De nieuwe loten liggen Maar. Laat de fanfare maar vast oefenen. Duizenden deelnemers aan 1 mei-demonstratie Leuke aktiviteiten in Sirjansland Reünie en vlootschouw van „bruine" schepen Ellemeet kan terug zien op een geslaagd feest Bon voor 23 winkeliers in Venlo Lubbers: Respekt voor taakvervulling koningin De meeste kans in de Staatsloterij. -*►< Op Koninginnedag STREEKNIEUWS 2 Opvallend veel buitenlandse deelnemers AMSTERDAM - In Amsterdam hebben zondagavond ongeveer 3.000 mensen deelgenomen aan een 1 mei demonstratie en manifestatie. Deze was georganiseerd door 38 organisaties waaronder vakbonden, politieke partijen, vereniging van buitenlandse arbeiders, bijstandmoeders en tal van andere progressieve groepe ringen. LONDEN - Een honderdtal beto gers is zondag de Engels-Amerikaan se bais in Greenham Common bin nengedrongen, waaraan het eind van het jaar Amerikaanse kruisraketten geplaatst moeten worden. Dit heeft een woordvoerster van het vrouwen- vredeskamp, dat al maanden bij de basis staat, zondag gezegd. Via een opening in de omheining drongen de betogers het terrein op. Zij werden door de politie weer van het terrein gehaald. Er zijn geen ar restaties verricht. VENLO - De politie in Venlo heeft zaterdag bij een controle op naleving van de winkelsluitingswet tegen 23 winkeliers proces-verbaal opge maakt omdat zij hun winkel op Ko ninginnedag hadden geopend. Volgens de politie betrof het win keliers in de omgeving van de plaats waarde, vooral door Duitse toeristen druk bezochte, wekelijkse markt werd gehouden. Volgens een verkla ring van de winkeliers zou sluiting van de winkels een omzetverlies heb ben betekend van honderdduizenden guldens. Voor het eerst vierden de Amster damse afdeling van CPN, PPR en PSP gezamenlijk de dag van de ar beid. De demonstratie vertrok om acht uur vanaf het Frederiksplein in de hoofdstad en ging van daar naar de Jaap Edenhal. Opvallend was het grote aantal buitenlandse deelne mers aan de demonstratie. Na de demonstratie werd in de Jaap Edenhal een manifestatie ge houden. Ook hier was het motto „Strijd tegen de crisis". „Deze dag kan een beginpunt bete ken in onze gezamenlijke strijd tegen een regering van groot sociaal on recht. Een regering ide gewoon weg moet", aldus Jan Mannaert namens het 1 mei-comité in zijn ope ningstoespraak. „Deze gezamenlijk heid kan uiteindelijk een richting op gaan die uitkomst biedt om uit de greep van raketten, crisis en intole rantie te komen. Solidariteit Het vraagstuk van de perspectie ven voor onze strijd is in eerste in stantie een zaak van solidariteit met elkaar en bovenal van het bundelen van krachten, aldus Mannaert. Hij noemde de eerste mei een dag waarop de internationale arbeiders beweging massaal zijn eisen formu leert en pleitte ervoor dat links de komende periode gaat proberen om 1 mei tot een nationale vrije dag te ma ken. Naast Mannaert spraken op de bijeenkomst in de Edenhal ook Ka rin Adelmun van de Vrouwenbond FNV, Hermien Linnebank van het 21 november-comité en Rosa Sala van het platform van buitenlandse orga nisaties. Veel aandacht besteedden zij in hun toespraken aan de proble men rond de werkloosheid, de pro blemen van buitenlanders in Neder land, onderdrukten in de helen we reld en het vredesvraagstuk. HILVERSUM - Premier Lubbers heeft zaterdagmorgen in een toespraak voor radio en televisie ter gelegenheid van Koninginnedag zijn respekt uitgesproken voor koningin Beatrix voor de wijze waarop, het staatshoofd haar zware taak vervult, ondanks zorgen rond de gezond heidstoestand van prins Claus. Lubbers riep op Koninginnedag '83 te vieren „door uitdrukking te geven aan gevoelens van verbondenheid, steun en medeleven met prins Claus, met onze koningin en met hun kinde ren". De minister-president konsta- teerde wel, dat de zorgen rond de ge zondheidstoestand van prins Claus „gelukkig zijn afgenomen". Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee. Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot 't half miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-47 74 84. Zeilvloot „De Zeeuwse Stromen ZIERIKZEE - Wie zaterdagmiddag over de Zeelandbrug geredèii heeft, moet wel zijn ogen uitgekeken hebben naar het schouwspel dat zich op de Oosterschelde afspeelde: drie klippers en drie tjalken zeilden daar met alle zielen bij langs de brug. De tweemastklipper Anita Jacoba, gebouwd in 1892, vanuit Goes de klip per Avontuur uit 1909 vanuit Dor drecht, de tweemasttjalk Boreas uit 1901 vanuit Bruinisse en de tjalk Ver wisseling uit 1898 vanuit Gorinchem ontmoetten daar de sinds kort in Zie- rikzee liggende tjalk Twee Gebroe ders uit 1904 en het kantoorschip, de klipper Door Vertrouwen uit 1899, ook afkomstig uit Zierikzee. Doordat het prachtig weer was en er slechts een lichte wind (windkracht 3 Bf) stond konden de tot vakantieschepen omge bouwde klassieke vrachtschepen pronken met al hun zeilen. Een stuk zeilersromantiek dat met name voor de opvarenden een (onvergetelijk schouwspel opleverde. Na deze show koerste de vloot na het strijken der zeilen naar het havenka naal van Zierikzee. Tegen vijf uur meerden alle schepen af aan de nieuwe Haven te Zierikzee, vlakbij de Zuidha venpoort, waar ze voor de vele toeris ten een extra attractie vormden. Promotie De Zeilvloot De Zeeuwse Stromen mag het promoten van zeiltochten met deze varende monumenten voor dag jes, weekends en vakanties als een geslaagd initiatief voor het Zeeuwse watertoerisme beschouwen. De be heerster van het vorig jaar in Zierikzee gestarte boekingskantoor, Jannie van der Meulen, vertelt desgevraagd dat de vraag naar deze vorm van water sporten nog steeds toeneemt en de belangstelling voor dit soort reisjes, waarbij de handen uit de mouwen ge stoken moeten worden, sterk groeiend DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgele genheid wil met ingang van 1 juli de dertiende maanduitkering en verge lijkbare extra's niet meer meenemen bij de berekening van de WAO. De staatssecretaris vindt dat de WAO- uitkering gebaseerd moet worden op het dagloon dat de WAO-ers zouden verdienen als zij konden werken, al dus een mededeling van het ministe rie van sociale zaken. DEN HAAG - Het kabinet is vrij dag akkoord gegaan met een wets ontwerp van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) tot verlaging van de kinderbijslag met een half procent over de hele linie per 1 juli. VLISSINGEN - De Belgische auto riteiten hebben vrijdag de lading van de Arnemuiden 46 „Prina Cornelis" openbaar verkocht. De Arm 46 werd donderdagmiddag toen het schip op weg was naar Vlissingen om zijn la ding' te:blossen, door de Belgische marih'e-autoritéiten aangehouden en opgebracht naaisZeebrugge, waar het aan de ketting werd gelegd. AMSTERDAM - Op verzoek van justitie worden door de Amsterdam se politie per dag veel minder par keerbonnen uitgedeeld dan voorheen als gevolg van administratieproble men bij justitie: Volgens persofficier van justitie, mr. H. P. Woldrik, heeft justitie de politie gevraagd niet meer bonnen in te zenden dan justitie kan verwerken. Dti betekent voor de staat een verliespost van 60.000 gul den per week. HAARLEMMERMEER - Evenals zondagmiddag hebben zich maandag ochtend rond kwart over negen in de Schipholtunnel richting Amsterdam weer enkele botsingen voorgedaan. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie waren daar ongeveer tien auto's bij betrokken. Niemand werd gewond. De tunnelbuis is slechts korte tijd versperd geweest. De politie noemde onvoldoende af stand houden als oorzaak van de bot singen. ELLEMEET - Ook in Ellemeet werd onder een stralend oranjezonnetje Ko ninginnedag gevierd, 's Morgens om 10.00 uur kwamen de kinderen verkleed op school, waarna diverse spelletjes werden gespeeld zoals langlauf, ringste ken en koekhappen. Door het mooie weer waren veel ouders aanwezig om hun kinderen aan te moedigen. uit mevr. De Jonge, mevr. v. d. Klooster en de heer Plaisier geen ge makkelijke taak een winnaar aan te wijzen. Uiteindelijk was het Ane- goen Punt met het liedje de „Kwak- keldans" die het hoogst aantal pun ten skoorde. De deelnemers kregen van de zaal een daverend applaus. De klucht „O die mannen", gespeeld door de toneelvereniging werd zeer goed op de planken gebracht. Ook zij werden beloond met een daverend applaus en voor al de vrije tijd die zij er aan hadden besteed was er een bloemetje. De avond werd besloten met het rad van avontuur en dansje dat duurde tot in de kleine uurtjes. 's Middags werd èen film vertoond voor de jeugd, waarna een gekostu meerde korfbalwedstrijd werd gespeeld op het sportveld. Dit werd geopend met het opgooien van de bal door burgemeester W. den Boer. Voor de feestavond was een grote belangstelling. De voorzitter van de Dorpsraad kon dan ook een volle zaal namens de ouderkommissie, to neelvereniging en dorpsraad harte lijk welkom heten. Play-back Na de opening werd door een aan tal leerlingen van de school een wedstrijd gehouden in Play-back. Op dit gebied is in Ellemeet veel talent want het was voor de jury, bestaande Ellemeet kan terugzien op een geslaagd feest. SIRJANSLAND - Voorafgegaan door de drumband maakte Oosterlands fanfare zaterdagochtend een rondgang door het dorp, gevolgd door een grote stoet versierde fietsen. Op het plein voor de oude smidse sprak burgemeester J. van Bommel zijn waardering uit voor het vele werk dat in de kleinste kern van de gemeente Duiveland elk jaar voor Koninginnedag wordt verzet Na zijn opening van de feestelijkheden speelde Oosterlands fanfare het Wilhelmus. Aan de Noordstraat te Haamstede staat dit monumentale huis van de familie VV. J. Geleijnse. Dit huis. hoewel ouder dan de 18e eeuwse voorgevel, kan zonder overdrijven weer tot de fraaiste van de Westhoek worden gerekend. De juist deze week aangebrachte groene zonneblinden en de zwarte krulijzers aan de royale hardstenen stoep benadrukken nog eens het voorname karakter van dit pand Noordstraat 12. Want ook de voordeur met het oorspronkelijk gietijzeren or nament en er boven de levensboom, zijn in het oogspringende elementen. Deze woning, die vanaf J753 tot 1927 voor le den van de familie Vis en Bolle als burgemeesterswoning fungeerde, staat na een ingrijpende verbouwing weer in vol le glorie te pronken. In opdracht van W. J. Geleijnse voerde timmerman-aannemer J. C A. Prince uit Serooskerke zonder hulp van Monu mentenzorg maar met volle medewerking van de gemeente Westcrschouwen deze vakkundige restauratie uit. Dit alles kon gebeuren toen in dit pand in december 1981 ..Slijterij Felius" hier zijn deuren sloot en W. J. Geleijnse de nieuwe ei genaar werd. Zeker is. dat zo'n historisch verantwoorde en stijlvolle verbouwing zoals Geleijnse heeft laten uitvoeren een voorbeeld voor de Westhoek kan genoemd worden. In de loodsen van Fa Van Dijk vond de prijsuitreiking van de versierde fietsen plaats. Winnaar werd André HAAMSTEDE Alg. vergadering Chr. Nat. School De Ver. voor Chr. Nat. Schoolon derwijs houdt op maandag 9 mei een algemene vergadering in de school. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat het jaarverslag, verkiezing bestuursleden, statutenwijziging en een vertoning van dia's m.b.t. de Wet medezeggenschap onderwijs met toe lichting ook volgen mededelingen over de huidige stand van zaken. Doorrijden na aanrijding In de Weststraat ter hoogte van de Brouwerij werd zaterdagavond de auto van T. L. uit Haamstede aan de voorzijde zwaar beschadigd. De auto die de botsing veroorzaakte reed door, doch het kenteken kon geno teerd worden. De politie kon daarop mevr. C. F.-d. J. uit Haamstede naar het buro halen voor verhoor. Auto's beplakt met stickers De Rijkspolitie noemde Koningin nedag 1983 een uitermate geslaagd en sfeerrijk feest. Overal in de dorpen liep het programma op rolletjes en nergens kwamen wanklanken naar voren. In Haamstede liepen enkele deelnemers aan het Zeskampspel een bloedneus en een lichte verwonding op aan de rug. De brandweerauto die gebruikt werd voor de „schuimfabricage" voor het Zeskampspel werd voorzien van een aantal stickefs van de Cen trumpartij. Ook enkele geparkeerd staande auto's werden beplakt. Joziase. Arianne Neele en Eline Struijk wonnen de tweede en derde prijs. Na het oplaten van de ballonnen namen ruim vijftig kinderen deel aan het circuit van tien verschillende spel letjes onder leiding van het onderwij zend personeel. De deelnemers wer den in drie leeftijdsgroepen verdeeld Prijswinnaars: kinderen tot 6 jaar: 1. Richard Goudeling, 2. Piet de Vlieger en 3. Eric Stoutea Kinderen van 6 tot 9 jaar: 1. Mark Abrahamse, 2. Joyce Franken en 3. Ronald Veeningen. Kin deren van 9 tot 13 jaar. 1. Paul Veenin gen, 2. Barry Neele en 3. André Jozias- se. Alle kinderen kregen een prijs. Na de middagpauze startte een fiets- cross, die de ongeveer twintig deelne mers over een lastig parcours met vele hindernissen voerde. In de finale bleek Piet Abrahamse de sterkste. De twee de plaats was voor Jan Neele en Kees Krabbe werd derde. Tegelijkertijd werd in het Verenigingsgebouw een bingo voor bejaarden gehouden. Aan het eind van de middag vond een gekostumeerd korfbalwedstrijd plaats. Een team van Sii^ansland Voor uit trad aan tegen een ploeg, samenge steld uit dorpsgenoten. Onder grote publieke belangstelling werd de wed strijd zonder al te veel moeite door Siijansland Vooruit met 11-2 gewon- Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Gymzaal. Meer Bewegen voor Oude ren. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth". Uitlenen van boeken. Van 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -20.00 uur. Iédere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel-café-restaurant Haamstede. Klaverjassen „Haamstede". 20.00 Maandag 2 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Leden vergadering CDA, afdeling Zierik zee. 19.00 uur. „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Lezing staatssekretaris L. de Graaf, na af loop van de CDA-ledenvergadering. 20.00 uur. Poststraat 25. Introduktie „Iona" metamorfose. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 3 mei Zierikzee Stadhuis. Vergadering midden standskommissie. 16.30 uur. Gereformeerde kerk. Energie-dis- kussie. 19.30 uur. Woensdag 4 mei Haamstede Fietstocht Ned. Ver. van Huisvrou wen afdeling Westerschouwen, ver trek 13.30 uur parkeerterrein Amro- bank. Donderdag 5 mei Renesse De Zeeuwse Stromen. Informatie-bij- eenkomst energie. 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet, 14.00 uur sportfilmfesti val: 18.30 uur Aerobic dance, 19.00 uur Bevrijdingstrimloop, 20.20 uurl De Putmeet, verloting. Zaterdag 7 mei Brouwershaven Tonnenmagazijn. Solidariteitsdag Schouwen-Duiveland, organisatie VARA, Wereldwinkel, P.v.d.A., FNV. 14.00 tot 18.00 uur en van 20.00 tot 00.30 uur. Dinsdag 10 mei Zierikzee Gereformeerde kerk. Energie-dis- kussie. 19.30 uur. Raadzaal. Openbare vergadering verkeerscommissie. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Autoralley. 18.00 uur. Woensdag 11 mei Burgh-Haamstede Ned. Herv. kerk. Korenavond. 19.30 uur. Recreatiezaal Geref. Kerk. Af scheidsreceptie direkteur A. Kort van rusthuis Duinoord. 14.30 uur. Donderdag 19 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 26 mei Zierikzee Gereformeerde kerk. Energie-dis- kussie. 19.30 uur. Vrijdag 27 mei Zierikzee Restaurant „Mondragon". Af scheidsreceptie J. A. Rotte, griffier van het waterschap Schouwen-Dui veland. 16.30 tot 18.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2