Direktiewisseling bij Lakenman Ochtman R. A. Huneman, de gaande man i D.L. van 't Leven, de komende man STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 mei 1983 Nr. 23315 3 ZIERIKZEE - „Ik heb gedurende de tijd, dat ik als direkteur werkzaam ben ge weest bij Lakenman Ochtman, de tijd van opbloei van de economische welvaart ontzettend meegehad. Mede daardoor heeft het bedrijf in een betrekkelijk korte tijd een geweldige groei doorgemaakt. En dat geef je toch wel een grote voldoe ning als je terugkijkt op de nu achterliggende jaren." Deze uitspraak tekenden we op uit de mond van de heer R. A. Huneman, de scheidende direkteur van drukke rij Lakenman Ochtman b.v. te Zierikzee, de uitgeefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Met ingang van maandag 9 mei gaat de heer Huneman met funktio- neel leeftijdsontslag; anders gezegd met pensioen wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd. Vanaf 1958 heeft de heer Huneman de funktie van direkteur binnen het bedrijf bekleed, na drie jaar adjunkt-direkteurschap onder de toenmalige direk teur C. Catshoek. De periode van groei, waarover de heer Huneman spreekt, is eigenlijk al begonnen kort nadat hij in dienst van het bedrijf trad. De drukkerij was toen gevestigd aan de Lange Nobelstraat in Zie rikzee, in het pand waarin nu de Nederlandse Mid- denstandsbank is gevestigd. Omdat die vestigings plaats op geen enkele wijze mogelijkheden bood tot uitbreiding, moest worden uitgezien naar een ander pand. Dat werd uiteindelijk gevonden aan het Janne- wekken 11, de huidige vestiging van Lakenman Ochtman. Een vergelijking met de startperiode aan het Jannewekken is eigenlijk niet goed meer moge lijk, omdat in de loop der jaren de kantoren en andere bedrijfsruimten flink zijn uitgebreid ten gevolge van de grote expansie van het bedrijf. „De stormachtige ontwikkeling is nu wat getem perd, al wil dat niet zeggen dat de groei en de toe- komstmogelijheden erg veel minder zijn geworden. Integendeel. Maar zo snel als bijvoorbeeld tien jaar ge leden gaat het niet meer." De heer Huneman heeft daar ook wel een verklaring voor: „Iedereen had ge dacht dat de industrialisatie van Zierikzee grotere vormen zou aannemen dan uiteindelijk is gereali seerd. IVIede door de ekonomische recessie is de groei er wat uit en dat vindt natuurlijk zijn weerslag, ook in de drukkerswereld." De heer Huneman laat duidelijk uitkomen dat de verminderde ekonomische groei vanuit het oogpunt van het bedrijf een minder plezierige zaak is; aan de andere kant vindt natuurliefhebber Huneman het ook niet zo spijtig dat de industrialisatie op Schouwen- Duiveland niet zulke enorme vormen heeft aangeno men. „Daardoor kan Schouwen-Duiveland haar funk tie van „groene long" tussen Rijnmond en Botlek aan de ene kant en het Sloegebied aan de andere kant ge lukkig goed blijven vervullen." Hij zegt echter wel te hopen dat de konjunktuur over niet al te lange tijd weer zal gaan opleven. „Want daar is iedereen uitein delijk het meest mee gediend." Buitenleven Hoewel afkomstig uit een drukkersfamilie, lag het oorspronkelijk geenszins in de bedoeling van de heer Huneman om zelf ook in die bedrijfstak zijn boter ham te gaan verdienen. Zijn vader werkte bij de firma Van Dorp en Co. te Den Haag, waar het gezin Hune man jarenlang bovéri de zaaR'hè'eft gewoond. Dezé fir ma bezat een vijftal boekhandels en drukkerijen, .in,'/: het voormalig Nederlands-Indië. Het drukkersvak is de heer Huneman dus bij wijze van spreken met de pa plepel ingegoten. Maar in 1928 verhuisde het gezin naar Rijswijk, waar de stadsjongen Huneman eigen lijk voor het eerst uitgebreid kennis maakte met de rust en de wijdsheid van het buitenleven. Toen ook ontluikte de sportieve geest pas goed, die tot op de dag van vandaag nog erg aktief is. Favoriete sporten wa ren zwemmen en hockey; tengevolge van het laatste moest ook het vierde leerjaar van de HBS wor den overgedaan. Want bij zijn overgang van het jeug- delftal naar het eerste elftal van de Rijswijkse Hockey Club (RHC) moest er erg veel getraind worden. Het elftal was in opbouw en vertoonde een goede stijgende lijn in de prestatie-curve. Dus moest er volop getraind worden, zelfs ten koste van de studie. Vaandrig Na zijn eindexamen moest de heer Huneman meteen de militaire dienst in; hij volgde in 1940 een opleiding aan de school voor reserve-officieren te Breda. Deze opleiding was nog niet half voltooid of vaandrig Hu neman werd overgeplaatst naar de Peel-Raam-stelling in het oosten van Brabant. Via allerlei omzwervingen langs plaatsen als Bergen op Zoom, Vlissingen, Bres- kens belandde hij tenslotte in Calais, waar de troep diende over te steken naar Engeland. Zover is het ech ter niet gekomen, want het schip werd gebombardeerd en strandde bij Duinkerken; met vele anderen werd de heer Huneman krijgsgevangen gemaakt. Gepieterpeuter Gedurende de verdere oorlogsjaren volgde de heer Huneman, op advies van zijn vader, een opleiding aan de Grafische School te Utrecht. „Eigenlijk hield ik helemaal niet van dat gepieter peuter. Als ik het zelf voor het zeggen had gehad, dan had ik een beroep gekozen waaraan een grote mate van vrijheid en buiten-leven te pas komt. Maar dat is praten achteraf." Tijdens het laatste jaar van de oorlog werd een on- derduikbaantje aangenomen op een drukkerij in Hil versum. Dat werd na de oorlog verwisseld voor een baan als bedrijfsleider bij een drukkerij in Den Haag. Indië Lang kon dat echter niet duren: na driekwart jaar was de heer Huneman opnieuw onder de wapenen. Een herscholingsperiode van een jaar ging vooraf aan gag V drie jaar militaire dienst in Indië, op het eiland Suma tra. De heer Huneman heeft die periode ervaren als een verre van ideale situatie: „Onze bevelvoerend ge neraal drukte dat treffend uit met de woorden: roeien met de riemen die je niet hebt.Een gedeelte van zijn diensttijd in Indië heeft de heer Huneman doorge bracht op een buitenpost in de binnenlanden van Su matra: bijna volledig afgesloten van de buitenwereld. Na zijn terugkeer in Nederland bleek de terugkeer naar zijn oude werkgever ook niet bepaald van een lei en dakje te verlopen. Zijn funktie als bedrijfsleider werd intussen al jaren vervuld door een ander. Na een sollicitatie-procedure, waarbij die werkgever geen en kele vorm van medewerking verleende, belandde de heer Huneman bij drukkerij/uitgeverij Gaade te Delft, uitgeefster van de Delftse Courant. Vanuit die positie tenslotte vertrok hij naar Schouwen-Duive land om tot zijn pensioenering in dienst te treden van Lakenman Ochtman. Sport De sport heeft in het leven van de heer Huneman ei genlijk altijd al een rol gespeeld. Behalve de reeds ge melde aktiviteiten in de hockey-sport te Rijswijk, en later ook in Utrecht, heeft de schaatssport warme be langstelling. Reeds tijdens zijn opleidingsperiode aan de Grafische School te Utrecht was hij fervent schaatsliefhebber. In die periode reed hij ook tweemaal mee in de Frie se Elfstedentocht. Door een bepaald niet optimale voorbereiding kwam hij de eerste maal drie minuten voor sluitingstijd over de meet. Maar de tweede keer bleken aanmerkelijke vorderingen te zijn geboekt: binnenkomst op ruim zes uur voor sluitingstijd van de tijdkontrole. De schaatssport heeft aan zijn leven nog een andere wending gegeven: hij heeft namelijk op het ijs zijn vrouw leren kennen. Omdat zij geboren was in Indië wilde zij, na aankomst in Nederland, ook de schaatssport bedrijven. Omdat de eerste bewegingen op de gladde ijzers altijd de moeilijkste zijn, bood de heer Huneman op een gegeven moment de helpende hand. De toen uitgestoken hand heeft mevrouw Hune man vervolgens haar hele verdere leven als steun ge bruikt. Neven-funkties Ook de verschillende neven-funkties, die de heer Huneman in de loop der jaren heeft vervuld, getuigen van zijn sportieve inslag. Zo is hij sekretaris geweest van de Fietstoerclub Schouwen-Duiveland en is hij al ongeveer 25 jaar sekretaris van de Zierikzeese IJsvere niging. Daarnaast is hij 12 jaar diaken geweest van de Nederlands Hervormde Kerk te Zierikzee, een aantal jaren sekretaris van de schaakverenigig Zierikzee en van het distrikt Zeeland van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen. „Ik heb opvallend veel sekretarisposten bekleed, terwijl ik eigenlijk een enorme hekel heb aan schrijven. Maar dat komt waar schijnlijk omdat ik bij een bedrijf werkte dat een krant uitgeeft. Met de vele vrijetijd, die in het verschiet ligt, heeft de heer Huneman beslist geen problemen. Het echt paar gaat eerst een maand naar Indonesië op vakantie om de vele bekende plaatsen van vroeger nog eens te rug te zien. „Daarna heb ik voldoende bezigheden en hobby's, zoals fietsen, wandelen en de tuin, om me be paald geen zorgen te maken dat ik niet weet wat ik met m'n tijd moet doen. Ik zal me geen moment verve len." ZIERIKZEE - „Ondanks de vaak negatieve geluiden vanuit het bedrijfsleven zie ik voor ons bedrijf volop mogelijkheden voor vergroting van ons orderpakket. Deze goede toekomstperspektieven zijn tot nu toe nog niet aangepakt omdat we tot over onze oren in het werk zitten. We moeten personeel aantrekken om het werk te kunnen klaren. Gelukkig kent het bedrijf een erg hoge produktiviteit, mede dankzij een erg goede instelling van het personeel ten opzichte van het be drijf, waardoor we kunnen voldoen aan hoge kwaliteitseisen." Aan het woord is de heer D. L. van 't Leven, de nieuwe direkteur van drukkerij Lakenman Ocht man. De heer Van 't Leven volgt de heer R. A. Huneman op, die maandag 9 mei of ficieel met pensioen gaat. De nieuwe direkteur is echter geen onbekende binnen en buiten het bedrijf: hij is er als het ware in opgegroeid gedurende de bijna twin tig jaar die hij in dienst is van het bedrijf. De laatste zeven jaar bekleedde hij de funktie van adjunkt-direkteur. Bijna vanzelfsprekend belandde Dingeman Leen- dert van 't Leven in de drukkerswereld, al had hij zelf oorspronkelijk geheel andere plannen. Na een MULO- B opleiding had hij op zestienjarige leeftijd alles gere geld om naar de Zeevaartschool te gaan teneinde een opleiding te volgen voor stuurman bij de grote vaart. Op wens van zijn ouders werden deze plannen echter vaarwel gezegd en volgde de heer Van 't Leven de pa troonsopleiding boekdrukkerij aan de grafische school in Amsterdam. De driejarige opleiding werd in twee jaar afgewerkt, waaruit toen al bleek dat hij voor de drukkerswereld uit het goede hout was gesne den. Dat kan ook bijna niet anders omdat vader Van 't Leven zelf een drukkerij bezat in Bruinisse. Tijdens de militaire dienst (waar hij nogal wat pro blemen had met het militaire gezagspatroon, omdat daar de strepen en sterren bepalen wie het er voor het zeggen heeft, en niet de feitelijke kennis en inzicht) werden het patroonsdiploma lithografie en enkele an dere grafische diploma's behaald. Tijdens een sollici tatieprocedure bij een drukkerij in Amsterdam, di- rekt na zijn diensttijd, werd vanuit drukkerij Laken man Ochtman het verzoek gedaan om bij het bedrijf in dienst te willen komen op de administratie om de kostprijsberekening en de planning van levertijden ter hand te nemen. En dat gebeurde dan ook, op 19 au gustus 1963. Niet lang daarna verhuisde de heer Van 't Leven naar het bedrijfskantoor, waar hij onder lei ding van bedrijfsleider L. van Vessem een erg leuke tijd heeft doorgemaakt. „Ik kreeg er alle ruimte om de zaken binnen het bedrijf zodanig aan te pakken als ik zelf vond dat het nodig was. En dat werkt uiteraard erg prettig." Aldus de nieuwe direkteur. Uitdaging „Er is gedurende de tijd dat ik hier werk, nogal eens aan me getrokken om elders te komen werken. Maar dit bedrijf is steeds een uitdaging voor me gebleven. Er is nog steeds zoveel te doen en te verbeteren, dat ik er nooit over heb gedacht om weg te gaan. De organi satie van de produktielijnen kunnen nog steeds wor den verbeterd en daar wil ik net zo lang aan blijven schaven totdat er, naar mijn mening, een optimale si tuatie ontstaat. Na dertien jaar L O-tijd^ op 17 augustus 1976, werd Van 't Leven benoemd tot adjUhktVdirekteur. „Ik ben ook na die tijd in feite het werk van technisch be drijfsleider blijVèn uitvoeren. Ik wil nu eenmaal é'éfr1 vinger blijven houden in de „drukkerij-pap". Dat aspekt van het werk zal echter de komende tijd enigs zins in verdrukkking komen omdat een direkteur- schap een groot stuk representatie naar buiten met zich meebrengt. „De klant vergt, in verhouding tot vroeger, veel meer aandacht voor zijn opdrachten. Dat is een goede zaak. Maar om garant te kunnen staan voor onze be kende snelle levertijden en hoge kwaliteitswerk wil ik toch proberen om me ook zoveel mogelijk bezig te houden met de technische kant van de zaak. Dat zal dan soms wel eens wat erg veel vergen van je persoon lijke inzet, maar dat heb ik er graag voor over." Kontakten De heer Van 't Leven heeft, door zijn verschillende funktie's, erg veel kontakten in de grafische wereld. Mede daardoor is hij in staat om een flink aantal or ders van ver buiten Schouwen-Duiveland naar Zierik zee te slepen. Al een aantal jaren is hij vervangend lid van de distriktskommissie Zeeland; dat is een paritai re kommissie die rechtspraak uitoefent in geschillen binnen grafische bedrijven. Bovendien is hij al jaren lid van de Groep Grafisch Management, een afdeling van het Koninklijk Verbond van Grafische Onderne mingen, waarin leidinggevend personeel uit de grafi sche bedrijven is verenigd, dat niet onder een CAO valt. In verband met zijn benoeming tot direkteur zal dit lidmaatschap echter moeten vervallen. In april van dit jaar heeft Van 't Leven het bestuurslidmaat schap van het Koninklijk Verbond van Grafische On dernemingen afdeling Zeeland aanvaard." Bovendien heb ik erg veel profijt ondervonden van het volgen van een Hogere Kader Cursus, georganiseerd door het Grafisch Economisch Adviescentrum te Amersfoort. Deelnemers waren mensen uit de reclame-wereld, dru kwerkverkopers en grafici, uit het gehele land. Daar zijn erg veel kontakten ontstaan, die tot nu toe door werken." Niet in de laatste plaats wordt de kwaliteit van het drukwerk van Lakenman Ochtman bevorderd door een optimale inzet van het personeeel. Door middel van scholing wordt voortdurend getracht een verbete ring in de kwaliteit van de werknemers te bewerkstel ligen. „Maar ook een goede motivatie van je mensen is erg belangrijk. En dat proberen we te bereiken door het personeel zo veel als mogelijk is te betrekken bij de ontwikkeling van nieuwe plannen." Nog een ande re reden voor de optimale motivatie van het personeel is er ëén, die Van 't Leven zelf niet noemt, maar die wel degelijk aanwezig is. En dat is het feit dat hij niet boven zijn mensen wil staan, maar er naast. Niet zel den is hij te vinden in het technisch bedrijf, samen met zijn mensen aan het werk. Nieuwsbode In een gesprek met de nieuwe direkteur van de uit geefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode kan dit blad niet buiten schot gelaten worden. De heer Van 't Leven heeft er een uitgesproken mening over: „De Zie rikzeesche Nieuwsbode is onmisbaar in de samenle ving van Schouwen-Duiveland. Het blad vervult over duidelijk een belangrijke rol in deze samenling. De mensen kunnen hem niet missen en willen dat ook niet, daar ben ik vast van overtuigd. Je kunt rustig zeggen dat de Nieuwsbode op Schouwen-Duiveland huis-aan-huis wordt gelezen. Voor het bedrijf is het al leen erg jammer dat er zoveel mensen zijn, die de krant samenlezen. Dat is uit peilingen gebleken. Maar gebleken is ook dat we een dekkingspercentage heb ben van meer dan 98 en dat is niet niks." Van 't Leven bestempelt de Nieuwsbode als een erg belangrijk medium, zeker voor de zakenmensen die de bevolking van Schouwen-Duiveland door middel van een advertentie willen bereiken. „Daarbij komt te vens het feit dat een advertentie in een abonnee-krant heel wat meer waarde heeft dan die in een gratis huis- aan-huisblad." Toekomst Dankzij de uitgebreide klantenkring ziet de toe komst van het bedrijf er rooskleurig uit. ,,Het is een goede zaak dat onze klantenkring bestaat uit een aan tal grote klanten en uit erg veel kleine. Je houdt daar mee je kijk op de noden en behoeften, die er ten aan zien van drukwerk bestaan en ontstaan. Bovendien kweek je een optimaal kwaliteitsprodukt, omdat ie dere klant evenveel aandacht vraagt voor z'n druk werk. Daardoor blijf je voordurend ook op de kleine dingen letten, die een drukwerk optimaal doen zijn." Steun en ontspanning De heer Van 't Leven is er echter van overtuigd dat hij zonder de steun van zijn gezin niet zou kunnen funktioneren, zoals hij dat nu kan doen. „Je kunt wel van alles willen, maar als je vrouw en kinderen niet voor 100 7c achter je staan, begin je niets. Juist vanuit je eigen gezin heb je echte steun vaak nodig; als die steun er dan niet is, dan kun je het verder ook wel ver geten." Kompensatie ten opzichte van de vaak drukke werkzaamheden vindt Van 't Leven ook een beetje in de sport en in de sociale kontakten. Dat laatste aspekt komt naar voren in het lidmaatschap van de Rotary- club, terwijl de sportieve aktiviteiten moeten worden gezocht in het zaal- en veldvoetbal. Beide takken van de voetbalsport worden bedreven bij de club Stella Boys. Hoewel Van 't Leven toegeeft dat de sportieve aktiviteiten vroeger op een hoger plan lagen, als spe ler van Bruse Boys. Als coach van het tweede dames- handbalteam van Delta Sport, maakt hij ook nu nog graag een uurtje vrij voor deze vorm van lichamelijke en geestelijke ontspanning. „Ik kan me op die manieren heerlijk afreageren, ter wijl je er ook een stukje gezelligheid en ontspanning vindt. En dat is noodzakelijk om je werk goed te kun nen blijven doen." ZIERIKZEE Badmode- en nachtkledingshow De firma Joh. den Boer geeft dins dagavond 10 mei (aanvang 19.30 uur) in de meubelzaak Sint Domusstraat 76 een show met de nieuwe kollektie badmode en nachtkleding. De schoe nen, die de modellen zullen showen, worden gepresenteerd door Schoen- Mode Van Oeveren. Rommelmarkt De werkgroep Schouwen-Duive land van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren houdt za terdag 7 mei in de Beuze te Zierikzee een rommelmarkt. De opbrengst komt ten bate van de in aanbouw zijnde dierenopvang aan de Zand weg. Deze bouw vordert trouwens goed. De rommelmarkt begint 's och tends om 08.00 uur. Spelenkermis De leiding van de Goed Nieuws Klub van ,,De Lichtboei" houdt woensdagmiddag 11 mei een zoge naamde Spelenkermis voor alle be langstellende jongeren vanaf zes jaar. Deelnemers dienen zich om 13.45 uur te verzamelen bij het ge bouw van „De Lichtboei" in de Poststraat of om 14.00 uur bij de fri teshal in de Grevelingenstraat. De toegangsprijs bedraagt één gulden. BURGH Bejaardenreis Het comité Bejaardenreis Burgh heeft voor 1983 weer een reis op pa pier gezet. Ditmaal gaat men per bus naar de watervallen van Coo in Bel gië. Een prachtig gebied in de omge ving van Spa en Dinant. De datum is vastgesteld op 1 juni, met vertrek te 07.30 uur. De reis gaat via de Zee- landbrug, Antwerpen en Zandhoven waar koffie wordt gedronken.. Dan naar Luik en via Spa naar Coo voor de koffietafel en bezoek aan de wa tervallen. Terug over Hoogerheide waar het slotdiner gebruikt wordt in Familyland. Terug in Burgh rond 20.30 uur. Een prachtige reis met veel natuurschoon vooral in de Dinant- omgeving. KERKVVERVE Oud papier In Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs haalt de sportvereni ging WIK uit Kerkwerve zaterdag 7 mei oud papier op. De aktie is 's och tends. Verzocht wordt het papier ge bundeld gereed te zetten. OOSTERLAND „Oosterlands Fanfare" Drumband en fanfare van Muziek vereniging „Oosterlands Fanfare" maakten een muzikale rondgang door het dorp ter gelegenheid van de Bevrijdingsdag. Hoewel verder geen aktiviteiten plaatsvonden, besteedde de vereni ging op deze wijze de nodige aan dacht aan deze dag. Het optreden werd dan ook zeker door de bevol king gewaardeerd. Aansluitend bracht „Oosterlands Fanfare" een serenade in het dorpshuis „Ooster hof" aan het echtpaar C. J. de Later- van Strien, dat op deze dag het 35- jarig huwelijksjubileum vierde. Voor Oosterland en daarbuiten is Cees de Later een begrip vanwege de veelheid van funkties, die hij vervul de en nog vervult. BRUINISSE MBuma-zending Ten behoeve van de MBuma- zending werd in de maand april ge- kollekteerd door Margreet Schot, Leo van Dommele, Martin van Dom- mele (JP zn) en Rianne v. d. Bos. De opbrengst was 216,95. Alle gevers en kollektanten wordt dank gezegd. Nieuwe motoren bij Padmos Bij machinefabrieken Padmos Bruinisse vond woensdag de geslaag de proefvaart plaats van het binnen vaartschip „Nivoma". In dit 67 meter lange beunschip van schipper W. Pols uit Krimpen a.d. IJssel was in recordtijd een nieuw scheepsdiesel Mitsubishi van 520 pk ingebouwd. Direkt na de proefvaart vertrok het IJsselschip om weer la ding in te gaan nemen. In de „Ye 59" van de fa. V. d. Plasse uit Yerseke plaatste Padmos twee Mitsubishi 6 Dh motoren. Ook met deze kokkel visser vond een geslaagde technische proefvaart plaats

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3