Tennisverenigingen kunnen hun plannen doorzetten Feestelijke sleutel uitreiking vijftien woningen Noordgouwe Ludiek afscheid van school DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raadsvergadering Middenschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kortwieken KMS Landelijke kontaktvrouw Koninginnedag 1983 Vier politieke partijen in de Tweede Kamer Jeanne Hoogendoorn uit Nieuwerkerk werd Op geheel Schouwen-Duiveland wordt za- eisen van minister Van Aardenne betere ar gumenten voor het kortwieken van KMS. (Pag. 2) begin maart benoemd tot landelijk kontakt vrouw van de „Rooie Vrouwen". (Pag. 3) ZV Onderdak gered Tijdens de ledenvergadering van 9 maart terdag Koninginnedag gevierd. De program- kondigde het bestuur van de ZV Onderdak ma's staan op pagina 4. de opheffing aan. Zeven weken later is de klub weer springlevend. (Pag. 5) DONDERDAG 28 APRIL 1983 139ste jaargang Nr. 23310 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Eigen haard is goud waard. Spreekwoord Met vlag en wimpel NOORDGOUWE - Het toekomstige echtpaar De Jong- Schreuder kreeg woensdagmiddag op een wat andere dan gebruikelijke manier de sleutel van hun nieuwe huis overhandigd. Zij waren officieel de eersten die een nieu we huurwoning in het dorp toegewezen kregen, na een periode van 15 jaar. De woning is er één van een kom- plex van 15 aan de Vijverbergstraat en de Eldikstraat, in opdracht van .Beter Wonen" gebouwd. Dit beleid voerde de woningbouw corporatie tot vijf jaar geleden, toen de eerste Nota Bewoningspatroon roet in het eten gooide. Deze nota stond alléén woningbouw toe voor de eigen bevolking met binding aan plaats en eiland. Daarna werd al leen nog gebouwd wanneer er vol doende woningzoekenden met bin ding aan regio of dorp waren". Jonge gezinnen Verder ging de voorzitter in op de vraag of er niet meer woningen voor jonge gezinnen gebouwd kunnen worden op het platteland. Volgens de heer Vos zijn er echter niet of nauwe lijks jonge gezinnen te vinden, die op het platteland willen wonen. Om die dan maar uit Zierikzee te halen, ging de voorzitter te ver. „Zelfs als Zierik zee voldoende jonge bewoners zou hebben, dan zou het snel zijn centrum-funktie verliezen". En jon ge gezinnen van buiten de regio mag weer niet vanwege de Nota's. Van daar dat de roep om woningen in de kleine kernen in de ogen van „Beter Woen" onrealistisch is. Dat het projekt in Noordgouwe in aanbouw kwam noemde de voorzit ter geen verdienste van het Kleine Kernen Projekt, maar louter door het volhouden van de gemeente Brouwershaven en „beter Wonen". In 1978 werd- reeds verzocht om bouwgrond, die eerst vorig jaar kon worden bemachtigd. Veel later dan in de bedoeling lag, waardoor ook de renovatie van de Pauwstraat-wonin gen met enkele jaren werd ver traagd. Immers: van het nu opgele verde projekt zullen een paar wonin gen dienst gaan doen als wissel woning voor de te renoveren huizen aan de Pauwstraat. De voorzitter zei te hopen dat de verloren tijd weer werd ingehaald. De woningen werden ontworpen door architektenburo Leo de Jonge en gebouwd door aannemersbedrijf Prince. Planologisch moeilijk Burgemeester C. Slabbekoorn was evenals iedere betrokkene bijzonder verheugd met deze woningbouw. Noordgouwe is een moeilijke ge meente, planologisch gezien, vanwe ge de aanwezigheid van de provincia le weg. Vandaar ook dat er veel onge duld was: wanneer is Noordgouwe nu eens aan de beurt?, was een steeds weer kerende vraag aan de burge meester. „Des te groter de vreugde nu het toch voor elkaar gekomen is, en wel op een bijzondere wijze", aldus de burgemeester. „Zodra de grond in ei gendom was hebben we alle moeite gedaan om zo snel mogelijk tot de bouw te geraken. Voor 1982 mochten we volgens het toewijzingsbeleid in Noordgouwe vijf woningen bouwen, met de toezegging voor 1983 nog eens tien. Met de nadruk op toegezegd, want officiëel was het nog niet". Nu staan we bij het bijzondere feit, dat, terwijl elders het aantal voor '83 f net is toegewezen, öf nog toegewe zen moet worden, wij in Noordgouwe vandaag alle woningen voor '83 al in gebruik kunnen nemen. Ik wens Noordgouwe dan ook veel geluk met deze voorbeeld-kern", besloot de burgemeester zijn toespraak. Met de Een gelukkig (bijna-)echtpaar met vlag en wimpel op de bovenverdieping van hun nieuwe huis. voorbeeld-kern doelde de burge- school, de nieuwbouw en het sport- meester op: „het dorpshuis, de gym- terrein. Allemaal zaken waar menig nastiekzaal, de pas gerenoveerde kleine kern jaloers op kan zijn". NOORDGOUWE - De sleuteluitreiking geschiedde door Helène, die de sleu tels in een wimpel verpakt had. Op de foto: rechts de heer A. de Jong (eerste bewoner), links voorzitter van Beter Wonen'' de heer F. K. Vos, en daartus sen Helène. Het waren de leerlingen van de openbare lagere school Noordgouwe, die de eer te beurt viel de sleutels te overhandigen. Helène, Adrie en Ronald gaven de nieuwe bewoners eerst een wimpel (met de sleutels), daarna een vlag en vervolgens een vlaggestok, waarna de heer De Jong en mejuffrouw Schreuder de opdracht kregen zelf de Nederlandse driekleur via het bovenraam in de standaard te steken. Een en ander gebeurde in aanwezigheid van vele be langstellenden en genodigden, onder wie burgemeester Slabbekoorn van Brouwershaven Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Na dit korte ogenblik in kou en modder (de regenbuien van ongeveer 50 mm hadden de tuinen in een mod derpoel herschapen) toog het gezel schap naar het dorpshuis om daar de bijeenkomst feestelijk voort te zet ten. Vanwege de verjaardag van Ro nald (zijn 12-de) kregen de leerlingen eerst allemaal een kado van Beter Wonen. De drie een bouwpakket en verder alle kinderen een feestpak- ket, dat op de aanstaande koningin nedag goed van pas zal komen. De school neemt in Noordgouwe een zeer belangrijke plaats in de samenleving in, vandaar dat „Beter Wonen" de leerlingen bij het feestelijk gebeuren betrok. Voorzitter van woningbouwvereni ging, de heer F. K. Vos, ging bij deze gelegenheid in op de veel gehoorde wens van alle kleine kernen: „Waarom wordt er niet meer ge bouwd. Het lijkt er op dat men niet wil bouwen". Deze stelling weerleg de de voorzitter als volgt: „Wij hebben na het overnemen van het woningbezit buiten Zierikzee (1973-1974) een beleid gevoerd dat er van uitging, dat in de kleine kernen best méér gebouwd kon worden dan de geregistreerde vraag. Extra huur woningen voor woningzoekenden, zonder ekonomische binding met de kern of zelfs Schouwen-Duiveland vonden wij geen enkel bezwar. Inte gendeel, want daardoor zou een bete re doorstroming verkregen kunnen worden", aldus de heer Vos. SCHARENDIJKE - De twee tennisverenigingen te Middenschouwen (in Scharendijke en in Kerkwerve) kunnen hun plannen doorzetten, nu de financiële zaken rond zijn. De gemeenteraad hechtte woensdagavond haar goedkeuring aan het verlenen van gemeentegaran ties voor geldleningen, terwijl bovendien met overeen komsten van huur en verhuur werd ingestemd. De tennisvereniging Scharendijke kan nu banen gaan aanleggen, waarvoor een lening van 80.000,— nodig was. W.I.K. moet een lening van 37.000,— aangaan om op het sportveld te Kerkwerve een clubhuis van globaal 63.000,— te kunnen bouwen. Beide projekten worden door de verenigingen in eigen beheer uitgevoerd. ZIERIKZEE - Woensdag nam klas 2A van de INAS-opleiding aan de Prinses Juliana"-school op een wat ludieke ma nier afscheid van de school. De leerlingen kwamen verkleed naar school en zongen onder andere een afscheidslied, waarbij sommige leerkrachten aardig ..op de hak" werden genomen. Met het oog op het komende toe ristenseizoen en de naderende Pinksterdagen bepleitte VVD- raadslid J. M. van Langeraad een spoedige beslissing ten aanzien van een overloopterrein voor kampeer ders. „We hebben een aantal prachtig ingerichte mini-campings met extra ruimte", aldus Van Langeraad, „die financieel en economisch best een ex- tra'tje kunnen gebruiken. Maar de ei genaars moeten wel tijdig maatrege len kunnen treffen, wanneer ze die ruimte mogen benutten." Overloopterrein Burgemeester W. den Boer liet we ten, dat het college hard werkt aan een standpuntbepaling, nu geen toestemming werd verkregen een overloopterrein aan de Kabbelaars- bank te realiseren. Eén punt is al duidelijk: er komt een verwijspost op de Grevelingen- dam om kampeerders te wijzen waar zij terecht kunnen. Wethouder C. Hart verwoordde het collegestandpunt, dat in elk geval eerst naar een overloopterrein zal worden gezocht, voordat er aan kamperen-bij-de-boer zal worden ge dacht. De raadsvoorzitter beloofde de raadsleden enige informatie na af loop van het officiële gedeelte van de vergadering. Van Langeraad was daarmee enigs zins tevreden gesteld, hoewel hij toch nog opmerkte dat in Westerschou- wen deze zaak reeds rond is. Daar door zou de scheve situatie kunnen ontstaan dat „buurman" Wester- schouwen wèl extra kampeerders ontvangen kan en de mini- campinghouders in Middenschouwen daartoe niet in staat zullen zijn. Een wijziging van de Kampeerve- rordening had eveneens van doen met recreatie met name met de Brou- wersdam. Zoals bekend wordt daar vaak geprobeerd illegaal te kampe ren, vooral met campers en caravans. Door de wijziging in de kampeerve- rordening kan de politie daartegen optreden in de komende periode. „Piggelmee" De zorgen om het behoud van de tweede leidster op de kleuterschool „Piggelmee" te Kerkwerve behoren tot het verleden. Door een „deuk" in het leerlingenaantal had het kunnen gebeuren, dat deze tweede leidster volgens de normen tijdelijk niet zou kunnen worden aangehouden. Bur gemeester Den Boer liet weten, dat een persoonlijk bezoek aan het mi nisterie van onderwijs (dinsdag ochtend) een positief resultaat had opgeleverd. Er werd mondeling toestemming gegeven om de tweede leidster aan te houden op voorwaar de dat op 16 januari 1984 weer 32 kleuters de school zullen bezoeken. Aan de hoofdleidster van de kleu terschool, mevrouw A. Akkersdijk- van Hassel, werd tijdens deze verga dering eervol ontslag verleend. Als opvolgster werd benoemd mej. J. S. M. Bos, die de leiding al goed had waargenomen tijdens het zwanger schapsverlof van mevrouw Akkers- dijk. Meer onderwijszaken passeerden de revue. Het bedrag administratie kosten bijzonder lager onderwijs over 1982, dat voorlopig was vast gesteld op 36,15 per leerling, werd nu definitief vastgesteld op 38,35. De exploitatievergoeding bijzonder kleuteronderwijs over 1982 komt neer op 16.068,33. Tevens werden de vergoedingen vakonderwijs (hand werken) voor de Christelijke lagere scholen in Kerkwerve en Scharendij ke vastgesteld. Tankinstallatie Bij monde van raadslid W. G. Ren den verzette de P.v.d.A.-fraktie zich tegen het niet verhogen van de ver goeding van 500,— die de firma Gebr. Van Dongen jaarlijks betaalt voor het exploiteren van een tank installatie op de haven Kloosternol. Renden vond dat met twee maten meten, omdat ook anderen die te ma ken hebben met het teruglopen van inkomsten geconfronteerd worden met 4 procents verhogingen. Hij acht te het niet billijk dat in dit geval een uitzondering wordt gemaakt. Zowel burgemeester Den Boer als wethou der I. C. Padmos hielden hem voor, dat het hier een service-verlening aan gasten van de gelukkig nog druk bezochte haven betreft en dat de om- Vervolg pag. 5 WA> ffih pa BIM* Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en mogelijk een bui; minimumtemperatuur om streeks zeven, middagtemperatuur ongeveer zestein graden; weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 2 mei. Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 15 gr. Windkracht: variabel 3 Zondag: Vel bewolking Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 6 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: n.west 4 Maandag: Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 april Zon op 6.16, onder 21.00 Maan op 23.45, onder 7.33 Laatste Kwartier: 5 mei (5.43) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 29 april 5.24 17.51 11.24 23.35 Springtij: 29 april HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperatuur gaat iets omhoog. Dat komt omdat de wind naar zuid draait en vanuit Frankrijk wat warmere lucht aan voert. Overigens zal er morgen wei nig wind zijn, want de luchtdrukver- schillen in onze omgeving nemen af. Nog steeds is echter de luchtdruk re latief laag bij de Golf van Biscaje en hoog boven het Europese continent. Er komen perioden met zon, maar bij oplopende temperatuur overdag zul len stapelwolken ontstaan waaruit hier en daar een bui kan vallen. Er worden middagtemperaturen verwacht van ongeveer vijftien gra den op de Wadden tot achttien gra den in Limburg. Deze temperatuur wordt ook vrijdag en zaterdag nog verwacht, daarna komen we op een wat lager temperatuursniveau en wordt ook de buienkans weer wat groter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1