Gezamenlijke ouderavond openbare scholen in Bru Korte causerie over hart- en vaatziekten CVEL in Nieuwerkerk hield ledenvergadering Vissers uit Bruinisse op excursie in België Nederlandse vissersboot in België aan de ketting ONZE PUZZELRUBRIEK Bovenbouw presenteerde spektakelstuk Groene Kruis Scharendijke 35-jarig bestaan STREEKNIEUWS Te gast van Geveke BERIGTEN UIT HET VERLEDEN Symposium over leven in de zee 4 BRUINISSE - Donderdagavond hielden de openbare lagere school „De Meerpaal" en de openbare lagere kleu terschool ,,'t Kwetternest" voor het eerst een gezamen lijke ouderavond in het Dorpshuis van Bruinisse. In deze vergadering werden de bestaande ouderkommissies op geheven en werden de ouderraad en de medezeggen schapsraad geïnstalleerd. Een medezeggenschapsraad (bestaande uit mevrouw G. G. v. d. Velden en mevrouw C. Deering) is een afvaardiging van de ouderraad en bespreekt allerlei zaken met ouders en leerkrachten enerzijds en met het gemeentebestuur anderzijds. Een ouderraad behartigt meer de zaken op school. Leerlingen van De Meerpaal presenteren een zeer suksesvol spektakelstuk. Na een warm woord van welkom van de scheidende voorzitter van de ouderkommissie, de heerM. C. Lems, kon deze het eerste exemplaar van het nieuwe huishoudreglement aan burgemeester T. C. Hekman over handigen. Het huishoudelijke ge deelte besloeg slechts een klein ge deelte van de avond. Over het finan cieel gedeelte van mevrouw P. M. v. d. Velde waren geen opmerkingen. Joyce van Gelder en Han Smits hadden de kas in orde bevonden. Met ruime meerderheid van stemmen werd mevrouw H. J. Welters gekozen in de ouderraad. Deze ouderraad bestaat nu uit de dames V. Veld kamp, C. Deering, M. Habraken en J. Padmos en de heer J. de Herder en J. Kostense, aangevuld met het nieuwe lid mevrouw Welters. Afscheid De heer M. A. Witsenburg, hoofd van de lagere school, was blij met de grote opkomst. Hij verwelkomde mevrouw Welters die hij al van ver schillende schoolzaken kende harte- SCHARENDIJKE - Op een Groene Kruis-avond in Scharendijke hield me disch directeur van de Zeeuwse kruisvereniging, de heer D. D. J. Wieringa dinsdagavond een causerie over hart- en vaatziekten. Hij vertelde dat de helft van het aantal mensen, dat een hartinfarct krijgt binnen het uur sterft. Vijf op de duizend babies hebben een aangeboren hartafwijking. De helft daarvan komt binnen enkele maanden te overlijden. De heer Wieringa noemde acht fac toren, die een infarct kunnen veroor zaken: 1) erfelijk; 2) te veel vet gebruiken; 3) slecht eten; 4) roken; 5) stress; 6) te weinig lichaamsbewe ging; 7) te hoge bloeddruk; 8) suiker ziekte. In Kenia en Oeganda bestonden voor 1948 geen hart- en vaatziekten. Door Westerse invloeden, onder an dere zout- en vetgebruik namen deze ziekten in ernstige mate toe. Ter voorkoming van dergelijke ziekten moeten de mensen van kinds af aan beter eten, minder vet en suiker inne men en meer aan sport doen. Film De behandeling bestaat uit medi cijnen en een dieet en geen langduri ge rust, zoals vroeger werd voorge schreven. Wel revalidatie, zoals wan delen en fietsen. Ook worden meer operaties uitgevoerd dan enkele ja ren geleden. Na de pauze werd de film ,,Ik ben het hart van Jan" gedraaid. Hierin bleek duidelijk dat stress en een ver keerde voeding de grote boosdoeners zijn. Jan kreeg een waarschuwing via een hartinfarct, maar het hart herstelde zich weer na revalidatie en een behandeling. De belangstelling voor het onder werp was goed te noemen. De heer De Jonge, voorzitter van de basiseen heid Schouwen-Duiveland dankte het bestuur uit Scharendijke voor hun organisatie. NIEUWERKERK - De Coöperatieve Vereniging tot Exploitatie van Land bouwwerktuigen en machines .Nieuwerkerk" W.A. bestaat is dit jaar 35 jaar. Het ligt in de bedoeling in een later stadium hieraan de nodige aandacht te besteden. De voorzitter van de CVEL, de heer H. J. v. d. Zande - die deze funk- tie overigens ook 35 jaar vervult - ging tijdens de algemene ledenvergadering in op de veranderingen sedert de oprichting van de vereniging. De mechanisatie is vooral de laatste 10 tot 15 jaar sterk toegeno men. Werd na de oprichting begon nen met het spuiten van aardappe len, thans vormt de vereniging een onmisbare schakel voor de land bouwbedrijven in verband met de be schikbaarheid van diverse machines voor het zaaien, planten, spuiten en rooien van de produkten. De geldelij ke omzet van de vereniging beloopt momenteel ruim f 700.000,— per jaar. Tijdens de matig bezochte leden vergadering werden voorts de balans en exploitatierekening over 1982 goedgekeurd. Deze toonden het beeld van een gezonde financiële situatie. In 1982 werd totaal tot 65 afge schreven op werktuigen en machines (in 1981: 60 De financiële kom missie, bestaande uit de heren S. van Maurik, J. v. d. Zande en J. H. C. Slootmaker bevond de boeken in or de. Als nieuwe reserve voor deze kommissie-werd benoemd, de heer J. van Klinken. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing herkoos de vergadering met grote meerder heid van stemmen de aftredende bestuursleden H. J. v. d. Zande (voor zitter) en J. J. Folmer (sekretaris). De CVEL heeft voor dit jaar aange kocht: een combine, bietenlader, stortbak en een uien-precisie-zaai- machine. Een uienrooier moet nog worden aangekocht. Voor laatstge noemde aanschaf verleende de leden vergadering goedkeuring voor het aangaan van een geldlening. lijk en hoopte op een even goede sa menwerking als tot nog toe het geval was. Hierna werd afscheid genomen van de heer Lems en de dames A. Kik, P. M. v. d. Velde, M. T. Kostense en G. G. v. d. Velde. Hoewel allen meerde re jaren aktief in de ouderkommis sie, spande Rinus Lems toch wel de kroon met zijn tien jaren. De heer Witzenburg noemde Lems dan ook een morele steun en dankte hem voor zijn vriendschap en het vele werk voor de schaal gedaan. ,,Bij nacht en ontij was je paraat om de schoolzaken te behartigen, on ze grote dank daarvoor". Als kroon op het werk noemde hij de organisa tie van het 400-jarig schoolfeest. Lems kreeg een pen met dé inscrip tie ,,De Meerpaal". Ook voor de da mes was er een presentje en een bloe metje. De heer Barendrecht uit Dreischor draaide vervolgens een film opgeno men tijdens de viering van het 400- j^rig schoolfeest. Bekende beelden, bekende gezichten, een fraaie terug blik op een schitterend feest. Toneel Een spektakelstuk besloot de ge zellige avond. Het was een humo ristische musical met een boodschap die schitterend gespeeld werd door leerlingen van de bovenbouw. In zijn koninkrijk had de koning (Marinus Padmos) het voor het zeggen, of soms Appie (Martin Bout) zijn raadgever? Alles draaide in het land om de spuit busindustrie ten koste van bloemen, schone lucht en schoon water. In het land was ook een aktiegroep aktief, ,,De laatste bloem". Hier was zelfs de kroonprins (Arnold Knop) lid van, zeer tot verdriet van de ko ningin (Els Kik). Zij kwamen op voor de leefbaarheid in het land. Een oude professor (Peter Klink) die al jaren rond liep met een koffertje met daar in het laatste restje gezond verstand, bracht uiteindelijk de oplossing: In een geschil kunnen de partijen best allebei een klein beetje gelijk heb ben. Een kameraploeg van de TV had al les gefilmd en kreeg hiermee een pri meur. Het fraaie decor werd door twee oud-leerlingen gemaakt: Marco Klink en Johnny Duinhouwer. Ad Fluyt, mevrouw Lems, Gerda Roest en Rianda Dalebout kregen bloemen als de mensen achter de coulissen. KERKWERVE „Gemeente" W-, De aandachtige lezer van de Nieuwsbode, die bekend is met de gang van zaken rond de restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk te Kerkwerve, zal enigszins verbaasd het artikel hebben gelezen over de bijzondere avonddienst in deze kerk op vrijdag 6 mei aanstaande. In de aanhef van het artikel wordt namelijk gesproken over een „raads vergadering van de gemeente Mid- denschouwen, gehouden in juni 1978", en over „de meerderheid van de raad". Dit moet echter zijn: „een vergade ring van de Nederlands Hervormde Gemeente" en „de meerderheid van de gemeenteleden". Om de zaak helemaal recht te brei en moet ook nog worden vermeld dat het kinderkoor van de C.N.S. onder leiding staat van mevrouw M. van Sluys-Gerritsen. Voetganger aangereden Voetganger mevrouw J. v. d. T. uit Kerkwerve werd woensdagmiddag op het fietspad langs de Provinciale weg tussen Haamstede en Zierikzee ter hoogte van Moriaanshoofd aange reden door een bromfietser. V. d. T. liep aan de linkerzijde van het fietspad richting Haamstede. Achter haar naderde R. J. U. uit Zierikzee op zijn brommer. U. gaf signalen om de voetganger te waarschuwen. V. d. T. schrok daarvan en zou midden op het fietspad zijn gaan lopenm, waardoor ze werd aangereden. Ze moest per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis worden vervoerd. Dokter Sleegers verleende eerste hulp. MIDDELBURG Voorlichting over Gepensioneerden Bond Op dinsdagavond 17 mei zal de heer Eekman, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond Gepensioneer den, spreken over de doelstelling en werkwijze van deze bond, en het nut ervan voor gepensioneerden. De heer Eekman is hiervoor uitgenodigd door de groep voor weduwen en we duwnaars, gestart in samenwerking met Fiom-Zeeland, die wekelijks bij een komt op de dinsdagavond in het gebouw van Jeugd en Gezin aan de Londensekaai 39 te Middelburg. Een ieder die belangstelling heeft is op deze avond van harte welkom, ook niet-groepsleden. Na de inlei ding zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De avond begint om half acht. SCHIERMONNIKOOG - Een Ame rikaanse jachtbommenwerper van het type F-lll is dinsdagavond in de omgeving van het Rifgat, ongeveer 12 mijl ten noordoosten van Schier monnikoog, in de Noordzee gestort. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht in West- Duitsland heeft dit eerst donderdag bevestigd. Dit ongeluk gebeurde on geveer gelijktijdig met de botsing tussen de twee Nederlandse F-16's bij Hoogeveen. BRUikbaar gravel BRUINISSE - Dat oude gra vel ook uiterst bruikbaar is om ingezet te worden in het recycling-proces, is een Bruse vinding van de laatste tijd. Dat gravel prima geschikt is voor tennisbanen is bekend, en kleurt daarmee menig tennis- komplex. Een handvol lijn trekkers met rechthoekige ideeën maken daar weer vel den van, waarvan er vier in Bruinisse liggen. In het mid den hangen ze een net (maas wijdte van een half-was ma kreel), zodat tackel en slyding uitgesloten zijn. Sinds een tiental jaren is vooral in Bru de tennissport uit de elite-sfeer getreden, dus ,,ök voo geweu- ne maansen, gelokkug". Gravel wordt gemaakt van gebroken bakstenen en dak pannen van de steenfabrieken langs Waal en IJssel, de onder laag komt iets verder van huis: vulkanische lava van Strom- .boli en Vesuvius. De oude gra vel van de Bruse banen werd vorige week door gemeente werken vanwege z'n grote wa- terdoorlatendheid, op het Ha- venplato aangebracht, op plaatsen waar langdurig plas sen bleven staan. Er liggen ook voldoende netten op de Kade, dus wie weet zien we de haven meester nog eens optreden als umpire DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft het voorstel tot herindeling van Friesland donderdag aanvaard. BRUINISSE - Vierentwintig opvarenden van de Bruinisser vissersvloot waren opnieuw de gast van Geveke, de Nederlandse firma, die de Caterpillar motoren ïn ons land vertegenwoordigt. De bus, waarmee een reisje door Bel gië werd gemaakt, startte te Bruinisse met 41 passagiers. Naast de mossel- kwekers waren er werknemers van de machinefabrieken Padmos en Maas kant en van de scheepsschroevenfabrieken Van Voorden en Van Lips uit Dru- nen, terwijl ook een lid van de Scheepvaartinspectie de reis meemaakte. Middelpunt van het culinaire ge beuren van de dag was het motel-res taurant Dennenhof te Brassaat bij Antwerpen, waar 's ochtends de kof fie gebruikt werd en waar 's avonds genoten werd van een uitstekend verzorgd diner. Van 10.30 tot 14.30 uur vertoefde het gezelschap in Gosselies, zeven km noordelijk van Charleroi, waar de Caterpillar fabrieken gevestigd zijn. Door deze fabrieken, waar de motoren worden geassembleerd en de wheel loaders worden geprodu ceerd, werden de deelnemers in groe pen rondgeleid, zodat men op zijn ge mak de verschillende motortypen kon bekijken. Een Nederlands onder titelde film over de verschillende Ca terpillar fabrikaten over de hele we- reld liet zin dat het bedrijf een we reldconcern is. De schepenlift van Ronquieres is voor zeelieden een interessant kunst werk. Omdat ze gewend zijn een sluis in en uit te varen moet het een vreemde sensatie zijn over een lengte van 1432 meter met schip en al 67 meter in de hoogte te worden getrokken. Over de VLISSINGEN - Een Nederlands vissersschip, de Prina Cornelia uit Arnemüiden, is zaterdag door de Bel gische zeemacht opgebracht en in de haven van Zeebrugge aan de ketting gelegd, omdat met dit schip gevist zou zijn in de Belgische territoriale wateren. De eigenaar van het schip ontkent in overtreding te zijn geweest. Schip per Caljouw zegt over papieren te be schikken waaruit blijkt dat hij bin nen de Belgische twaalfmijlszone mag vissen. Het schip meet minder dan zeventig registerton en het mo torvermogen is driehonderd pk. Daarmee blijft het schip onder richt lijnen van de EG, aldus de schipper. Volgens schipper Caljouw was de Prina Cornelia op weg naar Vlissin- gen om een forse lading tong en schol te lossen, toen het schip werd aange houden. „Wij waren helemaal niet meer aan het vissen. Daarom waren we ook helemaal niet bang voor de controle van de zeevaartpolitie". ROTTERDAM - Hoogovens vindt dat de problematiek rond de verwer king van chemisch afval in ons land niet in nationaal maar in EEG- verband moet worden opgelost. Daarbij moet werden uitgegaan van bestaande verwerkingscapaciteit. DEN HAAG - Het is minister Ru- ding van financiën niet duidelijk of er mede als gevolg van de heviger bestrijding van het zwart-geldcircuit een „kapitaalvlucht" naar het bui tenland plaatsvindt. Dit blijkt uit zijn antwoorden - donderdag - op vra gen uit de Tweede Kamer over recen te uitspraken van de voorzitter van de raad van bestuur van de ABN, dr. A. Batenburg. Uit de krant van 50 jaar geleden OUWERKERK - Alhier is verleden Maandag een afdeeling opgericht van de vereeniging Steun bij Ziekenhuis- verpleging. Nadat de administrateur dezer vereeniging, dhr. Uil uit Zie rikzee, het doel en werking had uit eengezet, werd een commissie ge vormd die als bestuur der afdeeling zal fungeren. ADVERTENTIE - Gebruik voor uw ontbijt Alewijnse's Zuivere Zeeuw- sche Roggebloem, 18 ct per pakje, iets anders dan Havermout. Heerlijk van smaak. Voor reclame geven wij bij inzending van 20 ledige verpak kingen een mooie Eetlepel cadeau! HAAMSTEDE - Donderdag en Vrijdag werd in de zaal van Hotel Bom de aangekondigde tentoonstel ling gehouden van bolbloemen, hoofdzakelijk narcissen, vanweege de afdeling Westelijk Schouwen der Algemene vereeniging voor bloem bollencultuur. NOORDWELLE - Tweede Paasch- dag gaf de Mondharmonica-Vereeni- ging „Melodia" in de vrij goed bezet te zaal van den heer De Jonge haar jaarlijksche uitvoering. De opge voerde toneelstukjes vielen, te oor delen naar het hartelijk applaus, zeer in de smaak. Daartusschcn door zorg den de harpisten er voor dat de stem ming er in bleef. BROUWERSHAVEN - Woensdag avond vond ten stadhuize de uitrei king plaats van getuigschriften voor scherpschieten aan leden van den bond van Vrijwillige Landstormers alhier. De burgemeester reikte de ge tuigschriften uit. Motorvermogen Toen de papieren in orde werden bevonden ging de politie naar de ma chinekamer en stelde vast, dat het motorvermogen hoger was dan toe gestaan, aldus de schipper. Daarop is het schip opgebracht en aan de ket ting gelegd. De Belgische zeemacht wilde geen commentaar geven op de ze lezing. „Vertegenwoordigers van Zevibel, de Zeeuwse Vereniging voor Visserij- belangen, en van de Federatie van Visserijverenigingen zijn op weg naar Zeebrugge om de zaak met de autoriteiten te bespreken". tot standkoming van deze bijzondere sluis werd een film bekeken. Waterloo, een keerpunt in de Euro pese geschiedenis, werd een pleister plaats om de dorst te lessen. Daarna ging het weer op Brassaat aan, waarin Dennenhof het aperatief al klaar stond. ROTTERDAM - De haring is een moordenaar. Biologen weten dat al lang, maar deze stelling werd nog eens benadrukt door dr. R. Boddeke, de bioloog van het Rijks Instituut voor Visserij onderzoek in IJmuiden op het symposium Nederland en de rijkdommen van de zee in de Rotter damse Doelen. Eén van de bewijzen, dat de haring in de centrale Noordzee thans in gro ten getale voorkomt is de verdwij ning van de sprot en de zandspiering. Toen in de zeventigerjaren de haring bijna door overbevissing was uitge roeid viel dat direct te konstateren uit de toeneming van de zandspiering en de sprot in onze wateren. Maar nu verdwijnen deze visjes als sneeuw voor de zon en ook de kabeljauw is in veel minder grote aantallen aanwe zig. Nederland eet 33 kilo vis per per soon per jaar, maar de verdeling over het gehele land is erg ongelijk. Ver deeld over de wereldbevolking is het verbruik 16 kilo per hoofd van de be volking. De zee als toekomstige wereld- voedselbron met name door de vangst van kril noemde dr. Boddeke een sprookje. Door de uitroeiing van de walvis bevatten de zeeën rond de Zuidpool wel grote hoeveelheden kril, maar zolang ze onder het ijs lig gen (9 maanden per jaar) kan nie mand ze vangen. De Russen zijn met 85 van de aanvoer de grootste kril leveranciers voor de vismeel in dustrie. De winnaars van de boekenbon 10,— zijn deze week: P. van Dongen Ring 13 4315 AE Dreischor H. A. Kramer Plevierstraat 31 4301 LT Zierikzee Oplossing kruiswoord E1909: HORIZONTAAL: 1. gehaast; 6. ge vecht; 12. Km; 13. pal; 15. nol; 16. er; 17. zon; 19. notaris; 22. KRO; 23. eten; 25. traag; 26. bode; 27. gibus; 29. ork; 30. palet; 31. de; 32. tien; 34. Eder; 36. re; 37. steek; 38. tarok; 40. boer; 41. emoe; 43. slang; 46. poter; 49. eb; 51. oase; 52. laat; 53. ge; 54. gebod; 56. via; 58. keper; 60. Ares; 61. Ceram; 63. romp; 64. taf; 65. balatum; 67. ree; 68. ia; 69. hop; 70. ion; 71. en; 73. Edam mer; 74. element. VERTIKAAL: 1. gezegde; 2. emo tie; 3. AP; 4. aan; 5. slot; 7. enig; 8. vos; 9. el; 10. herder; 11. troetel; 14. naar; 18. neb; 20. tronk; 21. raket; 22. kol; 24. nutteloos; 26. barometer; 28. sieraad; 30. peretak; 33. Ee; 35. da; 37. SOS; 39. kor; 42. legatie; 44. NS; 45. gevel; 46. plaat; 47. o.a.; 48. serpent; 50. beraad; 53. gemeen; 55. bef; 57. Iran; 59. por; 61. cape; 62. muil; 65. bom; 66. moe; 69. hm; 71. n.m. DE NIEUWE PUZZEL Nr. E1805 HORIZONTAAL: 2. vuurwapen; 12. eminentie; 14. zwierig, elegant; 15. oosters rechter; 16. kauw; 17. Eu ropeaan; 19. eerstkomende; 21. kin deruitroep; 22. breibenodigdheid; 23. toegevoegde diagonaalboog onder een gewelf; 25. binnen korte tijd; 27. grote, zure kers; 29. plaats in de Betu we; 30. doodslag met voorbedachte rade; 32. halfaap met vossesnuit; 33. zwaardwalvis; 34. maand; 36. ge kuipt houten vat; 37. op het ogenblik; 38. aanwijzend voornaamwoord; 39. zijrivier van de Donau; 41. land bouwwerktuig; 42. steekwapen; 43. visite; 44. aardrijkskundige aandui ding; 45. trechtervormig sleepnet; 47. korte tijdsduur; 48. stoomschip; 50. lang, dun en smal stuk hout; 52. zout van salpeterzuur; 55. kloosterover ste; 56. hetzelfde 58. gelijkmatig; 59. meststof; 60. door een vorst afgekon digd besluit; 62. beroep, ambacht; 63. buurt onder Barneveld; 64. blad pa pier; 65. persoonlijk voornaam woord; 67. onbepaald hoofdtel woord; 68. scheepsvloer; 69. bij woord; 70. kledingstuk; 72. tijdperk van 12 maanden; 74. vorm van mij; 75. vrucht. VERTIKAAL: 1. afdeling van een compagnie; 3. anno Christi; 4. supe rieur onder wie men werkt; 5. krampachtige aandoening van het middenrif; 6. technische commissie; 7. schijngestalte van de maan; 8. dro ge plaats die alleen bij vloed onder loopt; 9. plaats in Noord-Holland; 10. vogelprodukt; 11. uit zijn land ver drevene; 13. grote, uitschuifbare lad der; 16. plant; 18. in een punt uitlo pende berg; 20. zich stipt houdende aan een verplichting; 22. uitwas op de huid; 24. verouderde lengte-een heid; 25. vreemde titel; 26. soort van papegaai; 28. voorzetsel; 30. stof; 31. bepaald aantal; 34. bakenstok met ij zeren punt; 35. kleine afbeelding in een grote; 38. van aanzienlijke li chaamsomvang; 40. klein besteend rijsthoofd; 44. oliebestanddeel; 46. ti tel; 49. heimelijk; 51. langwerpige bak; 53. ten gunste van; 54. vaartuig; 55. inborst; 57. zoon; 59. gehalte-een heid van goud; 61. telwoord; 63. loos neerhangend; 66. opleidingsinstituut tot beroepsofficier; 67. vierhandig dier; 70. dat is; 71. dierengeluid; 72. bevestiging; 73. muzieknoot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4