Informatie over Guatamala van Amnesty International EXPOSITIE MODERNE KUNST EN BEELDEN IN GALERIE BORSBOOM Maritieme informatie STREEKNIEUWS ELEKTRO LIEVENSE Woning minister Van den Broek beklad BRUut historisch geweld Dit jaar meer Nederlanders in eigen land op vakantie Vanaf zaterdag 21 mei: A 4 Op vrijdag 27 mei in de Chr. Scholengemeenschap De Chileense zanger Luis Aravena zal tijdens de informatie-avond een optre den verzorgen. ZIERIKZEE - De werkgroep Schouwen-Duiveland van Amnesty International houdt op vrijdag 27 mei een informatie-avond over de onderdrukking van de Indi aanse boeren in Guatemala. Deze avond wordt gehouden in het kader van de campagne van Amnesty Internatio nal „Tegen Politieke Moorden", en zal worden gehouden om 19.45 uur in de Christelijke Scholengemeenschap aan de De Huybertstraat 35 te Zierikzee. Het programma van deze avond vermeldt onder andere een optreden van de Chileense zanger Luis Arave na; ook zal een klankbeeld worden gegeven over Politieke Moorden, met behulp van dia's en een praatje ver zorgd door Renée Claeys, de landelij ke coördinator van de A.I.-aktie te gen Guatemala. Betonning Sinds enkele weken zijn Haring vliet. Hollands Diep en de Ooster- schelde van de monding tot de Volke- raksluizen aangepast aan de interna tionale maritieme regels betreffende de betonning. In deze nieuwe rege ling, het kardinale stelsel, blijf van kracht, dat van zee komend en vóór de vloedstroom varend, de rode ton nen en lichten aan bakboord worden gehouden. Veranderd zijn de zwarte tonnen de witte'gasboeien. uit het la terale stelsel. Dit zijn de groene ton nen en groene lichten geworden, wel ke, van zee komend, over stuurboord worden gelaten. He kardinale betonningsstelsel (kardinaal betekent voornaamste) was voorheen alleen in gebruik op zee om de buitenbanken te marke- Proefvaart Wie de soms verhitte debatten volgt tussen voor- en tegenstanders van de zes-baksduwvaart op de Rijn zal vorige week uiterst verbaasd heb ben gekeken toen hij op het Haring vliet een duwboot met niet minder dan negen bakken zag varen. Dit konvooi van 264 meter lengte en 34,20 breedte was het grootste trans port ooit op de Nederlandse vaarwa teren waargenomen. Het vervoerde liefst 19.400 ton erts. Het was de nieuw gebouwde Duitse duwboot ..Mannesman V" die met toestem ming van Rijkswaterstaat snelheids en manouevreerproeven nam. Ze werd gebouwd bij de scheepswerf ..De Biesbosch" in Dordrecht, en is 1700 pk sterk. Proefvaart-tuin Het lijkt er sterk op dat het Haring vliet een internationale proefvaart- tuin aan het worden is. Regelmatig varen nieuwbouwkotters vanuit Stellendam uit voor de technische proefvaart. Ook een Russische hop perzuiger. gebouwd bij I.H.C. Kin derdijk, nam op het Haringvliet uit gebreide zuig- en pers-proeven. Bij Damen Hardinxveld gebouwde pa trouilleboten voor de Arabische Golfstaten nemen er snelheids en zee- waardigheidsproeven. Open dag R.P. Op woensdag 1 juni zal te Wil lemstad de jaarlijkse inspektiedag van de Rijkspolitie te Water (Zuid- West Nederlandworden gehouden, 's Middags vanaf 15.00 uur wordt aan het publiek de gelegenheid geboden om enige RP-vaartuigen te bezichti gen in de gemeentehaven van Wil lemstad. In een voorlichtingsstand (van 14.00-17.00 uurzullen perso neelsleden van de Rijkspolitie te Wa ter aan belangstellenden voorlich ting en informatie geven. Stremming Kreekraksluis Van 15 mei tot 15 juli zal één van de twee sluizen van de Kreekraksluizen gestremd zijn wegens onderhouds werkzaamheden. De scheepvaart dient met enige vertraging rekening te houden op het trajekt naar Ant werpen. Om niet te zwijgen De regio Zeeland van Amnesty In ternational heeft de taak op zich ge nomen om aktie te voeren voor de In diaanse boeren in Guatemala. De ak tie wordt gevoerd onder het motto: „Om niet te zwijgen". Het gaat hier om praktijken, die gericht zijn tegen het leven van grote aantallen mensen. Moord op grote schaal die door de overheid wordt uitgevoerd of getolereerd. Gedegen onderzoeken worden niet ingesteld en van enig proces is hele maal geen sprake. Deze systemati sche eliminatie van personen op grond van hun politieke overtuiging, godsdienst of etnische afkomst staat bekend als .politieke moord". DEN HAAG - De plannen van mi nister Deetman van onderwijs en we tenschappen voor taakverdeling en concentratie in het wetenschappelijk onderwijs (WO) zijn uiterst te leurstellend: in feit worden vijf- a zesduizend mensen met verlies van hun functie bedreigd, wat ongeveer een kwart meer is dan in eerdere plannen was vervat. Dit heeft de be treffende sector van de centrale van middelbare en hogere functionaris sen bij overheid en onderwijs (CMHA) opgemerkt in een eerste reactie op de plannen van de be windsman. SEROOSKERKE Nachtje logeren In een woning aan het dorpsplein in Serooskerke van G. J. V. werd door nog onbekenden een nachtje geslapen, waarna de gasten zonder iets mee te nemen weer zijn vertrok ken. Door een raam kapot te maken konden de daders het huis binnen ko men. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 Amnesty International wil dit jaar extra aandacht vragen voor dit on recht: moord gepleegd of goedge keurd door de overheid, die niet is voorafgegaan door enige vorm van proces en niet wordt gevolgd door een deugdelijk onderzoek. Open brief Op de informatie-avond zijn ook voorgedrukte briefkaarten verkrijg baar, waarop een Spaanse tekst staat afgedrukt, die een verzoek inhoudt aan de regering van Guatamala om de onderdrukking stop te zetten. De bezoekers kunnen tevens een open brief met een dergelijk verzoek on dertekenen. VELP - Een tiental aktievoerders heeft vrijdagmorgen het huis van mi nister Van den Broek van buiten landse zaken in Velp beklad uit pro test tegen diens voorgenomen bezoek aan El Salvador. De entree van de woning werd met tientallen rode handen beschilderd en in de tuin werd een groot houten kruis ge plaatst. In een verklaring zeggen de aktie voerders het bezoek van Van den Broek aan El Salvador te zien als een BRUINISSE - Met de overdracht van de UK 158, de .Willem Jacobaan de heer A. van Urk uit Urk heeft direkteur P. Padmos van de gelijknamige machinefabrieken weer een hoogwaardig kwaliteitsprodukt afgeleverd. In deze moder ne zeekotter, geschikt voor de rondvis en bokkenvisserij, bouwde Padmos Bruinisse een Mitsubishi scheepsdieselmo- tor van 800 pk, de eerste van dit type in Nederland. De heer A. van Urk had tijdens de uitstekend verlopen proefvaart niets dan lof voor de prestatie in Bruinisse geleverd. goedkeuring van de rechtse militaire diktatuur in dat land' en een on dersteuning van de Amerikaanse in- terventiepolitiek. BRUINISSE - Al heeft Bruinisse, het vredelievend vissersdorpje aan de samenvloeiing van Schelde en Grevelingen, dan geen wallen of versterkte torens, de aanvulling van historisch wapentuig schiet al aardig de goede kant op. Allereerst is daar natuurlijk de éénmans- duikboot van de sub-marine op het Museumplein, nog kompleet met een sinister dreigende torpedo, alsof hij persoonlijk garant staat voor de veiligheid van de Bruse vloot. Daarnaast heeft Bru nog enkele liggende lopen die vanwege hun grote kuituur-historische achtergrond prima staan in de maritieme sfeer van het vissersdorp. Het zijn lopen van scheepsgeschut die tij dens het vissen in de netten van Noordzeevissers schoten. Het oudste, een twee ton wegend scheepskanon uit de 17e eeuw (ten tijde dus dat de Zeeuw A. Crijnssen Suriname veroverde op de Engelsen en de grootste vlootvoogd De Ruyter opklom van bootsmanleerling tot de bekwame strateeg te water) ligt bij de heer M. Kik in de tuin en houdt het reilen en zeilen in de Kockstraat in de gaten. Niet om voor op de loop te gaan maar wel imponerend is het kanon dat Wim Otte van de Bru 12 aan de Culture St. Bru schonk. Dit 4-inch scheepskanon uit 1915varide Woolwich zal na een dokbeurp,op de.ge-v meentewerf een ereplaatsje krijgen bij het oorlogsmuseurji. Ook'bezit Bru enkele mijnen waar echter geen visje wordt verhan deld. Het zijn zee-mijnen waarvan er een in 1918 is opgevist uit de Grevelingen door de heer Krepel en de andere een zeebom uit de 2e wereldoorlog, is geschonken aan de gemeente Bruinisse door de Ne derlandse oorlogsbodem H.M.S. Bruinisse. DEN HAAG - Dit jaar zullen meer Nederlanders in eigen land met vakantie gaan, maar daarbij zal de nadruk op de goedkope vakantie liggen. Zij zullen meer gebruik maken van goedkopere logiesaccommodatie (tenten en cara vans), kortere vakanties gaan houden en goedkoper vervoer nemen (bus). On danks de recessie blijft het totaal aantal vakanties (binnen- en buitenlandse) sinds 1966 stijgen. Dit blijkt uit het „trendrapport toerisme", van het Neder lands Research Instituut voor Recreratie en Toerisme. Volgens de onderzoe kers zal het niet op vakantie gaan als alternatief pas in de komende jaren een realiteit worden. In 1982 werd door Nederlanders tij dens hun binnenlandse vakanties in totaal 2,26 miljard uitegegevn- (1981: 2,15 miljard). Aan buitenlandse va kanties werden belangrijk hogere be dragen besteed, namelijk 6,3 miljard in 1982 en 6,36 miljard in 1981. In 1982 gingen ongeveer 7,8 miljoen Nederlanders in het buitenland met vakantie, een aantal dat vrijwel ge lijk is aan dat in het jaar daarvoor. Naar schatting komt ongeveer zeven tig procent van alle uitgaven door Nederlandse ingezetenen in het bui tenland voor rekening van het va- kantiegebeuren, aldus het instituut. Dit jaar zal het aantal overnachtin gen van buitenlanders nog met enke le procenten toenemen, waarbij het toeristisch kamperen als „meest ex pansieve" vorm naar voren treedt. Het aandeel hotelovernachtingen blijft stabiel, maar het aandeel uit West-Duitsland, dat sinds 1977 konti- nu is gedaald, zal dat ook dit jaar blijven doen. De particuliere consumptie zal dit jaar, evenals vorig jaar, met twee procent dalen. Omdat er sprake is van onzekerheid bij de consumenten over bijvoorbeeld de uitwerking van overheidsmaatregelen en de continu ering van arbeid en inkomen ver wacht het instituut dat dezen nood gedwongen prijsbewuster worden en dat ze de aankopen van duurzame re creatiegoederen zullen uitstellen. Zeer apart is haar collage „Stum- me musik", met de stomme piano (in gepakt) en (weer) de door elkaar heen lopende profielen, vissen en cirkels. Totaal 35 werken van haar hand zijn in Galerie Borsboom te bewonderen. Omdat ze (tijdelijk) in Bruinisse ver blijft, is ze van plan om geregeld tij dens de expositie die een maand duurt, aanwezig te zijn. Enkele „schilderachtige" namen van haar werken: „Kleiner Fisch im Fruechtekopf", de serie „Suchender Fisch, Gruener Fisch, Heisser Fisch en Verliebter Fisch", „Gloria" (op de foto afgebeeld), zeven werken met de naam Prof iJ-Landschaf ten" en „Computerlust". Beelden Sterk herkenbaar (en betaalbaar) is het beeldhouwwerk van de Zeeuw se Anton Beijsens. Anton Beijsens kreeg privé-les van Jac. van Wezel en volgde verder avondlessen modelte kenen aan de akademie St. Joost in Breda. Naast beeldhouwen schildert de Goesenaar eveneens. Enkele solö- tentoonstelingen: in Kortgene, Som- melsdijk, Ronse (B), Thron en Vlis- singen. Naast de kleinere modellen (gebakken klei) en het „echte" beeld houwwerk, staan in de tuin van de galerie ook bronzen beelden van Beijsens. ZIERIKZEE - Truus Rick-Karisch in de tuin van galerie Borsboom, samen V met twee kunstwerken: haar ..Gloria" en een liggend bronzen beeld van An ton Beijsens. ZIERIKZEE - In de serie internationale exposities bij Galerie Borsboom te Zierikzee start zaterdag een ge mengde expositie van de Goese beeldhouwer Anton Beij sens en de Duitse schilderes Truus Rick-Karisch. Via de bekende galerie aan het havenplein, waar beelden staan opgesteld, en de „beeldige" tuin van de galerie (even eens met beelden van Beijssens) kan de bezoeker naar de expositie van Truus Rick-Karisch. De Duitse schilderes (Duitse vader, Nederlandse moeder) woont in Düs- seldorf en heeft de expositie zelf in gericht. Een mooie gelegenheid om iets over haar werk te weten te ko men. Truus heeft een eigen opvatting over moderne kunst, hetgeen in haar werk tot uitdrukking komt. Zelf zegt ze terug te grijpen en voort te bordu ren op de moderne kunst uit de twin tiger jaren. Een manier van werken die bij een groot deel van de kunst minnaars goed aanslaat, bij een klei ner deel niet. Het is eigenlijk moder ne kunst, met een vleugje nostalgie. In ieder geval herkenbaar en kleur rijk. Technieken Haar technieken zijn. collage's, meng-techniek, potloodtekeningen aquarellen en olieverf. Een veelvul dig terugkerend thema is het profiel, waarme ze haar eigen kenmerk aan het werk geeft. Verder zien we vis sen, in diverse uitvoeringen, en cir kels. Ook is er een serie met muziek (notenschrift) aanwezig in de galerie, een serie waar ze nog mee bezig is. Nog een hoekje uit de „beelden-tuin"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4