Geklaag van boeren is veel te pessimistisch weekend diensten Braks naar Ruding voor belastinguitstel boeren CDA-fraktie betreurt optreden Dijkman Landbouwverlof voor Belgische militairen Sevesovergif wordt in Bazel vernietigd Genie komt boeren te hulp Westland zet gedupeerde boeren in bloemetjes Gelderse boeren door regenval in grote problemen LOUIS DEFUNES de gendarme in paniek Thatcher voor herinvoering doodstraf Vliegtuig neergestort in Indonesië Prins Karei van België overleden 2 Voedingsbonden: DEN HAAG - De voedingsbonden FNV en CNV vinden het veel te ver gaan om 1983 te bestempelen als rampjaar voor de landbouw en veeteelt. Zij heb ben dit woensdag kenbaar gemaakt in een vergadering van het Landbouw schap. De bonden zijn van mening dat de invloed van het slechte voorjaar op de resultaten van de agrarische bedrijven wel meevalt. Voorzitter van het Landbouwschap J. van der Veen had in de vergadering voorspeld dat veel ak kerbouwers te maken zullen krijgen met een te kleine of bijna helemaal geen oogst. F. Bom van de voedingsbond CNV noemde dat „veel te pessimistisch". De vakbonden vinden het voorba rig om de minister van landbouw om financiële steun te vragen. Een steun aanvraag mag volgens hen zeker niet leiden tot een lastenverzwaring voor de bevolking. Bom zei dat ook in on dernemerskring te hebben gehoord. BRUSSEL - De Belgische minister van defensie, Alfred Vreven, heeft besloten om boerenzonen die momen teel hun dienstplicht vervullen een speciaal verlof van zeven dagen te ge ven. Die regeling geldt ook voor on der de wapenen zijnde boerenknech ten of aannemers van landbouwwer- ken. De verlofregeling is in het leven geroepen om te voorzien in hulp aan landbouwers die als gevolg van het slechte weer in de afgelopen weken met hun werk sterk achterop geraakt zijn. Dat slechte voorjaar heeft de Belgi sche boeren al een strop bezorgd van een kleine vierhonderd miljoen gul den, zo heeft de Belgische Boeren bond becijferd. Dinsdag vroeg die Boerenbond om een extra verlof voor de in militaire dienst zijnde boeren zonen en -arbeiders. De Belgische staatssecretaris voor landbouw, Paul de Keersmaeker, heeft die zaak met de minister van defensie besproken en die heeft de boeren nu op hun wen ken bediend. PARIJS - Het zwaar giftige dioxine-afval, afkomstig van een fa- Van der Veen gaat woensdagmid dag met minister Braks praten over de huidige situatie in de landbouw. Hij vindt het zinnig om een regeling te maken voor agrarische bedrijven die als gevolg van de weersomstan digheden onderuit dreigen te gaan. Van der Veen wees erop dat boeren onder bepaalde voorwaarden uitstel van betaling van inkomstenbe lasting en premies volksverzekering kunnen krijgen. De voorzitter van het Landbouw schap maakte verder bekend, dat ka zernecommandanten het advies heb ben gekregen om boerenzoons onder de dienstplichtigen speciaal verlof te geven om te kunnen helpen zaaien. Inconsequent Vanuit de boerenorganisaties wer den de uitspraken van de voedings bonden woensdag inconsequent ge noemd. P. W. Blokland van de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond: „Als er geen werkne mersprobleem is, dan is er ook geen werkgeversprobleem". Maar zo is het volgens hem niet. Er is weliswaar geen reden tot pa niek, aldus drs. J. Schouten van de Katholieke Boeren- en Tuinders- bond, maar een flink aantal boeren gaat er volgens hem op het ogenblik wel mentaal onderdoor. Duidelijk werd in elk geval dat de totale scha de die de regen heeft toegebracht aan akkerbouw en veeteelt voorlopig nog niet is vast te stellen. Oud-voorzitter van het Landbouw schap en thans woordvoerder van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité Ir. D. Luteijn, wees erop hoe gunstig het voor de consument in de EG is dat er overschotten zijn die in de loop van het jaar de tegenvallende oogsten zullen kunnen compenseren. DOESBURG - De genie is woens dagavond de boeren in de Frater- waart, een gebied tussen Doesburg en Dieren dat als gevolg van het hoge waterpeil van de IJssel onder water kwam te staan, te hulp geschoten. Per boot voorzagen de militairen uit Vught de boeren, die al enkele dagen van de buitenwereld zijn afgesloten, van voer voor het vee en op de terug tocht werd melk mee genomen. briek,, van hef Zwjfserso bodrijf.. maakt het mogelijk kleine onderne DEN HAAG - Minister Braks van landbouw neemt op zeer korte termijn contact op met zijn collega Ruding van financiën om te vragen of het mogelijk is boeren die door het slechte weer in april en mei in financiële problemen dreigen te raken, uitstel van betaling van inkomstenbelasting te verlenen. Hoewel de belastinginspecteurs zelf mogen bepalen wie uitstel krijgt en waarom, hoopt het Landbouwschap dat Braks en Ruding hun invloed zullen aanwenden, zo heeft een zegsman woensdagavond verklaard. Wanneer in de loop van augustus grotere duidelijkheid bestaat over de schade die de boeren hebben opgelo pen door het weer, zal het Land bouwschap de rijksoverheid vragen de rijksgroepsregeling zelfstandigen soepel toe te passen. Die regeling Hoffm^n:La,roche inhet Italiaanse Seyeso waai: zich in 1976 een. explosie voordeed, heeft na jarenlang touw trekken een bestemming gekregen. Het Franse staatssecretariaat voor milieuzaken heeft woensdag in Pa rijs meegedeeld dat het afval in de in stallatie van het Zwitserse chemi sche bedrijf Ciba-Geigy in Bazel zal worden verbrand. Het zal binnen en kele dagen daarheen worden ver voerd. Het afval was voorlopig opgesla gen in een militair kampement in Si- sonne ten noordoosten van Parijs na dat de 41 spoorloos verdwenen vaten op 19 mei in een voormalig slachthuis het dorp Anguilcourt-Sur-Sart in de buurt van de Franse havenstad Saint Quentin waren gevonden. De gear resteerde tussenhandelaar in giftig afval, Bernard Paringaux, had na wekenlang stilzwijgen de plaats waar het afval verborgen was, aan gewezen. Hij had het gif eind vorig jaar onder een valse verklaring van Italië naar Saint Quentin overge bracht. mers hetzij een lening tegen een lage - rente, hetzij - in het uiterste geval - een tijdelijke uitkering, ter-hoogte van het minimumloon te verstrek ken. Minister Braks heeft het Land bouwschap geen toezegging gedaan over een eventueel soepeler toepas sing van de regeling. Volgens het Landbouwschap zullen vooral de boeren in de uiterwaarden langs de Rijn in Gelderland een be roep op de regeling moeten doen. Daar staat 25.000 hectare grasland onder water (twee tot tweeënhalve meter hoog). Het duurt zes weken tot de-situatie weer normaal is, bij droog weer. oJ De woordvoerdervan het (dage lijks) bestuur vam^-bet Landbouw schap verklaarde nog dat moet wor den aangenomen dat de houding van de voedingsbonden jegens de situatie in de akkerbouw en de veeteelt sa menhangt met het feit dat vorige week de cao-onderhandelingen vast- _zijn. NAALDWIJK - Honderd door de wateroverlast getrof fen boerengezinnen in het land krijgen als pleister op de won de een bos bloemen. Ze worden aangeboden door de bloemen veiling Westland. Deze symbolische steun in de rug volgt na een voor de vei ling uitbundig goede mei maand waarin alle omzetre cords zijn gebroken. De om zetstijging bedraagt 33 procent ten opzichte va.i mei 1982: 115 miljoen gulden nu tegen 86 miljoen vorig jaar. De veiling heeft dit woensdag meege deeld. Zijn de slechte weersomstan digheden voor de land- en tuin bouw ronduit rampzalig, voor de bloemenhandel is om koud en nat voorjaar reden tot grote vreugde. Indachtig het gezegde rou wen bloot, handel dood" moet de bloemensector het nie: an een warme zomer hebben. Maar nu de buit binnen is, wenst Bloemenveiling West land de gedupeerde boeren voor de rest van het jaar „goed agrarisch weer". EDE - Het opnieuw onder water lopen van de uiterwaarden langs de grote rivieren in Gelderland betekent een complete ramp voor de boeren. Volgens de Gelderse Christelijke Boeren en Tuindersbond staat inmiddels vast, dat minstens de helft van de produktie van de uiterwaarden geheel verloren is. Het hoofdbestuur maakt dit op uit de rapportage van de over de provincie verspreid wonende leden, aldus de CBTB woensdag. De overvloedige regenval heeft ca tastrofale gevolgen voor de land bouw. In het rivierengebied ligt drie kwart van het bouwland nog braak, in oostelijk Gelderland en op de Ve- luwe ongeveer de helft. Ook het gras land heeft het zwaar te verduren ge had. De dikwijls zware snede kon niet tijdig worden gemaaid, waar door de onderste stengeldelen zijn gaan te rotten. Dat betekent een da nige vertraging van de nagroei. Het CBTB-bestuur heeft zich in een telegram tot landbouw-minister Braks gewend om hem te attenderen op de kritieke situatie van tot wan hoop gedreven boeren. Met Rijkswa terstaat is inmiddels contact opgeno men om het afstromen van water van de uiterwaarden te bespoedigen. Vol gens de bond ziet het er naar uit dat via de gemeentelijke zuiveringsin stallaties een oplossing is gevonden voor de moeilijkheden van veehou ders die met de afvoer van mest en gier niet terecht konden op het natte land. SANTIAGO Zes grote Chileense vakbonden hebben woensdag in San tiago opgeroepen tot een tweede „na tionaal protest" op 14 juni a.s. Doel van het protest is volgens de voorzit ter van de vakbond van arbeiders in de kopermijnen, Rodolfo Segucl, her stel van de democratie. DEN HAAG - De CDA-fraktie in de Tweede Kamer betreurt het optreden in het openbaar van enkele fraktie- leden, met name dat van Stef Dijk man. Deze verklaring heeft fraktie- leider Bert de Vries woensdagavond afgelegd na een urenlang fraktiebe- raad namens een volgens hem „una nieme fraktie". Het CDA-kamerlid LONDEN - Het feritse dagblad The Financial Times is donderdag voor de tweede achtereenvolgende dag niet verschenen als gevolg van een staking van de drukkers. De directie vergeleek woensdag de eisen van de grafische vakbond voor hoger loon en meer werkgelegenheid met een roofoverval. ABOE DHABI - De voormalige Amerikaanse adviseur voor de natio nale veiligheid Zbigniew Brzezinski heeft woensdag gezegd dat Libanon opgedeeld zou kunnen worden als Arabische landen het door Amerika gesteunde Israëlisch-Libanese ak koord over de terugtrekking van de buitenlandse troepen niet zouden aanvaarden. Dijkman liet weten dat hij enige da gen nodig zal hebben om zich te bera den over politieke „essentialia". Het is volgens De Vries absoluut niet de bedoeling dat Dijkman uit de CDA-fraktie stapt. Dijkman heeft volgens De Vries in de discussie woensdagavond duidelijk laten mer ken dat hij verwantschap voelt met het CDA. „Hij is niet de enige zonde bok, er zijn ook andere, zwarte scha pen in de fraktie", verklaarde De Vries. De Christendemocraten heb ben zich vooral gestoten aan de uit spraken van de oud-loyalist via de media, „een fraktie die zichzelf respecteert, kan niet laten passeren dat in het openbaar de koers alleen maar gekenmerkt wordt door nega tieve acpekten". Als Dijkman besluit tot de kudde van het CDA terug te keren, wordt hij volgens De Vries „uiteraard" weer woordvoerder van de fraktie op zijn eigen specialisme, volkshuis vesting en woningbouw. Dijkman werd door do fraktie uit de funktie ontzet toen hij in het openbaar kri tiek leverde op voorstellen van staat secretaris Brokx over verlaging van de sociale woningbouw en aantasting van de individuele huursubsidie Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur zet St.Tropez op stelten in LE GENDARME ET LESGENDARMETTES MICHEL GALABRU Regie: JEAN GIRAULT alle leeftijden LONDEN - Margaret Thatcher, de Britse premier, heeft dinsdagavond verklaard dat zij voor herinvoering van de doodstraf is. Gevraagd tijdens een uitzending van het BBC-programma Panorama of haar regering, als ze de verkiezin gen wint, bij het herinvoering van de doodstraf zal voorstellen, antwoord de de premier: „Ja wel zeker zouden we dat moeten doen. Ik heb altijd voor de doodstraf gestemd". Me vrouw Thatcher verklaarde dat moord met de doodstraf bestraft zou moeten kunnen worden en dat de rechter over de toepassing zou moe ten besluiten. Zij zei uitdrukkelijk te spreken als kandidaat en niet als lei der van een partij. „Om de doodstraf opnieuw in te voeren moet het Lagerhuis een dooi de regering voorgestelde wet goed keuren", legde mevrouw Thatcher uit. Als straf voor terroristische ac ties in Noord-Ierland vond de Britse premier de doodstraf niet aan te ra den. JAKARTA - Een Indonesisch vlieg tuig met 61 inzittenden is donderdag neergestort kort nadat het was op gestegen van de luchthaven van Be- ranti in het zuiden van Kalimatan. Funktionarissen hebben meegedeeld dat er zeker drie doden zijn. Het toestel, een Fokker F-28 van de nationale luchtvaartmaatschappij „Garuda", was met 57 passagiers en vier bemanningsleden op weg naar Jakarta, de Indonesische hoofdstad op Java. Een funktionaris van Garuda zei dat de oorzaak van het ongeluk nog niet bekend is. Naar verluidt kwa men de piloot, de co-piloot en een passagier om het leven. BRUSSEL - Prins Karei van Bel gië, broer van koning Leopold en oom van koning Boudewijn, is woensdagavond in het ziekenhuis van Oostende overleden. Er worden voorbereidingen getroffen voor een staatsbegrafenis. Prins Karei is 79 jaar geworden. DEN HAAG De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst FIOD moet voorgenomen onderzoek bij banken melden aan een ambtelij ke werkgroep die onderzoekt of de maatregelen het vertrouwen in het bankwezen niet onevenredig schaden danwel de uitvoering van de be lastingwetgeving schaden. Deze nieuwe procedureregel geldt niet al leen voor de FIOD, maar voor alle ambtenaren van financiën in hun re latie tot banken. Dat staat in een richtlijn van minister Ruding. Zaterdag 4 en zondag 5 juni Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Westhoek, Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Burgh-Haamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede Tel. (01115)1861. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119)1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts L. Lekkerkerk, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, Tel. (01110) 6066, neemt waar voor geheel Schouwen- Duive- land. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Duivelend en Bruinisse en Zierikzee. Zuster P. Waasdorp, Oosterland, Ko- ninginneplein 12, tel. (01114) 1707 neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster T. van Duren, Schutterhof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327 neemt waar voor Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 isop zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Donderdag 2 juni Zierikzee Kermisattrakties op het Havenplein. Gehele dag. Twee wielenhandel Hese. Avond- fietsdriedaagse. 18.00 - 18.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een Zegen". 20.00 uur. Garage Dijkman. Avondfietsdrie- daagse. 18.00 - 18.30 uur. Gemeentehuis. Vergadering commis sie sport-, jeugd- en culturele zaken. 19.30 uur. VVV kantoor. Start en inschrijven trimloop door natuurgebied, 20.00 uur. Junioren tot 12 jaar start 19.30 uur. Dreischor Drie Schapen. Avondfietsdriedaag- se. 18.00 - 18.30 uur. Vrijdag 3 juni Zierikzee Kermisattrakties op het Havenplein. Gehele dag. Serooskerke Herberg De Waag. Jazz-avond, optre den New-Orleans Corporation. 21.30 Dreischor Ophalen oud papier, vanaf 18.00 uur. Oosterland Van den Abeelestraat. Rommel- markt-bazar Oosterlands Fanfare. 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 4 juni Zierikzee Bioscoop. Louis de Funes. 20.00 uur. Kermisattrakties op het Havenplein. Gehele dag. Dreischor Mobiele tent Ring. Openingsconcert muziekvereniging „Crescendo". 19.30 uur. Nieuwerkerk Kerkring. Braderie. 9.00 tot 17.00 uur. Oosterland Van den Abeelestraat. Rommel- markt-bazar Oosterlands Fanfare. 9.00 tot 18.00 uur. Oud-papier-aktie Gereformeerde Ge meente. 09.30 uur. Kerkplein. Demonstratie Bruse jeugd-brandweer. 19.30 uur. Zondag 5 juni Zierikzee Bioscoop. Louis de Funes. 20.00 uur. Maandag 6 juni Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 15.30 uur. Gemeentehuis. Kommissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 7 juni Zierikzee Stadhuis. Kommissie financiën 18.00 uur. Burgh Pompstation Adr. v. d. Weydeweg. Vertrek bezoek meeuwenkolonie Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Middelburg Nieuwe Kerk. Orgelconcert Feike Asma. 20.00 uur. Woensdag 8 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezi wozie". 14.30 uur. Donderdag 9 juni Zierikzee Technische School. Diploj uitreiking. 19.00 uur. Restaurant De Val. Vertrek exkur Vereniging voor Bedrijfsvoorli ting Schouwen-Duiveland. 18.30 u Vrijdag 10 juni Zierikzee Intergemeentelijke Sociale Dienst, Oude Haven 54. Receptie ter gelegen heid van officiële opening kantoor pand. 16.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 11 juni Renesse Nederlands Hervormde Kerk. Kjoor- en samenzangavond ten bate Ivan restauratie kerkorgel. 20.00 uur.f Dreischor Mobiele tent. Concert brassband.'Wil- helmina uit Colijnsplaat. 20.00 ijtur. Maandag 13 juni Dreischor Dorpshuis. Hoorzitting welzijnsbe leid gemeente Brouwershaven. 19.30 - 20.30 uur. Dinsdag 14 juni Zierikzee 's Landskamer, Havenpark 40. Be stuursvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Woensdag 15 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, SL Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Donderdag 16 juni Haamstede VVV kantoor. Start en inschrijven trimloop door natuurgebied, 20.00 uur. Junioren tot 12 jr. 19.30 uur. Zaterdag 18 juni Haamstede Rina Haamstede. Dam simultaan- weGstrijd. 14.00 uur. Zoftncmaire Sportveld. Jubileumprogramma „Nut en Uitspanning 110". Aanvang: 15.30 uur. Woensdag 22 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24'. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Vrijdag 24 juni Scharendijkc Putmeet. 50-jarig jubileum CPJ Schouwen-Duiveland. Puzzelrit en bingo. Inschrijven vanaf 18.30 uur. Zaterdag 25 juni Haamstede Centrum. Sportdag met div. de monstratie. 10.00 - 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2