Ruud de Groot zet zich voor de zware taak om Zierikzeese klub weer echt waterdicht te maken Raadsvergadering Middenschouwen I Een jongen beneden haar stand Dit biedt de beeldbuis STREEKNIEUWS Maak een mooie kans op één van de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 april 1983 Nr. 23310 5 Ex-voorzitter Zwart: „ZV Onderdak begint met nieuw elan" ZIERIKZEE - Voor de tweede keer in exakt zeven weken hield de Zierikzeese wemsportvereniging Onderdak in het Huis van Nassau in die gemeente een algeme ne ledenvergadering. Op 9 maart reeds deelde voorzitter Ap Zwart met vertwijfelde stem mee, dat de tweede sessie op 27 april wel eens het allerlaatste teken van leven zou kunnen worden van de ZV Onderdak. „Als er geen nieuwe bestuursleden te vinden zijn tussen nu en die nieuwe datum en ook geen mensen, die zich anderszins in willen zetten om de aktieve sporters van onze vereniging hun sport te laten bedrijven, dan is 27 april het definitieve einde van de Zierikzeese zwemklub. Zo simpel ligt het, hoe triest het ook in de oren mag klinken", legde Zwart op die gedenktwaardige avond ten aanhore van amper een handvol leden uit. „Het kan zo niet langer. Een paar mensen in onze vereniging doen de zaken, waarvoor tien tot vijftien mensen nodig zijn, als je al les ook maar enigszins goed wilt regelen". Via de kolommen van de Zierikzeesche Nieuwsbode kwamen Zwarts woorden uiteindelijk toch bij een veel groter publiek aan en gelukkig voor de vele tientallen, die de zwemsport een goed hart toedragen: met sukses. Amper enkele uren na het verschijnen van de Nieuwsbode van 10 maart bleek de noodkreet van Ap Zwart het gewenste effekt te krijgen. Ruud de Groot uit Serooskerke werd de nieuwe - toen nog kandidaat - voorzitter. Daar zou het niet bij blijven. ,,Dit nieuwe bestuur aanvaardt met plezier de nieuwe taak", stelde Ruud de Groot in zijn toespraakje, nadat de in groten getale aanwezige leden hem unaniem tot voorzitter hadden aanvaard. ,,In de voorbije weken hebben we intern de diverse problemen goed doorgespit en er is een duidelijke beleidslijn uitgestip peld voor de komende tijd. Hiermee moet de vereniging weer de bloeien de vereniging worden, die we alle maal zo zeer hopen dat ze wordt". De Groot memoreerde, dat de nieuw in geslagen weg voornamelijk vijf pun-, ten behelst. ,,Er zal een technische kommissie benoemd worden, die bestaat uit mensen, die zich louter zullen inzetten voor de wedstrijdsporters. Dit is van essen tieel belang, want het zal veel men sen stimuleren om lid te worden van de ZV Onderdak, omdat men weet dat de juiste begeleiding er is". De Groot onderkende, dat het mik ken op de wedstrijdsporters ook ter dege gevaren met zich mee zou kun nen brengen. ,,Een groot gevaar zou kunnen zijn, dat zich groepjes gaan vormen. Een groepje met louter goe de zwemmers, een groepje met wat mindere goeden en een groepje met de allerminsten. Om dit te voorko men willen we ernaar streven om zo veel mogelijk met volwaardige ploe gen deel te nemen aan wedstrijden op kring-, distrikt- of landelijk niveau. Niet meer startvergunninghouders en niet-startvergunninghouders apart, maar gewoon iedereen bij el kaar en same» optrekken". Van enorm belang noemde Ruud de Groot de banden tussen de leden en het bestuur. ,,De leden moeten bij een bestuur kunnen aankloppen als er iets is wat hen dwars zit op welk ge bied ook. Daartoe hebben we een ver trouwenspersoon aangesteld, een „Ombudsvrouw". Je kunt daar te recht met je problematiek". Eerste ZV Onderdak-Ombudsvrouw wordt Jacomijn Boshoven, net als Ruud de Groot een nieuw bestuurslid, evenals trouwens Jacques Schreinemacher, die de technische kommissie gaat lei den. Ook de onderlinge banden tussen de leden en de betrokkenheid bij de vereniging werden door de nieuwe voorzitter niet vergeten. ,,Met name in een individuele sport is dit van het allergrootste belang", stelde De Groot vast. „Daarom zal erin de toe komst nog meer aandacht en waarde geschonken gaan worden aan ons klubblad „De Starter". Vooralsnog zal Ap Zwart zich daarmee gaan be lasten, zodat er voor hem nog wel an ders te doen staat, dan alleen de advi serende taak, die hij zichzelf toe denkt". Zwart trad op eigen verzoek af als voorzitter, maar wilde wel graag deel uit blijven maken van het bestuur, naar zijn eigen zeggen in een adviserende rol, maar dat werd dus door de nieuwe voorzitter ge- Ioochenstraft. Vijfde en laatste hoofdpunt in de beleidslijn van het nieuwe Onderdak-bestuur is het handhaven en eventueel uitbouwen van de groep rekreatieve zwemmers en zwemsters, die op het ogenblik toch al dertig procent van alle Onder dakkers uitmaken. Zoals voorheen is Wil ten Haaf in deze het aangewezen bestuurslid. Resteren nog de twee op hun post blijvende bestuursleden Marianne Lodewijk en Miep Zwier. De laatste was en blijft penningmeesteresse en Marianne Lodwijk wordt van ge woon bestuurslid sekretaresse bin nen het nieuwe zevenkoppige bestuur, hetgeen een vermeerdering met twee betekent. De scheldende ZV Onderdak-voorzitter Ap Zwart overhandigt zijn opvolger Ruud de Groot de voorzittershamer. De Groot is in het normale leven leraar aan de RSG in Zierikzee. Was in het verleden ook voorzitter van ZV De Braak man. „Er is bijzonder veel werk te doen. We kunnen dat beslist niet met z'n ze venen. Daar mag niemand van uit gaan, want dan komen we weer in de zelfde problemen terecht, waarin we zaten voordat het echt slecht begon te gaan. We moeten een beroep op een ieder kunnen doen als er wat is, een wedstrijd of weet ik wat. Als we dan steeds aan een gesloten deur komen, dan verzanden we weer. Vanavond is getoond, dat niemand dat wil. Al thans dat moet ik opmaken uit de enorme hoeveelheid mensen, die deze vergadering bijwoont, nadat het Zwaard van Damocles dreigde toe te slaan. Laat ons dus niet in de steek en help ons een handje als het nodig is", besloot Ruud de Groot zijn eerste toespraak als voorzitter van de ZV Onderdak. De scheidende voorzitter Ap Zwart toonde zich duidelijk opgelucht, dat de missie die hij op 9 maart met toestemming van zijn toen nog ge trouwe bestuursleden inzette, geslaagd was. „Het is goed geweest, dat we niet bij de pakken zijn gaan neerzitten en dat we zijn blijven zoe ken naar nieuwe bestuursleden. On ze ervaringen van de voorbije weken zijn bijzonder positief over de men sen, die nieuw zijn binnen het bestuur. Ze hebben zich terdege vechtlustig opgesteld en zijn even min als wij dat waren, van plan om zomaar op te geven. Persoonlijk ge loof ik er weer heilig in. Oké, er zul len allerlei mogelijkheden onder zocht moeten worden om de zwemsport weer op een hoger plan te brengen, maar daar staat onze ver eniging niet alleen in. Dat is elders idem dito. Dit nieuwe bestuur staat voor deze nieuwe mogelijkheden en zal zijn steentje willen bijdragen. Dat zal niet al morgen, of de volgen de week merkbaar zijn, maar het zal ook geen vijfjarenplan worden. Daar ken ik deze nieuwe mensen nu al goed genoeg voor. Er zal aan getrok ken worden", meende Zwart. (vervolg pag. 1) zet van de pomp „niet zo geweldig" is. Zowel VVD-er Van Langeraad als CDA-raadslid A. B. Koster stelden zich achter het collegestandpunt. Koster zag er niet zo gauw een ander instappen „en dan zou er een stuk presentatie van de haven wegvallen." Het alternatief zou vol gens hem „slepen met jerrycans" zijn. Renden vond dat er toch „oneigen lijke argumenten" werden gehan teerd maar bracht het PvdA-voorstel tot verhoging van 4 procent niet in stemming, omdat het toch niet haal baar zou zijn. Zodat de vergunning weer voor drie jaar werd verleend voor dezelfde jaarlijkse vergoeding van 500,—. In navolging van Bruinisse werd wèl een vier procent verhoging toege past voor „werken voor derden" van de Technische Dienstkring Bruinisse en Middenschouwen. Met Van Langeraad had burge meester Den Boer met verbazing kennisgenomen van het feit, dat de PZEM alsnog de kleinverbruikers laat meedelen in de winst (ongeveer 100,— per gezin). Hij dacht dat de zeer voorzichtige ramingen van de PZEM, met het oog op de exploitatie van een kernenergiebedrijf, er de oorzaak van zijn dat niet eerder tot een dergelijke uitkering werd beslo ten. Van Langeraad vond het belang rijk dat de gemeente als aandeelhou der de vinger goed aan de pols van de PZEM zou houden. V erkeersmaatregelen Renden vroeg naar de ver keersmaatregelen bij de uitrit Kael Zaeterdagmiddag kwam m'n zwaeger uut Nieu- werkerke buurte. Z'n vrouwe atten nie meegeb'rocht. wantie ad wi vee last van der rimmetiek. Eerst m'n thee gedronke in toen bimmen 'n endje gae kuire. Datte schole weg was atten nog nie gezie. ..Wie eit- tat noe verzonne". zeiten. ..Wat 'n èrmoedig zoodje. 't Is gin gezicht aste toeristen komme. Mó toen men over de Westbruggc kwamtne, wier 't nog vee érger. De böömen langs de gracht aolemaele ommegekapt; 't is ter zo kael as 'n luus. Ouwe mén sen zudder nooit meer onder 't groen lóópe. t-is vréét. Vó de schrik bin men tuus m& gauw twéé borrels gae drienke. Toen was 't tied ommen nae de bus te briengen. Dat ak beter nie kunne doe. want dae stong 'n nichte van m'n moeder, tante Sophie, mit 'n gróóte koffer rond te kieken. Noe bin ons nie zö tante Sophie-achtig. want 't is zo'n vuule centebieter. ze gun 'n ander nog gin naegelschraepsel, in z'ei nog 'n schérpe tonge ök. 'k Bin blie dak je zie" zeide ze. want oe kom een oud méns mit zon koffer tuus? Af fijn. ik brochtze dan m<3 weg; die koffer woog as dieploodin 't was noga een endje ok. Róók jie? vroeg ze. Zou ze diere segoren in uus Dd kon toch nie, docht ik! ..Ja, tante", zei ik wantrouwig. Dd kon ik maarke; jen aesem gong zó roar, in je ruuk nog nae drank ok. Op zón maniere zajje nie oud worre, m'n jongen! Af fijn, af fijn, die tante Sophie toch! Tot ziens ma wt. JAOKOB Wervepad-Rengerskerkestraat. Hij had al eerder op het gevaar voor kin deren daarvan gewezen. Snoeien van begroeiing ter verbetering van het zich bleek achteraf niet mogelijk, liet de voorzitter weten, omdat de be planting op eigen grond van de eige naar van de hoekwoning staat. Mis schien zal er een oplossing worden gevonden door waarschuwingsbor den te plaatsen, opperde de burge meester. Renden informeerde nog of de achterliggende garages, waardoor er geen hek kan worden geplaatst, misschein demontabel zijn en ver plaatst kunnen worden. Ook Van Langeraad kaartte een verkeersprobleem aan. Hij vestigde de aandacht op de grote snelheid waarmee over de Weelweg en Kerk- weg te Kerkwerve wordt gereden en zou daar een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur willen zien toe gepast. Daarover zal de rijkspolitie om advies worden gevraagd. SR V-wagen Mevrouw J. Kloet-Schellingerhout vroeg naar de vergunning van de SRV-wagen. Er is een voorlopige voorziening getroffen, dat deze drie dagen per week mag rijden. De be trokken ondernemer heeft bij de Raad van State bezwaar ingediend tegen het niet verlenen van een ver gunning door de gemeente. Op een vraag tijdens de vorige raadsvergadering, gesteld door raadslid Renden, deelde de burge meester nu mee, dat de besluiten- lijstjes van B. en W. vergaderingen in principe, en onder bepaalde voor waarden, vertrouwelijk aan raadsle den ter inzage zullen worden gege ven. De heer J. Pekaar werd tijdens de ze vergadering beëdigd als waarne mend gemeentesecretaris. OOSTERLAND Succesvol optreden V.Z.O.S. Het koor van de Chr. Gem. Zang vereniging V.Z.O.S. heeft o.l.v. diri gent J. Zuidgeest deelgenomen aan het 6e Zeeuwse zangers-manifest 1983 voor koren, ouderenkoren, groe pen en solisten. Het door de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" geor ganiseerde manifest vond plaats in de concert- en gehoorzaal te Middel burg. V.Z.O.S. behaalde in de le.afdeling de 2e prijs met een totaal van 210 punten. De koren werden beoordeeld over 7 rubrieken (zoals bijvoorbeeld zuiverheid, ritme, uitspraak) onder verdeeld in de categorieën A en B. Categorie A betekent het zingen van een verplicht en een vrij num mer, waardoor de moeilijkheids graad hoger ligt. Categorie B staat voor het zingen van twee vrije jium- mers naar eigen keuze. k» SIRJANSLAND Kollekte Hartstichting De kollekte, die vorige week in het kader van de aktie van de Hartstich ting is gehouden, heeft een bedrag van 438,— opgeleverd. Dit bedrag werd bijeengebracht door kollektant J. de Jonge. Vrijdag 29 april, 23.35 uur, Nederland 1: ,,Lily, aime moi". Met Juliette Gréco als Flo. Vrijdag 29 april Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Woordblindheid 16.30 uur In stemming 17.00 uur Bijbels prentenboek 18.25 uur Teleac 18.50 uur Pippi Langkous 19.20 uur De natuur en de mens. In deze natuurdokumentaire wordt aandacht geschonken aan de laatste Europese lynx. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Achter het nieuws 21.10 uur Vijf dagen in december. Jonge milieu-activisten hebben de Duitse kernfysicus ontvoerd en hou den hem gevangen op een verlaten boerderij. 21.55 uur De ombudsman 22.25 uur Sonja op vrijdag. Praatpro gramma. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Lily, lieve Lily. Een Franse filmkomedie met in de hoofdrol de verleden jaar overleden Patrick De- waer. Te zien in de hoofdrol als dag bladjournalist Francois, die zich het lot aantrekt van een metaalarbeider Claude, die treurt om zijn vrouw, die hem verlaten heeft. Samen gaan ze naar een bokswedstrijd van een vriend, die weer eens verliest en eveneens getroost dient te worden Ned. 2 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Babbelonië. Spelprogram- ma. 19.40 uur Wiekentkwis. Spelpro- gramma. 20.55 uur Mensen zoals hij en ik. Drie eenakters waar Kees Brusse weer de hoofdrol in zal vertolken. 22.00 uur Schaaktoernooi 22.10 uur Gesprek met de minister président 22.30 uur Journaal 22.45 uur Namens onze ouders. Een uitzending van het IKON. 23.40 uur Nieuws voor doven Advertentie Ik vind Rivella en E10 zo fijn omdat Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 juni in voldoende gelrankeërdïéhveloppe naar Friskwis, Postbus 236. 8901 BA Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 150 cheques ter waarde van f 50 -goed voor een bezoek aan een schoonheidsspecialiste. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluit- datum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes „Om te verdienen," zei hij hard. „We zijn met z'n zessen thuis, ik ben de oudste en moeder is weduwe." „Maar," zei ze, „ik bedoel neem me niet kwalijkik wou maar zeggenjij zoudt toch wel méér „Wacht maar," stelde hij haar gerust, „dacht je dat ik eeuwig bij die Coöperatie bleef? Ik weet nog niet wat ik ga doen, maar ik zorg dat ik bij blijf, 'k Zit zo wat iedere avond te blokken," zei hij toen als verontschuldi gend „Heb jijwéét je iets van schilderen?" „Ik hield altijd van tekenen, maar daar was geen tijd voor. En jaik ga wel eens graag naar een tentoonstelling kyken, als het niks kost. En ik heb er over gelézen „Interesseert het je dan?" „Alles interesseert me," zei hij kort. En Liesbeth begreep in tuïtief, dat dit een van die jon gens was, die de moeilijke weg moesten gaan en wier begeerte naar kennis heel hun leven on verzadigbaar zou blijken, omdat geen titel of graad hen garan deerde, dat ze voor hun vak ge noeg wisten. Jaap kneep met kennersgebaar ln de band. „Hard als een bik kel," zei hij vergenoegd. „We zul len 'em eerst wéér een beetje leeg laten lopen en.dan stoppen we 'm d'r in." Liesbeth was veer in haar zwijgen vervallen, en z*g toe hoe Jaap de flets veer in orde bracht. „Alstublieft dame," zei hij, haar de fiets toereikend, „maak het maar over op de giro." Opnieuw kleurde Liesbeth. Moest ze hem hiervoor wat ge ven? Kön dat? Met deze Jongen had ze gepraat.over zichzelf. Als waren ze gelijken. Neen... dat waren ze niet. Hy was vèr- ult haar meerdere, al was zij de dochter van de grote zakenman en hij de loopjongen, nou ja, loopjongen! van de Coöperatie. „Ik moet me nu haasten," zei hij, zakelijk weer opeens, „want de baas snapt niet waar ik blijf. U doet maar kalmpjes aan. hij zal het wel houden tot Mid dendorp!" Opeens begreep zehij wil de niet met haar samen terug. En ze begreep ook de oorzaak. Hy was de knecht zy was de juffrouw. En wat zou het voor 'n gezicht geven, wanneer Liesbeth Wagenborg en Jaap Borst van de Coöperatie straks samen de Dorpsstraat kwamen infietsen? Spontaan stak ze haar hand uit. „Jaap," zei ze, „je wordt be dankt. Ik ben zo bly, dat je me geholpen hebt ,,'t Was géén moeite," zei de jongen nors. Opeens besefte hy de afstand die hen scheidde. „Nou juffrouwgoeie reis." Wéér hield ze hem by zyn mouw vast. „Je moet tegen my geen juffrouw zeggen," zei ze met een blos waarvan ze niet wist, dat die het hart van de jongen in vuur en vlam zette, „ik heet Liesbeth. Zul je dat ont houden, als je me wéér es tegen komt?" Jaap Borst zocht naar woor den. Hy vond zyn toevlucht in een grapje. „Wéér met een lekke band?" zei hy lachend. „Altyd," antwoordde ze ern stig. „En je wordt bedankt." „Dat hééft u al gedaan," zyn ogen lachten. „Niet waar, dat was voor het plakken." „Wat heb ik dan nog meer gedaan?" „Oze werd vaag, maar haar glimlach bleef, „dat hoor je nog wel es. En je zoudt geen u meer tegen me zeggen. Nou, dag Jaap!" „Dag „Liesbeth!" „Dag Liesbeth!" Snel sprong hy op zyn fiets, wuifde nog een verlegen groet. Weldra was de witte jas om een bocht van de weg verdwenen. Langzaam trapte Liesbeth naar huis, haar hoofd vol verwarrende gedachten. Maar één woord bleef in haar haken en maakte haar vreemd-blij. „U bent wèl een persooniykheid!" „Tja," dach ze met een scheve glimlach, „dat ze dat nu Juist by de Coöperatie moesten uit vinden!" door TOM LODEWIJK HOOFDSTUK II Een nieuwe ontmoeting Het was drie weken na het „lekke-band-incident" zoals Liesbeth het schertsend noemde toen ze Jaap Borst weer ont moette. Ze had hem twee keer gezien op straat, terwyi hy voor- by fietste. HU maakte een groe tend gemaar, een soort militair saluut, dat net niet te vrijpostig was, constateerde Liesbeth-de- dochter-van-Wagenborg, en dat toch herinnerde aan iets dat zy beiden alléén wisten, vond Lies beth, het meisje van de lekke band. Ze had haar verhaal in geuren en kleuren thuis verteld en er wel voor gezorgd, dat alle na druk viel op het grappige, dat het juist iemand van de Coöpe ratie moest zyn, die haar uit de nood hielp. „Als dat maar geen symbool is, vader!" had ze ge lachen. Wagenborg gaf zyn moeilijke glimlach terug. Dit zorgenkind van hem, hy had haar toch lief met heel zyn hart. Jammer, dat ze zo helemaal niet leek op hem en op de anderen, en dat hy haar soms zo weinig begreep. Handig had ze het gesprek op Jaap Borst gebracht. „Een rare familie," had Ber tha gezegd, die alles wist van iedereen, „die vader, Maarten Borst, was schipper by Kouwe- naar. Hy is overboord geval lenduizelig zeggen ze, maar ik weet wel waarvan. Die moeder kan het niet aan. Zes kinderen. Zy zelf is niet al te proper. Van die oudste jongen hoor je niks dan goeds, hoor, 't schynt een beste kracht te zijn by de Coö peratie; hersens óók wel, geloof Ik (Liesbeth maakte een grimas, die Bertha gelukkig niet zag), maar 't biyft daar vechten tegen de bierkaai. Zij gaat nog uit werken, de oudste dochter is op 't fabriek, die loopt 's zaterdags avonds met nagellak en lippen stift op de Dorpsstraat met Jon gens te flirtenkomt niks van terecht. Een huishouden van Jan Steen." (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5