DREISCHOR Solidarit eitsdag' in Brouwershaven Verarming plantengroei in duinen van Schouwen T wee-in-een-f ormulier voor werklozen N.C.V.B.-vergadering met ontwikkelingswerk BIJZONDERE AVONDDIENST IN GERESTAUREERD KERKGEBOUW Illegale dumping in Zwolle A h ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Vara gaat het gebruikelijke 1 mei-feest een weekje later vieren onder de naam „Solidariteitsdag". Dit, omdat te gen de 1 mei viering (dit jaar op zondag) van diverse kringen bezwaar was binnen gekomen. Voorzitter van de afdeling, Jan Slijkhuis maakte maandagmiddag de plannen bekend voor deze iets alternatieve viering. De Solidariteitsdag* zal een mani festatie worden, georganiseerd door de Vara, Wereldwinkel, P.v.d.A. en F.N.V. Medewerking hieraan verle nen verder nog de Rooie Vrouwen, Amnesty International en Nivon. Al deze groeperingen zullen in het Ton- nenmagazijn in Brouwershaven een stand inrichten. Het Tonnenmagazijn gaat om 14.00 uur open, maar bij het inrichten van de stands blijft het uiteraard niet. Het P.v.d.A.-Tweede Kamer-lid Jaap v. d. Doef zal die mid'dag een spreek beurt vervullen over het onderwerp van deze dag: „Solidariteit". Met een ruime gelegenheid om met deze pro minente P.v.d.A.-er in diskussie te treden. Terwijl de „groten" al dan niet in een politieke diskussie gewik keld zijn, kunnen de „kleintjes" zich vermaken met het poppentheater „Alteklein" dat eveneens in het Ton nenmagazijn aanwezig is. Video-banden Verder die middag een ruime gele genheid om video-banden te zien van bekende en suksesvolle Vara-pro- gramma's, waaronder Wim Kok over werkloosheid in Europa, Kijk Haar (vrouwen en vrede), Ombudsman, Achter het Nieuws, de Onderste steen en Kinderen voor kinderden het derde deel. Het middagprogramma zal naar verwachting tot ongeveer 17.00 uur duren. Het avondprogramma begint om 20.00 uur, eveneens in het Tonnenma gazijn (dat voor een ieder gratis toe gankelijk is) met een spreekbeurt van Joep Bon, de presentator van het bekende programma Koning Klant. Ook hierna is er gelegenheid tot diskussie, waarna omstreeks 21.30 uur een optreden genoteerd staat van de band „Coldsteel and friends", tot ongeveer 0.30 uur. Deze band, goed bekend in de regio, bestaat uit Lou Brondgeest (zang en percussie), Bill Hillebrand (bassist) en Chris Videier (drums). Coldsteel and friends waren winnaars van de Loosdrechtprijs 1982. Wereldwinkel Voorzitter Slijkhuis vertelde ver der dat op 1 mei nergens op Schou wen-Duiveland een traditionele vie ring wordt georganiseerd. Alleen op zaterdag 7 mei dus, en alleen in het Tonnenmagazijn, de Solidariteits dag. De Wereldwinkel houdt op deze dag een schrijfaktie Solidaridat, waarbij men in de gelegenheid gesteld wordt om twee brieven te versturen. De eerste aan de boeren van Ronda Alta (Brazilië) die een protestkamp hebben ingericht tegen de grondver- deling in hun land. De andere brief is gericht aan alle leden van de Tweede Kamer-frakties, die zich met konsu- mentenzaken bezig houden. Het gaat hier vooral om de herziening van de Warenwet. De Vara zelf is aanwezig met een stand waarin de neven-aktiviteiten van deze omroep (boeken, grammo foonplaten, e.d.) te koop worden aan geboden. Centraal staat de gedachte, dat elke groepering solidair moet zijn met de medemens. ZIERIKZEE - „De Duinen van Schouwen zijn niet meer wat ze geweest zijn en daaraan is niet alleen de opkomst van de rekreatie en de toegenomen wa terwinning, die daarmee samenhangt, schuld. Het is vooral de visie op het be heer waar het tot nu toe aan schort en die er toe heeft geleid dat een landschap is ontstaan van droge gefixeerde duinen met een verarmde flora en fauna, plaatselijk ontsierd met saaie, monotone denneplantages." Dit staat te lezen in een artikel over „De verarming van de planten groei in de duinen van Schouwen", geschreven door John Beijersbergen, Jeannet Vermuë en Gerard Slob. Een en ander is gepubliceerd in De Ster- na, het tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Vereniging voor natuur- en land schapsbescherming Goeree-Over- flakkee. Het artikel geeft een overzicht van het verloop van de plantengroei in de verschillende duingebieden vanaf het ontstaan ervan; de duinen van Schouwen worden verdeeld in de Vroongronden, de Zuidelijke duinen en de Verklikkerduinen. Aan het eind van het artikel worden een aan tal suggesties gedaan, die er toe kun nen leiden dat de vegetatie van de duinen van Schouwen beschermd wordt tegen een nog verdergaande verarming. Proef bij de arbeidsbureaus in Zeeuws-Vlaanderen TERNE UZEN - Binnenkort heeft iemand die werkloos is geworden nog naar een formulier nodig om zich te laten inschrijven bij het arbeids bureau en om een uitkering aan te vragen bij de bedrijfsvereniging, het GAK of de gemeente. Nu moeten mensen die werkloos worden veelal drie keer dezelfde gegevens op pa pier zetten. Maandag hebben de ar beidsbureaus in Zeeuws-Vlaanderen bij wijze van proef het een nieuwe formulier geïntroduceerd. Als de proef slaagt zullen in de loop van dit jaar ook de arbeidsbureaus van Zeist en Amsterdam met deze vereenvoudigde formulieren gaan werken, zo werd maandagmiddag tij dens een persconferentie op het ar beidsbureau in Terneuzer- meege deeld. Uiteindelijk is het de bedoe ling om over te gaan tot landelijke invoering. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid denkt dan aan begin 1984. De formulieren zullen niet alleen op de gebruikelijke adressen, maar ook op de postkantoren te krijgen zijn. Sedert vorig jaar is er in Zeeuws-Vlaanderen een zogenaamde Regionale coördinatie commissie (RCC) werkzaam, waarin onder meer samenwerken het arbeidsbureau, de bedrijfsverenigingen - het GAK - en de gemeenten. Deze commissie bleek bereid op verzoek van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid om als voortrekker in het ge west te fungeren. Bruinisse: BRUINISSE - „Het is heel belangrijk dat je je als buitenstaander kunt ver plaatsten in de denk- en leefgewoonten van de Afrikaanse bevolking, als je daar woont en werkt", aldus mevrouw Sandee uit Kamperland in haar lezing voor de Bruse afdeling van de N.C.V.B. Deze had als titel: „Hoe leeft men in Afrika", en boeide de vele aanwezigen tot het laatste toe. by's en jonge kinderen. Ze lichtte al les toe aan de hand van een dia-serie en beantwoorde de gestelde vragen. De avond werd geopend met gebed door de presidente mevrouw De Groot-Fluyt waarna ze uit 2 Timo- teus 2: 8-13 las. Haar meditatie had als thema: „Ons leven na Pasen". Na deze bijzonder interresante avond bedankte de presidente me vrouw Sandee voor haar grote in breng hierin. Mevrouw De Groot- Fluyt eindigde de bijeenkomst met dankgebed. Mevrouw Sandee, die samen met haar man in Afrika enkele jaren ont wikkelingswerk verrichtte, vertelde in haar inleiding wat de aanzet daar toe was geweest, wat ze hiervoor had geleerd en hoe ze het werk met veel liefde en toewijding had gedaan. Naast haar man, die zich voorna melijk bezighield met de tuinbouw en de voorbereidingen daarvoor en dus veel met mannen werkte, gaf me vrouw Sandee de vrouwen voorlich ting met betrekking tot het bereiden van voedsel en de verzorging van ba- HELMOND - NV Koninklijke Ne- derlandsche Machinefabrik voor heen E. H. Begemann (staalbouw, pompen) heeft 1982, ondanks een bui tengewone last van 400.000 wegens aanpassing van het personeels bestand, kunnen afsluiten met een winst van 646.616 tegen 1,19 min in 1981. De winst werd in mindering gebracht op het bestaande verliessal- do, dat daarna 8,25 min bedraagt. ZWOLLE - In opdracht van de offi cier van justitie in Assen heeft de po litie dinsdagmorgen bij de vestigin gen van het chemisch bedrijf Scado in Zwolle en Schoonebeek de admi nistratie in beslag genomen. Uit de administratie verwcht justi tie te kunnen opmaken waar chemi sche afvalstoffen van dit bedrijf naar toe zijn gegaan. Justitie verdenkt Scado ervan betrokken te zijn bij het illegaal dumpen van afval. Aanleiding voor die verdenking vormen verklaringen van getuigen. Dezen hebben gezegd dat afvalstof fen op diverse plekken zijn gestort, waar het niet is toegestaan. De poli tie is op het spoor van Scado geko men via een onderzoek tegen een transportbedrijf dat het chemisch af val zou hebben vervoerd. Dit onder zoek is bijna afgerond. Om welke afvalstoffen het gaat blijkt niet uit het persbericht van justitie. Ook wordt niet vermeld waar het spul eventueel is gestort. Op een persconferentie woensdag in Emmen zal hierover nadere informa tie worden verstrekt. Bij het on- drzoek naar het milieuschandaal zijn betrokken: de rijkspolitie in Dren the, de gemeentepolitie van Emmen, de arbeidsinspectie, de provinciale waterstaat van Drentje en het zuive ringsschap in deze provincie. Flitsen uit het buitenland NEW YORK - In 1982 zijn over de hele wereld meer tereurdaden ge pleegd dan in de jaren ervoor, al was er een duidelijke keer ten goede in Italië en West-Duitsland. Dit heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken maandag meegedeeld. PALERMO - De Italiaanse autori teiten hebben een onderzoek in gesteld naar aanleiding van de be richten dat de maffia grote stukken land heeft aangekocht rond de Sicili- aanse Navo-basis Comiso, waar eventueel nieuwe kruisraketten van de NAVO zouden worden gestatio neerd. Dit heeft de politie maandag in Palermo bekendgemaakt. WARSCHAU - Kardinaal Jozef Glemp, de primaat van Polen, heeft zowel de overheid als Solidariteit ge waarschuwd voor de „gevaren" van demonstraties op 1 mei. Hij zei tij dens een mis zondag in Gniezno dat de kerk niet wil voorschrijven hoe de dag van de arbeid moet worden ge vierd. De inhoud van deze preek werd maandag in Warschau bekend gemaakt door het dagblad van de Ka tholieke Kerk, Slowo Powzechne. CAIRO - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, is maandag in Egypte zijn be langrijke bezoek aan het Midden- Oosten begonnen met de verklaring dat hij vastbesloten is het gebied niet te verlaten voordat hij tastbare re sultaten heeft bereikt inzake de te rugtrekking van buitenlandse troe pen uit Libanon. LUIK - De financiële middelen van het Belgische staatsstaalconcern Cockerill-Sambre reiken nog maar voor twee of drie maanden. Om te voorkomen dat de onderneming daarna moet sluiten zullen er nieuwe kapitaalbronnen moeten worden aangeboord, zo heeft de voorzitter van de raad van bestuur, Gerard Del- ruelle, maandag verklaard op de jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring. WASHINGTON - De Amerikaanse begroting vertoont halverwege het lopende begrotingsjaar (oktober 1982 tot en met september 1983) al een te kort van 129,2 miljard dollar. Zelfs als dat tekort niet groter wordt bete kent het al een record, ook voor een volledig begrotingsjaar, zo heeft het Amerikaanse ministerie van finan ciën bekendgemaakt. KERKWERVE - In een bijzondere avonddienst op vrijdag 6 mei wordt het geheel gerestaureerde kerkgebouw van de Hervormde Gemeente in gebruik genomen. Ds. J. B. Duk is de voorganger. Muzikale medewerking zal worden verleend door het kinderkoor van de c.n.s. „Ha-Tikwah", onder leiding van mevrouw M. van der Sluijs-Gerritsen. In juni 1978 werd tijdens een raadsver gadering van de gemeente Middenschouwen besproken wat te doen met het opknappen van kerkelijke gebouwen. De meerderheid van de raad vond dat de gemeente het gebouw zelf diende op te knappen. Er werd een kommissie ingesteld om via akties gelden in te zamelen. In augustus '78 was er een „giftenak- tie" die duizenden guldens opbracht. In februari van het volgende jaar werd een bazar gehouden in het ge meentelijk Verenigingsgebouw, wel ke 2500,- opleverde, gevolgd door de grote bazar/rommelmarkt op de Ring met een netto-resultaat van 13.000,—. Daarna probeerde de restauratiekommissie om van ver schillende kanten subsidie te krij gen. In november 1980 was er genoeg geld om het dak en de buitenmuren van de kerk te restaureren. Voor het echter zover was kwam eerst de jaar wisseling, met de inmiddels traditio nele oliebollenaktie, die goed was voor duizend gulden. Op 6 mei '81 stond de kerk in de steigers. In au gustus was de eerste fase van de restauratie een feit. Op 14 november was er opnieuw een bazar-in-het- klein; opbrengst 3200,-. Want ook het interieur van de kerk diende vol gens de bevolking te worden opgek napt. Het bedehuis had immers da nig te lijden gehad van de ramp van '53. Daarom kwamen er nog meer ak ties om maar weer aan geld te ko men, o.a. een foto-aktie en alweer een oliebollenaktie. De bazar-rommelmarkt, eind mei 1982, bracht maar liefst 22.500,- op. Dat was een stap in de goede rich ting. Daarna raakte alles in een stroom versnelling. Tussendoor werden nog wal akties gehouden (oliebollen brachten meer dan 1800,- op en een aktie voor de kroonluchters leverde tot op heden meer dan drieduizend gulden op). De restauratiekommissie maakte plannen voor het herstel van het 83-jarige kerkje. En nu. op 6 mei 1983, is de her-ingebruikneming van de Ned. Hervormde Kerk, die in oude glorie is hersteld. Alle dorpsbewo ners zijn welkom in deze avond dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4