In de steigers.... Duiveland biedt oplossing voor archiefruimte-tekort Raad Zierikzee wil wel extra PZEM-dividend ontvangen, maar zonder extra voorwaarden allcaimtoira fÏIolty* njode Verplaatsing campings loopt niet zo'n vaart Een stok achter de deur.... Archiefbunker achter gemeentehuis Nieuwerkerk MEI-AANBIEDING STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 mei 1983 Nr. 23320 ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee gaat ak koord met een uitkering van een extra dividend van 697.000,— door de PZEM, zonder daar echter voors hands verder konsekwenties aan te verbinden. De extra dividend uitkering aan de aandeelhouders van de PZEM is bedoeld om financiële steun te kunnen verlenen aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde, ter behoud van de werkgelegenheid van ruim vier duizend mensen. De gemeente Zierikzee gaat wel akkoord met de ontvangst van dit extra dividend, maar heeft die verder koppeling naar de KMS nog niet willen leggen. Dit besluit komt voort uit het feit, dat de raad niet tevreden is met de bestuurlijke en juridische aspekten, die bij deze proce dure aan de orde komen. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen voor een Stichting Economische Ontwikkeling Zeeland" op te richten. Via deze stichting zouden de aandeel houders (provincie en gemeenten) die extra dividend-uitkeringen dan naar de KMS moeten doorschuiven. De meerderheid van de gemeenteraad bleek maandagavond echter moeite te hebben met de samenstelling van het bestuur van deze stichting, bestaande uit het voltallig kollege van g.s. en vertegen woordigers van de vier grote gemeenten. Verder bleven er op juridisch gebied nogal wat vragen open betreffende garanties en eventuele rentevergoedingen e.d. ZIERIKZEE - Vorige week is Holy Steigerbouw b.v. te Vlissingen begonnen mét het plöatseh van steigers rond de Stadhuistoren van Zierikzee. In verband met perio diek onderhoud md^raïe toren dit voorjaar een ingidjjS'éri-J'1 de opknapbeurt ondergaan. Deze werkhaamheden zullen, op de steigerbouw na, geheel in eigen beheer worden uit gevoerd door werknemers van de Dienst Gemeentewer ken. Met de werkzaamheden zullen worden begonnen zodra de arbeidsinspektie de steigers heeft gekontroleerd en goedkeuring heeft verleend. De verwachting is dat dat eind deze week, begin volgende week zal zijn. Bij gemeentewerken verwacht men zo'n zes weken no dig te hebben om het karwei te klaren. Het meeste werk zal moeten worden verricht aan.de balustrade, waarvan sommige gedeelten vervangen moeten worden. Deze nieuwe gedeelten zijn door de timmerlui van de dienst al van te voren gemaakt. Er valt echter vooruit moeilijk een voorspelling te doen omtrent de tijdsduur, die het karwei vraagt. ,,We weten nu nog niet wat we allemaal tegenko men. We doen echter ons best om in ieder geval Neptunus weer zo snel mogelijk een vrij uitzicht te geven." Aldus de direkteur gemeentewerken, de heer D. D. J. van der Poel. De gemeenteraad heeft onlangs de benodigde gelden, een krediet van 40.000 gulden, beschikbaar gesteld; het grootste gedeelte daarvan is bestemd voor de steigerbou wer. ZIERIKZEE - Omdat de plannen voor een streekar chief in de Meelstraat in Zierikzee voorlopig' in de ijskast worden opgeslagen, kwam burgemeester van Duiveland de heer J. van Bommel tijdens de openbare vergadering van de streekarchiefkommissie maandagmiddag met een alternatief plan. ,,Wij bouwen zelf een archiefge- bouw achter het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Mocht er belangstelling zijn van andere gemeenten om gebruik te maken van deze ruimte, dan staan wij daar natuurlijk voor open. Ons probleem wat betreft het archief is dan opgelost en misschien straks tevens dat van de anderen", aldus Van Bommel. Om ten aanzien van die bestuurs- technische en juridische aspekten nog wezenlijke voorwaarden te kun nen stellen, meende de meederheid van de raad als stok achter de deur slechts te besluiten tot het akkoord over de extra dividenduitkering en over het doorschuiven naar de KMS nog geen principe-uitspraak te doen. Verklaring voorzitter Deze besluitvorming stond wat haaks op een kernachtige uitspraak van raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester eerder tijdens de langdurige diskussie: ,,Als we ak koord gaan met die extra dividend uitkering, dan hebben we daar maar één doel mee voor ogen: de reddings operatie van de KMS. Dan kunnen we dat geld niet uitgeven aan bij voorbeeld monumentenzorg. Dat be grijpt een kind nog wel". Na een schorsing bleek uit een ver klaring van het kollege, dat op die voor de raadsvoorzitter voor de hand liggende koppeling toch werd terug gekomen. Het kollege ging niet verder, dan de raad voor te stellen akkoord te gaan met voorstel a) zijnde in te stemmen met de extra dividenduit kering, een verdere voorwaarde werd daar niet aan verbonden. De voorstellen b. en c., betreffende de statuten van genoemde op te richten stichting en het doorschuiven van het ontvangen bedrag van 697.000, werden teruggenomen. Na nader overleg en het inwinnen van meerde- Advertentie BLAZERS, JASJES SPENCERPAKJES nu f 100 ,- reduktie MANTELS EN MANTELCOSTUMES nu f 250,- reduktie ook voor hoeden en shawls Dam 15-19 - Zierikzee Telefoon: 01110-2816 Volgens burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer loopt het ge vaar voor verplaatsing echter niet zo'n vaart. „Het ministerie heeft daarvoor geen geld en zal dat in vele jaren ook niet hebben. Dus in theorie is er misschien een noodzaak tot ver plaatsing van deze bedrijven, maar in de praktijk, gezien de beroerde fi nanciële situatie in Nederland, zal daar in een groot aantal jaren ook geen sprake van kunnen zijn. Het geld is er eenvoudig niet voor." Een aantal andere zaken werden door de raad zonder stemming en met algemene stemmen aangenomen. Dat re gegevens zullen die voorstellen wederom voor advies in de kommis sie financiën aan de orde komen. Eigen voorstel De heer D. van der Wekken (pvdA) lanceerde een verder strekkend voor stel en liet weten, dat bijzijn fraktie het belang van de werkgelegenheid zowel bij de KMS als bij de toeleve ringsbedrijven voorop stond, evenals het betoon van daadwerkelijke soli dariteit. Hij stelde dan ook voor, de koppeling naar de KMS wel te leggen en akkoord te gaan met beide voor stellen. Ten aanzien van de bestuur lijke en juridische aspekten wilde de PvdA-fraktie dan ook wel even een slag om de arm houden, hoewel de heer Van der Wekken ervan over tuigd was, dat er voldoende moge lijkheid zal zijn voor de gemeenten, wanneer invloed in die stichting uit te oefenen dan thans wordt voor gesteld. Zijn voorstel werd echter met acht tegen vijf stemmen verworpen. Wet houder J. Groen liet in een stemver klaring weten, dit verder strekkend PvdA-voorstel te steunen, omdat ook hij zich voorstander toonde van die koppeling. Ook VVD-raadslid de heer L. Bécu gaf zijn stem aan dit voorstel van Van der Wekken. Voor de heer Bécu stond het als een paal hoven water, dat het geld voor de KMS bestemd moet worden. Zijn fraktiegenoot de heer J. J. Ge- leijnse bleek een heel andere mening toegedaan. Hij bracht naar voren al wat moeite te hebben met de extra dividend uitkering van in totaal 50,— miljoen ten koste van de alge mene reserve. Hij noemde het een on eigenlijke zaak, dat via de PZEM gel den worden doorgegeven naar een bedrijf. Volgens Geleijnse diende dat op een andere manier en niet via de PZEM te geschieden. Verder vreesde hij, dat deze aantasting van de alge mene reserve op den duur ook in vloed zal hebben op de verbrui- kerstarieven. Te veel vragen De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) liet duidelijk weten, dat zijn fraktie nog niet zover was nu reeds een principe-uitspraak te kunnen doen over koppeling naar de KMS. Hij bleef in dit verband met te veel vragen, waar hij nog geen antwoord op had gekregen. Om als regio wat meer invloed te kunnen uitoefenen betreffende de bestuurssamenstel ling van de te vormen stichting pleit te hij ervoor een eensluidend stand punt op tafel te krijgen van alle zes gemeenten op Schouwen-Duiveland. Hoewel de heer K. T. de Jonge (RU) zei dat het zijn fraktie in hoofdzaak om de werkgelegenheid was te doen, wilde ook hij de koppeling met de KMS nog niet leggen. waren een wijziging van de rechtspo sitieregelingen gemeentepersoneel, de vaststelling van de vergoeding voor het vakonderwijs in 1982 aan de christelijk Nationale School, het aan gaan van een samenwerkingsover eenkomst betreffende de Regionale Stuurgroep Werkloosheid en de aan wijzing van een gedeelte van de Bak kersgang te Renesse als voetpad.' Gerekend vanaf de zijde van de Korte Reke wordt de Bakkersgang over een lengte van 25 meter voet pad. Dit besluit werd genomen met het oog op de geringe breedte van dat gedeelte: nog geen 2,5 meter. Als vertegenwoordiger in de verga dering van aandeelhouders van de N.V. PZEM gaf de heer De Jonge een toelichting op de totstandkoming van de plannen tot de financiële red dingsoperatie van de KMS. Ondanks het feit, dat de laatste jaren tever geefs veel overheidsgeld in mam- moetbedrijven werd gestopt, zag hij deze procedure als belangrijke finan ciële en morele steun voor de KMS. Adhesie Verder verwees hij naar de adhe siebetuiging aan de motie van Arne- muiden en verbond daar konsekwen ties aan. „Een adhesiebetuiging is niet zo moeilijk, kost niks en heeft geen risico's". De heer Van der Wek ken toonde zich aanvankelijk ver heugd met deze uitspraken van de RU woordvoerder. Hij liet weten, dat de PvdA-fraktie tenvolle bereid was nu ook daden te stellen, na die adhesiebetuiging. Materiële motie De heer Van Velthoven sprak over „een duidelijk ideële motie, waar spontaan en met gevoelsmatige ach tergrond adhesie aan werd betuigd. De CDA-woordvoerder noemde ech ter ook de motie van de gemeente Bruinisse betreffende het verzoek de verbruikers een verlaging in de tarie ven toe te staan. „Een duidelijk ma teriële motie", aldus Van Velthoven. Na de schorsing werd zoals gezegd het verst strekkende voorstel van de heer Van der Wekken in stemming gebracht. Op dat moment gaf de voorzitter te kennen het nu eens te betreuren geen stemrecht te hebben. Nadat het voorstel van Van der Wek ken met acht tegen vijf stemmen was verworpen, werd het kollegevoorstel met algemene stemmen aangenomen. SCHO U WEN-D UI VEL AND Schrijfavonden A. I. week later Omdat de vierde maandag in mei Tweede Pinksterdag is zijn de schrijfavonden van Amnesty Inter national in Brouwershaven, Burgh- Haamstede en Zierikzee een week uitgesteld. In Brouwershaven in de Gereformeerde Kerk aan het Boston plein, in Burgh-Haamstede in de re- kreatiezaai van de Gereformeerde Kerk en in Zierikzee in de Prinses Ju- lianaschool aan het Jannewekken kunt u derhalve op maandag 30 mei vanaf 7 uur terecht voor het schrij ven van brieven. In Bruinisse wordt de schrijfavond gehouden op woensdag 25 mei in de leeszaal van de bibliotheek, waar u eveneens vanaf 7 uur terecht kunt. Op deze avonden zijn er voorbeeld brieven aanwezig voor het schrijven van brieven aan autoriteiten met het verzoek om vrijlating van gewetens gevangenen. Het gaat hier om men sen die geen geweld gebruikt of ge- propagandeerd hebben, maar die ge weldloos van hun recht op vrije me ningsuiting gebruik gemaakt heb ben. Deze maand gaat het om twee ge vangenen. Voor Barbara Hogan, de enige blanke vrouw in Zuid-Afrika die om politieke redenen gevangen zit, kan men eventueel in het Neder lands schrijven. Barbara Hogan is een 31-jarige doctoraal studente die aktief was bij het organiseren van vakbonden voor zwarte arbeiders. Zij zit een gevangenisstraf uit van 10 jaar. Verder kan er geschreven worden voor Pham Van Tam. Deze 71-jarige journalist en senator zit reeds vijf jaar vast, zonder aanklacht of proces. Pham Van Tam was secretaris-gene raal van de Vietnamese Liga voor de mensenrechten welke inmiddels op geheven is. ZIERIKZEE Poging tot diefstal auto De heer A. D. uit Zierikzee deed bij de rijkspolitie aangifte van poging tot diefstal van zijn auto. De daders hadden geprobeerd de auto open te krijgen, waardoor de portieren grote schade opliepen. Waarschijnlijk kre gen de daders de wagen niet aan de gang, waarna ze zijn gevlucht. Botsing op rotonde Op de rotonde bij Zierikzee ver leende een Duitse automobilist geen voorrang aan automobilist W. N. uit Burgh-Haamstede. De Duitser R. W. kwam van de richting Brouwersha ven en wilde de rotonde afrijden, ter wijl N. uit de richting Haamstede na derde. Beide voertuigen raakten be schadigd. Ruiten ingegooid Het afgelopen weekend is voor 700,— aan ruiten vernield van de chr. scholengemeenschap aan de Huybertstraat. De daders bleven on bekend. MIDDENSCHOUWEN Advieskommissie Welzijn Woensdag 18 mei wordt in het ge meentehuis te Scharendijke een ver gadering gehouden van de advies kommissie welzijn. Er wordt dan een advies gevraagd inzake het al dan niet heroverwegen van de in 1981 Voorzitter burgemeester Th. H. de Meester toonde zich niet direkt en thousiast over het voorstel. Zou het plan voor de archief „bunker" in Nieuwerkerk doorgaan, dan zouden de diverse archieven van de betref fende gemeenten te veel worden op gesplitst, was de mening van de voor zitter. Archivaris W. H. Keikes was te vens van mening dat een centraal ar chief in Zierikzee een ideale situatie zou zijn, maar die plannen kunnen voorlopig niet worden gerealiseerd. „Nieuwerkerk is een zeer goed alter natief. De situatie is dermate veront rustend, dat spoedig een oplossing voor de archieven gevonden moet worden." Definitief Bestuurslid W. den Boer wilde nog weten of het een tijdelijke of defini- door de gemeenteraad genomen beslissing tot opzegging van de deel name in de Stichting Samenlevings opbouw Schouwen-Duiveland. tieve oplossing betreft. De heer Van Bommel lichtte toe dat het dan om een permanente voorziening zou gaan. „Wij willen bij voorbaat weten waar we aan toe zijn, omdat er ook grote kosten zullen worden gemaakt." Uit een vooroverleg bleek dat de gemeenten Brouwershaven, Midden- schouwen en het Waterschap be langstelling voor de archiefruimte hebben. De gemeenten Westerschou- wen en Bruinisse beschikken reeds over een eigen archief. De gemeente Duiveland zal binnenkort een offerte sturen naar de diverse gemeenten, zodat een indruk kan worden verkre gen over de kosten voor dit alterna tief. Verder werd tijdens deze vergade ring de begroting en het jaarverslag '82 vastgesteld. Lustrum Ten slotte deelde de heer Keikes mee dat volgend jaar het eerste lustrum van het streekarchief ge vierd zal worden. Hij stelde voor we gens dit feit een overzichtten toonstelling in te richten van hetgeen in de afgelopen vijf jaar aan het licht is gekomen. Alle aanwezigen gingen hiermee akkoord. Verder weer de voorzitter op het afscheid van administrateur P. A. Zoon, die binnenkort vertrekt naar Koudekerk aan de IJssel. Hij heeft daar de funktie van gemeentesekre- taris aanvaard. De heer Zoon werd alvast dank gezegd voor zijn voor treffelijke inzet voor het streekarchi- variaat. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar f 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet: HAAMSTEDE - Bij verschillende campinghouders in Westerschouwen, die hun bedrijf gevestigd hebben in gebieden, die volgens de concept-struktuur- schets voor Westerschouwen als natuurgebieden dienen te worden aangeduid, bestaat bezorgdheid. Volgens de concept-struktuurschets dienen deze bedrij ven verplaatst te worden. Fraktievoorzitter H. J. van Zuijlen (VVD) bracht deze bezorgdheid aan de orde tijdens de rondvraag van de raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3