Flakkees elftal laat zich na rust door militairen inpakken Loura Davidse balanceerde drie weken op het randje van de dood maar vocht zich er weer bovenop Mevo '80 basketballdames naar kwartfinales beker ,,Ik heb mijn leven te danken aan dokter Van Zanten" DFS bekert vanavond tegen Heinkenszand J. J. van den Ende opnieuw klubkampioen SV Zierikzee Schaaksimultaan bij SV TOG Vol stadion bij afscheid Van Hanegem Nationale Mil. Voetbalploeg via 2-1 naar 3-5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 mei 1983 Nr. 23311 7 RENESSE - „Breng Ramona maar naar huis, ik moet toch naar het ziekenhuis", was het eerste wat de 23-jarige amazone Loura Davidse kon uitbrengen, nadat zij van de ergste schrik was bekomen. Even eerder werd de Renesser amazone door een enorme schrikreaktie van haar paard tegen de grond ge smakt Een onbezonnen handeling van een vracht wagenchauffeur was de aanleiding van het een en ander. Breeduit lachend kan Loura Davidse er nu, bijna twee jaar later,1 weer ontspannen en licha melijk volkomen hersteld over praten. „Ik kan mijn knie nog niet helemaal buigen en mijn achillespees is wat te kort en bovendien is mijn been erg lelijk gebleven, maar ik ga er gewoon mee naar het strand", vertelt Loura Davidse. „Ik dacht niet dat ik zo zou zijn, maar het doet me totaal niks. Ik ben al dolblij, dat het zo geweldig is afgelopen". Loura Davidse hield zich op ma nege Grol bezig met het begeleiden van ritten met groepjes rekreatie- ruiters. Op 27 juli 1981 reed zij met haar paard Ramona en Diana Mons- houwer op Peggy uit voor een gezel lige ritje rondom Renesse. „We re den op een gegeven moment over de Lagezoom, toen ik achter ons een vrachtwagen hoorde naderen. We zijn toen zeer nadrukkelijk in de berm gaan rijden, waardoor we totaal geen obstakel meer konden zijn voor de ons snel naderende wagen", herinnert de amazone zich nog terdege. „Juist op het moment, dat de wagen naast ons kwam ge beurde het Zoiets vergeet je nooit meer". Luchthoorn Een serie snerpende stoten op de luchthoorn van de vrachtwagen re sulteerden in een enorme schrik reaktie van Ramona, het paard van Loura Davidse. Ramona draaide zich in een ruk - om als wilde hij onmiddellijk te rug naar huis. Door deze reaktie kwam hij tegen de passerende vrachtwagen terecht", herinnert Loura Davidse zich. De gevolgen waren beangstigend. De amazone werd van het paard getrokken, doordat zij met haar been aan de haken van de vrachtwagen bleef hangen, haken waaraan normali ter het dekzeil bevestigd is. Een „afgerukt" been was het gevolg. „Zo noemt men dat in medische termen, maar het was ook nau welijks anders", vertelt de Renes ser amazone. „Slechts op een paar plaatsen zat mijn been nog spo radisch vast". Het „geintje" van de vrachtwa genchauffeur leverde Loura David se een lijdensweg op, die in een woord onthutsend te noemen is. Ruim zes maanden moest zij in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis blijven, eenzelfde periode was zij daarna aangewezen op een rolstoel, waarna nog een lange periode volg de, waarop twee krukken haar moesten helpen bij het zich ver- plaatsea Zes keer ook moest opera tief worden ingegrepen. Geduren de de eerste drie weken balanceer de Loura Davidse op het randje van leven en dood. Haar gewicht ver- minderde met de dag tot zij amper veertig kilo meer woog. Enorme koorts kwelde haar die periode. De eerste reaktie van de doktoren kwa men erop neer, dat zij een been zou moeten missen, maar dokter Van Zanten van het Zierikzeese zieken huis („wat heb ik enorm veel aan haar te dankenbesliste anders. Infektie Dokter Van Zanten besloot om het afgerukte been gewoon te laten zittea De wonden werden dicht genaaid. Toen brak een periode van spannende afwachting aan. „Als er infektie zou optreden bij de aanhechtingen, dan had ik het been alsnog moeten missen, maar wat heb ik een reuze geluk gehad. Na die periode kwam er weer hoop. Het bleef allemaal wel verschrik kelijk lang duren, maar toen wist ik tenminste, dat het ooit weer goed zou komen, tussen haakjes tenminste", legt Loura Davidse uit Operatie op operatie volgde. Om het bot in het been weer aan elkaar te laten groeien werden ne gen levensgrote pinnen in het been gebracht Plastische chirurgie moest ervoor zorgen, dat de huid rondom het bot weer dicht kwam. „Het is heerlijk, dat de medische wetenschap zo ver is, dat men zelfs hele lichaamsdelen weer op zijn plaats kan krijgen. Dat is mijn geluk geweest". De zes maanden in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis herinnert Loura Davidse zich als fijne maan den. „Na die moeilijke eerste we ken ben ik me er echt thuis gaan voelen, al kwamen er geleidelijk ook wel negatieve zaken om de hoek kijken. Doordat ik er zolang moest blijven had ik natuurlijk flink wat belangstelling, maar op de duur werd ik een beetje beroerd van het steeds maar vertellen, hoe het alle maal zo gekomen was. Ook de vele zielige blikken begonnen met te irriteren, hoe blij ik ook was met het feit, dat men met me meeleefde. Toen ik op een bepaald moment dan ook in een rolstoel door het zieken huis mocht rijden, deed ik vaak mijn uiterste best om iedereen te ontwijken. Je weet gewoon niet meer waarover je moet praten. Het verzandt zo in rare, onbelangrijke dingen. Men bracht wel foto's mee van mijn honden en van Ramona, maar als je zolang van huis bent, dan ken je ze gewoon niet meer", vertelt Loura Davidse. „Mooie meiden" Stapje voor stapje kwam de fel terugvechtende amazone weer te rug. „Toen ik nog op krukken liep liet ik me alweer op mijn paard zetten, want ik wilde gewoon mijn stelling kracht bijzetten, dat ik nooit de schuld van het gebeuren aan Ramona gaf. Het was gewoon een domme handeling van die chaffeur, die zoals later bleek alleen maar even de aandacht wilde trekken van „twee mooie meiden". Het enige wat ik niet meer durf is de straat opgaan met een paard. Dat is over", konstateert zij. Op 15 ja nuari 1983 maakte Loura Davidse haar rentree in wedstrijdverband. Zij kwam meteen als winnares uit de bus in een dressuurwedstrijd in de B-klasse. „Kotoditioneel is het allemaal nog nietje-het", zegt zij nu, „maar dat komt op de duur wel weer. Ik weet nog niet of ik wel ooit serieus wil gaan werken aan spor- tieve suksessen, maar het heeft wel gewerkt als een rode lap op een stier". Direkt na haar zege stuurde Lou ra Davidse een fraai boeket bloe men aan dokter Van Zanten, waar voor zij een enorme bewondering heeft opgebouwd. „Dat ik nu weer zo uit de voeten kan heb ik volledig aan haar en haar staf te dankea Dus vond ik, dat ik haar een welge meend blijk van waardering mocht sturen", zegt Loura Davidse, die af gelopen zondag een nieuw sukses boekte met haar Ramona Tijdens wedstrijden in manege Grol won de thuisrijdende amazone zowel de B2- als B4-proe£, op zich al fraai, maar de puntenskores, die jury, mej. M. van Hoey-Smith haar toekende, wa ren van een dusdanig kaliber, dat zij promotie afdwong naar de L-klasse. Mogelijk is het voor de goedlachse amazone een extra aansporing om door te vechten naar een nog hogere graduatie, tenslotte kwam zij ook als winnares uit de bus in een duel met de dood. Een flink portie ka rakter kan haar in ieder geval niet ontzegd worden. Loura Davidse methaarRamona, waarmee zij afgelopen zondag pro moveerde naar de L-klasse in de dressuur. Z1ERIKZEE - Het eerste da mesteam van basketballvereniging IVIevo '80 uit Zierikzee heeft zich via een dubbele overwinning op Dynamo '70 geplaatst voor de kwartfinales van de afdelingsbeker. Nadat de ploeg maandagavond al met 22-26 had gewonnen in de Zeeuwse hoofd stad. klopte de Zierikzeese formatie Dynamo '70 in de return in sporthal Onderdak met 38-22. Mevo '80 moet het in de kwartfinales gaan opnemen tegen de winnaar van de double tus sen Volharding uit Goes en Valkenis- sc III uit Koudekerke. Na een zwakke start in de kompeti tie begon de Mevo '80-ploeg plotse ling aan een enorme opmars, die hen tenauwernood geen promotie meer opleverde. Inklusief de twee beker wedstrijden van de voorbije dagen boekte de Zierikzeese ploeg acht overwinningen op rij. waarmee werd aangetoond dat er wel degelijk reke ning gehouden moet worden met de oranje equipe. In Middelburg ging de strijd aanvankelijk gelijkop, maar tegen het einde van de eerste helft kwam Mevo '80 vier punten voor. een marge die in de tweede helft kon worden vastgehouden. In de thuiswedstrijd startte Mevo '80 fanatiek, hetgeen het gewenste voordeel opleverde. De aanvalsop- zetten liepen goed en vooral Hetty Mol skoorde veel vanaf de pivet. Even kwam Dynamo '70 terug via de beste speelster Diana Peperzak, maar een treffer van Annemarie Mo lenaar betekende het begin van de ondergang van de hoofdstedelingen. Halverwege was er al een marge van twaalf punten (22-10), die in de twee de 25 minuten nog enigszins kon wor den uitgebouwd. Naast Hetty Mol kwam ook Karin Peute tot diverse treffers. De eindstand werd uiteinde lijk niet eens geflatteerd 38-22. DEN HAAG - De onderwijsbonden vrezen financiële ingrepen in het nieuwe basisonderwijs. Daarmee wordt langs een omweg bezuinigd terwijl juist extra geld nodig is voor de samenvoeging van kleuter- en la ger onderwijs. Daarmee dreigt er toch verlies van ettelijke honderden banen voor onderwijsgevenden, die tot nu toe mochten verwachten dat niemand van hen op straat zou ko men te staan, door de overgang naai de nieuwe situatie die per 1 augustus 1985 moet zijn bereikt. ZIERIKZEE - Vanavond (donder dag 5 mei) speelt afdelings eerste kiasser DFS een bekerwedstrijd uit de kwartfinales om de afdelingsbe ker tegen Heinkenszand. Op papier Hjkt de Burgh-Haamsteedse forma- tie de mindere tegen het op het kam pioenschap jagende Heinkenszand. Juist dit feit kan er evenwel voor zorgen, dat de Bevelandse formatie in het bekergebeuren minder gemo tiveerd aan het vertrek komt, waar door er voor de ploeg van trainer Kees Rijnberg toch mogelijkheden kunnen zijn. De ontmoeting begint om 19.00 uur. In de normale zaterdagkompetitie worden donderdagavond nog een aan tal wedstrijden ingehaald, die van be lang zijn voor de Schouwen-Duive- landse ploegen. In de reserve eerste klas van het zaterdagvoetbal wordt de afgelopen zaterdag van het program ma verdwenen ontmoeting tussen Hoek II en Meeuwen m ingehaald. Winst voor de Zeeuwsvlaamse ploeg betekent automatisch promotie voor Bruse Boys II naar het KNVB-gebeu- ren. In de slotronde kan de Bruse ploeg zelfs nog een gooi doen naar de titel, wanneer men op bezoek moet bij kop loper Hoek n. Een belangrijk duel wordt er ook ge speeld in Scharendijke, waar de re serves van ZSC bezoek krijgen van Meeuwen IV. Winst voor ZSC II bete kent, dat de Scharendijkse ploeg aan staande zaterdag in de uitwedstrijd tegen WIK III het kampioenschap van de reserve tweede klas kan pakken. In de derde klasse B van de zondagse afdelingskompetitie moet Renesse II op bezoek bij Volharding 13, een wed strijd zonder echte belangen. Voor de zondagbeker in de afdeling worden nog zes ontmoetingen uit de zesde ronde afgewerkt Een van de winnaars wordt mogelijk de volgende tegenstan der voor Ouwerkerk, dat al eerder won van Middelburg IV. In de hoofdklasse van de A-junioren moet Zierikzee AI inhalen bij Robur AI in Goes. Winst voor de ploeg van trai ner/coach Peter Goedegebure brengt de Zierikzeese toekomst weer op kop in de Zeeuwse hoofdklasse. Verdere wedstrijden zijn; groep AID SSV AI- DFS AI; Mevo AI-Kapelle AI; Wol- faartsdijk AI-Duiveland AI; hoofdklas se Bil: Zierikzee BI-Middelburg'BI; groep Bill: SKNWK'BMJreischor BI; WIK BI-Renesse BI; Groep Cl: Drei- schor Cl-WIK Cl; DFS CI-ColpL Boys Cl; groep CII: DFS CII-Wissenkerke Cl; groep CIII: Yerseke CI-Zierikzee CL ZIERIKZEE - J. J. van den Ende is opnieuw klubkampioen geworden van Schaakvereniging Zierikzee. Reeds voor de aanvang van de laatste ronde kon deze konstatering gemaakt worden. Felle strijd werd er nog geleverd voor de zeker toch ook eervolle tweede plaats in de dertig ronden tellende huishoude lijke kompetitie. R. van der Veken toonde zich in de afsluitende ronde de meerdere over H. C. Jukkenekke, waardoor hij het vice-kampioenschap op zijn naam schreef. Jukkenekke pakte de derde postitie. gen C. P. Polderman en de twee par tijen tussen A. Louws en S. J. Stoel enerzijds en J. Vos en B. S. Spiegels anderzijds eindigden beide in remise, waardoor deze vier spelers hun klas seringen handhaafden. De eindstand van de huishoudelij ke kompetitie van Schaakvereniging Zierikzee is als volgt: 1. en kampioen J. J. van den Ende 798 pnt.; 2. R. van der Veken 758 pun ten; 3. H. C. Jukkenekke 712 pnt.;4. H. Uil 661 Vz pnt.; 5. A. J. Scheele 634 pnt.; 6. A. M. van de Westen 593 pnt.; 7./8. P. Wiebols en M. M. Krijger bei den 562*/2 pnt.; 9. J. Verkerk 532V2 pnt.; 10. J. van Loon 494 pnt.; 11. J. L. Bom 489V2 pnt.; 12. C. van Eldik 466'/2 pnt.; 13. P. M. Bouwens 451 pnt.; 14. J. A. J. van der Made 440 pnt.; 15. C. P. Polderman 413V2 pnt.; 16. J. J. Hoogstrate 404 pnt.; 17. A. Louws 380'/2 pnt.; 18. S. J. Stoel 374 pnt.; 19. B. S. Spiegels 337 pnt.; 20. J. Vos 317*/2 pnt.; 21. J. A. de Jong 316 pnt.; 22. J. Krijger 170 pnt.; 23. P. J. Le gerstee 169 pnt.; 24. P. C. van der Schee 130 pnt.; 25. A. Waaijers 93 pnt.; 26. H. van Rossum 55 pnt. J. J. van den Ende: opnieuw kam pioen. Met 798 punten bleef de oude en nieuwe kampioen zijn naaste „bela ger" Van der Veken veertig punten voor, hetgeen de suprematie van Van den Ende nog eens extra on derstreept. Het verschil tussen de nummers twee en drie bedroeg op zijn beurt ook nog eens 46 punten. H. Uil pakte, ondanks een nederlaag in de afsluitende ronde tegen A. J. Scheele, alsnog de vierde positie daarmee zijn overwinnaar net achter zich houdend. A. M. van de Westen klom in de slotronde nog een plaatsje ten koste van P. Wiebols, van wie hij het volle punt ontfutselde. Door winst op J. Verkerk kwam M. M. Krijger nog naast Wiebols op de ge deelde zevende plaats. In de slotronde deelden J. van Loon en J. L. Bom het punt en won C. van Eldik van P. M. Bouwens. Winst was er ook voor J. A. J. van der Made te- BRUINISSE - Op vrijdag 6 mei organiseert de Bruse schaakvereni ging TOG een schaaksimultaan. De ze wordt gehouden in het klubgebouw van de SV TOG, het voormalige ge meentehuis. Om 19.00 uur kunnen de jeugdspe lers van TOG achter de borden om partij te geven aan M. Verolme uit Middelharnis en de senioren beginnen om 20.15 uur. Verolme is de afgelopen vijfjaar klubkampioen van Schaakver eniging De Zwarte Pion uit Middel harnis. ZEIST - Alleen Jan Jongbloed ont breekt in het Nederlands elftal uit 1974, dat op 4 juni in de Rotterdamse Kuip de af scheids wedstrijd van Wil lem van Hanegem tegen Feyenoord speelt De doelman van Go Ahead Eagles heeft verplichtingen tegenover de jeugd van Haarlem. Piet Schrijvers, destijds ook reserve, is zijn vervan ger. De opstelling van Oranje '74 is als volgt Schrijvers, Suurbier, Rijsber- gen, Haan en Krol, Neeskens, Jansen en van Hanegem, Rep, Cruijff en Ren- senbrink. Rinus Michels treedt wel licht op als coach. Als invallers zijn Hovenkamp en Tahamata beschikbaar. De scheidende arbiters Corver, Gans en Weerink vormen het arbitrale trio. Het ziet er naar uit dat de Kuip uit verkocht zal zijn voor deze afscheids- wedstrijd voor Willem van Hanegem die dinsdag in Zeist de eerste „Exter ne" Gouden Speld van de Nederland se Sportpers ontving. GENEVE - De Europese Gemeen schap is alleen bereid mee te doen aan een nieuwe overeenkomst voor de internationale handel in Ruikers als de andere landen haar voorwaar den aanvaarden. MIDDELHARNIS - „Dat komt allemaal wel goed", merkte Dick Buitelaar tijdens de rust op. De coach van de Nederlandse Militaire voetbalploeg doelde op de 2-1 achterstand, die zijn team tijdens de eerste helft van het duel tegen het weer sterk draaiende Flakkeese voetbalteam had opgelopen. Buitelaar kreeg het gelijk aan zijn zij, al was het niet louter de verdienste van zijn ploeg, dat de eindstand uiteindelijk een 3-5 triomf voor de „soldaten" zou worden. „Ik denk dat de thuisploeg te veel de fout maakte ons te laten komen in de tweede helft", konstateerde Buitelaar. „Men dacht, dat zij ook konden, wat de militairen deden. Dat brak op, want er lopen bij ons natuurlijk toch een aantal uitstekende voetballers, al zijn hun namen nog niet zo gevestigd, maar dat komt nog weL Jongens als Edwin Gorter, Luc Nijholt, René Brands, keeper Jetse de Boer en natuurlijk Ronald Koeman komen binnen afzienbare tijd wel beter in beeld in het nationale voetbalwereldje". SCHIEDAM - De ondernemings raad van de werf Wilton FIJenoord (ex-RSV) in Schiedam heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in deze plaats met klem geprotesteerd tegen de aanvraag van de directie voor het collectief ontslag voor 188 medewer kers. De raad laat het GAB weten op geen enkele wij2e akkoord te kunnen gaan met de herstructureringsplan nen van de bedrijfsleiding. GRONINGEN - De Vereniging Rei zigers Openbaar Vervoer (ROVER) vindat dat in Rotterdam een vierspo- rige tunnel onder de Nieuwe Maas noodzakelijk is voor „de kwaliteit van de treindienst op het druktste baanvak van Nederland". ROVER reageert daarmee op de opvatting van minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat dat een tweespo rige brug voldoende is voor het trein verkeer tussen Dordrecht en Rotter dam. DEN HAAG - De Gasunie heeft de gasprijs voor grootverbruikers, in clusief de glastuinbouw, voor het tweede kwartaal definitief vast gesteld op 39,9 cent per kubieke me ter. Het Flakkees team draaide met na me in de eerste 45 minuten terdege gelijkop met de bezoekers, sterker nog diverse uitgelezen skoringskansen werden door Paul Molenaar, Auke Wa genaar en Leen van Ast om zeep ge holpen of door de uitstekende Heeren veen-doelman Jetse de Boer van hun venijn ontdaan. Nadat de beide ploe gen elkaar enige minuten op hun dege lijkheid hadden getest resulteerde de eerste de beste gave aanval van de mi litairen in de openingstreffer van Ge rard Brinkman van Heerenveen. Vol komen vrijgelaten mocht hij een breed tepass van René Brands van Heracles inschieten; 0-1. Lichaamsgewicht Kort erop was Flakkee al bij de gelijkmaker, maar Paul Molenaar stuitte op doelman De Boer. De thuis ploeg kwam echter meer en meer in de wedstrijd, de kansen stapelden zich op en de gelijkmaker kon niet uitblijven. In de 25e minuut was het zover. Een snelle uitval met Leen van Ast en Paul Molenaar werd door de eerste op maat voor de voeten van zijn Her- kingen-ploegmaat gedeponeerd en even later was ook De Boer kansloos. Vijf minuten later hetzelfde drietal in beeld. Op een verre uittrap van Adrie van Sliedrecht sprintte Molenaar in de diepte. Rob Kleeman van SC Cam- buur stond nog wel In de weg, maar deze werd door de Flakkeese spits met ondersteuning van een portie lichaamsgewicht weggezet Klee man wilde het er echter niet bij laten zitten en trok Molenaar aan het shirt om hem alsnog uit zijn ritme te halen. De poging lukte, maar even later mocht Leen van Ast vanaf de straf schopstip 2-1 laten aantekenen. In de tweede helft domineerden de militairen grotendeels. Lange tijd wa ren de Flakkeese spelers te veel op persoonlijke suksesjes uit, hetgeen duidelijk averechts werkte. Via knap pe uitvallen straften de militairen de gretigheid van de thuisploeg af en mocht men uiteindelijk niet eens mop peren, dat er slechts vier militaire tref fers te noteren vielen. Tussendoor pik te DBGC-spits Rob Karsbergen nog zijn bijna traditionele doelpuntje mee, kort nadat Ronald Koeman via twee doelpunten zijn ploeg op voorsprong had gebracht de eerste uit een (onver diende) strafschop en de tweede uit een knappe kopstoot, die volgde op een hoekschop op maat van Haarlem mer Luc Nijholt Karsbergen's treffer viel amper een minuut na de tweede Koeman-goal: 3-3. Instelling Het overwicht van de militairen werd groter en groter en een komplete Flakkeese afgang dreigde even. Toen Ronald Koeman uit een nieuwe kop stoot, die opnieuw bijna raak was, hard in aanraking kwam met het hoofd van Jan Nooteboom, moest hij zich laten vervangen. Vanaf dat moment nam DS '79- middenvelder Edwin Gorter de domi nerende rol van de Groninger over, een rol die hy fraai bekroonde met twee gave doelpunten, eerst op aan geven van René Brands en vijf mi nuten later lanceerde André van Bentum (FC Twente) de Dordtenaar voor 3-5. Adrie Hartog van DBGC ging hierbij in de fout, maar ook de het eerste uur sterk akterende Adrie Robijn van NTW liet in de slotfase wat onnodige steekjes vallen. „Al met al toch een verdiende zege voor de militairen als ik de hele wedstrijd overzie", meende de militaire coach Dick Buitelaar. „Flakkee kon een uur redelijk volgen, maar de profes sionele instelling van de jeugdige mi litairen gaf de doorslag".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7