1982 was een goed jaar voor de Zeeuwse visserij RAAD POMPT GEEN GELD IN INDUSTRIETERREIN iUimiillipgÉlSÉ Begroetingsdag ten dele verregend DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bru's kollege teruggefloten: Burgemeester De Meester ontving Zevibel Walesa ondergaat medisch onderzoek mm B EGROETINGSDAG Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kleine basisscholen Geen supermarkt Ontluisterend Kampioenschap Volgens een uitspraak van staatssekretaris De vestiging van een grote supermarkt in Zondag derde klasser Zierikzee kreeg tegen Ouwerkerk houdt de Schouwen-Duive- G. van Leijenhorst moet het aantal kleine Bruinisse is voorlopig van de baan. (Pag. 3) Goes een ontluisterende 2-5 nederlaag aan landse eer op voetbalgebied nog enigszins basisscholen drastisch worden vermin- de broek. De ploeg van Bas de Zeeuw blonk hoog. Door een 10-0 zege op Zierikzee III derd. (Pag. 2) uit door onmacht. (Pag. 5) werd de ploeg onbereikbaar. (Pag. 7) MAANDAG 25 APRIL 1983 139ste jaargang Nr. 23308 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De verboden vrucht smaakt zoet. Ovidus Voorzitter J. van den Bos van ZevibeV ZIERIKZEE - De Zeeuwse visserij heeft vorig jaar een redelijk tot goed jaar gehad. De gunstige bedrijfsuit- komsten gelden zowel de kotter- als mosselsector. Dit heeft voorzitter J. van den Bos van Zevibel (Zeeuwse Vereniging voor Visserijbelangen) zaterdagmorgen ge zegd tijdens de jaarvergadering van de vereniging in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Van den Bos uitte in zijn toespraak kritiek op het EG-vangstquotabe- leid, dat door de Nederlandse vissers als onredelijk wordt ervaren, vooral ook door de dreiging van de ver scherpte controle door de vijsserij- inspectie. Daarbij zal vooral het log boek aan een intensief onderzoek worden onderworpen. ,,Dat maakt van de visser een administrateur. De praktische uitvoerbaarheid van deze bepaling zal voor een enkele visser haalbaar zijn", meende de Zevibel- voorzitter. ,,Wij zullen er in Nederland in het bijzonder op moeten letten, dat onze vissers ten opzichte van collega's in de andere lidstaten niet in een nade lige positie terechtkomen. Wel inle veren van vangsthoeveelheden, maar een niet gelijke controle-aanpak in diverse lidstaten, dat is voor de vis sers ten enenmale verwerpelijk", meent Van den Bos. Goed garnalenjaar Zevibel vindt dat de Zeeuwse vis sers die daardoor belangstelling heb ben, de gelegenheid moeten krijgen om haringvisserij uit te oefenen. In Zeeland gaat het al om ruim twintig bedrijven. Zeeland dient volgens Van den Bos ook in aanmerking te komen voor de vestiging van een garnalencentrum. De Zeeuwse garnalenvisserij heeft het afgelopen jaar een bijzonder goed garnalenjaar doorgemaakt. De vangsten waren groot, de prijzen be hoorlijk en de kwaliteit uitstekend. Datzelfde geldt voor de mosselsector. Van den Bos omschreef het afgelopen mosselseizoen als ,,een buitenge woon topjaar, met een grote aanvoel en zeer goede prijzen". Franse export De Franse exportmarkt voor mos selen is zich langzaam aan het her stellen, van 205.000 mosselton in het seizoen '81-'82, naar 229.000 mossel- ton in het seizoen '82-'83. (Een mos selton is honderd kilo.) Ook steeg de binnenlandse con sumptie van mosselen van 96.000 ton het vorig seizoen, naar 105.000 mos selton het afgelopen seizoen. Deze af zet kan nog aanzienlijk verhoogd worden door een actief verkoopbe leid, aldus Van den Bos, tijdens de jaarvergadering van Zevibel in Zie rikzee. Zevibel-voorzitter Jvan den Bos sprak iji zijn jaarrede van een goed jaar voor de Zeeuwse vissers. Zijn gehoor Inisiert aandachtig toe. BRUINISSE - Het voorstel van het Bru's kollege, om 70.000,te stoppen in het industrieterrein, om de grondprijs naar beneden te brengen, waardoor het aan trekkelijker zou worden voor bedrijven zich daar te vestigen, werd met grote meerderheid van stemmen ver worpen. Bij het aan de orde stellen van dit voorstel kwam de heer W. F. M. Vonk (A.B.) met een alternatief ter besteding van de 70.000,—: aanwenden voor het her- inrichten van de visserijhaven. Volgens Vonk is de ingreep van het kollege niet voldoende om interesse voor het industrieterrein te kweken. De daling (en stijging elders) is volgens het A.B. te rangschikken onder de kop „gerommel in de marge". „Wil het be drijfsleven een echte impuls krijgen, zal de prijs voor de grond met enkele tientallen guldens moeten dalen en niet met de voorgestelde 8,47 per m2", al dus Vonk. ZIERIKZEE - Na afloop van de jaarvergadering van Zevi bel werden de leden van de vereniging ontvangen door burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee. De ontvangst werd gehouden in de Vierschaar van het stad huis, waar de heer De Meester een korte toespraak hield. De burgemeester memoreerde dat Zierikzee al van oudsher een binding heeft met de visserij. „Maar pas vanaf 1912 heeft de mosselvisserij echt betekenis gekregen in Zierikzee. Ik hoop van harte dat deze tak van de visserij een bloeiende mag blij ven. Ik hoop echter bovendien dat Zierikzee niet het lot van bij voorbeeld Colijnsplaat zal on dergaan. Ik hoop dat onze ha ven gespaard mag blijven voor verzanding ten gevolge van de realisatie van de Oosterschelde-werken, al zijn daar helaas al wel geringe aan wijzingen voor." Bovendien zag Vonk dit als een in vestering in de toekomst, terwijl er nu juist op allerlei gebied gevraagd wordt om steun. Het A.B. zag dan ook veel liever, dat het geld besteed zou worden aan de aanpassing van de haven, dit in strijd met de mening van het kollege dat volhoudt: „We doen al genoeg voor de vissers". Ook de heer A. Slingerland (S.G.P.) had bezwaren tegen het voorgestelde. Naar zijn mening moest de prijs per m2 voor de kleine loodsen op het industrieterrein minstens worden teruggebracht tot omstreeks de 50,— inplaats van het voorgestelde 80,40. Een mening, die gelijk was aan die van M. Meeuwsen (C.D.A.). In zijn antwoord zei de raadsvoorzitter, dat de visserijhaven hier niet ter diskussie stond en als de raad de vierkante meter-prijs te hoog vond, men dan maar met een ander voorstel moest komen. Makkelijk gezegd L. J. v. d. Bos (S.G.P.) vond dit maar makkelijk gezegd. „Dat horen we tegenwoordig steeds vaker". Meeuwsen merkte verder op, dat het wellicht zinvoller is om één keer een flinke verliespost op het industrie terrein te hebben, dan dat het in de toekomst onverkoopbaar zal blijken te zijn, want dan is het véél duurder. Vonk meende uit het voorstel te mogen proeven, dat het kollege de hoogste prioriteit legt bij het in dustrieterrein, hetgeen door burge meester T. C. Hekman werd be vestigd. „Gaan ook de te verwachten overschotten naar het industrieter rein?", wilde Vonk vervolgens we ten. Ook hierop antwoordde de raadsvoorzitter bevestigend. Hierop kondigde Vonk aan tegen deze prioriteit te zijn en dus tegen te zullen stemmen, hetgeen behalve raadslid Bal door een ieder gedaan Het programma werd ingezet met een optocth van versierde fietse, vooraf gegaan door de Rijkspolitie, een geluidswagen en besloten met het draaiorgel van M. A. Gieskes, dat zich overigens de gehele dag liet ho ren in de kom van de gemeente. De 60 versierde fietsen werden door enige bewoners van het Rusthuis Duinoord gejureerd en de deelnemertjes kre gen een appel. Na een bezoek aan Burgh werd de stoet ontbonden. Na de middag was de Ring voor het verkeer afgezet en begonnen een groot aantal kinderspelen. Diverse ouders en familieleden van de kinde ren hadden zich ingezet om leiding te geven aan onder andere hoela hoep, zaklopen met een bal op een tennis racket, balklopmen met een balletje op een lepel, korfballen, doelschie- ten, lasso gooien, ringwerpen, sjoe len. Halverwege de spelen begon het te regenen en was de aardigheid er af. Een 14-tal kinderen won een prijs- Dr. W. F. M. Vonk (A.B.) Geld voor haven. werd, de wethouders uitgezonderd. De 70.000,— zullen een andere bestemming moeten krijgen. Muziektent-geld Een andere geldkwestie was de herbestemming van een krediet ad 30.000,— dat ter beschikking werd gesteld voor de verbetering van het terreintje Rond de muziektent. Die rekonstruktie gaat niet door, waarop het kollege met een andere bestem ming van het geld kwam. Een Babi- (Vervolg pag.8) je en die weren, vergezeld van een ijs je voor iedereen, uitgereikt door de secretaresse, mevr. C. Jonker, 's Avonds verzorgde de Jeugdsoos Big S in ditzelfde kader een speciale do nateursavond met medewerking van de band I.K.S Son uit Brouwersha ven, de buikdanseres Samyra uit Vaals en de goochelaar Guus Herleen uit Maastricht. Dit feest werd in ho tel Bom gehouden. De buikdanseres was voor Haamstede een openbaring en oogstte daverend applaus. Jam mer dat zo weinige deze avond be zochten. het song-festival zal daar ze ker de oorzak van zijn. Alle respect voor het volijverige comité dat alles in het werk stelde met deze „begroetingsdag" een band te leggen tussen burger en toerist. Toeristen waren er bijna niet, dus bleef het een leuke dag voor de bur gerij. GDANSK - Lech Walesa, de leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, is maandagochtend op de Lenin-werf in de havenstad Gdansk verschenen vooreen medisch onderzoek. Dit moest hij ondergaan voordat hij zijn oude werk als elek tricien kan hervatten. Ondanks het feit dat hij begeleid werd do or een groot aantal journa listen trok Walesa's bezoek aan hel medisch centrum van de werf nauwe lijks de aandacht van de overige werknemers. Na het onderzoek kon Walesa weer naar huis. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regei,; minimumtemperatuur omstreeks 7 graden; middagtemperatuur onge veer 16 graden; matige zuidoosten wind, kracht 3. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 29 april Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50%. Minimumtemp.: 6 gr. Middagtemp.: 14 gr. Windkracht: zuid 4 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Minimumtemp.: 5 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: zuid 5 Vrijdag: Kans op neerslag: 60' Minimumtemp.: 5 gr Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 april Zon op 6.22. onder 20.55 Maan op 19.57, onder 6.31 Volle Maan: 27 april (8.31) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwatcr 26 april 3.09 16.19 9.21 21.39 Springtij: 29 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie boven de Golf van Biscaje stuurt tamelijk vochtige lucht naar ons land. In deze lucht komt vrij veel bewolking voor, waaruit plaatselijk buien vallen De aangevoerde lucht is van dc At lni.: i- sche Oceaan afkomstig en dus nogal koel. Het wordt daarom 's middags, ook al omdat er weinig zon is, niet wanner dan een graad of 13. De de pressie blijft de gehele week het weerbeeld in ons land bepalen. v L'Miiè -•» J'dfik-jl ^jfiarb M 1983 HAAMSTEDE - De proloog van de deze winter gefor meerde evenementencommissie zou een groot feest voor de kinderen moeten zijn geworden. Voor een groot deel liep alles gesmeerd, doch na de middag gooide de regen roet in het eten en moest zelfs de auto-rally, wegens te geringe deelname, afgelast worden ne naar een later te bepalen datum worden verschoven. Ondanks het slechte Weer hadden deze twee kleuters best veel plezier bij het programmaonderdeel ringsteken met de bolderwagen, tijdens de Begroetingsdag in Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1