Gemeente Westerschouwen wil graag- doorgaan met Samenlevingsopbouw Eethuisje Engelse Kade niet legaal in gebruik STREEKNIEUWS Voorwaarde is dat alle betrokken gemeenten mee blijven doen HAAMSTEDE - „Het verzoek van onze fraktie is om het advies van de welzijnscommissie over te nemen om vervolgens te komen tot een uitvoerige herbezinning met betrekking tot de rol die de Stichting Samenlevings opbouw Schouwen-Duiveland in het eilandelijke op bouwwerk kan en moet vervullen. Ook al zijn er maar een paar gemeenten, die op deze wijze verder willen gaan, dan moet een voortzetting van het werk van de Stichting mogelijk zijn, eventueel in afgeslankte vorm". Met deze woorden vertolkte G. J. W. van der Salm (PvdA) gisteravond tijdens de raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen in het gemeentehuis in Haamstede het standpunt van zijn fraktie inzake het al dan niet instandhouden van de Stichting Samenlevings opbouw Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - De natuur gaat ongestoord haar gang, of het mooi weer is of niet. De lage temperaturen en de overvloedi ge neerslag van de afgelopen weken kunnen misschien wat vertragend werken, maar toch past ook de flora zich aan aati het jaargetijde. Het fluitekruid bloeit tenminste volop. Van der Salm had weinig goede woorden over voor de wijze, waarop het standpunt van het kollege van B. en W. tot stand is gekomen. Hij plaatste vraagtekens bij het inzicht van kollege's en gemeenteraden in welzijnszaken. Ook het feit dat op het allerlaatste moment (dinsdag 10 mei - red.) nog ,,even een vergadering van de welzijnskommissie werd be legd", kon in de ogen van Van der Salm weinig waardering opbrengen. Ook mevrouw C. van der Haven- Eikelenboom (VVD) pleitte in eerste instantie voor het instandhouden van de stichting en de realisatie van een zogenaamde welzijnskoepel, waarin naast genoemde stichting ook de Stichting Jeugd en de Stichting Welzijn Ouderen kunnen worden on dergebracht. .Gezien het vele tastbare, dat in de afgelopen twee jaar door de stcihting is bereikt, wil ik pleiten vóór in standhouding van de stichting. De opbouwwerker heeft uitstekend werk verricht en dat wordt hem op deze manier bepaald niet in dank af genomen". Aldus mevrouw Van der Haven. Kostenverhogend De heer J. van der Berge (RU) gaf te kennen zich uitstekend te kunnen vinden in het standpunt van het kol lege om alleen tot verdere deelname en subsidiëring over te gaan, als ook de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland daartoe besluiten: In standhouding van de stichting werkt alleen maar kostenverhogend", kon- kludeerde Van der Berge. Bij monde van raadslid P. M. van den Aarsen gaf de CDA-fraktie te kennen, dat zij zich schaarde achter het kollege. ,,In dè afgelopen tijd is gebleken dat de gemeente, die toch in eerste instantie verantwoordelijk is voor het welzijnsbeleid, veel heeft gedaan op dit gebied. Ik denk daarbij aan de woningbouw, de woonomge ving en de dorpshuizen, die zijn ge realiseerd". Positief standpunt Wethouder J. C. de Feiter (VVD) stelde in zijn antwoord, dat de ge meente Westerschouwen duidelijk een positiuef standpunt heeft ingeno men ten opzichte van de stichting. ,,We hebben duidelijk laten blijken dat Westerschouwen niet dwars zal liggen als alle andere gemeenten wel tot instandhouding besluiten". De wethouder bestreed de opmerking van Van der Salm, als zou de advies kommissie voor welzijnszaken zijn gepasseerd. „Bovendien zegt de kom missie in haar advies in feite precies hetzelfde als het kollege". Wethou der De Feiter liet weten dat in een vergadering van wethouders, die welzijn in hun portefeuille hebben, is gesproken over een afgeslankte vorm. „Er is zelfs een kleine kom missie ingesteld, die een en ander na der zal bestuderen. De realisatie van de welzijnskoepel is, gezien de stand punten van de verschillende kollega's, geen haalbare kaart. Wel zal nog in bredere kring worden besproken of de mogelijkheid om de Stichting Jeugd en de Stichting Wel zijn Ouderen samen onder één dak te brengen, bereikbaar is". Duidelijkheid Het raadslid Van der Salm was met het antwoord van wethouder De Fei ter echter niet tevreden. „De raad moet zich duidelijk uitspreken. Elke gemeente verschuilt zich tot nu toe achter de overige. Ik zou graag wat meer duidelijkheid willen". Deze duidelijkheid verschafte de wethouder hem prompt met de uit spraak dat Westerschouwen „graag wil doorgaan met deze stichting. Maar om alle kosten daarvoor alleen te moeten dragen, is wel wat teveel van het goede". Volgens PvdA-raadslid J. C. Hen- drikse was het standpunt van het kollege in tegenspraak met het ad vies van de welzijnskommissie; dit advies luidde: „Doe een principe uitspraak, welke inhoudt dat posi tief tegenover het voortbestaan van de stichting wordt gestaan, tengevol ge waarvan de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland moeten wor den verzocht eenzelfde uitspraak te doen, opdat een daadwerkelijke her overweging en herziening zal plaats vinden". Hendrikse riep de raad op om achter het advies van de kommis sie te gaan staan en dat aan de overi ge gemeenten kenbaar te maken. Het pleit werd beslecht door VVD- fraktievoorzitter H. J. van Zuijlen met de mededeling dat zijn fraktie zich schaarde achter het voorstel van het kollege. Hendrikse sloot tenslotte de dis- kussie met de opmerking dat op deze manier het advies van de welzijns kommissie volledig in de wind werd geslagen. Besloten werd om niet alleen het bestuur van de Stichting Samenle vingsopbouw in kennis testellen van de beslissing van de raad, maar om tevens een afschrift van „dit positie ve geluid", zoals burgemeester J. L. N iemantsverdriet-Leenheer het noemde, te zenden aan alle gemeente raden op Schouwen-Duiveland. BURGH-HAAMSTEDE Rommelmarkt in Burgh-Haamstede Zaterdag 21 mei wordt aan de ring in Haamstede een rommelmarkt ge organiseerd ten bate van het inte rieur van het nieuwe dorpshuis. Er zijn velerlei attrakties zoals een rad van avontuur, verkoop van oud meu bilair, verloting, kinderkramen, pannekoekkraam etc. Er zal ook kof fie met cake te koop zijn. Deze rommelmarkt vindt plaats' tussen 9.00 en 16.00 uur. De bouw van het nieuwe dorpshuis is inmiddels aan de fa. Bom te Burgh gegund en er is een eerste aanvang met de werkzaamheden gemaakt. HAAMSTEDE i3 .zin... Landbouwtentoonstelling groot sukses In de reeks tentoonstellingen, die onder auspiciën van de stichting „Westerschouwen Kultureel" sinds het einde van 1982 in „De Bewaer- schole" te Burgh-Haamstede wordt gehouden, blijkt ook de landbouwex- positie een groot sukses te worden. De heer L. Bécu (VVD) was van me ning, dat de aanvrager beslist niet te klagen had over de welwillendheid, die het kollege bij dergelijke aanvra gen betracht. Is een aanvraag in strijd met het vigerende bestem mingsplan, wordt in de meeste geval len besloten de aanvrager ter wille te zijn door het nemen van een voorbe- reidingsbesluit. Dit voorstel gold ook de aanvraag van de heer Schot en de heer Bécu betreurde het derhalve, dat de betrokkene niet even had kun nen wachten met zijn bedrijfje. „Burgerlijke ongehoorzaamheid" Mevrouw M. R. de Jonge-Van Loo (PvdA) liet weten helemaal geen moeite te hebben met de voorgestel- Niet alleen op Hemelvaartsdag was er veel belangstelling maar ook op de volgende dagen kwamen gemiddeld honderdvijftig personen per dag het interessante overzicht van vroegere landbouwattributen bekijken. Boe renwagen en motoren buitn bleken grote trekpleisters. Tot en met 4 juni a.s. zal de land bouwtentoonstelling nog geopend zijn. de procedure tot het nemen van een voorbereidingsbesluit, maar had wel grote moeite met het feit, dat het eet huisje nu reeds in bedrijf is. „Dit riekt een beetje naar burgerlijke on gehoorzaamheid", aldus de PvdA- woordvoerster. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester moest erkennen dat de gang van zaken niet juist was, maar merkte tevens op, dat dergelijke din gen wel eerder hebben plaatsgehad. Hard optreden tegen deze praktijken is vaak niet suksesvol gebleken, al dus de mededeling van de voorzitter. Persoonlijk was hij van mening, dat de raad met een eerder beleid toch ook de sfeer voor deze handels wijze had gekreëerd. De voorzitter doelde hiermee op het toekennen van een ventvergunning aan de heer Schot voor een viskar aan de Nieuwe Haven. Een zaak waar de raadsvoor zitter zelf destijds nogal moeite mee had. Als de raad nu echter de opdracht zou geven het eethuisje aan de Engel se Kade te sluiten, zou het kollege daardirekt stappen toe ondernemen. De heqr L. S. P. van Velthoven (CDA) vond dat bij de behandeling van dit voorstel niet gesproken diende te worden over „randverschijnselen" en wees erop, dat nu slechts het ne men van een voorbereidingsbesluit aan de orde was. Ondanks het feit, dat de voorzitter en enkele raadsleden met wat onvre de bleven zitten over het thans niet legaal in bedrijf zijn van het eethuis je aan de Engelse Kade, werd het voorbereidingsbesluit met algemene stemmen genomen. NIEUWERKERK Geslaagd dauwzwemmen Het dauwzwemmen op Hemel vaartsdag in het zwembad „Dol-fijn" is een geweldig sukses geworden en zeker voor herhaling vatbaar. Alle 82 deelnemers gaven donderdagochtend in alle vroegte acte de présence. Omstreeks half zes sprongen de eerste sportievelingen te water, de heren Tuinman en Verberne uit Oosterland. De rondjes werden en thousiast afgelegd, waarna om onge veer kwart voor acht gezamenlijk het ontbijt kon worden genuttigd. Diverse vrijwilligers zorgden voor de aanvoer van koffie, broodjes, etc. De deelnemers ontvangen uit handen van badmeester Brunger hun eerste dauwdruppel. RENESSE Brommer tegen fietser Op de Stoofweg ontstond een bot sing tussen een fietser en een brom fietser. De fietser, een Fin uit Matka- vakuutukenion, zou geen richting hebben aangegeven toen hij het Stoofwekken wilde inslaan. De bromfietser H. J. uit Noordwelle reed zodoende tegen hem op. Beide voertuigen raakten beschadigd. NOORDGOUWE Afscheid Emeline Kleber en Ad Boonman Emeline Kleber van het Kleine Kernen Experiment en Ad Boonman van de Stichting Samenlevings opbouw nemen woensdag 25 mei af scheid in het dorpshuis te Noordgou- we. De bijeenkomst zal een infor meel karakter hebben en duurt van 19.30 tot 21.00 uur. KERKWERVE Drie dagen op reis Op Hemelvaartsdag, donderdag 12 mei, vertrok een bus met 30 voetbal- Iers richting Epe om daar enkele da gen door te brengen. De voetballers, in leeftijd variërend van 11 tot 16 jaar, gingen onder begeleiding van Rien den Boer, Lia van de Velde, Ka rei Manni, Han van de Sande en Jos van IJsseldijk. Rond een uur 's mid dags arriveerde de ploeg op de plaats van bestemming, het recreatie-oord „Oost-Raven", zo'n drie kwartier lo pen van Epe. Na de koffiemaaltijd hielden de jongens een wandeltocht om de omgeving te verkennen. Daar na kregen ze gelegenheid om zich met allerlei spelen te vermaken, 's Avonds werd er op het aangrenzende sportveldje gevoetbald. Helaas was het terrein daarvoor niet erg ge schikt door het vele hemelwater dat de laatste tijd was gevallen. Daarom moest ook het programma van vrij dag drastisch worden gewijzigd: van een te houden tournooi moest wor den afgezien. Vrijdagmorgen ging men wandelend naar Epe. 's Middags konden de voetballers terecht in het zwembad van Vaassen, ook lekker èn sportief. Vrijdagavond was voor de jongens een vrije avond. Er werden spelletjes gedaan in de kantine. Na die nacht was het alweer opruimen geblazen want om half negen zater dagmorgen moest iedereen het ge bouw verlaten. Er werd nog een bal letje getrapt en tegen de middag aan vaardde men de thuisreis. Rond drie uur 's middags was iedereen, moe maar voldaan, weer terug in kerk- werve. Sportdag Sportvereniging WIK Op Tweede Pinksterdag wordt de jaarlijkse sportdag van de sportvere niging WIK gehouden, 's Morgens gaat de jeugd van 6 t/m 15 jaar sprin gen, gooien (met de bal), rennen en schoppen (alleen tegen de bal). De jongeren beginnen om negen uur en kunnen zich vanaf half negen laten inschrijven op sportpark „De Vospit" aan de Verseputseweg. 's Middags treden de mensen van zestien jaar en ouder in het strijd perk. Vanaf half een kunnen ze zich laten inschrijven. Voor de winnaars onder de jeugd zijn er medailles be schikbaar. Degenen die 's middags als winnaars uit de bus komen kun nen in het bezit komen van de wissel beker. Vorig jaar kwamen deze be kers terecht bij Adrie Noordijke (winnaar heren) en Diana de Bil (win naar dames). DUIVELAND Start E.H.B.O.-cursus Voorheen dienden de inwoners van Duiveland een E.H.B.O.-kursus te volgen in de omliggende gemeenten, zoals Bruinisse en Zierikzee. Tijdens de laatstgehouden algeme ne ledenvergadering van de afdeling Duiveland van het Ned. Rode Kruis is besloten tot het organiseren van een dergelijke kursus in de eigen ge meente. De start van de kursus is ge pland medio oktober 1983. Het aan tal lessen is vastgesteld op 20. Inmiddels hebben mevrouw K. Uijl-Verhagen uit Zierikzee en de heer J. L. van de Zande, arts, uit Nieuwerkerk toegezegd hun mede werking te zullen verlenen bij het verzorgen van de lessen. Op dit mo ment wordt onderzocht in welk dorp de E.H.B.O.-kursus zal gaan plaats vinden. Het ligt in de bedoeling hier voor één der verenigingsgebouwen te gebruiken. De keuze van de vaste kursus-avond is afhankelijk van de beschikbaarheid van de zaalruimte gedurende de 20 avonden. Men kan- zich reeds opgeven voor deelname bij de heer A. L. Bakker, Torenplein 8 te Oosterland, tel. 2967 of bij de heer J. W. v. d. Have, Esdoornstraat 36 te Nieuwerkerk, tel. 2677. Reisje N.B.v.P. De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen maakte op 10 mei het jaarlijkse reis je. De tocht ing 's ochtends naar Zoe- termeer, waar zij werden ontvangen bij de Heineken Brouwerijen. Na een rondleiding met een drankje en wat hartigheden, ging men verder naar Leiderdorp, waar in een Chinees- Indisch restaurant de lunch werd ge bruikt. De reis voerde vervolgens naar Gouda met het bezichtigen van de grote St. Janskerk, o.a. bekend om zijn grote gebrandschilderde ra men. Aan het eind van de dag stond er koffie met gebak op het programma en kon een aanvang worden gemaakt met de terugreis die 's avonds om 19.00 uur eindigde. De volgende bijeenkomst is op don derdag 9 juni a.s. om 19.30 uur in het dorpshuis „Oosterhof" te Ooster land. Deze avond betekent tevens het slot van het seizoen. Voorbereidingsbesluit met onvrede ZIERIKZEE - De heer W. K. Schot is begonnen met een winkel-eethuisje in het pand Engelse Kade 6-7. Tijdens de raadsvergadering maandagavond werden daar enkele kritische kanttekeningen bijgezet. Aan de orde kwam namelijk een voorbereidingsbesluit ten behoeve van de vestiging van dit horecabedrijfje aan de Engelse Kade. De aanvrager had de afwikkeling van de gebruikelijke procedure blijkbaar niet afgewacht. -eethuisje van de heer W. K. Schot, gevestigd in het pand Engelse Kade 6-7 was aanleiding voor een korte i de gemeenteraad. Om vestiging van dit horecabedrijfje te legaliseren, diende een zogenaamd voorberei- t te worden genomen. De raad wilde dat besluit wel nemen, maar sommige raadsleden hadden moeite met de heer Schot de procedure niet heeft afgewacht en inmiddels is gestart met het bedrijfje. h Het winkel-eethuisje van de heer W. K. Schot, gevestigd in het pand Engelse Kade 6-7 was aanleiding voor een korte diskussie in de gemeenteraad. Om vestiging van dit horecabedrijfje te legaliseren, diende een zogenaamd voorberei dingsbesluit te worden genomen. De raad wilde dat besluit wel nemen, maar sommige raadsleden hadden moeite met het feit. dat de heer Schot de procedure niet heeft afgewacht en inmiddels is gestart met het bedrijfje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4