Biljartvereniging Bommenede organiseert nationale finale le klas libre klein biljart Bruse Boys probleemloos naar volgende bekerronde via 5-0 zege op Smerdiek All Ready kan overwicht niet in treffers omzetten en verliest bij Seolto: 7-3 Peter Monté winnaar van open snelschaaktitel van Schouwen-Duiveland '83 Overwinning voor karateka Kees Kooman Erica Butler nu toch ook naar Z-dressuur RTC Schouwen-Duiveland is suksesvol in seizoenstart r tj BRU1NISSE - Bruse Boys is weer een ronde verder in de bekerkompetitie 1982 1983. Over precies een week wordt de Ettense zondag tweede klusser In ternos nu de eerste echt zware dobber, die de ploeg van trainer Jan Englebert tegenkomt. Zaterdag vierde klasser Smerdiek was dinsdagavond slechts een poveren sparring-partner voor het in de tweede helft op volle toeren draaien de Bruse Boys. De 0-0 ruststand werd toen ook systematisch omgebogen in een 5-0 triomf. duidelijk overwicht, maar toen wer den de mogelijkheden voornamelijk door goed jceeperswerk van Jan Guil- jam niet benut. ,,De ploeg heeft met name in de tweede helft goed gewerkt en dat is eigenlijk het enige positieve punt, wat uit de eenzijdige vertoning kan worden gehaald", meende Jan Engle bert. ,,In de eerste helft was het maar wat aanrommelen tegen de gegroe peerd verdedigende Smerdiekploeg, maar in de tweede 45 minuten heeft Bruse Boys laten zien, dat een ver schil van twee klassen toch niet ver borgen kan blijven". Sporadisch Ondanks de 0-0 halverwege had Bruse Boys ook in de eerste helft een Leen van der Bijl was na zeven mi nuten nog het dichtst bij een treffer, maar zijn lob belandde op de lat. Smerdiek was sporadisch gevaarlijk door de verre uittrappen van doel man Guiljam, die door de wind ge dreven, tot zeer dicht bij de gevaren zone voor Steef van de Velde kwa men. In de voorlaatste minuut was Cor van der Hoek dicht bij een doel punt, maar zijn goed geplaatste inzet werd door de attent reagerende Steef van de Velde gepakt. In de tweede helft was het binnen tien minuten gebeurd met de illusies van de Thoolse ploeg. Al na vier mi nuten prikte Adrie de Jonge nummer een achter Jan Guilam en vijf miuten later kopte Eddy Schild een hoek schop van de met fasen weer fabel achtig spelende Tonny van de Berge binnen: 2-0. In de 27e minuut benutte Wim Geluk een van de vele mogelijk heden door een puike pass na een even puike solo van Leen van der Bijl af te ronden en in de laatste vijf minuten profiteerde eerst Eddy Schild van de verdedigende wanorde bij Smerdiek en bepaalde Tonny van de Berge van dertig meter met een stuiterende schuiver de eindstand op 5-0. Verbeelding ,,Het is jammer, dat we nu uit moe ten spelen nu we een dergelijke te genstander hebben getroffen", meen de Jan Englebert. „Internos is best wel een ploeg die tot de verbeelding spreekt en op ei gen veld had het een leuke pot kun nen worden. Dat kan nu natuurlijk ook, maar we missen wel de eigen en tourage". De wedstrijd tegen Inter nos wordt donderdag 28 april in Etten-Leur gespeeld en begint om 18.30 uur. BRACKNELL - Bert Wekema blijft suksesvol in de internationale Sae- linkrace, een open etappewedstrijd in Groot-Brittannië. De coureur uit Peize zegevierde in de tweede etappe en behield de leiding in het algemeen klassement. Wekema had zich in de eerste rit ook al de snelste getoond. Schaakvereniging Zierikzee ZIERIKZEE - In de 28e ronde van de huishoudelijke kompetitie van de Schaakvereniging Zierikzee werden negen partijen afgewerkt. De uitslagen op een rijtje: H. C. Jukkenekke-R. van der Veken 1-0; A. J. Scheele-P. Wiebols 1-0; J. Verkerk - A. m. van de Westen 1-0; M. M. Krijger-J. A. J. van de Made 1-0; J. L. Bom-J. van Loon 0-1; J. J. Hoogstrate-P. M. Bouwens 0-1; C. van Eldik-A. Louws 1-0; B. S. Spiegels-C. P. Polderman 0-1; J. A. de Jong-S. J. Stoel 0-1. TILBURG - Tijdens Kyokushikai karatewedstrijden in Tilburg heeft Kees Kooman van Karateschool Jo sef Tol voor het eerste grote sukses gezorgd voer de Zierikzeese sport school. Via een puike beentechniek op het hoofd van zijn medefinalist besliste hij de partij in zijn voordeel. Sportschool Josef Tol werd in Til burg vertegenwoordigd door Domin- goz Gomes, Dick snel en Jan de Jong. Zij brachten het niet tot finaleplaat sen, maar leverden wel fraai tegen stand aan de karatekas van diverse grote sportscholen. In de toekomst zullen leden van de Zierikzeese sportschool meer naar buiten treden om zich te meten met de konkurren- tie. VLISSINGEN - Het korfbalteam van AU Ready heeft het bij het als tweede geklasseerd staande Seolto niet kunnen redden, ondanks het feit, dat de Zie rikzeese formatie de wedstrijd een vol uur ruim onder kontrole had. Er werd echter verzuimd oin het overwicht ook in treffers om te zetten, waardoor de Vlissingers het karwei in de tweede helft alsnog naar hun hand konden zet ten. Door een serie strafworpen werd de 2-1 ruststand door de thuisploeg om gezet in een 7-3 eindzege. In de eerste helft was All Ready zeer duidelijk sterker dan Seolto. de ploeg was gevaarlijker en het spel was beter dan dat van de thuisploeg. Na' de openingsti*effer van Seolto kwam All Ready naastzij door een treffer van Hans van Gastel van af stand: 1-1. Het tweede aanvalsvak met als hoofdrolspeelster Gerda Kloet en Jan Voshart was wel uiterst gevaarlijk, maar doelpunten leverde dit vak niet op. Het kon daardoor niet uitblijven, dat Seolto uit een van de weinige tegenstoten zou skoren, hetgeen tien minuten voor het rust- signaal van de warrig fluitende arbi ter ook gebeurde. Strafworpen Na de pauze ging de scheidsrechter zich nog nadrukkelijker met de za ken bemoeien. Keer op keer kreeg de man het van beide kanten met de spe lers aan de stok. De start van de strafworpenserie leverde Seolto de verlossende marge van twee doelpunten op. Voor niets zeggende situaties deponeerde de ar biter de bal op de stip op tweeeneen- halve meter van de korf, terwijl hij forse charges met de mantel der lief de bedekte. Direkt na de 3-1 tekende Seolto uit een veldsituatie voor tref fer nummer vier en toen een volgen de strafworp de skore op 5-1 had ge bracht was het gebeurd met de illu sies van de Zierikzeese formatie. Met de eerste aanval weer onder de korf kwam All Ready weliswaar nog even terug, maar meer dan een be nutte strafworp van Corrie Kloet zat er toch niet in. Even eerder had Jaco Stoutjesdijk uit een identieke situa tie gemist. Via nog maar eens twee strafworpen liep Seolto uit naar 7-2 en twee minuten voor tijd was All Ready nog maar eens aan de beurt voor het nemen van een strafworp. Piet de Ronde rondde af: 7-3. All Rea dy heeft de kansen op behoud nog in eigen hand. Blauw Wit hielp de Zie rikzeese ploeg door met 9-6 te winnen van Luctor, maar Olympia staat er na de 6-6 tegen Swift II weer wat be ter voor. Kampioenskandidaat num mer een, Zuidwesters, maakte korte metten met Tjoba III: 6-6. Zaterdag middag speelt All Ready om 16.00 uur thuis tegen Olympia, Ontmoetin gen tegen Tjoba III (weer thuis) en Luctor (uit) besluiten de kompetitie. De stand in de eerste klasse A is nu als volgt: t a. Zuidwesters I 11 10 0 1 78-45 20 Seolto I 10 7 1 2 66-4 7 15 Swift II 11 5 3 3 64-69 13 Blauw Wit I 11 5 2 4 74-70 12 Olympia I 10 3 2 5 74-78 8 Tjoba III 11 2 3 6 66-83 7 All Ready I 11 3 0 8 56-75 6 Luctor I 11 2 1 8 69-78 5 Peter Monté in aktie tijdens de beslissende partij om het open Schou- wen-Duivelandse snelschaakkampioenschap. Tegenstander Bert Hen driks zon hem niet van de titel afhouden. BRUINISSE - Peter Monté uit Middelburg is winnaar geworden van het Open Snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland, dat in Bruinisse werd gehouden. TOG uit Bruinisse tekende in samenwerking met SV Zierikzee voor de organisatie van dit jaarlijks terugkerend ge beuren. In totaal 43 schakers begonnen aanvankelijk aan de voorron den. In partijen over zeven minuten speeltijd werden de finalespoules geformeerd. Ab de Feijter van schaakklub Landau, die het vorig jaar de titel opeiste, bleek niet al te best in vorm, want hij bereikte niet eens de eerste finalepoule. In groep twee moest hij achter zijn klubgenoot Bol- leman genoegen nemen met de tweede plaats. Peter Monté uit Middel burg werd nu een glorieus winnaar voor Zeistenaar Groffen en Michael Wisé uit Vlissingen. Er klasseerde zich overigens niet een Schouwen- Duivelandse speler voor de hoogste groep. Anthonie Douw R. van der Veeken van Schaakvereniging Zierikzee reikte nog het verst met een derde plaats in de tweede groep, direkt achter titelverde diger A. de Feijter. Groep 3 leverde een zege op voor Anthonie Douw van dc Bruse vereni ging en Jan de Jonge eindigde in deze groep als derde achter dc Zwarte Pion-speler R. Faase. Van deze Middelharnisser vereniging eindigde M. Verolmc in dc hoofdgroep als zevende. In groep 4 ging de zege naar P. Donker van SV Zierikzee voor TOG-speler Jaap dc Jonge. Groep 5 tenslotte werd een overwinning voor S. Spiegels van Zierik zee voor A. Visser van de Zwarte Pion en P. Holleman van SOF uit Oudo-Tonge. De toernooileiding was in handen van Chris van de Berge. DEN HAAG - Theo de Rooy heeft woensdag tijdens een wielerkoers in Anderluez (België) bij een valpartij een sleutelbeen gebroken. Dokter Derweduwen uit Mol heeft woensdag foto's van de breuk gemaakt. De pechvolle coureur wordt donderda- gochtend geopereerd. De herstelperi ode vergt ongeveer twee tot drie we ken. De koers leverde overigens een zege op voor de Belg Michel Pollen- tier. Bert Oosterbosch bezette de vijfde plaats. RIDDERKERK - Een week nadat zus Gabriëlle Butler er met haar po ny Gipsy Queen in slaagde om zich naar de Z-klasse in de dressuur te rij den, is ook Erica Butler met Roef startgerechtigd in deze klasse. De beide zussen zijn hiermee de enige Schouwen-Duivelandse Z-ruiters. Erica Butler veroverde haar pro motie tijdens de laatste indoor- wedstrijd van het seizoen in Ridder kerk. Van de acht deelnemende kom- binaties eindigde de oudste Butler telg een keer als tweede met 125 pun ten (goed voor een winstpunt en de promotie) en een keer als eerste voor haar eerste Z-proef. Jury de heer Danvers uit Utrecht beloonde een voortreffelijke proef met maar liefst 137 punten, hetgeen Erica Butler en Roef meteen de eerste twee winst punten in de Z-klasse opleverde. ZONNEMAIRE - Biljartvereniging Bommenede uit Zonnemaire organiseerde in de twaalf jaar van haar bestaan al diverse distrikts- en gewestelijke biljartfi nales. Een nationale eindstrijd mocht de klub van voorzitter Cees van Doorn echter nog niet binnenhalen. Daar komt het komende weekeinde verandering in. Onder de wedstrijdleiding van Wim Hanse en Cees de Wit strijden vrijdag, zaterdag en zondag acht nationale korifeeën in de eerste klas libre om het Ne derlands kampioenschap in deze klas. Voor de regionale biljartfans is het overi gens jammer, dat zich geen Schouwen-Duivelandse speler heeft weten te klasse ren voor deze finalestrijd, al scheelde het slechts een fraktie. Ger Monster van bv DOS uit Nieuwerkerk werd door J. Wouters uit Standdaarbuiten nipt de weg versperd tijdens de gewestelijke finale in Roosendaal. Dit neemt evenwel niet weg, dat de ware biljartliefhebber niet aan zijn trekken kan komen. Daar voor staat de kracht van de acht finalisten garant. Het toernooi wordt vrijdaga vond om 18.45 uur door burgemeester C. Slabbekoorn van de gemeente Brou wershaven officieel geopend. Biljartvereniging Bommenede is een van de verenigingen, die deel uitmaakt van het distrikt Schouwen-Duiveland van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond. Nationaal is het biljartge- beuren verdeeld over vier ge westen. Per gewest mogen twee spelers acte de préence geven tijdens een nationale titelstrijd, zoals het komende weekeinde wordt afgewerkt in Zonnemaire. In de eerste klas libre klein biljart startten aanvankelijk tussen de 1200 en 1300 biljarters om een gooi te doen naar de nationale titel. Het behoeft geen betoog, dat de acht finalisten, die gedurende drie dagen te gast zijn bij de bv Bommenede uit uitstekend hout gesneden moeten zijn. De moyen- negrens van de eerste klas loopt van 4.00 tot 6.99 en de „minste" van de finalisten skoorde in de gwestelijke finale nog 7.02 als toernooigemiddelde. M. Verbeek uit Hall, P. Filmer uit Haarlem en M. Twigt uit Nieuwerkerk aan de IJssel werden zelfs finalist met gemiddelden boven de acht. Suksessen Biljartvereniging Bommenede telt momenteel twintig leden. Toen de klub in 1970 werd opge richt waren dat er nog maar ze ven, maar toen had men ook slechts een biljart ter beschik king. Toen Cees eb Els van Qoorn café Bommenede overnamen bloeide de klub pas echt op, omdat voor namelijk Cees van Doorn zich een geweldig biljartfan toonde. In middels heeft de klub de beschik king over een fraai biljartzaal met twee uitstekende tafels van René Gabriëls. Ook sportief had bv Bommenede reeds diverse aan sprekende suksessen. Individueel bereikten vier spelers een natio nal e eindstrijd. Rinus Lems eiste de nationale titel in de eerste klas libre zelfs voor zich op. In team verband brachten bv Bommenede-ploegen het drie keer tot een nationale eindstrijd. Ge westelijk en distriktssuksessen waren er legio. Het wapen van Biljartvereni ging Bommenede is het wapen van de verdronken stad Bomme nede. De polder ontstond in 1400 en het stadje Bommenede werd gesticht omstreeks 1500. Het werd mede door het abdij-leven en de vele garnizoenssoldaten een bloei ende stad. Bommenede kreeg vele aanvallen te verduren, maar over leefde ze stuk'voor stuk, zelfs het beleg van de Spanjaarden in 1575. Dat Bommenede toch van de kaart verdween, lag dan ook niet aan de menselijke vijanden. Het stadje moest kapituleren tegen de kracht van het water tijdens de watersnoodramp van 1682. Alleen de kerk heeft het nog jaren volge- Cees van Doorn is naast eigenaar van café Bommenede en voorzitter van de gelijknamige biljartvereniging ook zelf een fervent en op rede lijk niveau spelend biljarter. Dankzij zijn fanatisme voor de sport met de ivoren ballen is bv Bommenede geworden tot wat het nu is. houden, maar werd uiteindelijk toch ook door het water opgeëist. De restanten van de toren liggen nu ongeveer drie meter onder de waterspiegel van het Grevelin- genmeer ten noordwesten van Zonnemaire. Zo leeft de naam van het vestingsstadje 500 jaar na zijn ondergang voort in de laatselijke biljartvereniging, die het komen de weekeinde naam wil gaan ma ken via de organisatie van een na tionale finale. Deelnemers Enkele deelnemers passeerden reeds de revue, maar toch nog even het hele veld op een rijtje. M. Verbeek uit Hall komt als hoogste binnen met een moyenne van 8.21. Hij zal het in de openingsronde, die vrijdag om 19.00 uur begint, moeten opnemen tegen F. Takens uit Balkbrug, die met 7.02 finalist werd. P. Filmer uit Haarlem komt naar Zonnemaire met een moyen ne van 8.06 achter zijn naam en hij begint tegen A. Wetters uit Amsterdam, die tot 7.25 kwam. De overige vier finalisten ontlo pen elkaar getuigen de moyennes niet veel. M. Twigt uit Nieuwer kerk aan de IJssel (8.04), J. Wou ters uit Standaarbuiten (7.89), B. Kemperink uit Harbrinkhoek (7.83) en W. Wolters uit Eijsden (7.80) lijken daarom dan ook fikse kandidaten voor de vakante titel. Op zaterdag en zondag wordt in café Bommenede begonnen om 12.00 uur en de prijsuitreiking staat gepland op zondagmiddag om 17.00 uur. De wedstrijdleiding is in de vertrouwde handen van bv Bommenede-sekretaris Wim Hanse en Cees de Wit en als hoofd arbiter levert bv Bommenede Toon Schouwenaar, die enkele ja ren gelden zijn opleiding als zoda nig kreeg van Rinus Lems, ook al een Bommenede-speler. de partij- lengte bedraagt 170 karamboles. KOEALA LOEMPOER - Het Ne derlandse dames hockey elftal heeft zich woensdag geplaatst voor de fina le van het toernooi om de wereldbe ker hockey in Koeala Loempoer. Ne derland versloeg in de halve finales West-Duitsland met 2-0. Deze stand was al bij rust bereikt door treffers van Fieke Boekhorst uit een strafcor- ner in de vijftiende minuut en San dra Le Poole in de 24e minuut. Er wa ren ruim 3000 toeschouwers in het Tun Razakstatdion. BRUSSEL - De 34-jarige oud- wielrenners Joseph Bruyere volgt Lomme Driessens op als ploegleider bij de formatie van de Belg Daniël Willems. Driessens werd vorige week ontslagen, omdat Willems geen vertrouwen meer in hem had. Bruye re was als renners de eerste luitenant van Eddy Merckx. Zelfs kwam hij ook tot suksessen. Hij won drie keer de Omloop van het Volk en twee keer Luik-Bastenaken-Luik. In de Tour de France van 1978 droeg hij zeven da gen de gele trui. HYERES - In de pre-Olympische zeilweek in het Zuidfranse Hyeres heeft plankzeiler Stefan van den Berg zijn derde achtereenvolgende overwinning in de Olympische Windgliderklasse behaald. Hij werd daardoor vrijwel onbereikbaar voor de konkurrentie. LAS VEGAS - John McEnroe is woensdag in de eerste ronde van het internationale tennistoernooi van Las Vegas bij verrassing uitgescha keld door de niet eens geplaatste Amerikaan Trey Waltke. Deze bleef zijn opvliegende landgenoot in drie sets dc baas: 3-6, 6-3, 6-3. Walkte greep de zege, toen McEnroe in de derde set zichzelf vergat en de tennis bal in het publiek sloeg. De scheids rechter gaf hem vervolgens een straf- punt. DREISCHOR - Ruim vijftig toerrijders waren er zondagmorgen op de dorpsring te Dreischor present om deel te nemen aan de door de Rijwiel Toer Club Schouwen-Duiveland georganiseerde Schouwen-Duiveland toertocht over 90 km. Was het zaterdag nog fraai weer, nu hadden de toerrijders de pech dat de tocht moest plaats vinden onder een zwaar wolkendek waaruit af en toe een druilerig regentje viel wat evenwel de goede stemming niet kon beder ven. Daar er weinig wind was leverde de tocht voor de deelnemers(sters) ook weinig problemen op. Allen die 's morgens waren gestart wisten met goed ge volg dan ook de tocht te volbrengen en konden in De Drie Schapen een herin nering in ontvangst nemen. Tijdens de rit had de toerklub weer voor een uitstekende organisatie ge zorgd bij de kruisingen van wegen waardoor het geheel een vlekkeloos ver loop had. Aan de tocht werd ook door een aantal fietsers van buiten de regio deelgenomen waaronder een veertiental leden van de vereniging uit Kruis land. Ondanks het natte wegdek vielen er maar vier lekke banden te noteren, een euvel dat door de materiaal wagen snel kon worden verholpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6