Afslanking marinebouw KMS gaat Kamer 150 man te ver Geen overeenstemming- over Europese landbouwprijzen Honderd gulden per gezin Om eventuele buitenlandse orders aan te kunnen nemen Onderzoek naar bejaarden voorzieningen in Zeeland Bezetters van BB-bunker in Kloetinge niet voor rechter hot bubble gum maagd Boze boeren blokkeren Brennerpas Koninklijk landhuis uitgebrand WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Vermiste zeilers waren op strand DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt het afslan kingsplan van de regering voor de zogenaamde marine- bouw van Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlis- singen ongeveer 150 arbeidsplaatsen te ver gaan. Dit bleek dinsdagavond in een debat met minister Van Aar- denne (Economische Zaken). De regeringspartijen CDA en VVD zijn het met de gehele oppositie eens dat het ar beidspotentieel bij De Schelde dit jaar goed moet blijven voor 1,235 miljoen manuren, zo'n 750 arbeidsplaatsen, om eventueel toch opduikende orders uit het buitenland aan te kunnen naast het werk voor de Nederlandse mari ne. Minister Van Aardenne stelt dat KMS met 1 miljoen manuren dit jaar verder mag, ofwel iets meer dan 600 arbeidsplaatsen. Dat aantal is vol gens het departement van defensie nodig om de Nederlandse orders uit te kunnen voeren zonder dat de pro- duktiekosten stijgen. De bewinds man vond dat de Tweede Kamer zich teveel liet leiden door de cijfers van KMS. De rekenmeesters van KMS zijn het nog niet eens geworden met die van defensie over de nodige capa citeit. Volgens Van Aardenne zal zelfs 1 miljoen uren nog overcapaciteit voor de werf betekenen gedurende de tweede helft van dit jaar de bereke ning is toegesneden op het uitvoeren van de „naar voren geschoven" defensie-orders voor 1984, '85 en '86. Daarmee zal 845 miljoen gulden ge moeid zijn. Onder druk van de Kamer was de bewindsman alleen bereid de voor waarde van aantal manuren niet in een concreet cijfer te noemen, aange zien defensie en KMS daar nog over onderhandelen. Het zou wel eens op 1,1 miljoen manuren uit kunnen ko men. Hij was het niet eens met zijn partijgenoot Jacobse, die stelde dat het prijsverschil tussen wat de Ka mer en de regering wil slechts 2,4 miljoen gulden is. Honderdvijftig ar beidsplaatsen kosten zo'n 12,5 mil joen, aldus de minister. In hun enthousiasme voor De Schelde dienen de Kamerleden Van der Doef (PvdA) en anderzijds Jacob se (VVD) met Van Iersel (CDA) mo ties in met dezelfde strekking: dit jaar nog 1,235 miljoen manuren voor de werf en pas na begin 1984 afslan ken als exportorders voor scheeps bouw zijn uitgebleven. Van der Doef verklaarde zijn motie te zullen in trekken zodra hij er zeker van is dat CDA- en WD-fractie de hunne hand haven. Surseance van betaling: De regeringsfracties vroegen ook de surseance van betaling over KMS MIDDELBURG - De provincie Zee land heeft opdracht gegeven voor een onderzoek naar de bejaardenvoorzie ningen in de provincie. Op het ogen blik wordt op Walcheren en de Beve- landen een enquête gehouden onder de bejaarden. Voor beide regio's worden vraag gesprekken gevoerd met mensen in de leeftijdsgroep van 65 tot 75 jaar en in de leeftijdsgroep van 75 jaar en ou der; iedere groep bestaat uit 300 per sonen. Het gaat om mensen die zelfstandig wonen en om mensen die in een begeleide woonvorm zijn opge nomen, variërend van service-flat tot verpleeghuis. Tegelijkertijd wordt per woon plaats, per gemeente en per regio geïnventariseerd welke voorzienin gen er voor bejaarden zijn. De gege vens die hieruit naar voren komen worden gekombineerd met die uit de enquête. Er is ook onderzoek naar de kost prijs van de diverse voorzieningen. Bij het onderzoek zijn betrokken het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland, de Zeeuwse raad voor oude ren, Het Nederlands ekonomisch in stituut, het Ekonomisch technolo gisch instituut voor Zeeland en de provinciale raad voor de volksge zondheid. Provinciale staten hebben voor het onderzoek 250.000,- be schikbaar gesteld; met de onder zoeksresultaten hopen de staten de planning van bejaardenoorden op po ten te zetten. Om het onderzoek te kunnen uit voeren zijn een werkgroep en een stuurgroep ingesteld. Verwacht wordt dat het onderzoek naar de be jaardenvoorzieningen half oktober gereed is en dat het definitieve rap port rond de jaarwisseling klaar is. ROTTERDAM - Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) vindt dat huisartspraktijken moeten worden gebonden aan maxi maal 2800 patiënten. De minimum- omvang van de praktijken zal in de toekomst 1200 patiënten dienen te zijn. Dit staat in de regeling die het departement op dit moment in voor bereiding heeft ten aanzien van het vestigingsbeleid voor huisartsen, zo heeft beleidsmedewerker mr. F. E. Boon van het departement woensdag in Rotterdam meegedeeld op een symposium over het vestigingsbeleid voor huisartsen. zo snel mogelijk te beëindigen, liefst zonder dat dat in een faillissement ontaardt. Ook aan de structuur van het bedrijf moet niet getornd wor den. Jacobse (VVD) betoogde dat KMS jarenlang goed heeft gedraaid onder een goede leiding. Van Aardenne betoogde dat zake lijk gezien een bedrijf wel eens een betere startpositie kan krijgen door een faillissement. Hij verzekerde de Kamer dat zo'n faillissement heel stilletjes wordt afgewikkeld: ,,het is zo'n beetje de libel die uit zijn oude huid kruipt". Ook over handhaven van de bedrijfsstructuur wilde de mi nister niets beloven. Overheidsbedrijf Voor het voortzetten van KMS als overheidsbedrijf - de provincie Zee land is bereid er voor 50 miljoen aan delen van de PZEM in te steken - voelt de minister niets. ,,We gaan zoeken naar aandeelhouders", verze kerde hij de Kamer. De PSP-er Willems vroeg in een motie om de mogelijkheden van overschakelen van militaire bouw naar civiele bij KMS te laten onder zoeken. De bewindsman veegde dat met de suggesties van PSP en PPR over alternatieven van tafel met het argument dat er dan sprake is van concurrentievervalsing ten opzichte van bedrijven die werken aan nieu we technologieën. Beslissing Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen mag dit jaar niet verder worden afgeslankt dan de 750 man die KMS nu in dienst heeft. Pas als op 1 januari 1984 duide lijk is dat nieuwbouworders uit het buitenland niet afkomen mag de werf afgeslankt worden tot de 600 man die nodig zijn voor het uitvoeren van de orders voor de Nederlandse marine. Dit heeft de Tweede Kamer woens dag besloten door met grote meerder heid een motie van CDA en VVD te steunen. KMS moet reële kansen op het werven van exportorders behou den. Dat betekent ook een adequate personeelsbezetting, zo overwoog de Kamer. Minister Van Aardenne (eko- nomische zaken) had dinsdagavond niet veel zin in die motie, die hem 12,5 miljoen gulden meer kost dan hij van plan was aan KMS uit te geven. Uiteindelijk zwichtte hij met de toe zegging dat hij niet zal uitgaan van een precies bedrag aan manuren dat KMS beschikbaar mag houden. LUXEMBURG - Het sinds maan dagmiddag geduurd hebbende over leg van de ministers van landbouw in de EG over de nieuwe Europese land bouwprijzen voor het seizoen 1983-84 heeft geen resultaten opgeleverd. Na een ministerraadbijeenkomst die woensdagavond begon en die ge volgd werd door een „biechtstoel procedure", waarbij Europees land bouwcommissaris Poul Dalsager alle delegaties nog eens stuk voor stuk bij zich riep, bleek dat men niet tot overeenstemming kon komen. Het Europese landbouwoverleg zal nu volgende week woensdag in Luxem burg worden voortgezet. Het compromisvoorstel dat de EG- commissie woensdagavond op tafel had gelegd, bleek vooral voor de Duitse delegatie niet acceptabel. Vol gens dat voorstel zouden de Duitse boeren, uitgedrukt in hun nationale munt, een prijsverhoging met gemid deld iets meer dan 1 procent krijgen. De Duitse minister, Ignaz Kiechle echter wil gemiddeld 2,5 procent prijsverhoging voor zijn boeren. België wilde de melkprijs ver hoogd zien, maar geen van de andere lidstaten wenste dat er meer prijs verhoging uit de bus kwam dan de iets meer dan vier procent gemiddeld voor de gehele EG, waarin het EG- commissie voorstel resulteert. Reaktie Braks De Nederlandse minister, ir. G. Braks, heeft goede hoop dat er ko mende woensdag wel een prijsbesluit kan worden genomen. ,,De mogelijk heid daartoe beoordeel ik beslist niet negatief, temeer omdat ik de indruk heb dat er in de laatste uren van het overleg toch meer gevoel en begrip ontstaan is voor het Duitse pro bleem", zo zei hij. Daarmee doelde Braks op het feit dat de Duitse mi nister alleen stond in zijn streven om voor de Duitse boeren met meer dan gemiddeld selchts 1 procent prijsver hoging thuis te komen. Inmiddels heeft de raad wel beslo ten de bestaande landbouwprijzen te handhaven tot en met 1 mei van dit jaar. Dat is overigens een louter ad ministratieve maatregel om te voor komen dat de Europese landbouw, terwijl er nog geen nieuwe prijzen zijn vastgesteld, in een juridische va cuüm terechtkomt. Officier van justitie: MIDDELBURG - De zeven leden van de aktiegroep „Onkruit", die 6 juli vo rig jaar de provinciale BB-kommandobunker in het Zeeuwse Kloetinge bezet ten, zullen volgens de Middelburgse officier van justitie, R. Daverschot, niet vervolgd worden. Dat gebeurt volgens Daverschot niet om beleidtechnische redenen. Meer wil de officier daar niet over zeggen. Bij de aktie op 6 juli waren tien mensen van Onkruit betrokken. Drie werden door de Goesse politie inge rekend toen ze bezig waren de toe gangsdeur tot de bunker te forceren. Zeven andere wisten wel binnen te dringen en barrikadeerden de deur. Met behulp van een eenheid van de Koninklijke Marechaussee kon de aktie na enkele uren beëindigd wor den. De Zeeuwse bezettingsaktie liep parallel met een soortgelijke aktie in Amsterdam, maar die werd door de Amsterdamse politie destijds verij deld. De aktie door Onkruit was bedoeld om de samenleving te wijzen op het bestaan van deze bunkers en de taak die zij hebben bij het uitbreken van een kernoorlog. Vanuit de Zeeuwse kommandobunker zou dan de kom- munikatie tussen hulpverleners ge regeld moeten worden. Bij de bezet tingsaktie is overigens niets van de zich in de bunker bevindende appa ratuur vernield. Cadeautje PZEM MIDDELBURG - De Zeeuwse kleine gas- en elcctriciteitsgebruikers krijgen een leuk cadeautje van de NV PZEM (Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij). Ze mogen namelijk met zijn allen een bedrag verdelen van 33 mil joen gulden, die de PZEM uit zijn winstreserves éénmalig beschikbaar heeft gesteld. Dat betekent per gezin een voordeel van rond de honderd gulden. Dit heeft de raad van bestuur van de NV PZEM woensdagavond be kendgemaakt. Ook is tijdens dezelf de vergadering besloten om via een statutenwijziging een eenmalige uit kering te doen van 50 miljoen gulden om op deze wijze het Zeeuwse be drijfsleven en met name de Konin klijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen te steunen. Deze gift moet het De Schelde mogelijk maken om te overleven. Na aftrek van alle kosten houdt de PZEM over 1982 toch nog een winst over van 14 miljoen gulden. In dit bedrag is dertien miljoen gul den begrepen voor rente over het ei gen vermogen van de vennootschap. Deze rente wordt dit jaar voor het eerst via het resultaat verantwoord. In 1981 bedroeg de winst 32 miljoen gulden. Hoewel de winst over 1982 ongeveer 18 miljoen gulden lager uit valt spreekt de raad van bestuur van de PZEM toch over een bevredigend jaar. De winsten van de PZEM vormden al langere tijd een doorn in het oog van diverse instanties zoals de Ka mers van Koophandel en de gemeen ten, die vonden dat de grote winst ook de gebruikers ten goede moest komen. Met dit gebaar van de PZEM is voor een deel tegemoet gekomen aan de wensen van de aandeelhouders en gebruikers. De PZEM beklemtoonde woensdag echter dat het hier om een éénmalige uitkering gaat. fora pa i R* Söi ptoii Jé Hm k WOTWKT UKXMETT KNWETÏÏFfTBB - mam (smethoum bxmoibnmu win min ..MURBIR-MMMDPMMHMIBOIM. Uf Hm Asr -.ra w ..urn oww —.wa sas» .-.wr m-.ju hm* ■9 alle leeftijden a.s. zaterdag 21.30 uur 16 jaar binnenkort verwacht J e.t. aas der azen met jean paul belmondo BOLZANO - Voor de derde maal in een week hebben Italiaanse boeren woensdag de Brennerpas tussen Ita lië en Oostenrijk geblokkeerd uit on vrede met het prijsbeleid van de Eu ropese Gemeenschap voor landbouw- produkten. De naar schatting 1.500 boeren versperden de pas vijf uur. de politie probeerden hen met traangas te verspreiden, zo hebben ooggetui gen gemeld. Zodra de boeren, afkomstig uit de omgeving van Venetië hun aktie be gonnen, vuurde de politie traangas granaten af om de-weg vrij te maken. De boeren weken echter nauwelijks en versperden de weg met rotsblok ken. Na enkele uren gingen ze weer naar huis. Verscheidene betogers liepen lichte verwondingen op. De politie ver richtte drie arrestaties. De boeren eisen een devaluatie van de zogenaamde „groene lire" met 2,5 procent en een aanpassing van de subsidies die volgens hen veeboeren in Noord-Europa bevoordelen. DEN HAAG - Het koninklijk land huis „Den Ruigenhoek" in de duinen bij Scheveningen is woensdagavond uitgebrand. Volgens een woordvoer der van de Haagse brandweer moet het landhuis als verloren worden be schouwd. „Den Ruigenhoek" fun geerde in het verleden als vakantie woning voor koningin Wilhelmina. de laatste jaren stond het pand leeg. De brand brak woensdagavond rond tien uur uit. De houtconstructie en het dak bleken niet lang tegen de vlammen bestand. Tegen midder nacht was de brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, nog bezig met nablussen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De politie sluit brandstichting niet uit. Volgens een zeer voorlopige schatting van de randweer bedraagt de schade 1 mil joen gulden. DEN HAAG - De Raad van State heeft een kritisch advies uitgebracht over het doorbel kabinet ter advise ring aangeboden wetsontwerp, dat een extra belastingheffing op zoge naamde tweeverdieners moet moge lijk maken. Dat advies zal worden voorgelegd aan de ministerraad, die aan de hand daarvan een beslissing zal moeten nemen over de datum van ingang van de maatregel. Zaterdag 23 en zondag 24 april Dokter H. J. M. Sleegers, Noordgou- we, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Vis ser. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag ais zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Dorrestein en dokter Speelman Tandarts L. Lekkerkerk, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, Tel. (01110) 6066, neemt waar voor geheel Schouwen- Duive- land. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1228, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland Zuster T. van Duren, Schutterhof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327 neemt waar voor Schou wen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Vlissingen VLISSINGEN - Twee inwoners van de Belgische badplaats Heyst hebben zich woensdagavond rond half acht bij de politie gemeld. Ze blijken de eigenaars te zijn van de onbemande zeilboot die langs de Zeeuwsvlaamse naar de Belgische kust dreef. De mannen vertelden de politie dat hun boot, een Catamaran, bij hoog water uit zichzelf was gaan drijven, de mannen hadden de boot even op het strand getrokken om zich te verwar men. Direkt nadat bekend was gewor den dat er geen zeilers vermist wa ren, werd de grootscheepse reddings actie, die onmiddellijk na de mel ding van de lege zeilboot op gang was gekomen, gestaakt. Aan deze red- dingsaktie namen deel, de reddings boot Javazee uit Breskens, de red dingsboot uit Zeebrugge, de Vlissing- se sleepboot E. Evertsen, het vaar tuig van de Rijkshavendienst in de Westerschelde en een helicopter van de Belgische Luchtmacht. De kapitein van het veerschip de Olau Hollandia, die een vaste dage lijkse veerdienst onderhoudt tussen Vlissingen en het Engelse Sheerness, had de verlaten zeilboot waargeno men en er melding van gemaakt bij het loodswezen. Donderdag 21 april Zierikzee Stadhuis. Welzijnsoverleg Provincie gemeenten. 14.00 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19 00- 20.00 uur. J. W. v. d. Doel school. Feest-ouder- avond. 19.30 uur. Burgh-Haamstcde Gemeentehuis. Kommissie openbare werken. 19.30 uur. Bruinisse N.H. verenigingsgebouw. Vergade ring N.C.V.B. 19.45 uur. Vrijdag 22 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw; 50-jarig jubileum Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen", 16.00 uur. J. W. v. d. Doelschool. Feest-ouder- avond. 19.30 uur. Chr. Geref. Kerk. Voorlichtingsbij eenkomst Woord en Daad. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering L.R. en P.C. Westelijk Schouwen. 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering S.V. Ouwer kerk. 20.00 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 23 april Zierikzee Bioscoop. Annie, 14.00 uur en 19.00 uur. Hot bubble gum maagd, 21.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. kerk. Bejaarden middag Witte van Haemstede. 14.00 uur. Brouwershaven Markt. Start Rode Kruis wandel tocht. 14.00 uur. Oosterland Ophalen spullen rommelmarkt. 09.00. Zondag 24 april Zierikzee Bioscoop. Annie, 14.00 uur en 20.00 uur. Maandag 25 april Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Schrijfavond Amnesty Interna tional. 19.00 uur. „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Verrenieuwstraat 30. Vara-gespreks- groep „Schouwen-Duiveland". Aan vang 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. Dinsdag 26 april Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. Aanvang 14.30 uur. Haamstede Konditorei Hoogenaar. Vergadering en demonstratie bloemschikken, Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen. 19.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Groene Kruisavond - hart- en vaatziekten. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Opening energiecentrum. 15.00 uur. Dorpshuis. Energie-aktie CEZ 15.00 - 17.30 uur en 19.00 - 21.00 uur. Woensdag 27 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag. 14.30 uur. Zeeuwsche Herberghe, Havenpark 2. Openbare bestuursvergadering, Stichting Jeugd. 19.30 uur. Gekroonde Suikerbiet. Vrouwenca fé, thema-avond Bom vrouw. 20.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Energie-aktie CEZ 15.00 - 17.30 en 19.00 - 21.00 uur. Leeszaal bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. Donderdag 28 april Nieuwerkerk Dorpshuis. Energie-aktie CEZ, 15.00- 17.30 uur en 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 29 april Renesse Bowlingcentrum Renesse. Bowling avond CPJ. 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Afscheidsreceptie comptabele P. M. van den Berge. 17.00 - 18.00 uur. Maandag 2 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Leden vergadering CDA, afdeling Zierik zee. 19.00 uur. „Mondragon". ZVU-kursus Ken uw recht. 20.00 - 21.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Lezing staatssekretaris L. de Graaf, na af loop van de CDA-ledenvergadcring. 20.00 uur. Dinsdag 3 mei Zierikzee Stadhuis. Vergadering midden standskommissie. 16.30 uur. Gereformeerde kerk. Energie-dis- kussie. 19.30 uur. Woensdag 4 mei Haamstede Fietstocht Ned. Ver. van Huisvrou wen afdeling Westerschouwen, ver trek 13.30 uur parkeerterrein Amro- bank.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2