Jeugdbiljartvereniging NWK met gemak winnaar van wisselbeker in uitwisseling met Terneuzen Open Europees Viskampioenschap op Ouwerkerks krekengebied wordt vishappening van de hoogste orde m w i Distriktsbestuur blinkt uit door afwezigheid Zeeuwse zeges in Zeeuwse profkoersen Het team van Jeugdbiljartvereniging Nieuwerkerk, dat haar debuut op wedstrijdgebied zo suksesvol afsloot. Zowel J)ij tegenstander Terneuzen als zaterdag in het eigen klublokaal De Meelbaal won de Nieuwerkerkse jeugd, waardoor de fraaie wisselbeker voor een seizoen in de prijzenkast mag. NIEUWERKERK - In café De Meebaal werd zaterdag de return afgewerkt van de uitwisselingswedstrijd jeugdbiljarten tussen de Jeugdbiljartverenigingen Ter neuzen en Nieuwerkerk. Het was voor het eerst dat een Schouwen-Duivelandse vereniging als zodanig aktief was. Na een 18-4 zege in Terneuzen boekte de Nieuwer kerkse vereniging nu een 38-22 zege, daardoor er een to taalzege van 56-26 tot stand kwam voor de vereniging van voorzitter Karei de Koning en de JB NWK voor een jaar de immens grote wisselbeker in de prijzenkast mag zetten. Alle jeugdbiljarters mochten na afloop een heuse medaille in ontvangst nemen voor hun spontane deelna me aan deze dubbelwedstrijd, waarvan het voorlopig in de bedoeling ligt, dat hij vijf jaar op rij zal worden ver speeld. De klub die de beker de meeste keren of drie keer op rij wint, wordt definitief eigenaar. De Jeugdbiljartvereniging Nieu werkerk werd in november van het vorig jaar opgericht op initiatief van De Meebaal-eigenaresse Miep Aande- wiel, distriktsbestuurslid Paul Bod bijl en Barry Berrevoets. „Meer en meer gingen jeugdige biljartertjes in cafetaria De Fijnproever hier in Nieuwerkerk spelen, maar ze werden daar eigenlijk min of meer buitenge- keken", vertelt Paul Bodbijl. „We ontvingen binnen de bestaande ver enigingen DOS, OKK en Alweer Mis steeds meer geluiden, dat de jeugd er best wat voor voelde om iets in ver enigingsverband te gaan doen, maar in de verenigingen zelf was daarvoor geen ruimte. Er moest dus gezocht worden naar een alternatief. Voorna melijk door de biljarbezetenheid van Miep Aandewiel werd uiteindelijk besloten om een heuse jeugdbiljart vereniging op te richten, hetgeen in november zijn beslag kreeg". Zaterdag-avond Ook binnen het distrikt werd in het verleden vaak gepraat over het opstarten van een jeugdgebeuren op biljart gebied, meer veel verder dan praten kwam men eigenlijk nooit. ,,We hebben toen zelf het initiatief maar genomen, want er was toch dui delijk behoefte aan", vervolgt Paul Bodbijl. De Nieuwerkerkse jeugd, die zich interesseerde voor de biljartsport ZIERIKZEE - Jan Raas, Leo van Vliet en Jos Schipper zijn de win naars geworden van de tijdens de pinksterdagen gehouden criteriums voor de profrenners te Kloosterzan- de, Leende en Hansweert. De organi satoren te Kloosterzande waren erin geslaagd een zeer sterk rennersveld bijeen te brengen met vedetten als Phil Anderson, Gilbert Duclos Lasal le, Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Adrie van der Poel, Steven Rooks, Jan Raas en Leo van Vliet. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, regen en nog eens regen, hebben de renners voor een aantrekkelijk koersverloop ge zorgd. De eersten die de neus uit het venster staken waren Duclos Lasal le, Van Vliet, Manders, Smit en Van Meer waarna het de beurt was aan Hanegraaf en Van Gerwen. Toen de ze twee vluchters tot de orde waren geroepen gingen Zoetemelk, Van Vlimmeren, Lammerts, Vermeulen, Van Binsbergen en Van Meer aan de haal. Door het hoge tempo dat er ge durende de gehele wedstrijd werd in gehouden liep ook deze poging schip breuk. Met nog 40 km te gaan viel de beslissing, waaraan Johan Lam merts aan de basis lag. Rugklachten In eerste instantie kreeg hij gezel schap van Van Vlimmeren en Smit waarbij zich ook Kuiper aansloot. Jan Raas, die we niet meer horen over rugklachten die hij de afgelopen twee jaar had, zag het gevaar in en schoot als een raket naar de vluch ters nog gevolgd door Van der Poel en Vermeulen, waarvan laatst ge noemde nog moest afhaken. Met de zes koplopers was meteen de defini tieve beslissing gevallen zij het dal in laatste instantie Phil Anderson en Jaak van Meer nog aansluiting kre gen. In een prachtige finale konden Van der Poel, Raas en Anderson zich nog lichtjes afscheiden waarna Raas zich op de eindstreep de rapste toon de. De uitslag: 1. Jan Raas de 108 km in 2.28.03; 2. Phil Anderson; 3. Adrie van der Poel; 4. Hennie Kuiper; 5. Theo Smit; 6. Johan Lammers; 7. Ma rio van Vlimmeren; 8. Jaak van Meer; 9. Jaak Hanegraaf; 10. Gerry van Gerwen. In Leende toonde Leo van Vliet zich de rapste van een vier man tel lende kopgroep. Twee ronden voor het einde wisten Kuiper en Piet van Katwijk uit de kopgroep te ontsnap pens waarna zij nog gezelschap kre gen van Van Vliet en Van Gerwen. In de eindsprint bleef Van Vliet de baas over zijn medevluchters waarvan Kuiper beslag op de tweede plaats legde. De uitslag.' 1. Leo van Vliet, de 80 km in 1.44.29; 2. Hennie Kuiper; 3. Piet van Katwijk; 4. Gerry van Ger wen; 5. op 13 sec.: Ludo Peeters (Bel.); 6. Bert Oosterbosch; 7. Adrie van der Poel; 8. Theo Smit; 9. Fred van Dongen; 10. Cees Priem. Hansweert In Hansweert kon Jos Schipper zijn eerste seizoenzege laten noteren. Ook in Hansweert kregen de 3000 toeschouwers weer een attraktieve koers voorgeschoteld waarin de ren ners zich bijzonder aktief toonden. Met nog zes ronden te gaan ging Schipper in de aanval, welke in eerste instantie werd afgeslagen evenals de poging welke door Van Vliet werd ondernomen. In de laatste ronde ondernam Schipper weer een uitlooppoging welke nu slaagde. Aan de finish had hij nog maar tien meter over op Leo van Vliet die net iets te kort schoot om zijn tweede achter eenvolgende overwinning te kunnen boeken. Dc uitslag: 1. Jos Schipper, de 100 km in 2.21.12; 2 Leo van Vliet; 3. Ste ven Rooks; 4. Jaak van Meer; 5. op 28 sec. Cees Priem; 6. Adrie van der Poel; 7. Bert Oosterbosch; 8. Theo omit; 9. Jan Aling; 10. Fons van Kat wijk. middels zijn er ook vergevorderde plannen om te komen tot een uitwis seling tussen de JB NWK en de jeugd afdeling van BV d'Eule, maar dat wordt wel in de tweede helft van het jaar. Financieel werd het gebeuren in Nieuwerkerk ondersteund door A. P. de Bil (Végé), Rido garage, Kestelo speelgoed en Simon de Feyter. DEN HAAG - Zendgemachtigden die de wet overtreden (bijvoorbeeld door teveel reklame of een onvol doende volledig programma), moe ten er in de toekomst rekening mee houden, dat het rijk als straf een deel van de vergoeding voor de program makosten inhoudt. Het ministerie van WVC werkt hieraan, aldus woordvoerders zaterdagmorgen. DEN HAAG - Het kabinet is ak koord gegaan met het initiatief wetsontwerp van de PvdA- Kamerleden Van Ooijen en Schaap man, dat de besturen van kleuter- en "lagere scholen de wettelijke bevoeg- heid geeft regels te stellen voor de overblijfmogelijkheden van leerlin gen. De kosten daarvan komen voor rekening van de ouders. Het wetsont werp wordt voor advies aan de Raad van State voorgelegd. UTRECHT - Het bestuur van de Nationale Ziekenhuisraad vindt het volstrekt onjuist, dat gedurende de bouwstop voor de gezondheidszorg (1 maart tot 1 oktober) wel toestem ming is gegeven voor de bouw van het Academisch Ziekenhuis Maastricht. Dit gebeurde op grond van eerder gedane toezeggingen. Maar die redenering, aldus het NZR- bestuur, kan eveneens opgaan voor alle andere bouwinitiatieven waar voor in het verleden al officiële toestemmingen zijn gegeven. Monique van der Spek presteert redelijk in turnfinale EINDHOVEN - Tijdens de finale persoonlijke kampioenschappen voor turnsters-junioren in Eindho ven heeft Monique van der Spek re delijk gepresteerd. Alleen op de brug viel haar prestatie wat tegen, waar door zij uiteindelijk alsnog genoegen moest nemen met een klassering in de tweede helft van het deelnemers veld. De onderlinge verschillen tus sen de turnsters was evenwel mini maal. Monique van der Spek moest bij de turnsters-junioren de Delta Sport-eer in haar eentje hoog houden. De overi gen hadden zich tijdens de Zeeuwse kampioenschappen in Oosterland niet kunnen kwalificeren. Haar hoogste waardering kreeg zij op de balk met 8.20 punten, vijfhonderdste meer dan voor de vrije oefening en tweetiende punt meer dan op de sprong. Met 7.35 punten viel de brug- oefening zoals gesteld enigszins uit de toon. Ans Smulders Het werd in Eindhoven overigens een ASTT-aangelegenheid. De eerste twee plaatsen gingen naar pupillen van Ans Smulders. Esther Kivits pakte met 35.35 pun ten de zege en Ilona Ransdorp werd tweede met 34,55 punten. Barbara Boersma van WIK-FTC uit Heeren veen verhinderde dat het een kom- plete ASTT-affaire werd door met 34,45 punten de derde plaats te pak ken. Monique van der Spek realiseer de in totaal 31.70 punten. ASTT was vanwege het vijfjarige bestaan ook organisator van de finale. Bij de turnsters, die eveneens hun nationale finale afwerkten had Hen nie Kloet bepaald niet haar dag, evenmin als Sandra de Leuw van Kwiek Bruinisse trouwens. Hennie Kloet eindigde met een puntentotaal van 29.25 punten op de 28e plaats van 29 deelneemsters en Sandra de Leuw kwam uit op 30.85 punten, hetgeen haar de 20e positie opleverde. Marja Huyting van DOO uit Utrecht kwam ais nationaal kampioene uit de bus met 37.15 punten, vóór Ingrid Lockx van ASTT met 35.95 punten en Annet Meibos van WIK-FTC Heerenveen met 34.50 punten. WIESBADEN - Albert Voorn en Jan Tops zijn tijdens het onderdeel estafette van een internationaal con cours hippique in Wiesbaden als tweede geëindigd. Voorn met Cevo- term en Tops met Little Madam fi nishten achter de Westduitser Jürgen Ernst en Kurt Ravemeier. Het win nende duo reed op Lustig en Saint Tropez. LESSILIDSE - Galina Savinkova uit de Sowjet-Unie heeft zondag tij dens atletiekwedstrijden in Lessilid- se het wereldrekord discuswerpen verbeterd. Savinkova wierp de schijf 73,26 meter van zich af. Het oude re cord stond sinds 1980 met 71,80 meter op naam van de Bulgaarse atlete Ma ria Petkova. DJAKARTA - Alle ontwikke- lingsprojekten van de Indonesische regering die met buitenlands kom- mercieel krediet worden gefinan cierd moeten opnieuw onder de loep worden genomen, zo heeft president Soeharto bepaald. Bekeken moet worden in welke mate de uitvoering van die projekten op de lange baan moet worden geschoven om de Indo nesische deviezenreserves te sparen. werd uitgenodigd en de korste keren was de JB NWK, zoals de vereniging officieel heet, een feit. Er werd naarstig gezocht naar een goede klubavond en uiteindelijk kwam de zaterdagavond uit de bus. Sinds en kele maanden geven Barry Berre voets en Paul Bodbijl iedere zater dagavond op twee van de drie tafels die De Meebaal rijk is, biljartles aan de jongeren tussen twaalf en achttien jaar. Op de derde tafel wordt onder tussen een klubcompetitie afge werkt. „Het hele gebeuren speelt zich af tussen half zeven en half ne gen. We hebben niets van doen met schooltijden en het wordt sowieso niet te laat", we^t Bodbijl. Aanvankelijk werd de JB NWK op gestart ,:met 23- leden, „maar zoals dat bij alles wat nieuw is gaat, vielen er ook hier al een paar af. Mo menteel zitten we echter weer aan twintig leden, waarvan er achttien voor de kaart spelen, klubkompeti- tie dus. Dat is heel mooi vinden we zelf. Boven verwachting mag je ge rust zeggen, temeer daar bijna de helft van de leden uit meisjes bestaat". De JB NWK heeft een eigen bestuur, dat na enkele lichte ver schuivingen gedurende de gewen ningsperiode nu ook vaste vormen heeft aangenomen. Karei de Koning is voorzitter, Trudy Wandel verzorgt als sekretaresse het schrijfwerk en René Goudzwaard beheert de centen. Sjaak Visser fungeert als klub- wedstrijdleider. „In principe regelt de jeugd alles zelf, maar we houden op een afstand je een oog in het zeil, maar we grijpen pas in als het echt fout dreigt te gaan en we hebben tot nu toe nog maar erg weinig werk gehad", stelt Paul Bod bijl. Toezeg-gingen Het funktioneert nu allemaal pri ma bij de JB NWK. Het voornaamste punt - het enthousiast blijven van de spelertjes - is zeer duidelijk aanwe zig. „Het is daarin erg belangrijk, dat er van tijd tot tijd eens een wedstrijdje is", vertelt Paul Bodbijl. „Op aandrang van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond moest er in ieder biljartdistrikt een bestuurslid belast worden met het opzetten van een jeugdkompetitie. Op Schouwen- Duiveland kreeg Wim Hanse deze taak. Er werden toezeggingen ge daan, dat er in mei een kompetitie zou komen met de drie verenigingen, die momenteel jeugdspelers hebben (BV Renesse, BV d'Eule en JB NWK - red.), maar we hebben niets meer ge hoord, zelfs nog geen inschrijfformu lier is er in de bus gekomen. Vandaar dat we zelf maar het initiatief heb ben genomen voor deze uitwisseling met Terneuzen, dan hebben de leden tenminste iets. Het is overigens ook wel duidelijk, dat het distrikts bestuur nauwelijks of geen interesse heeft, want we hebben vandaag to taal niemand gezien, terwijl er toch mensen bij waren, die er eerder de mond van vol hadden, dat er einde lijk eens iets voor de jeugd moest worden gedaan". Jeugdbiljartvereniging Nieuwer kerk heeft wel degelijk sportief bestaansrecht. Gezien de algemeen gemiddelden, die sommige spelers en speelsters realiseren, kunnen enke len zich al meten in de vijfde klas van de senioren. Sjaak Visser en Karei de Koning spelen vrijwel konstant bo ven de één gemiddeld, terwijl Lenart de Looze, René Goudzwaard. Leon Quick cn Luuk Lievense tijdens de ontmoeting met Terneuzen ook al partijen met dergelijke resultaten af werkten. Bij do meisjes zijn Eline Goudzwaard en Ellen de Groot de be teren, „maar dat is voorlopig nog niet het belangrijkste", konstateert Paul Bodbijl. „Op het ogenblik is het van het grootste belang, dat het en thousiasme er is en blijft. Door het spelen van dergelijke wedstrijden wordt dit natuurlijk flink gestimu leerd". In ieder geval is er op jeugd- biljartgebeid een eerste aanzet. In- Ongeveer 2000 hengelaars aktief op zaterdag 25 juni OUWERKERK - Op zaterdag- 25 juni beleeft Ouwerkerk, een van de kernen van de gemeente Duiveland, een ware invasie van sportvissers. Voor het eerst in de historie staat op die zaterdag een „Open Europees Viskampioenschap" op binnenwater op het programma. „Ik heb gekozen voor een „open" kampioen schap, omdat nu iedereen een kans krijgt om Europees kampioen te worden", vertelt de voormalige Belgische horeka-man J. Wuytack, die tekent voor de or ganisatie van deze opmerkelijke viswedstrijd rond het schitterende krekenge bied van Ouwerkerk. Op officiële kampioenschappen kunnen per land slechts vier vissers deelnemen. Persoonlijk ben ik van mening, dat dat niet persé de besten hoeven te zijn. Laten ze zich in Ouwerkerk tegenover de anderen maar komen bewijzen. Het zou mooi zijn als dit ook gebeurde. Ik weet niet zeker of ik gelijk heb, maar ik moet nog zien, dat ze hier inderdaad ook met de grootste prijzen gaan strijken". En er is heel wat te winnen in Ouwerkerk tijdens de Open Europese Viskampioenschappen. In totaal heeft organisator Wuytack voor maar liefst honderdduizend gulden te vergeven en het lijkt een vaststaand gegeven, dat op deze prijzentafel heel wat vissers uit vele landen hun oog heb ben laten vallen. De wedstrijd van 25 juni rond het Ouwerkerkse krekengebied is open voor alle vissers al dan niet aangesloten bij een klub of fede ratie. Voor de deelnemers is het belangrijk te weten, dat er voor namelijk paling gevangen zal worden, maar ook forel. Door de .o-- Zierikzeese hengelsportvereni- ging Oosterschelde worden beide vissoorten voortdurend op stand - gehouden. In de voorbije dagen werden nog vele kilo's forel uitge zet. Om de strijd met de vissen te winnen lijken regenwormen, ma den van allerlei soort en mest- piertjes het beste aas. Samenwerking Het eerste Open Europees Vis kampioenschap wordt door orga nisator Wuytack op poten gezet in samenwerking met de HSV Oosterschelde (eigenaar van het water waarop de wedstrijd wordt afgewerkt), de VW Duiveland en Staatsbosbeheer. Ook tijdens de wedstrijd zelf zal deze samenwer king tot uitdrukking komen. Zowel de HSV Oosterschelde, de VVV als organisator J. Wuy tack leveren eenderde van het be nodigde kwantum kontroleurs, namelijk tien. Verder zijn er drie hoofdkontroleurs, terwijl iedere vijfde vissers als bijkontroleur fungeert. In totaal kunnen onge veer tweeduizend hengelaars deelnemen aan het Open Euro pees Viskampioenschap. „Het is vreselijk belangrijk, dat men zich van te voren laat inschrijven als deelnemer", meent organisator Wuytack. „Momenteel zijn er ruim duizend aanmeldingen en we moeten absoluut stoppen bij de tweeduizend". Wuytack duidt hierbij op de re gionale hengelaars. HSV Ooster- schelde-voorzitter W. Flohil is het daarmee volledig met hem eens. „Wij hebben ongeveer 1400 leden en daar heeft zich nog maar een handjevol van ingeschreven", stelt hij vast. „Ze wachten tot het laatste moment af wat voor weer het zal zijn, maar dan kunnen ze wel eens bedrogen uitkomen, om dat alles vol is. Dat zou jammer zijn". Het aantal inschrijvers wordt bepaald door de 9000 meter kreek, waar dan ook nog eens 1500 meter rietkraag af moet. Voor het visgebeuren, dat van tien uur 's morgens tot twee uur 's middags duurt telt iedere onder maatse vis voor tien punten, ter wijl een bovenmaatse vis per gram een punt opbrengt. Een vis van een kilo is dus goed voor dui zend punten. Prijzentafel De prijsuitreiking van de Eerste Open Europese Viskampioen schappen op binnenwater is op za terdagmiddag 25 juni op camping 't Sluitgat om vijf uur. Op dezelf de camping kunnen 's morgens vanaf zeven uur ook de laatko mers alsnog inschrijven en de nummers worden daar uitgereikt. Er zijn diverse klassen waarin gevist kan worden. Bij de mannen zijn drie leeftijdsklassen (12 tot 18 jaar, 18 tot 35 jaar en 35 tot 99 jaar), terwijl de dames in een klasse tegen elkaar uitkomen. Verder zijn er prijzen voor de grootste cn de zwaarste vis en is er een klubwisselbeker voor groe pen van vier vissers. „Het belooft in ieder geval een grandioos ge beuren te worden, waaraan dui zenden mensen bijzonder veel ple zier zullen beleven", zegt de trot se organisator.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6