Hervormde Kerk Kerkwerve in stijlvolle kerkdienst in gebruik genomen EREMEDAILLE IN GOUD VOOR CD A-RAADSLID L. TIELEMAN Opening hulppostkantoor in Nieuwerkerk Firma Raayen-Mol beloonde winnaars grote kleurwedstrijd Wegens bouwkundige loopbaan Congres D'66: „Geen kernwapens" Stiptheidsaktie in Bijlmerbajes Cees van Rij (RVD) overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 mei 1983 Ne 23318 3 BURGH-HAAMSTEDE - Een week later dan gepland kreeg de heer L. Tieleman, CDA fraktie-voorzitter van de gemeente Westerschouwen, een Koninklijke onder scheiding uitgereikt. Vrijdagochtend speldde burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer hem de ereme daille in goud verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau op. Vrijdag 29 april, de officiële dag van de lint jesregen was de heer Tieleman op vakantie in Zwitser land en kon zodoende niet bij de uitreiking aanwezig zijn. Burgemeester Niemantsverdriet zond hem een tele gram, zodat Tieleman wel op de hoogte was van de aan hem toegekende onderscheiding. Mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer speldt de eremedaille bij de heer Tieleman op. De eremedialle in goud werd hem uitgereikt als gevolg van zijn bouw kundige loopbaan. Van 1955 t/m 1968 was hij voorzitter van de Ned. Chr. Aannemers en bouwvakpatroons bond, afdeling Schouwen-Duiveland. In 1969 vervulde hij de funktie van bestuurslid van de NCAB, afdeling Schouwen-Duiveland. In dat jaar fuseerden de NCAB en de Katholieke bouwwerkgeversorga- nisaties tot de AVOB (Algemeen Ver bond Ondernemers Bouwnijverheid). In 1970 werd de heer Tieleman bestuurslid van de AVOB-Delta Zeeland en vanaf het jaar daarop vervulde hij tot 1 maart 1973 het voorzitterschap. De Zeeuwse afdelingen van het AVOB fuseerden in dat jaar met de Ned. Patroonsbond bouwbedrijf en ontstond het Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVB), wat een tijdelijke naam was. In 1975, toen AVOB en NAPB landelijk fu seerden, ontstond het huidige NVOB. Van 1 juni 1973 t/m 1975 was Tiele man vice-voorzitter van de AVB- Zeeland en van 1975 tot 1979 vice- voorzitter van NOVB, gewest Zee land. Later was hij nog twee jaar bestuurslid van de NVOB, gewest Zeeland. Eind 1974 werd hij voorzit ter van de Zeeuwse Commissie handel, een funktie die hij nog steeds vervult. Van oktober 1974 tot juni 1977 was de heer Tieleman lid van de cao-commissie en vanaf 1968 is hij lid van de examen-commissie KOB- Zeeland. In september 1970 werd Tie leman raadslid van de gemeente Westerschouwen. Van 1965-1977 was hij bestuurslid van de LTS in Zierik- zee. De heer Tieleman bracht dan kwoorden aan iedereen, die aan de voorbereidingen voor liet verlenen van de onderscheiding heelt meege holpen. Telefoonrekening Hij vertelde in het kort hoe hij op de hoogte raakte van de Koninklijke onderscheiding, die hem te beurt is gevallen. Na een dagje uit kwam het echtpaar Tieleman 's avonds rond. acht uur thuis in het chalet in Zwit serland, In de brievenbus zal een en velop. Tieleman verwachtte een tele foonrekening, m maar vond een tele gram. Hij was na het lezen van liet nieuws „volkomen verrast en versla gen". Ok zei hij bijzonder blij en er kentelijk te zijn voor de onderschei ding. „Men moet een onderscheiding nooit zien als een verdienste, maar als een erkenning voorjaren bestuur lijk werk. Eigenlijk dacht ik dat mijn vrouw deze onderscheiding zou moeten krijgen, wegens haar goede zorgen door de jaren heen", aldus Tieleman. (vervolg pag. 1) den was van partikuliere instellin gen. Een situatie waar in 1799 een einde aan kwam toen de Franse be zetters besloten tot nationalisatie van die postvoorziening. Koning Willem I schreef in 1831 de integratie van de posterijen met het ministerie van financiën op zijn naam. Met de postwet van 1850 wer den volgens de heer Van Bommel be langrijke veranderingen doorge voerd. De burgemeester memoreerde ver der, dat het Duivelandse Viane destijds een belangrijke rol speelde in het postvervoer, dat vroeger uite raard over water plaatsvond via Strijen-Sas; Moerdijk; Steenbergen; Tholen; Stavenisse en Viane. De ver dere distributie geschiedde in die tijd nog per paard en wagen, maar vooral per lopende post. In 1887 kwam er een aanzienlijke verbetering in dat postvervoer. Duiveland had een bijna-primeur met een zogenaamde „hittenkar". Eerste telefoon De eerste telefoonverbinding kwam in Duiveland tot stand in 1885 in de gemeente Ouwerkerk. Sirjans- land volgde in 1886, Oosterland en Nieuwerkerk in 1896. De eerste bur ger liet niet na even te vermelden, dat in Zierikzee de eerste telefoon pas in 1906 werd aangesloten. Met het verdwijnen van de hulp posten in Sirjansland en Ouwerkerk moest de heer Van Bommel konstate ren, dat hetgeen de P.T.T. in honderd jaar had opgebouwd, voor een ge deelte helaas weer verloren is ge gaan. Anderzijds konstateerde hij ook, dat het voorzieningenpakket van de P.T.T. zich nog steeds uit breidt. De burgemeester zei tevreden te zijn over het nieuwe gebouw in de Badhuisstraat, dat met wat extra middelen leuk aan de omgeving kon worden aangepast. Uit handen van de heer Karremans kreeg de heer Van Bommel een ken nisgeving aangeboden met de mede deling, dat op het nieuwe hulppost- kantoor een aangetekend schrijven op hem lag te wachten. Om die ken nisgeving aan te bieden aan kantoor houder J. A. Schiettekatte diende hij eerst het kantoor officieel te openen. Daartoe kreeg de burgemeester de sleutel aangeboden van de jeugdige Jolanda Schiettekatte, dochter van de kantoorhouder. De lieftallige jon gedame was gehuld in de fraaie Dui velandse klederdracht en volbracht haar taak met duidelijke ernst en toewijding. Werkstukken De P.T.T. had ter gelegenheid van deze feestelijke gebeurtenis de mede werking ingeroepen van de zesde klassen van de Chr. en Openbare scholen in Nieuwerkerk. De leerlin gen maakten talrijke werkstukken, die nu het nieuwe kantoor sieren. Voor hun inspanningen mochten Marleen Geluk, Dany Verwijs, Bian- ca Talen en Erwin van Sas enkele fraaie boeken voor hun scholen in ontvangst nemen. Een mooi ge schenk was er ook voor Jolanda Schiettekatte. Als herinnering aan haar optreden deze dag kreeg zij een pop aangeboden, die evenals zij ge kleed was in Duivelands kleder dracht. Eenzelfde attentie was er ook voor mevrouw De Wild, echtgenote van de direkteur van het post- distrikt. Ten slotte begaf het gezelschap zich naar de Badhuisstraat, waar burge meester Van Bommel de sleutel van het nieuwe hulppostkantoor om draaide en de eerste postale hande ling verrichtte met het in ontvanhst nemen van een aangetekend schrij ven. Velen maakte vervolgens van de gelegenheid gebruik het fraaie ge bouw te bezichtigen. Het hulppost kantoor te Nieuwerkerk zal vijf da gen per week geopend zijn van 10.00- 12.00 uur en van 15.30-17.30 uur. Geen automatisme De heer M. J. Leenhouts, voorzitter van de NVOB Zeeland, sprak tijdens de officiële bijeenkomst, vrijdagoch tend in het gemeentehuis, ook enkele woorden. Hij was van mening dat in het geval Tieleman de onderschei ding niet als een automatisme gezien moet worden. ,,Wij meenden dat je hem verdiende. Naast je normale werk heb je ook tijd voor anderen willen geven. Voor hulp aan anderen stond je altijd klaar", aldus Leen houts. Namens de gemeenteraad van Westerschouwen sprak dr. H. J. van Zuijlen. „Wij weten hoezeer u hem hebt verdiend. Er is geen gemeente binnen onze regio, waarin zoveel is gebouwd en gebouwd wordt als in Westerschouwen. Dat is mede te dan ken aan uw aktiviteiten", sprak Van Zuijlen. Als oud raadslid voerde de heer L. C. Hoogerhuis het woord. Ook hij bracht zijn felicitaties aan de heer Tieleman over. ZUTPHEN - met zeer grote meer derheid heeft het congres van D'66 zich „duidelijk en zonder beperkin gen" uitgesproken tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens. Op de vlieg basis De Peel bij Venraij noch elders in ons land mogen er naar de mening van D'66 dergelijke wapens worden geplaatst Het congres stelde zich ok afwijzend op tegenover voorbereidingsaktivitei- ten op dit terrein. Op het tweedaags in Zutphen gehouden congres werd ver der uitgesproken dat het Nederlands buitenlands beleid gericht moet zijn op de onafhankelijkheid van kernwa pens. In een door het congres aange nomen motie werd verder aangedron gen op het creëren van een kernwa pen-vrij Europa Ook willen de demo craten een verbod op de ontwikkeling en het gebruik van kernwapens. Het hoofdbestuur zegde toe op korte ter mijn te zullen komen met een nota over het te voeren vredes en veilig heidsbeleid. AMSTERDAM - De gevangenbe waarders in de Bijlmerbajes in Amsterdam zijn heden, maandag ochtend, begonnen met een stiptheid saktie uit protest tegen de voorgeno men bezuinigingen in het gevange niswezen. Dit heeft een woordvoer der van de ABVA/KABO maandag ochtend meegedeeld. De actie zal de hele week duren. Volgende week maandag vergadert de vaste kamercommissie voor justi tie over de nota Taak en toekomst van het Nederlandse gevangeniswe zen en over de bezuinigingsplannen. De stiptheidsactie is bedoeld om de Tweede Kamer ervan te overtuigen dat de aangekondigde bezuinigingen van 45 miljoen gulden op het gevan geniswezen onaanvaardbaar zijn. Volgens ABVA/KABO-besuuterder Van Keulen kan dat bedrag overi gens oplopen tot ongeveer zeventig miljoen gulden als gevolg van de per soneelsverminderingsplannen voor het hele overheidsapparaat. WASSENAAR - In zijn woonplaats Wassenaar is zaterdag op 61-jarige leeftijd Cees van Rij overleden, plaatsvervangend hoofd van de sta fafdeling pers en publiciteit van de Rijksvoorlichtingsdienst. Van Rij was sinds 1964 in dienst van de RVD. Aanvankelijk werkte hij bij algeme ne zaken, daarna als plaatsvervan gend hoofd pers en publiciteit. Cornells van Rij, geboren 1921 in Schiedam, was vanaf 1937 werkzaam als administrateur bij een aantal par tikuliere bedrijven. In mei 1945 maakte hij de overstap naar de jour nalistiek bij de Rotterdamse redak- tie van het dagblad Trouw. De laatste jaren voor zijn indiensttre ding bij de RVD was Van Rij daar re- daktiechef. Van Rij was gemeenteraadslid (en enige tijd fraktievoorzitter) in Was senaar, aanvankelijk voor de AR, la ter voor het CDA. Hij was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. ROTTERDAM - De werkgevers in de stukgoedsektor van de Rotter damse haven willen op 1 juni op kort daarna 850 werknemers ontslaan. Dit aantal kan met nog enkele hon derden worden verhoogd indien on derhandelingen over arbeidstijdver korting in de komende maanden niets opleveren. De werkgevers wil len op deze wijze een eind maken een de naar hun zeggen ondraaglijke o- ver capaciteit in het stukgoed, die hen op dit moment 60 miljoen gulden per jaar kost ZIERIKZEE - Zaterdagmiddag vond bij de fir ma Raayen-Mol in de Nieuwe Boogerdstraat een mini-plechtigheid plaats: de prijswinnaars van de door dit bedrijf georganiseerde kleurwedstrijd werden bekend gemaakt en mochten hun ge schenk in ontvangst nemen. De kleurplaten met een leuke afbeelding van een kabouter, die op het punt staat zijn huisje te gaan schilderen, werden uitgereikt tij dens de vakwerkbeurs van Raayen-Mol, gehouden op 22 en 23 april in garage Braai in Poortambacht. Ruim honderd kinderen namen aan de wedstrijd deel. De inzendingen werden beoordeeld door een deskundige jury van verffabriek Wijzonol in Zwolle. De deelnemers waren in drie kategoriën verdeeld: tot en met zes jaar; van zeven tot en met tien jaar en van elf tot en met veertien jaar. Jeugdige kunstenaartjes De heet T. Raayen liet weten verheugd te zijn, dat Zierikzee blijk baar heel wat jeugdige kunstenaartjes kent, gezien het fraaie resul taat van deze wedstrijd. De prijsuitreiking werd verricht door me vrouw Raayen-Mol. De elfjarige Antoinette Willemse mocht de hoofdprijs: een fijne crossfiets in ontvangst nemen. De tweede prijs (een groot schil derspakket) ging naar de tienjarige Mareah Pomstra en derde prijs (een schilderskist met inhoud) was voor de zesjarige Maurice van Veldhoven. De overige prijzen in de drie verschillende kategoriën gingen ver der naar Rudolf Meyer, Christian Uil, Marit Buis, Cees van As, Mir jam Meier en Ronnie de Bruine. De winnaars van de kleurwedstrijd van de firma Raayen-Mol. Links op de voorgrond de elfjarige Antoinette Willemsevoor haar was de hoofdprijs: een fijne blauwe crossfiets. KERKWERVE - Vrijdagavond werd in een stijlvolle dienst het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Kerkwerve in gebruik genomen. Om acht uur was de kerk geheel gevuld en begon het kinderkoor „Hatikwa", o.l.v. mevrouw Van Sluys-Gerritsen, met het zingen van een loflied, „Halleluja, yes my Lord". Hun tweede lied, „Hand en voet", was wel zeer juist uitgekozen voor deze bijzondere avonddienst. In dit lied kwam tot uiting dat iedereen nodig is voor het werk van de Heer. Wat de één niet kan, kan de ander juist goed, en dat is ook gebleken in de maanden van de restauratie. Na „Leef met elkaar", nam ook het koor plaats en heette ds. J. B. Duk, predikant in de gemeente Midden- schouwen, alle aanwezigen welkom. Na het zingen van Psalm 84 volgden dankwoorden van de kerkvoogdij, vertolkt door mevrouw A. Matthijsse-de Jonge. Zij bedankte al le vrijwilligers, gemeenteleden en andere dorpsbewoners, die zoveel werk hebben verricht om de kosten te drukken. Allen, die financieel heb ben bijgedragen: particulieren maar ook diverse stichtingen, de Generale Financiële Raad te Den Haag, het Provinciaal Kerkcentrum te Middel burg en de Gemeente Middenschou- wen, werden in het dankwoord be trokken. De restaurauratiecominis- sie werd natuurlijk niet vergeten. Ook de aannemers, die bij de restauratie van het interieur betrok ken zijn geweest, werden bedankt voor de prettige samenwerking. Aan nemingsbedrijf Boogert uit Ooster land heeft gezorgd voor drie stucla- gen op de muren, nieuwe vloeren on der de zijbanken (nadat deze er door vrijwilligers waren uitgesloopt) en de banken werden opnieuw gesteld. Schildersbedrijf Hagesteijn- Verboom uit Noordgouwe verzorgde het schilderwerk. De zijbanken kre gen een rood-bruine kleur, terwijl de losstaande middenbanken grijs wer den. Verder werden de koepel en de binten bijgewerkt. Cebeco Handels- raad zorgde voor nieuwe electrische bedrading. Helemaal nieuw in de kerk waren de vier kroonluchters, de grijze vloerbedekking, kanselbekle ding en de koliektezakken. Overdracht Nadat mevrouw Matthijsse ieder een had bedankt droeg zij het kerk gebouw over aan de kerkeraad, op dat de erediensten voortaan weer doorgang zullen hebben op de ver trouwde plaats. De scriba van de kerkeraad, de heer C. J. van Sluys, aanvaardde na mens de kerkeraad de 83-jarige kerk na het zingen van een lied van W. Barnard. Hij sprak de hoop uit dat het Huis van God werkelijk een plaats wordt waar de Gemeente God wil ontmoeten. „En dan niet een deel van die gemeente, maar iedere zon dag allen die zicht Hervormd noe men! Want de diensten gaan door!" Na deze woorden las de heer Van Sluys uit 2 Kronieken 6 18-20a. On der samenzang werden achtereenvol gens de kanselbijbel binnengebracht (door de oudste catechisant Hans Kesteloo), het doopbekken (door Maarten Dijkstra, een zondags schoolkind), een avondmaalsbord (door een lid van de vrouwengroep, mevrouw J. M. van der Have-de Jon ge), de avondmaalsbeker (door me vrouw P. de Vlieger-Rotte, lid van de Bijbelkring)en het Liedboek voorde kerken (door Mirjam Quartel, een ca- techisante uit de jongste groep). Ina den Boer-Beeke, las als lid van de gespreksgroep, enkele bijpassen de Bijbelteksten. Na de ingebruikneming van het kerkgebouw werd begonnen me de avondkerkdienst. Ds. Duk had als schriftlezing gekozen 2 Samuël 7 4- 11. Voor de lezing verzorgden Erica Berrevoets op de dwarsfluit (zij bege leidde ook het kinderkoor) en me vrouw Van Sluys op de sopraan blokfluit, een muzikaal intermezzo. Zij speelden achtereenvolgens het Hatikwa-lied (lied van de hoop) en „Sham B'eretz Ysrael" (Daar in het land Israël). Na de prediking over de tekst; „De HERE zal u een huis bouwen", was er een tweede optreden van het kin derkoor. Ze zongen „Wij vragen u Va der", „Hij is Koning" en Psalm 117, onberijmd; „Looft den Here alle gij volken". Onder orgelspel door Jean- net Hagesteijn (ze speelde Psalm 42 en een Menuett van J. S. Bach) werd daarna een inzameling gehouden voor het Orgelfonds. Ook op deze avond bleef er telkens een toontje hangen sud werd het de kerkgangers duidelijk dat ook aan restauratie van dit orgel öf aan een ander orgel moet worden gedacht. Voor het orgel kwam 1400,— bin nen, tewijl er voor nieuwe kussens een gift van 500,— werd ontvangen. Na zang van Gezang 44 en de zegen werd de dienst afgesloten met nog twee liederen van het kinderkoor, „Het eerste woord zal vrede zijn", en de negro-spiritual „Wij zetten door!" „Bijeenkomst" Na de dienst, in de nu gerestaureer de, sfeervolle kerk, was er gelegen heid om koffie te drinken in de con sistorie van de kerk. Daar werd het woord gevoerd door de burgemeester van Middenschouwen, de heer W. den Boer. Waarderende woorden waren er voor de burgerzin in Kerkwerve, en allen die zich hebben ingezet om dit resultaat te kunnen bereiken. Oud-burgemeester W. Baas vertel de enkele anecdotes uit het verleden en wenste de Hervormde Gemeente geluk met het fraai opgeknapte ge bouw. Dit deed ook ds. W. F. Tee- kens, namens de classis Zierikzee. Hij had op 2 januari van dit jaar de laatste dienst geleid in het kerkge bouw, dus vlak voor de restauratie. Wat hij nu zag bij zijn binnenkomst, overtrof al zijn verwachtingen. Na hem voerde de heer J. C. van der Have uit Driebergen het woord „namens zichzelf". Vorig jaar heeft het echtpaar Van der Have in de kerk de 50-jarige echtvereniging herdacht. Ook hij wenste Hervoqnd Kerkwer ve geluk, evenals de heer C. Fondse, namens de Chr. Gereformeerde Kerk te Kerkwerve en de heer J. v. d. Pan ne, afgevaardigde van de Hervormde zustergemeente te Scharendijke. Na al deze gelukwensen was er nog een gezellig samenzijn waar kon wor den nagepraat over een geslaagde restauratie, en een stijlvolle inge bruikneming! Het gerestaureerde interieur van de Nederlands Hervormde Kerk te Kerk werve. Op de foto oefent het kinderkoor Hatikwa" voor de feestelijke avonddienst van vrijdagavond. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. -Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f37.00; per jaar f 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3