„Zierikzee heeft een Rich* Eremedaille in zilver voor Maarten Verspoor Kommandant J. Hoekman leeft voor zijn beroep £i«tnisstt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester Th. H. de Meester onderscheiden Brochure over alternatieve bestrijdings- methoden VA> Wh PÉ Bii.r A HC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onderscheidingen Welzijnswerk Uit in Zeeland Ronde-Miss Ruim 2.500 Nederlanders ontvangen van- Bij de gemeenten op Schouwen-Duiveland De gemeente Duive/and heeft besloten om Heieen Hanse uil Noordwelle fungeert in de daag een koninklijke onderscheiding. (Pag. 2) ontbreekt een visie en een beleid t.a.v. het deel te nemen in het projekt „Theaterbu- welzijnswerk, zegt mevr. C. J. Geluk. (Pag. reau Uit in Zeeland". (Pag. 3) 2) 24e editie van de Ronde van Midden- Zeeland als Ronde-Miss. (Pag. 5) WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men draagt een orde niet omdat men haar heeft, maar omdat zovelen haar niet hebben. Fliegende Blatter ZIERIKZEE - Vanochtend (vrijdag 29 april) speldde de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Dr. C. Boer- tien de versierselen, behorende bij de Ridderorde van Oranje Nassau de Zierikzeese burgemeester Th. H. de Meester op in de Vierschaar van het gemeentehuis van Zierikzee. „Ik heb ontdekt dat de heer De Meester in fei te twee karrières heeft nagestreefd, eerst als man van de marine en vervolgens in het burgemeestersambt", stelde de heer Boertien. „Dat lijkt vreemd, maar hij is er ook verschrikkelijk jong aan begonnen. Op zijn achttiende was hij al bij de marine, waarin hij in veertien jaar op klom tot de rang van luitenant-ter-zee. Toen hij daarmee klaar was is hij aan zijn tweede levenswerk begonnen als achtereenvolgens burgemeester van Westkapelle, Markelo en Zierikzee. In Markelo was hij niet zo lang werkzaam, want wat had hij in Westkapelle verschrik kelijk ce smaak te pakken gekregen van Zeeland". de meeste Zeeu^^pelfOndanks het feit, dat ik het i^^iarkelo geweldig naar mijn zin heb gehad was het mijn innige wens om naar Zeeland terug te gaan en zeker naar Zierikzee, wat ik een geweldige gemeente vond. Ik dank iedereen voor de vriendelijke woorden en zal me als een echte rid der blijven gedragen". Dr. Boertien bespaarde zichzelf de moeite om alle funkties die burge meester De Meester momenteel be kleedt op te sommen, „want mijn naspeuringen hebben uitgewezen, dat het er maar liefst 49 zijn op aller lei gebied. In de gezondheidszorg, de brandweer en de BB, de bestuur- school en de regionale samenwerking bekleedt hij tal van funkties en je vraagt je wel eens af, hoe een man dat allemaal kan doen. Hij zit werke lijk overal in en hem kennende, we ten we dat hij zich voor iedere zaak waar hij wat mee te maken heeft vol ledig inzet en beslist ook niet van plan is om er zijn mond te houden. Zijn betrokkenheid is kolossaal. Zie rikzee mag trots zijn met zo'n ridder", konstateerde Boertien. Huisvader Welgemeende gelukwensen wer den vervolgens uitgesproken door loco-burgemeester J. L. van Gastel, die nog eens vaststelde, dat „burge meester De Meester weliswaar in een verre stad werd geboren, maar met wortel en tak een Zierikzeeënaar w.erd. Ook de stad Zierïkzee met al zijn bewoners is er trots op, dat ze nu ein delijk een ridder hebben in de per soon van zijn burgemeester". Hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan met een bloemetje voor mevrouw De Meester. „Bovendien wil ik de heer Boertien er nog even op wijzen, dat de burgemeester er ook nog voor zorgde dat zijn werk als huisvader voor de volle honderd procent goed doorging en dat is toch ook een taak, die er mag zijn". Namens de gemeenteraad van Zie rikzee voerde „nestor" C. Bij de Vaate het woord. „Ik weet dat er een soort automatisme ten grondslag ligt aan het toekennen van ordes, maar ik ben ervan overtuigd, dat onze bur gemeester veel te laat aan de beurt is gekomen. We hebben ons jarenlang bescheidener moeten opstellen, om dat we een burgemeester hadden zon der onderscheiding, maar dat gaat nu wel even veranderen". Burgemeester T. C. Hekman feliciteerde kollega De Meester namens de burgemeesters van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. „We hebben u altijd er varen als een goed kollega, al bleef de geaardheid van marinier er altijd in: u bent altijd gereed om te vuren, als het tot een diskussie komt". Echte ridder De korte plechtigheid werd beslo ten met een hartelijk woord van dank van burgemeester De Meester zelf. „Ik ben na veertien jaar uit de marine gestapt, omdat ik de weten schap had, dat je als je eenmaal te lang zou varen achter een bureau je nadagen zou moeten slijten. Dat leek met niet zo'n geweldig idee. Bovendien wilde ik dolgraag burgemeester worden. In Westkapel le ben ik meer Zeeuw geworden dan SCHEVENINGEN - De Norfolk Li ne (eigendoim van Unilever) heeft haar dienst Scheveningen - Great Yarmouth versterkt met een vierde schip. Hiertoe is, voorlopig voor vier maanden, het 722 brutoregisterton metende Ferry-schip Horo Cimbria in charter genomen, zo heeft Unile ver bekendgemaakt. ZIERIKZEE - „Chemische bestrij dingsmiddelen in huis en tuin het kan ook zonder!" Onder deze titel heeft het Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur- landschaps- en milieu bescherming een handzame brochure uitgebracht met informatie over al ternatieve bestri jdingsmethoden. Voor allerlei soorten ongedierte en onkruiden die in huis en in de tuin lastig of schadelijk kunnen zijn, wor den praktische manieren genoemd om ze kwijt te raken. Slakken, blad luizen, meeldauw, algen, muizen, muggen en andere organismen krij gen aandacht. Het motto is dat voorkomen beter is dan bestrijden: als er bestreden moet worden, dan met middelen die alleen het onkruid of ongedierte aan pakken. De brochure roept ook op te bevorderert dat andere gebruikers zo als overheidsorganenen en landbou wers minder van chemische bestrij dingsmiddelen gebruik maken. Het Zeeuws Coördinatieorgaan heeft exemplaren van de brochure toegezonden aan de gemeenten en de bibliotheken in Zeeland met het ver zoek deze te verspreiden via hun voorlichtingsbalies. De brochure is ook aan te vragen bij het Z.C.O., tel. 01100-28259. Man van Bruse Boys" BRUINISSE - „U bent bepaald geen man die op eer uit is. Bovendien is algemeen bekend dat u wars bent van alle officieel gedoe. U hebt het altijd als een vanzelfspre kendheid beschouwd u met veel enthousiasme voor de Bruse gemeenschap in te zetten en als zodanig ben ik er van overtuigd, dat de overgrote meerderheid van onze burgerij met instemming van het toekennen van de Ko ninklijke onderscheiding aan u zal instemmen", stelde burgemeester T. C. Hekman vanochtend (vrijdag 29 april) in de raadzaal van het gemeentehuis in Bruinisse bij gelegenheid van het verlenen van de eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver aan Maarten Verspoor. „Deze onderscheidingen worden toegekend aan die burgers, die zich naast hun normale dagelijkse werk zaamheden bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeen schap. Als ik uw aktiviteiten overzie en in het kort mag memoreren, meen ik te mogen stellen, dat u in onze ge meenschap een gewaardeerd burger bent, die vooral opvalt door de inne mende wijz? waarop u de medebur gers - vaak met de nodige humor - te gemoet treedt". Naast het beroep als mosselkweker zag Verspoor kans om vanaf 10 okto ber 1968 tot 1 september 1982 de be paald niet gemakkelijke funktie van raadslid te bekleden. „Als zodanig heb ik u als voorzitter zes jaren mee gemaakt en persoonlijk bewaar ik daar de prettigste herinneringen aan. Mocht het in die periode wel eens wat te ernstig worden binnen het groepje van zeven raadsleden, dan zorgde u er met een goede humoristische op merking weer voor dat de algemeen Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Burgemeester Th. H. de Meester: ...Ridder. Maarten Verspoor: ...zilver. heersende goede sfeer weer snel te rug kwam". Maarten Verspoor is niet alleen door zijn raadslidmaatschap in Brui nisse bekend. Hij is misschien nog meer bekend als de „man van Bruse Boys". Zijn naam is onverbrekelijk verbonden met deze welbekende en suksesvolle ploeg in de vissersge meente. Maarten Verspoor begon als doelman bij het toen nog „Volhar ding" geheten klubje. In 1956 ging deze klub op in Bruse Boys en Ver spoor was vanaf de eerste dag voor zitter en van 1963 tot nu bekleedt hij het voorzitterschap. Mede onder zijn goede leiding klom de klub op tot de tweede klas van de KNVB en is ze nu de hoogst spelende Schouwen-Duive- landse vereniging. Vissersbelang „Uiteraard verband houdend met uw dagelijks werk als mosselkwe ker, hebt u zich ook bestuurlijk inge zet voor de belangen van de Bruse vissers en bent u sedert 1975 bestuurslid van de plaatselijke visse rijvereniging „Algemeen Vissersbe lang". In het verlengde daarvan was u in de jaren 1970 tot 1975 ook lid van de begeleidingskommissie „Het Horntje" op Texel", vertelde de Bru se eerste burger ten overstane van Maarten Verspoor, zijn echtgenote en een groot aantal genodigden. Sinds 1962 bekleedt Maarten Verspoor het voorzitterschap van de inkoopvere niging „Onderling Belang", een coö peratie van mosselkwekers onder ling, die de Bruse vloot voorziet van olie en diverse scheepsbenodigdhe- den. Natuurlijk bleef Maarten Verspoor ook de kritiek niet bespaart. „Deson danks ging u altijd onverdroten door gedreven door de wil de gemeen schap, die u zo dierbaar is, zo goed mogelijk te dienen. Het gemeentebestuur en ik weet mij in deze tolk van velen van de Bruse burgerij, verheugen ons erover en willen u van harte feliciteren met het feit dat het Hare Majesteit de Ko ningin heeft behaagd u deze onder scheiding te verlenen", besloot bur gemeester Hekman zijn toespraak, niet nadat hij ook mevrouw Ver spoor en de kinderen van het echt paar in de huldeblijken had betrok ken. Adjudant J. Hoekman: ...goud. „U heeft zich gedurende de vele ja ren als een zeer aktief en consciën tieus ambtenaar opgesteld. U heeft een hoge plichtsopvatting en voert op voortreffelijke wijze het comman do over de groep Schouwen-Duive land. Het geven van leiding aan zo veel personeelsleden (ongeveer veer tig) is moeilijk, net als het moeilijk is de eindverantwoordelijkheid te dra gen", sprak Feenstra. De overste zei dat mensen buiten het politie-apparaat zich nauwelijks realiseren wat voor problemen de heer Hoekman elke dag op zijn bu reau aantreft en mee naar huis neemt. „Daarnaast komt u op voor de belangen van de hele groep. U heeft ook menige vrije avond opgeof ferd voor de dienst. We kunnen zeg gen: uw werk is uw hobby en u leeft voor uw beroep", aldus Feenstra. Oude stempel Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee voerde zowel als hoofd van de politie als namens alle burge meesters van Schouwen-Duiveland het woord. AMSTERDAM - De zesde Montes- soribasisschool Anne Frank in Amsterdam heeft er bij b. en w. van de hoofdstad op aangedrongen het advies van de commissie van advies voor beeldende kunst geert toestem ming te geven voor een muurschilde ring aan deze school, naast zich neer te leggen. De Anne Frankschool vreest, zoals doorgaans gebeurt, dat burgemeester en wethouders het ad vies van deze commissie zal overne men. Eremedaille in goud ZIERIKZEE - Overste J. Feenstra heeft vanochtend in de trouwzaal van het stadhuis te Zierikzee aan de groepskommandant van de Rijkspolitie te Schou wen-Duiveland, de heer J. Hoekman, de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uitgereikt. In een bomvolle trouwzaal sprak over ste Feenstra bijzonder lovende en waarderende woorden voor het werk van Jacob Hoekman. Naar zijn mening was Hoekman voldoende stress-bestendig om tegen de verrassing van de Koninklijke onderscheiding opgewassen te zijn. „U bent een politieman van de ou de stempel in de beste betekenis van het woord. U heeft een plichtsbe trachting, die haast ongekend is. U bent afkomstig van de oude mare chaussee en daar is de basis gelegd voor uw instelling. Uw hele persoon lijkheid straalt een enorm gezag uit", vond de heer De Meester. Hij was van mening dat Hoekman de laatste jaren zeker geen makkelij ke taak had, mede door een voortdu rende onderbezetting van het perso neelsbestand. Als grootste proble men noemde hij de toeristenstroom, de toenemende criminaliteit en de verkeersproblemen. Adjudant H. J. Theunissen vond Hoekman niet alleen de chef van groep Schouwen-Duiveland, maar ook de vader. „Van alles wat er va nochtend over u gezegd is is niets overdreven; het is allemaal waar", komplimenteerde Theunissen zijn baas. Hoekman zei in zijn dankwoord bijzonder te zijn getroffen door de to taal onverwachte onderscheiding. „In een gemeenschap moeten we het samen doen en dat hebben we ook ge daan. Ik dank het personeel voor hun geweldige inzet. De onderscheiding is ook voor hen, want alleen kan ik niets", aldus Hoekman. Verwachting tot zaterdagavond: Toenemende bewolking Vannacht mistbanken en mini mumtemperatuur omstreeks vijf graden; overdag van het zuiden uit toenemende bewolking gevolgd door regen; middagtemperatuur ongeveer vijftien graden; weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 3 mei: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: n.west 3 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 april Zon op 6.14, onder 21.02 Maan op onder 8.03 1 mei Zon op 6.12, onder 21.04 Maan op onder 8.39 2 mei Zon op 6.10, onder 21.05 Maan op 1.53, onder 9.24 Laatste Kwartier: 5 mei (5.43) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6.09 Zierikzee 30 april 1 mei 2 mei 18.17 11.47 18.45 0.13 12.23 19.20 0.50 13.08 6.46 7.15 Doodtij: 7 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er naar uit dat de Koninginnedag met zon begint, maar dat in de loop van de ochtend de bewolking van het zuiden uit toe neemt. Deze weersontwikkeling hangt samen met de nadering van een depressie, die zich vrijdagmor gen nog boven het zuidelijk gedeelte van de oceaan bevond. Dit lagedrukgebied koerst naar het vasteland van Europa en zal zater dagmiddag boven oost-Frankrijk aankomen. Later op de dag zal de re genzone van deze depressie ook ons land bereiken. Het is op een termijn van zes-en-dertig tot acht-en-veertig uur moeilijk precies te zeggen hoe laat het begint te regenen. De och tend zal waarschijnlijk nog vrijwel overal droog zijn, maar in de middag gaat het van het zuiden uit regenen. De middagtemperatuur bedraagt on geveer vijftien graden. Er staat wei nig wind. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 .maandag gesloten Advertentie VRIJDAG 29 APRIL 1983 139ste jaargang Nr. 23311 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1