B LANDBOUW-MINISTERS EG BEREIKEN PRIJSAKKOORD Fel protest van Braks tegen Franse boerenakties Van Agt kommissaris koningin Noord-Brabant Hoeveel willen CNV-leden inleveren Akkoord pas van kracht na vertrek Syriërs en PLO Plaatsing nieuwe kernwapens in het land der REUZEN Burt Reynolds Sharky's Machine Man bekent dodelijke schietpartij Goirle Landbouwer verongelukt Zelfmoord na gijzeling Overleg stukgoed vrijwel vastgelopen A G E N D A 2 BRUSSEL - De Europese boeren kunnen weer een jaar vooruit. Dinsdag tegen vijf uur in de ochtend, hebben de ministers van landbouw van de EG overeenstemming bereikt over de nieuwe Europese landbouwprijzen voor het seizoen 1983-1984. Alleen de Italiaanse delegatie in de raad heeft nog een voorbehoud gemaakt. In de loop van vandaag zal de regering in Rome moeten uitmaken of ook Italië definitief akkoord gaat met het prijs- besluit. BUENOS AIRES - De Boliviaanse oud-minister van binnenlandse za ken, generaal Luis Arce Gomez, die in de Verenigde Staten in staat van beschuldiging is gesteld wegens han del in verdovende middelen, is maan dag in Buenos Aires gearresteerd. Dit is van Argentijnse gerechtelijke zijde vernomen. NEW YORK - De Arabische staten hebben maandag een spoedzitting verzocht van de Veiligheidsraad over de toestand in de door Israël bezette gebieden. DEN HAAG - Oud-premier A. van Agt is benoemd tot Commissaris van de Koninging in Noord-Brabant. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft dit maandagmiddag meege deeld. De benoeming van Mr Van Agt gaat in op 16 juni. De heer Van Agt is in Brabant de opvolger van J. D. van der Harten, die 1 juni met pensioen gaat. Politiek Brabant heeft overwe gend verheugd maar niet verrast ge reageerd op de benoeming van Van Agt. CDA-fraktievoorzitter P. Wart- mans zei om twee redenen verheugd te zijn. In de eerste plaats omdat Van Agt de nieuwe commissaris wordt en in de tweede plaats omdat de benoe mingsprocedure zo voortvarend ter hand is genomen. ,,Nog voor de schei dende commissaris is vertrokken we ten we al wie zijn opvolger wordt". De CDA-fraktie is met 39 zetels de grootste in de Brabantse staten. ASSEN - Het Christelijk Nationaal Vakverbond legt zijn leden de ko mende weken de vraag voor, hoever zij willen gaan met het inleveren voor bestrijding van werkloosheid en behoud van sociale zekerheid. Op de eerste bijeenkomst, maan dagavond in Assen, konstateerde CNV-voorzitter H. van der Meulen, dat het handhaven van de koppeling tussen werkenden en niet- werkenden onder sterke druk staat. Steeds meer mensen krijgen een uit kering en de premies gaan ook om hoog doordat de rijksbijdragen aan de fondsen worden verminderd. Van der Meulen stelde in dit kader-, dat de ,,band tussen aktieven en niet- aktieven voor het CNV essentieel is. Enkele jaren geleden brachten ze ven werkenden de uitkering van een niet-aktieve op, nu is dat drie op een en met de bejaarden meegeteld een opeen. „Tegen deze achtergrond", al dus Van der Meulen, „ontkomen wij niet aan keuzes". De tot dusver doorgevoerde of af gesproken arbeidstijdverkorting is ook onvoldoende om de gigantische werkloosheid te lijf te gaan. Van der Meulen: de herverdeling van werk zal nog ingrijpender moeten worden en dan komt ook onherroepelijk de vraag naar voren of wij een bruto loonsverlaging kunnen en willen ac cepteren. Het resultaat van de ledenraadple gingen komt op 6 juni aan de orde in de verbondsraad van het CNV. Het besluit dat genomen werd komt neer op een gemiddelde prijs verhoging in de EG met 4,2 procent. De prijsverhogingen waarmee de Ne derlandse boer in de praktijk te ma ken krijgt zijn (uitgedrukt in gul dens) 1.5 procent voor de zuivel, 3,8 procent voor rundvlees, 2,3 procent voor suiker, 1,3 procent voor tarwe en voor de meeste andere produkten ongeveer 3,8 procent. Als gevolg van dit prijsbesluit zul len levensmiddelen in de Europese Gemeenschap gemiddeld twee pro cent duurder worden. De kosten van levensonderhoud zullen daardoor toenemen met ongeveer 0,3 procent. Over een heel jaar gerekend gaat in Nederland de prijs van levensmidde len met ongeveer 0,9 procent om hoog. Dat zal de kosten van levenson derhoud in ons land met 0.1 procent doen stijgen. Het prijsbesluit zal de Europese begroting met een extra 3112 miljoen gulden belasten. Voor het jaar 1983 komen die extra kosten op 1087 miljoen gulden. De rest zal drukken op de Europese begroting van 1984. Marathonzitting-en De ministers hebben dit jaar veel tijd nodig gehad om tot een besluit te komen. Nieuwe prijzen behoren elk jaar voor 1 april te zijn vastgesteld. Die datum werd overschreden en twee marathon-zittingen in april in Luxemburg brachten de ministers niet zo ver tot elkaar dat er spijkers met koppen geslagen konden wor den. Deze keer, na een nieuwe mara thon-bijeenkomst van ongeveer der tien uur, gelukte het wel. „Er leefde het besef dat er snel besloten moest worden om te voorkomen dat we in een ernstige krisissituatie zouden ge raken", aldus de verklaring die ir. G. J. M. Braks, de Nederlandse minister van landbouw, dinsdagochtend vroeg gaf voor het feit dat men het nu wel eens werd. Op 23 mei in werking Het nieuwe preisseizoen zal, als Italië vandaag definitief met het compromis akkoord gaat, in werking treden op 23 mei. De bijna twee maanden vertraging waarmee de nieuwe landbouwprijzen zijn vast gesteld, betekenen voor de gemeen schap een financieel voordeel. Gedu rende die bijna twee maanden heeft men dan namelijk met de oude (lage re) prijzen kunnen rekenen. Toch vormen de toenemende kosten van de Europese landbouw een toenemende zorg voor de EG- kommissie. Die alsmaar stijgende kosten worden overigens voor een belangrijk deel veroorzaakt door overproduktie. Minister Braks blijft van mening dat de Europese Gemeenschap op den duur het probleem van de steeds meer oplopende landbouwkosten de baas zal worden „als er maar een voortgezet terughoudend prijsbeleid gevoerd blijft worden". Eventuele toekomstige „negatieve prijsaanpas singen" (lees: prijsverlagingen) sloot hij daarbij niet uit. Libanon: BEIROET - Het Israëlisch-Libanese akkoord over een terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon zal pas van kracht worden als ook Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zullen instemmen met een vertrek van hun manschappen. De Libanese minister van buitenlandse zaken, Elie Sa lem, verklaarde dit in het Libanese parlement dat maandag zijn goedkeuring gaf aan de overeenkomst met Israël. tionale vredesmachten taken krijgen toebedeeld in Beiroet, Noord- Libanou!cpu de oostelijke Bekaa- vallei (waar zich nu nog ongeveer 40.000 Syriërs en7,0ÖÖ .Palestijnse gu errillastrijders bevinden). „De mul tinationale vredesmacht moet wor den gestationeerd langs de belang rijkste Libanese wegen", zo preci seerde Salem. Salem zei verder dat de Libanese regering het akkoord als geannu leerd of opgeschort zal beschouwen als de Israëlische troepen „om welke reden dan ook" niet uit Libanon zui len vertrekken. De Verenigde Staten (die hebben bemiddeld bij de totstandkoming van de overeen komst) zijn per brief op de hoogte gesteld van dit Libanese standpunt, aldus de minister. Salem beklemtoonde dat zelfs na de bekrachtiging van het akkoord de betrekkingen tussen Libanon en Is raël niet zullen worden genormali seerd zolang een algehele vrede op zich iaat wachten in het Midden- Oosten. De minister kondigde aan dat Li banon zal verzoeken om een uitbrei ding van de taak van Unifil en de multinationale vredesmacht. De Li banese regering wil dat deze interna- Overeenkomst ondertekend In Khalde bij Beiroet hebben Israël en Libanon de overeenkomst over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon ondertekend. Dit heeft de Libanese staatsradio dinsdag bekendgemaakt. De Vere nigde Staten zetten als getuige eve neens hun handtekening onder de overeenkomst die dank zij hun be middeling tot stand kwam. WINTERSWIJK - VVD-staatsse- kretaris A. Ploeg heeft maandaga vond op een spreekbeurt in Winters wijk kritiek geleverd op uitlatingen van premier Lubbers dat de kabi netsbeslissing over plaatsing van nieuwe kernwapens mogelijk naar een volgend jaar wordt verschoven. Een verder uitstel zou volgens de staatssekretaris de tegenpartij slechts in de hand werken en de westerse onderhandelingspositie verzwakken. Bovendien wordt Ne derland zodoende een dissident bin nen de NAVO en daar hebben mijn partij en ik grote moeite mee, aldus de staatssekretaris van landbouw. ALMELO - Voor een poging tot ver krachting van een 20-jarige vrouw op 2 maart in Almelo heeft de rechtbank in Almelo dinsdag de 33-jarige L. H. B. uit die plaats conform de eis ter beschikking van de regering gesteld. Daarnaast werd nog een gevange nisstraf van vier maanden opgelegd. De man pleegde zijn daad toen hij door het gerechtshof in Arnhem was geschorst van een straf, die hem was opgelegd voor een poging tot ver krachting in juli 1982 in Tubbergen. DEN HAAG - Het bedrijfschap voor de handel in vee heeft in ver band met de acties van Franse boe ren het advies naar de handelaren doen uitgaan niet te exporteren naar of door Frankrijk. Tot maandag wa ren bij het schap vijf schadegevallen bekend. Secretaris drs. A. J. G. Ley- ten heeft dit desgevraagd meege deeld. BRUSSEL - Terwijl rond het gebouw van de Europese ministerraad in Brussel enkele honderden Franse boeren protestrondjes liepen en in Frank rijk zelf de boeren nog veel forsere akties voerden, zijn de landbouwministers van de EG maandagmiddag begonnen met een derde poging om nieuwe Euro pese landbouwprijzen vast te stellen. De akties in Frankrijk zitten Nederland behoorlijk dwars. Dat bleek uit een duidelijk protest dat ir. Gerrit Braks, de Nederlandse landbouwminister, in de raad liet horen. „Ik heb mijn grote zorg over dit soort akties uitgesproken. Het molesteren van eigendommen van an dere mensen en het blokkeren van het vrije handelsverkeer is een zo ernstige zaak dat je onder zulke omstandigheden eigenlijk niet met onderhandelingen kunt beginnen", zo zei hij in Brussel. Michel Rocard. de Franse minister, toonde zich volgens Braks ook be zorgd. Maar hij zei in de raad toch het op dit moment te riskant tc vinden om in te grijpen. De ministerraad kwam tot de konkiusie „dat de ak ties (van de Franse boeren) een ern stig risiko vormen voor de goede af loop Van de prijsonderhandelingen". Volgens Braks onderschreef de raad daarmee dat de boeren zelf een grote verantwoordelijkheid dragen. Inmiddels liet de Europese boeren- organisatie de Copa, in Brussel een hard geluid horen. „Zo kan het niet langer. Als er tijdens deze vergade ring weer niets uit de bus komt zijn we verplicht de Europese boeren in Brussel grootscheeps op de been te brengen", zo klonk het maandagmid dag op een Copa-perskonferentie. Buiten de vergaderzaal draaiden de protesterende Franse boeren hun rondjes, luidkeels een prijsverhoging met twaalf procent eisend. De EG- kommissie kwam in haar laatste voorstel uit op een prijsverhoging met gemiddeld netto 4,2 procent. Zoals bekend hebben twee mara thonzittingen van de landbouwmi nisters, in april in Luxemburg, tot geen enkel resultaat geleid. Of er dit maal een prijsvaststelling uit de bus komt hangt volgens minister Braks af van het feit of de nu nog onduide lijke positie van Frankrijk duidelij ker wordt. Daarbij gaat het nog steeds om wat er gebeurt met de exportsubsidies op landbouwprodukten die uitgevoerd worden naar landen die hun munten gedevalueerd hebben. Die veroorza ken, zo zei Braks, bijvoorbeeld tus sen Frankrijk en Duitsland een prijs verschil van twintig procent. „Een zaak waar terecht veel vragen over worden gesteld". Een tweede klip die genomen moet worden is die van de (volgens Braks) „niet geringe fi nanciële eisen, die Italië stelt in ver band met het landbouwstruktuuibe leid". Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a s. zaterdag 14.00 uur a.s. maandag 14.00 uur matinee-voorstelling alle leeftijden prijs f 4,00 a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. maandag 20.00 uur Zoveel plezier hebben kan niet legaal zijn. BUKT REYNOLDS DOLLY PART0N 16 jaar gewone prijs a.s. zondag 20.00 uur Om drugs, corruptie en prostitutie uit de hoogste kringen te meppen, moet je vaak onder de gordel slaan. Daar staan Sharky en z'n smerissen voor. 'Sharky's Politie Commando) BUM RfïNOIBS ■swwrsw^iNc VinORK) GASSMAN BRIAN K£ITH-OWUS BURNING m MOLUMANBIRNIE CASTY-KNfnSRVft ÖWNl HICKMAN ROWO UMRTIN1 «RKMIVARO. Hel gel'iknamige botk bi| boekhandelaar en ECI Originele Soundtrack, incl titelsong "Street life" van Randy Crawlord. bi| de platenzaak 16 jaar gewone prijs binnenkort verwacht: 'first blood met Sylvester Stallone GOIRLE - De man die zondaga vond door de politie van Goirle werd aangehouden in verband met een schietpartij, waarbij de 35-jarige C. Verharen uit Goirle om het leven kwam, heeft maandag tegenover de politie bekend de dodelijke schoten të hebben afgevuurd. De man, de 25-jarige in Goirle ver blijvende H. van W., wordt donder dag voorgeleid aan de officier van justitie in Breda. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. De schietpartij in Goirle vond zon dagavond om 21.40 uur plaats in de pastoor van Dunstraat. Het slachtof fer wilde daar, vergezeld van zijn ex- vrouw en kinderen, een bezoek bren gen aan de overburen van Van W. Toen beide mannen elkaar op straat troffen ontstonden vrijwel onmid dellijk moeilijkheden, waarbij Van W. uiteindelijk twee kogels afvuurde uit een M-16 automatisch geweer, dat hij een week eerder had gekocht. Sektie heeft uitgewezen dat een ko gel is terecht gekomen in de rechter- bovenarm. De tweede, dodelijke, ko gel trof het slachtoffer in het voor hoofd. Van W. en het slachtoffer stonden volgens de politiewoordvoerder ai enige jaren op gespannen voet met el kaar. Tegenover derden, aldus de po litie, had Van W. onlangs nog gezegd Verharen „nog eens voor zijn kop te zullen schieten". WEDDE - De 35-jarige landbouwer P. Kiewit uit Wedde is maandagmor gen in zijn woonplaats verongelukt toen hij een trekker wilde loshalen die vastzat in de modder. De boer trachtte met een tweede trekker de andere los te trekken, maar kwam toen onder de wielen terecht. Hij overleed ter plaatse. DRENTWOOD/NEW YORK - Een onlangs ontslagen leraar heeft maan dag in Drent wood, een plaatsje op ruim 50 kilometer ten oosten van New York, 20 scholieren negen uur lang in gijzeling gehouden. Hierbij heeft hij twee mensen met kogels verwond. Na vrijlating van de gijze laars heeft hij zich zelf neergescho ten. Na anderhalf uur overleed hij in het Southside ziekenhuis. De leraar, de 24-jarige Robert Wie- kes, was óntslagèiY'nè'e'eri vechtpar tij met een van zijn leerlingen. Maandagmiddag nam hij twintig leerlingen van zijn vroegere school in gijzeling en schoot de leerling met wie hij gevochten had in zijn maag. De jongen is opgenomen in een zie kenhuis en verkeert niet in levensge vaar. Een aantal scholieren kwam vrij door misselijkheid te simuleren. De resterende scholieren werden in groepjes vrijgelaten nadat een lokaal radiostation verzoekplaten en een verklaring van de leraar had uitge zonden. Wickes kende psychische proble men en had zelfmoordneigingen waarvoor hij in het verleden behan deld was. ROTTERDAM - Het overleg tussen werkgevers en werknemers in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven over de werkgelegenheidspro blemen is maandagnacht vrijwel vastgelopen omdat de vervoersbond FNV niet bereid is gedwongen ont slagen te accepteren. De werkgevers, die onlangs ge dwongen ontslag voor 1050 tot 1150 van de 4200 stukgoedwerkers aan kondigden, zijn op hun beurt niet be reid met veel minder ontslagen ge noegen te nemen. Een tussenvoorstel van de onaf hankelijke voorzitter van de com missie waarin deze problematiek wordt besproken, drs. P. de Ruiter, om tot 300 gedwongen ontslagen per 1 juli te komen en dan, afhankelijk van de ontwikkelingen bij de bedrij ven, dit aantal halfjaarlijks tot begin 1985 mogelijk te verhogen, is door beide partijen verworpen. Wantrouwen De directie van het Rotterdamse graan-overslagbedrijf Europoort Si lo (dochteronderneming van de Ame rikaanse graanhandelaar- en produ cent Bunge) heeft maandagavond het CAO-overleg met de vakbonden af gebroken, omdat ze vindt dat de bon den mogelijk niet de mening van de werknemers vertolken. Het gaat daarbij met name om een verschil van mening over het aantal rooster- vrije dagen dat de werknemers moe ten krijgen voor een arbeidstijdver lenging van vijf uur per week. Dit heeft districtsbestuurder Cees Post van de vervoersbond FNV na af loop van het overleg meegedeeld. De bond beschout de houding van de di rectie-als een motie van wantrouwen tegen haar. Ook de vervoersbond CNV is verontwaardigd over de stel- lingname van de Europoort-directie. De voorstellen zijn vooraf met de le den zowel mondeling als schriftelijk behandeld. llllllllllllllllllillllM Dinsdag 17 mei Zierikzee Stadhuis. Installatie regionale stuur groep werkloosheid Schouwen-Dui- veland Sint Philipsland. 14.00 uur. Wijkgebouw Groene Kruis. Slotmid dag bejaardengymnastiek. Beide groepen aanvang 15.30 uur. Klubhuis De Lichtboei. Film over vliegtuigen. 19.00 - 21.00 uur. Stadhuis. Openbare vergadering Verkeerskommissie. 19.30 uur. Haamstede Recreatiezaal Geref. Kerk. N.C.V.B. afdeling Burgh-Haamstede. 19.45 uur. Chr. Nat. School. Vergadering. 20.00 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Helpt Elkander". 19.30 uur. Woensdag 18 mei Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Beatrixschool. Openbare bestuurs vergadering. 16.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst N.C.V.B. afd. Zierikzee. 20.00 uur. Burgh Busstation. Vertrek naar Utrecht Ned. Ver. van Huisvrouwen, afde ling Westerschouwen. 7.55 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Advieskommissie Welzijn Middenschouwen. 19.30 uur. Donderdag 19 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Bogaardstraat 8. CDA-Vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst H.V.G. 20.00 uur. Nieuwerkerk Peuterspeelzaal, Weststraat. Kle- dingbeurs bazar. 9.00 tot 12.00 uur. N.H. Verenigingsgebouw. N.C.V.B vergadering. 19.45 uur. Vrijdag 20 mei Zierikzee VerenigingsgebouwStijldansavond voor jong en oud. 20.00 uur. Scharendijke Putmeet. CPJ, thema-avond. 20.00 uur. Zaterdag 21 mei Haamstede Ring. Rommelmarkt t.b.v. interieur dorpshuis. 9.00 - 16.00 uur. Brouwershaven Schoolplein o.l.s. „De Schoener". Braderie rommelmarkt. 9.00 uur. Woensdag 25 mei Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond A.I. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 26 mei Zierikzee Gereformeerde kerk. Energie-dis- kussie. 19.30 uur. Vrijdag 27 mei Zierikzee 's Landskamer. Vergadering waterj schap Schouwen-Duiveland. 15.0Q uur. Restaurant „Mondragon". Af scheidsreceptie J. A. Rotte, griffie; van het waterschap Schouwen-Dui veland. 16.30 tot 18.00 uur. Aula van de Chr. Scholengemeen schap. Informatieavond A.I. in het kader van de campagne tegen Poli tieke Moorden. Aanvang: 19.45 uuif. Noordgouwe Dorpshuis. Prijs-klaverjassen. 20|00 Zaterdag 28 mei Zierikzee Mosselstraat. Officiële opening Speel-o-theek. 14.00 uur. Gereformeerde Kerk. Concert m.m.v. Jongerenkoor „Share", Zeeuws Koperensemble en gitarist Dik de Koning. 19.30 uur. Zonnemaire Schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Konsert door „Oosterlands Fanfare". Aanvang: 19.30 uur. Maartdag 30 mei Zierikzee Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Openbare vergadering welzijnsadvieskommissie. 19.30 uur. Burgh -H aamsted e Rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk aan het Boston- plein. Schrijfavond A.I. Vanaf 19.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2