Jeanne Hoogendoorn aan de slag voor „Rooie Vrouwen" Energie-centrum ingericht in Dorpshuis te Nieuwerkerk MARI DE JONGE REED LAATSTE LIJNDIENST OP BUS NUMMER 1152 Hans Braber vierde 40-jarig jubileum Nieuwe Landelijke Kontaktvrouw STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 april 1983 Nr. 23310 3 NIEUWERKERK - Ze beseft terdege, dat er een zware taak voor haar ligt, sinds ze op dat kongres op 11 en 12 maart in Amsterdam tot landelijk kontaktvrouw van de „Rooie Vrouwen" werd benoemd: mevrouw A. C. (Jean ne) Hoogendoorn-Herfkens in het Duivelandse Nieuwer- kerk. Ruim twaalf jaar is zij aktief lid van de P.v.d. A. en sinds 1974 geeft zij op intensieve wijze ook haar krachten aan de „Rooie Vrouwen". Sinds 1978 maakt zij deel uit van de Duivelandse gemeenteraad en als het aan Jeanne ligt, komt daar voorlopig geen verandering in. De benoeming van mevrouw Hoogendoorn als landelijke kontakt vrouw betekende het opvullen van een hiaat, ontstaan door het vertrek van Frouke Stouckart, die tussen tijds was afgetreden. Jeanne had tot oktober 1981 vier jaar zitting gehad in het partijbestuur van de PvdA; ze was vice-voorzitter van het gewest Zeeland en had zitting in de redaktie van het blad „De Rooie Vrouw". Ze maakte zich in die funkties vooral sterk voor de belangen van die Rooie Vrouwen binnen de P.v.d.A. In 1974 kwam van haar, sa men met enkele andere vrouwen, ook het initiatief tot de opzet van Rooie Vrouwengroepen op Schouwen-Dui- veland. Er kon toen met veertig deel neemsters worden gestart en na ver loop van tijd werden vier adelingen in deze regio geformeerd. Na een tijd van goed funktioneren, zijn de akti- viteiten binnen die afdelingen - met uitzondering van Brouwershaven - aanzienlijk teruggelopen. „Altijd meningsverschillen' Jeanne schrijft dat toe aan het feit, dat er binnen de Rooie Vrouwen al tijd meningsverschillen zijn. Dat wordt weer veroorzaakt, doordat een deel van de leden zich uitsluitend wil bezighouden met de bewustwording van de vrouw; het andere gedeelte houdt zich ook bezig met de bewust wording van de vrouw, maar wil ook in breder verband politiek aktief zijn. Die laatste groepering is er dan ook van overtuigd, dat meer macht voor vrouwen alleen bereikt kan worden via de parlementaire weg. De doelstelling van de Rooie Vrou wen biedt ruimte voor deze verschil len in opvatting. Onze woord voerster vindt, dat dat ook moet kun nen, maar erkent dat het weieens aanleiding geeft tot wat konflikjes. Ze noemt de „Rooie Vrouwen" een horzel binnen de partij. Sinds 1908, ongeveer het begin van de aparte po litieke vrouwenbewegingen, is er wel het een en ander veranderd, maar af en toe zijn er toch ook nog overeenkomsten. De strijd om het kiesrecht en het wegwerken van de maatschappelijke achterstand voor vrouwen waren in het begin van die twintigste eeuw be langrijke doelstellingen. De partij erkende die achterstand wel, maar was van mening, dat die via het soci alisme vanzelf zou verdwijnen. „Een beetje liberaal standpunt van de sterksten komen toch wel aan de bak", vindt de nieuwe kontakt vrouw. Die organisatie van proleta rische vrouwen ging in de loop van de geschiedenis geleidelijk over in de huidige Rooie Vrouwen-beweging. „De horzel" wordt nu in zoverre geaksepteerd, dat een afwijkend standpunt op dat van de partij inge nomen mag worden. Herverdeling van werk Dat is in het verleden al vaker ge beurd en het zou in de nabije toe komst ook best weer kunnen geschie- Jeanne Hoogendoorn-Herfkens: ,,Het gaat niet zo hard, morgen breekt de vrouwenrevolutie nog niet uit, maar er is in de afgelopen tien jaar toch al heel wat veranderd". den in verband met het hoofdstuk „herverdeling van werk". De „Rooie Vrouwen" stonden op het standpunt van een 5-urige werkdag. Tijdens de vorige week gehouden P.v.d.A.-Par- tijkongres werd echter gekozen voor arbeidsverkorting en herverdeling via een 25-urige werkweek. Ener zijds toch een stap in de goede rich ting voor de Rooie Vrouwen, want ongeveer tien jaar geleden zou een dergelijke vorm van herverdeling van werk door de partij nog als „on mogelijk" zijn bestempeld. Het standpunt van de 25-urige werkweek moet nu wederom ter sprake komen binnen de Rooie Vrouwenbeweging. Daar zal dan worden besloten of men zich bij de mening van de partij kan aansluiten. t Zo niet, dan zullen de „Rooie Vrou wen" blijven vasthouden aan het standpunt van de 5-urige werkdag. Bij de ..Rooie Vrouwen" neemt de verzelfstandiging van de vrouw een zeer belangrijke plaats in. Dat wil volgens onze woordvoerster echter niet zeggen, dat men zich niet met de politiek in het algemeen zou bezig houden. Volgens Jeanne heeft im mers alles met vrouwen te maken, zolang ze nog een aanzienlijk deel van de totale bevolking uitmaken. Overigens zijn er ook vrouwen, die wel lid zijn van de P.v.d.A. maar er niet over piekeren deel te nemen aan de Rooie Vrouwen-groepering. Die vrouwen zijn ook van mening, dat de achterstand van de vrouw best via het socialisme is op te lossen en geen extra inzet van een aparte vrouwen beweging binnen de partij behoeft. Jeanne Hoogendoorn erkent, dat dit weieens aanleiding vormt voor klei ne konflikten. Volgens haar verdient het aanbeveling, die vrouwen niet met een feministische meetlat te me ten, maar ze uitsluitend te. beoorde len op hun daden. Meestal blijkt dan, dat de nagestreefde belangen een heel eind synchroon lopen. De kontaktvrouw wijst er verder op, dat de „Rooie Vrouwen" ook een funktie naar de vrouwenbeweging toe hebben. „Veel vrouwenorga- nisties zijn bezig met dat verzelfstan digingsproces van de vrouw. Dat maakt je machtig en ook wel een beetje bedreigend voor de eigen par tij", aldus Jeanne. In dit verband be nadrukt ze het mooie resultaat, dat nu tien vrouwen zitting hebben in het partijbestuur, dat in totaal uit 21 mensen bestaat. Het zal inmiddels duidelijk zijn, dat er voor de „Rooie Vrouwen"-be- weging nogal wat hobbels te nemen zijn. „Heel sterk koördinerend bezig zijn en feeling hebben voor politieke strategie", acht Jeanne goede midde len om tot resultaten te komen. Volgens haar is het zaak de stand punten konstant duidelijk te maken, maar tevens te beseffen dat men zich vaak bevindt in een politieke onder- handelingssituatie en dat er derhalve ook weieens concessies gedaan moe ten worden. „Het gaat overigens niet'zo hard als sommige weieens denken. We staan echt niet op het punt, dat mor gen de vrouwenrevolutie uitbreekt, maar in de partij is er de afgelopen tien jaar toch heel wat veranderd". Ze geeft toe, dat in de huidige moei lijke ekonomische situatie ook bin nen de P.v.d.A. stemmen opgaan die hun afkeuring uitspreken over wer kende vrouwen en die vrouwen lie ver terug naar „achter het thee lichtje" sturen totdat de werkgele genheid ooit weer opbloeit. „Reservelegertje" Uiteraard voelen de „Rooie Vrou wen" er niks voor als reservelegertje voor de arbeid te fungeren. Volgens Jeanne valt het over het algemeen nog wel mee met die afkeurende ge luiden binnen de P.v.d.A. De boven geschetste meningen zijn in elk geval niet maatgeven voor die van de gehe le partij. Tenslotte werden er ook heel wat resultaten geboekt, volgens de kon taktvrouw en ze verwijst naar het feit, dat destijds het abortusstrijd punt in elk geval breed aan de orde kwam tijdens de kabinetsonderhan delingen, dat zou jaren geleden nog niet gekund hebben. Verder hebben de standpunten van de Rooie Vrou wen volgens haar hun invloed gehad op het vraagtuk van vrede en veilig heid. Door haar nieuwe funktie zal onze woordvoerster heel wat taken moe ten afstoten, zoals het vice-voor- zitterschap van het gewest en verder „veel loslopend spul", zoals ze het zelf omschrijft. Ze piekert er echter .niet over om oök direkt maar een punt te zetten achter haar raadslid maatschap in Duiveland. Ze hoopt, in overleg met de fraktie, die taak te blijven uitvoeren on danks het feit, dat ze gedurende drie dagen per week in Amsterdam zal gaan wonen. „Het is een baan en mannelijke raadsleden met een baan zijn er ook, met hen wordt ook reke ning gehouden", aldus Jeanne. Het feit, dat zij thans de enige vrouw in de gemeenteraad van Duiveland is, weerhoudt haar er ook van voetstoots op te stappen. Mocht de praktijk uitwijzen, dat de funkties niet te kombineren zijn, dan zal haar vertrek toch niet op korte termijn te verwachten zijn, want „sommige zaken voortvloeiend uit die raads- funktie zitten me zeer nauw aan het hart gebakken". Waarom? Over het waarom ze de funktie van landelijk kontaktvrouw ambiëerde, kan ze heel duidelijk zijn. „Gedurende de laatste periode ging het niet zo goed met de „Rooie NIEUWERKERK - In de cyclus van de energie tentoonstelling-en in Zeeland onder auspiciën van de Coördinatiegroep Energiebesparing Zeeland (C.E.Z.) is het nu de beurt aan Nieuwerkerk. Burgemeester J. van Bommel verrichtte dinsdagmiddag in het Verenigingsge bouw „Ons Dorpshuis" de openingshandeling door het in gang zetten van een miniatuur-locomotief, voortge dreven door electronische zonne-energie. De burgemeester ging in zijn ope ningswoord gedetailleerd in op de verschillende energie-bronnen. De heer Van Bommel gaf blijk van een Vrouwen". Er was iemand nodig, die het zaakje bij elkaar kon houden en mij is altijd verteld, dat ik die kapa- citeit heb." Verder spreekt ze over „een verschrikkelijke uitdaging, die haar wel trekt". Het feit, dat ze wat ver van de Randstad woont, behoeft volgens Jeanne geen enkel probleem te vormen, integendeel, ze is ervan overtuigd, dat zij een heel duidelijk beeld heeft van hetgeen er in de bui tengewesten gebeurt. „Tenslotte is niet alleen wat in Amsterdam aan de orde is, maatgevend". Ze is van plan veel het land in te trekken om kontakten te leggen met gewesten en plaatselijke groeperin gen. Juist de informatie naar die „Rooie Vrouwen" is de laatste tijd, volgens Jeanne, wat in het slop ge raakt. Vanuit de gewesten komt dan ook weieens de klacht: „Wij weten niet wat jullie daar in Amsterdam doen". v De landelijke kerngroep heeft ook te weinig gebruik gemaakt van de di verse publiciteitsmogelijkheden, vindt Jeanne en ze is vast van plan daar verandering in te brengen. Meer informatie naar de basis zal plaatse lijke Rooie Vrouwengroeperingen moed geven om door te gaan met hun aktiviteiten. Wellicht valt er dan straks op Schouwen-Duiveland ook weer een opbloei te konstateren, meent de nieuwe landelijke kontakt vrouw. ZIERIKZEE I Gezinsdienst De Hervormde Gemeente (Vrijzin nige wijk) houdt zondag 1 mei een ge zinsdienst in de Gasthuiskerk, aan vang 11.00 uur. Aan deze dienst, die geleid wordt door ds. mr. Kaay, ver lenen de kinderen van het Zondags uur hun medewerking. Mevrouw H. de Regt-de Rijke neemt de muzikale begeleiding op zich. Ouders en be langstellenden zijn van harte wel kom. SCHARENDIJKE Bevrijdingsdagprogramma Donderdag 5 mei organiseert de evenementenkommissie te Scharen- dijke diverse evenementen. 14.00 uur in de Putmeet Sportfilm festival met o.a. films over atletiek, Olympische spelen, Europacup wedstrijden Ajax, Feijenoord, en beelden van de wereldcupvoetbal wedstrijden. 19.00 uur is er een Bevrijdingstrim- loop met daar aan voorafgaand te 18.30 uur een warming up in de vorm van Aerobic dance. 20.20 uur vindt er in de Putmeet een grote verloting plaats voor alle deelnemers. De heer De Jonge en zijn echtgenote poseren voor bus, nummer 1152, waarop de chauffeur zo lang dienst heeft gedaan. BURGH-HAAMSTEDE - Een wat vreemd uitgedoste ZWN-bus reed dinsdagmiddag op de lijndienst, die om half zeven 's avonds in Burgh wordt beëindigd. Op de flanken hingen enkele regels in dichtvorm: ,,Na 23 jaar Burgh-Zierikzee stopt Mari ermee. Vandaar de laatste klus, Ma ri,gaat de VUT in, dag Mari, dag bus.Op de plaats waar het lijndienst nummer is aangebracht stond in grote letters: VUTLIJN. Busschauffeur Mari de Jonge uit Haamstede reed dinsdag bus num mer 1152 van de ZWN voor de laatste maal de garage in Burgh binnen. De heer De Jonge stopt na 23 jaar met het besturen van de bus. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. In Burgh werd hij toegesproken door zijn regio-chef, de heer B. Kop. RTM Op humorvolle wijze vertelde hij over de jaren, waarin De Jonge eerst bij de RTM en later bij de ZWN als buschauffeur diende. Hij begon als chauffeur op een RTM-vrachtwagen, waarmee hij volgens de heer Kop bij Noordgouwe de sloot zou zijn ingereden. ,,Je was een chauffeur van de oude stempel, die door zijn mede-chauffeurs zeer gewaardeerd en begrepen werd.Hij dankte hem zeer hartelijk en wenste hem het al lerbeste toe. Mede namens de ZWN-chauffeurs sprak de heer A. Land man lovende woorden over de periode van 23 jaar, dat een flink stuk van zijn leven is geworden. Vaste gewoontes ,,Hij is een man van vaste gewoontes en niet altijd de makkelijkste", aldus Landman. ,,Toch was ook hij verantwoordelijk voor een goede werksfeer in het depot Burgh." Als dank overhandigde hij hem, mede namens de chauffeurs, de regio-leiding II en de lokettistes een elektri sche loep voor het fijnere knutselwerk. Bloemen waren er ook, gehecht aan een oud Leyland-merk van een der eerste bussen. De heer P. Gou weloos bood bloemen, een geschenk aan namens reisburo Van Oeveren. De personeelsvereniging werd vertegenwoordigd door de heer A. van Tichelen, die een enveloppe met inhoud aanbood. In de avonduren na men de chauffeurs nog eens op gezellige wijze afscheid ten huize van Mari de Jonge. Chef technische dienst ziekenhuis ZIERIKZEE - De chef technische dienst van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis, Hans Braber kreeg dinsdagmiddag een receptie aangeboden wegens zijn veertigjarig jubileum in de gezondheidszorg. De heer Braber is het eerste personeelslid van het ziekenhuis dat - voor zover bekend - zo lang in dienst is en ook zr. A. Kortleve, de adjunct-directrice van het ziekenhuis, zei in haar loopbaan nog nooit een veertigjarig jubileum te hebben meegemaakt. Burgemeester Van Bommel (l) krijgt een nadere toelichting van de secretaris coördinator van de CEZ, de heer C. J. Rozemond. gedegen kennis van zaken bij het be lichten van de bezwaren en gevaren, welke zijn verbonden aan het ge bruik van aardolie, steenkool, aard gas en kernenergie. Hierbij werd be trokken de Brede Maatschappelijke Discussie, die op dit moment in den lande in procedure is. Als belangrijk aspect noemde hij het winnen van energie uit schone bronnen, zoals zon, wind en water. Aan het slot van zijn openingswoord riep de burge meester op tot besparing van ener gie, waardoor de nadelige effecten ook minder zullen zijn. Doel Voorafgaande aan de toespraak van burgemeester J. van Bommel had de secretaris-coördinator van de C.E.Z.de heer C. J. Rozemond, reeds een toelichting gegeven op het doel van het energie-centrum, waarbij hij stelde, dat de steeds hoger wordende woonlasten noodzaken tot het zoe ken naar besparingsmogelijkheden op energie. De heer Rozemond maakte mel ding van het feit, dat reeds een groot aantal inwoners van Nieuwerkerk, na ontvangst van de uitnodiging voor het bezoek aan de tentoonstel ling, het informatie-formulier had den ingestuurd. Hieruit blijkt dat de opzet van het energie-centrum in de ze kern in eerste instantie al is aan geslagen. Het energie-centrum, dat erg over zichtelijk is opgezet in de grote zaal van het Verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis", is nog geopend tot en met donderdag 21.00 uur. ZIERIKZEE VVD-vergadering In het Huis van Nassau houdt de VVD, afdeling Zierikzee op dinsdag 10 mei een gecombineerde fraktie-be- stuursvergadering. Aanvang 19.30 Kollekte De kollekte ten bate van de Neder landse Hartstichting heeft in Zierik zee een bedrag van 6782,00 opge bracht. De gevers en kollektanten wordt dank gezegd. Verkeerscommissie De vaste commissie van advies en bijstand voor verkeer vergadert dinsdag 10 mei in de raadzaal van Zierikzee. Op de agenda van deze openbare vergadering staan de volgende agen dapunten: uitbreiding loopstratenpe- riode; parkeeroverlast Kapel- lestraat; suggestie tot instellen par keerverbod deel De Huijbertstraat tussen Caustraat en De Brauwstraat en aanwijzing wegen voor 30-kilome- ter-regeling. De vergadering begint om 19.30 uur. De heer Braber neemt van burgemeester Th. H. de Meester de felicitaties in ontvangst. Naast de heer Braber zit zijn echtgenote en rechts op de foto zit zr. A. Kortleve. De voorzitter van het dagelijks bestuur van het ziekenhuis in Zierik zee, burgemeester Th. H. de Meester, memoreerde in het kort de loopbaan van de jubilaris. Op de leeftijd van negentien jaar begon de heer Braber met zijn werk in het ziekenhuis te Noordgouwe. Hij werd ingezet bij al lerhande klusjes, waartoe ook het stoken en het tuinieren behoorden. Wat dat laatste betreft had de heer Braber al enige ervaring opgedaan. Een jaar na de bevrijding werden zijn werkzaamheden verlegd naar de ziekenwagen. Na eerst als bijrijder te hebben gefungeerd nam hij korte tijd later zelf achter het stuur plaats. Bij na dertig jaar lang heeft Hans Braber zich ingezet voor het vervoer van de gewonden en zieken. Marine In 1948 nam hij dienst bij de marine en bij terugkeer in het ziekenhuis in Noordgouwe belandde hij ook weer in de tuin. Al zijn in die tuin gesto ken uren werden door de waters noodramp van 1953 vernietigd. Om het ziekenhuis droog te houden heeft de heer Braber zelfs nog dienst ge daan als dijkwerker. Zijn vakkennis op het gebied van bloemen en planten mocht hij ook in de tuin van het nieuwe ziekenhuis in Zierikzee voortzetten. „De tuin is pr achtig geworden en hij draagt hele maal uw stempel", zei de heer De Meester.' De burgemeester bood hem een en velop onder couvert en een decou- peerzaag aan. Collega Leo Noordijk van de tech nische dienst sprak zeer lovende woorden over zijn baas. „Hij is be reid zich altijd voor alles in te zetten. Onder zo'n baas zou ik ook wel veer tig jaar in dienst kunnen zijn", kom- plimenteerde hij de heer Braber. An dere sprekers warden de adjunct directrice, zr. A. Kortleve en zr. J. A. van Beveren, die namens de afde lingshoofden sprak. De jubilaris kreeg tijdens de receptie nog vele ge schenken overhandigd. KATWIJK AAN ZEE - De resulta ten die Visserij Maatschappij Kenne- merland in 1982 met de in juni van dat jaar in de vaart gebrachte nieuwe hektrawler Peer Sluis heeft behaald geven voor de komende jaren goede toekomstmogelijkheden. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: R. A. Huneman, D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 37,00; per jaar f 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 5,60 Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3