Zierikzeesche Nieuwsbode is hoofdsponsor van wielerronde in bomvol hart van Zierikzee Voorkomen van diefstal niet alleen een zaak van politie Op laatste Toeristendag, dinsdag 23 augustus Aardbeving en vloedgolf in Japan eist slachtoffers Minister Braks bezocht Zeeuws- Vlaanderen Weer twee slachtoffers stormramp geborgen Dode inbreker in schoorsteen Thatchers kroning? installatiebedrijf DEURLOO By. ZIERIKZEE - Op 20 oktober 1982 werd de Stichting Wielersport Zierikzee opgericht Op dinsdag 23 augustus 1983 levert deze nieuwe stichting haar eerste heuse sportieve produkt af in de vorm van een groots opgezette amateurwielerronde door het hart van Zierikzee, een wensdroom die in een eerder „leven" van de Wielerronde van Zierikzee nooit gerealiseerd kon worden. Dat het nu allemaal plotseling wel kan zit hem voor een niet onbelangrijk deel in het feit, dat er een samenwerkingsverband is gekomen tussen de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) en de Stichting Wielersport Zierikzee. Het ZOC speelde met het plan om tijdens de jaarlijkse Zierikzeese Toeristendagen iets aan wielrennerij te gaan doen, maar hen ontbrak de organisatorische kennis op dit gebied. Het ZOC gaf daarop de Evenementenkommissie Toeristendagen Zierikzee opdracht om de mogelijkheden tot opname van een dergelijk evenement te onderzoe ken. Vrij snel kwam er een gesprek tussen Theo Raayen van de Evenementenkommis sie, Adrie Wurth en Wim Evertse, het toenmalige Distrikts Sportkommissielid van de KNWU. De resultaten van dat eerste gesprek waren uiterst positief en inmiddels is men zover, dat de Ronde van Zierikzee voor amateurs op het rennersveld na nagenoeg in kannen en kruiken is. Donderdagavond werd een nieuwe stap gezet in de totstandko ming van een groots wielergebeuren op 23 augustus via de ondertekening van een sponsorkontrakt door de heer D. J. van 't Leven, direkteur van Drukkerij Lakenman en Ochtman en Wim Evertse en Bram Verton, respektievelijk voorzitter en sekretaris/- penningmeester van de Stichting Wielersport Zierikzee. Hierdoor wordt de Zierikzee sche Nieuwsbode (een uitgave van drukkerij 'L: en O.) hoofdsponsot Van de in ere herstelde amateurswielerronde van Zierikzee en wordt de naam eraan verbonden: „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode". De „Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode" wordt op dinsdag 23 au gustus, de laatste Toeristendag van het seizoen 1983, verreden op een zeer selektief parkoers van 1800 meter door het dan door duizenden mensen bevolkte centrum van Zierikzee. Start en finish zijn gelegen op het Haven plein ter hoogte van cafetaria 't Cen trum. Vandaar rijden de renners rich ting Appelmarkt en vervolgens via de Poststraat, de Wevershoek, de Raven straat, de Hoofdpoortstraat, Nieuwe Haven, Oude Haven ZZ en het Kraan plein naar de finish. „Ik denk, dat het een van de meest selektieve parkoer sen is, die er maar denkbaar zijn", meent voorzitter Wim Evertse, die in de voormalige Zierikzeese amateur ronde nog eens als winnaar uit de bus kwam, maar toen werd nog aan de bui tenkant van de stad gereden. Attraktief In de voorbije maanden werd duide lijk, dat ook het Zierikzeese zakenle ven wel brood ziet in de Zierikzeese amateurwielerronde, voornamelijk omdat er op een zeer attraktief tijdstip wordt gereden. Door de enorme drukte die er tradi tioneel op de slotavond van de Toeris tendagen pleegt te zijn in het cen trum van Zierikzee, is de attentie- waarde van publiciteit tijdens de wielerronde erg groot. „Natuurlijk is dat ook voor de Zierikzeesche Nieuwsbode en Drukkerij Laken man en Ochtman een van de voor naamste beweegredenen geweest om in te haken op dit gebeuren", vertelt de heer Van 't Leven. „Naast het feit, dat we wat voor de sport willen doen, spelen ontegenzeggelijk ook de zake lijke belangen een niet te verwaarlo zen rol". Het is overigens duidelijk, dat de Stichting Wielersport Zierikzee een fikse steun krijgt van de sponsoring door de Zierikzeesche Nieuwsbode. Naast het bedrag in kontanten doet de Zierikzeesche Nieuwsbode nog heel wat meer om de amateurwielerronde te promoten. Behalve het feit, dat via de normale krant tot 23 augustus re gelmatig aandacht besteedt zal gaan worden, brengt de sportredaktie enke le dagen voor het grootse gebeuren een speciale wielerkrant uit, waarin alles wat met de „Grote Prijs Zierik zeesche Nieuwsbode" te maken heeft verteld wordt Deze wielerkrant wordt op half formaat van de normale krant verspreidt op Sehouwen-Duiveland, terwijl tijdens de wedstrijd zelf een groot aantal exemplaren langs het par- koers verspreid zullen worden, omdat de wielerkrant tevens als programma boekje zal fungeren. WK-selektie „Het ziet er allemaal groots uit, zoals het zich momenteel ontwikkelt", ver woordde Wim Evertse de mening van zijn stichtingsbestuur. „Hierdoor zijn we wel min of meer verplicht omh et crème de la crème van de Nederlandse amateurwielerwereld aan de start te brengen. We zullen hiertoe dan ook alles in het werk stellen". Evertse denkt hierbij aan de top van de Zeeuwse amateurwielrenne rij (....die helemaal zo slecht nog niet is, kyk maar naar de uitslagen van de diverse klassiekers..."), maar ook aan de toppers uit de grote sponsor- ploegen. „Aardige bijkomstigheid is dat we in de laatste periode voor de wereldkampioenschappen zitten. Mogelijk kunnen we de komplete se- elektie voor die WK van coach Piet Libregts strikken", filosofeert Evert se, die zijn sporen op organisatorisch gebied ook al terdege verdiend heeft MEXICO - Ondanks zijn gebrek aan vreemd geld is Mexico niet van plan in te gaan op verzoeken van zijn afnemers van ruwe olie om de leve ranties te vergroten omdat het de de- likate struktuur van de olieprijzen van de OPEC (organisatie van olie exporterende landen) niet wil versto ren. Dit heeft een woordvoerder van de Mexicaanse nationale oliemaat schappij, Pemex, dezer dagen meege deeld. Mexico is geen lid van de OPEC maar steunt wel het beleid van de organisatie. PARIJS - Een 24-uursstaking heeft donderdag het werk in alle grote Franse havens tot stilstand gebracht. De aktie is bedoeld om de werkge vers te dwingen tot loononderhande lingen. De werkgevers hebben laten weten dat zij niet onder druk aan de onderhandelingstafel zullen gaan zit ten. PEKING - China verdubbelt het aantal scholen voor de opleiding tot journalist, wat een opener houding verraadt ten aanzien van de gekon- troleerde kommunistische media. Volgens het persbureau Nieuw- China is donderdag in Peking een kongres over de journalistenoplei ding begonnen waarop is meegedeeld dat momenteel 1500 leerlingen een opleiding volgen, wat te weinig is. TOKIO - Bij een zware aardbeving en daarop volgende vloedgolf zijn in het noorden vaji Japan donderdag ze ker 20 mensen om het leven geko men. Er zijn 73 vermisten, onder wie 45 bouwvakarbeiders, 11 schoolkin deren en een Zwitserse toeriste. De aardbeving in de noordelijke distrik- ten aan de Japanse Zee, die ook door het KNMI werd geregistreerd, had een kracht van 7,7 op de schaal van Richter. In grote delen van noord-Honshoe, vooral in Akita, 450 km ten noorden van Tokio, en in Aomori werd grote materiële schade aangericht. Na de beving, die zich om 12.02 plaatselijke tijd voordeed, volgden nog tal van lichtere schokken die de inwoners van het betrokken gebied nog uren lang angst inboezemden. Vijftig arbeiders die werkzaamhe den in de haven van Noshiro bij Aki ta verrichtten, stortten in zee toen hun boot omsloeg. Zeker vijf van hen verdronken, de overigen worden ver mist. Een voorbijganger in Noshiro werd door een instortende schoorsteen gedood. Aan het strand van het schier eiland Oge verrastte een vloedgolf een vijftigtal schoolkinderen en an deren die zich daar verpoosden, on der wie de Zwitserse. Naar de politie meedeelde werd het lijk van een zes- jarig meisje geborgen. Elf kinderen- en de Zwitserse worden vermist. Na de aardbeving was de wa terspiegel van de Japanse Zee langs de kust gemiddeld 40 centimeter gestegen en meer dan een hoge vloed golf zwiepte op de kust. Tal van boot jes sloten om. Ten noorden van Akita, aan het strand van Aomori, vielen drie arbei ders die een kademuur bouwden, in het water en verdronken. MADRID - De Belgische regering heeft bij Spanje een „vriendschappe lijke en protocollaire stap" onderno men om de mogelijkheid te bestude ren dat de Waalse ex-generaal van de Waffen-SS, Leon degrelle, wordt uit geleverd. Degrelle woont sinds 1945 in Spanje. DEN HAAG - Minister ir. G. J. M. Braks (landbouw en visserij) heeftop 25 mei j.l. in verband met de aanhou dend slechte weersomstandigheden een bezoek gebracht aan Zeeuws- Vlaanderen. De bewindsman noem de de situatie zorgelijk, maar niet hopeloos en zegde toe de toestand nauwlettend te zullen blijven volgen. Hij wees er echter op dat de omstan digheden in andere landen door de bank genomen bepaald niet beter zijn. De werkelijke gevolgen van het natte weer zullen pas duidelijk wor den als de oogstr en afzetperiode aan breekt, zo is minister Braks van oor deel. AAnsluitend bezocht de bewinds- .man de viering van het 40-jarige be staan van de Rijks Middelbare Agra rische School en het 25-jarige bestaan van de Landbouwpraktijkschool „Prins Willem", beide te Schoondijke. Hij noemde deze twee instellingen van groot belang voor de agrarische onder nemers in Zeeuws-Vlaanderen en ver klaarde zich bereid de wens van de landbouworganisaties aldaar, om be stuurlijk nauwer bij de Middelbare landbouwschool betrokken te raken, in overweging te nemea Alleen al om de continuïteit van deze instelling ook voor de toekomst veilig te stellen is het van belang dat de school gedragen wordt door agrarische Zeeuws-Vlaan deren, zo meent minister Braks, die in dat verband tevens aandrong op een nog nauwere samenwerking met de praktijkschool. LELYSTAD - De rijkspolitie te wa ter heeft opnieuw twee slachtoffers van de storm op Hemelvaartsdag ge borgen. Donderdagmorgen werd in het Markermeer op zes kilometer ten Oosten van Marken het lijk geborgen van de 45-jarige mevrouw C. M. S. Kombrink uit Oudeschild (Texel). Zij was opvarende van het jacht „Argo". Eerder deze week werd tegen de dijk Enkhuizen-Lelystad het stoffelijk overschot aangetroffen van de 32- jarige G. Doeksen uit Alpen aan den Rijn, opvarende van het jacht „Fram". Daarmee zijn op het IJssel- meer negen slachtoffers van de voor- jaarsstorm geborgen. GRONINGEN - Agenten van de groninger politie hebben donderdag middag in een schoorsteen van het advocatenkantoor Trip Cs aan de Ou de Boteringestraat in Groningen een lijk ontdekt. Het is nog niet bekend van wie het stoffelijk overschot is. Volgens een woordvoerder van de Groninger politie gaat het vermoede- lij om het lichaam van een man dat er een week in heeft gezeten. Het kan zijn dat de man heeft willen inbreken maar dat hij daar niet in is geslaagd doordat hij klem kwam te zitten in de schoorsteen. Het onderzoek is mo menteel in volle gang. De politie werd ingeschakeld nadat een klusjes man die bij de schoorsteen aan het werk zou gaan het lijk vond. Advertentie weekend Aktie Auto open ZIERIKZEE/GOES - Het aantal diefstallen uit auto's is in Zeeland in de zomermaanden opvallend groot. Het aantal is zelfs hoger dan het landelijk gemiddelde en om die reden haaft het regionaal bureau voorkoming mis drijven besloten in de maanden juni, juli en augustus speciale aandacht te besteden aan deze vorm van mis drijf. Deze aktie werd „Auto open" genoemd en is een vervolg op een gelijknamige aktie die verleden jaar werd gehouden. Verkiezingen in Engeland LONDEN - ,,Dit zijn geen verkiezingenriep een Brits politikus dezer dagen uit bij het bekijken van de uitslag van een opiniepei ling. ..het gaat om de kroning van Thatcher En inderdaad, elke opiniepeiling voorspelt een denderende over winning voor premier Margaret Thatcher en haar Conservatieve pc.rtij in de Lagerhuisverkiezingen van 9 juni. Toch is de keus voor de Britse kiezer zelden zo helder geweest: een labourpartij onder de 69-jarige Michael Foot die een Engeland zon der kernivapens en Amerikaanse militaire bases, los van de Europe se Gemeenschap, ekonomische reflatie op ingrijpende schaal, naasting misschien zelfs van banken en landbouwgrond en een greep van de staat op import en valuta belooft, en een 57-jarige Thatcher die vrijwel het tegenovergestelde in het vooruitzicht stelt. Tussen Tories en Labour in beweegt zich de liberaal-sociaal-demo- kratische coalitie, die over beide andere partijen een vloek uit spreekt en een beleid belooft dat het midden houdt. Margaret Thatcher moge uitroepen dat de keuze er een is tussen twee volledig verschillende wijzen van leven, het gaat in wezen om maar één faktor: ..Thatcher", zegt de Economist. De aktie heeft tot doel de mentali teit van autobezitters (en die is veelal nonchalant in de vakantiemaanden) te beïnvloeden. Door middel van fol dermateriaal, waarschuwingsbor den, publicaties in regionale kranten en toeristische uitgaven en een rekla- mespot in de bioscopen, wordt ge tracht het risico te verlagen dat goe deren uit auto's worden gestolen. De waarschuwingsborden met de tekst „Buit eruit!" of „Auto afgeslo ten? Buit er uit?" zullen op parkeer terreinen, in het centrum van dorpen of steden en dichtbij winkelcentra of duinovergangen worden geplaatst. Verder zijn er twee folders met de titels: „Buit er uit!" en „Is voorko ming misdrijven alleen 'n zaak van de politie". Op de aktiedagen zullen de surveil lerende agenten speciale aandacht besteden aan geparkeerd staande au to's. Gekontroleerd zal worden of er waardevolle spullen (zichtbaar) in de wagen zijn achter gelaten. Folder Ook is het mogelijk dat een auto helemaal niet is afgesloten. In zo'n geval zal de politie, indien mogelijk alsnog de auto afsluiten en waarde volle goederen uit het zicht leggen. Tevens wordt de folder in de auto achtergelaten. Bij terugkomst kan de automobilist dan lezen: „Dit folder tje is op 'n uiterst eenvoudige manier in uw auto beland. De deur was niet op slot. Dit keer ligt er wat in, vol gende keer is er wat uit. De gelegen heid maakt de dief. Heel veel misdrijven kunnen voor komen worden door 'n beetje zorg vuldigheid", aldus de tekst in de fol der. Verder wil het regionaal bureau kentekens gaan noteren van auto's die zichtbare buit hebben achtergela ten, maar hun voertuig wel hebben afgesloten. Deze automobilisten krijgen een enquêteformulier toegestuurd waarop onder meer de vragen: „Heeft u de mededelingenborden zien staan, hebben de borden invloed gehad op het afsluiten van het voer tuig. etc." Op deze wijze kan de politie tevens het effect meten van deze aktie. Diefstal Regionaal coördinator, de heer T. Stehouwer, vertelt dat verleden jaar servicedienst tel. (01110) 6255 1028 diefstallen uit auto's zijn ge pleegd. In 1981 bedroeg dit aantal 1049. Het aantal is dus iets afgeno men, maar de heer Stehouwer kon niet zeggen of de verleden jaar ge houden aktie „Auto open" hiervan het gevolg is. Wat Sehouwen-Duiveland betreft is dit aantal toegenomen. In 1981 kwamen er 227 meldingen binnen terwijl in '82 234 maal spullen uit au to's werden ontvreemd. De heer Ste houwer geeft toe dat deze aantallen waarschijnlijk geen reëel beeld ge ven, omdat velen de moeite niet ne men van een diefstal aangifte te doen bij de politie. Hij roept dan ook allen die het slachtoffer worden van diefstal op, die te melden bij de politie. Aquadelta Op Sehouwen-Duiveland zal naast het controleren van auto's, tevens veel aandacht worden geschonken aan diefstal van surfartikelen. De aktie „Auto open" zal zich op Sehouwen-Duiveland in eerste in stantie richten op het gebied rond Aquadelta. PARIJS - Andre Coutant, de uit vinder van de naar hem genoemde lichte filmcamera, is woensdag op 76- jarige leeftijd overleden. Hij pleegde zelfmoord in zijn woning in de buurt van Parijs nadat hij zijn vrouw had gedood. De achtergrond van dit ge beuren is niet bekend. MOSKOU - Een Russisch experi ment in de ruimte dat vorig jaar is uitgevoerd, biedt hoop voor het pro duceren van veel zuiverder en doel matiger vaccins tegen griep en ande re virussen. Vrijdag 27 mei Zierikzee 's Landskamer. Vergadering water schap Sehouwen-Duiveland. 15.00 uur. Restaurant „Mondragon". Af scheidsreceptie J. A. Rotte, griffier van het waterschap Sehouwen-Dui veland. 16.30 tot 18.00 uur. Aula van de Chr. Scholengemeen schap. Informatieavond A.I. in het kader van de campagne tegen Poli tieke Moorden. Aanvang: 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Prijs-klaverjassen. 20.00 Zaterdag 28 mei Zierikzee Mosselstraat. Officiële opening Speel-o-theek. 14.00 uur. Concertzaal. Film „Rocky III, 19.00 uur, 16 jr. Film „Fitzcarraldo", 21.30 uur, 16 jaar. Gereformeerde Kerk. Concert m.m.v. Jongerenkoor „Share", Zeeuws Koperensemble en gitarist Dik de Koning. 19.30 uur. Zondag 29 mei Zierikzee Concertzaal. Film „Rocky III", 20.00 uur, 16 jaar. Maandag 30 mei Zierikzee Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Openbare vergadering welzijnsadvieskommissie. .19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk aan het Boston plein. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 31 mei Zierikzee Twee wielenhandel Hese. Start avondfietsdriedaagse. 18.00 - 18.30 uur. „Huis van Nassau". Bridge-instuif- wedstrijd. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Wijka- vond hervormde gemeenten. 20.00 uur. Haamstede Garage Dijkman. Start avondfiets-f driedaagse. 18.00 - 18.30 uur. Drie Schapen. Start avondfietsdrie daagse. 18.00 - 18.30 uur. Woensdag 1 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domu: straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie wozie". 14.30 uur. Jaarmarkt op de Balie, Varremarkjt en Lammermarkt met standwerkers concours. 09.00 - 16.00 uur. Gehele dag. Kermisattrakties op he Havenplein. Twee wielenhandel Hese. Avond fietsdriedaagse. 18.00 - 18.30 uur. Haamstede Garage Dijkman. Avondfietsdrie daagse. 18.00 - 18.30 uur. Dreischor Drie Schapen. Avondfietsdriedaag se. 18.00 - 18.30 uur. Donderdag 2 juni Zierikzee Kermisattrakties op het Havenplein. Gehele dag. Twee wielenhandel Hese. Avond- fietsdriedaagse. 18.00 - 18.30 uur. Haamstede Garage Dijkman. Avondfietsdrie daagse. 18.00 - 18.30 uur. Gemeentehuis. Vergadering commis sie sport-, jeugd- en culturele zaken. 19.30 uur. Dreischor Drie Schapen. Avondfietsdriedaag se. 18.00 - 18.30 uur. Vrijdag 3 juni Zierikzee Kermisattrakties op het Havenplein. Gehele dag. Scrooskerke Herberg De Waag. Jazz-avond, optre den New-Orleans Corporation. 21.30 Oosterland Van den Abeelestraat. Rommelmarkt-bazar Oosterlands Fanfare. 19.00 tot 22.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2