Hollandse nieuwe" gaat rijksdaalder kosten TIPS Per minibusje van huis naar Schiphol Y akantie Rekreatie bezorg(st)er Naar Parijs Naar Manet Weinig banen door vernieuwing industrie Bij samenloop pensioen en WW uitkering omlaag Voorzitter L. E. Ouwehand van redersvereniging uit en thuis Nieuwe beleidsnota toeristische sector Waterwerken Strand „vervuild" door groene substantie STREEKNIEUWS RENESSE A A SCHEVENINGEN - Voorzitter L. E. Ouwehand van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij ver wacht dat de „Hollandse nieuwe" van zeer goede kwali teit ongeveer een rijksdaalder gaat kosten. Als er een zeer royale aanvoer van maatjesharing komt kan die prijs wel eens twee gulden of lager worden. Ouwehand heeft dit maandag tijdens een bijeenkomst in Schevenin- gen over „Vlaggetjesdag 1983" gezegd. Voor vakantiegangers uit Zeeland die per vliegtuig reizen, is het met name voor de vroege vertrekkers en late aankomers wel eens moeilijk met het vervoer van en naar Schiphol. Ze zijn dan ofwel gedwongen in het holst van de nacht naar de luchthaven te reizen met eigen vervoer, ofwel in hotels rond Schiphol te overnachten. Sinds kort kan er ech ter gebruik worden ge maakt van een minibus- je, dat reizigers door heel Zeeland aan huis ophaalt. Deze regeling is in het leven geroepen door de 19 Zeeuwse ANVR-bureaus, waarbij ook Reisbureau Van Oe- veren te Zierikzee is aan gesloten. En dat bete kent dat ook inwoners van Schouwen- Duiveland van deze mo gelijkheid gebruik kun nen maken. Bedrijfsleider L. van den Ouden vertelt dat de kosten tussen de f 50,— en f 60,— per persoon be dragen. De gezamenlijke ANVR-reisbureaus, die nauw zijn gaan samen werken, hebben voor de ze service een overeen komst gesloten met de taxicentrale Middelburg die speciaal voor dit doel een minibus heeft aange schaft. Er is plaats voor maximaal acht personen en hun bagage. Het busje rijdt overi gens niet alleen naar Schiphol, maar ook van en naar de luchthaven Brussel. Staatssekretaris Van Zeil van ekonomische zaken komt begin volgend jaar met een nieuwe nota over de toeristische en rekreatieve sektor in de periode 1985-1990. Het in deze nota aangegeven beleid zal er op gericht zijn de kaders en de voorwaarden te schep pen die een gezonde groei van het toerisme en de re kreatie in Nederland mogelijk maken. In de nota zal onder meer de voorlichting en de pro motie van deze sektor worden doorgelicht. Ook is het de bedoeling te bekijken of ontwikkelingen daadwerkelijk door de overheid kunnen worden gestimuleerd. Staatssekretaris Van Zeil denkt hier bij onder andere aan het kreëren van zogeheren elk- weervoorzieningen en goedkope logiesvorming. Maar de belangrijkste rol op dit gebied blijft volgens Van Zeil weggelegd voor het bedrijfsleven, dat naar zijn mening zelf moet inspelen op de vele kansen die zich in het toerisme en de rekreatie aandienen. Mede tegen de achtergrond van dit beleid is de rijksoverheid niet van plan de oprichting van nieu we attraktieparken buiten de bestaande algemene subsidieregelingen om financieel te steunen. Voor wie gasten krijgt, of zelf (weer) eens wil gaan kijken, is het wel eens nuttig om enige bezienswaardigheden van Verkeer en wa terstaat nog eens op een rijtje te zetten. Dicht bij huis hebben we de inmiddels in binnen- en buitenland bekende bouw van de pijlerdam over de Oosterschelde, waaraan dagelijks (ook 's zon dags) tussen 10.00 en 17.00 uur een bezoek kan worden gebracht. Van de damaanzet bij Westenschouwen ver trekken bussen van de vervoersmaatschappij ZWN naar het werkei- land Neeltje Jans. In het informatiecen trum Stormvloedkering krijgt de bezoeker een overzicht van het werk aan de hand van model len, foto's en film. Een rondrit over het werk hoort bij het program ma. Delta-Expo bij de Ha- ringvlietdam geeft in formatie over de Delta werken in zijn geheel, waarbij de haring- vlietsluizen het hoofd thema vormen. Er zijn enkele maquettes en een model van de haring- vlietsluizen in de ver schillende stadia van de bouw. Een kaart met lampjes geeft aan hoe de waterhuishouding van Nederland in elkaar zit. Bij het bezoek aan Delta-Expo hoort ook een rondleiding door de sluizen, een ervaring op zich. Ook de Delta-Expo is de gehele week te bezoe ken en wel van 9.30 tot 17.00 uur. Speciaal voor de klei ne bezoekers is er een zo genaamde „kinderkrul" waar op speelse wijze een indruk wordt gege ven van de waterhuis houding en de funkties van het water. De Volkeraksiuizen (bij het Hellegatsplein) tussen Hollandsch Diep en Volkerak zijn te be zichtigen van een uit kijktoren, die doorlo pend toegankelijk is voor publiek. Deze zes meter hoge toren staat aan de noordkant en daarvandaan heeft men een uitstekend uitzicht op het sluisgebeuren. Er naast ligt een flink par keerterrein, maar het to rentje is ook per bus be reikbaar. Onder auspiciën van de Stichting Delta-Cul tureel" worden tot en met 31 augustus in de Grote Kerk in Veere ten toonstellingen gewijd aan het Landschap in Zeeland, aan Zeeuwse natuurmonumenten en een schelpen die gevon den zijn op de Neder landse stranden. (Zon dags van 14 tot 17 uur, overige dagen van 10 tot 17 uur). Tot en met 19 juni wordt in het Dordrechts museum een tentoonstel ling gehouden van teke ningen van Otto Dicke. (Zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur, dinsdags tot en met zaterdags van 10 tot 17 uur). Salland krijgt er met ingang van 11 juni aan staande een attraktie bij voor de kleine waterre- kreatie: Het per kano af zakken van de Overijs selse Vecht. Het gaat om een tocht van twintig ki lometer- tussen Harden- berg én Ommen - door natuurgebied dat niet wandelend of per fiets bereikbaar is. Onderweg kan men aanleggen bij picknickplaatsen. Een tripje naar Parijs kan tot 1 augustus wor den gecombineerd met een unieke over zichtstentoonstelling van de schilder Edouard Manet (1832-1883). Deze expositie wordt gehou den in het Grand Palais en gaat na die datum naar New York. Er zijn ruim 200 schil derijen, tekeningen en litho's te zien, waaron der werken die mede door de miljoenen repro- dukties wereldbekend zijn. Het is de eerste be langrijke aan Manet ge wijde expositie, sinds in 1932 in de Orangerie de 100ste geboortedag van hem werd herdacht. On der de tentoongestelde werken bevinden zich het destijds geruchtma kende „Dejeuner sur l'Hebbe", „Olympia", Bar aux folies bergere", „Argenteuil" en „De dood van keizer Maximi- laan". Eduard Manet: Gezicht op Argenteuil. Nieuwe voorzitter Industriebond FNV AMSTERDAM - De noodzakelijke vernieuwing van de Nederlandse in dustrie zal wellicht maar weinig nieuw werk in deze sektor opleveren. Auto matisering en robotisering maken in de toekomst waarschijnlijk veel men senwerk overbodig, maar ook dan is een gezonde industrie van levensbelang voor de gehele samenleving. In de industrie wordt het geld verdiend waarmee in de rest van de maatschappij allerlei nuttige aktiviteiten (bijvoorbeeld de kollektieve sektor) kunnen worden ontplooid. Hij liep daarmee overigens vooruit op de feitelijke gang van zaken, want het is nog steeds niet zeker of de Ne derlandse vissers begin juni op ha ringvangst mogen gaan. Vorige week heeft het hoogste adviesorgaan van de Internationale Raad voor Onder zoek van de Zee de Europese Com missie geadviseerd de vangst op ha ring in de gehele Noordzee toe te staan, maar de uiteindelijke beslis sing is aan de visserij-ministers van de Europese Gemeenschap. UTRECHT - De ouders van geeste lijk gehandicapten willen worden be trokken bij het overheidsbeleid, ze willen om een betere zorg te bereiken inspraak vooraf en niet pas als het beleid al vaststaat. Dit is maandag avond duidelijk gebleken op negen bijeenkomsten die de 20,000 leden tellende Vereniging van ouders van geestelijk gehandicapten (VOOG) verspreid over het land had georga niseerd. Duizend ouders namen er aan deel. BERGEN - Het strand tussen Schoorl en Egmond aan Zee is in de loop van zondagavond over een leng te van zeker 11 kilometer vervuild door een groene substantie. Ook de zee is over een grote afstand ver vuild. Rijkswaterstaat heeft maandag ochtend vroeg monsters genomen. Het gaat hier om een jaarlijks terug kerend natuurversachijnsel dat zich in het voorjaar voordoet en ongeveer een maand duurt, aldus maandag een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat. De algen hebben een typische groe ne kleur, kunnen in wisselende hoe veelheden aanspoelen en soms wel een laag van een halve meter dik vor men. Na verloop van tijd verdwijnt de laag weer vanzelf. Het verschijn sel kan zich langs de gehele Noord zeekust voordoen. Bovendien moet er eerst nog over leg plaatsvinden met Noorwegen, dat wel Noordzee-land is, maar geen EG-lidstaat. De visserij-ministers komen overigens pas op 6 juni bijeen. Nederland heeft de Europese Com missie daarom om een zogenaamde versnelde procedure gevraagd, die er toe moet leiden dat ons land vast een „voorschot" krijgt. Toch uitvaren B. Daalder, voorzitter van het Vis serijschap, liet nog eens nadrukke lijk doorschemeren dat de Neder landse haringvissers ook bij een eventueel „nee" van Brussel zullen uitvaren. De vissers voelen zich gesteund door de opvatting van de biologen en zij zeggen geen ekonomi sche of politieke argumenten tegen de haringvisserij te zullen aanvaar den. Daalder verklaarde dat de kotter- vissers al volop bezig zijn met het klaarmaken van hun schepen voor de vangst op maatjesharing. Volgens Ouwehand zullen aan de „na het ja woord van Brussel, in ere herstelde haringrace vermoedelijk 27 vriestrawlers en ongeveer 20 kotters meedoen. De laatste vissen „in span", waarbij twee schepen een net slepen. Ekonomische waarde Ouwehand meent dat een voor schot van de Europese Commissie van ongeveer 5.000 ton voldoende zal zijn. Hij benadrukte nog eens de be langrijke ekonomische waarde van de haringvisserij voor de Nederland se vissers. De haring vertegenwoor digt ongeveer zeventig miljoen gul den (konsumentenwaarde). SCHARENDIJKE Uitwisseling De klassen 5 en 6 van de C.N. „Hel- cherseeschool" vertrekken woens dag 18 mei 's middags om 14.00 uür voor een uitwisselingsbezoek naar de C.N.S. „De Ark" in Almere. Na aan komst in Almere worden de kinderen in de school aan elkaar voorgesteld. Daarna worden ze ondergebracht bij Voor de ongeveer tweeduizend vis- detailhandelaren in ons land is de ha ring zelfs het belangrijkste produkt met ongeveer 25 procent van de tota le omzet. Per hoofd van de bevolking wordt in ons land per jaar ongeveer 2,2 kilo haring gegeten. Dat is onge veer twintig haringen. In 1976 lag die konsumptie nog op 2,6 kilogram. Na het sluiten van de Noordzee is die konsumptie met de komst van Deen se Hollandse nieuwe teruggelopen tot aanvankelijk 1,9 kilo om daarna weer te stijgen tot 2,2 kilo. de gastgezinnen, 's Avonds om 22.00 uur is er een ontmoetingsspel in de school. Donderdag 19 mei staat Amsterdam op het programma; ze brengen dan een bezoek aan het Tro penmuseum. Er worst een diaserie vertoond, een rondleiding en speur tocht gehouden. Per tram gaat men naar de Muntbrug. Daarna wordt een rondvaart door de grachten en ha vens gemaakt. Daarna wandelt men naar de Dam en worden historische gebouwen, Nieuwe Kerk, Paleis, Kalverstraat en Begijnehof bezocht. Op vrijdag 20 mei is ër een ontvangst op het stadhuis met een toespraak van de landdrost, de heer H. Lam- mers. De leerlingen krijgen daar dia's te zien van Almere. Rond 9.45 uur vertrekken ze naar Lelystad. Daar wordt een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het nieuwe land" en naar de film „De inpolde ring" gekeken. Tussen 13.00 uur en 14.00 uur nemen de leerlingen afsc heid op school en om 14.30 uur ver trekken ze weer naar Scharendijke. De C.N.S. „De Ark", Almere zal Scharendijke bezoeken op 8, 9 en 10 juni. OOSTERLAND Openingskoncert Oosterlands Fanfare Zaterdag openden £rumband en fanfare-korps van Muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" het zomersei zoen met een koncert in de muziek tent op het Koninginneplein. Na een korte rondgang door het dorp gaf de drumband enkele marsen ten beste en zorgde het fanfare-korps voor het koncert-gedeelte. Op donderdag 19 mei a.s. zal „Oosterlands Fanfare", begeleid met een geluidswagen, weer spullen ophalen voor de te houden rommelmarkt. Het verzamelen van de artikelen start om 19.00 uur. BRUINISSE Overdracht Urker kotter De „Willem^iicob V UK-158 van schipper A. van Urk uit de gelijkna mige plaats, werd door machinefa briek Padmos uit Bruinisse overge dragen aan de nieuwe eigenaar. Het schip werd in Bruinisse visklaar ge maakt. De heer Van Urk had bij de overdracht veel lof over de afwer king van zijn schip en moderne in richting. Padmos hoopt op een nieu we order voor de maat van schipper Van Urk die met de spanvisserij hoopt te beginnen. T.O.G.-vergadering Op vrijdag 20 mei houdt de schaak vereniging „T.O.G." de jaarvergade ring in haar klubhuis in het oude ge meentehuis. In de vergadering, die om 20.00 uur begint, staat o.a. de prij suitreiking van de H.H. kompetitie op de agenda. Aftredend en herkies baar is Jan de Korte. Na de bespre king over de plannen '83/'84 en de rondvraag is er nog een snel-schaak- toernooitje. N.C.V.B.-vergadering Op donderdag 19 mei houdt de N.C.V.B., afdeling Bruinisse, een bij eenkomst in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Op deze avond, die om kwart voor acht begint, is mevrouw Hardloper uit Hansweert uitgeno digd die als onderwerp heeft: Het verwerken van droogbloemen". 17e eeuws kanon De familie M. Kik heeft in de tuin langs de Dr. de Kockstraat sinds kort een gietijzeren kanonsloop liggen welke waarschijnlijk uit de 17e eeuw afkomstig is. De heer Kik heeft het ruim twee ton wegende gevaarte overgenomen van de bemanning van de „Go 43" uit Stellendam die het en kele mijlen ten westen van Hoek van Holland in hun netten kregen. Om de loop zijn de cijfers 26.2.0 ontcijfert alsmede een harp en een kruis. Over de juiste afkomst van het kanon heeft de heer Kik nog geen zeker heid, maar hij gaat wel proberen daar achter te komen. Als wegen hiervoor heeft hij het Scheepvaart museum in Amsterdam en het Wa penmuseum in Leiden. Ook over weegt de heer Kik de mogelijkheid voor het maken van een affuit zodat het stuk geschut weer tot een kom pleet artilleriestuk wordt omge bouwd. In de loop zat nog een 8-kg zware kogel die momenteel echter in de vensterbank rust. Helpt Elkander Vanavond, dinsdag 17 mei, heeft de H.V.G. „Helpt Elkander" een bijeen komst in het Ned. Herv. Verenigings gebouw die om half acht begint. Spe ciaal in deze herdenkingsmaand is een spreker uitgenodigd van de Oor logsgravenstichting die een lezing houdt met dia's. Gasten zijn welkom. Dit zei de nieuwe voorzitter van de industriebond FNV, Dick Visser, dinsdag op een speciale bijeenkomst van de bondsraad van zijn bond ter gelegenheid van de bestuurswisse ling. Visser kreeg van de scheidende voorzitter Arie Groenevelt in het RAI-Congrsecentrum in Amsterdam dc voorzittershamer overhandigd. Volgens Visser moeten werkge vers. vakbonden en overheid dit na jaar beginnen met de voorbereiding van het industrieel akkoord, een ge zamenlijk herstelplan voor de Neder landse industrie. Dit plan moet voor borduren op het werk van de kommissie-Wagner. die de mogelijk heden voor industriële vernieuwing in ons land heeft bestudeerd. Vol gend voorjaar moet het herstelplan de basis vormen voor verdere onder handelingen tussen overheid, werk gevers en werknemers, zodat de rege ring met de resultaten van dit over leg rekening kan houden bij de be groting voor 1985 en de werkgevers en werknemers de CAo-gesprekken voor 1985 erop af kunnen stemmen, aldus Visser. Dick Visser (41) is de opvolger van Arie Groenevelt (56) als voorzitter van de industriebond FNV, de groot ste vakbond van ons land. De bonds raad. het parlement van de industrie bond, koos maandag in Amersfoort in grote meerderheid voor Visser, die destijds door het bondsbestuur als kandidaat naar voren was gescho ven. Visser, al 16 jaar bij de industrie bond in dienst, vergaarde 69 van de 90 uitgebrachte stemmen. Tegenkan didaat Willem Agenant (39) uit Amersfoort, een aktief vakbondslei der maar verder een betrekkelijke outsider, kreeg 17 stemmen. NEW YORK - Gewapende Nicara guaanse rebellen hebben vanuit Hon duras nieuwe aanvallen uitgevoerd op het grondgebied van Nicaragua. Dat zei maandag dc Nicaraguaanse minster van buitenlandse zaken, Mi guel d'Escoto, tijdens een zitting van de veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Ontwerp-advies SER: DEN HAAG - Wanneer iemand tegelijkertijd een werkloosheidsuitkering en een pensioen ontvangt, is het niet nodig hem een volledige werkloosheidsuitkering te betalen. Het is alleszinds redelijk om dat pensioen dan in mindering te brengen op de uitkering voorzover het totaalbedrag aan pensioen plus uitkering het loon voor de pensionering te boven gaat. Dit staat in het ontwerp-advies over een wetsvoorstel tot nadere wij ziging van de WW en WWV wat be treft samenloop van een werkloos heidsuitkering met bepaalde andere inkomsten. De Sociaal Economische Raad zal dit ontwerp-advies in zijn vergadering van volgende week vrij dag behandelen. In het ontwerp-advies noemt de SER het ongewenst dat de minister van sociale zaken en werkgelegen heid een algemene en niet nader gespecificeerde bevoegdheid krijgt om zonodig van de wet afwijkende regels vast te stellen voor gevallen van samenloop van een werkloos heidsuitkering en andere inkomsten. Ruimere strekking De staatssecretaris van sociale za ken en werkgelegenheid had de SER gevraagd advies uit te brengen over de uitvoeringstechnische kanten van het wetsontwerp, maar de raad besloot over het voorstel als geheel te adviseren „omdat het een veel rui mere strekking heeft dan alleen maar de regeling van de samenloop van een werkloosheidsuitkering en ouderdomspensioen". Zo beoogt het ontwerp ook de hoofdlijnen van de samenloop- of anticumuulatierege- lingen (die nu zijn geregeld in wacht geldreglementen van bedrijfsvereni gingen en het reglement van het alge meen werkloosheidsfonds) in de werkloosheidswet zelf op te nemen. De minister zou dan vergaande be voegdheden krijgen ten koste van de huidige bevoegdheden van de bedrijfsverenigingen en het AWF. De SER wijst er verder op dat in de memorie van toelichting bij het ont werp wordt aangekondigd dat dit moet worden gezien als een eerste stap op weg naar een brede en princi piële oplossing van het algemene vraagstuk van uitkeringen en andere inkomsten. Per 1 juli a.s. vragen wij een voor de bezorging van dit blad in een gedeelte van Sollicitaties: (schriftelijk, mondeling of telefonisch) Zierik- zeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11,4301 HH Zierikzee, t.a.v. de heer J. van Loon, tel. 01110-6551.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6