Grote drukte verwacht tijdens Pinksterdagen Dit jaar zo goed als zeker weer Hollandse maatjes Twee en een half jaar cel geëist voor bouwfraude Kunstdiefstal uit Brits landgoed Zware overstromingen in Argentinië De Koning wil AOW niet ontzien bij kortingsoperatie Bonden willen geen werklozen op bedrijfsscholen in Zeeland Koning: Reiskostenaftrek niet afgeschaft WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Bejaarde Vlissingse vrouw vermoord Brand verwoest Moluks wijkcentrum Weekendverkeer op vrijdag zal de grootste drukte geven DEN HAAG - De komende Pinksterdagen wordt het druk in hotels, bungalows en de kampeerterreinen. Dit heeft het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) woens dag bekendgemaakt. In het hele land is nog voldoende hotelaccommodatie maar het zal moeite kosten om in Overijssel en Noord-Brabant nog een bungalow te huren, aldus een NBT-woordvoerster. De meeste vooruitboe kingen zijn in Amsterdam, Amstelveen en langs de Noordhollandse kust, maar daar is nog voldoende logies- ruimte beschikbaar. Ook de politieverkeerscentrale en de verkeersinformatiedienst van de ANWB verwachten grote drukte. Woordvoerders meldden woensdag dat zich, ondanks de niet veelbelovende weersverwachtin gen, veel mensen op de doorgaande routes richting kust en bossen zullen begeven. Ook de secundaire routes naar de diverse evenementen en recreatieparken worden erg druk. Knelpunten worden dit weekeinde verwacht op de Al tussen Barneveld en Eemnes, de A2 tussen Amsterdam en Abcoude en ter hoogte van Eind hoven, op de A12 van Bodegraven tot Maarsbergen en van de Van Briene- noordbrug tot Dordrecht. Verder knelpunten op de A20 van Hoek van Holland tot Rotterdam, de A58 omge ving Bergen op Zoom, de A67 grens overgang Venlo, de A76 grensover gang Heerlen, de N50 Arnhem- Apeldoorn, de N59 de Zeelandroute, de wegen naar de Wellebrug bij Spij- kenisse en bij de veerboot naar Texel, waar wachttijden tot zes uren worden verwacht. AYLESBURY - Unieke kunstvoor werpen ter waarde van ten minste twee miljoen gulden zijn woensdag nacht gestolen uit het landgoed Wad- desdon nabij Aylesbury (70 kilome ter ten noorden van Londen). Dit is door de politie bekendgemaakt De inbreker ging er vandoor met een aantal 18e-eeuwse snuifdozen, beeld jes en juwelen uit de beroemde Roth- schild-kollektie van Waddesdon. Hoe wel het alarm van het landgoed in wer king werd gesteld, kwamen de politie en bewakingsdienst te laat Kunstkenners vragen zich af wat er met de gestolen voorwerpen zal gaan gebeuren omdat ze in vakkringen te bekend zijn om te kunnen verkopen. De kunstvoorwerpen waren niet verzekerd. BUENOS AIRES - Het noordoos ten van Argentinië is getroffen door de zwaarste overstromingen sinds mensenheugenis. President Reynal- do Bignone sprak woensdag tijdens een kabinetszitting van een nationa le ramp en riep op tot noodmaatrege len. Dit meldt een presidenteel pers bericht. De overstromingen in de provin cies Misiones, Corrientes, Chaco, Formosa en Entre Rios houden al zes maanden aan. Meer dan 100.000 men sen zijn dakloos geworden en wegen en spoorlijnen zijn verwoest. Er is bovendien enorme schade aan de landbouw toegebracht. Het waterpeil van de rivieren de Paraguay, de Parana en de Urugay is als gevolg van de zware regenval van de afgelopen week ernstig gestegen. De autoriteiten deelden mee dat steeds meer plaatsen onder water ko men te staan en dat de dijken rondom een aantal dorpen op het punt staan door te breken. President Bignone zal donderdag de getroffen gebieden bezoeken. Vergeten soldaat CAIRO - Een Egyptische sol daat die tijdens de Jemeniti- sche burgeroorloog krijgsge vangen werd gemaakt is 20 jaar vergetenin een cel in Noord-Jemen. Hij werd kort geleden op vrije voeten gesteld en keerde terug naar Cairo, zo meldde het grootste Egypti sche dagblad ,,Al-Akhbar" woensdag. De krant schreef dat de fami lie van soldaat Abdal Fattah Farghali in 1962 door de Egyp tische autoriteiten werd ver wittigd dat hun zoon als mar telaar" in de strijd was gesneu veld. Maar een paar maanden geleden ontvingen de broers van Farghali brieven vanuit de Noordjemenitische hoofd stad Sana'a met als afzender de naam van de ,,dode" Farg hali, waarin stond dat hij in le ven was en van plan om terug naar huis te komen. Volgens de woordvoerders zal 19 mei - hoewel een aantal vakantiegan gers zich naar zijn bestemming zal begeven - voor de avondspits geen problemen opleveren. Vrijdag Het weekendverkeer, alsmede avondspits, komt vrijdag omstreeks twee uur 's middags op gang. De grootste drukte zal tussen vijf uur 's middags en zeven uur 's avonds lig gen. Omdat tevens veel Westduits verkeer wordt verwacht, vooral met bestemming kust en grote steden, zal het tot tien uur 's avonds „behoor lijk" druk zijn. Voor zaterdag en zondag worden weinig problemen verwacht. Zater dag zal er vooral tussen half tien en half twaalf 's morgens veel verkeer op de weg zijn en zondag ligt dat tus sen tien uur 's morgens en één uur 's middags. Maandag Ook voor maandag verwachten de beide instanties weinig problemen. Tussen tien uur 's morgens en twaalf uur 's middags wordt het druk op de weg omdat veel recreanten dan op weg zullen zijn naar de kust, een eve nement of recreatiepark. Maar tus sen vier uur 's middags en twaalf uur 's nachts zullen alle doorgaande rou tes druk tot zeer druk zijn, waarbij vrij veel in file zal worden gereden, zo verwachten zij. Overigens wordt de middag- en avonddrukte sterk bepaald door het weer. Bij goed weer zal de thuisreis laat in de middag of in het begin van de avond beginnen. Bij slechter weer komt direct na de middag de thuis reis op gang. De Westduitse week- eindgangers zullen naar verwachting in de loop van de middag aan de te rugtocht beginnen. België In België worden in het Pinkster- weekeinde problemen verwacht. Vooral op de ring om Brussel en Ant werpen, de E5 Brussel-Oostende, de wegen naar de kust en de wegen naar de Ardennen. Door de autorace op het circuit van Francorchamps dit weekeinde moet het verkeer in die omgeving rekening houden met pro blemen. Rente blijft stijgen AMSTERDAM - De rentestij ging in ons land houdt aan. Woensdag verlaagde diverse financiële instellingen, die be leggingsstukken bij het pu bliek plaatsen, de afgiftekoer- sen, waardoor de rendementen stijgen. Veel spaar-, pand- en bankbrieven leveren nu meer dan 8,5 procent rente op. De kroon spant de FGH, die pand brieven uitgeeft met een ren dement van rond de 9 procent. PARIJS - President Francois Mit terrand van Frankrijk wordt nog door maar 35 procent van het Franse volk gewaardeerd, 3 procent minder dan in april en onder de 37 procent die hij in december van het vorig jaar noteerde. Dit is het resultaat van een opninie- onderzoek door France Soir en het Instituut Ipsos. Het aantal Fransen dat de president negatief beoordeelt is echter gedaald van 49 tot 48 procent TEGUCIGALPA - De Hondurese regering heeft woensdag verklaard dat de gemelde snelle uitbreiding van het militaire apparaat van Nicaragua het bewijs vormt dat het een aanval op zijn buurlanden voorbereidt „Nicaragua, dat 200.000 man wil bewapenen, treft voorbereidingen voor een aanval op Honduras en andere buurlanden", al dus een communique van de interna tionale voorlichtingsdienst van de Hondurese president BRUSSEL - Nederlandse vissers zullen zo goed als zeker (voor het eerst na zes jaar) dit jaar weer maat jesharing in de Noordzee kunnen vangen. In kringen van de EG-kom- missie in Brussel is woensdag verno men dat men in Brussel tracht om nog voor 1 juni, de dag waarop de Ne derlandse haringvloot moet uitvaren, een besluit te nemen over een vangst quotum voor de Nederlandse vissers. DEN HAAG - Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegen heid voelt niets voor voorstellen van de VVD om de AOW-uitkeringen te ontzien bij de kortingsoperatie van twee procent op de sociale uitkerin gen per I oktober. Door een aparte benadering van de AOW-uitkeringen zouden deze in een gunstiger positie worden geplaatst dan andere sociale uitkeringen en daar voelt De Koning niet voor. De Koning zei dat woens dag bij het debat in de Tweede Ka mer over de Voorjaarsnota. Hij ont raadde de Kamer aanneming van mo ties die de VVD daarover had inge diend. Een voorstel van de VVD om AOW- ers de zogeheten eenmalige uitkering voor de echte minima te blijven ge ven als die eenmaal is toegekend, is volgens De Koning niet uitvoerbaar omdat het karakter van de eenmali ge uitkering nu juist is dat er per jaar over beslist wordt öf die uitkering verschaft wordt» jOver het probleem van AOW-ers met een klein pensi oentje, die dat extraatje zien opgaan aan een sterk gestegen zieken fondspremie, zal De Koning samen met zijn collega Brinkman (volksge zondheid) voor de zomervakantie een nota aan de Kamer sturen. In die no ta zullen verschillende alternatieven worden uitgewerkt om aan dit pro bleem tegemoet te komen. Zowel WD als CDA hadden bij het kabinet aangedrongen om iets aan dit pro bleem te doen. Een concreet voorstel van de PvdA. om de AOW-ers met een klein pensioentje tegemoet te ko men noemde De Koning prematuur. VLISSINGEN - De vakbonden in Zeeland zijn tegen het opleiden van werk loze op de bedrijfsscholen van Dow Chemical in Terneuzen of bij andere Zeeuwsvlaamse bedrijfsscholen zonder dat er met hen een leerarbeidsover- eenkomst wordt afgesloten. Enkele weken geleden maakte het Arbeidsbureau in Terneuzen dit nieuwe initiatief bekend. Werklozen (RWWers) zouden bij het plaatsen op de bedrijfsschool voorrang krijgen op anderen. De bedrijfsschool wil de mensen met behoud van hun sociale uitkering opleiden. Over dit initiatiefis geen overleg geweest met de bonden, terwijl bedrijfsscholen altijd een zaak is geweest van werkgevers en werk nemers, aldus de FNV in een brief aan de betrokken gemeentebesturen in Zeeuws-Vlaanderen. De bonden FNV en CNV hebben er ernstig bezwaar tegen dat dit gebeurt- zonder met deze jongeren een over eenkomst te sluiten. Op die manier kunnen zij na hun opleiding geen en kele aanspraak maken op een baan. Overeenkomst Het is reeëler, aldus de Zeeuwse vakbonden, als Dow en de andere bij het experiment betrokken bedrijven voldoende jongeren zouden aantrek ken voor hun school middels een ge wone leerarbeidsovereenkomst om ze daarna in het bedrijf te plaatsen. Mochten er daarna nog plaatsen over zijn op de bedrijfsscholen dan zou men alsnog het aantrekken van werk loze jongeren kunnen accepteren, zo zegt de FNV. De FNV en CNV willen op korte termijn overleg met de ge meentebesturen over deze zaak. TEL AVTV- Palestijnse rellenschop- pers in de door Israël bezette gebie den moeten worden gedeporteerd. Dit is een aanbeveling van het Israëlische leger dat pleit voor een nieuw en har der beleid in de bezette gebieden. MIDDELBURG De officier van justitie bij de rechtbank in Middelburg heeft woensdag twee en een half jaar gevangenisstraf geëist tegen de 35-jarige R. H. uit Breda. H. was direkteur van een aantal fiktieve bouw- en aannemersbedrijfjes die valse fakturen leverde aan het bouwbedrijf De Jonge in 's Heerenhoek, ge meente Borsele (Z). Daarmee heeft hij de staat, zo bleek woensdag tijdens de rechtzitting in Middelburg, voor 3,5 miljoen gulden benadeeld. voor vele tientallen miljoenen de be lasting heeft ontdoken. Verdachte H. vormde maar een schakel in deze keten. Tijdens de zit ting hield de verdachte overigens vol dat hij aan de levering van de valse fakturen zelf maar ongeveer 100.000 gulden had verdiend. Maar de rech ter wilde, gezien 's mans royale le vensstijl, daar toch niet te veel geloof aan hechten. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. De direkteuren van het bouwbe drijf uit 's Heerenhoek zelf, zullen in een later stadium nog voor de rechter moeten verschijnen. Twee van de vier direkteuren van dit bedrijf, dat betrokken is bij een groot bouwfrau deschandaal zitten nog in voorlopige hechtenis. Uit het onderzoek door het speciaal fraudeteam Zuid-West-Nederlan, on der leiding van het openbaar mi nisterie is al vast komen te staan dat het bouwbedrijf in 's Heerenhoek De maatjesharing komt uit het cen trale deel van de Noordzee. Biologen, verbonden aan het internationale or gaan dat over de visbestanden waakt, de ICES, zijn van mening dat het ver antwoord is om dit jaar voor het eerst weer haring in het centrale deel van de Noordzee te vangen. Die biologen me nen dat er ruimte is voor een totale vangst van 27.000 ton. Ook in het noordelijk deel van de Noordzee kan volgens de biologen weer op haringvangst worden gegaan. Ze zijn van mening dat daar ruimte is voor een totale vangst van 35.000 ton. In het zuidelijk deel van de Noordzee, waar vorig jaar 68.000 ton haring werd gevangen, zou dit jaar 36.000 ton ge vist kunnen worden. DEN HAAG - De mogelijkheid reiskosten van de belasting af te trekken zal niet in haar geheel wor den afgeschaft. Staatssekretaris Ko ning (financiën) antwoordde dit woensdag in de Tweede Kamer op vragen van de PvdA'ers Kombrink en Castricum. Zij hadden de staatssekretaris om opheldering gevraagd naar aanlei ding van een opmerking van mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) dat financiën een algehele afschaffing van het reiskostenforfait overweegt. Volgens Koning is het „in beginsel" de bedoeling dat de ver hoogde tarieven in het openbaar ver voer zullen doorwerken in de om vang van de van de belasting af te trekken bedragen. Mogelijk zal wel het minimumforfait (tweehonderd gulden voor de eerste tien kilometer in het woon-werkverkeer) worden af geschaft, zoals is geopperd in de kon- tourennota van de voormalige mi nester Van der Stee van ekonomische zaken. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON - President Reagan van de Verenigde Staten heeft woens dag aan de Sowjet-Unie gevraagd de dissidente natuurkundige Andrei Sa- charov vrij te latea Hij riep alle vol keren ter wereld op „alles te doen wat in uw vermogen ligt om te voorkomen dat Sacharov het zwijgen wordt opge legd". WASHINGTON - De wijze waarop Ronald Reagan president is geniet mo menteel de instemming van 53 procent der Amerikaanse kiezers. Een percen tage dat sinds november 1981 zo hoog niet was, aldus een opiniepeiling van ABC News en Washington Post De president was 1983 begonnen met 42 procent, laagste percentage van zijn presidentschap. SEOEL - De Zuidkoreaanse opposi tieleider Kim Young-Sam is woens dag een hongerstaking begonnen om kracht bij te zetten aan zijn eis tot herstel van de democratie in zijn land. Kim, die onder huisarrest staat, beschouwt het huidige bewind van Chun Doo-Hwan als een niet- democratische militaire dictatuur. WASHINGTON - De waarde van de Amerikaanse export van landbouw- produkten zal in het op 1 oktober be gonnen begrotingsjaar 35,5 miljard dollar (bijna 100 miljard gulden) be dragen, negen procent minder dan in het voorgaande begrotingsjaar. Het volume van de export zal met zes pro cent afnemen tot 149 miljoen ton, zo staat in een dinsdag gepubliceerd rapport van het Amerikaanse mi nisterie van landbouw. Zaterdag 21, zondag 22 mei en maandag 23 mei Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag-, zondag- en maandagmor gen van 11.00-11.30 uur. Burgh-Haamstede Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115)1861. Renesse Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280. Brouwershaven Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot dinsdagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als zondag en maandag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts R. C. A. Backer, Poststraat 14, Bruinisse, Tel. (01113) 2666, -neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit drie spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag-, zondag- en maandagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Hofferstraat 20, Zierikzee, tel. (01110) 6565, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1228, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland Zr. W. C. Steutel, Burghseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag en maandag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Niet gewenst zwanger? Bel vöor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. VLISSINGEN - Sektie op het li chaam van een 79-jarige vrouw uit Vlissingen heeft woensdag uitgewe zen dat de bejaarde door wurging om het leven is gebracht. Het slachtof fer, de weduwe B. C. van Loenhout- Roese werd dinsdag dood in haar wo ning in Vlissingen aangetroffen. De politie van Vlissingen heeft de hulp ingeroepen van het recherche bijstandsteam Zuidwest-Nederland. Dat team, 24 man sterk, zal donder dag een grootscheeps onderzoek star ten. De Vlissingse politie wil in het belang van het onderzoek nog geen verdere mededelingen doen in deze zaak. AASEN - Het Molukse wij kcentru m Pattimura in Assen is in de nacht van woensdag op donderdag volledig uit gebrand. Volgens de politie is de brand vermoedelijk aangestoken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het wijkcentrum was voor een groot gedeelte opgetrokken uit hout. Om een rij woningen in de onmiddellijke nabij heid van het wijkcentrum tegen het vuur en de hitte te beschermen plaat ste de brandweer tijdens het blussen een waterscherm. TEL AVTV - Israël overweegt zich een zjjdig terug te trekken tot de Awali- rivier als Syrië zijn troepen in Liba non handhaaft Dit meldde woensdag avond de Israëlische televisie die zich beriep op regeringsbronnen. Donderdag 19 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Bogaardstraat 8. CDA-Vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst H.V.G. 20.00 uur. Nieuwerkerk Peuterspeelzaal, Weststraat. Kle- dingbeurs bazar. 9.00 tot 12.00 uur. N.H. Verenigingsgebouw. N.C.V.B vergadering. 19.45 uur. Vrijdag 20 mei Zierikzee Verenigingsgebouw. Stijldansavond voor jong en oud. 20.00 uur. Scharendijke Putmeet. CPJ, thema-avond. 20.00 Zaterdag 21 mei Zierikzee Concertzaal. Film „Sjors en Sjim- mie", 14.00 uur, alle leeftijden. Film „Het kleinste bordeel in Texas", 20.00 uur, 16 jaar. Haamstede Ring. Rommelmarkt t.b.v. interieur dorpshuis. 9.00 - 16.00 uur. Brouwershaven Schoolplein o.l.s. „De Schoener". Braderie rommelmarkt. 9.00 uur. Zondag 22 mei Zierikzee Concertzaal. Film „Sharky's Machi ne", 20.00 uur, 16 jaar. Maandag 23 mei Zierikzee Chr. Ger. Kerk, Zevengetijstraat. Pinksterzangdienst. 10.00 uur. Concertzaal. Film „Sjors en Sjim- mie", 14.00 uur, alle leeftijden. Film „Het kleinste bordeel in Texas", 20.00 uur, 16 jaar. Kerkwerve Sportpark „De Vospit". Aanvang Sportdag s.v. W.I.K. 09.00 uur. Woensdag 25 mei Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond A.I. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 26 mei Zierikzee Gereformeerde kerk. Energie-dis- kussie. 19.30 uur. Vrijdag 27 mei Zierikzee 's Landskamer. Vergadering water schap Schouwen-Duiveland. 15.00 uur. Restaurant „Mondragon". Af scheidsreceptie J. A. Rotte, griffier van het waterschap Schouwen-Dui veland. 16.30 tot 18.00 uur. Aula van de Chr. Scholengemeen schap. Informatieavond A.I. in het kader van de campagne tegen Poli tieke Moorden. Aanvang: 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Prijs-klaverjassen. 20.00 Zaterdag 28 mei Zierikzee Mosselstraat. Officiële Speel-o-theek. 14.00 uur. Gereformeerde Kerk. m.m.v. Jongerenkoor Zeeuws Koperensemble en gitarist Dik de Koning. 19.30 uur. opening Concert „Share" Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Konsert door „Oosterlands Fanfare". Aanvang: 19.30 uur. Maandag 30 mei Zierikzee Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Openbare vergadering welzijnsadvieskommissie. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreajiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 Brouwershaven Gereformeerde Kerk aan het Boston plein. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 Woensdag 1 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Vrijdag 3 juni Serooskerke Herberg De Waag. Optreden New-Or leans Corporation. 21.30 uur. Dinsdag 7 juni Burgh Pompstation Adr. v. d. Weydeweg. Vertrek bezoek meeuwenkolonie Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2