Concertzaal krijgt beter beveiligde toneelinstallatie Kleine Kernen mogelijk de dupe bij eigen verdeling woningbouw kontingenten Zwak-alcoholische ravage STREEKNIEUWS Nieuwe Nota Bewoningspatroon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2J april 1983 Nr. 23306 3 Gemeenteraad wil aardgas in iedere Zierikzeese woning ZIERIKZEE - „Dat heb ik nog nooit meegemaakt", merkte gemeenteraadslid H. Asma dinsdagavond op na afloop van de openbare vergadering van de gemeente raad van Zierikzee. De oorzaak van die opmerking lag in het feit dat burgemeester Th. H. de Meester de vergade ring al een uur na de opening kon sluiten. In dat korte tijdsbestek had de gemeenteraad de 23 punten tellende agenda „afgewerkt". De gemeenteraad gaf haar fiat aan het beschikbaarstellen van een kre diet van bijna 13.000 gulden ten be hoeve van een verbetering van de to neelinstallatie van de Concertzaal. Het betreft voornamelijk een verbe tering aan de bij deze toneelinstalla tie gebruikte staaldraden en een voorziening, die moet voorkomen dat eventueel vallende contrage wichten niet op het toneel terechtko men. Het voorgestelde krediet is ge vraagd naar aanleiding van een uit gebrachte offerte. Wethouder P. de Rijke kon de raad nog meedelen dat inmiddels ook bij een ander bedrijf een offerte is aangevraagd. In af wachting daarvan is het gevraagde krediet verleend. ZIERIKZEE Inbrekers aangehouden De twee inbrekers die de inbraak bij garage De Nobelpoort pleegden en op heterdaad werden betrapt wa ren: T. K., 24 jaar uit Apeldoorn en de 23-jarige H. v. d. L. uit Zwolle. Nadat de Rijkspolitie op het politiebureau een proces verbaal tegen de twee had opgemaakt, werden ze weer vrijgela ten. Een ander voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting betrof de aansluiting van een aantal percelen, die niet rendabel zijn aan te sluiten op het aardgasnet. Het gaat hier in totaal om 37 percelen, die een ge meentelijke bijdrage vragen van ruim 36.000 gulden. Deze percelen zijn gelegen aan de Gasthuisdreef- Nieuwe Kooiweg, Klerksweg- Boerenweg, Korte Blokweg, Bette- waardsedijk, Altekleinsedijk e.o., Steenovenseweg-Lange Slikweg, Straalweg-De Val en de Heuvelsweg. Lans breken Volgens het voorstel van het kolle ge blijven er in Zierikzee nog vier percelen, die niet rendabel zijn aan te sluiten op het aardgasnet: Havenweg 2, Levensstrijdweg 5, Nieuwe Kool- weg 14 en Lange Blokweg 43. De heer J. J. Geleijnse (VVD) deed een voor stel, waarmee hij een lans wilde bre ken om ook deze vier laatste percelen een mogelijkheid te bieden om aan gesloten te worden: Kunnen we niet informeren of de bewoners van die panden in aanmerking willen komen om met gemeentegarantie aangeslo ten te worden op het aardgasnet. In bevestigend geval moeten we dan maar eens bekijken op welke wijze het geld daarvoor op tafel kan wor den gebracht". Deze suggestie vond een gewillig oor, zowel bij het kolle ge als bij de overige raadsleden. Er wordt daarbij gedacht aan wonin gen in pre-fab-bouw, een enkele bun galow en woningen van het type twee-onder-één-kap. Maar het is nog veel te vroeg om daar nadere infor matie over te verstrekken". Reserves De raad kon zich gisteravond bij acclamatie verenigingen met de raadsvoorstellen om kredieten be schikbaar te stellen voor een grote opknapbeurt van de Stadhuistoren, voor het treffen van voorzieningen op de speelplaats van de openbare kleuterschool ,,'t Mierennest" en voor het verlenen van een vaste aan stelling van mevrouw E. P. van der Hoeven-Hoogerhuis als vakleer kracht handvaardigheid aan de Bea- trixschool. Een eenmalig rentevoordeel, dat de gemeente geniet, werd besteed door toevoeging van deze gelden aan de reserve Aanpassing Concert zaal" ƒ100.000,-, aan de reserve .Rio leringen" ƒ100.000,- en aan de reserve .Nieuwbouw Bibliotheek" 100.000,-. van Zierikzee en van Schouwen waar een duidelijk verschil in zat! De da mes weten na deze leerzame middag nu waar het vuile water blijft. Opbrengst kollekte De in de week van 11 tot 17 april ge houden kollekte voor „Sakor" de na tionale kinderbescherming, heeft in Haamstede 811,50 opgebracht. RENESSE Bijeenkomst over energie In Motel de Zeeuwse Stromen wordt donderdag 5 mei een informa tiebijeenkomst over energie en ener giebeleid gehouden. De organisatie is in handen van de Brede Maatschap pelijke Discussie Stuurgroep Maat schappelijke Discussie Energiebe leid. Tijdens de bijeenkomst wordt een nadere toelichting gegeven op het door de Stuurgroep gepubliceer de Tussenrapport. De deelnemers kunnen met elkaar van gedachten wisselen over de in dit rapport gege ven informatie. De informatie bijeenkomst wordt dinsdag 10 mei gevolgd door een discussie-bijeen komst. Hierop staat het vormen en uiten van meningen centraal. De aan vang van de informatie-bijeenkomst is 20.00 uur. Het Tussenrapport is voor vijf gul den te koop bij de afdeling voorlich ting op het stadhuis te Zierikzee. Opbrengst kollekte De Sakorkollekte (kinderbescher ming) heeft in Renesse 885,— opge bracht. Alle gevers en kollektanten worden dank gezegd. Onderling solistenconcours „Luctor et Emergo" Zaterdagavond 23 april wordt in de Hervormde kerk van Renesse het on derling solistenconcours gehouden van .Luctor et Emergo" Het is al weer de tiende maal dat dit jaarlijks terugkerend evenement wordt geor ganiseerd. Er wordt gestreden om de wissel- prijs voor jeugdblazers, seniorbla zers en voor tamboers. De titelverde digers bij de seniorblazers en de tam boers, respectievelijk Ben Nelisse en Robert Jan Kostense kunnen door omstandigheden hun titel niet verde digen. Bij de jeugdblazers wordt de titel verdedigd door Agnes Blom. In totaal 24 optredens, waaronder twee duo's een trio en verder alle maal solo optredens, zullen worden beoordeeld door de heer J. Meliefste uit Nieuw en St. Joostland. De piano begeleiding wordt verzorgd door me vrouw E. Vos-Simons. Ledenwerfaktie K.W.F. in Renesse suksesvol Onlangs werd in Renesse een le denwerfaktie voor het Koningin Wil- helmina Fonds (kankerbestrijding) gehouden. Deze aktie, die eilandelijk werd gevoerd, leverde in Renesse veel sukses op, want er werden maar liefst 72 nieuwe leden gewonnen, die gezamenlijk zorgen voor 815,— aan contributie. Voor de aktie stond het ledental in Renesse op 226, hetgeen betekent dat het ledenbestand met bijna 30 7c is verhoogd. NOORDWELLE Kollekte Voor de Sakor-kollekte is in Noordwelle een bedrag van 85,55 opgehaald. De gevers en kollektan ten wordt dank gezegd. SCHARENDIJKE Vergissing In het verslag van de koor- en samen- zangavond van de Chr. Gem. zangve reniging Sursum Corda stond ten on rechte vermeld dat voorzitter J. v. d. Panne de bijeenkomst opende. De heer V. d. Panne is echter geen bestuurslid meer. De heer A. Hu- bregtse is hem opgevolgd als voorzit ter. Ophalen oud papier In plaats van zaterdag 30 april zal sportvereniging ZSC het oud papier in Scharendijke zaterdag 23 april op halen. Gestart wordt om 10.00 uur. KERKVVERVE Opbrengst Sakorkollekte De Sakorkollekte ten bate van de kinderbescherming heeft in Kerk- werve 95,— opgebracht. Gevers en kollektanten Jolanda van Leenen, Talitha Hendrikse en Eelco Kouwen- berg worden dank gezegd. BRUINISSE Sluis-toegang op diepte Vorige week heeft de sleepboot „Hanne" van de fa. Herik B.V. uit Sliedrecht weer een begin gemaakt de langzaam dicht slibbende geul naar de Grevelingensluis uit te die pen. Deze „Hanne" sleept een zoge naamde grondploeg achter zich over de bodem, waardoor de modder mee- IWWWWWWWWWWWWW BRUidskoncert BRUINISSE - Ook dit jaar j i hebben de groene kikkers i 1 weer bezit genomen van de wa- i terpias langs de Deltastraat. i Vanuit dit prima milieu, dat i 1 kwa waterkwaliteit en beplan- i ting aan al hun eisen voldoet, i zenden ze op mooie avonden i 1 hun volumieuze tonen via de i kwaakblazen de wereld in (Ra- 1 i na Esculenta in Concerto). 1 s' Winters, diep in de mudder verblijvend, staan ze de plas i welwillend af aan de ijsvereni- i ging, maar nu, in de lente, zijn zij baas in eigen plas, ten- 1 i minste als het beroep dat i 1 ze via haar belangenorganisa- tie Greenpeace op de Bruse i J i jeugd doet verhoord wordt en 1 kikker en dril gespaard blijft van weckfles of jampot i gesleept wordt uit de oostelijke toe gangsgeul naar de Zuid-Grevelingen. Spektakulair om de boot aan het werk te zien is het wel omdt de boot zich soms zo scheef trekt dat het wa ter aan dek komt. In memoriam L. de Waal Jzn. Op 59-jarige leeftijd overleed van ochtend te Harlingen aan boord van zijn vaartuig Bru 9 de heer Levien de Waal Jzn. uit Bruinisse. De heer De Waal was een zeer be kend mosselkweker, die ook op cul tureel gebied vele aktiviteiten ver richtte. Hij was onder andere mede oprichter van de mosselhandelsvere niging Solidair b.v. te Yerseke. De Waal had ook een groot aandeel in de tot standkoming van het visserijmu seum in Bruinisse. Hij was vele jaren bestuurslid van de mosselkwekers- vereniging Algemeen Vissersbelang te Bruinisse en vervulde ook in ver schillende andere besturen een funk- tie. Wegens gezondheidsredenen moest hij de laatste jaren vele activi teiten staken. vroeg zich af of het nu echt verboden moet worden weer te gaan wonen op de grond waar men geboren is. Hij schetste de situatie, dat iemand na zijn studie Schouwen-Duiveland moet verlaten om elders een werk kring te kunnen krijgen. Na veertig jaren hard werken, wil zo iemand te rug naar zijn geboorteland. „Moet er tegen zo iemand dan nee gezegd wor den", aldus de heer Everwijn. PPD-woordvoerder Van der Mcu- len bracht daarop naar voren, dat de Nota Bewoningspatroon geen slot legt op de deur van Zeeland, dat er gestreefd wordt naar een evenwichti ge vestigingsbalans en dat er derhal ve altijd wel een plaatsje zal zijn voor mensen, zoals door de lieer Everwijn geschetst. De heer Hendriksen informeerde hoe de plannen in de voorjaarsnota van de Rijksoverheid zich verhouden tot de doelstellingen in de Nota Be woningspatroon. Hij doelde op het terugdringen van de sociale woning bouw en het entameren van de parti- kuliere woningbouw, waarschijnlijk zelfs met een bouwsubsidie. de heer Kruis liet weten, dat de richtlijnen daar niet door worden aangetast. Verder wees hij erop. dat slechts 60 a 70% van hetgeen de Nota Bewo ningspatroon voorstaat, gerealiseerd kan worden. Een blik op het huidige woningbouwprogramma van de rijksoverheid maakte zijn verwach tingen zelfs nog somberder. Hij bena drukte derhalve dat het goed is, dat de Nota Bewoningspatroon de priori teiten aangeeft. Schriftelijke reakties op deze nota kunnen - vóór 15 mei 1983 gericht worden aan gedeputeerde staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. Informatie over de nota en de inspraakmogelijkheden worden verstrekt op het bureau voorlichting tel. 01180-31393. Eerste zwaluw De heer Hoekstra uit de Fok kerstraat in Zierikzee zei het al: „Een eerste zwaluw maakt nog geen zomer". Maar hij had er wel één ge signaleerd. Tijdens een wandeling over de Leverdijk, dook er eentje vlak voor hem langs. Toch een be richtje om alvast in een zomerse stemming te komen. HAAMSTEDE Bejaardenreis Het bestuur van de bejaardenreis Haamstede heeft het programma voor de jaarlijkse reis, te houden op dinsdag 7 juni, vastgesteld. De reis gaat via Klaaswaal, Dordrecht, Schoonhoven, Alphen a/d Rijn (waar een bezoek aan het Vogelpark wordt gebracht), rondrit Westland en via de Beneluxtunnel en Oostvoorne en de Brouwersdam naar huis. Belangstel lenden kunnen zich, zoals gewoonlijk opgeven bij mevrouw Kik-Verton, Beatrixstraat, mevrouw Rademaker- Noordhoek, Zandweg en bij de heer M. van Oosterom, Scheeps werfstraat. Respektievelijke tele foonnummers 1611, 1907 en 1594. Bezoek zuiveringsinstallatie De afdeling Westerschouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen bracht een bezoek aan de Zuive ringsinstallatie aan de Koudekerkse- weg te Haamstede. Door de direk- teur, de heer Scheele, werden de da mes met koffie en koek ontvangen. Grondprijzen Aan de orde kwam ook een herzie ning van de grondprijzen voor het bestemmingsplan ..Poortambacht VII". Na een herziene exploitatiebe rekening bleek dat de nieuwe gemid delde uitgifteprijs moest worden vastgesteld op 84,03 per m2; de laatste berekening, van februari 1979 liet nog een gemiddelde prijs zien van 81,58 per m2. Op vragen van de heer L. S. P. van Velthoven deelde burgemeester De Meester mee dat er bij derden nog wel enige belangsteh-1 ling bestaat voor woningbouw in Poortambacht VII: „Defce belangstel- iing moet echter voornamelijk wor den gezocht in de vrije sector-bouw. Eerst werd het gehele procédé op te kening uitgelegd en werd alles duide lijk. Via de zandvanger, waar grof vuil wordt opgevangen gaat het ri oolwater met schoepen naar de snij- roosters. Een grote tank zorgt voor beluchting via luchtpompen en kun nen de bacteriën hun afbraakwerk beginnen. Een bezinking heeft plaats in een tweede tank en het dan al hel dere water wordt naar de chloorcon- tacttank gepompt om dan via de pij pleiding in de Oosterschelde te ver dwijnen. Het slik wordt opgeslagen en wordt gebruikt als meststof in de landbouw. De dames volgden van buiten het proces en werd tegens de werking van computers en machinekamer uit gelegd. Tot slot werd het laboratori um bekeken waar diverse proeven werden bijgewoond en de analist de dames liet ruiken aan afvalwater NOORDWELLE - „Bestaat niet de kans, dat de kleine kernen weer in het gedrang dreigen te komen, als de ge meenten straks zelf hun woningbouwkontingenten ver delen?". Deze vraag kwam woensdagavond aan de orde tijdens een inspraakavond betreffende de Nota Bewo ningspatroon 1983 in het dorpshuis te Noordwelle. Voor deze bijeenkomst, de enige inspraakavond, die over deze nota op Schouwen-Duiveland werd gehouden, bestond overigens slechts zeer geringe belangstelling. Betreffende de gestelde vraag moesten de woordvoerders van de Provincia le Planologische Dienst (P.P.D.) D. Kruis en T. van der Meulen erkennen, dat die kleine kernen inderdaad in het gedrang zouden kunnen komen, als het ge meentebestuur uitsluitend zou kiezen voor woningbouw in de grotere kernen van haar gemeente. In de nieuwe Nota Bewoningspatroon van de PPD wordt er namelijk van uit gegaan, dat straks niet meer per kern wordt aangegeven hoeveel woningen er gebouwd mogen worden, maar dat de gemeenten zelf het hen toegewezen kontingent verdelen. Enkele aanwezigen op de inspraak bijeenkomst in Noordwelle bleken ZIERIKZEE - Dinsdagmiddag rond het middaguur werd het winkelend publick op het Havenplein opgeschrikt door luid glasgerinkel. Tijdens het lossen van een vracht auto bij het magazijn van Albert Heijn kantelde namelijk een pallet met kratten bier, die vervolgens met veel la waai op straat belandden. De ravage was aanzienlijk; het personeel ging het gerstenat en glas te lijf met brandslang, bezem en stoffer-en-blik. Mede daardoor heeft de overlast voor het publiek maar kort geduurd. Volgens bedrijfsleider C. F Zijlmans gingen 19 kratten bier verloren, terwijl nog eens 15 kratten onverkoopbaar bleken. De totale schade bedraagt ongeveer 350 gulden. hun twijfels te hebben over een goed afgewogen beleid van de gemeenten en voerden tevens aan, dat ook de re gionale woningbouwvereniging „Be ter Wonen" meestal de voorkeur geeft aan het bouwen van woningen in de grotere kernen. Oud-burgemeester H. P. Everwijn - thans nog kommissaris van „Beter Wonen" - bestreed dat en wees erop, dat er bij de woningbouwvereniging wel degelijk aandacht is voor het bouwen in de kleine kernen. Nieuw beleid Woordvoerder van de P.P.D. de heer H. Benschop gaf voorafgaand aan het vragenstellen en de diskussie een korte toelichting op de Nota Be woningspatroon 1983. In vergelij king met de eerste nota uit 1976 kon- kludeerde hij, dat een nieuw beleid ten aanzien van het bewoningspa troon was gewenst. De groei van de werkgelegenheid was aanzienlijk achtergebleven bij de raming en ook de woonmigratie bleek inmiddels af te nemen. Het nieuwe beleid in de nota Bewo ningspatroon 1983 is in eerste gericht op de opvang van de eigen natuurlij ke aanwas. Verder op het opvangen van vestigingsoverschotten, die sa menhangen met de ontwikkeling van de werkgelegenheid: op het terug dringen en beperken van vestigings overschotten van niet-ekonomisch gebonden (woonmigratie), op het voorkomen van schoksgewijze ont wikkelingen en op het streven naar een evenwichtige leeftijdsopbouw. Vestiging van buitenaf zou alleen kunnen plaatsvinden in rcgioale groeikernen (op Schouwen- Duiveland is dat aleen Zierikzee) en in gemeenten met een aanvullende woonfunktie (op Schouwen- Duiveland niet aangegeven). Opmerkelijke cijfers Uitgaande van de huidige bevol kingsopbouw in de zes gemeenten in deze regio geeft een indikatie van de bevolkingsgroei per gemeente tot het jaar 2002 bij uitsluitend natuurlijke groei enkele opmerkelijke cijfers te zien: Het inwonertal van Wester schouwen zou dalen van 5.030 naar 4.820, terwijl de cijfers voor de ge meente Duiveland een aanzienlijke groei vertonen, te weten van 5.280 naar 5.920 inwoners. Een reservepotje aan mogelijkhe den voor woningbouw in kleine ker nen zal gerealiseerd worden in de vorm van 80% van het totaal kontin gent. Als gemeenten menen daar een be roep op te kunnen doen, bijvoorbeeld in het kader van dorpsvernieuwing, zullen ze met een „goed doortim merd" vei'haal op tafel moeten ko men en aantonen, dat de kleine ker- nenproblematiek reeds daadwerke lijk binnen het gemeentelijk beleid werd aangepakt. Ekomische gebondenheid Die hierna volgende diskussie wierp vragen op in het kader van de zogenaamde ekomische gebonde- heid. Zo wees de heer J. Hendriksen op het feit, dat C.A.O.'s vaak het zo genaamde pendelen mogelijk maken, terwijl de Nota Bewoningspatroon het in Zeeland wonen en elders wer ken juist tegengaat. De heer Kruis antwoordde, dat mensen, die hier reeds wonen en el ders werken, hier uiteraard rustig kunnen blijven wonen. Er wordt ech ter wel getracht tegen te gaan, dat grote groepen mensen uit de Randstad zich hier zouden vestigen, terwijl ze elders hun werkkring heb ben. De heer Van der Meulen vulde daarop aan, dat de noodzaak in dezen ook ontbreekt, omdat bijvoorbeeld in Rijnmond inmiddels een woningo verschot dreigt. De heer Everwijn had weinig goede woorden over het instrument Nota Bewoningspatroon en gebruikte de kwalifikatie „Onding". Hij zei niet te kunnen begrijpen, dat de provin cie zich nog steeds van deze nota be dient, nu in de afgelopen zeven jaar duidelijk is gebleken, dat ze geen en kel nut heeft. Volgens de heer Everwijn was het bewijs geleverd, dat de druk op be paalde gebieden, waar de provincie zo voor vreesde, was uitgebleven. Hij vond de gemeentel) in een veel te nauw keurslijf gedrongen door deze nota. De woordvoerders van de P.P.D. voerden daarop aan, dat de Nota juist één der belangrijkste in strumenten is voor een goede verde ling van de (zeer beperkte) woning bouwkontingenten. Bovendien kun nen aan de hand van de Nota de ge meentelijke bestemmingsplannen worden beoordeeld. Verder werd er ook op gewezen, dat de Nota haar meest regulerende werking heeft ge had in een tijd van aanzienlijk vesti gingsoverschot en dat de nieuwe ver sie toch wel wat meer ruimte biedt. „Verboden?" De heer Everwijn, wat emoties in zijn betoog laten doorklinkend. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: R. A. Huneman, D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 37,00; per jaar f 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 45 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 5,60. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3