terugblik op loopbaan Griffier j. a. rotte NIEUWE VOORSTELLING IN POPPENTHEATER ..ALTEKLEIN Blij met moderne waterschappen STREEKNIEUWS BRUin bakken... Sluiting deel Zeeuws-Vlaamse betonfabriek gevraagd Gratis cursussen beeldende vorming „Ozi, Wiezi, Wozi" door Elles Sayers ZIERIKZEE - „Ik voel me als een vis in het water van het modernere Waterschap", zegt Joost Anthonie Rotte, griffier van het Waterschap Schouwen-Duiveland, die met ingang van 1 juni gebruik gaat maken van de VUT- regeling. Terugblikkend op zijn loopbaan signaleert hij de ontwikkeling van het hele waterschapsbestel als het belangrijkste hoogtepunt daarin. Was er vroeger toch sprake van een min of meer afgesloten kaste, thans wordt nagestreefd de stem van vele belanghebbenden ook op bestuurlijk niveau te laten doorklinken. Griffier Rotte acht dat een goede zaak. De boeren, van oudsher de meest direkt bij het Waterschap betrokkenen moeten volgens hem een zeer dikke vinger in de pap houden, maar naar verhouding moeten ook andere belangen ver tegenwoordigd zijn. Afscheidnemend griffier J. 'A:. RÖite: Waterschap geen afgesloten -kasté meer". J sob ofo il Ook op Schouwen-Duiveland is de ze ontwikkeling op gang gekomen, vooral nadat de provincie de taak van de waterkwaliteit in 1975 aan de Waterschappen delegeerde. Een ver dere verbreding van het water schapsbestuur wordt nog bestudeerd en de vertrekkende griffier juicht dat zeker toe. De funktie-omschrijving „griffier" wordt, zo vertelt Rotte, alleen gebe zigd bij de Zeeuwse Waterschappen. Elders in den lande heet „zo iemand"Waterschaps-sekretaris. Zelf bekleedt hij deze funktie sinds 1967. Voordien - vanaf 1 januari 1959 - was hij eerste ambtenaar op de grif fie'van het Waterschap Schouwen- Duiveland, terwijl zijn loopbaan op dit gebied begon met een parttime- baan als griffier in de polder van Noordgouwe in 1954. In die tijd telde Schouwen-Duiveland nog 29 (f) Wa terschappen en Rotte memoreert, dat hij zich in die jaren tussen 1954 en 1959 voor een belangrijk deel heeft beziggehouden met de koncentratie van al die kleine Waterschapjes. Twee goede dingen Het verzoek om te komen tot één Waterschap Schouwen-Duiveland kwam uit het gebied en van de be trokkenen zelf. Die koncentratie en de totale herverkaveling noemt hij „twee hele goede dingen, die uit de ramp van 1953 zijn voortgekomen". Na 1 januari 1959 ontstond er een Waterschap met een breder draag vlak, een grotere bestuurskracht, met de mogelijkheden goed perso neel aan te trekken en met een goede struktuur ten aanzien van de ver standhouding met andere instanties. Wie denkt, dat de funktie van Wa terschapsgriffier een emotieloze ad ministratieve taak inhoudt, kan door Rotte snel op andere gedachten wor den gebracht. Uiteraard vormt de leiding over het administratief personeel een zeer belangrijk onderdeel van die taak, maar van meer gewicht nog betreft het adviseren van het bestuur op bestuurlijk, juridisch en financieel gebied. Dat vergt veel studie en over leg met de mensen, die de details aan dragen. Om steeds doorwrochten ad viezen te kunnen geven, dient een griffier volgens onze woordvoerder veel te lezen; „een taak waar men meestal te weinig tijd voor heeft". Verder is het volgens hem van belang landelijke en regionale vergaderin gen te bezoeken en ten slotte goede kontakten te onderhouden met de kollega's van andere waterschappen. Die kontakten vinden plaats via de vereniging van Wachterschapssekre- taressen. In Zeeuws verband komen de griffiers ongeveer tien maal per jaar bijeen. Met die hoge frequentie van overleg hoopt men een eenheid in de advisering te bewerkstelligen. Afsluiting Oosterschelde Uiteraard vormt de afsluiting van de Oosterschelde een zaak waar de heer Rotte tijdens zijn loopbaan in tensief mee te maken kreeg. Spraken de Waterschapsbesturen in Zeeland zich destijds uit voor een definitieve afsluiting omdat de vei ligheid van de bevolking primair stond, toen in 1974 de regerings beslissing was gevallen, heeft het Waterschap Schouwen-Duiveland zich verder loyaal opgesteld en mee gewerkt aan het realiseren van die Oosterscheldepijlerdam. Peroonlijk zegt de heer Rotte geen spijt te voe len over het toen genomen overheids besluit. Met de aanleg van de pijler- dam en de partiële dijkverhogingen acht hij menselijkerwijs gesproken de veiligheid in dit gebied gewaar borgd. Dieptepunten in zijn loop baan weet de afscheidnemende grif fier eigenlijk niet aan te geven. Het plotseling overlijden van dijkgraaf A. M. Geluk in januari 1982 wordt in dit verband echter genoemd als een zeer groot verlies voor het Water schap Schouwen-Duiveland. Met de overdracht van de water- kwaliteitsbeheersing van provincie naar de Waterschappen was de heer Rotte „uitstekend in zijn schik". Vol gens hem is hier sprake van een dui delijke waterschapstaak. In tegenstelling met de traditionele taken: Waterkering, waterbeheer sing en wegen is het Waterschap in die toegevoegde funktie echter niet autonoom maar loopt veel meer aan het handje van de provincie. Een groot voordeel van die taak is het feit, dat het Waterschap nu met ande re groepen mensen in aanraking is gekomen, aldus de griffier. Hij voegt eraan toe: „De beheersing van de wa terkwaliteit is kostbaar en zeer ar beidsintensief, maar dat is met men sen op te lossen". V oorbereidingen Sinds december 1970 was bekend, dat de provincie die waterkwaliteits- beheersing naar de Waterschappen zou gaan delegeren. Schouwen-Dui veland heeft zich daar terdege op voorbereid onder meer door alle ge meentelijke zuiveringsinstallaties af te kopen, hetgeen - in tegenstelling tot vele plaatsen elders - in deze regio geen enkele probleem met die ge meenten opleverde. Blijkbaar had de bevolking ook interesse voor die nieuwe regeling omtrent de water kwaliteit, want een informatie avond belegd door het Waterschap le verde een geheel gevulde Concertzaal op. Belangrijke zaken, die op het ge bied van de waterkwaliteit nog ge realiseerd dienen te worden zijn de aanleg van een persleiding Zierikzee- Kerkwerve en de bouw van een nieu we zuiveringsinstallatie bij Kerk- werve. Het beheer van de wegen door de waterschappen komt men alleen in het lage westen van ons land tegen. Volgens Rotte is die situatie histo risch zo gegroeid. Het beheer van voor de boeren belangrijke wegen om hun landerijen te bereiken kwam bij het Waterschap. Op Schouwen-Duiveland berust in totaal 367 km weg onder beheer van het Waterschap. Zoals bekend wordt onderscheid gemaakt in tertiaire we gen (b.v. de Delingsdijk), quartaire wegen (b.v. Schouwen-Duiveland route) en de nièt-plan wegen. De fi nanciële pijn zit vooral in die niet- planwegen, voor het onderhoud waarvan geen financiële bijdrage door de rijksoverheid wordt ver strekt, zoals wel het geval is bij het onderhoud van tertiaire en quartaire wegen. In opspraak De heer Rotte ligt toe, dat deze we- gentaak de laatste tijd wat in opspraak is gekomen door de signa len dat de overheid die wegentaai wil verleggen van Waterschap naar ge meenten. „Wegen weg, lasten weg", is in dat verbajq&c^in de mening van de dijkgraaf, maaT dat is niet de bedoeling van de rijksoverheid. Die denkt aan: „Wegen weg en de kapi- taalslasten bij het Waterschap laten rusten". De waterbeheersing omschrijft de griffier als het minst spektakulaire gedeelte van de waterschapstaken. Voor vele boeren is het uiteraard van groot belang. Eenvoudig gezegd gaat het erom, dat men met droge voeten bij de landerijen kan komen en dat de afvoeren en gemalen in prima konditie zijn. De vraag hoe bij het Waterschap Schouwen-Duiveland wordt gedacht over toekomstige zoetwatervoorzie ning, beantwoordt de heer Rotte met: „Als Waterschap is geen standpunt ingenomen over de Grevelingen zout of zoet; de Grevelingen ligt buiten ons gebied". Dat wil echter niet zeg gen, volgens de griffier dat het Wa terschap niet alert blijft op de ont wikkelingen. Als die Grevelingen ooit zoet zou worden, zal het water schap nagaan of de leidingen door gespoeld kunnen worden met zoet water, zodat voor agrarische doelein den daar ook gebruik van gemaakt kan worden. Een en ander zal uiter aard dan ook op financiële mogelijk heden onderzocht worden. Geen weemoed Tijdens het gehele gesprek vertelt de griffier enthousiast, maar ook met een weldadige nuchterheid over zijn werk, dat hij per 1 juni gaat beëindi gen. Of dat vertrek met wat wee moed gepaard zal gaan. Nou, nee, ook daar is hij wat te nuchter voor. De heer Rotte maakt gebruik van de VUT-regeling omdat hij er heel wat arbeidsintensieve jaren op heeft zit ten en - genietend van een goede ge zondheid - nu ook nogwel eens wat meer tijd wil gaan besteden aan zijn hobbies. Hij verheugt zich erop veel uurtjes te gaan steken in zijn fraaie tuin aan de Kloosterweg onder Schuddebeurs en dan zijn er natuur lijk ook nog de postzegels, want Rot te is een philatelist in hart en nieren. De vertrekkende griffier zal wor den opgevolgd door de heer J. E. Overzet afkomstig uit Hardenberg, voorheen sekretaris bij het Water schap Bezuiden de Vecht. Vrijdag 27 mei zal tijdens een receptie in restau rant „Mondragon" (van 16.30 - 18.00 uur) afscheid worden genomen van de heer Rotte. UTRECHT - Verpleegkundigen en verzorgenden moeten de ziekenhui zen verlaten en gaan werken in de ei gen omgeving van de patiënt. Dat is goedkoper en beter voor de patiënt, maar ook het begin van het einde van het huidige ziekenhuissysteem. Dit stelt het „Beterschap", belangenve reniging voor verpleegkundigen en verzorgenden (15.000 leden), als the ma voor het congres dat de vereni ging komende dinsdag in Ede houdt ter gelegenheid van de dag van de Verpleging. PEKING - De Franse president Francois Mitterrand heeft donderdag in de Chinese hoofdstad Peking indi- rekt geantwoord op de laatste kern- wapenvoorstellen van Sowjet-leider Joeri Andropov. Hij onderstreepte dat hij „doof zal blijven" voor iedere eis dat het Franse nucleaire arsenaal wordt meegerekend bij het bepalen van het wapenevenwicht tussen Oost en West. BRUINISSE Oud papier Zaterdag 14 mei haalt de muziekve reniging „Nu met Hope" het oud pa pier op ter ondersteuning van de ver enigingskas. Het ophalen begint om half negen. Geen Kerst-samenzang meer In een gezamenlijke vergadering hebben de besturen van V.V.V., de middenstandsvereniging en de Stich ting Festiviteiten Bruinisse besloten om te stoppen met het organiseren van de traditionele Kerst-samenzang bij de muziektent. Hoewel men graag tot in lengte van dagen met deze traditie was doorge gaan, was het aantal deelnemers de laatste jaren zo laag dat het de kosten en moeite niet meer recht vaardigde. Wel werd besloten om de kerstboom te blijven plaatsen, zodat nog iets van de kerstsfeer in het cen trum van het dorp zal zijn te proeven. BRUin bakte de stuurman van een tanker van de fa. v. d. Sluis het toen hij als variant op het gezegde „De beste stuurlui staan aan wal", z'n schipper aan land liet staan. Het schip lag in de sluis bij Willemstad en de schipper stond met z'n lief te bellen. De stuurman veronderstelde dat de schipper in de roef zat, smeet de tros los, liep naar de knoppen en voer de sluis uit. Al een eindweegs gevorderd op de Oosterschelde bemerkte hij dat er met de kapitein iets niet in de haak was en zocht per marifoon kontakt. Ook de Rijkspolitie te water ontving dit bericht waarbij hen meteen het schrikbeeld voor ogen stond van een stuurloos rond zwalkend schip met wie-weet- wat-voor gevaarlijke lading, een zgn. spookvaarder dus. Edoch, als het getij keert, ver zet men de bakens en de oplos sing was nabij: de verdere reis via Zijpe verliep alsnog vlot nadat de schipper per vlet van R.W.S. (Regeling Wachtende Schippers) aan boord van de tanker werd gebracht. WALSOORDEN - De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft gedeputeerde staten van Zeeland ge vraagd een deel van de betonindus- trie Bleyko in het Zeeuws-Vlaamse Walsoorden te sluiten. Ook is de of ficier van justitie in Middelburg om een onderzoek gevraagd. Volgens de VMZ houdt het bedrijf zich niet aan de hinderwetvergunning. Het gebruikt vliegas in het produktie- proces. Uit onderzoekingen door TNO is gebleken, dat vliegas sporen van radio-aktieve stoffen bevat, die gevaar opleveren voor mens en dier. Het ge bruik van vliegas mag alleen worden toegestaan als het proces omgeven is met alle mogelijke veiligheidsvoorzie ningen. Maar de grote stofwolken die wor den waargenomen op het terrein tij dens het vullen van silo's, vertellen een ander verhhaal, aldus de VMZ. Ook wil de vereniging dat het gebruik van steenkoolteer beperkt wordt tot afge sloten inrichtingen. Voorts is uit het onderzoek door TNO gebleken dat het bedrijf met steenkoolteer besmet in dustrieel afval heeft gestort op een terrein in Zeeuws-Vlaanderen. MEPPEL - Bij de Meppelse Regio nale School voor Musische Vorming kunnen bijstandsmoeders en andere uitkeringstrekkers gratis cursussen beeldende vorming volgen. Direk- teur R. Been van de school heeft dit donderdag bekend gemaakt. De instelling geeft opleidingen in onder andere muziek, dans, dramatische- en algemene beeldende vorming. Deze laatste is nu gratis opengesteld voor geïnteresseerden die van een of andere uitkering moe ten rondkomen. Zij kunnen leren te kenen, schilderen of werken met klei, hout of metaal. Bij nieuwe cursisten wordt overi gens niet gecontroleerd of zij inder daad een uitkering genieten. De school vindt dat discriminerend, „want wij werken op basis van goed vertrouwen", zei Been desgevraagd. HEERLEN - De gemeentepolitie in Heerlen heeft donderdag een affiche met „opruiende tekst" dat aange bracht was aan het gebouw van de beweging voor werkende jongeren KWJ verwijderd en in beslag geno men. Dit heeft de politie bevestigd. Advertentie BUENOS AIRES - In Buenos Aires hebben donderdag 6.000 mensen be toogd tegen de regering. Zij liepen naar het gebouw van het volkscon gres, dat de Junta als hoofdkwartier gebruikt, onder het uitroepen van leuzen als „moordenaars". De menig te wees de verklaring van de rege ring af dat duizenden mensen die in de jaren '70 zijn vermist, als dood be schouwd moeten worden. WEST-BERLIJN - Ongeveer 2500 vertegenwoordigers van de Europese vredesbeweging zullen zich de ko mende week tijdens het 2e Europese forum over kernontwapening in West-Beriijn bezinnen op een strate gie voor de instelling van een kern- wapenvrije zone in Europa van Polen tot en met Portugal. De conferentie in West-Berlijn volgt op een soortge lijke bijeenkomst die in de zomer van 1982 in Brussel plaatshad. ZIERIKZEE - „Zonder zaal kan ik niet spelen", zegt Elles Sayers na afloop van een voorstelling in haar eigen mini-poppentheater „Alteklein" in de Sint Domusstraat Wie het optreden bijwoonde, zal die opmerking van Elles volledig kunnen begrijpen, want de verrassende reakties van het jeugdige publiek geven een heel belangrijk aksent aan het boeiende poppenspel, zoals dat elke woensdag middag in Zierikzee wordt opgevoerd. Onder het publiek bevond zich dit keer een mini-dametje, dat heel in tens het verhaal meebeleefde en on bevangen in gesprek ging met de hoofdpersoon in het poppenspel Het werkte aanstekelijk op de overige jeugdige toehooorders en zo bleek, dat het echt niet alleen Jan Klaassen en Katrijn zijn, die kinderen enthou siast kunnen maken. Elles Sayers bedenkt zelf haar sprookjes en verhalen voor de voor stellingen in „Alteklein", verzorgt zelf alle verschillende stemmen en ver vaardigt ook alle poppea Vaak vormt dat laatste juist het begin van een nieuw verhaaL Elles maakt vaak zo maar, omdat ze daar plotseling zin in heeft, enkele mooie poppea Als het resultaat naar haar zin is, konstateert ze, dat het toch eigenlijk zonde zou zija die exemplaren niet voor het op treden te gebruiken en dan buigt ze zich over een verhaal waar de poppen een rol in spelea Fraaie reuzen Zo ging het grotendeels eigenlijk ook met de voorstelling, die de ko mende weken in „Alteklein" draait „Ozi, Wiezi, Wozi". Daar spelen vier fantastische reuzen een belangrijke rol ia Ze werden aanvankelijk gemaakt om ze ooit eens te gebruiken voor een maskerspel en dat zal in de toekomst ook nog weieens gebeuren, maar voor lopig maken ze deel uit van de cast van „Ozi, Wiezi, Wozi". Het verhaal heeft een eenvoudige strekking en is ook voor de kleinste toeschouwer goed te volgen. Door de wisselende scnènes en de veie verras sende Figuren boeit het ongetwijfeld echter ook de kinderen, die de kleu terleeftijd alweer te boven zija In deze voorstelling krijgen de kin deren de dromen van Ozi te ziea Die dromen worden gemaakt door de grap pige figuurtjes Dromelot en Dromelija Steeds als Ozi van een mooie droom aan het genieten is, komt de nare droomheks en maakt alles kapot Ozi wordt daar erg verdrietig van en be sluit ten slotte de hulp in te roepen van •vier reuzen: Sluifje-Snuit, Groene- Glibber, Zuurstokstreepje en Goud- guppie. Die geweldige reuzen moeten dan maar eens laten zien of ze die boze droomheks bang kunnen maken en weg kunnen sturea Nieuw element Elles voegde in vergelijking met voorgaande voorstellingen nu een nieuw element toe, door voorafgaand en tussentijds zelf voorde poppenkast scènes met de grote pop Ozi te spelea „Tijdens de eerste voorstelling was ik verschrikkelijk verlegen om dat te doen", erkent ze. Die gêne lijkt ze in middels overwonnen te hebbea Omdat, zoals gezegd, de reakties uit de zaal zo belangrijk zijn voor een pret tig verloop van de voorstelling, zal Elles daar altijd zo goed mogelijk op in spelea Dat wil zeggen, dat ondanks dezelfde strekking van het verhaal, 9? geen enkele voorstelling eigenlijk pre cies gelijk is aan een voorgaande. Elke woensdagmiddag om 14.30 uur wordt in „Alteklein" in de Sint Domusstraat een voorstelling gege- vea Vaak vormt een bezoek aan het poppentheater een hoogtepunt van een verjaardagspartijtje. Aan een dergelijk heuglijk feit wordt nog na der aandacht besteed met eèn bab beltje van de grappige, brutalte ratte- pop en met een leuk presentje Voor de jarige. Elles Sayers treedt ook buigen het eigen theatertje op, bijvoorbeeld op verzoek voor scholen, jeugdgroepen en bejaarden. Vooral voor die laatst genoemden is het volgens Elles heel fijn spelen, want ook daar komen veel reakties los. Poppenfestival Zaterdag zal zij ook van de partij zijn met haar poppen tijdens een (wat late) 1-mei-manifestatie in het Tonnenrha- gazijn te Brouwershaven. Verder heeft Elles besloten op 22 mei mee te doen aan een poppenfestival in Hilvaren- beek. Een deskundige jury zal daar de verschillende prestaties op dit gebied beoordelen. Het juryrapport wordt on der couvert verstrekt en dat vindt El les eigenlijk wel een prettig idee. Wie meer informatie wil over het poppentheater „Alteklein" kan bij haar terecht, teL (01110)-4200. ZIERIKZEE - Elles zingt nog even een slaapliedje met de mooie pop Ozi. Weldra zullen Ozi's ogen dichtvallen en zullen de kinderen naar haar fraaie dromen kunnen gaan kijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4