Een jongen beneden haar stand Voorzitter Landbouwschap: Boeren meer betrekken bij natuur- en landschapsbeleid Hoffman-La Roche Dit biedt de beeldbuis laat vaten gif vernietigen Canadese straaljager stort neer in West-Duitsland Sluiting kerncentrales Bidbetoging op Amerikaanse luchtmachtbasis in Engeland Protesten tegen bijeenkomst van oud-SS-ers in Bondsrepubliek Doden bij busongeluk in Stuttgart STREEKNIEUWS Doe wat '83 van start Schilderwerk toch aftrekbaar Brabant krijgt subsidie voor toeristisch onderzoek 4 ROTTERDAM - Minister Winsemi- us (volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer) heeft het openbaar lichaam Rijnmond bijna 9,5 miljoen gulden toegezegd voor opruimingswerkzaamheden op het voormalige EMK-terrein in Krimpen aan den I Jssel en het vroegere terrein van de gasfabriek in Schiedam. Rijn mond heeft dit vrijdag meegedeeld. AMSTERDAM - De vrouw die in september 1981 in Amsterdam een 17- jarige jongen doodschoot die haar tas wilde stelen, moet veroordeeld wor den tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Dit eiste de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. L. de Beaufort vrijdag tegen de 35-jarige Annemarie van S. uit Amsterdam. PARIJS - Het Zwitserse chemie concern Hoffmann-La Roche zal de 41 vaten met dioxine van de milieu ramp in Seveso binnen ,,acht dagen" over nemen en laten verbranden. Dit heeft het bedrijf zaterdag schriftelijk de Franse staatssekretaris voor mi lieu Bouchardeau toegezegd. De vaten, die spoorloos verdwenen waren, doken deze week op in een Noordfrans dorpje. In afwachting van een definitieve beslissing zijn ze overgebracht naar een nabijgelegen militaire basis. FRANKFORT - Een straaljager van de Canadese luchtmacht die deel uitmaakte van een demonstratie team is zondag neergestort op een Amerikaanse luchtmachtbasis bij Frankfort in de bondsrepubliek. Vol gens onbevestigde berichten zijn vier mensen om het leven gekomen. Naar de politie meedeelde vond het ongeluk plaats tijdens een de monstratie van de Canadese lucht macht. Behalve de piloot van de straaljager - een Starfighter - zouden drie toeschouwers zijn omgekomen. Op de basis, die een open dag hield, waren een half miljoen bezoekers aanwezig. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht wist de pi loot van het toestel zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen. Hij liep verwondingen op en wordt in het ziekenhuis behandeld. De vier slachtoffers zijn inzittenden van één auto, zo deelden de autoriteiten mee. Een kind werd levensgevaarlijk ge wond. Verder moesten nog twee per sonen in het ziekenhuis worden opge nomen. GRONINGEN - Het sluiten van de kerncentrales in Borsele en Dode- waard is tweehonderd miljoen goed koper dan het openhouden. Tot die conclusie komen twee Groninger we tenschappers op basis van nieuwe be rekeningen met het aan de Rijksuni versiteit Groningen ontwikkelde si mulatiemodel van de Nederlandse elektriciteitsvoorziening. Sluiting van de centrales kost in het gunstigste geval 850 miljoen gul den, in het .ongunstigste anderhalf moljard. Sluiting en levering van vervangende stroom zal jaarlijks on geveer driehonderd miljoen opleve ren als men voor het stoken in de cen trales over zou gan op aardgas. Tot 1998, het jaar waarin volgens de sa menwerkende elektriciteitsprodu centen de kerncentrale Borsele dicht gaat, is dat 4,5 miljard. Drs. H. Dam- veld en drs. B. de Vries moemen ver der in het voorstel tot sluiting het feit dat er geen uranium meer be hoeft te worden geïmporteerd. Voor de komende tien jaar, zo hebben ze berekend, zal dat een positief effect van ongeveer 1 miljard gulden op de betalingsbalans hebben. De beide Groninger onderzoekers kwamen half januari ook met bere keningen, als reactie op de conclusie van de regeringscommissie bleek dat sluiting van beide centrales vijf mil jard gulden zou kosten. Het vliegtuig stortte enkele kilo meters vanaf de Amerikaanse lucht machtbasis neer in het bosgebied in de buurt van een drukke weg op ge parkeerd staande auto's. Vijf wagens brandden uit. Ongeveer veertig auto's werden beschadigd door rond vliegende wrakstukken. WASHINGTON - President Ronald Reagan is bereid in te stemmen met het verrichten van een studie over vernieuwing van het internationale geldstelsel als dat eind volgende week wordt voorgesteld in de ekono- mische topkonferentie van zeven be langrijke westerse industrielanden in het Amerikaanse Williamsburg. Dit hebben ambtenaren in Washing ton meegedeeld. UPPER HEYFORD, ENGELAND - Betogers tegen kernbewapening in Engeland, onder wie een monnik, zijn maandag over het buitenste hek van een Amerikaanse luchtmachtba sis geklommen en hebben er bij het einde van de landingsbaan gebeden. Het protest was georganiseerd door de christelijke sektie vanCam paign for Nuclear Disarmament" (CND). Terwijl Amerikaanse straaljagers over hun hoofden scheerden, legden de 35 personen kruisen en foto's van Sowjetrussische, kinderen ia het, prikkeldraad dat de landingsbaan, afschermt. De Benedictijner pater Timothy Radcliffe uit het naburige Oxford, zei: „Het is een klein gebaar, maar wat kun je anders doen. Wij willen dat alle kinderen, Russische, Ameri kaanse, Engelse, een toekomst heb ben. Aanwezige politie greep niet in. De straaljagers op de basis in Up per Heyford kunnen alle nucleaire wapens vervoeren. Woensdag 25 mei Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur RVU 15.30 uur The Flintstones 15.55 uur Savasch 18.25 uur S.W.A.L.K. 19.20 uur Kenmerk 19.45 uur Socutera 20.00 uur Journaal 20.28 uur Een gebaar. Een program ma waarvan de baten bestemd zullen zijn voor Amnesty International. Het geheel wordt gepresenteerd door Ri- nus Ferdinandusse Kees van Kooten, Wim de Bie en Freek de Jonge, stelde het samen. Voorts zullen voor het voetlicht treden: André Hazes, Her man van Veen, Kamagurka en de Vlaamse primitieven, Adèle Bloe- mendaal, Mathilde Santing en vele anderen. 23.05 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. Een bezoek wordt o.a. gebracht aan het elektriciteitsmuseum te Emmen. 20.10 uur Voetbal. Finale Europa cup voetbal. 22.00 uur Het korte spel. Model voor deze film stond de eindeloze misere rond de bouw van het Amsterdamse stadhuis-muziektheater. Medewer king werd verleend door architekt Peer Mascini, operazangeres Sofie van Lier en het Scapino ballet. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Donderdag 26 mei Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur In vogelvlucht 16.15 uur Sons and daughters 17.00 uur Jan Pelleboer 18.55 uur Yakari 19.05 uur Blue grass at Waterloo vil lage 20.00 uur Journaal 20.28 uur Mary Benjamin 21.20 uur Hier en nu 22.00 uur Speel es met licht klassiek. Spelprogramma 23.00 uur Deel hebben aan de toe komst 23.30 uur Journaal, 23.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur The kids frome fame. Re gistratie van een concert dat deze groep gaf in de Royal Albert Hall. 20.06 uur De oproep. In deze film ont vangt de heer Roukema (Lex Goudsmit) op 69-jarige leeftijd een oproep voor militaire dienst. Na eerst protest te hebben aangetekend besluit hij toch op te komen dagen. 21.00 uur Kijk haar. Feministisch programma. 21.30 uur Terug naar af. Programma over de economische geschiedenis van ons land. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.35 uur Nieuws voor doven BAD HERSFELD - In de Westduit- se Bad Hersfeld is het zaterdag tot in cidenten gekomen naar aanleiding van een tweedaagse reünie van oudstrijders van de SS die jaarlijks met Pinksteren in deze badplaats in de deelstaat Hessen wordt gehouden. Het kwam tot botsingen tussen onge veer 5.000 overwegend linkse de monstranten die tegen de Nazi bijeenkomst protesteerden, en groep jes Neo-Nazi's en de politie, die pro beerde de twee groepen uit elkaar te houden. Er werden twee linkse betogers aangehouden en er vielen vijf gewon den. De christen-democratische burge meester van Bad Hersfeld, Hartmut Boehmer, heeft gesteld dat hij de ver huur van de Stadthalle'niet kon wei- geren, omdat de vereniging van oud- SS-ers niet verboden is. Vorig jaar was BoehmerJëfeghst op dereunie. BRUSSEL - De EG-kommissie in Brussel heeft besloten om vijf mil joen gulden uit te trekken voor hulp aan Ethiopië. Het geld is bestemd voor hulp aan die delen van de bevol king die te lijden hebben van hon gersnood. De protesten in en buiten de Bonds republiek tegen de jaarlijkse bijeen komst worden steeds heftiger. Aan de reünie nemen dit jaar ongeveer 350 voormalige leden van de Waffen- SS deel. Hun bijeenkomsten hebben een besloten karakter. Aan de protestdemonstratie namen ook groepen Nederlanders deel. STUTTGART - In de omgeving van Stuttgart zijn zaterdag zes leden van de Britse luchtmacht (RAF) omgeko men, toen een militaire bus in Sas- bachwalden uit een bocht vloog. Er waren 30 gewonden, onder wie twee: Canadezen. In de autobus zaten ongeveer 40i RAF-militairen en enkele Canadezen die een uitstapje maakten naar het Zwarte Woud. De Britten brachter een bezoek van twee weken aan de Canadese troepen die in Söllingen bi; Karlsruhe zijn gelegerd. 17 door TOM LODEWIJK ZWOLLE - De landbouw moet vol gens voorzitter J. van der Veen van het Landbouwschap meer worden be trokken bij de aanwijzing en begren zing van de gebieden die in het kader van de zogenoemde relatienota ont staan. Het gaat hier om gebieden die uit een oogpunt van landschaps- en natuurbehoud zo waarde vol zijn dat de landbouw activeiteiten moeten stakten of juist extra maatregelen moet nemen. NIEUWERKERK Jubileum-bijeenkomst Tijdens een druk bezochte jubi leumbijeenkomst werd op 13 mei jl. het 60-jarig bestaan herdacht van de Kiesvereniging van de S.G.P. De voorzitter, de heer M. Braam, opende met schriftlezing en gebed en sprak na een algemeen welkomst woord, over de historie van de ver eniging in een korte samenvatting. De heer ir. B. J. v. d. Vlies hield een referaat, getiteld „De S.G.P. nu en verder". Aansluitend voerden het woord, de heer C. de Kraker uit Wemeldinge, namens de Provinciale Vereniging in Zeeland en de heer W. F. Sprengel- meijer, namens de Statenkring Schouwen-Duiveland en de eilande- lijke kiesverenigingen. De weleer waarde heer ds. M. J. van Gelder sprak een slotwoord en eindigde met dankgebed. OOSTERLAND ^Kampioenschap Duiveland III Het bestuur van de Sportvereni ging „Duiveland" bood het 3e elftal zaterdag een fondue-avond aan ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap in de 4e klasse A over het voetbalseizoen 1982/1983. Voorzitter H. A. v. d. Werf en vice- voorzitter J. J. v. d. Have spraken en kele woorden tot de spelers van het kampioenselftal. Tijdens deze gezel lige avond werd tevens een partij bingo gespeeld. De spelers hadden tijdens het sei zoen geld verzameld voor een wissel beker ten behoeve van de topscorer van het elftal. Deze trofee kwam voor de eerste maal in het bezit van Jan de Jonge, met een produktie van 20 doelpunten. Huib Pannekoek ein digde op de tweede plaats met 11 doelpunten en Huib Stouten volgde met 8 doelpunten. BRUINISSE In memoriam D. van Tuijl Op 68-jarige leeftijd overleed zater dagochtend te Bruinisse de heer D. van Tuijl. De heer Van Tuijl, geboortig uit graanhandelaarskringen in Woer den, vestigde zich na de oorlog als graanhandelaar in Bruinisse. Hij kreeg als zodanig bekendheid op ge heel Schouwen-Duiveland en ver daarbuiten. Terwijl vele anderen fu seerden of werden ondergebracht in de Coöp Aankoopver. Schouwen- Duiveland, het latere Cebeco, bleef de heer Van Tuijl zelfstandig en als zodanig is de firma nu nog één der weinige overgebleven firma's in de regio. In de Ned. Herv. Kerk was de heer Van Tuijl vele jaren ouderling-kerk voogd en later ouderling welke func tie hij tot zijn overlijden bekleedde. VEERE Optreden twee Zeeuwse koren In de Grote Kerk van Veere treden Het indelen van deze terreinen is naar het oordeel van Van der Veen nog te veel een onderonsje van de overheid en de natuur- en land schapsbescherming. Met nadruk wees Van der Veen er tijdens een congres over dit onder werp in Zwolle op, dat het beleid om natuur en landschap in agrarische ge bieden net slaag zonder medewer king van de boeren. Vrijwilligheid Hij zette een vraagteken bij de vrij willigheid van de boeren waar het gaat om het geven van medewerking aan het afsluiten van beheersove reenkomsten die onder meer regelen welke financiële vergoeding de land bouw ontvang voor het nalaten of het nemen van voorzieningen ten behoe ve van natuur en landschap. Van der Veen merkte in dit verband op dat als de boeren geen overeenkomsten tekenen - de overheid op het terrein van landinrichting kan bijvoorbeeld toch die maatregelen nemen die noodzakelijk zijn voor het natuur- en landschapsbehoud maar die ontwik keling van agrarische bedrijven kun nen belemmeren. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en Waterstaat zal woens dag 25 mei het eerste beton storten voor de woningbouw in Zeewolde. Zeewolde wordt het laatste dorp in Flevoland. HENGELO - Met een concert is in Hengelo maandagavond Doe wat '83 begonnen. Het gaat om een demon stratie festival van diverse aktiegroe- pen uit WestrEuropa dat tot en met zaterdag duurt De bezoekers van Doe wat '83 ko men uit de kraak- en anti-kernbewe ging, comité's die tegen het militaris me zijn en groeperingen die strijden tegen jeugdwerkloosheid. Hun opzet is zoveel mogelijk in een culturele sfeer (muziek, theater en dergelijke) ervaringen uit tw wisselen over de wijze waarop ze elk aktie voeren. Tij dens de diskussie hoopt men ook wat meer duidelijkheid te geven over de achtergronden van hun verzet De or ganisatoren van Doe wat'83 vinden dat hieraan over het algemeen in de media tw weinig aandacht wordt geschonken. DEN HAAG - Het huurwaardefor fait gaat moet nog eens eentien pro cent omhoog om de kosten van de af- t2'ekregeling schilderwerk te dekken en komt daardoor per 1 juli op 1,6 procent. Al eerder ging het forfait met 0,2 procent omhoog om de aftre kregeling groot onderhoud te finan cieren. De maatregel kost 70 miljoen. In praktijk kan voor het schilder werk aan huizen tot 180.000 gulden (bewoonde staat) maximaal 4.600 gulden worden afgetrokken en voor woningen daarboven maximaal 3.900 gulden. Dat staat in het gewijzigde wetsontwerp tijdelijke verruiming aftrekbaarheid groot onderhoud, dat minister Ruding en staatssecretaris Koning van financiën de Kamer heb ben gezonden. De wijziging - de aftrekbaarheid van het schilderwerk - gaat in op 1 ju li 1983. zaterdag 28 mei het bekende Middel burgse mannenkoor en het Westkap- pels Dameskoor op. Het optreden be gint om 20.00 uur en kaarten kunnen (ook voorverkoop) worden gekocht in de Grote kerk. EINDHOVEN - Het rijk is bereid Noord-Brabant 330.000 gulden subsi die te geven voor een zogenaamd toe ristische rekreatief overallplan. Dat zei staatssecretaris P. van Zeil in Eindhoven bij de opening van een nieuw VVV-kantoor. Uitvoering van het plan kost alles bij elkaar 440.000 gulden. Het resterende bedrag moet op tafel worden gelegd door de pro vincie. In het kader van het toeristische re creatief overallplan wordt een inven tarisatie gemaakt van de toeristische mogelijkheden die een provincie heeft. Verder wordt nagegaan welke knelpunten er zijn en op welke wijze die kunnen worden opgelost. Het is de bedoeling dat Brabant op basis van de resultaten van het onderzoek een toeristisch beleid gaat vaststel len. Het onderzoek moet medio vol gend jaar zijn afgerond. De rijkssubsidie komt van zowel het ministerie van economische za ken als van het ministerie van land bouw en visserij. Het gaat respektie- velijk om bedragen van 220.000 en 110.000 gulden. DEN OEVER - De Rijkspolitie te Water heeft zondagmiddag op het IJs- selemeer nabij Den Oever het stof felijk overschot geborgen van de 41- jarige A. P. van Spronssen uit Gouda Hij was opvarende van het Hindeloper jacht Medway, dat in de zware storm op Hemelvaartsdag verging. DEN HAAG - D'66 kan zich „aan zienlijk beter vinden" in de onlangs gepubliceerde omroepnota van de VVD dan in de concept-medianota van CDA-minister Brinkman (WVC). Dat staat in een schriftelijke reaktie van de Tweede-Kamerfraktie van D'66 op beide stukken. Toen Bertha even later in de keuken kwam, ongerust waar haar vader bleef, vond ze hem, languit, voorover gevallen. Langs zijn lijkbleek gezicht stroomde een klein straaltje bloed, waar hij zijn voorhoofd had gewond aan de punt van de keukenstoel. De dokter had bedenkelijk ge keken. „Uw vader zal opgenomen moeten worden" had hij tegen Bertha gezegd, die de zaken in handen had genomen. Moeder was helemaal van de kaart „Strikt genomen is het een ope ratie, de nierenwe zullen hem eerst een tijdje in obser vatie moeten houden. Maar dat is het niet alleen. Hij is over werkt, zijn hart is in slechte conditie. Hij zal voortaan voor zichtiger moeten leven en aller eerst goed uitrusten". „Vaderuitrusten!" Haar toon deed horen, hoe absurd die gedachte was. „Zelfs al ligt va der op bed, dokter, dan is hij nóg in de zaak. Hij heeft zich zelf nooit rust gegund." Daarom is het goed, dat hij niet hier blijft" meende de dok ter „want dan rust hij beslist niet. Dan is er ook nog de on macht om zich te bemoeien met alles wat hij hoort en ziet ge beuren." „Maar vader kan niet gemist!" Het klonk als een noodkreet. „Dat denken ze allemaal" peinsde de dokter hardop. „Nie-' mand kan gemist. Als zij er niet zijn, loopt het mis. En dat den ken ze net zolang, tot het met henzèlf misloopt. Dan móeten ze rustenals ze de kans nog krijgen. Met uw vader is het nog niet zó ernstig" voegde hij er aan toe „maar als hij er mee blijft doorlopen kan hij zich zelf wel opschrijven. Dan is hij met een jaar uitgerangeerd, en is het zeer de vraag of hij dan nog de kans krijgt, te rusten tenzij voorgoed." Hij zag hoe het meisje ineen kromp onder zijn woorden. „Ik zeg het hard, juffrouw Wa genborg" voegde hij er op milder toon aan toe" maar zo is het toch. De mensen vergen te veel van zichzelf. Overal hebben ze tijd voor, behalve voor zichzelf Overal zorgen ze voor, behalve voor zichzelf. Dan komt er op eens een harde waarschuwing., en gelukkig als ze die opvolgen, dan behoeft het nog niet te laat te zijn." „Vader heeft niemand die zijn taak kan overnemen." „Dat is een beleidsfout" ant woordde de dokter „ieder die aan het hoofd van een bedrijf staat, moet er voor zorgen dat iemand voor hem kan insprin gen. Maar ik denk dat u zich zelf onderschat, juffrouw Wa genborg. U lijkt me capabel ge noeg om bij uw vaders afwezig heid „O nee," weerde Bertha ver schrikt af. Zij het bedrijf leiden? Zonder vader, die de duizend en-één beslissingen nam, die de grote lijn bepaalde? Nee, dat kón ze niet. De dokter haalde zijn schou ders op. Het gewone drama van de middenstander, die zichzelf omhoog werkte, zijn zaak uit breidde, er dag en nacht voor zwoegde, en dan uitvielen het moest overgeven. Hij had het al zo vaak meegemaakt. Maar toch had hij met zijn patiënt en met dit meisje te doen. „De kop d'r maar vóór hou den," zei hij bemoedigend, „mis schien loopt het allemaal nog wel los. Het is best mogelijk, dat de rust uw vader zó goed doet, dat hij niet eens geopereerd be hoeft te worden." Maar het klonk niet overtui gend, en dat hoorde hij zelf. o - Jaap Borst ontmoette Llesbeth halverwege de Singel. „Ah!" zei hij en zijn ogen lichtten op. „Dag Jaap," begroette het meisje hem, maar het klonk niet zo blij als anders. Hij hoorde het meteen. „Is er wat, Liesbcth? je kijkt zoOpeens zag hij haar ogen vreemd glinsteren. „Wat Is dat huil je?" „Nee.... nee," antwoordde ze haastig, beschaamd, „maar o, Jaap, vader moet naar 't zieken huis. Hij is vanmorgenin de keukenhij lag languit op dc grond, toen Bertha binnen kwam." „Zo," zei Jaap en probeerde zijn toon meelevend te doen klinken. In werkelijkheid deerde hem het lot van vader Wagen borg niet zozeer. Hij wist, dat deze man zijn tegenstander was, dat hij stond tussen Liesbeth en hem. En nunu moest hij naar het ziekenhuis. Laat hem óók eens de narigheid meemakeb, hij had al lang genoeg voorspoed en geluk gekend, dacht de jon gen bitter. „Het klinkt niet of je het erg vindt," constateerde Liesbeth koel. „Wat dacht je," antwoordde hij, „dat ik in snikken uitbarst te? Zó na ligt je vader mij niet aan 't hart, daar heeft hij wel voor gezorgd." ,,'t Kan je dus niet schelen om mij." „Och ja, natuurlijk." Liesbeth was bitter teleurge steld. Ze had haar stappen ver haast, toen ze Jaap's bekende gestalte in de verte zag. Bij hem kon ze tenminste alles zeggen, hem kon ze deelgenoot maken van de zorg en de angst, die nu rondwaarden in den huize Wa genborg. Maar er was bij hem geen weerklank, zijn stem was hard en onverschillig, als deerde het hem niet. Bezeerd zweeg ze, liep traag naast hem voort. Rond de hoek zwaaiden de lichten van de bus. Opeens greep hy haar arm. „Kom," beval hij. „Watwaar ga je...." „Kom mee," zei hij, „we gaan naar de stad. Ik moet ergens rustig met je zitten. Hier kan ik niet praten." „Maar...." weerstreefde ze. Doch hij luisterde niet, had haar arm gegrepen en trok haar voort naar de halte vlakbij. Even later zaten ze naast el kaar in de bijna lege bus. die hen binnen een kwartier Ln de stad zou brengen. „Waaróm nou Jaap?" vroeg ze. „Ik kan zo lopend niet met je praten." zei hij, ..we stappen bij de Poort uit en dan kunnen we tenminste rustig zitten." Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 8