Lange Nobelstraat-ondernemers lanceerden verkeersplannetje Kleuter- en lagere school opperen alternatief voor verkeersgevaarlijke situatie ■WJ'üj DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kommissie Middenstand Zierikzee Inkomen Franse boeren gestegen - - - -Ja WA> ffih pa Praktijkvleugel LTS 9 mei opgeleverd Overleg bouwcao vordert slecht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bevriezing kernwapens Grote of Nieuwe Kerk Streekarchivaat Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden De Zierikzeese wethouder L. J. van Gastel Het streekarchivaat Schouwen-Duiveland is in grote meerderheid voorstander van het wil graag ideeën op tafel hebben voor een en St. Philipsland kampt met ruimte- en tijd- funktioneel gebruik van de Grote of Nieuwe gebrek. (Pag. 4). Kerk. (Pag. 3) bevriezen van het kernwapen-arsenaal. (Pag. 2) Loura Davidse Bijna twee jaar geleden overkwam amazo ne Loura Davidse een ernstig ongeluk. Na een felle strijd met de dood lijkt zij weer he lemaal terug. (Pag. 7) DONDERDAG 5 MEI 1983 139ste jaargang Nr. 23314 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Liefde op het eerste gezicht is gemakkelijk te begrijpen. Liefde als twee mensen al jaren naar elkaar hebben gekeken is een wonder. Sam Levenson ZIERIKZEE - De Lange Nobelstraat wordt steeds meer een vluchtroute uit de binnenstad. Dat vinden de aldaar gevestigde ondernemers, die zich door de huidige situa tie flink gedupeerd voelen. Vooral tijdens de toeristen- dagen hangt de Lange Nobelstraat er volgens deze men sen, maar een beetje bij. Op grond van deze bezwaren hebben de betrokken ondernemers een verkeersplan ontwikkeld, dat wellicht zou kunnen bijdragen tot een betere situatie. Dit plan werd dinsdagmiddag gepresen teerd en toegelicht door de heer B. Waayenberg tijdens een openbare vergadering van de middenstandskommis sie in de raadzaal van het stadhuis. Het plan is hoofdzakelijk gericht op het beter bereikbaar maken van de parkeerterreinen aan de Baden Powellweg en aan de Mosselboom gaard. In de eerste plaats wordt ge dacht aan het invoeren van tweerichting-verkeer in de Lange Nobelstraat, waardoor volgens de betrokken ondernemers het tweezij dig parkeren in deze straat onmoge lijk zou worden. Verder zou dan, in tegenstelling tot de huidige situatie, in de Hoge Mo lenstraat een maatregel voor éénrich tingsverkeer getroffen moeten wor den, zodat deze straat vanuit de Lan ge Nobelstraat toegankelijke zou worden. In 't Vrije zou het éénrich tingsverkeer moeten blijven gelden, zij het in omgekeerde richting dan thans het geval is, dus: in de toe komst vanaf de Hoge Molenstraat naar het Janne.wekken. Voordelen De heer Waayenberg zag belang rijke voordelen bij het doorvoeren van deze plannen. Zo wees hij op de volgens hem huidige gevaarlijke si tuatie in de Hoge Molenstraat met het tweerichtingverkeer zoals dat nu geldt. Het betreft hier volgens de heer Waayenberg bovendien een straat, die vaak gebruikt wordt door bejaarden, ouders met kinderwagens en schoolkinderen. Verder zou vol gens de planmakers de kruising Lan ge Nobelstraat Hoge Molenstraat overzichtelijker en daardoor veiliger worden. Dat zou eveneens gelden voor de kruising Hoge Molenstraat 't Vrije. Verder wordt verwacht, dat de Lange Nobelstraat als win kelstraat een impuls zou krijgen door het inkomend verkeer. Voorzitter van de middenstands kommissie de heer L. J. van Gastel erkende, dat de bereikbaarheid van de binnenstad als een zaak voor de PARIJS - Het bruto inkomen van de boeren in Frankrijk is vorig jar gestegen met gemiddeld 9,1 procent, zo blijkt uit voorlopige gegevens van het officiële bureau voor de sta tistiek. In 1981 gingen de Franse boe ren er 1,7 procent bruto op vooruit. Het bureau voor de statistiek merkt op dat er wel grote verschillen zijn tussen de diverse sektoren en regio nen. middenstand moet worden aange merkt en had er dan ook begrip voor dat het plan in deze kommissieverga dering aan de orde werd gesteld. An derzijds was hij van mening, dat de verkeerskommissie zich over de tech nische merites dient uit te spreken. Hij wees erop, dat de verkeerskom missie dinsdag 10 mei in openbare vergadering bijeen komt, maar hij kon geen toezegging doen, dat dit plan dan reeds aan de orde kan ko men. De vertegenwoordigers van de raadsfrakties in de middenstands kommissie wilden voorshands nog geen advies uitbrengen over dit plan, dat nu plotseling op tafel kwam, maar achtten het allen zinvol de zaak nader te onderzoeken en ook het ad vies van de verkeerskommissie af te wachten, zodat er ook enig inzicht zal zijn over de verkeerstechnische mo- -gelijkheden. Interimregeling De heer Waayenberg had er begrip voor, dat het plan niet op zeer korte termijn gerealiseerd zal kunnen wor den, maar pleitte derhalve wel voor een soort interimregeling voor de Lange Nobelstraat tijdens de komen de toeristendagen. Uitbreiding en verbetering van de huidige parkeerruimte, daar waar mogelijk kreeg van de mid denstandskommissie de hoogste pri oriteit voor de middellange termijn planning. Zonder al te gedetailleerd in te gaan op oppervlakte en aantal parkeerplaatsen werd gediskus- sieerd over de mogelijkheden op het voormalige bedrijfsterrein van de firma Van der Wekken, het terrein aan de Baden Powellweg, de Mossel boomgaard, de Nieuwe Boogerdstraat, een gedeelte van het terrein bij de Grote of Nieuwe Kerk en over de mogelijkheid van een zo genaamde blauwzóne (tijdelijk par keren) in de St. Domusstraat. De heer D. van der Wekken (PvdA) liet wederom weten, dat zijn fraktie ten aanzien van het voormalige be drijfsterrein van de firma Van der Wekken denkt aan parkeerruimte uitsluitend voor de bewoners aldaar. Verder wordt gepleit voor het kreë- ren van speelruimte voor de jeugd, voor een uitbaning voor een achter uitgang voor enkele woningen aldaar en voor eventuele woningbouw. Dit wilde volgens de PvdA-woordvoer- der niet zeggen, dat zijn fraktie per definitie tegen elke meter uitbrei ding van de parkeerruimte zou zijn. Hij kon zich dan ook vinden in de rui me formulering ten aanzien van mo gelijke verbetering en uitbreiding van de bestaande parkeerruimten. Wethouder Van Gastel wees erop, dat de inrichting van het terrein Van der Wekken aan de orde zal komen tijdens een hoorzitting op dinsdag 14 juni betreffende het bestem mingsplan Binnenstad-Zuid-West. Tijdens deze bijeenkomst zal ook het thans braakliggende terrein aan de Nieuwe Boogerdstraat aan de orde komen. Zoals bekend werd dit ter rein aangemerkt met de bestemming bijzondere bebouwing". De wet houder merkte echter op, dat de plan nen voor een nieuwe bibliotheek al daar inmiddels van de baan zijn en dat er de eerstkomende jaren ook geen woningbouw zal plaatsvinden met het oog op de krappe kontingen- ten. De heer Wijsma, konsulent detail handel en ambachten merkte op tij dens de diskussie over der parkeer ruimte in Zierikzee enig inzicht te missen over de relatie parkeerruimte - winkeloppervlakte streekfunktie. Het leek hem zinvol daar eens een eenvoudig onderzoek naar te doen en op grond daarvan enkele afwegingen te maken. De heer Van der Wekken kwam ten slotte nog met de suggestie ook eens aandacht te besteden aan parkeer voorzieningen voor de fietsen. Eer der deed de P.v.d.A.-fraktie het voor stel op het Havenplein daar enige ruimte voor vrij te maken. Hij ver wees naar de situatie in Goes, waar door middel van bloembakken, zit banken en fietsenrekken een aardig geheel was ontstaan. Z.O.C.-woordvoerder de heer J. Littooy liet weten ,,het ontzettend eens te zijn met de heer Van der Wek ken". Ook de Z.O.C. zou het toejui chen als er voorzieningen getroffen zouden worden voor het stallen van fietsen. De heer Waayenberg herin nerde aan de tijd, dat er nog fietsen- bewaarplaatsen waren. „Misschien komt die tijd straks nog wel terug". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. -r» V 1 Pi ZIERIKZEE - Op enkele plaatsen buiten de stadswallen, zoals op de hoek van het Jannewekken zijn verwijsbordjes aangebracht met de namen van enkele bedrijven. Het plaatsen van die borden geschiedde op verzoek en kosten van betrokken ondernemers. Op initiatief van de gemeente Zierikzee zullen bin nenkort in de binnenstad ook bordjes worden aangebracht, die verwijzen naar instanties als postkantoor, VVV-kantoor, Concertzaal e.d. Het verzoek van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale langs de invalswe gen van de stad grote borden te plaatsen met opschriften als .Welkom in Zie rikzeekon uit een oogpunt van verkeerstechnische voorschriften niet wor den ingewilligd. De leden van de middenstandskommissie verwezen in dit verband naar de grote borden, die inmiddels langs de weg naar De Val zijn ge plaatst en moesten derhalve konstateren, dat er blijkbaar toch mensen zijn, die mazen in de wet weten te vinden. Naar aanleiding van verkeersprojekt op 'f Mierennest en t Kofschip Vanaf het schoolplein zó de straat op: levensgevaarlijk ZIERIKZEE - „Al jaren hebben we bij de school te kampen met een behoorlijk verkeersgevaarlijke situatie Er gaat geen ouderavond voorbij of er worden door verontruste ouders wel vragen gesteld omtrent het zoe ken naar een mogelijke oplossing, die het oversteken van de kinderen bij het uitgaan van de school veiliger moet maken. Daarom is er ongeveer vier maanden geleden binnen de schocj een verkeerskommissie in het leven geroepen, die zich over de problematiek heeft gebogen. Deze kommissie, waarin zowel ouders als leerkrachten zitting hebben, heeft naar onze mening een goed en veilig alternatief gevonden". Aan het woord is de heer M. Vaarzon Morel, het hoofd van de openbare lagere school 't Kofschip aan de Scheldestraat in de Zierikzeese wijk Poortambacht. De school heeft, samen met de kleuterschool 't Mierenest, haar hoofdingang aan de Scheidestraat Elke schooldag opnieuw moeten de leerlingen van de beide scholen en kele malen de zeer druk bereden Scheldestraat oversteken om naar school of naar huis te gaan. Dat heeft al ontelbare malen geleid tot levens gevaarlijke situaties, waarbij geluk kig alleen nog maar blikschade en kleine persoonlijke ongelukken te registreren zijn geweest „Maar we willen voorkomen dat er eerst een ongeluk met dodelijke afloop moet gebeuren, voordat er geëigende maat regelen getroffen gaan worden. We willen het spreekwoord „Als het kalf verdronken is, dempt men de put" in dit geval beslist geen opgeld laten doen". Aldus de heer Vaarzon. Een eerste aanzet om tot een betere verkeersveiligheid voor de leerlingen te komen is gegeven in de vorm van een verkeersprojekt dat de afgelopen twee weken in beide scholen werd afgewerkt Per klas afzonderlijk werd daarbij geprobeerd om de kinderen meer verkeersbewust te maken en hen de eerste beginselen van de ver» keersregels bij te brengen. Vorige week vrijdag werd het projekt afgeslo ten. „Maar daar zijn we natuurlijk nog Bltï* niet mee uit de problemen", aldus Vaarzon. Inventarisatie „We hebben samen met de leerlin gen de situatie rond de school eens geïnventariseerd en dan schrik je toch wel even". Bij het uitgaan van de school, om ongeveer kwart voor twaalf 's ochtends en rond half vier 's mid dags gaat een stroom van zo'n honderd leerlingen per fiets naar huis. En juist aan het eind van de morgen ontstaan dan levensgevaarlijke situatie's, om dat vlak voor de uitgang van de school parkeerhavens zijn aangebracht en daar staan altijd auto's geparkeerd. De kinderen rijden tussen de auto's door de straat op. Van overzichtelijkheid voor de weggebruikers is dan geen sprake. In het kader van het verkeerspro jekt hebben de leerlingen aan het eind van de ochtend metingen ver- richt met betrekking tot de verkeers drukte op dat gedeelte van de Schel destraat In een half uur tijd pas seren daar maar liefst tussen de hon derd en tweehonderd auto's en zo'n tweehonderd fietsers. Donderdag is in dat verband een topdag met res- pekticveljjk 350 auto's en 300 fietsers. Ook hebben de kinderen summiere snelheidsmetingen verricht De uitr komsten zijn zeer verontrustend; snelheden van meer dan zeventig ki lometer per uur ter hoogte van de uitr gang van de beide scholen vormen beslist geen uitzondering. Andere zaken, die beslist niet bijdra gen tot de verkeersveiligheid, zijn de overal overstekende schoolkinderen, die te voet naar huis gaan. Voegdaarby de auto's van de ouders die hun kin deren halen en brengen, en hun auto's aan beide zijden van de Scheldestraat parkeren (soms zelfs dubbel) en de chaos is kompleet Alternatieven Samen met de kinderen zijn een aantal zaken op papier gezet die kun- Vervolg pag. 5 Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon en mogelijk een bui; minimumtempera tuur omstreeks 8 graden, middag- temperatuur ongeveer 18 graden; ma tige zuidoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 9 mei. Zaterdag; Zonnige perioden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidoost 4 Zondag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 18 gr. Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 mei Zon op 6.02, onder 21.12 Maan op 4.18, onder 13.34 Nieuwe Maan: 12 mei (21.25) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 6 mei 11.00 23.14 4.26 16.58 Doodtij: 7 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bo ven Italië en ons land verplaatst zich geleidelijk naar het oosten. Als ge volg hiervan kunnen morgen wol kenvelden van de oceaan ons land binnendringen. Mogelijk valt er een bui, maar van tijd tot tijd breekt de bewolking en komt de zon te voor schijn. De middagtempertuur is on geveer 18 graden. De wind blijft zuid oost en is morgen matig. In het week end blijft de zuidoostelijke luchtstro ming voortduren. Deze stroming voert geleidelijk wat drogere lucht aan, zodat er op zonnige perioden ge rekend mag worden. Hier en daar kan zich echter ook een bui ontwik kelen. De middagtemperatuur blijft in het weekend 18 graden. Maar na zondag is het toch met dit warme weer gedaan, want de wind draait naar noordwest en voert koudere lucht aan. De middagtemperatuur wordt dan niet hoger meer dan 16 graden. ZIERIKZEE - Maandag 9 mei zal de praktijkvleugel van het nieuwe ge bouw van de Lagere Technische School in Poortambacht te Zierikzee worden opgeleverd. Volgens plan volgen op 24 mei, 6 juni en 13 juni de opleveringen van respektievelijk de theorievleugel de gymnastiekvleugel en het totale gebouw. Direkt daarna vindt de inrichting van de lokalen plaats en de verhuizing vanuit het huidige schoolgebouw aan 't Vrije. Het gebouw in Poortambacht zal voor de grote vakantie gebruiksge- reed zijn. Het schooljaar '83-'84 wordt in het nieuwe gebouw begon nen. In oktober vindt de officiële opening plaats. UTRECHT - Het overleg voor de bouwcao voor 1983 en 1984 vordert slecht. De vierde onderhandelings ronde die woensdag werd gehouden heeft geen resultaten opgeleverd, en de Hout- en Bouwbond CNV heeft la ten weten te overwegen volgende week niet verder te praten als de werkgevers zïch niet soepeler gaan opstellen. De Bouw- en Houtbond FNV wil wel verder onderhandelen. Vorige week liet deze bond weten de werkgeversvoorstellen ver onder de maat te vinden. Volgens de CNV-bond zijn de werk gevers nog op geen enkel punt aan de wensen van de bonden tegemoet ge komen. Wat de bond het meest dwars zit is dat de werkgevers de vakantie rechten van de bouwvakkers niet willen verbeteren. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1