Haringvangst zo goed als zeker Vervoex ruilt percelen op het Grevelingenmeer Tweede Zeeuwse Kerkendag in het teken van omgaan met tegenstellingen in de christelijke gemeente OVERDENKING God: VaderZoon en Geest Visserij Paling-import Zaadvisserij KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG BERIGTEN UIT HET VERLEDEN Landbouw-maatschappijen geven Kroniek 1944-1969 uit ERIC DE NOORMAN De vlammende gesel j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 mei 1983 Nr. 23325 I t 7 De Provinciale raad van kerken in Zeeland heeft in zijn onlangs gehouden vergadering besloten op de in het voorjaar van 1984 op het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse te Cadzand te houden tweede Zeeuwse ker kendag het omgaan met tegenstellingen in de christelij ke gemeente aan de orde te stellen. Uit de discussies in de vergadering kwam naar voren dat in zeer vele plaat sen de tegenstellingen in omvang en intensiteit toene men. Het blijkt, zo werd gezegd, ook in de kerken steeds moeilijker te wor den om te gaan met eikaars emoties zoals angst en woede die het gevolg zijn van het verschillend denken over zaken die allen van levensbe lang voor individu, kerk en samenle ving vinden. Geconstateerd werd dat mensen afhaken omdat zij niet kun nen verdragen dat mede-kerkleden volstrekt andere opvattingen huldi gen dan zij zelf doen, terwijl ook zij zich erop beroepen het bijbelse gelijk aan hun kant te hebben. Dat geldt voor de politiek, maatschappelijke vraagstukken als werkloosheid, de levensstijl, de veelzijdige samenle ving, de kernbewapening, enz. Er is, zo had een voorbereidings groep voor de kerkendag vast gesteld, een spanning tussen „behou dendheid" en „veranderingsgezind heid" op verschillende niveaus. Het Hoe eenzaam ook, toch is een mens nooit alleen. Hij is er altijd nog met zichzelf. Je kunt je zelf niet ontvluch ten, en je kunt erg met je zelf over hoop liggen. Je neemt jezelf altijd met je mee. Je kunt in tweestrijd met je zelf zijn. Maar je kunt ook in goede doen zijn met je zelf, en dat in de goe de zin van het woord. Je leeft in har monie met je zelf, je bent evenwich tig, je kent je zelf en je bent daardoor gelukkig met je zelf. En deze goede verhouding tot je zelf straalt naar buiten, waardoor je goede verhou dingen met anderen kunt opbouwen, in zoverre het van jou afhangt. Dat is leven, en je ervaart, dat je echt leeft. Je bent één persoon, en toch ben je er gens met je drieën, want je kent je zelf en dat is je evenbeeld en je houdt van je zelf, waardoor je met je zelf in evenwicht of harmonie bent. Hierin gelijken we op God. In het scheppingsverhaal lezen we al: „God sprak: Nu gaan we de mens maken, als beeld van ons, op ons gelijkend En God schiep de mens als zijn beeld: als beeld van God schiep Hij hem." God spreekt over „wij" en „ons", alsof Hij met meer deren is. God kent Zichzelf volko men, en dat is zijn evenbeeld of „zijn Zoon", en bemint Zichzelf volkomen, en dat is zijn leven of zijn ziel, of „zijn Geest": Vader, Zoon en Geest. En zó laat Hij Zich ook aan de men sen kennen, en draagt Hij zorg voor zijn schepping. Hij openbaart Zich als de levende God, die ons nabij is. Hij laat Zich noemen: de God van Abraham, de God van Isaac, de God van Jacob, de God van uw vaderen. Geen levenloze, vérverwijderde oer kracht, maar de levende God, die zijn schepping in zijn handen draagt, en vol liefde ons nabij is en zorg voor ons draagt. Ook Maria wordt persoonlijk van Godswege aangesproken, en de heili ge Geest zal over haar komen, waar door haar Kind zal zijn „Zoon van God". En als Jezus zich laat dopen, gaat de hemel open, daalt de heilige Geest over Hem neer, en wordt Hij vanuit de hemel aangesproken: „Gij zijt mijn Zoon, de welbeminde, in U heb Ik mijn behagen gesteld". Als Jezus spreekt over zijn dood, dan spreekt Hij over zijn terugkeer naar de Vader, van wie Hij de helper zal zenden, de Geest der waarheid, die van de Vader uitgaat en die aan de leerlingen zal verkondigen wat Hij van de Zoon ontvangen heeft, omdat ,,alwat de Vader heeft het mij ne is". En als Jezus uit de doden is opgestaan en leeft in de heerlijkheid van de Vader, zal Hij Gods vrede aan zijn leerlingen geven en hen uitzen den in de kracht van de heilige Geest: „Zoals de Vader Mij gezonden heeft, zo zend IK u", en zijn levensgeest over hen blazen of ademen: „Ont vangt de heilige Geest". En als Hij terugkeert naar zijn Vader, zendt Hij zijn leerlingen uit met de opdracht om alle volkeren te dopen, opnieuw geboren te doen worden of te doen le ven „in de naam van de Vader, de Zoon en de heilige Geest", terwijl Hij door zijn Geest met hen zal zijn tot- aan de voleinding van de wereld." God openbaart Zich aan ons of laat Zich aan ons kennen als de God'die een en al leven is en daarom Vader, Zoon en Geest is; de God die ons levensecht nabij is en ons in zijn le ven laat delen, „opdat zij allen één zijn, zoals Gij, Vader, in Mij en Ik in U", en „opdat zij één zijn zoals Wij één zijn: Ik in hen en Gij in Mij, opdat zij volmaakt één zijn, en de wereld zal erkennen, dat Gij Mij hebt gezon den en hen hebt liefgehad, zoals Gij Mij hebt liefgehad". God is voor ons geen rekensomme tje van één en drie tegelijk, maar de God, die volmaakt leven is en ons in zijn leven delen doet: de Vader door de Zoon in de kracht van de heilige Geest. Pastor H. de Graaf is de spanning tussen de theologische opvatting dat in Jezus Christus de verlossing is volbracht, hetgeen in de kerken gestalte krijgt en behoed moet worden èn de opvatting dat het messiaanse rijk nog moet komen en de kerk is een „volk onderweg" naar die toekomst. Er is de spanning tus sen de zorg voor de traditie en de drang tot vernieuwing, de spanning ook tussen de „kerk als vaste burcht" en „als tent in de woestijn", die elke dat moet worden opgebro ken, de spanning tussen kerkelijk- maatschappelijk establishment en vernieuweing van kerk en samenle ving. Niet om de inhoud Op de kerkendag, zo is de bedoe ling, zal het niet gaan om discussies over de inhoud van de genoemde be grippen, maar om gesprekken over de vraag op welke wijze „zusters en broeders van hetzelfde huis" van uit verschillende geloofstradities, de spanningen herkennend omgaan met en aankijken tegen allerlei vragen die rijzen bij de ontmoeting van kerk en samenleving. Ter voorbereiding van de kerken dag wordt gedacht aan de samenstel ling van een korte, goed leesbare bro chure met een aantal stellingen. Aan de kerken in West Zeeuwsch- Vlaanderen zal medewerking wor den gevraagd bij de organisatie en het uitvoeren van de voornemens voor de kerkendag. Bijeenkomst voor pastores De raad besloot verder op 31 au gustus a.s., kort voor de vredeswëek, een bijeenkomst te beleggen met de pastores uit de Zeeuwse kerken. Ook daar zal, in het bijzonder met het oog op de discussies in de kerken over za ken van oorlog en vrede, worden gesproken over het omgaan met te genstellingen in de gemeente. Als in leider zal optreden de heer J. Breune- se, consulent maatschappelijk acti- veringswerk in Gelderland, die het boekje „Omgaan met conflicten" heeft geschreven. BRU1NISSE Inbraak Op het rekreatieparkt Aquadelta is de bungalow van W. B. uit Leid- schendam het doelwit geweest van inbrekers. Buren konstateerden op het eerste gezicht dat een kleurente levisie werd ontvreemd. Het is nog niet bekend welke zaken nog meer zijn meegenomen, omdat de eigenaar nog niet ter plaatse was om een volle dige inventarisatie op te maken. BRUINISSE/ZIER1KZEE - Tussen juli 1983 en juli 1984 zal in de landen Van de Europese Gemeenschap 5000 ton paling mogen worden ingevoerd. Door watervervuiling is de pa lingstand in diverse landen in som mige gebieden sterk verminderd en soms geheel verdwenen. Italië en Engeland zullen in het ko mende jaar hun best doen om meer paling aan de markt te brengen, dan de laatste jaren het geval is geweest, maar ze zullen het algemene tekort niet geheel kunnen opvangen. Dat zal nu door genoemde import worden aangevuld. Mochten de vangsten in Italië en Engeland tegen vallen, zodat niet aan de verwachtingen kan worden voldaan, dan wordt overwogen nog m,eer in te voeren. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Deze week mocht dinsdag 24 en woensdag 25 mei naar mosselzaad worden ge vist op de zaadbanken in Zeeland. Daarvan werd door de meeste kot ters die op het Wad aan het vissen zijn, geen gebruik gemaakt. De vissers uit Yerseke, Zierikzee en Bruinisse, die wel aan de Zeeuwse zaadvisserij mee deden en die visten op de oude plaatsen in de Ooster- schelde (onder meer de Yersekse Bank) en in een deel van het Volke rak deden dat met redelijk sukses. BRUSSEL - De Nederlandse vissers zullen met grote waarschijnlijkheid za terdag uit kunnen varen om voor het eerst in zes jaar weer maatjesharing te vangen, maar helemaal rond is de zaak nog steeds niet. Donderdag hebben in Brussel de ministers van landbouw van de RG gepraat over het voorstel van de EG-kommissie om Nederland met ingang van 28 mei het recht tegen 3000 ton haring te vangen. Ir. G. Braks, de Nederlandse minister van landbouw en visserij, heeft tijdens dat beraad van het Duitse voorzitterschap de verzeke ring gekregen „dat als zaterdag de Nederlandse vissers uitvaren, Nederland daardoor niet in de illegaliteit terecht zal komen". MAASTRICHT - De porselein- en tegelfabriek Mosa, onderdeel van DSM, met hoofdvestiging in Maastricht en nevenvestigingen in België, Frankrijk en West-Duitsland, mag zich voortaan sieren met het pre dikaat koninklijk. Dit heeft de kom- missaris van de koningin in Lim burg, dr. J. Kremers, donderdagmid dag bekendgemaakt tijdens de her denking van het honderdjarig bestaan van het bedrijf. f Maar toch zijn er nog problemen. Het EG-kommissievoorstel hield in dat het Verenigd Koninkrijk, eve nals Nederland, een „voorschot op de haringvangst zou krijgen van 3000 ton. Duitsland, Frankrijk en Dene marken kregen eveneens een „voor schot", echter van 1000 ton elk. De moeilijkheid is nu dat Denemarken daarmee alleen akkoord kan gaan als het zelf ook een „voorschot" van 3000 ton haring op de toekomstige vangsten krijgt. Wellicht zeggen de Denen toch nog, aldus Braks, donder dag in Brussel,' dat ze akkoord gaan met het voorstel van de EG- kommissie. Gebeurt dat niet dan bui gen de ambassadeurs van de EG- lidstaten bij de gemeenschap zich vandaag opnieuw over het probleem en dan moet een zogeheten schrifte lijke procedure tussen de lidstaten ervoor zorgen dat de zaak alsnog offi cieel rond komt. Traditie voortzetten Nederland heeft tijdens het raadso- verleg van donderdag ook nog gezegd dat het kontinuiteit wenst in de ha ringvangst. In de raadsnotulen is ak te genomen van de Nederlandse wens om de traditionele haringvangst in de eerste helft van juni voort te zet ten. Dat is volgens minister Braks een „politiek signaal", waaruit de EG-kommissie kan konkluderen dat ze zo snel mogelijk dient te komen met voorstellen voor verdere haring vangsten. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rockanje P. A. Vlok te Gouderak. Aangenomen naar Hoogvliet (Wijkgem. zuid) O. Weijsenfeld te Makken c.a.; naar Gouda G. H. Abma te Ederveen die bedankte voor Hilli- gersberg. Gereformeerde Kerken Beroepen te Avereerst-Balkbrug J. H. Muller, kand. te Groningen. Beroepbaarstelling: H. C. Weste- neng, Beukmolen 110, 3352 AE Pa- pendrecht, tel. 078-1596763. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amsterdam zuid-west M. van Veelen, kand. te Haren. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 26-5. Coöp. Veluw- se Eierveiling: Aanvoer 4.698.760 stuks. Stemming: flauw. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 8,60 - 8,80; 55-56 gram 9,45 - 9,50; 60-61 gram 9,80 - 11,75; 65-66 gram 10,90 - 12,95. Eierveiling: Aanvoer 815.400 stuks. Stemming: rustig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram 8,95 - 9,30; 56-57 gram 9,55 - 9,65; 61-62 gram 10,00 - 12,25; 66-67 gram 11,00 - 13,25. Eiermarkt: Aanvoer ca. 700.000 stuks. Stemming: redelijk. Eieren van 48-54 gram 8,40 -ƒ 10,25 per 100 stuks, kg-prijs 1,75 - 1,90; 57-61 gram 10,75 - 13.00 per 100 stuks, kg-prijs 1,89 - 2,13; 64- 67 gram 13,50-13,75 per 100 stuks, kg-prijs 2,11 - 2,05 en scharreleie ren, kg-prijs 1,00 - 1,75. De stemming was hoger. Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 26-5. Aanvoer: 230 stuks. Prijzen per stuk: Luxe paarden 2450 - 3800; voljarige 2150 - 3200; 2l/2-jarige, luxe (merries) 1900 - 2700; 2'/a-jarige luxe (hengsten) 1800 - 2600; P/j-jarige, luxe (merries) 1150 1950; 1V4- jarige, luxe (hengsten) 1050 - 1900; veulens, merries 800 - 1500, veu lens, hengsten 800 - 1400; hitten 700 - 1650; Shetlandse pony's (ruins) 275 - 525; Shetlandse pony's (merries) 325 - 675. prijzen per kg: Jonge slachtpaar- den 6,85 - 7,85; oude slachtpaar- den 6.15 -7.75. De handel was rustig. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. De Rooij. 11.00 uur ds. D. Hiensch, Kloetinge. 17.00 uur in de Geref. kerk interkerkelijke dienst, ds. De Rooij. Kerkwerve: 11.00 uur de heer Schoenmaker, Zoutelande. Seroos- kerke: 10.00 uur ds. Bolijn, 11.30 uur zondagsschool-. Burgh: 10.00 uur ds. Faber-v. d. Meulen, Dordrecht.' Haamstede: 10.00 uur ds. Den Engel se, Renesse; 19.00 uur ds. Bolijn, Se- rooskerke. Renesse: 9.30 uur ds-. Fahner. Noordwelle: 11.00 uur ds. Fahner. Scharendijke: 9.30 uur gem. dienst in Geref. kerk de heer Schoen maker. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Schneider, dienst van woord en tafel; 11.00 zondagsschool. Zonnemaire: 11.00 uur ds. Schneider, dienst van woord en tafel; 9.45 uur zondags school. Noordgouwe: 11.00 uur de heer Rouw, Ouwerkerk. Dreischor: 9.30 uur de heer Rouw, Ouwerkerk. Ouwerkerk: 10.00 uur de heer S. Sies, 's-Gravenpolder. Nieuwerkerk: 10.00 uur zangdienst in Geref. kerk ds. Van den Ban. Oosterland: 9.30 uur de heer Allewijn, Middelburg; 18.00 uur kand. Den Breejen, Vianen. Sirjans- land: 10.00 en 18.30 uur ds. Van der Valk. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur ds. Teekens. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur ds. T. Elders- Mayer, Rem. Rockanje. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. E. J. Nijhuis, Ouwerkerk; 17.00 uur interk. dienst ds. De Rooij. Haamstede: 10.00 uur ds. H. M. Derksen, Ede; 19.00 uur Avondgebed. Scharendijke: 10.00 uur gez. dienst de heer Schoenmaker, Zoutelande; 19.00 uur ds. Stutvoet. Brouwershaven/Zonnemaire: 10.00 uur ds. Stutvoet; 18.30 uur ds. J. Ha- ge, Stad a.h. Haringvliet. Nieuwer kerk: 10.00 uur gez. dienst ds. Van den Ban, zangdienst; 17.00 uur ds. Ten Hove. Bruinisse: 10.00 uur ds. Ten Hove; 17.00 uur de heer C. Dale bout, Zevenbergen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur leesdienst. BRUINISSE - De oesterkwekers gaan dat deel van hun percelen op het Gre velingenmeer ontruimen, waar veel verontreiniging door zogenaamde „zei lers" (schelpdiertjes) voorkomt, op het diepe gedeelte van de gronden. Zij worden gekompenseerd door percelen op een andere plaats op een diepte van ca. twee meter. Dit is een compromis die tot stand kwam na een bespreking tussen palingvissers, sportvissers en oesterkwekers, welk gesprek maandag plaatsvond. ir. T. J. Tienstra, direkteur visserij en), Holstein (Kustvisserij) en Bou quet (Binnenvisserij). De vergade ring stond onder leiding van de heer H. van Overveld, voorzitters Delta federatie Sportvisserij, terwijl de he ren P. J. Verwijs en C. Cornelisse de Vervoex vertegenwoordigen. Verder waren aanwezig de heren Van Dijk en Brouwer, ambtenaren Visserij In- spektie. Namens de overheidsinstanties waren hierbij aanwezig de heren Van der Meer (toekomstig opvolger van Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. P. den Hartog. Kerkwerve: 10.00 uur ds. W. W. Nijdam; 18.00 uur ds. Van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. D. Coppoolse, voorber. H.A. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00, uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur ds. M. Mondr-iö. .i; Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 13.30 en 18.00 uur lees dienst, in de Lutherse kerk. Nieu werkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. Palm boom, Eindhoven. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: za. 19.00 uur en zo. 10.00 uur. Renesse: za. 19.00 uur en zol 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37, Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstu die. Donderdag: 19.30 uur Theokrati- sche school; 20.30 uur dienstvergade- ring. Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. A. J. Baas. Uitbreiding oestergrond De verontreiniging van de oester percelen met de „zeilers" een zich snel vermenigvuldigende vertegen woordigers van de Grevelingen fau- nwas aanleiding tot het verzoek van Vervoex om uitbreiding van de oestergrond. Gedacht werd aan een' - opschuiving van de bestaande perce len, waarbij men de ondiepe kant van de percelen wilde behouden, maar voor de diepere gedeelten kom- pensatie wilde krijgen door naastlig gende grond te gaan exploiteren. Dit voorstel stuitte op verzet van de paling vissers, maar ook van de zijde van de overheidsvertegenwoor digers. Het bezwaar van de paling- vissers was, dat daardoor met zee gras begroeide gedeelten van het Grevelingenmeer zouden worden in genomen, waar nu juist veel paling huist en aast. Na uitvoerige bespreking werd het bovenstaande compromis gesloten. SCHEEPVAAR' Aldabi, 25-5 van 120 nw Lissabon naar La Pallice Nedlloyd Adelaide, 25-5 van Yokoha ma naar Shanghai Nedlloyd Amersfoort, 26-5 te Inqui- que Nedlloyd Dejima 25-5 van Rotterdam naar Le Havre Nedlloyd Delft, 25-5 van 100 wnw Guardafui naar Singapore Nedlloyd Houtman, 25-5 te Jeddah Nedlloyd Rotterdam, 25-5 van 135 Zw Flores naar New York Onoba, 25-5 van 460 wnw Horta naar Lynas Point Vitrea, 25-5 van 200 ono Algiers naar Rotterdam Uit de krant van 50 jaar geleden ADVERTENTIE - Wegens aan- schaffing van een ijskast dagelijks versch le klas RUNDVLEESCH ver krijgbaar. Nog steeds drie pond Lap pen a 1,Aanbevelend, L. P. Dor reman, Scharendijke, Rund- en Var kensslager. BROUWERSHAVEN - In het afge- loopen uitkeeringsseizoen der werk- loozenkassen, is aan werkloozen in deze gemeente totaal uitgekeerd 3698,45. Woensdagmiddag had op den ge vaarlijke kruising Heerenweg- Zuiddijk een aarijding plaats tus- p:hen twee luxe auto's. Dit ongeval, dat ernstiger gevolgen had kunnen hebben, liep met betrekkelijk gerin ge materiële schade af. ZIERIKZEE - Wij wenschen even de aandacht te vestigen op de a.s. Maandag 29 mei te houden keuring der geiten, uitgaande van de te Zie rikzee gevestigde geitenhoudersve- reeniging. Genoemde vereeniging heeft tot doel de verbetering van het geitenras, hetwelk vooral den arbei denden stand bijzonder ten goede komt. DANKBETUIGING - Ondergetee- kende, F-. Klaasse Sint Maartensdijk, betuigt zijn dank aan de vee-verzee- keringsmaatschappij „Almelo" te Apeldoorn voor de vlugge uitbeta ling van zijn gestorven paard, en be veelt deze verzeekeringsmaat- schappij een ieder ten zeerste aan. ADVERTENTIE - HeerenNatuur lijk wenscht U met de a.s. Pinkster dagen er welverzorgd uit te zien. Daartoe behoort in de eerste plaats, dat U perfect geschoren en onbe rispelijk geknipt is. Laat daarom Uw haren nu electrisch knippenScheren mag voor u geen pijnlijke operatie zijn. Wij scheren U absoluut pijnloos, vlug en hygiënisch en zijn speciaal ingericht voor teere en gevoelige huid. Als Pinksterreclame geven wij deze week een prima friction (lichte haarwassching) voor 0,30. GOES - Op woensdag 22 juni zal in de Grote of Maria Magdalena Kerk te Goes het eerste exemplaar van de kroniek 1944-1969 van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de Noord-Brabantse Maat schappij van landbouw worden uitgereikt aan ir. G. J. M. Braks, de minister van landbouw en visserij. Deze Kroniek is, in opdracht van het hoofdbestuur van de ZLM, samengesteld door de heer A. Korteweg. Voorafgaand aan de aanbieding, om 14.00 uur, zal ir. M. A. Geuze een beschouwing wijden aan de periode, die in de Kroniek is be schreven. 33. „Wat is de machtige heer Tarok van plan te doen?" fluistert één der vijf ruiters. „Wij volgen de barbaar", antwoordt de aan gesprokene, „wellicht heeft hij Bleda Khan ontvoerd, om hem te doden, dat bespaart ons het werk en bovendien treft de geëerde naam van Attila Khan dan nimmer de ge ringste blaam". „Maar wij kunnen, edele Tarok, toch met ons vijven gemakkelijk vanuit een hinderlaag zowel Bleda en zijn dwerg, als de gele barbaar doden?" oppert een ander. Tarok schudt het hoofd. „De barbaar is een gevaarlijke duivel, dat hebben wij gezien. Er hoeft slechts een kleinigheid mis te gaan, er hoeft er maar één te ontsnappen en de Hiung- Nu zullen ons vierendelen van woede. En al zeggen wij dan, dat we handelden in opdracht van Attila de machtige, het zal ons niet red den. De Hiung-Nu zullen het niet geloven en Attila zal het vol verontwaardiging ontken nen. Neen broeders, laat ons afwachten. Doodt de barbaar Bleda niet, dan kunnen wij altijd nog onze kans nemen en dén zal Attila ons rijkelijk belonen". Geheel onkundig van het feit, dat hij door dit sinistere vijftal gevolgd wordt, haast Eric zich met zijn gevangene en de dwerg, die hem vol verwijt aankijkt, terug naar zijn kamp. Inmiddels heeft hij ruimschoots de tijd om na te denken. Het is natuurlijk eenvoudig, om nu Bleda uit te wisselen tegen zijn mannen, die door de nomaden gevangen gehouden worden, maar hij wil meer. Als hij er Bleda van kon overtuigen, dat diens eigen broeder het op zijn leven gemunt heeft, zou de nomadenvorst zich - met al zijn krijgers - wel eens aan Eric's zijde kunnen scharen. Maar hoe Bleda te overtui gen. „Ik geloof, dat ik het weet", mompelt Eric en met een listige glimlach roept hij de dwerg bij zich.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7