Raad Zierikzee koos voor stopzetting opbouwwerk Raad Westerschouwen akkoord met geldlening PZEM aan KMS DE ZIERIKZEESCHE COURANT PvdA-fraktie ander standpunt Examenkoorts bij LHNO en INTAS Buitenconcert ,,Nut en Uitspanning NIEUWSBODE DINSDAG 17 MEI 1983 139ste jaargang Nr. 23320 Landbouwprijzen De landbouwministers van de EEG hebben overeenstemming bereikt over de land bouwprijzen voor het seizoen 1983-1984. (Pag. 2) PZEM-lening De raad Zierikzee wil de extra dividend uitkering van de PZEM wel ontvangen, maar zonder de verplichting het in het KMS-fonds te moeten storten. (Pag. 3) Opbouwwerk De gemeenteraad van Westerschouwen is verdeeld over het opbouwwerk. Een meer derheid schaarde zich achter het kollege standpunt. (Pag. 4) Afscheidswedstrijd Het damesvoetbalteam van SKNWK bood haar aanvoerdster Adrie de Looff een af scheidswedstrijd aan tegen de Zeeuwse se- lektie. (Pag. 7) WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het geld, dat is noch kwaad noch goed; het ligt er aan wat m'er mee doet. Spreekwoord ZIERIKZEE - Met de stemmen van de P.v.d.A.-fraktie tegen besloot de Zierikzeese gemeenteraad maandag avond tot opheffing van het regionaal opbouwwerk. Wethouder J. Groen nam ten aanzien van het kollege- voorstel een afwijkend standpunt in en pleitte voor voortzetting van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland. Voor de meerderheid van het kol lege golden nog steeds de argumenten, die in augustus 1981 aanleiding waren voor het raadsbesluit met ingang van 1 januari 1984 de subsidie aan de Stichting Samen levingsopbouw stop te zetten. De argumenten betroffen de klein schaligheid van dit gebied, waardoor de afstand tussen bestuurder en bestuurde zo gering zou zijn, dat aan een bemiddelende rol van het op bouwwerk geen behoefte zou bestaan. Verder was het kollege van mening, dat de funkties van de op bouwwerker ook tot uiting gebracht kunnen worden via de taakstelling en bevoegdheden van de gemeentelij ke bestuursorganen. Ook werd de noodzaak tot beperking van de ge meentelijke uitgaven als argument aangevoerd. Mevrouw M. R. de Jong-Van Loo (PvdA) vroeg zich af wie dat nou had bepaald, dat de lijn bestuurder- bestuurde zo kort was. Ook infor meerde ze naar de wijze, waarop de gemeentelijke bestuursorganen dat opbouwwerk dan over zouden moe ten nemen. Wethouder J. Groen kon op die vraag geen antwoord geven en verwees hem door naar de tegenstan ders van het opbouwwerk. Wethou der L. J. van Gastel ging er echter ook niet expliciet op in en was van mening dat een en ander duidelijk in het raadsvoorstel stond verwoord. Omgaan met gemeenschapsgeld De PvdA-woordvoerster stelde verder de vraag of hier nu sprake was van goed omgaan met gemeen schapsgeld. Ze verwees naar de hoge bedragen, die geïnvesteerd werden in het opbouwwerk. Nu dat opbouw werk resultaten gaat opleveren, achtte zij het onjuist nu tot opheffing te besluiten. De heer K. T. de Jonge (R.U.) had een geheel ander standpunt. Hij vond, dat inmiddels duidelijk is ge bleken, dat er geen behoefte bestaat aan opbouwwerk. ,,De mensen zitten niet te wachten op allerlei bewustwordingsproces sen", vond de heer De Jonge en was van mening dat het welzijn van de bevolking niet gediend is met een op bouwwerker. De heer J. J. Geleijnse (WD) nam ten opzichte van zijn in de kommissie welzijn geuite mening, thans geen ander standpunt in. Betreffende de twee mensen, die door de opheffing op wachtgeld komen te staan, stelde de heer Geleijnse voor te bezien in hoeverre deze mensen wellicht elders inzetbaar zullen zijn. Wethouder Groen dacht in dit verband aan een administratieve kracht voor de Stichting Jeugd, maar de VVD- woordvoerder wilde dit eerst in de welzijnskommissie bespreken, even als de bestemming van het geld, dat straks beschikbaar komt na stopzet ting van de subsidie aan het regio naal opbouwwerk. Noodzaak bezuinigen De heer C. Bij de Vaate (CDA) liet namens zijn fraktie volledig te kun nen instemmen met de argumenten voor opheffing. Vooral de noodzaak tot beperking van de gemeentelijke uitgaven zag hij als belangrijk argu ment. Wethouder Groen liet weten grote moeite te hebben met de opstelling ten opzichte van het opbouwwerk. Ook hij zei overtuigd te zijn van de noodzaak tot bezuinigen, maar dat wilde voor hem niet zeggen, dat hij elke stopzetting en inkrimping voor zijn rekening kon nemen. De wethouder was het met zijn fraktiegenote eens, dat hier sprake was van kapitaalsvernietiging. Hij zag een schat aan informatie en voor zieningen nu in één keer wegge vaagd. De heer Groen verweet de meerderheid van het kollege in dezen een hap-snap-beleid te voeren en vond dat ingehaakt moest worden op de behoefte aan opbouwwerk, die bij een groot deel van de bevolking toch leeft. Ten aanzien van de vorming van een zogenaamd welzijnshuis vond de wethouder, dat de besprekingen toch voortgezet moeten worden ook als de Stichting Samenlevingsopbouw af valt. Hij verwees naar de toekomsti ge aanstelling van een part-time emancipatiewerkster en een projekt- leider jeugdwerkloosheid en achtte het zinnig deze funktionarissen straks in dat welzijnshuis-overleg te betrekken. Mevrouw De Jong liet weten grote twijfels te hebben over het overne men van de opbouwfunkties door ge meentelijke bestuursorganen. Zij kwam met voorbeelden van de inzet van de opbouwwerk, zoals bij de Werkgroep Malta, de Aktiegroep Ha venkwartier en de koördinatie vol- wassenedukati^. „Zoiets kan niet even achter een balie worden gere geld". Omdat de diskussie inmiddels de derde ronde inging, wilde raadsvoor zitter burgemeester Th. H. de Meester op deze woorden van me vrouw De Jong niet verder ingaan. De heer Geleijnse bleek het met de heer De Jonge eens, dat zelfs uit het rapport „Haalt het opbouwwerk 1984?" bij de betrokkenen zelf het nut van opbouwwerk in twijfel wordt getrokken. Met de vier stem men van de P.v.d.A.-fraktie tegen besloot de raad ten slotte tot uittre ding uit de Stichting Samenlevings opbouw. ZIERIKZEE - De examenkoorts heeft gedurende deze tijd ook de leerlingen van de School voor Beroepsonderwijs Prinses Julianain haar greep. Gisteren sloten de 55 LHNO-leerlingen het schriftelijk examen af; het mondelinge ge deelte, ook wel schoolonderzoek genoemd, zal in de loop van de komende weken worden afgewerkt. Dit jaar is voor het eerst het examen uitgebreid met het vak kantoor-/winkelpraktijk. De leerlingen van de Intas-opleiding (vroeger INAS-opleiding) daarentegen zijn gisteren begonnen aan het schriftelijk examen; deze 32 leerlingen hebben het schoolonderzoek al achter de rug. Deze Intas-opleiding is een oriënterende voor opleiding voor hen, die later een v>erpleegkundig beroep willen gaan uitoefenen. Gemeenten in het vervolg betrekken bij de besluitvorming Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. HAAMSTEDE - „Wat moet de vertegenwoordiger van de gemeente Westerschouwen zeggen op de aandeelhou dersvergadering van de PZEM, wanneer het voorstel ter stemming wordt gebracht om een bedrag van 50 miljoen gulden aan dividend te storten in een fonds, dat moet worden aangewend om de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen voor de ondergang te behoeden?" Deze vraag stelde burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer gisteravond aan de gemeenteraad van Wester schouwen. ZONNEMAIRE - Het eerste buitenconcert van het nieuwe seizoen, dat ..Nut en Uitspanning"zaterdagavond in Zonne- maire verzorgde, is een succes geworden. Mede dank zij het goede weer was er een behoorlijke belangstelling, ook van buiten het dorp. De harmonievereniging speelde onder andere de mars ,,In rechte baan" van Joh. Wichers en ..Het con certino voor tuba" van A. der Arend. De drumband van Nut en Uitspanning verzorgde, in de loop van het programma, een show-optreden. De toehoorders en toeschouwers hadden zodoende zaterdagavond al een voorproefje gehad van de grote muziekshow. die Nut en Uitspanning op zaterdag 18 juni zal geven in verband met het 110-jarig bestaan van de vereniging. Deze show zal 's middags worden gegeven op het sportveld van Zonnemaire. Fraktievoorzitter S. Roos (PvdA) antwoordde als eerste. „Van ons wordt thans een daadwerkelijke soli dariteit gevraagd in het belang van het ekonomisch herstel van de KMS. Onze fraktie staat daarvolledig ach ter. We hebben adhesie betuigd aan de motie van de gemeente Arnemui- den om de werkgelegenheid van de 4.000 werknemers veilig te stellen. Daarom is het voor ons ook niet moeilijk om nu akkoord te gaan, mits de gestelde voorwaarden wor den gehandhaafd." WD-fraktievoorzitter H. J. van Zuijlen deelde mee, dat ook zijn frak tie met het voorstel geen enkel pro bleem had. Wel plaatste hij een twee tal kanttekeningen bij deze noodza kelijke reddingsoperatie: „Ten eerste is het een triest verschijnsel dat een van oorsprong zo rendabel bedrijf geld moet gaan lenen; ten tweede komt de PZEM nu in een ge heel andere positie te verkeren: de grote rentewinst uit de vrije reserves zal afnemen. Daardoor zou de kans kunnen bestaan dat de PZEM in de toekomst, wanneer nieuwe aanschaf fingen moeten worden gedaan, finan cieel in een moeilijke situatie terecht komt. We steunen echter het veilig stellen van de arbeidsplaatsen bij de KMS, ondanks een gevaar voor even tuele tariefsverhogingen in de toe komst. Algemeen belang RU-fraktievoorzitter J. van de Ber ge moest konstateren dat de huidige reserves van de PZEM alleen maar konden worden gevormd, als de ta rieven in het verleden te hoog zijn ge weest. „Die tarieven zijn mede be taald door de sociaal zwakkeren, die nu geen dividend krijgen uitgekeerd. Omdat de financiële reserve er nu eenmaal toch is, stemt onze fraktie volledig in met het voorstel om dit grote bedrag ten goede te laten ko men aan het algemeen belang, en dat is steun voor de werkgelegenheid bij de KMS." Frkatievoorzitter L. Tieleman (CDA) vroeg zich af of de provinciale overheid met dergelijke voorstellen wel op de juiste weg is. „Want niet al leen de Schelde verkeert in financië le problemen. Bovendien, als de ge meente Zierikzee destijds had gepleit voor het behoud van Smit-Bolnes in Zierikzee, hadden wij dan ooit finan ciële steun via de PZEM-aandelen ontvangen?" Tieleman liet weten dat zijn frak tie niet wenste mee te werken aan een reddingsoperaite, met behulp van gemeenschapsgelden, tot behoud van het overheidsbedrijf R.S.V. „Men kan wel zeggen: de Schelde is winstgevend, dus dat bedrijf koppe len we los. Maar zonder over heidssteun is zo in Nederland niets meer winstgevend. De konklusie is: wèg 50 miljoen. Is dat nu verant woord?" Meespreken Burgemeester Niemantsverdriet stelde vervolgens vast dat drie frak- ties voorstander waren. „We zullen derhalve positief stemmen in de aan deelhoudersvergadering. We zullen echter wel verzoeken om in eventue le voorkomende gevallen heel voor zichtig te zijn met de aanwending van deze gelden, en er zeker op aan dringen dat er naar de gemeentera den toe verantwoording wordt afge legd over de besteding van de gelden en de gang van zaken bij de KMS." De burgemeester stelde dat het noodzakelijk is om de gemeentera den te betrekken bij de besluitvor ming rond het ontwikkelen van der gelijke initiatieven. „De provinciale gaat erg gemakkelijk om met dit ge meenschapsgeld. Hoewel de geza menlijke gemeenten slechts een der de van het totale bedrag ter beschik king stellen, willen wc onze stem in dezen toch laten meespreken." lEGh P Bltr Op maandag 23 mei a.s. (2e Pinksterdag) zal de „Zierik- zeesche Nieuwsbode" niet verschijnen. Het kantoor van de krant zal op deze dag gesloten zijn. Advertenties voor de editie van dinsdag 24 mei a.s. die nen uiterlijk vrijdag 20 mei vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden, afgewisseld door enkele buien; minimumtempe ratuur ongeveer 8 graden, middag- temperatuur omstreeks 16 graden; matige zuidenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 21 mei: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: zuidwest 3 Zaterdag: Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 mei Zon op 5.43, onder 21.31 Maan op 10.58, onder 2.39 19 mei Zon op 5.41, onder 21.33 Maan op 12:20, onder 3.14 Eerste Kwartier: 19 mei (16.17) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 18 mei 8.12 20.09 1.30 14.00 19 mei 9.07 21.24 2.28 15.06 Doodtij: 22 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er naar uit dat woensdag in ons land meer zonnige perioden zullen voorkomen. Een de pressie boven de Ierse Zee die de laatste dagen debet was aan het wis selvallige weer met vooral in de avond en nacht buien met onweer, verplaatst zich al opvullend over En geland naar de Noordzee. De aangevoerde lucht is iets min der onstabiel van opbouw zodat er geleidelijk minder buien zullen val len. De middagtemperatuur komt hierbij op ongeveer 16 graden. RIJSSEL, Frankrijk De mo dernste metro ter wereld, een die rijdt zonder bestuurder, is maandag in Rijssel in het noorden van Frank rijk officieel in gebruik gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1