Kamer voor Koophandel is voorstander van zoute Grevelingen i deuv\po 1 rocde „Bezuinigingsbeleid schaadt openbare orde" Dit biedt de beeldbuis ELEKTRO LIEVENSE Een jongen beneden haar stand PZEM wil kolenaanvoer via Vlissingen Mevrouwen en mejuffrouwen op buitenlandse zaken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 mei 1983 Nr. 23315 9 In concept-advies aan Minister van Verkeer en Waterstaat: ZIERIKZEE - De ledenvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland zal zich op de dinsdag 10 mei moeten uitspreken over een concept-brief aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, betreffende de keuze voor een zoute of zoete Grevelingen. In deze brief spreekt de Kamer van Koophandel haar voorkeur uit voor een zout meer, gekoppeld aan de eis dat in dat geval het stre ven er op gericht moet blijven een strukturele oplossing te vinden voor de zoetwater- problematiek van de landbouwsektor op Schouwen-Duiveland. Zaterdag 7 mei, 20.25 uur, Nederland 2:100 jaar ANWB. Met o.a. het optreden van Julien Clerc. In 1983 zal door de Minister van Verkeer en Waterstaat een keuze worden gemaakt voor een zoete of zoute Grevelingen. Ter voorberei ding van deze beslissing is door Rijkswaterstaat de projektgroep .Grevelingen zout-zoet" ingesteld. De projektgroep heeft op haar beurt weer een aantal werkgroepen in gesteld. De projektgroep heeft op haar beurt weer een aantal werk groepen ingesteld met als doel meer duidelijkheid te verschaffen in de ge volgen van een zoete zoute Greve lingen. In de loop van het vorige jaar heb ben deze werkgroepen hun eindrap porten gepubliceerd aan de hand waarvan nu een integrale nota over de Grevelingen zout zout wordt voorbereid. Om inzicht te verkrijgen in de economische gevolgen van het zout blijven c.q. zoet worden van het Grevelingenmeer heeft de Kamer van Koophandel een samenvatting gemaakt van de werkgroepen visse rij, landbouw en recreatie. Gevolgen In de concept-brief aan de minister schrijft het bestuur van de Kamer van Koophandel: „Voor verschillen- Aktie voor behoud natuurgebied Markiezaat UTRECHT - Een aantal milieu-organisaties is een actie begonnen tot behoud van het Markiezaat, een 2200 hectaren groot schorrengebied aan de oostrand van de Oosterschel- de. Dit natuurgebied, dat over enkele jaren van de Ooster- schelde wordt afgesloten door onder meer de Oesterdam, dreigt verloren te gaan door woningbouwplannen van de gemeente Bergen op Zoom. Die plannen zijn volgens de milieugroepen achterhaald, De bevolkingsgroei waarop de plannen zijn gebaseerd zal nooit worden gehaald. De bestaande uitbreidingsplan nen zijn tot het jaar 2000 ruim voldoende om in de woningbe hoefte te voorzien, zo stellen de milieu-organisaties waaronder de Stichting Na tuur en Milieu. Broedkolonies Volgens de milieu-organi saties zou het bedreigde gebied zich na de afsluiting van de Oosterschelde kunnen ontwik kelen tot een fraai moerasge bied met broedkolonies voor tal van vogelsoorten. Maar de kans daarop is verkeken als een kwart van het gebied stadswijk wordt en de rest van voortdurende verstoring te lij den krijgt, aldus de milieu-or ganisaties. Volgens hen willen echter Bergen op Zoom en de provin cie Noord-Brabant de bouw plannen ondanks afwijzende adviezen van ondermeer Staatsbosbeheer doorzetten omdat men nu dankzij het gra ven van een lozingskanaal door Zuid-Beveland goedkoop aan specie kan komen voor het opspuiten van het bouwter rein. ZUTPHEN - Het bezuinigingsbe leid van de Nederlandse rijksover heid lijdt aan ernstige blikversmal- ling. Het onderschat de gevolgen van bezuinigingen voor de groei vah de werkloosheid, de aantasting van welzijn en sociale zekerheid en het functioneren van de rechtsstaat en de verzorgingsstaat. Bovendien worden de lasten vooral op de lagere inko mens afgewenteld zodat grote delen van de bevolking de lastenverdeling als onrechtvaardig beschouwen. Dit alles kan leiden tot een vermin dering van vertrouwen in de politiek en tot toeneming van de burgerlijke ongehoorzaamheid, dus tot aan tasting van de openbare orde. Dit zei prof. dr. A. Hoogerwerf, hoogleraar in de bestuurskunde aan de Techni sche Hogeschool Twente op een vrij dag in Zutphcn tijdens een studiedag van het politiestudiecentrum over „Politie en bezuinigingen". de sektoren van het bedrijfsleven in het distrikt van de Kamer en met na me op Schouwen-Duiveland, heeft de beslissing ten aanzien van het zout zoet zijn van de Grevelingen ingrij pende financieel-economische gevol gen." Voor de visserij worden de meerop brengsten van een zoute Grevelingen geraamd op ruim 13 miljoen gulden per jaar, terwijl 70 extra ar beidsplaatsen worden gekreëerd. De verwachting is tevens dat bij een op oesterkuituur gericht beheer de geldswaarde van de oesterproduktie en de werkgelegenheid aanzienlijk hoger zal zijn. De voorkeur van de di verse recreatievormen, die momen teel in en rond de Grevelingen plaats vinden, zoals verblijfsrecreatie, da grecreatie en watersport, gaat uit naar een zout meer. De 'agrarische sektor en de daarvan afgeleide be drijvigheid op Schouwen-Duiveland is gebaat bij een adekwate zoetwa tervoorziening, opdat bij beregening de gewasopbrengsten worden verbe terd. De jaarlijkse netto-meerop brengsten voor de totale agrarische bedrijfstak worden geraamd op 5 a 8 miljoen gulden. Volgens het bestuur van de Kamer van Koophandel kan uit bovenstaan de worden gekonkludeerd dat de fi nancieel-economische baten van een zoute Grevelingen aanmerkelijk ho ger zijn dan van een zoet meer. Ook uit het oogpunt van werkgelegenheid heeft een zout meer de voorkeur. „Van grote betekenis hierbij is dat voor een verdere versterking van de schelpdierenteelt in Zeeland de broedkamerfunktiè van een zoute Grevelingen onmisbaar is. Boven dien vormt de hoge verontreinigings- VLISSINGEN - De NV PZEM (Pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij) vindt dat de aanvoer van kolen bestemd voor de nog om te bouwen olie- en gasgestookte centra le in Borsele tot een kolencentrale, het best kan geschieden door een rechtstreeks aanvoer met zeeschepen naar Vlissingen. De aangevoerde kolen moeten dan op een terrein bij de haven worden opgeslagen. Het Havenschap Vlissin gen zal daar echter een nieuwe haven voor moeten aanleggen in het haven gebied Vlissingen-Oost. De nieuwe kolenhaven moet schepen kunnen ontvangen met een diepgang van zestien meter en een laadvermogen van 70 a 80.000 ton. De PZEM heeft een onderzoek la ten instellen naar de mogelijkheden van kolenaanvoer voor de nieuwe centrale via Terneuzen en via een nieuwe haven in Vlissingen-Oost. Uit dit onderzoek is gebleken dat rechtstreekse aanvoer in Vlissingen de beste oplossing is. De PZEM verwacht dat er jaarlijks 835.000 ton kolen via de nieuwe ha ven kan worden aangevoerd. De rechtstreekse aanvoer naar Vlissin gen gaat per jaar twee a drie miljoen gulden minder kosten dan de aan voer via Terneuzen, zo meent de PZEM. AMSTERDAM - Bij een gewapende overval op een rijdend bijkantoor van de Centrumbank in Amsterdam is donderdagochtend een tas met geld buitgemaakt. De drie daders zouden met een bedrag van 50.000 100.000 gulden zijn verdwenen. „Ongeveer de helft van de bevol king onderschrijft de opvatting dat de overheid niet zuinig genoeg werkt. De doelmatigheid in het appa raat van de rijksoverheid is voor veel verbetering vatbaar. Het rijk wen telt de noodzakelijke bezuinigingen echter onevenredig sterk af op de la gere overheden en vele andere orga nisaties", zo stelde prof. Hooger werf. Het regeringsbeleid is nu een van de belangrijkste oorzaken van de groeiende werkloosheid geworden. Bovendien wordt de verzor gingsstaat met veel moeite opge bouwd en tot de belangrijkste ver worvenheden van de Westerse be schaving hoort, aldus prof. Hooger werf. Beleidsprocessen rond het bezuini gingsbeleid kenmerken zich volgens de hoogleraar veelal door paniek, een onpolitieke benadering, autocra tische neigingen en een vluchtge- graad van de Maas en de Rijn een be dreiging voor de waterkwaliteit van een zoete Grevelingen." De ledenvergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland zal op dinsdag 1U mei worden gehouden in restaurant de Caisson te Kapelle; de aanvang is vastgesteld op 15.00 uur. Advertentie - Sportieve pantalon van 100% texturé. Makkelijk wasbaar! Verkrijgbaar DEN HAAG - Het eerste kamerlid (D'66) Suzanne Bi.schoff van Heems kerk verwijt minister Van den Broek, dat ongehuwde medewerkers van het ministerie van buitenlandse zaken al naar gelang hun rang met mevrouw of mejuffrouw worden aangeduid. „Acht de minister het niet tegen de algemene gewoonte van de overheid, dat in de gids van het departement van buitenlandse zaken 1983 onge trouwde vrouwen nog steeds als me juffrouw worden aangeduid, totdat zij een bepaalde rang hebben bereikt", aldus een schriftelijke vraag van het Eerste Kamerlid. Suzanne Bischoff van Heemskerk, volgens de eerste kamer mevrouw, wordt in de gids aangeduid als mej. Suzanna Caroline, jur. drs., met de rang van referendaris (sinds 24 janu ari 1979 op non-actief in verband met haar kamerlidmaatschap). drag. De bezuinigingen berusten naar zijn mening niet op een wel doordachte beoordeling van de doel treffendheid, doelmatigheid en aan vaardbaarheid van het gevoerde be leid. Men kapt even hard in het groe ne als in het dorre hout. Het lijkt volgens Hoogerwerf een niet al te gewaagde voorspelling dat het explosieve mengsel van een een zijdig bezuinigingsbeleid, een groei ende massale werkloosheid, maat schappelijke demoralisatie en ver lies aan politiek vertrouwen zal re sulteren in groeiende maatschappe lijke spanningen, politieke protest bewegingen en burgerlijke ongehoor zaamheid en ook in vandalisme en criminaliteit. „Kortom, de last van een eenzijdig bezuinigingsbeleid cn een falend werkgelegenheidsbeleid wordt voor een belangrijk deel afge wenteld op de burgers en via hen ook op de politie", zo betoogde prof. Hoogerwerf in Zutphcn Zaterdag 7 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Niels Holgersson 16.25 uur Dick Turpin 18.10 uur Teleac 18.55 uur Minibios 19.20 uur Wie van de drie? Spelpro- gramma 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dallas. Sue Ellen en JR stappen voor de tweede maal in de zelfde huwelijksboot Alleen Lucy kan zich niet over haar negatieve gevoe lens betreffende dit huwelijk heen- zetten. 21.20 uur De versierders. Danny wordt gepromoveerd tot lijfwacht van Lord Brett 22.10 uur Sportpanorama 22.35 uur Televizier Magazine 23.15 uur De toestand in de wereld 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven 23.35 uur Studio Sport Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.50 uur Studio Sport 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Frank Buck. Frank neemt de taak op zich op de fotografe Susan door de wildernis te begeleiden. 20.00 uur Kieskeurig. Konsumenten- rubriek. 20.25 uur 100-jarig bestaan ANWB. Overzicht van de aktiviteiten in het 100-jarig bestaan van deze bond. Mu zikale intermezzo's worden voor re kening genomen door mr. Pieter van „O jakkes" zuchtte ze „wat dramatisch. Besparen nog wel. Weet je wel dat als je iemand de strijd bespaart, je ze het geluk misgunt? Afneemt? Verwoest? De jongen zag haar getroffen aan. „Ik dacht" zei hij zacht „dat jij een teer, zwak meisje was, lief, héél lief, maar niet sterk ge noeg voorvoor strijd. Ik merk, dat ik de éérste keer gelijk had, Liesbeth, toen ik zei dat je een persoonlijkheid was. Liesbeth jeje bent een reus!" „Wat 'n compliment voor een dame!" lachte ze. „Weet je niet iets beters?" „Ja" zei hij opeens en nu had den zijn handen haar armen in een stevige greep. „Ja, ik weet iets beters. Ik zou het tien minu ten geleden niet hebben durven zeggen, maar nu weet ik tegen wie ik het zeg. Liesbeth, ik hou van jou. Van jou alleen, van jou altijd. En als, als het nou es zo was, als het nou wérkelijk zo was, Liesbeth, dat jijdat jij het zoudt aandurvenmet mij dan, nou dan stond ik voor niks!" „Jaap!" zei ze en haar stem juichte. „Dat wou ik van je ho ren! Jaap, ik wist het, van het éérste ogenblik afik heb het vanavond zo sterk gevoeld er. toen jij daar stond op het toneel en naar me zocht.... en toen ik jou zag en jij mij toen was ik opeens zo ontzet tend blij „Ik zag het" zei hij en streelde langs haar mouw" maar ik durf de niet denken „Jij durft ook niet véél!" zei ze. „Ik niet?" „Nee". „Wat moet ik dan durven?" „Dat durf ik je niet te vertel len" glimlachte ze en toen zag hij haar gezicht, dat lieve, lieve ge zicht naar hem opgeheven en haar mond, die die wonderlijke woorden had gesproken, die de storm in hem hadden wakker ge maakt, ja, maar ook de juich stem van een bijna ongelooflijk geluk. En hij kon het nog bijna niet geloven, dat hij, Jaap Borst, nu werkelijk Liesbeth Wagenborg in rijn armen had. En dat hij van haar hield.en zij van hém. Vollenhoven, Louis van Dijk en Tonny Eyk, Marco Bakker en Petula Clark. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.25 uur Cagney en Lacey. Thriller. Deze handelt over twee aantrekkelijke jonge vrouwen in dienst van de politie. Dat ze hun charmes ook kunnen ge bruiken in strijd tegen de misdaad wordt de kijker volkomen duidelijk. Zondag 8 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 12.00 uur Herdenkingsdienst Luther 16.00 uur Nieuws 16.05 uur Minibios 16.20 uur Honderd beroemde schil derijen. Madonna in de weide van RaphaëL 16.30 uur Ontdek je plekje. Het ri viertje de Linge wordt gevolgd. 16.35 uur Toppop 17.20 uur Studio Sport 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. Hoofdstuk IV. TEGENSTAND „Moeder" zei Liesbeths zachte stem „u moet eens luisteren." „Dat doe ik, lieve kind" zei Maria Wagenborg en keek op van haar boek, in haar ogen een on rust want iets in Liesbeths stem had haar gewaarschuwd. Met de fijne intuïtie van een moeder wist ze eigenlijk al, wat het was. Ze liep er al dagen over te piekeren. Liesbethen die jongen, die jongen van Borst. Het gerucht liep snel in Middendorp, en het feit dat Liesbeth Wagen borg 's avonds na de uitvoering van K. en V. een singeltje was omgelopen met Jaap Borst, had via Bertha, die met gespitste oren naar de conversatie tussen de winkelmeisjes had geluisterd, de moeder bereikt. „Echt iets voor Lies" had Ber tha gezegd „om zich met Jan en alleman af te geven. Dat kind heeft zulke de-mo-cra-ti-sche be vliegingen Maar zelfs Bertha had de zaak niet serieus geno men, kon zich eenvoudig niet in denken, dat een dochter van Wa genborg zich zou encanailleren met zó'n jongen. Maar moeder Maria kende haar jongste dochter, schijnbaar zo zacht, zo meegaand, met zo wei nig eigen wil. Zij vermoedde de harde kern onder dat zachte ui terlijk. En ze was bang „Moeder begon Liesbeth wat was het moeilijk onder woor den te brengen wat je dacht „moeder, gelooft u dat mensen alléén maar gelukkig zijn met met hun eigen stand?" „Wat bedoel je kind?" vroeg Maria. Maar ze vroeg het om tijd te winnen. Dit was het. En ze ging rechter-op zitten in haar stoel, bereid op wat komen zou. „Ik bedoel" ging Liesbeth ver der „zouden twee mensen die uit een heel verschillend milieu ko men, met elkaar gelukkig kunnen zijn?" Maria Wagenborg aarzelde met haar antwoord. O, ze wist zo goed waar Liesbeth op afstuurde. En ze werd geslingerd tussen twee standpunten. Ze gunde haar dochter zo van harte alle geluk, en ze wist dat dit geluk zich vaak grillige wegen uitkoos. Maar ze 18.30 uur Afasie 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur Humanistisch Verbond 20.45 uur Ja, natuurlek. Quizpro gramma 22.15 uur Ander nieuws 22.55 uur Journaal Nederland 2 12.00 uur Capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Teleac 17.00 uur Wie weet 17.55 en 18.30 uur Teleac 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Mr. Merlin. Zac maakt het wel al te bont, want hij wil het wel met twee meisjes aanleggen. 19.30 uur Countdown 20.10 uur Dynasty. Deze aflevering staat in het teken van de terugkeer van Steven, die voor het eerst zijn zoontje ontmoet en ook zijn broer Adam. 21.00 uur Wings across the centre. Dokumentaire over Australië, gezien vanuit de lucht 21.25 uur Carrie. Amerikaanse film met in de hoofdrollen Sissy Spacek en John Travolta. Sissy vertolkt hierin de rol van het meisje Carrie die over paranormale gaven beschikt Deze ga ven maken haar bepaald niet verliefd en zij wordt daardoor een buitenstaan der. 23.00 uur Journaal Maandag 9 mei Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Mr. Merlin 16.25 uur Countdown 17.00 uur Studio Sport 18.25 uur Teleac 18.55 uur Belfy en Lillibit 19.25 uur Kid Creole and the coco nuts. MuziekspeciaL 20.00 uur Journaal 20.28 uur Lou Grant Lou maakt zich erg druk over de wonderlijke verdwij ning van een vliegtuig met basketball spelers als passagiers. 21.20 uur Brandpunt in de markt Aan nieuwe ontwikkelingen op ekono- misch gebied zullen weer nader be keken worden. 22.15 uur Moord of zelfmoord? En gelse thriller. In een modelwoning worden de stoffelijke resten gevonden van een man en een vrouw, die door gasvergiftiging om het leven zijn ge komen. Moord of zelfmoord is de vraag, die de kijker zal bezighouden. 23.10 uur Meimaand overweging 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Yakari 19.20 uur De Harold Lloyd show 19.45 uur De wilde mustang. Een film, die zich afspeelt in 1925 toen voor een gevangen mustang 500 dollar werd uitgeloofd. Na vele pogingen geeft Dan de pogingen tot de vangst op, maar dan ontmoet hij een Indiaans jongetje. 21.10 uur Rondom tien. Themapro gramma en heeft dit maal als onder werp Wonderkinderen 22.10 uur Praten in het Voorhuis 22.30 uur Journaal 22.45 uur Teleac 23.15 uur Nieuws voor doven wilde Liesbeth ook alle teleurstel lingen, alle moeilijkheden bespa ren, die hieruit ongetwijfeld zou den voortvloeien. Wat zouden haar man, haar zoon Gijsbert, haar dochter Bertha, wat zouden de mensen zeggen „Natuurlijk kan dat, Lies" zei ze met een stem die ze neutraal trachtte te doen klinken „maar ik geloof wel dat het veel moei lijkheden geeft. Zó veel moeilijk heden" voegde ze er aan toe „dat je je soms zoudt afvragen, of het dat wel waard is." „Maar als het gaat om je lé- vensgeluk, moeder?" Maria Wagenborg zweeg even. Ze kon. nu zó doorgaan en de zaak zuiver-theoretisch behande len. Maar kon ze niet beter recht op haar doel afgaan? „Om jóuw levensgeluk, kind?" vroeg ze en haar mond trilde. „Ja, moeder" antwoordde Lies beth en het was nauwelijks hoor baar, het klonk als een zucht. „Bedoel je die jongen van Borst?" Getroffen en dankbaar zag Liesbeth haar moeder aan. die haar nu opeens alle omwegen be spaarde. Nu was het hek van de dam, nu kon ze vrijuit praten. En ze vertelde. De moeder luis terde, en ir haar hoofd woelden de gedachten. Was dit hóór kind? Was dit die zachte, meegaande Liesbeth, die nu zo helemaal haar eigen weg bleek te willen kiezen, die het aandurfde zich te ver zetten tegen conventies en be grippen waarbij ze was opge voed en waaraan ledereen zich hield? Was dit dan toch die harde kern van wat slechts een tere bloem scheen? Toen Liesbeth was uitgespro ken, zwegen ze belden. Het was de moeder die het eerst de woor den vond. „Hóu je van die jongen. Urs?" „Ja moeder." Wat klonk haar stem beslist, zonder enige aarze ling! „Ik bedoelhet is toch maar geen bevlieging, geen voorbij gaande verliefdheid, waar je la ter SDljt van hebt?" „Nee dat is het beslist niet." „Hoe wéét je dat?" (Wordt vervolgd) 0 mm 0 i i i i i i i i i i i 0 i 9 door TOM LODEWIJK f fc

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9