LANDELIJKE FIETSDAG EN NATIONALE MOLENDAG Eilandelijke muziekdag op Beatrixweide in Haamstede 0 \jy School oppert alternatief voor gevaarlijke situatie Zo trots als een pauw Zaterdag 7 mei STREEKNIEUWS Nachtvissen beperkt toegestaan Ouderen boos over plannen Brokx Zaterdag 7 mei ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 mei 1983 Nr. 23314 5 RENESSE - De ANWB organiseert voor zaterdag 7 mei voor de tiende keer de Landelijke Fietsdag. Dit gebeurt in nauwe samenwerking met de TROS en de VVV's. Van af honderd-en-elf plaatsen in Nederland zijn fietsroutes uitgezet, die de deelnemers de gelegenheid bieden alle mooie plekjes te bezoeken. Omdat het zaterdag ook voor de elfde maal Nationale Molendag is lopen vele van de speciale fietsroutes langs de molens, die zoveel mogelijk hun wieken zullen laten draaien. N«. Hiwiil<da ,4 '-A1 v BoswACHtemj De fietsroute op Schouwen-Duiveland. Het vorige jaar namen ruim 285.000 fietsers deel aan de fietsdag. Dit jaar rekent de ANWB op een ruime over schrijding van dit aantal. De fietsroutes hebben een gemid delde lengte van 35 km. De Landelij ke Fietsdag kent geen wedstrijd-ele ment. Iedereen is dus vrij om net zo lang over de routes te doen als hij/zij zelf wil. Deelnemers kunnen 's och tends tussen 09.00 en 13.00 uur ver trekken vanaf de startplaatsen. Wil men in aanmerking komen voor één van de vele prijzen dan dient men voor 15.00 uur op het vertrekpunt te rug te zijn. De route wordt gereden aan de hand van een routebeschrij ving. Om wachttijden bij de start plaatsen te voorkomen verdient het aanbeveling een routebeschrijving op te halen, verkrijgbaar bij de ANWB- en de VW-kantoren. Na af loop van de fietstocht kunnen de deelnemers een herinneringsspeld en een jaarhanger krijgen. Een groot deel van de opbrengst gaat naar re- kreatieve voorzieningen voor gehan dicapten. (vervolg pag. 1) nen leiden tot verbetering van de situatie. Als mogelijke oplossing wer den de volgende zaken aangedragen: het instellen van een maximum snel heid van 30 kilometer per uur, het aan leggen van meer parkeerruimte op het grasgazon van het tegenoverliggende bejaardencentrum Borrendamme; een stopverbod voor de school; het aanleg gen van vrijliggende fietspaden; het aanleggen van verkeersdrempels in de straat, al dan niet in kombinatie met een zeebrapad, en de plaatsing van verkeerslichten. Miereweg Als verreweg de beste oplossing kwam uit de bus het meer gebruik maken van de achter beide scholen liggende Miereweg. Deze secundaire weg wordt tot nu toe hoofdzakelijk gebruikt als ontsluitingsweg voor de aanliggende boerderij en als sluiproute voor het verkeer vanaf de Grevelingen- straat naar het kruispunt van de Schel- destraat met de Laan van St Hilaire. Eén van de leerkrachten, die zit ting heeft in de ingestelde verkeers- kommissie, is de heer S. van Gen- deren: „Wanneer deze Miereweg zou worden afgesloten voor het door gaande verkeer, bij voorbeeld door het plaatsen van een betonnen paaltje dat in geval van nood snel kan wor den verwijderd, en wanneer dan bo vendien de schooluitgang wordt ver plaatst van de Scheldestraat naar de Miereweg, onstaat er voor alle be trokkenen een uiterst veilige situatie. De huiswaarts kerende kinderen ko men dan eerst op het zuidelijke ge deelte van de Grevelingenstraat, dat daar verkeerstechnisch erg rustig is te noemen. Wanneer deze kinderen, lo pend of op de fiets, de Scheldestraat moeten oversteken, dan moeten ze dat doen op het kruispunt met de Greve lingenstraat En die oversteek is heel wat veiliger dan in de huidige situatie. Bovendien kunnen de ouders, die hun kinderen met de auto halen en bren gen, dan veilig en rustig parkeren op datzelfde gedeelte van de Grevelin genstraat De enige voorzieningen, die ons in ziens moeten worden getroffen, zijn de afsluiting van de Miereweg en de verplaatsing van de ingang van de school naar de achterzijde. Zowel aan de leerlingen van de kleuterschool, als aan die van de lagere school kan op die manier een hoge mate van veiligheid worden geboden". Gemeente Nog deze week zullen de plannen van de school-verkeerskommissie in een uitgewerkte vorm worden inge diend bij het gemeentebestuur van Zierikzee met het verzoek om een en ander aandachtig te bestuderen en, indien ook maar enigszins mogelijk, de plannen uit te voeren. „We hopen dat we het gemeentebestuur kunnen over tuigen van de bijzondere noodzaak om op deze, relatief goedkope wijze het huis-school verkeer aanzienlijk veili ger te maken". Aldus de beide heren. Leerlingen van 't Kofschip bezig met een praktijk- verkeersles op het schoolplein in het kader van het verkeersprojeki Langs de route op Schouwen-Dui- veland zijn één of meer controlepun ten opgenomen, waar naast een con trolestempel een deelnamekaartje kan worden ingevuld voor deelname aan de prijsvraag. De start is bij het VVV-kantoor te Renesse. Omdat de Landelijke Fietsdag samenvalt met de Nationale Molendag loopt de fiets route langs enkele molens. Dit zijn molen de Graanhalm in Burgh- flaamstede, molen 't Hert te Elle- meet en molen de Lelie te Eikerzee. Samen met de molens de Zwaan te Moriaanshoofd, molen de Hoop in Zierikzee en de molens in Nieuwer- kerk en Oosterland kunnen deze za terdag 7 mei door het publiek wor den bezichtigd. De molenaars zullen de bezoekers informatie verstrek ken. Molen de Lelie zal echter niet deelnemen aan de Nationale Molen dag. Jubileum Dit jaar viert De Hollandsche Mo len, Vereniging tot behoud van mo lens in Nederland haar zestigjarig bestaan. „Molens draaien niet van wind alleen" is de slagzin van de Ver eniging in dit jubileumjaar. Dit jubi leum staat in het teken van het the ma: „Molens zijn niet iets van zelfsprekends. Ze zijn het waard be houden te worden en daarvoor is bre de ondersteuning nodig." Bij de oprichting van De Holland sche Molen waren er in Nederland naar schatting nog 3000 molens. Dankzij de molenbescherming zijn er nu duizend over, zodat de molen nog als typisch element van het Holland se landschap kan worden gepresen teerd. Deze duizend zijn echter wel het absolute minimum om Nederland „molenland" te kunnen blijven noe men. ZIERIKZEE Voorlichtingsbijeenkomst Stoma Zaterdag 14 mei wordt in restau rant Mondragon in Zierikzee een voorlichtingsbijeenkomst gehouden van de Harry Bacon Club. Dat is een belangenvereniging voor mensen met een stoma. Een stomapatiënt is iemand die een kunstmatige uitgang heeft voor ontlasting en/of urine, omdat de afvoer via natuurlijke weg niet meer mogelijk is. Tijdens de bij eenkomst in Zierikzee zal dokter M. A. van Zanten, chirurg in het Zierik-* zeese ziekenhuis een lezing houden. Verder zal stomaverpleegkundige zr. N. Boone het één en ander over een stoma vertellen. De bijeenkomst be gint om 14.00 uur. Aanrijding Op de hoek Haringvlietstraat- Grevelingenstraat kamen dinsdag ochtend om 11.10 uur twee auto's met elkaar in botsing. Automobilist H. t. R. uit Dreischor reed in de Grevelin genstraat richting Laan van St. Hi laire en zou geen voorrang hebben verleend aan X. L. uit Zierikzee, die uit de Grevelingenstraat kwam. BURGH Doorrijden na aanrijding Een onbekend gebleven automobi list heeft woensdagavond om 18.00 een aanrijding veroorzaakt. De onbe kende kwam uit de Dreef en sloeg linksaf de Hogeweg op. Daarbij werd de linkervoorzijde van de auto van mevrouw C. B.-v. d. L. uit Haamste de beschadigd. De dader reed door. KERKWERVE Aanvangstijd film gewijzigd In onze editie van dinsdag maakten we melding van de vertoning van de film „Als m'n wagentje eens kon pra ten" ter gelegenheid van het vijfjarig jubileum van Tafeltennisvereniging Kerkwerve in het Kerkwerfse vere nigingsgebouw. De film, waarvoor de toegang voor de jeugd tot 13 jaar gratis is, begint evenwel een kwar tier vroeger, namelijk om kwart over Volleyballen in De Werve Nu er aan de kompetitiewedstrij den van volleybalvereniging WIK een eind is gekomen, zijn de trainin gen ook ten einde. Wel is er in de maand mei voor de liefhebbers gele genheid om een balletje te slaan in gymnastieklokaal De Werve. Dit kan gebeuren op de dinsdagavonden tus sen acht en engen uur. NOORDGOUWE Reisje Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgouwe van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bracht een bezoek aan het postorder bedrijf Ter Meulen te Rotterdam. In het warenhuis werden de dames ver welkomd met koffie en gebak. Gedu rende twee en een half uur waren de dames vrij om te winkelen en rond te kijken. Daarna ging de reis verder naar vliegveld Zestienhoven, waar een overvloedige koffietafel wacht te. Daarna ging de tocht naar de Spaanse polder, waar de dames in het hoofdgebouw van Ter Meulen uit voerig werden voorgelicht over de gang van zaken in een postorderbe drijf. Na nog een bezoek te hebben gebracht aan de Euromast reden de dames weer naar huis. NIEUWERKERK Gasolie gemorst Van Nieuwerkerk tot bijna aan Zonnemaire heeft een vrachtwagen van M. C. d. G. uit Poortvliet woens dag gasolie verloren. De weg werd door de olie spiegelglad en het water schap Schouwen-Duiveland moest in aktie komen om zand te strooien. OOSTERLAND Bloemen in Oosterland Meermarkt de Vlieger heeft sinds kort een uitbreiding geïntroduceerd van het assortiment. De uitbreiding heeft betrekking op planten en snij bloemen, elke dag vers aangevoerd van de bloemenveiling door de heer Tuinman. In dit verband heeft een wijziging plaatsgevonden in de opstelling van de winkel-inventaris; bij de ingang van de winkel is een af zonderlijke hoek ingericht voor het nieuwe produkt. Geslaagde leden brandweerkorps Voor de brandweerkursus hulpver lener tweede klas zijn van het korps Duiveland de volgende kandidaten geslaagd: Jan v. d. Berg, Henk v. d. Maas, Hans Stouten, Leo Stouten, Henk Stuy, Jan de Vlieger en Jaap Zwart. De kursus omvatte: het be vrijden van personen uit liften, tech nische hulpverlening, motorketting zaag en porto-power. Kursusplaats was Renesse en kursusleider was de heer H. den Hartog. BRUINISSE H.V.G. Helpt Elkander naar de Keukenhof Dinsdag 3 mei maakte de Hervorm de Vrouwen Groep „Helpt Elkander" uit Bruinisse het jaarlijk se busreisje, waarin dit jaar de flora centraal stond. Om half negen ver trok de bus richting Rotterdam waar bij Ter Meulen een poosje gestopt werd voor een kopje koffie en een uurtje winkelen. Via Delft ging het naar Wassenaar waar in hotel „De Bijhorst" het di ner werd gebruikt. Hierna trok een schitterend kleu- renschouwspel aan de dames voorbij: de bloeiende velden met tulpen in al le kleuren en soorten. Langs deze kleurenmozaïeken ging het via Sas- senheim en Lisse naar het Landgoed Keukenhof waar van de grootste in ternationale bloemenshow ter we reld werd genoten. Het park, beho rend bij het slot van Jacoba van Beie ren, is 28 ha groot en heeft 5.000 m2 aan kassen. Een rijk geschakeerde weelde van bloemen en planten om gaf het gezelschap dat genoot van de natuurpracht. Op de terugweg werd in Leiderdorp nog een pauze ingelast Langs de Kagerplassen ging het over de nieuwe Willemsbrug terug naar Bruinisse. Chauffeur Hagens van reisonderneming Van Oeveren had voor een prima begeleidirig' ge zorgd, mede daardoor was het een fij ne dag geworden. Een bijzonder nummer ZIERIKZEE - Paul Glerum, wonende aan de Scheepstim- merdijk in Zierikzee, heeft sinds kort een heel bijzonder autokenteken: 59-GL-73. GL zou dus een afkorting van Glerum kunnen beteke nen, maar een extra toevallig heid. is, dat zijn telefoonnum mer een samenvoeging van de cijfers op zijn auto is: 5973. Paul Glerum was deze toe valligheid zelf niet opgevallen, totdat hij er door een ander op werd geattendeerd! AMERSFOORT - Het raadgevend ingenieursbureau DHV in Amers foort heeft twee contracten getekend met het ministerie van landbouw en water in Saoedi-Arabië. lm L >.V»M L'jjdtl 1 fs V 'i-'.y NOORDGOUWE - Over smaak valt niet te twisten, zegt het spreekwoord. Dat hoeeft met betrekking tot bovenstaande foto ook beslist niet, want ieder zal het er over eens dat er hier terecht sprake is van iets moois. Zo trots als een pauw toont deze pauw uit Noordgouwe zijn schitterende verenpracht aan de fotograaf. DEN HAAG - Het nachtvissen is het komende hengelsportseizoen toe gestaan in de periode van 28 mei tot en met 31 augustus. Daarna mag tot het eind van het seizoen op 31 mei 1984 tot twee uur na zonsondèrgang worden gevist. Dit heeft staatssecre taris Ploeg (landbouw en visserij) besloten. Hij loopt daarmee vooruit op een definitieve regeling omtrent het nachtvissen die in het reglement voor de binnenvisserij moet worden opgenomen. De vrijstelling geldt niet voor alle wateren. Onder andere het IJssel- meer is van de vrijstelling uitgeslo ten. Bovendien kunnen er nog aller lei andere privaatrechtelijke regels gelden die het nachtvissen niet toestaan. Er zijn bijvoorbeeld hen gelsportverenigingen die het nacht vissen in door hen gepacht viswater hebben verboden, omdat zij geen pro blemen willen met de verhuurder van het water. Ook beheerders van natuurgebieden kunnen het nacht vissen in hun gebied verbieden. Het ministerie heeft hengelsport organisaties en terreinbeheerders in verband met de controle aanbevolen de plaatselijke politie te informeren over de in'hun water geldende regels. De visrechthebbende hengelsportor ganisaties kunnen overigens in bij zondere gevallen voor het nachtvis sen na 31 augustus een ontheffing aanvragen bij het ministerie. Op advies De voorlopige adviesraad voor de binnenvisserij heeft in een eerder de ze week uitgebracht advies voor gesteld het nachtvissen mogelijk te maken, overeenkomstig de voorlopi ge regeling die de staatssecretaris nu heeft getroffen. Sportvissers en be roepsvissers hebben jarenlang lijn recht tegenover elkaar gestaan in de vraag of het nachtvissen wel of niet zou moeten worden toegestaan. De beroepsvissers zijn tegen het nacht vissen, omdat zij een toename vrezen van stroperijen, vernielingen en diefstal van hun fuiken en netten en het vissen op paling dor de sportvis sers. DEN HAAG - De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) maakt zich ernstig zorgen over de ge volgen van de vermindering van de huursubsidie voor ouderen per 1 juli. Door deze vermindering zullen ve le ouderen in serviceflats en zoge naamde aanleunwoningen, voorzie ningen die voor hen noodzakelijk zijn niet meer kunnen betalen. Dit zegt de ouderenbond ANBO, waarbij 20.000 ouderen zijn aangesloten, in reactie op de uitlatingen van mi nister Brokx in de Tweede Kamer. Het gevaar is groot dat vele oude ren nu alleen om financiële redenen eerder opgenomen moeten worden in verzorgingstehuizen. Dit vindt de ANBO voor de ouderen onnodig en ongewenst. Bovendien vreest de bond dat daardoor meer bijstand suitkeringen noodzakelijk zullen worden. De ANBO wijst erop dat ook voorzieningen als maaltijden voor een aantal ouderen noodzakelijk zijn. Volgens de Bond zal voordat de huursubsidie verminderd wordt hiervoor een andere financiering ge vonden moeten worden. ZOETERMEER - Een uitslaande brand in een school voor voortgezet onderwijs in Zoetermeer heeft woens dagavond volgens de brandweer een schade van ruim een miljoen gulden aangericht BURGH-HAAMSTEDE - In het kader van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Muziekvereniging Witte van Haemstede wordt zaterdag 7 mei op de Beatrixweide in Haamstede een eilandelijke muziekdag gehouden. Dit jubileum-evenement begint om 11.00 uur en eindigt om 23.30 uur. Om elf uur 's ochtends vertrekken de deelnemende korpsen van diverse plaatsen in Burgh-Haamstede naar de Beatrixweide. Om half twaalf verricht burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van de gemeente Westerschouwen de officiële opening. Om kwart voor twaalf voeren de drumbands gezamen lijk de mars Festival Bandmars uit, onder leiding van de heer J. Knuist. Om 12.00 uur is de start van de individuele optredens. Als eerste speelt de Koninklijke Muziekvereniging Witte van Haemstede, onder leiding van diri gent J. Knuist. Om 12.30 uur volgt een optreden van de muziekvereni ging Nut en Uitspanning uit Zonne maire onder leiding van dirigent E. A. de Looff. Om 13.00 uur speelt het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse onder leiding van dirigent J. H. Blom, om 13.30 uur gevolgd door de brassband Apollo uit Brouwers haven onder leiding van dirigent H. P. Everwijn. Om 14.00 uur staat een gezamenlijk optreden van de muziekvereniging uit Nieuwerkerk op het programma onder leiding van dirigent A. Radewalt. Muziekvereni ging Nieuw Leven uit Ouwerkerk treedt op om 14.30 uur onder leiding van dirigent U. Manni. Het majoret- tenpeloton Apollonia's uit Brou wershaven geeft om 15.00 uur een op treden onder leiding van mevrouw Willy van Ast. Kunst en Eer De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee treedt aan om 15.30 uur onder leiding van dirigent R. J. van Soest, gevolgd door de Zie- rikzeese showband Rust Roest (16.00 uur) onder leiding van Gerard van Wagtendonk. De muziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe speelt om 16.30 uur onder leiding van diri gent A. Stoutjesdijk. Om 17.00 uur volgt een optreden van de muziek vereniging Oosterlands Fanfare uit Oosterland onder leiding van diri gent J. Knuist. Muziekvereniging Crescendo uit Dreischor geeft om 17.30 uur onder leiding van dirigent A. L. van Wallenburg een optreden. Een uur later vindt de afmars van de showband De Pijpers uit Vlaar- dingen plaats onder leiding van Ju- rien Witvoet. Vanaf De Schutse maakt deze band een korte mars naar de Beatrixweide, waarna om 19.00 uur hel eerste deel van het optreden begint. Om 19.30 uur speelt de band het tweede deel. De Pijpers verzorgt een muzikale show met moderne klassieke muziek, gebaseerd op één klassiek werk, namelijk De Schilde rijen van een tentoonstelling van de componist Mussorgsky. De Pijpers brengt ook een populair Zuid-Amerikaanse show, waarin het bekende Oyo como va van Santana zal worden gespeeld. Verder bevat de show nummers als El Cumbanchero, La Bamda, Scoops en tot besluit het nummer Brazil. Deze wervelende show wordt met veel effekten en be wegingen gebracht. Om 19.20 uur verricht notaris W. H. Klaassen uit Zierikzee de trekking van de grote verloting, welke loten voor 17.30 uur gekocht kunnen wor den. Van 20.00 - 23.30 uur is er in de grote feesttent op de Beatrixweide een bal na onder leiding van Het Del ta Duo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5