Duiveland neemt deel aan Stichting Theaterbureau Aangepast schip „Scheldevallei" voer langs pijlers in Bouwdok I ELEKTRO LIEVENSE Paarden lopen dwars door kernen Westerschouwen Voordeelaktie ZOC Na gewijzigde subsidie-overeenkomst Aanleg Verkoop en reparaties LIJST VAN VERDIENSTEN VAN K. A. VAN LANGERAAD MET GOUD BEKROOND STREEKNIEUWS Unieke vaartocht ,,De Zonnebloem" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 april X9S3 Nr. 23311 3 DUIVELAND - Met de stemmen van de S.G.P.-fraktie tegen besloot de gemeenteraad van Duiveland donder dagavond tot deelname aan de Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland, met ingang van 1 januari 1984. Voor het jaar 1984 dient nog wel een besluit te worden genomen over het beschikbaar te stellen bedrag. Op de begroting 1983 wordt voor theateraktiviteiten een totaalbedrag ge raamd van 2,92 per inwoner. Aangezien de Duivelandse gemeen teraad zich niet kon vinden in de aan vankelijk opgestelde subsidie-over eenkomst. besloot men vorig jaar nog niet deel te nemen aan de Stich ting Theaterbureau Uit in Zeeland. Bij wijze van voorlopige oplossing werd toen overgegaan tot ondersteu ning van de gemeente Zierikzee in de vorm van: het verlenen van een bij drage in de kosten, die Zierikzee maakt voor haar deelname in de sub sidiëring van de apparaatkosten van het theaterbureau tot een bedrag van 0,29 per inwoner en het handhaven van de gemeentelijke bijdrage in de tekorten op de evenementen en deze te betalen aan Zierikzee tot een be drag van 2,60 per inwoner, onder de voorwaarde dat voor de evenemen ten voldoende draagvlak aanwezig S.G.P. tegen Inmiddels is de subsidie- overeenkomst voor deelname aan de Stichting Theaterbureau echter ge wijzigd en werd rekening gehouden met de bezwaren tegen de verschul digde boete bij uittreding. Het kolle ge stelde de raad dan ook voor voor 1984 tot deelname te besluiten. De heer A. van Klinken liet namens de S.G.P.-fraktie weten om principiële redenen moeite te hebben met de in houd van diverse theatervoorstellin gen. Verder was hij van mening, dat de jeugd door de inhoud van bepaal de schoolvoorstellingen verkeerd wordt beïnvloed. Verder had ook het financiële argument een rol gespeeld bij het besluit van de S.G.P.-fraktie tegen dit voorstel te stemmen. Voor de vierde maal kwam de bouw van een kleed- en klubakkom- modatie voor de tennisvereniging aan de orde in de Duivelandse raad. Evenals in de voorgaande raadsver gadering werd de raad voorgesteld naast het inmiddels gevoteerde kre diet van 175.000,een garantie te verlenen voor een geldlening van 25.000,—. Nam wethouder J. Op 't Hof (CDA) aanvankelijk een ander standpunt in, thans ging hij mee met het voor stel van de overige kollegeleden. In een stemverklaring liet wethouder Op 't Hof weten, dat het recente over zicht van de financiële situatie van de gemeente Duiveland hem ertoe had bewogen alsnog akkoord te gaan met bovengenoemde garantieverle ning. ,,Het financiële plaatje is me wel wat meegevallen, hoewel ik nog geen hoera wil roepen, want in de toekomst zal er nog drastisch bezui nigd moeten worden", aldus de wet houder. Vragen rond PZEM Naar aanleiding van een krediet van 58.33,- ten behoeve van aanslui ting onrendabele percelen op het aardgasnet vroeg de heer W. P. Stou ten (VVD): ,,Kan de PZEM niet beter die gasaansluitingen gratis verrich ten in plaats van 50,— miljoen schenken aan De Schelde?". Verder vroeg de VVD-woordvoerder zich af, of de PZEM ook de helpende hand zal toesteken als er ooit eens een bedrijf in de gemeente Duiveland in de pro blemen zou komen. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel toonde zich verheugd over het feit, dat deze kwestie werd aangezwengeld. In een op 20 april gehouden bijeen komst van PZEM, provinciaal bestuur en gemeenten had hijzelf ook dergelijke geluiden laten horen. De gemeente Duiveland had zich name lijk altijd sterk gemaakt voor een grote reservepositie van de PZEM en derhalve wierp de 50,- miljoen voor De Schelde nogal wat vragen op. De heer Van Bommel had dan ook aangedrongen op een zeer heldere toelichting. Deze werd hem inmid dels toegezegd. Overigens wees de voorzitter erop, dat de kwestie ook binnen de Duivelandse raad nog na der aan de orde zal komen. Werkloosheid- projekten De raad stelde verder een krediet van 10.000,- beschikbaar ten behoe ve van enkele projekten in het kader van de werkloosheidsbestrijding. De heer Van Klinken sprak over een lof- lijk streven en kreeg desgevraagd van wethouder A. L. Bakker een na dere toelichting op de gang van za ken bij het tot stand komen van deze kleine projekten. Deze worden uitge voerd op initiatief van de gemeente Duiveland en staan nog los van een in de nabije toekomst aan te stellen projektleider jeugdwerkloosheid. In Ouwerkerk kon inmiddels een fiets- crossbaantje op deze wijze tot stand komen en verder wordt gedacht aan het vervaardigen en plaatsen van speelwerktuigen in Nieuwerkerk en Oosterland en aan het vervaardigen en plaatsen van twee kleedhokjes voor het strandje te Ouwerkerk. Zonder op- of aanmerkingen werk te de raad in zeer vlot tempo de ver dere voorstellen af. Advertentie Elektr.- en waterinstallaties Elektrische apparaten Radioapparatuur Televisie - Video - enz. Ruiters moeten zich aan regels houden BURGH-HAAMSTEDE - De aanleg van het ruiterpad aan de Laone- Scholderlaan (het huidige fietspad wordt verbreed tot een ruiterpad) heeft in de kommissie grond- en pachtzaken een aardige diskussie opgeleverd over het paardrijden in zijn totaliteit binnen de gemeente Westerschouwen. Secretaris J. W. de Jonge merkte op dat de mensen wel eens beweren dat de gemeente niets voor de ruiters doet, maar dat de aanleg van dit pad het tegendeel be wijst. S. Rook (PvdA) was van mening dat er best ruiterbelasting zou mogen worden geheven. „Iedereen betaalt belasting, de automobilist, de brom fietser, de toerist, maar een ruiter is vrij". De heer P. M. van den Aarsen (CDA) vond het een taak van de ge meente de ruiters goed te begeleiden. „Ik denk dat je als gemeente nog meer moet streven naar aanleg van ruiterpaden. Hiermee wordt ook een stukje verkeersproblematiek opge lost. Sommige ruiters weten name lijk totaal niet waar ze met het paard naar toe moeten". J. Janse (VVD): „Het is een foute boel dat de paarden door de maneges worden verhuurd zonder begeleiding. De mensen ken nen de weg niet en lopen overal met dat paard", aldus Janse. Het bedrag dat de gemeente per jaar aan de Domeinen betaalt stijgt van 305,- naar 420,-. De kommis sie gaf hierover een positief advies. Gymzaal De kommissie grond- en pachtza ken adviseerde tot een verhoging van de huurtarieven van de gymzaal met 10%. Het vorige jaar werden de prij-. zen ook al met 10% verhoogd. Voor dit jaar betekent de verhoging dat de tarieven van 6,25 naar 7,- per uur gaan. Secretaris De Jonge lichtte toe dat de tarieven niet kostendekkend zijn, mede door de teruggang van de bijdrage van het Rijk. „We hopen met deze stijging de energie-prijzen voor te blijven, maar dat is dan ook alles. We gaan niet uit van wat het ons kost, want die 10% verhoging staat in geen enkele ver houding tot wat de gemeente gekort is", aldus de heer De Jonge. Als het voor de vereniging noodza kelijk is bestaat de mogelijkheid tot het indienen van een subsidie verzoek. De kommissie adviseerde de huur prijzen van het dorpshuis in Noord- welle per 1 januari 1983 vast te stel len op 6.740,-. Voor het dorpshuis in Renesse wordt per 1 juli een bedrag van 10.000,- vastgesteld. Voor het dorpshuis in Serooskerke werd gead- visseerd een huurprijs van ongeveer 6.000,- vast te stellen. KERKWERVE - De heer K. A. van Langeraad te Kerk- werve werd vanochtend geëerd met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, die hem thuis werd opgespeld door burgemeester W. den Boer van Middenschouwen. Dat gebeurde in aanwezigheid van familie en van ver tegenwoordigers van de Vereniging Het Groene Kruis Sehouwen-Duiveland, waarvan de onderscheidene gedu rende 28 jaar het vice-voorzitter- en voorzitterschap met grote en gewaardeerde inzet heeft bekleed. Hem kan trouwens een grote lijst van verdiensten in sociaal opzicht en verenigingsverband worden toege schreven. Burgemeester Den Boer noemde naast zijn (belangeloze) grote plichtsbetrachting voor deze belang rijke sector van de gezondheidszorg, zijn betrokkenheid bij organisaties die nauw verwant zijn aan de land bouw in dit gebied, zoals het bestuurslidmaatschap van de Coöpe ratieve Aankoopvereniging Sehou wen-Duiveland (1952-1971), die in 1971 opging in Cebeco-Zuidwest. Ver der was hij onder ander lid van de Raad van Toezicht van de Boeren leenbank, bestuurslid van de Rabo bank Zierikzee, van de iandbouw- vereniging Kerkwerve (bestuurslid en voorzitter), hoofdingeland van het Waterschap Sehouwen-Duiveland en bestuurslid van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Provinciaal In provinciaal verband was de heer HOOGEVEEN - Het gebied waar dinsdag twee gevechtsvliegtuigen van de Luchtmacht na een botsing te rechtkwamen, zal zeker tot na het weekeinde onder strenge politionele en militaire bewaking bijven staan en volkomen afgesloten blijven voor verkeer en bezoekers, die daar niet noodzakelijkerwijs hoeven te zijn. ZIERIKZEE Afscheid De heer W. Janse, opzichter Natuur behoud Staatsbosbeheer Sehouwen- Duiveland neemt (heden) vrijdag middag van 14.30 - 16.30 uur afscheid van de dienst in het Landbouwcen trum in Goes. Aanrijding De wagen van C. M. O. die gepar keerd stond in de Molenstraat werd door een onbekend gebleven automo bilist aangereden. Dit gebeurde in de nacht van woensdag op donderdag. De rijkspolitie stelt een onderzoek Fiets vernield Een vrachtwagen, bestuur door J. A. K. uit Goes, vernielde de fiets van H, K. uit Zierikzee die in het Korte Groendal stond. De vrachtwagen chauffeur zou de fiets niet hebben ge zien. RENESSE Fietscross Uit veiligheidsoverwegingen is besloten de fietscross op Koninginne dag te vervangen door een hindèrnis- wedstrijd. De aanvang blijft 19.00 uur en kinderen tussen twaalf en achttien jaar kunnen meedoen. SEROOSKERKE Vernieling aan auto In de nacht van dinsdag op woensdg werden aan de wagen van J. C. A.-B. door onbekenden vernielin gen aangericht. De auto stond gepar keerd in het Prunjewekken. NOORDWELLE Reis NBvP De afdeling Noordwelle van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen maakte een reisje naar de Mona-fabriek in Woerden. De dames kregen te horen dat de desserts worden samengesteld uit melk met verschillend vetgehalte, zodat ook voor „slanke lijners" een lekker toetje te koop is. Verder kreeg men te zien hoe de produkten in enor me roestvrijstalen ketels werden be reid, om dan via een buizenstëfcsel 'te worden getransporteerd naar de vul- machine. Na dit interessante bezoek werd in Gouda de lunch gebruikt. Vervolgens bracht het gezelschap een bezoek aan de Drietand, waar men kreeg te zien ZIERIKZEE - Met het overhandigen van een chequeboekje is woensdag de voorjaarsaktie van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale officieel van start gegaan. ZOC-voorzitter P. Verhage overhandigde mevrouw J. M. J. de Meester-Post dit boekje 's middag in restaurant Mondragon. De voorjaarsaktie omvat een chequeboekje, met daar in 75 cheques, die inwis selbaar zijn bij de Zierikzeese middenstanders en recht geven op kortingen. De aktie wordt gevoerd onder het motto:.Meimaand, Zierikzeese voordeel- maand" en start op maandag 2 mei. De cheques zijn inwisselbaar tot en met zaterdag 28 mei. In het kader van deze aktie, die een herhaling is van de aktie van vorig jaar, worden in totaal 12.5000 boekjes huis-aan-huis verspreid op Sehouwen-Duiveland. In zijn toelichting op de aktie noemde voorzitter Verhage de aktiviteiten van de ZOC een noodzaak: ,,Een grote aktiviteit van de ZOC is een noodzaak om je gezicht als ondernemer te laten zien in Zierikzee en daarbuiten. We moeten proberen om Zierikzee zo goed mogelijk te verkopen. Omdat de aktie vorig jaar zo'n groot succes is geworden, hebben we gemeend om een en ander dit jaar opnieuw te organiseren". en te horen hoe Delfts Blauw wordt gemaakt. In Alphen aan de Rijn was er een uurtje de tijd om gezellig te winke len, daarna gebruikte men in dit stadje een maaltijd in de vorm van een barbecue. SCHARENDIJKE Kollekte De kollekte ten bate van de Neder landse Hartstichting heeft in Scha- rendijke en omstreken een bedrag van 1282,81 opgeleverd. BRUINISSE Helpt Elkander op reis Op dinsdag 3 mei gaat de H.V.G. „Helpt Elkander" een busreis maken naar de bollenstreek. Uiteraard staat een bezoek aan de Keukenhof op het programma. De bus, waarin nog en kele plaatsen open zijn, vertrekt om half negen. Inbraak ■aoarrrraoi Afgelopen weekeinde is uit de bun galow van R. uit Den Bosch een kleu ren-tv gestolen. De bungalow staat op het park De Tong te Bruinisse. Ingebroken in kantine In de kantine van Bruse Boys werd in de nacht van woensdag op donder dag ingebroken. Twee speakers en geld uit een speelautomaat worden vermist. Door een deur te forceren konden de daders het gebouw binnen komen. Schapen gestolen De heer V. P. uit Bruinisse deed bij de Rijkspolitie aangifte van diefstal van twee schapen die op een weiland aan de Molenweg liepen. De schapen vertegenwoordigen een waarde van 500,— per stuk. ZONNEMAIRE Jeugd EHBO Op donderdag 28 april j.l. hebben leerlingen uit de zesde klas van beide lagere scholen met goed gevolg exa men gedaan voor het getuigschrift Jeugd EHBO-A. Het zijn Danny Duinhouwer, Robin Gramberg, Jo- landa van Nieuwenhuyze, Caroline Vis, Edwin de Vlieger, Jacco Stoel, Johnny de Vlieger, Misha Kok, Caro- lien Bij de Vaate, Martine van der Wekken, Ingrind Westerweel, Lean- der Kok en Romanov Meysen. K. A. van Langeraad: ...goud. Van Langeraad voorzitter Bouwbu reau voor de Landbouw, hoofd bestuurslid Z.L.M. en bestuurslid Gezondheidsdienst voor dieren. Plaatselijk diende hij de Oranjevere niging en op sportgebied WIK, ter wijl hij bovendien KNVB-consuls was. Behalve zijn bestuurslidmaatschap van de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging stootte de heer Van Langeraad - zoals hij zich had voorge nomen toen hij verleden jaar zeven tig jaar werd - ook zijn laatste funk- ties af, al was dat voor hem toch wel een moeilijke zaak. Tal van deze funkties bekleedde hij gedurende tientallen jaren. In november 1982 werd hij bij zijn afscheid als voorzitter van het Groe ne Kruis benoemd tot ere-voorzitter van deze Schouwen-Duivelandse ver eniging, die hij hielp oprichten. In verband met familieomstandig heden werd de bijeenkomst ter gele genheid van het uitreiken van de ko ninklijke onderscheiding, die voor de heer Van Langeraad als een kom- plete verrassing kwam, sober gehou den. CATANE - Een comissie van des kundigen heeft voorgesteld dyna miet te gebruiken om de lavastroom uit de Etna, die twee dorpen bedreigt van loop te doen veranderen. Met dy namiet zou, honderd meter onder de hoofdstroom, een geul kunnen wor den gemaakt, waardoor de lava naar een groot onbewoond dal wordt ge leid. WENEN - Simon Wiesenthal, de di recteur van het Joodse Documenta tiecentrum in Wenen, heeft voor gesteld de door het Westduitse bald „Stern" gepubliceerde, maar zeer omstreden „Dagboeken van Adolf Hitler" op vingerafdrukken te laten onderzoeken. Dit heeft Wiesenthal vrijdag tegen journalisten gezegd. ZIERIKZEE - De regionale afdeling van de vereniging „De Zonnebloem", die de leus „Aandacht voor zieken is gezond" in het vaandel voert, heeft donderdag 184 lang durig zieken en gehandicapten uit Sehouwen-Duiveland een bijzondere dag laten beleven. Met het aangepaste schip „Scheldevallei" voeren de gasten - een unieke ge beurtenis - bouwdok I van de Oosterscheldewerken bin nen om in de „straten" tussen de pijlers die enorme be tonnen gevaartes van wel heel dichtbij te bekijken. Het tij was bovendien vrij laag, zodat de immense grootte van de pijlers nog duidelijker tot uiting kwam. der Schelde, administrateur van wo ningbouwvereniging Beter Wonen. Samen vermaakten zij bovendien de aanwezigen met gitaarspel en zang. Zoals gebruikelijk was de organi satie in goede handen van Maria Versteeg-Gudde, voorzitter van de regionale afdeling van De Zonne bloem. Zowel gasten als verzorgers waren het er over eens, dat het een prachti ge en geslaagde dag was geweest, die traditioneel eindigde met welkomst- muziek aan het Luitje door het draai orgel. Dat was 's middags om een uur vijf. Kapitein Cox van de Scheldevallei was daags tevoren speciaal naar het werkeiland Neeltje Jans geweest om te worden voorgelicht om veilig te kunnen varen in deze omgeving, waar eigenlijk geen „gewone" sche pen mogen komen tijdens de bouw van de pijlerdam. Voor de meeste patiënten aan boord, onder wie veel rolstoelgebrui kers, is het onder normale omstan digheden vrijwel onmogelijk de Oosterscheldewerken te bezoeken, ANNA JACOBAPOLDER NCVB-bijeenkomst De NCVB in Anna Jacobapolder hield een bijeenkomst. Na het wel komstwoord van de presidente, me vrouw Quist-v. d. Male werd psalm 139 gezongen en ging de presidente voor in gebed. Daarna las zij een ge deelte uit Marcus 10. Gastspreker was de heer Peeks, als leraar verbon den aan de buitengewone school De Veste te Tholen. Hij sprak over het lesgeven aan kinderen met leerpro blemen, begeleid met dia's. Na het dankwoord van de presidente werd het Bondslied gezongen. De heer Peeks ging voor in dankgebed. DEN HAAG - Premier Lubbers en minister Winsemius (volkshuis vesting) gaan medio mei met het bouwberaad (werkgevers en werkne mers) praten over de toekomst van de bouw. Dit heeft minister Winsemi us donderdag bekend gemaakt na af loop van een oriënterend onderhoud met de vertegenwoordigers uit de bouwwereld. zodat deze extra service van Rijks waterstaat bijzonder op prijs werd gesteld. 's Ochtends vertrok het schip van het Luitje in Zierikzee, uitgezwaaid door onder anderen burgemeester Th. H. de Meester. Via de Schaar van Roggeplaat voer de Scheldevallei, met aan boord voorlichter Henk de Muynck, onder geleide van een sleepboot naar Bouwdok I, naar De Hammen waar de Cardium aan het mattenleggen was en vervolgens rond de zandplaat De Roompot naar de Ostrea en de Macoma, die samen proeven namen met het plaatsen van pijlers. Ook daar konden de passagiers van dicht bij de grote werkschepen bekijken. Als laatste werd de Roompothaven aangedaan waar de mattenfabriek in werking was. Prachtig weer Het bezoeken van al die onderde len vergde nogal wat tijd, omdat er steeds rond het werkeiland moest worden gevaren. Maar ook dat was een plezierige gebeurtenis, want het was uitstekend weer, ook in de och tend toen Zierikzee door een stortbui werd getroffen. Na dit interessante bezoek voor de ze speciale inwoners van Sehouwen- Duiveland werd in alle rust de terug tocht aanvaard. Aan boord van het schip werden de gasten door 37 medewerkers ver zorgd. Onder hen waren ver pleegsters en dokters en ditmaal maakten luitenant P. Dijkstra van het Zierikzeese Leger des Heils en zijn echtgenote de jaarlijkse vaar tocht mee. Chef-kok Marien Hoger- heide van Borrendamme verzorgde onder andere de warme lunch. Hij werd geassisteerd door André van Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: R. A. Huneman, D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar 1 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,60. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3