Twee dagen zon lost problemen akkerbouwers nog lang niet op Paardenmarkt Zierikzee: Warm en druk 6 JONGE ZEEHOND IN GREVELINGENMEER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na natte meimaand h Is een droevige situatie jfSSjL -v 'V Hoofdredakteuren bezoeken Neeltje Jans pa Biir ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Boerengeklaag Handwerktentoonstelling Ode aan Zierikzee Avondvierdaagse „Het geklaag van de boeren is veel te pessi- De Nederlandse Bond van Plattelandsvrou- Het bekende Schelde-Trio heeft, met steun Van 13 tot en met 16 juni wordt in Zierikzee mistisch", zeggen de voedingsbonden FNV wen organiseert een landelijke handwerk- van het ZOC, een ode aan Zierikzee op de - J en CNV. (Pag. 2) tentoonstelling in Goes. (Pag. 4) plaat gezet. (Pag. 6) voor de 38e keer de Avondvierdaagse ge houden. Vandaag alvast een vooruitblik. (Pag. 7) DONDERDAG 2 JUNI 1983 139ste jaargang Nr. 23328 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De natuur kan gerust verkwisten; ook het schijnbaar geheel nutteloos verstrooide valt tenslotte toch in haar schoot terug. Ebner-Eschenbach ZIERIKZEE - Twee dagen zon wil natuurlijk niet zeggen dat de problemen van de akkerbouwers zijn opgelost. Integendeel. De bijzonder natte mei-maand heeft veel schade en vooral vertragingen teweeg gebracht. Het kan momenteel voorkomen dat de één zijn aardappels aan het poten is, terwijl zijn collega al drukdoende is om een schimmelziekte in de aardappels te bestrijden. Het plant- en zaaiprogramma werd door de voortdurende regen uit zijn verband gerukt. Dat was voor ons reden om te gaan praten met de bedrijfsvoorlichter voor de akkerbouw rayon Schouwen-Duive- land, Hendrik Eerkens. 95 „Wat voorlichting betreft, heb ik drukke tijden achter de rug. Het is deze week opvallend rustig. Dat is ook niet zo verwonderlijk, want de akkerbouwers hebben meer te doen dan een praatje te maken met de be drijfsvoorlichter. Er wordt keihard gewerkt. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Misschien kan er nog iets worden goedgemaakt", vertelt Eerkens. Wekenlang konden de landbou wers niets anders doen dan met de ar men over elkaar zitten, wachten op een beetje zon -en wind zodat de per celen geschikt zouden zijn om te zaai en of te poten. „Week na week was de grond te nat om te bewerken. Men werd ongeduldig, pessimistisch en soms depressief. „Ik begin zelfs te gen m'n vrouw te schelden" zei een akkerbouwer die in grote zorgen zat. Verandering Deze week kwam er verandering in Hendrik Eerkensbedrijfsvoorlich ter akkerbouw. de situatie. Er werden (en worden) bergen werk verzet. Wat de aardap pels betreft zit 657r al in de grond. „De toestand op Schouwen-Duive- land is zorgelijk, maar gelukkig is de grond hier iets droger dan bijvoor beeld in Groningen of Friesland. Het komt hier niet voor dat aardappels met de hand moeten worden gepoot. Misschien zo hier en daar, maar over het algemeen genomen gebeurt dit machinaal". Beduidend minder Volgens Eerkens wordt de oogst dit jaar beduidend minder. Verleden jaar lag het gemiddelde voor de aard appels op 44 ton per hectare. Eerkens verwcht dit jaar een opbrengst van 30 ton. „Er zijn landbouwers die al vroeg in het jaar, nog voor de natte periode, hun aardappels in de grond hebben gezet. Door de grote hoeveelheid vocht wordt nu al een schimmelziek te (fytoftora) gekonstateerd. Dat be tekent dat deze landbouwers om de week of om de tien dagen met bestrij dingsmiddelen moeten gaan spuiten. Er moesten dus extra kosten worden ZIERIKZEE - Warm en druk. Deze twee kenmerken typeerden de Paardenmarkt 1983 in Zierikzee. Woens dag 1 juni waren de Balie en de Lammermarkt volgezet met kraampjes, die het slenterende publiek verschil lende soorten koopwaar voorschotelden. Veel variëteit viel jammer genoeg niet waar te nemen. Behalve groente- en fruitkramen stonden op de Paardenmarkt overwegend kledingstandjes opgesteld, aangevuld met enkele oude bekende, zoals de boekenkraam, de stand met wandversieringen, de schoenenkraam, de kraam met horloges en zonnebrillen en uiteraard de nimmer ontbrekende plantenhoek. De Paardenmarkt kent niet meer de charme van vroeger. De paarden zijn allang verdwenen, maar ook de veelheid aan verschillende soorten artikelen is minder geworden in de loop der jaren. De bezoekers kochten desondanks behoorlijk wat. Vooral de plantenhoek deed goede zaken. De prijzen van de planten waren der mate laag, dat menigeen met grote tas groen huiswaarts keerde. Ook de standwerkers, die tussen de kramen op de Balie en de Lammermarkt stonden opgesteld trokken veel publiek. De ene deed voor de ander niet onder en ieder op zijn beurt trachtte de aandacht van de wande lende mensen te trekken en uiteraard ook wat te verkopen. De huishoudelijke produkten betroffen, onder andere een uienkam, een doorslagapparaat, een zeem, een vonkenversterker, koperpoets en groenteschaven. Natuurlijk was traditiegetrouw ook het draaiorgel aanwezig, dat zijn vrolijke klanken over de paarden markt uitstrooide. De ijscokraam en het terras troffen het bijzonder goed met de weersomstandigheden. Het zuchtende en zwetende publiek maakte graag van de gelegenheid gebruik om enige verkoeling te zoeken, hetzij via een ijs je, hetzij middels een koel drankje. Menig kindergezichtje verraadde dan ook een vlug bezoeken aan de ijsco man. Toch wel gezellig, zo'n jaarlijkse markt. - r' Er kan op Schouwen-Duiveland gelukkig nog machinaal gepoot worden. Deze foto werd gemaakt bij Üuwerkerk. gemaakt, en dat komt na zo'n perio de slecht uit". Bieten De bieten staan er eveneens niet zo best voor. Bieten, die reeds zijn ge zaaid, komen slecht op. Door de re gen werd de grond dichtgeslagen, waardoor de plart'ten met door de zware (dichte) bovenlaag kunnen groeien. Ook komt het voor dat dit gewas nog moet worden gezaaid, en dan te bedenken dat dit eigenlijk al in maart/april zou moeten zijn ge- beud. Verleden jaar was de bietenop brengst uitzonderlijk goed: 62 ton per hectare. Voor dit jaar wordt 30 ton verwacht. Uien Een groot gedeelte van de uien zit reeds in de grond. Nog 157 moet wor den gezaaid. Wat de verwachting voor de oogst betreft geldt hetzelfde als voor de bieten: de helft vergele ken bij vorig jaar ('82: 41 ton per hec tare). Wintertarwe Ook de wintertarwe kampt met ziekteproblemen. Dit gewas, dat in oktober werd gezaaid, kreeg te lijden onder de enorme hoeveelheid regen. De opkomst is matig en minder plan ten op een perceel betekent minder korrels en dus minder opbrengst. „Normaal gesproken krijgt dit ge was in mei kunstmest toegediend. De plant heeft tenslotte voedsel nodig. Dit jaar lukte dat wegens de regen niet en dat gaat eveneens ten koste van de opbrengst. Schimmel Nu het warmer wordt, ontstaat tus sen de tarwe een uitstekend klimaat voor schimmel. Meeldauw en gele- of bruine roest werden reeds gekonsta teerd. De opbrengst tarwe verleden jaar was 7,6 ton per hectare. Voor dit jaar durft Hendrik Eerkens geen schat ting te maken. „Duiveland is overigens ieder jaar eerder klaar met zaaien en planten dan Schouwen. Ook dit jaar is dat het geval. De grond van Schouwen is zwaarder en het duurt dus langer voordat deze droogt. Vooral in de hoek Brouwershaven/Scharendijke en rond Noorwelle moet nog veel werk worden verricht. „We weten nog niet wat de prijzen gaan doen van de vrije produkten, zoals aardappelen of uien. Ze zullen waarschijnlijk wel iets hoger zijn dan voorgaande jaren, omdat het aanbod beperkt is. Het is echter de vraag of die prijzen de schade die de akkerbouwers tot nu hebben geleden goed kunnen maken. In theorie is het mogelijk". SCHARENDIJKE - Ter hoogte van de Kabbelaarsbank in het Grevelingen- meer zwemt een zeehondje. Volgens de Rijkspolitie te Zierikzee houdt het dier zich zeker al een week of zes op in die buurt. Het jonge beest heeft het schijnbaar goed naar zijn zin, want beoefenaars van de surfsport dienden dinsdag als een soort speelkameraadje. Hij zwom geregeld achter een surf plank aan, aanvankelijk tot grote schrik van de surfers en later tot groot ver maak. De heer W. J. Phaff, conservator beheerder van het Zeeuws Biologisch Museum te Domburg vertelt dat er wel vaker zeehonden in het Grevelin- genmeer worden gesignaleerd. Waar- ZIERIKZEE - Vandaag (donder dag) zullen een honderdtal leden van het Nederlands Genootschap van Hoofdredakteuren een excursie ma ken naar het werkeiland Neeltje Jans. Het gezelschap vertrekt vanaf Wal cheren met de „Stad Zierikzee", en arriveert omstreeks 14.00 uur in de werkhaven van Neeltje Jans. Het ex cursieprogramma is omstreeks 16.00 uur ten einde. Het lag in de bedoeling dat de mi nister van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit-Kroes, een gedeelte van de excursie zou bijwonen, maar dinsdag liet de bewindsvrouwe we ten niet in de gelegenheid te zijn om naar Zeeland te komen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. WA> Wj* x& schijnlijk zijn de dieren afkomstig uit Engeland en het is zelfs best mo gelijk dat ze geringd (dus gere gistreerd) zijn. Jonge dieren worden door een westelijke storm richting Nederland gevoerd, waarna zij zich in de Zeeuwse wateren ophouden. De zeehond is dus beslist niet uitge zet in het Grevelingenmeer. De heer Phaff geeft toe dat er wel eens over is gedacht om zeehonden in het Greve lingenmeer uit te zetten, maar dat idee zou dan via het zeehondencen trum van Lenie 't Hart uit Pieterbu- ren gerealiseerd moeten worden. „Dat idee is eigenlijk helemaal van de baan, want we vinden dat het Gre- velingen toch veel te druk is met alle watersport-rekreatie". Geluk Hoe lang de zeehond nog rond blijft zwemmen is niet te zeggen. Dat is he lemaal afhankelijk van een dosis ge luk en een afstandelijke houding van de mens. „We moeten de zeehond niet achterna gaan jagen, maar rustig la ten zwemmen. Als het beest niet in een palingfuik zwemt dan kan hij bij wijze van spreken nog jaren volhou den in het Grevelingenmeer", aldus de heer Phaff. Verwachting tot vrijdagavond. Zonnig- Droog en vrij zonnig; minimum temperatuur omstreeks 10 graden; middagtemperatuur ongeveer 20 gra den; matige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 6' juni. Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag 10%. Min.temp.: 11 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: oost 2 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 23 gr. Windkracht: noord-oost 4 Maandag: Kans op neerslag: 20%.. Min.temp.: 12 gr. Middagtemp.: 24 gr. Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 juni Zon op 5.24, onder 21.52 Maan op 02.43, onder 12.27 Laatste Kwartier: 3 juni (23.07) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 3 juni 9.15 21.17 2.48 15 12 Doodtij: 6 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen is het droog en zonnig. Nadat een aantal dagen de pressies het weer bepaalden, komt nu een hogedrukgebied boven ons land te liggen en krijgt een meer standvastig karakter. Vannacht daalt de temperatuur bij een heldere hemel en weinig wind tot ongeveer 10 graden. Morgenmiddag stijgt de temperatuur tot waarden rond de 20 graden, maar aan zee wordt het iets minder warm. De wind is overdag matig en waait uit het zuidwesten. GRONINGEN - Uit het Huis van Bewaring in Groningen is woensdag morgen vroeg de 27-jarige Groninger P. L. ontsnapt. De man zat gevangen sinds oktober 1982 wegens het doden van de groninger A. O. in een nacht café. De politie in Groningen heeft dit donderdag bekend gemaakt. AMSTERDAM - Het Integraal Kankercentrum Amsterdam (1KA) houdt komend najaar een eerste cur sus kankervcrpleging. Verpleegkun digen. die belast zijn mot de .<rg voor oncologische patiënten r: n tijdens de cursus worden gekonfron- teerd met bijzondere medische cn menselijke problemen. Niet alleen wordt aandacht besteed aan kennis en vaardigheden, maar ook aan de begeleiding van de kankerpatiënt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1