Vlissingen. De kritiek van De Kok was vooral bedoeld om de rol van de overheid in het mediabeleid terug te dringen als er geen sprake meer is van schaarste bij bepaalde media, zoals de kabel (tv). Hij pleitte voor toegang van de Posthistorische dag-enveloppe SLUIS - De PTT beleeft zondag 12 juni in de Zeeuw s-Vlaamse grensplaats Sluis een landelijke pri meur. Het postkantoor zal op die dag gewoon voor het publiek geopend zijn. Ter gelegenheid van dit post- historisch gebeuren zullen er eerste- dag-enveloppen worden uitgegeven die het dagstempel van 12 juni krij gen. Ze zullen allen gefrankeerd wor den met de twee laatst uitgegeven postzegels, de zogenaamde Europaze gels van zeventig en vijftig cent. L)e opening van het Sluisse post kantoor op zondag is volgens de Sluisse postkantoorhouder L. de Bliek een éénmalige gebeurtenis. Voor de filatelisten betekent deze eerste-dag-enveloppe met zon dagstempel een uniek bezit. Van het Sluisse PTT-initiatief is melding ge maakt in het filatelistisch vereni gingsblad ,,De Collectie" uit Sluis, dus in zeer beperkte kring. Ondanks dat is men al overstroomd met aan vragen voor deze eerste-dag-enve- loppen, aldus De Bliek. kranten tot de kabel zodra de schaarste aan kanalen bij dit „trans portmiddel" is opgeheven, wat vol gens hem nu vrijwel het geval is. Daarbij achtte hij speciale voorwaar den onder het mom van geïntegreerd mediabeleid niet nodig. „Het is vol doende de vrijheid van het woord ernstig te nemen. Wat politici met geïntegreerd beleid bedoelen is in feit niets anders dan de bescherming van Hilversum", aldus De Kok. „Gewenst" beleid Onder geïntegreerd beleid wordt door de overheid verstaan het media beleid dat gewenst is ten opzichte van kranten, radio, tv, kabel en sa tellieten. Het is echter een bedrieglij ke term, meent De Kok, omdat het er op neerkomt dat infrastructuur en boodschap met elkaar verwisseld worden als dat de overheid goed uit komt. Het zou moeten gaan om een beleid voor drukpers, golfbereiken, kabel en satelliet. Drukpers en kabel kunnen er volgens De Kok uitge haald worden omdat daar geen schaarste aan is. De overheid behoort daar dan in principe buiten te blij ven. De Kok signaleert tenslotte de on gelijkheid die is opgetreden door de invoering van teletekst. Door middel van dit - gratis - medium kunnen de omroepen grafische informatie op het beelscherm brengen. De kranten wordt deze mogelijkheid, die via de kabel verwezenlijkt zou kunnen wor den, onthouden. DEN HAAG - Minister Deetman heeft een onderwijsplan opgesteld voor verdeling van de arbeid in het onderwijs, dat voorziet in 10.000 nieuwe banen in het kleuter- en lager onderwijs, 5500 in het voortgezet on derwijs en 3800 in het wetenschappe lijk onderwijs. Hij stelt voor de ar beidstijd van de normbetrekking met tien procent te verkorten, met merkbare gevolgen voor de inko menspositie van mensen die in het onderwijs werken. SEXB1ERUM - Minister Van Aar- denne van economische zaken heeft ingestemd met Sexbierum (onder deel van de Friese gemeente Barra- deel) als vestigingsplaats voor een experimenteel windmolenpark. Hij volgt daarmee het advies van de com missie elektriciteitswerken. Ook de Samenwerkende Elektriciteits-pro- duktiebedrijven (SEP) hadden aan deze plaats de voorkeur gegeven. Dit heeft het ministerie van economische zake woensdag meegedeeld. Het ministerie neemt de helft van de investeringskosten voor zijn reke ning, zij het met een maximum van 35 miljoen gulden. De overige kosten worden gedragen door de SEP. In het molenpark worden ongeveer 25 windturbines met een vermogen van elk minstens 300 kw geplaatst. AMSTERDAM - De ledenvergade ring van Amnesty International Ne derland heeft schout-bij-nacht b.d. Jan Dam Backer (53) gekozen tot voorzitter van het verenigings bestuur. Backer - sinds 1974 aktief binnen de vereniging - nam het initi atief tot de oprichting van de be roepsgroep militairen van AI-Neder- land. Backer was tot 1973 aktief lid van D'66. Nu is hij volgens Amnesty In ternational passief lid van de PvdA. Voor Amnesty bracht hij onder ande re een bezoek aan Turkije. Sinds juni vorig jaar maakte hij al deel uit van het bestuur van de Nederlandse afde ling van Amnesty. ROTTERDAM - Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak heeft op het Belgische deel van de Wester schelde het achterschip van de daar gezonken Panamese vrachtboot „Ma rianne Gen" (3731 brt.) gelicht, aldus een woordvoerder dinsdag. Het schip was bij de Cauwelaertsluis bij Ant werpen ruim twee jaar geleden na een aanvaring met een Grieks vrachtschip gezonken. Smit Tak kreeg van de Belgische Rijkswaterstaat opdracht het wrak op te ruimen, omdat het het scheep vaartverkeer belemmerde. De ver goeding geschiedde op dagbasis. Het achterschip wordt naar een slo perij gebracht, evenals het voor schip, dat door het Rotterdamse be drijf ovèr enkele weken boven water zal worden gehaald. DEN HAAG - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft als koör- dinerend bewindsman voor het over heidspersoneelsbeleid in een brief aan zijn kollega-ministers zogenoem de arbeidservaringsprojekten bij de rijksoverheid geïntroduceerd. Werk loze schoolverlaters kunnen binnen deze projekten tenminste zes maan den en maximaal twaalf maanden bij de rijksoverheid gerichte beroepser varing opdoen. De jongeren krijgen niet betaald. Wel houden ze hun eventuele uitkering. ROTTERDAM - Super- en normale benzine worden vrijdag duurder. De prijs van super gaat met 2,4 cent per liter omhoog, die van normale benzi ne stijgt met 1,8 cent per liter. Ook diesel- en huisbrandolie ondergaan een prijsstijging: 1,2 cent per liter. AMSTERD AM-BRED A - De zojuist opgerichte Elve Beheer zal de activi teiten van drie elektronische instal latiebedrijven van RSV voortzetten. Bij de twee werkmaatschappijen van Elve Beheer namelijk ETB Electron in Breda en Leeuwarden en ETB Van der Veer in Amsterdam zullen onge veer 400 mensen werk vinden. Een capaciteitsaanpassing van 30 pet was onontkoombaar, aldus Elve Beheer. De oorspronkelijke RSV-bedrijven waren Electron Breda, Electron Friesland en ET1 Van der Veer. Via een zgn, activa-transactie zijn de be drijfsmiddelen overgegaan naar Elve beheer. Met RSV worden geen ban den meer onderhouden. Elve Beheer werd opgericht door en op initiatief van de staf en directie van de betreffende bedrijven. De Na tionale Investeringsbank verleende medewerking o.m. via het verstrek ken van een achtergestelde lening, terwijl een handelsbank de benodig de kredieten toezegde. De orderportefeuille van de bedrij ven is redelijk gevuld voor het ko mende halfjaar, „zeker in het licht van de achterliggende periode met surseance van ca. vier maanden", al dus het persbericht. „Phildar" ZIERIKZEE - Ze koesterde al zo lang de wens een eigen zaakje te beginnen; de vereiste vakdi ploma's had ze al jaren op zak en ervaring had ze vanaf haar vroege jeugd al opgedaan in de textiel winkel van haar ouders. Ze: Leny van der Wekken-Flikweert uit Nieuwerkerk. Woensdag ging haar lang gekoesterde wens in vervulling met de opening van de wolspeciaalzaak „Phildar" in het pand Schuithaven 15. „Phildar" heeft in den lande een keten van handwerkzaken, die alle eenheid vertonen in inrichting en assortiment. De bedrijfsvoe ring is echter in handen van de plaatselijke ondernemer zelf. Dat is ook het geval met deze nieuwe winkel in Zierikzee en met gepaste trots vermeldt Leny van der Wekken dan ook, dat ze zelf de touwtjes in handen heeft ten aanzien van inkoop en bedrijfsvoering. Aksent op wol Vele handwerkliefhebbers zullen in deze fraaie nieuwe winkel iets van hun gading kunnen vinden en fanatieke breisters zullen er on getwijfeld helemaal ogen te kort komen. Het aksent ligt namelijk duidelijk op het wolassortiment, dat verdeeld is in onderdelen als baby-, winter- en zomerwol. Met andere woorden men vindt er luxe wol met lurexdraad tot stoere dikke schipperswol en alles wat daar tussen zit. Wie wel zin, maar geen patroon om te breien heeft, kan bij „Phildar" terecht, want uiteraard zijn er ook patronenboeken te koop. Verder biedt het assortiment: haakgarens in talloze kleuren, ta pijtwol, knoop- en kruissteekkussens in vele dessins en borduurwol in meer dan driehonderd kleuren. Uiteraard behoren ook accessoi res als breitassen, breinaalden en haakpennen tot de kollektie. „Phildar" kreeg tijdens de openingsdag woensdag een zeer grote stroom belangstellenden te verwerken. Leny van der Wekken toon de zich daar uiteraard zeer verheugd over. Velen zullen haar reeds kennen door haar werkzaamheden als verkoopster bij modehuis Ma- rita in Zierikzee, gedurende de afgelopen drie jaar. INDE DEN HAAG - Het ministerie van financiën studeert op de mogelijk heid de eenmalige uitkeringen aan de „echte minima", de huishoudens die van één minimuminkomen moeten leven, dit jaar te financieren met een verhoging van de B.T.W. OOSTKAPELLE - Door een felle uitslaande brand in een manege an nex paardenpension in Oostkapelle (Walcheren) zijn dinsdagmiddag vier rijpaarden om het leven gekomen. Tien paarden konden door de eige naar van de manege, J. Dage vos, met gevaar voor eigen leven uit de vlam menzee gered worden. De brand ontstond nadat vonken van een nabij de manege gestookt af- valvuurtje op het rieten dak van de onder Monumentenzorg vallende ma nege terecht kwamen. De manege stond vrijwel direkt in lichterlaaie. Het gebouw brandde volledig uit. Ook het naast de manege gelegen woonhuis liep ernstige brand- en wa terschade op. Dinsdagavond was de precieze hoogte van het schadebe drag nog niet bekend. Volgens de po litie loopt dat bedrag in de vele hon derdduizenden guldens. In de schuur bevonden zich naast de paarden ook nog vier auto's en een grote voorraad hooi en stro. BRUINISSE - In Bruinisse werd de jaarlijkse Rode Kruis Wandeltocht verlopen. De deelnemers konden kiezen uit drie te lopen afstanden: vijf, tien of vijftien kilometer. De tocht voerde door de Bruse lanen en dreven en de deelne mers kregen uitgebreid de gelegenheid om een aantal leuke plekjes van Bruinisse en naaste omgeving te bewonderen Er werd gestart bij het Rode Kruisgebouw, zoals op bovenstaande foto te zien is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4