Samenwerking tussen kleine scholen is een harde noodzaak vl!l2Ai Jachthaven Brouwershaven voor f 60.000,verbeterd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raad Brouw beslist: MAR VAN DER VEER TRAD AF ALS CDA-VOORZITTER Aanbesteding strandje Bruinisse WA> pe 8ii.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nat weer Sociale zekerheid Parkeerproblemen Trainingstage De overdadige regen van de afgelopen we- Staatssekretaris L. de Graaf van Sociale De gemeenteraad van Brouwershaven de- Jacolies van Gastel nam gedurende tien da ken gaat met name de akkerbouw langza- Zaken sprak gisteravond in Zierikzee over batteerde gisteravond uitvoerig over de par- Qen deel aan een trainingsstage op Kreta merhand danig opbreken. (Pag. 2) de sociale zekerheid. (Pag. 3) keerproblemen in Zonnemaire. (Pag. 4) onder leiding van nationaal trainer Wil Westphaal. (Pag. 6) DINSDAG 3 MEI 1983 139ste jaargang Nr. 23313 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zelfs al zou er niets nieuws geschapen worden, dan is er nog altijd een nieuwe kombinatie. Henry Ford Staatssekretaris N. Ginjaar-Maas tijdens spreekbeurt in Noordwelle: NOORDWELLE - „Ik wil u vanavond oproepen om met elkaar en met de schoolbesturen, na te denken over de wijze waarop kleine scholen samen kunnen gaan wer ken in een groter verband. U kunt er zeker van zijn dat anders te zijnder tijd een dergelijk samenwerkingsver band van hogerhand zal worden opgelegd. Dat zal nood zakelijk worden omdat we ons in Nederland dergelijke kleine schooltjes niet meer kunnen permiteren. De fi nanciële last van het onderwijs is straks anders niet meer te torsen. U moet als direkt betrokkenen de zaak zelf in goede banen zien te leiden. Dat is niet eenvoudig, maar noodzakelijk. Ik wens u daarbij dan ook erg veel wijsheid". Deze boodschap van de staatsse kretaris van Onderwijs en Weten schappen, mevrouw N. Ginjaar- Maas, hoorden de aanwezigen gister avond (maandag) tijdens een openba re bijeenkomst van de VVD, afdeling Schouwen-Duiveland, in het dorps huis van Noordwelle waar de staats sekretaris een spreekbeurt hield. Mevrouw Ginjaar stelde weliswaar dat omtrent deze problematiek aller eerst op bestuurlijk niveau nog moet worden gesproken, maar liet onom wonden blijken dat deze maatregel er zeker zal moeten komen.Het is in dit verband duidelijk dat het het beste is als de direkt betrokkenen zelf de hand aan de ploeg slaan om tot een oplossing te komen in de kleine-scholen-problematiek". Teveel kosten Volgens de staatssekretaris speelt deze problematiek eveneens bij een groot aantal kleine scholen voor Ma vo, Huishoud- en Nijverheidsonder wijs (LHNO) en Technisch Onderwijs (LTO). ,,De kosten per leerling per jaar zijn op die scholen aanzienlijk groter dan op grotere scholen. En dat brengt verhoudingsgewijs teveel kosten met zich mee. We zullen in het onderwijs de ko mende drie jaar nog zeker zo'n 700 miljoen gulden moeten bezuinigen. Er zijn derhalve nog grote bezuini gingsmaatregelen te verwachten". Andere zaken, waarop ten aanzien van de bezuinigingen de aandacht zal worden gevestigd, zijn de besnoeiin gen in het wetenschappelijk en hoger onderwijs. ,,We denken bovendien de studie bij het middelbaar onderwijs, voor wat betreft de oudere leerlin gen, meer toe te spitsen op de doelstelling van de school en de rand- zaken te laten vallen". In haar toespraak gaf de staatsse kretaris een uiteenzetting over de wijze waarop de bezuinigingen, die nu noodzakelijk zijn, zullen moeten worden gerealiseerd. ,,We hebben ge meend om te moeten kiezen voor maatregelen, die de jongste kinderen in het onderwijs het meest buiten schot houden, evenals bepaalde vor men van onderwijs zoals het buiten gewoon onderwijs. De nadruk is daarom komen te liggen op bezuini gingen op de arbeidsplaatsen. We willen dat op drie manieren berei ken: ten eerste door de onderwijsge venden van 55 jaar en ouder, die werkloos worden, niet langer te ver plichten om een andere baan te zoe ken; ten tweede door de 56-jarige on derwijsgevende één vrije dag per week te geven en, ten derde, het na tuurlijk verloop in te schakelen bij deze bezuinigingen op arbeidsplaat sen". Dat laatste houdt in dat een leerkracht, die op grond van leerlin genaantallen ontslagen zou moeten worden, nog gedurende twee jaar aan de school verbonden te laten blijven, in de hoop dat door natuurlijk ver loop de sterkte van het onderwijs- team aan de betreffende school als nog kan worden bereikt. ,,Een derge lijke leerkracht komt bij ontslag im mers voor wachtgeld in aanmerking. Dan kun je de persoon in kwestie be ter op een school inzetten voor extra taken. Daardoor blijft bovendien de verbondenheid met het onderwijs in stand". Volgens staatssekretaris Ginjaar valt er binnen het onderwijs in Ne derland niet te ontkomen aan herver deling van werk. „Dat is weliswaar een bittere pil, maar andere bezuini gingen binnen het onderwijs zijn dat even goed". Andere zaken, die volgens me vrouw Ginjaar de nodige aandacht' zullen moeten krijgen, is de weinig efficiënte wijze waarop de verschil lende onderwijsvormen op elkaar zijn afgestemd. „Hierdoor vertoeft een verderstuderende leerling een aantal jaren langer in de schoolban ken dan nodig is". Aandacht verei sen ook de problematiek van de zit- tenblijvers, die de gemeenschap per jaar ongeveer een miljard gulden kosten, en de pakketkeuze bij het voortgezet onderwijs. Ook een beter toegankelijkheid van het technisch onderwijs voor meisjes en een tfetere aansluiting van het onderwijs op de arbeidsmarkt en het bedrijfsleven verdienen, volgens de staatssekreta ris, meer aandacht. Staatssekretaris N. Ginjaar-Maas tijdens haar toespraak in Noordwelle. Zij wordt geflankeerd door mevrouw Van der Zande-Vleugels Schutter (links) en de heer P. Zoon (rechts). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. BROUWERSHAVEN - Onder het motto „we zullen moeten onderhouden wat we hebben om het te behou den" ging de raad Brouwershaven maandagavond ak koord met het voorstel de vishoek in de jachthaven van Brouwershaven te verbeteren. De totale kosten voor dit werk worden begroot op 60.000,-. De nieuwe steiger van 72 meter lang, zal meer plaats bieden aan boten van sportvissers dan nu het geval is. De huidige steigertjes zijn kwalita tief niet best. De aansluiting op de wal laat veel te wensen over en de bootjes liggen vaak met de kop in de oeverbestorting te kruien. De vis hoek is dus aan een opknapbeurt toe en dat zal binnenkort worden gerea liseerd. Nog een onderhoudsbeurt kwam aan de orde. ROTTERDAM/DEN HAAG - Mi nister Smit-Kroes van Verkeers en Waterstaat vindt dat de verouderde spoorverbinding over de Nieuwe Maas in Rotterdam moet worden ver vangen door een tweesporige brug- viaductverbinding. Deze oplossing is 330 miljoen gulden goedkoper dan de aanvankelijk nagestreefde vierspori- ge tunnel (kosten: 760 miljoen gul den). Afdeling Zierikzee ZIERIKZEE - In de algemene ledenvergadering van het CDA, afdeling Zie rikzee werd maandagavond afscheid genomen van de eerste CDA-voorzitter in Zierikzee, de heer M. van der Veer. Hij werd opgevolgd door de heer H. van Essen. Zijn opvolger maakte van de gelegenheid gebruik om te zeggen dat hij de eenvoud en het wegcijferen van Mar van der Veer zijn eigen ik altijd heeft bewonderd. Namens de CDA-fraktie sprak de heer L. S. P. van Velthoven. „Ik heb je leren kennen als iemand, die erop uit was om te kijken wat er binnen die drie politieke partijen (CHU, AR en KVP) zat dat ons kon binden. Jij hebt getracht boven de partijen te staan en dat was jouw grote persoonlijke inzet," aldus de heer Van Velthoven. „Jij hebt gezorgd dat het CDA in Zierikzee werd tot wat het nu is". De heer Van der Veer herinnert zich dat de aanloopperiode tot het CDA in Zierikzee tot één partij vrij moeizaam verliep. Langzaamaan be gon het te groeien, door twee oorza ken. In de eerste plaats stonden in 1978 de raadsverkiezingen voor de deur en moest de eerste prestatie van het Zierikzeese CDA suksesvol zijn. Die eerste gezamenlijke aanpak van bestuurs- en raadsleden en leden gaf een inspirerende stimulans. Aan de andere kant kwam er een verdieping door gesprekken en vergaderingen. Vooruitgang „We hebben in de loop der jaren vooruitgang geboekt. Zowel de frak- tie als het bestuur hebben eigen ver antwoordelijkheid gekregen. De af gelopen jaren waren voor mij afwis selend enthousiasme en teleurstel ling". Enthousiasme bij verkiezin gen, bij de uitgaven van een eigen CDA-blad en bij nieuwe aktiviteiten. Teleurstelling was er bij de oprich ting van de RPF als doelgroep poten tiële CD A-kiezers. „Het doet je pijn als je met alle krachten probeert het christelijk karakter van het CDA zo goed mogelijk gestalte te geven en te gelijk hoor je dat het CDA niet bij bels is. En dan ontstaat er een af brokkeling. Het gaat nu goed met het CDA. Het was verheugend dat opeens zoveel mensen bereid waren om zitting te nemen in het bestuur en de fakkel over te nemen. Aan het bestuur zal het niet liggen, nu nog de leden. Het is inspirerend voor het bestuur als er veel leden meeleven en vergaderingen bezoeken. Dan krijgt Zierikzee een bloeiend CDA mét werfkracht," aldus Mar van der Veer. DEN HAAG - Omdat het aantal vrouwelijk burgemeesters in Neder land nog gering is, zal aan sollicita ties van vrouwen extra aandacht besteed worden. Sportveld Zonnemaire Het sportveld te Zonnemaire zal worden verbeterd. De raad ging ak koord met het voorstel voor dit doel een krediet te verlenen van ƒ12.500,-. De werkzaamheden zullen dit jaar nog worden uitgevoerd. De voetbal vereniging zal dan tijdelijk moeten uitwijken naar een ander dorp. De heer J. K. Goemans (VVD) vroeg zich af of de vereniging naar het sport veld in Noordgouwe moet uitwijken of dat er andere mogelijkheden zijn. Wethouder Ph. J. van Ast antwoord de dat deze zaak in goed overleg be keken zou worden. „Sportvrienden onder elkaar kunnen toch wel tot een goede oplossing komen", was zijn kommentaar. Pauwstraat De gemeente Brouwershaven trekt een bedrag van 82.250,- uit om een rekonstruktieplan uit te voeren in de Pauwstraat te Noordgouwe. In goed overleg met de bewoners zullen langs deze straat parkeerhavens worden aangelegd, waarnaast een voetpad komt te liggen. In dit verband kwa men vanuit de raad enkele opmer kingen over de aansluiting Pauw- straat/Heereweg. Gemeentewerken heeft op dit punt bloembakken geplaatst, waardoor de straat smaller wordt. Hiermee wordt geprobeerd het te hard rijden in de bebouwde kom tegen te gaan. De heer A. de Vlieger (PvdA) vroeg zich echter af of dit wel een verkeers veilige oplossing is. Ook de heer v. d. Wekken (CDA) had bezwaren, vooral omdat landbouwvoertuigen dit punt moeilijk (of niet) kunnen passeren. Burgemeester C. Slabbekoorn leg de uit dat er bij de gemeente klachten waren binnen gekomen over het te hard rijden op de Heereweg. „Ver keersdrempels mochten niet worden aangelegd omdat het een doorgaande route is. Ook hét plaatsen van het bord 30 km zou niet helpen. Daarom werd gekozen voor de bloembakken". Wethouder Van Ast legde uit dat het echt om een proef ging. „In samenwerking met rijkspo litie zal bekeken worden of het resul taat oplevert. Te hard We verwachten dat het te hard rij den afgelopen zal zijn door deze visu ele wegversmalling. Overigens is het grootste gedeelte van de straatbewo ners bijzonder tevreden over deze oplossing". De bakken kunnen ver plaatst worden. Mochten landbouw voertuigen niet kunnen passeren, dan kan de situatie worden gewij zigd. Verder stemde de raad in met het voorstel de klublokaliteit van de wa tersportvereniging Brouwershaven op te knapen. De bouwkosten wor den begroot op ruim 16.000,-. De kosten zijn voor rekening van de ver eniging. BRUINISSE - Het aanne mingsbedrijf J. D. Janse uit Middelburg is de laagste in schrijver (f 339.000) voor de aanleg van het strandje bij Aquadelta te Bruinisse. Janse heeft de gunning gekregen. Vóór 15 juni, de uiterste da tum van oplevering, zal uit de zwemkom, met een oppervlak te van 11.0000 vierkante meter, 18.000 kubieke meter grond ge haald moeten worden. Daarna moet een halve meter schoon zand voor een goede water kwaliteit zorgen. In het bedrag zit ook het hei-werk, aanleg surf-strand en de speciale trap over de dijk waarlangs een surf-glijder wordt gemaakt. Andere kandidaat-aannemers waren ASD uit Zierikzee, Van Oord uit Rotterda en aanne mer M. v. d. Velde uit Bruinis- DEN HAAG - Het grootste deel van de bewoners van groeikernen beoor deelt de stap van de grote stad naar de nieuwe woongelegenheid ondanks aanwijsbare nadelen toch positief. GRONINGEN - In de stad Gronin gen is maandag de gehele dag op ver schillende plaatsen actie gevoerd te gen de verlaging van de uitkeringen, tegen de aantasting van de sociale voorzieningen en voor afschaffing van de sollicitatieplicht. Verwachting tot woensdagavond: Enkele opklaringen In de nacht en ochtend opklarin gen; minimumtemperatuur ongeveer vijf graden en enkele mistbanken. In de loop van de dag geleidelijk toene mende bewolking met vanuit het zuiden mogelijk regen. Middagtem- peratuur omstreeks veertien graden. Weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 7 mei: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 16 gr. Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 8 gr. Middagtemp.: 17 gr. Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 mei Zon op 6.06, onder 21.09 Maan op 3.21, onder 11.19 5 mei Zon op 6.04, onder 21.10 Maan op 3.53, onder 12.25 Laatste Kwartier: 5 mei (5.43) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 4 mei 8.38 20.56 2.17 14.43 5 mei 9.43 22.03 3.16 15.45 -Doodtij: 7 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een depressie boven de Oceaan breidt het komende etmaal zijn invloed geleidelijk naar Europa uit. Morgenochtend is er bij ons nog wel zon, maar later op de dag drijft de bewolking van de depressie het land binnen. Deze bewolking wordt in de loop van de dag dikker en in het zuiden van het land bestaat er later kans op regen. De middagtempera- tuur wordt ongeveer veertien gra den. Er is morgen maar weinig wind. Voor de komende dagen ziet het er naar uit, dat wij met een warmer weertype te maken krijgen. Op het dichterbijkomen van de depressie wordt de windrichting zuid, en voert steeds zachtere lucht aan. Tegen het weekeinde kan de middagtcmpera- tuur tot zeventien graden zijn opgelo pen. De aangevoerde lucht is echter ook vochtig, zodat de neerslagkans voorlopig hoog blijft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1