Raad Duiveland wil PZEM dividend niet zonder meer doorschuiven naar K.M.S. Nieuwbouwplannen jeugdsoos Trace moeten even wachten Culturele vereniging Ouwerkerk vergaderde Eerst meer gegevens op tafel Wereldwinkel Zierikzee vond nieuw onderkomen STREEKNIEUWS Raadsleden willen inzicht in financiële situatie Speciale spreekuren individuele huursubsidie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 mei 1983 Nr. 23325 3 DUIVELAND - De reddingsoperatie voor de Konin klijke Maatschappij De Schelde (K.M.S.) door middel van een uitkering van 50 miljoen uit de vrije reserves van de PZEM, hield donderdagavond de gemoederen van de Duivelandse gemeenteraad bezig. Met zeven tegen drie stemmen werd besloten voorlopig alleen akkoord te gaan met de statutenwijziging van de PZEM en in te stemmen met een extra dividend, hetgeen voor de ge meente Duiveland neerkomt op een bedrag van 220.000,-. De meerderheid van de raad was van mening, dat eerst maar eens na dere informatie op tafel moet komen betreffende de garanties voor deze renteloze lening, betreffende de vraag of er enig rendement te ver wachten is, of de K.M.S. inderdaad zo'n gezond bedrijf is als thans wordt voorgeschoteld, of meer zeggenschap verkregen kan worden in de te vor men „Stichting voor Economische Ontwikkeling Zeeland" en of te zij ner tijd ook andere in nood verkeren de bedrijven geholpen zullen wor den. Wethouder A. L. Bakker (PvdA), zijn fraktiegenoot C. J. Hillebrand en S.G.P.-raadslid K. Hendrikse wa ren van mening, dat het in de eerste plaats gaat om het redden van de K.M.S. en daarmee het veiligstellen van de werkgelegenheid van duizen den mensen. Zij verklaarden zich dan ook voorstander voor het gehele voorstel, hetgeen inhield: het als ex- ZIERIKZEE - Het heeft wat tijd en geduld gekost, maar de Wereld winkel Zierikzee is er in geslaagd een eigen onderkomen te vinden. Het werd het pand Verrenieuwstraat 3, (in het verlengde van de Melkmarkt) een verouderde woning waaraan wel het één en ander opgeknapt moest worden. De interne verbouwing is momenteel in volle gang en wordt uitgevoerd door in totaal 20 vrijwilligers. Grace Molegraafcoördinatrice van de Wereldwinkel, rekent er op 16 juni de winkel te kunnen openen. Al sinds 1979 zoekt de Wereldwinkel naar een eigen pand in Zierik zee. Een tijdelijke oplossing werd geboden door het Leger des Heils. In het klubgebouw van het Leger kon iedere donderdag de Wereld winkel worden ingelicht. „We waren natuurlijk dankbaar dat we in ieder geval konden be ginnen, maar een winkel die slechts één maal in de week is geopend levert weinig op. We wilden een eigen pand, zodat we dagelijks de wereldwinkel konden openen", vertelt Grace. Moeilijk Dat lukte niet zo best, want in de binnenstad.stonden wel panden leeg, maar daarvoor werd een huur gevraagd van 1000,- per maand of meer. In april verleden jaar hoorde Grace dat het pand Verre nieuwstraat 3 leeg zou komen te staan. De gemeente, die diverse panden naast het stadhuis in haar bezit heeft, kocht het pandje om dat het direkt grenst aan het stadhuis. De bestemming voor deze wo ning was echter nog niet bekend. „We hadden direkt belangstelling voor dit pand. Het duurde wel een paar maanden voordat alles rond was, maar uiteindelijk ging de gemeente akkoord het gebouwtje aan ons te verhuren. Het bevond zich overigens in bijzonder slechte staat, dus we hebben nog heel wat te doen". Druk Vrijwilligers zijn de afgelopen dagen bijzonder druk in de weer ge weest om de toekomstige wereldwinkel op te knappen. Nieuwe elek triciteitsleidingen moeten worden aangelegd, muren geschilderd, wantjes getimmerd, kortom volop werk moet nog worden verzet. In dit verband meldt Grace dat de wereldwinkel nog een aantal vrijwilligers/sters kan gebruiken, zowel voor de verbouwing, als voor straks in de winkel. Tevens zijn oude meubels of buro's wel kom om het gebouw in te richten. Derde Wereld Na 16 juni kan men er terecht voor allerlei produkten, kunstnij verheid uit de derde wereldlanden. Het assortimenst zal groter zijn dan voorheen in de Poststraat. Verder zal in het pand regelmatig een tentoonstelling worden ingericht over een ontwikkelingsland en verder komt er bibliotheek met literatuur over voornamelijk de der de wereld. De Wereldwinkel Zierikzee koopt de produkten in bij de SOS wereldhandel, die de coöperaties in de derde wereld rechtstreeks betaalt. i tra dividend ontvangen bedrag als le ning te verstrekken aan de „Stich ting voor Economische Ontwikke ling Zeeland" om het op die wijze door te sluizen naar de K.M.S. De overige zeven raadsleden gaven er de voorkeur aan voorshands een stok achter de deur te houden totdat meer informatie beschikbaar zal zijn. Tarieven? Hoewel de heer Hillebrand het eens was met de heer Hendrikse, dat het hier toch in de eerste plaats ging om het belang van de werkgelegen heid en derhalve om het belang van vele Zeeuwse gezinnen, bleef hij toch met enkele vragen zitten. Hij had de meeste moeite met het feit, dat een half jaar geleden nog werd verkon digd dat de tarieven voor de gebrui kers niet verlaagd konden worden. De PvdA-woord voer vroeg zich dan ook af of de PZEM-reserves door deze operaties niet danig worden aange tast. Anderzijds achtte hij het hoog tijd, dat de tarieven eens aan een na der onderzoek worden onderworpen. De heer J. v. d. Maas (CDA) wilde weten of eventuele baten uit de ren teloze lening in de te vormen stich ting zouden blijven. Evenals de heer E. P. Kuin (VVD) informeerde hij of het uit te keren dividend werkelijk ter beschikking van de gemeente zou komen. De heer Kuin voerde aan best een bestemming voor het bedrag te we ten als het ten behoeve van de eigen middelen aangewend zou kunnen worden. Zijn fraktiegenoot de heer W. P. Stouten had veel moeite met het voorstel in deze vorm. Hij had zijn twijfels over het gegeven, dat de K.M.S. een rendabel bedrijf is en hij vroeg zich af of deze ontrekking van 50 miljoen aan de algemene reserve van de PZEM straks niet zal leiden tot verhoging van de tarieven. Vol gens Stouten had de provinciale overheid nooit met dit voorstel mo gen komen, omdat er op deze wijze veel te gemakkelijk met de centen zou worden omgegaan. Stouten deed de suggestie wel het extra dividend te aksepteren en er vervolgens ten behoeve van de K.M.S. aandelen voor te kopen, zodat de gemeenten ook meer zeggenschap zouden krij gen. De heer A. van Klinken (SGP) kreeg desgevraagd de mededeling, dat de reserves van de PZEM nadien nog vrij behoorlijk zullen blijven. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel liet weten zelf van het begin af aan twijfels over dit voorstel te hebben gehad. Hij wildeniet ontken nen, dat de K.M.S. een belangrijk be drijf is en dat het goed was naar mid delen te zoeken om dat bedrijf te be houden, maar hij had vraagtekens over de thans voorgestelde methode. De voorzitter lichtte toe, dat voor een renteloze lening werd gepleit, zodat de 50 miljoen als „smeerolie" zou kunnen dienen om de K.M.S. weer op gang te helpen. Verder verwees de voorzitter naar het E.T.I.-onderzoek, dat had uitge wezen dat de K.M.S. in potentie een gezond bedrijf is. Nadere gegevens over dat onderzoek waren echter niet bekend gemaakt. Op de vraag van de heer Stouten wat er zou gebeuren als één gemeente niet mee zou doen aan deze operatie, antwoordde de voorzitter dat dit vol gens gedeputeerde W. Don geen ramp zou betekenen. Dit gaf de heer Kuin aanleiding om voor te stellen het ex tra dividend voorlopig te aksepteren en pas na ontvangst de definitieve bestemming te bepalen. „We kunnen dat geld goed gebruiken", aldus Kuin. De heer Van der Maas lanceerde een ander voorstel: het extra divi dend aksepteren en tegen een rente van 5% doorschuiven naar genoemde Stichting, c.q. de K.M.S. Dit voorstel werd echter heel sterk ontraden door de voorzittter, omdat dit geheel voorbij zou gaan aan de in tentie van het hele verhaal: geld be schikbaar krijgen dat als smeerolie voor de K.M.S. zou kunnen dienen. Stemming Tenslotte wees stemming uit, dat de gemeenteraad zich met algemene stemmen schaarde achter het voor stel tot statutenwijziging van de PZEM en de uitkering van het extra - dividend. De heren Bakker, Hille brand en Hendrikse willen daar me teen het doorschuiven van dit bedrag naar de K.M.S. aan verbinden. De meerderheid van de raad wilde die koppeling echter nog niet maken voordat meer informatie over deze gehele operatie beschikbaar zal zijn. OUWERKERK - De Culturele vereniging „Ouwerkerk" hield dinsdag in het dorpshuis de algemene ledenvergadering, geopend door voorzitter me vrouw Cool. Sekretaresse mevrouw Hesp las het jaarverslag, waaruit bleek dat er weer tal van aktiviteiten in het afgelopen jaar waren. Onder meer: een viswedstrijd, fietspuzzeltocht, de toneeluitvoering en de op 5 januari gestarte naaikursus. Mevrouw Ruitenbeek deed verslag namens de jeugdgroep, die in de zo mer geen aktiviteiten ontplooiden, wel in de herfst- en kerstvakantie, en met Pasen en Pinksteren. Nieuwe ak tiviteiten van de jeugdwerkgroep: een braderie en misschien een kamp- weekeinde. De jeugdsoos hield een fietspuzzeltocht, een oliebollenaktie en bingoavonden. Penningmeester Kees den Boer gaf het financiële overzicht van inkomsten en uitga ven. In verband met een nadelig sal do van 672,27 zal getracht worden de gemeentelijke subsidie omhoog te krijgen. Een stem uit de vergadering: „Dat zal niet meevallen, maar nood breekt wet!" worden ingericht en deed de vergade ring de suggestie een modeshow met zelfgemaakte kleding te organiseren. De jeugd wilde nog een kampvuur or ganiseren. Meer leden Tijdens de rondvraag kwam naar voren dat de jeugdsoos op zoek is naar een grotere ruimte, omdat er veel nieuwe leden verwacht worden. Aan het slot van de avond werden er twee films vertoond: „Oosterschel- de, kerend tij" en „Onder de wa terspiegel", en sprak de voorzitter dankwoorden. Bestuursverkiezing De voorzitter nam op de vergade ring afscheid van bestuurslid A. Ver kerk. Herkozen werden mevrouw Hesp-van Rossum en de heer K. den Boer. Voorts werd het bestuur uitge breid met: mevrouw E. van Dongen, de heer H. Hillebrand, mevrouw Van den Bosch-Backer en de heer J. M. Holm. Voor het nieuwe seizoen heeft de vereniging de volgende plannen. Een krekentocht en de viswedstrijd gaan in verband met de Europese viskam- pioenschappen niet door. Wat wèl doorgaat is een bezoek aan de Oosterscheldewerken, een kam- peerweekeinde, de fietspuzzeltocht (voor 12 tot 18-jarigen) een dropping voor jongeren, op 7 en 14 oktober weer een toneelstuk onder regie van Rinus Pankow. Verder een bloem schikavond, klusjesavonden en als extra-aktiviteit staat op het' pro gramma de viering van de Ring-ver- fraaiing in samenwerking met de jeugdgroep. Omdat de vereniging dertig jaar bestaat zal er een tentoonstelling OOSTERLAND Nieuwe woningen Groene Poort/Hofweg De bouw van de 9 woningwet-wo ningen in het bestemmingsplan „Groene Poort" is nagenoeg gereali seerd. De woningen zijn in opdracht van Woningbouwvereniging „Beter Wonen" gebouwd door Bouwbedrijf L. W. Boogert uit Oosterland. Mo menteel is het straatwerk met tegel paden en parkeerstroken, uitgevoerd door Aannemingsbedrijf Wandel uit Nieuwerkerk, in een vergevorderd stadium. Het ligt in de bedoeling het blok woningen aan de Groene Poort op 9 juni op te leveren. De oplevering van de woningen aan de Hofweg is een week later gepland. SCHARENDIJKE - Hoewel de meeste raadsleden van de gemeente Middenschouwen jeugdsoos Trace te Scha- rendijke een goed onderkomen gunnen, werd een voor stel tot gedeeltelijke financiering van een nieuw gebouw donderdagavond tijdens de raadsvergadering teruggeno men. Op aandringen van de frakties van CDA, PvdA, VVD en ook die van de SGP/RPF hoewel die niet zo po sitief tegenover een jeugdsoos staat, zal het bestuur van Trace met duidelijk financieel cijfermateriaal moeten komen waaruit zal moeten blijken of de soos haar finan ciële verplichtingen bij nieuwbouw zal kunnen nako men. Bovendien waren alle frakties niet zo gecharmeerd van het voornemen van het college, om de 50.000,— die de gemeente zou bijdragen vrij te ma ken uit de reserve van de Peu terspeelzaal Scharendijke. Het bestuur van de Stichting Peu terspeelzaal Scharendijke had ook reeds via een brief aan de raad van zijn ongerustheid blijk gegeven, dat het gebruiken van een gedeelte van de reserve (die thans totaal f 90.000,— bedraagt) de plannen van de peuterspeelzaal zou torpederen. Burgemeester W. den Boer stelde de raadsleden en de aanwezige be stuursleden van de Peuterspeelzaal in dit opzicht gerust: „Reserves kun nen weer aangevuld worden". In het voorstel was dus populair gezegd aan „even lenen" gedacht. PvdA-er W. Renden had graag ge zien dat het college zich snel zou uit spreken ten aanzien van een akkom- modatie voor een peuterspeelzaal te Scharendijke. Er wordt in dit ver band onder andere gedacht aan een lokaal van de kleuterschool of aan een demontabel te zijner tijd overbo dig schoollokaal in Kerkwerve. Kostenopzet De voorgestelde wij2e van finan cieren voor nieuwbouw van de jeugd soos bleek dus struikelblok voor alle raadsleden. In de kostenopzet wordt uitgegaan van 50.000,— van de ge meente en eenzelfde bedrag van de jeugdsoos. Trace zou 20.000,— cash bijdragen, plus in het bezit zijn van een c.v.-installatie van 10.000,—. De overige 20.000,— zou door zelf werkzaamheden moeten worden ver diend. Bovendien hadden soos en gemeen te in principe overeenstemming be reikt over een te betalen huur van 1000,— per maand. Wanneer Trace dat zou kunnen betalen, veron derstelde CD A-raadslid A. B. Koster, dan zou de soos ook een totale bank lening met gemeentegarantie kunnen bekostigen, zodat lenen van de reser ve Peuterspeelzaal dan niet nodig zou zijn. Hij drong aan op een finan cieel overzicht van de zijde van Tra ce, waarbij hij alle overige frakties aan zijn kant vond. SGP/RPF raadslid W. C. v. d. Bosse verwoord de het aldus: „Wie garandeert dat de jeugdsoos de lasten kan opbrengen?" Omdat de jeugdsoos al enige jaren bestaat zijn er enige „ervaringscij fers", liet de raadsvoorzitter weten, maar inzicht in de boekhouding is er niet. Het overleg met het bestuur van Trace, aanwezig op de publieke tri bune, zal dus worden voortgezet. Ook de pas begonnen besprekingen met de Peuterspeelzaal worden ver volgd om nog meer duidelijkheid te verkrijgeh over de rechtstreekse mo gelijkheden. Akkoord met PZEM-plannen De raad ging akkoord met wijzi ging van de statuten van de PZEM, die noodzakelijk zijn voor de vijftig miljoen gulden uitkering aan „De Schelde" te Vlissingen tot behoud van de werkgelegenheid aldaar. Maar ook hierbij waren er kriti sche kanttekeningen ten aanzien van het inzicht in de financiën en reser ves van de PZEM. Eerst moet worden aangedrongen op een uitkering uit de winst voor kleingebruikers, hetgeen plotseling wèl mogelijk was en nu weer blijkt vijftig miljoen gulden 25 procent van de totale toename van de reserves te zijn. ,,Is die reserve dan meer dan 200 miljoen?", vroeg Koster zich af. Ook VVD-er J. M. van Langeraad dron^ aan op meer inzicht van de aandeelhouders in de finan ciën van de PZEM, evenals PvdA-er W. Renden, die de berichten van PZEM-zijde nu maar tegenstrijdig vond. Uit solidariteit stemde de PvdA met het voorstel in, aldus Ren den. Burgemeester Den Boer was het van harte eens met de opmerkingen over de onduidelijkheid in de finan ciële zaken van de PZEM, maar hij was gelukkig met deze mogelijkheid in het Zeeuwse om de werkloosheid te bestrijden. Of ook andere instellingen daar van kunnen profiteren, kon hij niet zeggen, hoewel het beoogde doel van de wijziging van de statuten, de oprichting van een Stichting voor Economische Ontwikkeling Zeeland, daartoe een mogelijkhei zou kunnen zijn, voegde hij er „koffiedikkij- kend" aan toe. Werkloosheid De raad stemde in met het ontwerp voor de samenwerkingsovereen komst regionale uitvoering werk lozen voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, die voor een jaar zal worden aangegaan. Vooral die lengte van een jaar werd van belang geacht, zoals onder andere Van Lan geraad opmerkte, omdat dan „auto matisch" kan worden bekeken hoe het project funktioneert. De kosten bedragen voor Middenschouwen 0,70 per inwoner. Speelhal In de rondvraag vroeg Renden aan dacht voor de „speelhal" die een on dernemer te Scharendijke heeft inge richt. Hij vroeg er goed op te letten of aan alle verordeningen zou worden voldaan, want hij zou liever geen „toestanden als op Renesse" zien. Ook Koster had het er moeilijk mee. „We zitten verlegen om slechtweer- voorzieningen", gaf hij toe, maar: „Dit is wel een zeer slechte'. Hij was beducht dat de hal er gekomen was en er zonder meer tegen, denkend aan de rage in Amerika en de gesig naleerde verslaving aan speelauto maten. Burgemeester Den Boer had zich niet gerealiseerd dat er zoveel tegen gas van de raad uit zou zijn over dit bescheiden initiatief van een „onder nemer die iets wilde doen". Er zal op worden toegezien dat aan de vereiste voorschriften zal worden voldaan. Het „bouwsel" aan de Brouwers- dam (een friteskraam), waarnaar Koster in een vorige vergadering had gevraagd, blijkt mobiel en dus geen bouwwerk te zijn, lichtte het kollege nu nader toe, waardoor geen bouw vergunning van Middenschouwen nodig is. Bovendien staat het op ter rein van rijkswaterstaat, die vindt dat de uitbating in een behoefte voor ziet. SCHOUWEN-DUIVELAND - Vanaf 1 juli gelden nieuwe re gels voor het berekenen van in dividuele huursubsidie. Beter Wonen vermindert de maandhuur op voorschot met de te ontvangen subsidie. Voor het aanvragen van huursubsi die over het tijdvak 1 juli 1983 - 1 juli 1984 houdt men de vol gende speciale spreekuren. ZONNEMAIRE: maandag 30 mei 1983 van 8.30-9.30 uur in het Dorpshuis, I. M. v. d. Bijlstraat 10. BROUWERSHAVEN: maan dag 30 mei van 9.45-11.45 uur in het Tonnenmagazijn. HAAMSTEDE: maandag 30 mei van 13.30-15.30 uur in het Gemeentehuis. RENESSE: maandag 30 mei van 15.45-16.45 uur in „De Wig", De Zoom 1-3. SCHARENDIJKE: dinsdag 31 mei van 8.30-9.30 uur in het Gemeentehuis. DREISCHOR: dinsdag 31 mei van 10.00-11.00 uur in het Dorpshuis, Ring 32. BRUINISSE: dinsdag 31 mei van 13.30-15.15 uur in het Ge meentehuis. OOSTERLAND: dinsdag 31 mei van 15.30-16.30 uur in het Dorpshuis „Oosterhof", St. Joostdijk 27. NIEUWERKERK: woensdag 1 juni van 9.30-11.30 uur in het Gemeentehuis. ZIERIKZEE: woensdag 1 ju ni van 13.00-17.00 uur en don derdag 2 juni van 8.00-12.00 en 13.00-17.00 uur in het kantoor van Beter Wonen, Calandplein 1. NIEUWERKERK Braderie Middenstandsvereniging Ook dit jaar staat de Mid denstandsvereniging Nieuwerkerk weer garant voor een uitstekend ver zorgde braderie en wel op zaterdag 4 juni van 9.00 tot 17.00 uur. Op deze dag zullen de meer dan 60 stands van vele ondernemers, verenigingen, etc. staan opgesteld op het gebruikelijke gedeelte van de Kerkring. Voor de kinderen heeft de Middenstandsvere niging enkele extra attrakties in pet to, zoals een mini-draaimolen en een ballonnen-wedstrijd. Bovendien wordt de braderie gekompleteerd met een olie-bollen-kraam, een schiettent, een konsumptie-tent, enz. De Middenstandsvereniging nodigt iedereen van harte uit voor een be zoek aan deze braderie. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 37,00, per jaar f141,00; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3