Financieel wanbeleid bij „Jeugd en Muziek Zeeland" I i Hoechst Vlissingen investeert tien miljoen in energiebesparing Hevige ongeregeldheden in Parijs Prins Bernhard legt krans tijdens kapitulatieherdenking Middelburgse werklozen tegen fietstaxi's Belgische werkgevers optimistisch België studeert op heropening opwerkingsfabriek Demonstratieve bijeenkomst oorlogsslachtoffers Burgemeester Dordrecht ergert zich aan spandoek installatiebedrijf DEURüOOBM AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 VLISSINGEN - Jeugd en Muziek Zeeland, de instelling die zich jarenlang heeft ingezet voor het brengen van kunstvernieuwende programma's, zal als het aan gede puteerde staten van Zeelandjigt, ophouden te bestaan. Uit een voorstel van de staten blijkt de vereniging over een reeks van jaren een financieel wanbeleid te hebben gevoerd, waardoor een totaaltekort van 252.437 gulden ontstond. De provincie Zeeland weigert nu nog langer aan dit project geld de spanderen. PARIJS - Protesten van studenten en middenstanders tegen het beleid van de Franse regering op het gebied van onderwijs en economie, zijn don derdag uitgelopen op ernstige onge regeldheden. In Parijs vielen tal van gewonden toen betogers Molotov cocktails, flessen en stenen naar de politie gooiden. Nog na middernacht waren er op verscheidene plaatsen in de Franse hoofdstad relletjes. Ongeveer 10.000 rechtse studenten betoogden in Parijs tegen een ont- werpwet op het onderwijs. Honder den betogers maakten zich los van de hoofdstoet en raakten slaags met de politie, die charges uitvoerde met de wapenstok en traangas gebruikte. De demonstranten gooiden auto's omver en staken barricades in brand, aldus ooggetuigen. Zeker 50 agenten en 33 studenten liepen verwondingen op. De politie verrichtte 60 arresta ties, zo zei een woordvoerder van de politie. Ook naar schatting 15.000 mid denstanders hielden donderdag in Parijs een betoging. Zij demonstreer den tegen het prijsbeleid van de soci alistische regering. Ook deze de monstratie liep uit op een treffen met de politie. In andere grote steden gingen ook studenten en middenstanders de straat op en ook deze betogingen lie pen vaak uit op ongeregeldheden. Een socialistisch parlementslid zei in vraaggesprek met de televisie dat sommige studenten misschien gema nipuleerd werden door mensen ach ter de schermen. Ministers hebben rechtse organisaties er van beschul digd te proberen onlusten onder de studenten uit te lokken. De minister van onderwijs, Alain Savary verklaarde dat de hervor mingen van het hoger onderwijs la- ter deze maand in het parlement besproken zullen worden, ook al ei sen de studenten uitstel. Linkse en rechtse studenten heb ben verschillende bezwaren tegen het wetsontwerp. Maar algemeen wordt geloofd dat de hervormingen zullen leiden tot een aantasting van de onafhankelijkheid van de facul teiten. De kleine zakenlieden die donder dag betoogden zijn gekant tegen de voortdurende prijsbeheersing. Het soberheidsprogramma van de rege ring is in veel sectoren van de Franse maatschappij gestuit op kritiek. Ve len verwerpen de aantasting van de koopkracht en de deviezenmaatre- gel. VERENIGDE NATIES - Nicaragua heeft donderdag gevraagd om een spoedzitting van de veiligheidsraad. Wel is men bereid samen met het rijk de schulden af te betalen. Ook wil de provincie samen met de ge meente Middelburg het Festival der Nieuwe Muziek van de organisatie in ieder geval dit jaar, zij het in beperk te vorm, nog door laten gaan. Maar de provinciale subsidie daarvoor mag niet boven de 100.000 gulden uit komen en de organisatie moet boven dien overgenomen worden door de Zeeuwse Culturele Raad. Tot vorig jaar betaalde de minister van cultuur een belangrijk deel van de kunstvernieuwende activiteiten van Jeugd en Muziek. De besteding van dit soort gelden is met ingang van 1982 overgegaan naar de provin cie. Het ministerie draagt 136.250 gulden bij aan de tekorten van Jeugd en Muziek, de gemeente Middelburg 50.000 en de provincie zou het reste rende bedrag van 66.220 gulden moe ten betalen. Daar komt dan nog de 100.000 gulden subsidie bij voor de organisatie van het Festival Nieuwe Muziek 1983. Teleurgesteld Het bestuur van Jeugd en Muziek Zeeland zegt zeer teleurgesteld te zijn over de houding van de provin cie. Voorzitter N. van de Boezem vindt dat de provincie te weinig oog heeft voor de waarde en het artistiek aspect van de evenementen die Jeugd en Muziek organiseert en dat men te veel let op de financiën. Volgens Van de Boezem heeft de provincie veel te snel afgehaakt en had men het bestuur de tijd moeten gunnen orde op zaken te stellen. WAGENINGEN - Prins Bernhard heeft donderdagavond, ter gelegenheid van de officiële herdenking van de Duitse capitulatie in 1945, een krans ge legd bij het Bevrijdingsmonument tegenover het voormalige hotel De Wereld in Wageningen. Daar werd, op 5 mei 1945, de overgave van de Duitse bezetters getekend door kolonel-generaal J. Blascowitz, bevelhebber van het 25ste Duitse leger. Prins Bernhard was daarbij als hoofd van de binnenlandse strijdkrachten aanwezig. Tijdens een op de kranslegging vol gende herdenkingsbijeenkomst wer den enkele tot nu toe onbekend ge bleven filmfragmenten van de Duit se capitulatie getoond, waarin onder meer te zien is hoe Blascowitz na de overgave met de Hitler-groet afsc heid neemt van Prins Bernhard en de Canadese bevelhebber luitenant-ge neraal Charles Foulkes. De unieke fragmenten werden onlangs gevon den in het filmarchief van de Rijks1 voorlichtingsdienst Grammofoonplaten Tijdens de plechtigheid in Wage ningen, die onder meer werd bijge woond door vertegenwoordigers van groeperingen uit het voormalig Ne- derlands-Indië, reikte de prins dertig verzetsherdenkingskruizen uit. Phi lip Foulkes^ de zoon van de Canadese generaal, bood na afloop van de bij- eëhkomst namens zijn vader,enkele grammofoonplaatopnamen aan van de capitulatie-onderhandelingen in hotel De Wereld. In 1950 kreeg de ge meente Wageningen van Charles Foulkes zelf al het originele capitula tiedocument. JERUZALEM - De 64-jarige Israëli sche politicus, voormalig diplomaat en leger-generaal Chaim Herzog is donderdagavond tijdens een feeste lijke plechtigheid in het parlement in Jeruzalem beëdigd tot president. Hij is het zesde staatshoofd van de Jood se staat. KAAPSTAD - De Zuidafrikaanse regering heeft donderdag een nieuw grondwetsontwerp voorgelegd aan het - geheel uit blanken bestaande - parlement. Het ontwerp voorziet in een presidentieel stelsel en een parle ment van drie kamers voor respek- tievelijk blanken, kleurlingen en In diërs. Behalve de Duitse overgave werd in Wageningen donderdag ook de Ja panse capitulatie, op 2 september 1945 aan boord van de U.S.S. Missou ri, herdacht. Ook daarvan waren tij dens de herdenkingsbijeenkomst in Wageningen filmbeelden te zien. MIDDELBURG - Een aantal Mid delburgse werklozen heeft zich via door de stad verspreide muurkranten verzet, t^gen het inzetten van werk lozen op fietstaxi's ten behoeve van de toeristen. In Heipamflet krijgt di- rekteur L. Vorthoren van de sociale dienst, initiatiefnemer van deze fiets taxi's, het zwaar te verduren. In de muurkrant worden de voorstel len van Vorthhoren een diskrimine- rend plannetje genoemd: „Keer op keer worden werklozen afgeschilderd als zielige mensen die kost wat kost aan een baan geholpen moeten wor den". Gebruikmakend van Nederlands koloniale ervaringen in Indonesië, kan nu eenzelfde vervoersysteem opgezet worden in de Zeeuwse koloniën, aldus de muurkrant De makers ervan zeg gen „nog wel enkele suggesties" te hebben, zoals een door de gemeente opgezette schoenpoetsersdienst, kof- fiedragers voor toeristen en ko.eltetoe- wuivers. Direkteur Vorthoren wordt niet koud of warm van de kritiek Die plan nen voor fietstaxi's zijn er inderdaad, zegt hij. We denken aan de Javaanse betjaks waarbij het mogelijk is om' twee mensen achter op een fietskar te vervoeren. We hebben van de politie een paar oude fietsen en een paar motortjes gekregen en zijn bezig in ons centrum voor beroepsorganisaties en beroepsbeoefenaren zo'n fiets te konstrueren. Als het lukt willen wij proberen met een aantal werklozen een bedrijfje op te zetten, aldus Vorthoren. We willen die betjaks aanbieden aan pretparken en dergelijke. Je zit als sociale dienst toch in een moeilijke hoek, zegt Vort horen Er zijn erg veel werklozen die heel graag willen werken, maar als we wat bedenken worden we door de bonden en andere instanties van kon- kurrentievervalsing beschuldigd. Al le andere projekten, zoals een bos bouwproject, een klubhuis, zijn al getorpedeerd VELSEN - Bij het Hoogovens staalconcern in Velsen (18.000 werk nemers) hebben werkgevers en vak bonden donderdagavond een principe-akkoord bereikt over de besteding van de 2,06 procent prij scompensatie van 1 januari. Onder meer zal de VUT-leeftijd naar 60 jaar worden verlaagd en treedt een soci aal plan voor 57,5 jarigen en ouder in werking. Daardoor kunnen dit jaar gedwongen ontslagen bij het concern worden voorkomen, zo hebben de vakbonden meegedeeld. Bij Hoog ovens moeten dit jaar 1000 ar beidsplaatsen verdwijnen. BRUSSEL - In het afgelopen jaar zijn de investeringen van Belgische ondernemers met 11,4 procent geste gen. In het voorafgaande jaar daal den ze nog met 4,4 procent. Vorig jaar bereikten ze een niveau van (omgere kend) ruim twintig miljard gulden. Die cijfers zijn donderdag in Brus sel verstrekt door de voornaamste Belgische werkgeversorganisatie, het Verbond van Belgische Onderne mingen (VBO). De voorzitter van het VBO, de heer D. Janssen, verklaar de: ,,De Belgische ondernemers zijn weer uit hun loopgraven gekomen". De VBO-voorzitter zei in een toespraak dat de minister van arbeid nu zo snel mogelijk moet beslissen over een loonmatiging ter bevorde ring van de werkgelegenheid. De on dernemingen moeten zekerheid ver krijgen om zich op een beleid van het scheppen van werkgelegenheid te kunnen toeleggen. Hij drong er bij de Belgische regering op aan te verhin deren dat men terugkeert naar het vroegere systeem van automatische loonaanpassingen aan de index. Dat systeem heeft ons regelrecht naar de crisis geleid", aldus de VBO- voorzitter. BRUSSEL - België zal zijn studie over de mogelijkheden van het even tueel heropstarten van een opwer kingsfabriek voor radioaktief afval voortzetten. Dat besluit is donderdag gevallen in het Belgische kernkabi net voor sociale en ekonomische za ken. De Belgische staat bezit zo'n fa briek in Dessel. Dat ligt dichtbij Mol, in de provincie Antwerpen, een vijf tiental kilometers ten zuiden van de Nederlandse grens. Het bedrijf be hoorde vroeger toe aan de internatio nale maatschappij Eurochemic. Hét werd enkele jaren geleden overgeno men door de Belgische staat. Blijkens recente gegevens zouden er gedurende zes jaar investeringen nodig zijn om het opwerkingsbedrijf voor radioaktief afval weer goed te laten draaien. De kosten van die in vesteringen worden nu geraamd op ruim 860 miljoen gulden. De Belgi sche staat zal echter die kosten ver halen op eventuele toekomstige klanten van het bedrijf. Goudvis Freda leeft weer op TIVERTON, Engeland - Goudvis Freda kan zich dank zij de vindingrijkheid van haar eigenaar, de 64-jarige Ar thur Sharland, weer verheu gen in het leven. De rentenier uit het Zuidengelse Tiverton maakte voor zijn huisgenoot een rugvinconstructie uit kunststof, toen Freda op een dag met de huik naar hoven in het water dreef. Sharland bevestigde de zwemhulp door middel van een gummiband om Freda's lijf, zodat zij bij even wichtsstoornissen niet meer kan omkiepen. Tegen de Britse donderdag kranten zei Sharland dat hij al bang was geweest Freda te hebben verloren. ,,Dat zou erg zijn geweest, omdat wij in de zes jaar dat we elkaar kennen dikke vrienden geworden zijn". MOSKOU - De Amerikaanse reak- tie op het jongste ontwapenings voorstel van partijleider Andropov vormt het bewijs dat de V.S. niet geïnteresseerd zijn in vermindering van atoombewapening. Het rege ringsdagblad „Izwestia" schreef donderdag dat uit de verklaringen van het State Department duidelijk wordt dat Washington de eis van ge lijkheid in atoombewapening tussen de Sowjet-Unie en de V.S. niet aan vaardt. PARIJS - De tegenstand vanuit de Franse bevolking en de vakbeweging tegen de onlangs van kracht gewor den versoberingsmaatregelen zal de regering niet afhouden van de doelstellingen die zij met de maatre gelen wil bereiken, zo heeft de pre mier van Frankrijk, Pierre Mauroy, donderdag gezegd. Als de maatrege len niet snel genoeg resultaat hebben zullen ze worden verscherpt, maar een nieuwe loon- en prijsstop zal niet worden gehanteerd, aldus de pre- TEGUCIGALPA - Honduras heeft de correspondent van het Ameri kaanse persbureau UPI uitgewezen omdat hij de Hondurese immigratie- wetten heeft overtreden. Dit heeft de direkteur van de Hondurese immi gratiedienst, kolonel Suarez, donder dag meegedeeld. De journalist, John Lantigua, is er door de Hondurese joumalistenraad van beschuldigd de Hondurese perswet te hebben over treden. De immigratiedienst deelde mee dat Lantigua geen werkvergun ning had. AMSTERDAM - Enkele honderden oorlogsslachtoffers hebben donder dag in gebouw De Hoeksteen in Amsterdam deelgenomen aan een de monstratieve herdenkingsbijeen komst, waarbij zij hun ongenoegen uitten over de uitvoering van onder andere de Wet Uitkering Vervol gingsslachtoffers (WUV). De bijeenkomst was georganiseerd door de Stichting De Ombudsman, waar wekelijks brieven binnenko men waarin slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog zich beklagen over de uitvoering van de wetten. Volgens de stichting zijn er al 400 brieven over dit onderwerp. Veel mensen zijn ook bang dat zij hun uit kering zullen verliezen door de bezui nigingen van de regering.. Een van de klachten van de vervol gingsslachtoffers is dat zij erg lang, soms wel vijf jaar, moeten wachten op de goedkeuring van hun aanvraag voor een uitkering. Volgens het PvdA-Tweede-Kamerlid Joop Wor rell, een van de sprekers, lagen er bij dé uitkeringsraad op 1 januari 1983 nog 2.660 aanvragen voor behande ling en 3.161 bezwaarschriften te wachten. DORDRECHT - Burgemeester J. H. van Zuuren van Dordrecht is don derdagavond uit een demonstratie stoet van het Breed Beraad tegen kernwapens gestapt, omdat achter zijn rug een spandoek met het op schrift „Nederland de Navo uit, de Navo uit Nederland" werd meege dragen. De stoet stopte en de organi satoren verzochten de dragers van het spandoek dit te verwijderen, om dat het thema van de demonstratie niet de Navo betrof. Toen de zaak geregeld was nam de burgemeester zyn plaats aan de kop van de stoet weer in. Even later keek hij om en zag hij tot zijn grote ontstemming dat het span doek achteraan in de optocht toch werd meegedragen. Wederom trad hij uit het gelid en maakte, nu zeer boos, andermaal zijn bezwaren aan de orga nisatoren kenbaar. Die verzochten voor de tweede maal het spandoek op te rollen. Een politieman die bemiddel de stelde de dragers van het spandoek voor na afloop van de officiële demon stratie het doek desgewenst alsnog te tonen. Daarmee gingen ze akkoord, zodat de demonstratie - met burge meester Van Zuuren aan het hoofd - werd vervolgd. Advertentie Tijdens de vergadering van de raad Brouwershaven liepen de meningen nogal uiteen over de pas geplaatste bloembakken op de Heereweg in Noord- gouwe. Deze maatregel werd genomen om het te hard rijden in deze straat te gen te gaan. De bloembakken (helaas nog zonder bloemen) leveren inderdaad het gewenste effekt op, alleen voor landbouwvoertuigen kan de smalle door gang problemen opleveren. Voorlopig blijft het bij een proefneming en de si tuatie kan. als er veel bezwaren zijn, meteen worden veranderd. VLISSINGEN - Het chemische be drijf Hoechst Holland in Vlissingen- Oost gaat begin oktober tien miljoen gulden besteden aan de ombouw van haar DMT-fabrick, waar een grondstof voor polyester wordt ver vaardigd. Het bedrijf hoopt met deze investering een energiebesparing te bereiken van tien miljoen kubieke meter aardgas per jaar, zodat de in vestering in enkele jaren terugver diend wordt, aldus ir. H. van Heel, direkteur van de Vlissingse Hoechst- vestiging. De ombouw maakt het mo gelijk om afvalgassen van de DMT- fabriek terug te voeren naar het ener giecircuit binnen het bedrijf, waar door de forse besparingen worden be reikt. Hoechst heeft de afgelopen vijf jaar door ingrijpende energiebespa ringen al 40 miljoen gulden minder aan energie betaald. Het verlies van de Hoechst Holland Groep, dat in 1981 nog 15 miljoen gulden bedroeg, werd vorig jaar omgezet in een winst van 14,8 miljoen. ,,Als we niet zo in grijpend bespaard hadden op energie dan hadden wij met een negatief sal do van rond de 25 miljoen gulden te maken gekregen", aldus Van Heel. Er wordt bij Hoechst Holland een efficiency-onderzoek verricht door twintig speciaal daarvoor vrijge maakte eigen werknemers en het or ganisatiebureau McKinsey. Ir. Van Heel verwacht, dat de uitkomst van dit reorganisatie-onderzoek niet tot ontslagen zal leiden onder de 957 per soneelsleden bij de Hoechst-vesti- ging in Vlissingen. Over de andere vestigingen kon hij geen mededeling doen. weekend servlcedienst tel. (01110)6255 Vrijdag 6 mei Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool. Zo- merbeurs voor tweedehands kinder kleding. 10.00 tot 12.00 uur. Jan Wouter van den Doelschool. Zo- merbeurs voor tweedehands kinder kleding. 19.30 tot 21.30 uur. Kerkwerve Ned. Herv. kerk. Ingebruikneming. 20.00 uur. Kantine S.V. Renesse, sportpark ,,De Laone". Voorjaarsvergadering S.V. Renesse. 19.30 uur. Zaterdag 7 mei Zierikzee Beuze. Rommelmarkt dierenbescher ming. 08.00 uur. Bioscoop. ET. 14.00 en 20.00 uur. Serooskerke Wandeltocht s.v. Velocitas, 40 km, start 09.30 uur; 8 en 15 km, 14.00 uur. Puzzelrit, 19.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Solidariteitsdag Schouwen-Duiveland, organisatie VARA, Wereldwinkel, P.v.d.A., FNV. 14.00 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 00.30 uur. Oosterland Oud papier-aktie. Start 09.30 uur. Zondag 8 mei Zierikzee Bioscoop. ET, 14.00 uur. Moordlusti ge zombies, 20.00 uur. Maandag 9 mei Zierikzee Stadhuis. Kommissie publieke wer ken. 16.30 uur. Stadhuis. Kommissie onderwijs. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte Haven Noord zijde 38. Openbare vergadering Ad viescommissie voor het welzijnsbe leid. 20.00 uur. Dinsdag 10 mei Zierikzee Gereformeerde kerk. Energie-dis- kussie. 19.30 uur. Raadzaal. Openbare vergadering verkeerscommissie. 19.30 uur. Stadhuis. Kommissie verkeer. 19.30 uur. Meubelzaak Joh. de Boer, St. Do- musstraat 76. Badmode- en Nachtkle- dingshow. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos (afsluiting seizoen). 14.30 uur. Burgh-Haamstede Autoralley. 18.00 uur. Gemeentehuis. Kommissie welzijn. 19.00 uur. Haamstede Geref. Kerk. Vertrek fietstocht NCVB naar boomgaard Noordwelle. 14.00 uur. HAARLEM - Personeel van het postdistrikt Haarlem heeft donder dag een protestaktie gehouden om dat de PTT-kantoren op Bevrijdings dag open moesten zijn. De PTT-ers vinden dat hen daardoor de kans ont nomen is die dag op gepaste wijze te vieren. De akfie was op touw gezet door de Ambtenarenvakbond ABVA/KABO en de Christelijke Fe deratie van Overheidspersoneel (CFO). AMSTERDAM - De Nederlandse kunstmaan Iras, die sinds 26 januari dit jaar op een hoogte van 900 kilo meter rond de aarde cirkelt, heeft een nieuwe komeet ontdekt die begin volgende week de aarde dichtbij zal passeren. Het hemellichaam, dat de naam Iras-Araki-Alcock heeft gekre gen, zal de aarde zeer snel voorbij schieten. DEN HAAG - Artsen uit minstens dertig landen komen van 17 tot en met 22 juni in Amsterdam en Noord- wijkerhout bijeen om met elkaar de gevolgen te bespreken van een even tuele kernoorlog. Zij zullen een oproep doen aan president Reagan van de Verenigde Staten en partijlei der Andropov van Rusland om tot een reële ontwapening te komen. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: "D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 137,00; per jaar M41,00; losse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 5,60. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2