Hans Braber werkt veertig jaar bij het ziekenhuis Rabobank S Bijeenkomsten over energie-discussie „De man van de ziekenauto..." STREEKNIEUWS voor ondernemers uit het en voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven midden- en klein bedrijf. 4 Hans Braber bij de vijver in zijn eigen schitterende tuin in Schuddebeurs. nemen. „Een tuin hoort genoeglijk te zijn, met dieptewerking. Net als hier", wijst hij met een armgebaar door het raam naar zijn schitterende eigen tuin in Schuddebeurs. „Van alles" Hij is met zijn gezin altijd dicht bij zijn geboortedorp Noordgouwe blij ven wonen. Op negentienjarige leef- tijg ging hij daar bij het oude zieken huis werken, waar hij meteen al „van alles" te doen kreeg. Behalve huishoudelijke werkzaamheden, de tuin, groenten kweken en schoonma ken, werd toen de grondslag gelegd voor 2ijn latere werk als chauffeur van de ziekenauto, want hij werd meteen ook bijrijder. Nadat hij in '46 zijn rijbewijs haalde, zat hij zelf ach ter het stuur. „Je kwam toen nog haast geen an dere auto tegen", herinnert hij zich. Ik weet nog dat ik bij de inlagen in Burgh alleen een bus van Van Oeve- ren tegenkwam, die dan nog galant langs de kant parkeerde om me te la ten passeren". Oorlogstijd De heer Braber maakte veel mee, vooral het vervoer van gewonden in de oorlogstijd was een aangrijpende periode. Door de inundatie was men genoodzaakt een jaar in Renesse te bivakkeren. Na de oorlog werd ook nog gebruik gemaakt van een legerauto, een En gelse met het stuur rechts, maar dat wende zo. Dat was toen de oude Buick (zie foto) uit 1937 in de repara tie was. Tot ruim in de jaren vijftig is die in gebruik geweest en eigenlijk vindt de heer Braber het jammer dat het ziekenhuis die niet als herinne ring heeft bewaard. Herinneringen Herinneringen - ze komen steeds weer op; de feestjes van de geslaagde deuren van de ziekenkamers tegen woordig wijd openstaan. „Daar hoef de je vroeger niet mee aan te komen. Die deuren bleven pot-dicht. Tegen woordig lopen de patiënten veel meer op, je ziet ze beter worden. Dat kontakt is sterk verbeterd". Veelzijdig De heer Braber brengt tevens veel meer tijd dan vroeger in het zieken huis zélf door, want tien jaar geleden werd hij chef van de technische dienst, waar vier man personeel werkt. Ze hebben een goeie aan hem, want hij is een veelzijdig man. Alles geleerd in de praktijk. „Als je maar goed kijkt", zegt hij daar zelf over, en dat slaat dan zowel op het vervoe ren van patiënten en gewonden als op zijn technische werk van tegen woordig. Tuinieren Heel belangrijk onderdeel van zijn werkzaamheden is het onderhoud van de tuin rond het ziekenhuis, maar dat zat hem al in de vingers. „Dat zit in de familie. Mijn grootva der deed dat werk al op een buiten plaats". Een neef heeft een kwekerij in Renesse. De tuin in Noordgouwe was niet zo groot, maar er was toch een groot deel uitgetrokken voor groentetuin. Ook die hield de heer Braber (met hulp) bij en hij voorzag zodoende de patiënten van kersverse groenten, zoals dat bij kleinere ziekenhuizen meer voorkwam. De tuin rond het ziekenhuis in Zie- rikzee was in eerste instantie aange legd door de Heidemaatschappij. „Dat leek nergens naar", zegt de heer Braber daar op zijn kalme manier over, maar het is te merken hoe hij dat meent. „We hebben die tuin toen grondig gewijzigd. Met z'n tweeën. De grond was gewoon maar volgezet met strui ken en bomen". Waarop de heer Bra ber zijn fantasie liet werken en het fraaie resultaat kan een ieder waar SCHUDDEBEURS - Een gesprek met Hans Braber be tekent eigenlijk een aaneenschakeling van mijmeringen over „die goeie ouwe tijd", toen alles zo knus en genoe- gelijk leek, een beetje „boerig" zoals hij het zelf in de goede zin des woords noemt. De heer Braber is deze maand veertig jaar werkzaam bij het Schouwen-Duivelandse ziekenhuis en dat bete kent dus: begonnen in het ziekenhuisje te Noordgouwe en sinds 1957 in Zierikzee. Voor heel veel inwoners van Schouwen-Duiveland, vooral ouderen, is hij een beken de, want tot een jaar of tien geleden bestuurde hij bijna dertig jaar lang de ambulance. Dit is 'm. De Buick uit 1937, tot in de vijftiger jaren de ambulance van het Noordgouxvse ziekenhuis. Met achter het stuur Hans Braber. Op de foto staat zuster Hetty v. d. Berge. Voor de patiënten behoorde dat vervoer naar het ziekenhuis toe uiteraard niet tot de prettige levenservaringen; ook Hans Braber heeft zich daarin moe ten harden. Maar hij maakte toch ook weer mee dat hij zieken of gewonden zag genezen en dat was dan een positieve kant van zijn werk. Hoewel hij - in sociaal opzicht, het voorkeur geeft aaneen vroegere peri- menselijk kontakt - dus duidelijk de ode, vindt hij een pluspunt dat de De toekomst? Binnen een jaar of twee hoopt hij in aanmerking te ko men voor vervroegd uittreden en daar verheugt hij zich best op. Maar ook dan zal hij nog wel eens terug denken aan de tijd, dat hij als chauf feur van de ambulance om de week dag en nacht paraat moest zijn. De bel van de telefoon moest altijd hoor baar zijn en als hij zelf wat verder weg was, moesten toch echtgenote of kinders opletten Op dinsdag 26 april, 's middag om vier uur, wordt hem in het Zierikzee- se ziekenhuis een receptie aangebo den wegens zijn veertigjarig jubi leum. verpleegsters, de uitstapjes met het volkswagenbusje, de sportdagen op de Dag van de Verpleging, de 'vele loslopende poezen die na de oorlog meeprofiteerden van de royale voor- raad melk van het Noordgouwse zie- kenhuis. Met als klapstuk de reünie van dat ziekenhuisje, waar hij zoveel oude bekenden ontmoette. drs. D. van Heere van de landelijke werkgroep energie-diskussie. Alle bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. In Zierikzee ZIERIKZEE - De Stichting Gereformeerd Sociaal Centrum Zeeland en de Provinciale Diakonale Commissie van de Hervormde Kerk in Zeeland organi seren in samenwerking met de Gereformeerd/Hervormde Toerustingskom missie Schouwen-Duiveland drie informatie-avonden. Deze bijeenkomsten staan in het teken van de Brede Maatschappelijke Energie-diskussie en vin den plaats op dinsdag 3, dinsdag 10 en donderdag 26 mei in de Gereformeerde kerk te Zierikzee. Dinsdag 3 mei wordt algemene in formatie verstrekt over energiebe hoeften, energieverbruik en energie- voorraden. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een dia-serie. Ook wordt informatie gegeven over zowel grootschalige als kleinschalige energie-opwekking en de maatschap pelijke konsekwenties hiervan. Aan wezig zijn de heren J. H. Edelijn van de inspektie voor milieuhygiëne en ir. T. Dijkgraaf van de PZEM. Kernenergie Op de tweede bijeenkomst, dins dag 10 mei, wordt informatie ver strekt over kernenergie. Aanwezig zijn de heren ir. U H. Banga, direk- teur van de kerncentrale in Borsele en dr. L. P. Roegholt van de werk groep energie discussie. Donderdag 26 mei. de laatste bij eenkomst. krijgen de aanwezigen in formatie over energie en internatio nale verhoudingen, waaronder de Derde Wereld. Aanwezig is de heer BRUINISSE Woestijn-stof Tientallen Bruënaren keken begin deze week raar op hun (auto)-neus toen ze hun zaterdag gewassen auto grijs onder het zand terug vonden. Een verklaring werd hier vooralsnog niet voor gevonden, omdat noch IJze- lenberg noch v d. Vlede met zand- transporten bezig waren op de koaie. Volgens verklaringen van meteoro logen uit De Bilt zou dit zand zijn uit de Sahara wat tijdens een storm tot grote hoogte werd opgewaaid en met krachtige zuidenwinden naar deze contreien werd gevoerd. Het zand was licht-grijs van kleur en was over het algemeen gemakkelijk weg te wassen Mosselkwekers naar België Vrijdag (22 april) gaan de Bruse mosseikwekers naar Gosselies, daar toe uitgenodigd door Geveke, de le verancier van Caterpilar-motoren. Na de rondleiding door de fabrieken, wordt een lunch gebruikt en een film vertoond. Om aan de verdere dag een gezellig karakter te geven, wordt nog een uitstapje gemaakt naar de sche- penlift van Ronquieres en Waterloo. De dag eindigt met een diner, om streeks 23.00 uur hoopt men weer in Bruinisse terug te zijn. BRUINISSE „MEVEO" naar Bru Zaterdag 23 april komt de Lande lijke Stichting,i.D^pVEO" naar Brui nisse om zich te vertoeven. De leden van deze Stichting (Meer Ontspan ning Voor Ernstige Oorlogsinva liden), waarvan Prins Bernhard de beschermheer is, gaan onder andere met sportvissersboot de Oosterschel- de op om te vissen. Jeugdhaven Bru Zaterdagavond 23 april om half acht worden de sluisdeuren van Jeugdhaven Bru weer geopend om de jeugd tot en met 14 jaar toegang te verschaffen tot het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Hier vindt plaats de bekende instuif-koffiebar- spellen-avond waar de jongeren zich doorgaans uitstekend amuseren. Viswedstrijden Zaterdag 23 april wordt in het ka der van het kampioenschap van Schouwen-Duiveland één van de vier viswedstrijden in Bruinisse vanaf de wal gehouden. Inschrijven en prijs uitreiking in het Dorpshuis van Brui nisse. De organisatie is deze keer in handen van de hengelsportvereni ging 't Zijpe uit Bruinisse. Pannekoekhuisje „Cleene Mossel" Als alle benodigde vergunningen binnen zijn gaat de heer A. Dorst uit Oosterland een pannekoekhuisje openen in het pand Oudestraat 26 in Bruinisse, beter bekend als het huis je van de „Cleene Mossel". Dit pand, al honderden jaren oud en daarmee behorend tot een der oudste huizen van Bru, is de laatste jaren de timmermanswerkplaats van Schilperoord geweest. Al ten tijde van Anthony de Jonge van Bruinisse, ambachtsheer van 1653 tot 1669, wordt het huisje van de „Cleene Mos sel" in één adem genoemd met de brouwerij op de kaaye. Aan de voor kant zit in de muur ingemetseld de gedenkwaardige steen met de spreuk: „Dit huys is goet en be- quaem, de cleenne mossel is syne naem". Deze steen, bekend bij alle oudheidkundigen in Zeeland, is ei gendom van de gemeente waarbij via een aktie de bevolking heeft bijge dragen in de kosten. Het toekomstige pannekoekhuisje, gelegen: op een strategisch goede plaats op een der toegangswegen van de vissersplaats, wordt verbouwd door aannemeningsbedrijf S. Capelle uit Bru. Wanneer de plannen van de heer Dorst gerealiseerd zullen zijn (de wens is voor het top-seizoen te openen) kunnen inwoners en toe risten zich te goed doen aan een oud- Hollandse attraktie die goed de lacu ne aanvuld in de horeca-sektor van de Bruse ondernemers. GOES Aktie-overleg jongeren Distrikt midden- en noord-Zeeland van de Jongerenbeweging, verbon den met de FNV organiseert voor dinsdag 3 mei in 't Beest te Goes een aktie-overleg. Het overleg is bedoeld voor alle werkloze en werkende jon geren, jongerenorganisaties en men sen uit buurtcentra. Advertentie De Rabobank is een brede bank U weet dat de Ralxibank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivel fabrikant. Maar is het u ook bekend dat één op de vier ondernemers uit het midden- en klein bedrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf. Thuis in elke bedrijfstak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4