Burgh op z'n mooist Streekarchivariaat kampt met ruimte- en tijdgebrek Stijgend bezoekersaantal studiezaal Als in Burgh de Nederlands Hervormde kerk wordt omringd door perebloe sem, dan is dit dorpje eigenlijk op s'n mooist. De Betuwe in 't klein, 't voor jaar ten voeten uit. We sullen nog vijf maanden moeten wachten totdat de takken van deze fruitbomen zwaar zijn beladen met sappige peren. Eind september vindt jaarlijks de openbare verkoping plaats van de peren. Een evenement waar altijd weer belangstelling voor bestaat. Maar voorlopig kunnen we nog genieten van de geurige bloesem, die ons alvast in een zo merse stemming brengt. ZIERIKZEE - Met voldoening wordt in het jaarverslag over 1982 van het Streekarchivariaat Schouwen-Duive- land en Sint Philipsland vastgesteld, dat steeds meer personen de studiezaal weten te vinden en dat daardoor de taaksteling van het streekarchivariaat inhoud wordt gegeven. Anderzijds wordt opgemerkt, dat slechts met de allergrootste moeite de talrijke uiteenlopende zaken verricht konden worden, zonder dat daarin achterstand optrad. „Het toenemend bezoekersaantal en de konstant stijgende vraag om in lichtingen en medewerking op veler lei terrein bracht hier en daar de in ventarisatie van de archieven en ver zamelingen en het nader toeganke lijk maken van bronnen voor onder zoek en raadpleging in het gedrang", aldus het jaarverslag. Verder wordt ingegaan op het feit, dat de plannen tot realisering van een archief gebouw voor het streek archivariaat in Zierikzee voorshands niet verder ontwikkeld zullen wor den. Als gevolg hiervan beraden en kele kolleges van b. en w. zich over mogelijke andere oplossingen ter bestrijding van ruimte- en akkom- modatiegebrek van eigen archiefbe waarplaatsen. Per gemeente In het jaarverslag wordt per deel nemende gemeente nader ingegaan op de werkzaamheden gedurende het verslagjaar. Betreffende de gemeen te Zierikzee wordt opgemerkt, dat een groot deel van de archiefbezoe kers zich bezig hield met nasporin gen naar Zierikzeese families of on derwerpen uit de Zierikzeese stads- historie. In de afgelopen verslagperi ode werd het archief van de Gemeen telijke Gasfabriek overgebracht uit één van de panden tegenover het stadhuis naar de archiefbewaar plaats. Tijd om selektie en ordening van dit zeer door elkaar geraakte ar chief ter hand te nemen was er tot dusver niet. Ook de inventarisatie van het archief van de stad Zierikzee kon door tijdgebrek niet voortgezet worden. Door de Commandant van de Brandweer werd wederom een aan tal archiefstukken overgedragen over de periode 1967-1980. Deze wer den ingevoegd in het desbetreffende archief. In bewaring werd gegeven het ar chief van de Landbouwvereniging „Noordgouwe", 1874-1974. Een over zicht van de inhoud van dit archeif werd opgesteld. Geordend werd ook het archief van hel Weduwen- en we zenfonds van bakkers, molenaars, grutters en makelaars te Zierikzee, 1898-1950. Verder werden de archie ven aangevuld van de Lagere Techni sche School te Zierikzee, de Soroppti- mistclub Schouwen-Duiveland, de Vereniging Stad en Lande, het Bur gerweeshuis en van de Evangelisch- Lutherse gemeente. Neeltje Pater Via notaris mr. W. H. Klaassen te Zierikzee werd door de heer en me vrouw Postma uit Rotterdam een verzameling stukken aangeboden, afkomstig van L. Janse Bz., die in de tweede helft van de vorige eeuw een uitgebreid onderzoek instelde naar de fameuze nalatenschap van Neeltje Pater. Deze rijke koopmansdochter uit Broek overleed in Waterland in 1789 en liet ongeveer 7 miljoen gul den na. Vele „verre neven en nichten" deden hun aanspraken gei den op de erfenis. De heer L. Janse Bz. stelde een uit voerig onderzoek in naar een tak, af komstig van Schouwen-Duiveland, meer in het bijzonder Zierikzee, die verwant was aan die overleden Neeltje Pater. Deze verzameling is, volgens het jaarverslag, in het bij zonder van belang omdat bij het sa menstellen van diverse genealogiën gebruik is gemaakt van thans verlo ren gegane doop-, trouw- en begraaf- boeken. Handschriften verzameling De handschriftenverzameling werd aangevuld door schenkingen en stukken, aangetroffen bij de archie ven en van partikuliere herkomst. De historischetopografische atlas werd verrijkt met een flink aantal aanwinsten meest door schenking. Ten behoeve van het dit jaar te ver schijnen derde deel van de Zeeuwse Encyclopedie werd door het streek archivariaat de uitvoerige tekst ver zorgd betreffende Zierikzee. Naar aanleiding van een belangrijke aan winst voor het stadhuismuseum werd in het tijdschrift „Antiek" een bijdrage geplaatst. Na archiefonder zoek konden tal van interessante ge gevens betreffende de verworven zeldzame zilvere meekrapbeker (1691) in genoemd artikel worden verwerkt. Ten behoeve van de herdruk van „De Vroedschap van Zierikzee" sa mengesteld door P. D. de Vos werd een uitvoerige inleiding samen gesteld. Brouwershaven In de gemeente Brouwershaven werd in de tijdelijke archiefbewaar plaats te Dreischor verder gegaan met het ordenen van de archieven en verzamelingen. Ten aanzien van de archieven van de voormalige ge meenten Dreischor en Zonnemaire werden talrijke door elkaar geraakte bestanddelen opnieuw geordend en ingevoegd in de bestaande inventa rissen. In het archief van de Gemeente Noordgouwe werd een tiental dos siers aangetroffen behorende tot de gemeente Wissenkerke. Deze dos siers werden aan de betreffende ge meente overgedragen. Een aanvang werd gemaakt met de inventarisatie van het archief van de stad en gemeente Brouwershaven vanaf 1811. Een bijzondere aanwinst vormt een kollektie van 21 tekeningen en kaar ten, vervaardigd door W. H. Kam, in hoofdzaak van de Hervormde Kerk en pastorie te Dreischor, over de pe riode 1855-1915. Bruinisse Inzake de plaatselijke museale opstellingen in de gemeente Bruinis se werden door het streekarchi variaat adviezen uitgebracht, met name ten aanzien van de meekrap- kuituur. Tijdens het afgelopen jaar werd het belangrijke archief van de Geref. kerk te Bruinisse ter depone ring in de gemeentelijke archiefbe waarplaats overgedragen. Ten be hoeve van het expositiepaneel in de vestibule van het gemeentehuis wer den adviezen verstrekt en suggesties gedaan. In de gemeente Duiveland werd de inventarisatie van het archief van de gemeente Ouwerkerk voortgezet. Be gonnen werd met de aanleg van een handschriftenverzameling. Geschonken werd het archief van de Chr. bewaarschool, later kleuter school te Oosterland, 1901-1976, met daarbij stukken betrekking hebbend op het Daniel Johannes van Vessem- fonds, 1902-1969 en het Hendrikse- fonds, 1902-1960. Voorts werd overge dragen het archief van de Algemene Kleuterschool Nieuwerkerk, 1956- 1981. Hierbij bevond zich het archief van het Plaatselijk Schoolmelkcomi- té te Nieuwerkerk, 1963-1968. Indices werden vervaardigd op de ingeko men en afgegeven akten van identi teit van Oosterland en Sirjansland, 1700-1794. Middenschouwen In Middenschouwen werd de inven tarisatie van het archief van de Ge meente Eikerzee voortgezet. Een aantal bestanddelen uit dit archief en uit dat van de Gemeente Kerkwer- ve werd gerestaureerd en opnieuw ingebonden. De archief bestanddelen in de kluis van het voormalige ge meentehuis te Kerkwerve werden ge ordend. Evenals in enkele andere bij het streekarchivariaat aangesloten gemeenten is nu ook in Middenschou wen een begin gemaakt met het op nieuw opzetten van de aanwezige en tot dusver bescheiden fotoverzame ling. Een aantal foto's van verdwe nen stolpboerderijen 1923-1954. be hoort tot de aanwinsten, die uit kasten en laden te voorschijn kwa men. Geïnventariseerd werd het archief- je van het Feestcomité Geboorte H.K.H. Prinses Juliana uit Eikerzee. voor het gemeentelijk voorlichtings blad „De Schouwse Koerier" ver zorgde het streekarchivariaat weder om een bijdrage ditmaal over een herdenkingssteen van Kerkwerve in de stadhuisgevel van Leeuwarden (1953-1958). De steen heeft betrekking op de watersnoodramp en de bij die gele genheid door de Friese hoofdstad ge boden bijstand aan de voormalige ge meente Kerkwerve. Westerschouwen In Westerschouwen werd ten be hoeve van een tentoonstelling in het kultureel centrum in de Weststraat te Haamstede een expositie ontworpen, gebaseerd op het thema „Van vijf tot één", waarbij de totstandkoming van de gemeente Westerschouwen in 1961 uit vijf kleine voormalige ge meenten zoveel mogelijk werd gevi sualiseerd. Voor het stichtings bestuur van „Westerschouwen Kul tureel", dat het kultureel centrum beheert, zal de streekarchivaris als adviseur optreden. Door bemiddeling van gcmccntesc- kretaris De Jonge kon als schenking van mevrouw M. A. Mulock Houwer- Thijsse te Haamstede een verzame ling familiepapieren De Jonge Mu lock Houwer worden verworven. Van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten werd ontvangen het archief van het landgoed slot Haamstede. De heer W. P. de Vrieze droeg enkele archiefstukken over be trekking hebbende op hel Departe ment Haamstede van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. Het streekarchivariaat attendeerde het gemeentebestuur van Westerschou wen op de veiling van een fraaie zil veren plaque, betrekking hebbende op de paardenmarkt in Burgh in 1718. Ondanks de moeite met archief onderzoek aan dit onderwerp besteed en de vergaande interesse van het kollege, dat bereid was tot een zeer reëel bod, mocht het niet lukken, genoemd historiestuk voor de gemeente te verwerven; de oogst bleef beperkt tot een fraaie foto afbeelding!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4