President Gemayel moet helpen bij terugtrekking uit Libanon Parijse politie houdt drie Nederlanders aan Brand in Bagijnestraat Spaanse kiezers betuigen socialisten hun trouw Schultz overlegt over Syriërs Walesa dreigt met aansluiting bij ondergrondse vakbond Hoofdredakteuren Stern namen ontslag Zuid-Korea mag Chinese kapers berechten Ontslagen RDM-werknemers blokkeerden Waalhavenweg GENDAl BEIROET - Onder scherpe bewaking heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, zondag in Beiroet een onaangekondigd bezoek gebracht aan de Libanese president, Amin Gemayel, om hem te vragen hoe hij denkt dat terugtrekking van Syrische troepen uit Libanon kan worden bereikt. Na dit overleg vertrok Shultz naar Parijs voor een vergadering van de OESO en beëindigde zijn tweeweekse bemiddelingsreis door het Midden-Oosten. Shultz kwam uit Israël en ging di- rekt naar het presidentiële paleis in Baabda in oost-Beiroet, dat de afge lopen dagen het toneel was van be schietingen tussen milities van christelijke strijdgroepen en Druzen- moslims. Hij werd begeleid door veel Amerikaanse mariniers en de heli kopter waarmee hij reisde maakte zigzaggende bewegingen om te voor komen doelwit te worden. Met president Gemayel besprak Shultz wat Amerikaanse funktiona- rissen noemden het gevaar dat Syrië weigert zijn 40.000 man sterke troe pen terug te trekken uit Libanon. De Syrische troepen kwamen in 1976 op Libanees verzoek als Arabische vre desmacht om de burgeroorlog trach ten te beëindigen. De Syrische presi dent, Hafez Assad, leverde zaterdag tijdens een ontmoeting met Shultz kriteik op het Israëlisch/Libanees akkoord over terugtrekking van de Israëlische troepen, maar hij gooide de deur naar verder overleg niet toe. Voor Israël is terugtrekking van Sy rische en Palestijnse troepen voor waarde voor de eigen aftocht uit Li banon. Beschietingen Bij beschietingen en straat gevech ten tussen christelijke en Druzen- milities in het christelijke OOst- Beiroet en in de bergen oostelijk van de Libanese hoofdstad zijn zondag volgens een voorlopige balans zeker zes mensen omgekomen en werden 19 anderen gewond. Dit hebben rechtse radiostations gemeld. Bij dergelijke beschietingen tussen Druzen- moslims en chtistelijke milities zijn de afgelopen dagen in Beiroet en zijn voorsteden en in de bergen tenminste 30 mensen omgekomen. De gevech ten zijn klaarblijkelijk een reaktie op de missie van minister Shultz. Een door de Libanese regering tot stand gebracht staakt-het-vuren maakte zondagmiddag een eind aan de rgste beschietingen maar schoten wisselingen werden nog gemeld toe Shultz aan kwam. Oproep aartsbisschop Glemp WARSCHAU - Lech Walesa, leider van de verboden Poolse vakbond So lidariteit, heeft gedreigd zich bij de ondergrondse vakbeweging aan te sluiten, indien de politie hem lastig blijft vallen. Terwijl de konfrontatie met de autoriteiten scherper lijkt te worden, sprak Walesa zondag kort met het Amerikaanse persbureau UPI. Aartsbisschop Jozef Glemp deed tijdens een preek een hartstochtelijk beroep op de autoriteiten te luisteren ,,naar de sterp,van het volk',' en riep op tot vrede. Dé Poolse autoriteiten hielden zondag nog een aantal perso nen vast die vrijdag deelnamen aan een bijeenkomst waarbij ook Walesa aanwezig was. Walesa werd toen door de politie aangehouden en naar zijn woonplaats Gdansk terugge bracht. Flat bewaakt Lech Walesa sprak zondag kort met een verslaggever van het persbureau UPI toen hij van zijn huis naar de kerk ging. De flat van Walesa wordt sinds vrijdag door de politie be waakt en zijn telefoon is sindsdien afgesneden. De politie voorkomt dat mensen de flat binnengaan. De vak bondsleider zei dat hij zich mogelijk zal aansluiten bij het TKK (het coör dinatiecomité van de ondergrondse afdeling van Solidariteit), indie de huidige situatie voortduurt. ,,Ik zal niet toestaan dat ze me als een konijn in een kooi houden. Me aansluiten bij de ondergrondse zal de enige weg voor me zijn om eruit te komen", al dus Walesa. Hij zei verder dat hij vrijdagavond in Warschau korte tijd een geheime vakbondsontmoeting in Warschau had bijgewoond samen met 20 tot 30 vertegenwoordigers van Solidari teit, de onderwijzersbond en afdelin gen van Solidariteit. De aanwezigen schreven een brief aan de Sejm (Poolse parlement), waarin wordt geprotesteerd tegen de ontbinding van de vakbonden en ge pleit voor pluralisme in het vak bondswezen. Walesa werd kort daar op aangehouden toen hij op weg was naar het gebouw van het Poolse epi scopaat en door de politie naar zijn huis in Gdansk teruggebracht. Op het moment dat Shultz' speciale vliegtuig het vliegveld van beiroet had verlaten en uit het zicht was, werden de beschietingen tussen Druzen- en christelijke milities in dorpen op slechts drie km afstand hervat. Voor zijn vertrek verklaarde Shultz dat ,,het werk aan de overeen komst en de andere regelingen door gaat". ,,Dat werk is niet gedwars boomd en dat zal het niet". De Ame rikaanse speciale afgezanten Philip Habib en Morris Draper blijven in Beiroet „om het werk voort te zetten dat ons zal brengen tot een succesvol le afronding, dat wil zeggen terug trekking van alle buitenlandse troe pen uit Libanon", aldus Shultz. Vol gens de minister moeten Syrië en Is raël, wier troepen de gebieden van de militie-gevechten beheersen, de be schietingen een halt toeroepen. „De landen die Libanees grondgebied be zetten hebben een verantwoordelijk heid elk vuren te beëindigen dat van dat grondgebied komt") Om „Hitiers dagboeken" HAMBURG - Twee van de drie hoofdredacteuren van het Westduitse weekblad Stern, Peter Koch en Felix Schmidt, zijn afgetreden. Zij hebben hiermee de consequentie aanvaard van het aankopen en gedeeltelijk pu bliceren van „Hitiers dagboeken", die vervalsingen blijken te zijn. Naar uitgeverij Gruner i Jahr AG in Hamburg zaterdag meedeelde heb ben de hoofdredacteuren op dezelfde dag waarop werd bekendgemaakt dat de dagboeken vervalst zijn, hun ontslag ingediend. Naar de voorzitter van de raad van beheer van Gruner Jahr AG, Gerd Schulte-Hillen, bekendmaakte, vor men nu alleen uitgever Henri Nan- nen en de tot op heden derde hoofdre dacteur, Rolf Gillhausen, de hoofdre dactie van Stern. Uitgever en hoofdredactie van het weekblad verklaarden bovendien dat de aiifhenticiteitsproeven die ge nomen werden voor men tot bekend making van de'vSndSt' van"de dag boeken overging „ontoereikend blij ken te zijn geweest". WASHINGTON - De Verenigde Staten treffen voorbereidingen voor de verkoop aan Taiwan van wapens en uitrusting ter waarde van 700 miljoen tot 300 miljoen dollar aan Taiwan, een transaktie die naar verwachting zeker de boosheid van China zal oproepen. Dit heeft de Washington Post zaterdag gemeld. ISLAMABAD - Een man die ter dood was veroordeeld wegens moord op een pro-regeringspoliticus in Pakistan is zaterdag opgehangen in Lahore. Pre sident Zia-Ul-Haq had een verzoek om gratie afgewezen. MANILLA - Premier Yasuhiro Na- kasone van Japan heeft zaterdag in Manilla gezegd dt hij nu de volledige steun van vier Zuidoost-Aziatische lan den heeft voor de door de Verenigde Staten gevraagde versterking van het Japanse militaire apparaat om een gro tere rol te kunnen spelen in de verde diging in het Pacifische gebied. GENUA - In Italië is zaterdag de 76- jarige Caterina Picasso, ook wel de „oma van de rode brigades" genoemd, vervroegd uit de gevangenis ontslagen wegen „goed gedrag". Vorig jaar okto ber werd ze veroordeeld tot vier jaar gevangenis wegens haar banden met de terroristische organisatie de Rode Brigades. SEOEL - Peking heeft zondag zijn standpunt verzacht en heeft ermee ingestemd dat Zuid-Korea zes kapers berecht die afgelopen week een Chi nees passagiersvliegtuig hadden ged wongen in Zuid-Korea te landen te neinde te proberen politiek asiel in Taiwan te verkrijgen. Dit is in een of ficiële bekendmaking in Seoel mee gedeeld. Beide landen werden het ook eens over een spoedige repatriëring van het vliegtuig, de passagiers en de be manning. Een lid van de Chinese on- derhandelingsploeg zei later dat de Chinezen van plan zijn maandag met de passagiers en de bemanning naar huis terug te keren. LONDEN - De Britse premier, Mar garet Thatcher, die onder toenemende druk staat volgende maand vervroeg de verkiezingen te laten houden, heeft volgens de uitslagen vande jongste opiniepeilingen een behhoorlijke voor sprong op de Labour-oppositie. Ook Rechtse Volksalliantie tevreden MADRID - De regionale en plaatse lijke verkiezingen zondag in Spanje hebben overduidelijk de steun be vestigd die de socialisten zich hadden verworven bij de parlementsverkie zingen in oktober vorig jaar die ze in de regering brachten. Op grond van uitslagen van 86 procent van de stem men krijgen de socialisten 43,3 pro cent, slechts 2,7 procent minder dan in oktober. Hiermee hebben zij nu de meerder- beid in de meeste grote steden en re gionale parlementen, aldus vice- premier Alfonso Guerra. In veel ste den heben zij voldoende steun gekre gen om de samenwerking met de communisten te beëindigen. In de vijf grootste steden, Madrid, Barce lona, Valencia, Sevilla en Saragossa, hebben de socialisten op eigen stem men hun burgemeesters behouden. Steunbetuiging De socialistische leiders begroetten de overwinning als een overduidelij ke steunbetuiging aan de vijf maan den oude regering, de eerste linkse regering na de burgeroorlog van 1936-1939. „Wij zullen op dezelfde weg voortgaan" aldus premier Gon zalez. De verkiezingen van zondag moeten volgens hem niet worden be schouwd als een test van zijn rege ring maar voor zijn tegenstanders die dat wel zo zagen „die hebben .het nu*;. Hoewel de opkomst, geschat op 67 procent, lager was dan de 80 procent Grootste cocaïnevangst DEN HAAG - De politie in Parijs heeft drie Nederlanders aangehou den die ervan worden verdacht be trokken te zijn bij de grootste cocaï nevangst (53 kilo met een waarde van meer dan vier miljoen gulden) ooit in Frankrijk gedaan. Een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken heeft zondag de aan houding van de Nederlanders be vestigd. Volgens de woordvoerder zouden zij afkomstig zijn uit Amster dam. Volgens de Franse politie zou de uit Zuid-Amerika afkomstige cocaï ne - aangetroffen in een hotel in Pa rijs pn op hel vliegveld Charles de Gaulle - Amsterdam als bestemming hebben. Vanuit Amsterdam zou de cocaïne verder worden gedistribu eerd naar Europese landen en Noörd- Amerika. Leider Volgens een woordvoerder van de politie in Parijs zou een van de drie Nederlanders die in Frankrijk zijn aangehouden op verdenking van het smokkelen van cocaïne de leider zijn van een internationale bende die handelt in verdovende middelen. Tijdens maandagochtendspits ZIERIKZEE - In de nacht van zondag op maandag werd de heer A. W wonend aan de Baginestraat 33 le Zierikzee wakker door een brandlucht. Bij nadere controle bleek in zijn woning brand te zijn ontstaan, die hij in eerste instantie zelf probeerde te blussen. Toen hem dat niet lukte, waarschuwde hij de brand weer, die snel ter plaatse was. Om kivart over zes vanmorgen, een uur na het ontdekken van de brand, kon het sein ..brand meester" worden gegeven. De brandweer kon echter niet voorkomen dat de woning geheel uitbrandde en de inboedel verloren ging. De helendede percelen, bewoond door de families P. D rn A. v. d. Ij. liepen watereshade op. Naar de oorzaak van de brand wordt door de technische recherche een onderzoek ingesteld. Het schadebe drag is nog niet bekend. ROTTERDAM - Ongeveer twee honderd ontslagen werknemers van de reparatie-afdeling van de Rotter damse Droogdokmaatschappij (RDM) hebben heden (maandagoch tend) twee en een half uur lang de Waalhavenweg in Rotterdam geblok keerd. Met hun aktie wilden de RDM-ers bereiken, dat er opnieuw een gesprek op gang komt over de oprichting van een nieuwe reparatie- werf. Volgens het oorspronkelijke plan, dat vorige week definitief schip breuk leed, zouden ongeveer 500 van de 700 ontslagen werknemers bij de RDM-reparatie „nieuwe stijl" in dienst kunnen treden. De aktievoer- ders willen, dat de gemeente Rotter dam opnieuw met minister Van Aar- denne gaat praten om alsnog een oplossing te vinden voor de financië le problemen. Van Aardenne bleek vorige week niet bereid de dokken van de RDM - getaxeerd op 12 mil joen gulden - voor niets aan de ge meente over te doen. Gigantische files De aktie van de RDM-ers had maandag in de ochtendspits giganti sche files tot gevolg. Alle zuidelijke toevoerwegen raakten verstopt. Met name rond de Waalhaven en de Heij- plaat kwam het personen- en vracht verkeer volledig tot stilstand. De blokkade begon om zeven uur. toen in oktober, wordt die niettemin als bevredigend omschreven voor plaat selijke verkiezingen die over het al gemeen minder kiezers mobiliseren, aldus Guerra. Tevreden was men ook op het hoofdkwartier van de rechtse volk salliantie. „Wij heben bewezen dat wij het enige mogelijke alternatief zijn voor de socialisten" aldus partij leider Mauel Fraga, die een buitenge woon aktieve kampagne had gevoerd en zich opwerpt als de enige leider van rechts. Iedere maandag Bruinisse de aktievoerders midden op de Waal havenweg gingen staan. De weg werd verder geblokkeerd met stoep randen en verkeersborden. De aktie verliep rustig. De in de files staande automobilisten ondergingen de aktie gelaten. De politie, die al enkele da gen geleden op de hoogte was van de aktie, greep niet in. Om half negen precies werd de blokkade opgehe ven. Rond tien uur waren de meeste files opgelost. Volgens een woordvoerder van het aktiekomité „Redt de RDM" kunnen er meer akties worden verwacht. „Wij pikken het niet langer. Er zijn voor tientallen miljoenen orders voor de nieuwe werf. Het is een schande wat hier gebeurt. Wij willen werk." JAKARTA - Tenminste 32 mensen zijn op het Indonesische eiland Kali- mantan (Borneo) verdronken. Een overvolle boot zonk na een aanva ring met een houtvlot, zo is bekend geworden. Het schip, de Setia Budi, had minstens 152 passagiers en be manningsleden aan boord. De aanva ring van het schip met een reeks aan elkaar gebonden boomstammen had plaats op de Kapuas, een rivier in de provincie Zuid-Kalimantan, onge veer 855 kilometer ten noordoosten van Jakarta. Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Gymzaal. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30- 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-20.00 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Maandag 9 mei Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 16.30 uur. Stadhuis. Kommissie onderwijs. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte Haven Noord zijde 38. Openbare vergadering Ad viescommissie voor het welzijnsbe leid. 20.00 uur. Dinsdag 10 mei Zierikzee Gereformeerde kerk. Energie-dis- kussie. 19.30 uur. Meubelzaak Joh. de Boer, St. Domus- straat 76. Badmode- en Naehtkle- dingshow. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos (afsluiting seizoen). 14.30 uur. Burgh-Haamstede Autoralley. 18.00 uur. Gemeentehuis. Kommissie welzijn. 19.00 uur. Haamstede Gerei. Kerk. Vertrek fietstocht NCVB naar boomgaard Noordwelle. 14.00 uur. Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, jaarlijks reisje Zierikzee ZWN-sta- tion vertrek 08.00 uur, Nieuwerkerk bushalte vertrek 08.05 uur en Ooster land Groene Kruis gebouw 08.10 uur. Woensdag 11 mei Zierikzee Spelenkermis voor jongeren vanaf 6 jaar, 13.45 uur verzamelen bij „De Lichtboei", Poststraat; 14.00 uur ver zamelen bij friteshal Grevelingen- straat. Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Stadhuis. Kommissie financiën. 17.00 uur. „MarktzichtFraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Ned. Herv. kerk. Korenavond. 19.30 uur. Recreatiezaal Geref. Kerk. Af scheidsreceptie direkteur A. Kort van rusthuis Duinoord. 14.30 uur. De Wig. Jaarvergadering toneelver eniging Op Drift. 20.00 uur. Donderdag 12 mei Nieuwerkerk Dorpshuis. Start puzzelrit MAC Sparta. 14.00 uur. Zaterdag 14 mei Zierikzee Mondragon. Voorlichtingsbijeen komst Harry Bacon Club, stoma-pa tiënten. 14.00 uur. Dinsdag 17 mei Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering Verkeerskommissie. 19.30 uur. Woensdag 18 mei Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Donderdag 19 mei Zierikzee Commissiekamer stadhuis. Openba re vergadering streekarchiefcommis sie. 11.00 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel.! 19.00 - 20.00 uur. Woensdag 25 mei Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. domus- straat 24. Poppenspel Ozie-vfiezie- wozie". 14.30 uur. Donderdag 26 mei Zierikzee Gereformeerde kerk. Energie-dis- kussie. 19.30 uur. Vrijdag 27 mei Zierikzee Restaurant „Mondragon". Af scheidsreceptie J. A. Rotte, griffier van het waterschap Schouwen-Dui veland. 16.30 tot 18.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Prijs-klaverjassen. 20.00 uur. Woensdag 1 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Woensdag 8 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Woensdag 15 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Woensdag 22 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. Woensdag 29 juni Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. Poppenspel „Ozie-wiezie- wozie". 14.30 uur. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2